Východní spára na Stojku v Jizerských horách

Východní spára na Stojku v Jizerských horách
Horolezectví na skalách Ořešníku v Jizerských horách.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE V žulových Jizerkách zlátne listí, v Českém ráji jsou pískovcové věže zavlhlé - to je správný podzimní čas, který nemůže promeškat žádný horolezec. Berg heil! Vylezli jsme na Stojku (Stehau) v západním svahu Ořešníku.

Východní spára na Stojku v Jizerských horách
Petr sedí u slaňovacího kruhu na vrcholu skalní věže Stojka. Ořešník, Jizerské hory.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Doporučené vybavení

Lano 25 m, 3x expreska, lezečky, 2x karabina se zámkem, jistítko, 3 velké friendy, spárové rukavice, šťáradlo, 2 smyčky, přilba, hrudní a sedací úvaz, horolezecký průvodce, lékárnička, mobil, hodinky, batoh, nůž, trekové na přístup, nepromokavá bunda, čepice, bunda softshell, funkční triko, ponožky, batoh 30 l, jídlo a horké pití v termosce. Na strmý výstup se hodí trekingové hole, pro pozdní návrat není od věci čelovka. Milovníci přírody ocení dalekohled, dobré fotky udělá zrcadlovka.

Stojka je nevýznamná skalní věžka na významném místě. Vrcholí v ní skalní formace Zahradní stěna nad divokým údolím Černý Štolpich. Ční do nadmořské výšky 753 metrů. Stojí přibližně 100 metrů jihovýchodně od Ořešníku. Je výborně vidět nad bukovým lesem ze Zahradní věže a také z turistické cesty Velkým Štolpichem.

Vylezli na ni poprvé neznámí frýdlantští lezci až okolo roku 1920, tedy čtvrt století po vylezení většiny dominantních věží Jizerských hor.

Spára z náhorní strany

My jsme si vybrali Východní spáru IV, kterou prvně prostoupil 9. července 1953 Emil Novák, zvaný Emilio, velký znalec Jizerských hor. Rok před tím vylezl na Stojku o stupeň lehčí Údolí stěnu III.

Východní spára je kolmá širočina těsně vpravo od východní hrany na náhorní straně Stojky. První dva metry jsou lehké. Poté je potřeba do spáry strčit pěsti a chodila. Nahoře pod vrcholovou skalní čepicí je plošinka k sezení a pod ní slaňovací kruh do kolmé východní stěnky.

Na plošině najdete lahev rumu, krabici kostkového cukru a zrnkovou kávu. K tomu skleničku. Můžete si dát rumový koktejl na studeno, nebo si vynesete vařič a uvaříte si kávu s rumem.

VIDEO Stojka, Východní spára IV

 

Jak se na Stojku dostat 

Autem, vlakem nebo autobusem přijedeme z Liberce přes Jizerky skrz Oldřichovské sedlo do Hejnic. Z náměstí od kostela Navštívení Panny Marie (375 m) stoupáme pěšky po červené turistické značce na Ořešník (800 m). Výstup měří 3,5 kilometru a je poměrně náročný. U turistického rozcestníku se dáme doprava směrem k vyhlídce, projdeme skalní soutěskou a za ní uhneme doleva po sotva znatelné horolezecké stezce dolů svahem.

Buď zleva a posléze zespoda obejdeme nízké, ale neschůdné skály a za nimi už vidíme Stojku. Vystoupáme k ní písčitým svahem. Nebo odbočíme z turistické značky později, až sto metrů před vyhlídkou doleva, projdeme skalním oknem a kolen starého tisu dorazíme ke Stojce. Ploché sedélko k odložení batohů je pod náhorní stěnou přímo pod Východní spárou.

Při návratu ze skal můžete podle šipek odbočit doleva k hospodě U Tetřeva ve Ferdinandově, kde nevadí, že máte zablácené boty a špinavý ruksak na zádech. Cestu do Hejnic si tím nijak zvlášť neprodloužíte.

Ořešník, Jizerské hory.

Kdo byl Emil Emilio Novák?

Emil Novák byl proslulý detailní znalostí Jizerských hor. Mnohokrát je prošel, vylezl na spoustu skal, traduje se, že na věži Grálu byl 129x, naposledy v 68 letech roku 1988. O jednotlivých místech si vedl obsáhlou soukromou kartotéku s tisíci kartičkami.

Těsně po vzniku Československa někdy po roce 1918 se do Nového Města pod Smrkem na čas přistěhoval urostlý mladý muž kdesi z Moravy. S kolika ženami se vyspal, není známo, ale jedné Němce se 26. září 1920 narodil syn Emil Novák, který dostal jméno po otci. Jenže ten zmizel nazpátek na Moravu a sudetská maminka se o výchovu musela postarat sama. Emil byl krásný chlap po tátovi a měl stejně rád ženy.

Za 2. světové války jakožto Němec narukoval. Podle svých slov byl desátníkem zvláštní jednotky divize Hermann Göring, která střežila rumunského krále, velkého Hitlerova spojence. Spíše ale sloužil u smutně proslulých zbraní SS.

V poválečném zmatku na něj nedošlo, když SSmany okupační armády střílely a posléze Sudeťáky posílaly státní orgány šupem do Německa. Jako poloviční Čech mohl zůstat v Novém Městě pod Smrkem. Živil se jako kopáč lesních meliorací.

Emilio byl nahluchlý, ale naslouchátko nechtěl na veřejnosti nosit, aby si před ženami nezadal. To se mu stalo osudným, když roku 1989 jel na kole doma v Hajništi, neslyšel náklaďák za sebou a prudce mu vybočil rovnou pod kola. Pamětní desku si připravil sám ještě za svého života a pouze vynechal datum smrti. Sám pro ni vysekal místo ve skále i otvory na šrouby. Jeho deska dodnes visí na věži Grálu.  


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

STOJKA: horolezecké cesty

NORMÁLNÍ CESTA II asi 1920, frýdlantští lezci. Z jihovýchodního předskalí při levé hraně na vrchol.

BOSÁ CESTA IV Středem východní stěny.

VÝCHODNÍ HRANA IV před 1960, Miroslav Jech s druhy. Z jihovýchodního předskalí pravou hranou na vrchol.

VÝCHODNÍ SPÁRA IV 9.7.1953, Emil Novák. Nápadnou spárou vpravo od východní hrany.

TAK POJĎ V-VI 22.7.1979, Jiří Hušek, D. Lukáš. Stěnou vpravo od Východní spáry a krátkým sokolíkem na vrchol.

PTÁKOVINA V 30.8.1973, Robert Teissler, V. Martin. Od východní spáry traverz vpravo na hranu a po ní na vrchol.

SEVEROZÁPADNÍ CESTA IV-V 1953, Josef Ebert s druhy. Komínem vpravo od severní hrany na polici, lámavým traverzem doprava na balkonek a západní hranou na vrchol.

SEVEROZÁPADNÍ CESTA - VARIANTA V před 1960. Spárou vpravo od Severozápadní cesty na balkonek a západní hranou na vrchol.

VĚTRNÁ HRANA VIIb 10.2.1989, Petr Prachtel. Vlevo od Nescafé trhlinami při hraně, výše spárou na balkon. Doprava a jako Nescafé na vrchol.

NESCAFÉ VI 29.9.1984, Jan Ondrouch, M. Škréta. Z údolí v levé části jihozápadní stěny rozporem a spárou ke kruhu. Doleva vzhůru přes hranu na vrchol. 

SLUNEČNÍ CESTA VI 26.4.1964, Jiří Hradil, Werner Krause. Koutovou trhlinou ve středu jihozápadní stěny přes kruh na vrchol.

ÚDOLNÍ CESTA III 24.10.1952, Emil Novák, Josef Ebert. Vlevo za hranou Normální cesty převislou spárou na vrchol.

Booking.com

Horydoly.cz Horolezectví v Jizerských horách

ZVON Severní cesta 5 UIAA
KULIČKA NA TIŠINĚ Normální cesta 4 UIAA
VĚŽ GRÁLU Normální cesta 3 UIAA
OSTRÝ ROH Frýdlantská cesta 3 UIAA
SEDLO Vnitřní komín 2 UIAA

Ledopády v Jizerských horách
Ledopády ve Štolpichu

 

 

Obtížnost, ostrá žula a obtížné hledání skal

Pozor! V Jizerských horách je stále uplatňována Jizerská klasifikace, jejíž stupnice přibližně odpovídá staré uzavřené Welzenbachově stupnici. Prakticky to znamená, že nejvyšší stupeň je VIc. Při tom VI, VIa, VIb a VIc může znamenat cokoliv - od klasické šestky do devítky ve stupnici UIAA. Nezkušené mohou nejspíš překvapit stupně I, II a III, které jsou výrazně těžší než ve sportovních oblastech, neřkuli na umělých stěnách.

Stupnice sice již byla otevřena a někdy se lze tedy setkat i s moderním označováním obtížnosti podle UIAA, ale to je spíš málokdy.

Poslední tištěný horolezecký průvodce Jizerské hory vyšel v nakladatelství Savana roku 2010 a aktualizovaný dotisk 2012. Stáhněte si mapu Jizerské hory 1:25 000. Průvodce, mapy a obrazové publikace o Jizerských horách si vyberte v knihkupectví Kosmas.

Horolezecký průvodce Jizerské hory.

Zároveň je nutno upozornit na velmi hrubou jizerskou žulu s ostrými krystaly, která "žere" oblečení a kůži na rukou i nohou, zvláště na kloubech a kotnících, ale také rychle ničí lezečky a oblečení. Často se tedy leze se spárovými rukavicemi.

Na přístup jsou potřeba dobré pevné boty, protože hledání skal se odehrává v náročném terénu mezi kameny, bažinami a padlými stromy.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Pádlo: jak velké na kanoi nebo kajak?

Pádlo: jak velké na kanoi nebo kajak?

Ať už na letní vodácké putování berete kanoi či kajak z půjčovny, nebo pádlujete na vlastní lodi, měli byste věnovat velkou pozornost délce pádla. Příliš velké vás unaví dříve, než je... celý článek

10 kilometrů na kole, elektrokole nebo koloběžce?

Smrtelný pád na Čtyřech palicích

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Columbia představuje řadu oblečení Diamond Peak Pro, která nabízí revoluční chladící technologii pro turistiku

Columbia představuje řadu oblečení Diamond Peak Pro, která nabízí revoluční chladící technologii pro turistiku

Společnost Columbia Sportswear uvádí na trh řadu Columbia Diamond Peak Pro - novou generaci letního funkčního oblečení s pokročilým chladicím systémem, navrženou pro outdoorové nadšence a cestovatele, kteří vyžadují maximální regulaci teploty i v
Skateboard, waveboard a inline brusle - různé styly jízdy pro děti i dospělé

Skateboard, waveboard a inline brusle - různé styly jízdy pro děti i dospělé

Pohyb na kolečkách může být rychlý, klidný, technický nebo čistě rekreační. Záleží na tom, zda chcete posilovat kondici, trénovat rovnováhu, jezdit po městě nebo hledat zábavu pro děti.
Livigno na kole: od rodinných cyklostezek po adrenalinový freeride

Livigno na kole: od rodinných cyklostezek po adrenalinový freeride

Vysokohorské scenérie, desítky kilometrů tras a infrastruktura, která patří ke světové špičce. Italské horské středisko Livigno si získalo pověst jedné z nejatraktivnějších cyklistických destinací v Evropě. Není proto náhodou, že letošní letní sezónu
TEST Columbia Diamond Peak Pro - tričko na horké dny

TEST Columbia Diamond Peak Pro - tričko na horké dny

Outdooové aktivity se vyznačují rychlými změnami intenzity pohybu, přírodních podmínek a počasí. Funkční prádlo musí tedy větrat, odvádět pot, chránit proti chladu a větru. To jsou téměř protikladné vlastnosti, které namíchávají módní
Právo na město, nebo právo na zisk? Jak neregulovaný trh s byty požírá budoucnost českých měst

Právo na město, nebo právo na zisk? Jak neregulovaný trh s byty požírá budoucnost českých měst

Bydlení v České republice přestalo být vnímáno jako základní lidské právo nebo elementární sociální potřeba. V průběhu posledních dvou dekád se transformovalo v nejvýnosnější investiční aktivum, v bezpečný přístav pro globální i lokální spekulativní kapitál. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Olympijský šplh Praha, Tyršův dům 27.6.
Festival Krumlov Český Krumlov 17.7.-8.8. 17.7.
Pes, pomocník stád - výstava Praha, Národní zemědělské muzeum 21.7.-10.1. 21.7.
Enduro Špičák 24.-26.7. Horská kola 24.7.
Zlatý maraton Emila Zátopka Plzeň 27.7.
Krkonošská 50 - běh Špindlerův Mlýn 1.8.
Zadiel - začátek lezecké sezony
  Povolené lezení 1.8.-31.1. 1.8.
Podkrkonošský cyklomaraton Lázně Bělohrad Horská kola 1.8.
Bitva rytířů mělnických Mělník, muzeum Historická bitva 1.8.
Kanufest Roudnice, vodácký kanál 1.-2.8. 1.8.

Diskuse

перенаправляется сюда bes... DarrenKnima, 26.7.2026 7:58, 13 příspěvků
нажмите здесь bite red Briangot, 26.7.2026 7:57, 13 příspěvků
mexico pharmacy list MosesGep, 26.7.2026 7:43, 25 příspěvků
reputable indian pharmacies Charlesbic, 26.7.2026 7:43, 11 příspěvků
pharmacies in mexico that... RonaldAdall, 26.7.2026 7:42, 11 příspěvků
mexican pharmacys MosesGep, 26.7.2026 7:32, 11 příspěvků
mexican pharmacies near me MosesGep, 26.7.2026 7:25, 50 příspěvků
Вывод из запоя на дому в ... Jamieevole, 26.7.2026 7:16, 13 příspěvků
трипскан вход StevenBop, 26.7.2026 6:59, 15 příspěvků
mexican pharma Donalddon, 26.7.2026 6:47, 25 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Combo ski nesteroid nesteroid, 24.7.2026 22:06
Dětské boty k vodě, na hř... Horydoly , 24.7.2026 15:27
Kennametal představuje Ne... Horydoly , 21.7.2026 3:59
Re: Jak se pohodlně orien... alexbof alexbof, 16.7.2026 15:52
Jak se pohodlně orientova... verlot1 verlot1, 16.7.2026 15:50
Triatlon Holten Horydoly , 5.7.2026 0:23
Re: Důvěra ve odborníka verlot1 verlot1, 3.7.2026 16:01
Slunečný svah ve Špindler... kiheto6821 kiheto6821, 24.6.2026 15:35