Změna stanov Českého horolezeckého svazu: Opravdu to chceme?

Změna stanov Českého horolezeckého svazu: Opravdu to chceme?
Český horolezecký svaz.
Autor snímku ČHS
SDÍLEJ:

Blíží se valná hromada Českého horolezeckého svazu, na které se má projednávat mimo jiné návrh změny stanov. Tyto změny na první pohled vyhlíží dost nevinně, ale opak je pravdou. V jejich důsledku bude nekompromisně odebrána možnost řádným členům ČHS rozhodovat o dění v jejich svazu.

Jak na to

 

Zásadní změnou je znemožnit individuálním členům ČHS právo hlasovat na valné hromadě. Těchto členů je 41 % (7330) z celkového počtu členů, kteří mají hlasovací právo. Jinými slovy: "Plaťte příspěvky, ale do ničeho nám nemluvte!"

O těchto 7330 členů by ale svaz určitě nerad přišel, neboť výše dotace a státní příspěvky se mimo jiné řídí i počtem členů daného spolku.

Dalším vychytralým krokem je regulace počtu hlasů za jednotlivé oddíly.

Klíč k určení počtu hlasů má být následující:

a) horolezecký oddíl s počtem členů 10 až 29 – 1 hlas

b) horolezecký oddíl s počtem členů 30 až 49 – 2 hlasy

c) horolezecký oddíl s počtem členů 50 až 79 – 4 hlasy

d) horolezecký oddíl s počtem členů 80 a více – 8 hlasů

Zdroj: Bulletin 72/2020 ČHS

Co z toho prakticky vyplývá?

Nabízí se alegorie s pečeným kuřetem a dvěma hladovými, kdy první sní celé kuře a druhý zůstane hlady. V průměru, ale každý snědl půlku kuřete.

Při demokratických volbách ale musí každý jednotlivý hlas mít stejnou váhu. Nelze rozlišovat, jak velké party je hlasující členem.

V praxi se také může snadno stát, že 40 % členů některého horolezeckého oddílu nebude souhlasit s názorem a postojem svého předsedy, který by zastupoval oddíl při hlasování na valné hromadě, nemohou, ale cokoli ovlivnit, neboť jako individuální členové by neměli hlasovací právo.

Při tomto regulovaném modelu je potom snadné ze strany vedení svazu si zavázat několik předsedů větších oddílů dotační nebo jinou podporou, a tím si zajistit prakticky neomezenou rozhodovací pravomoc a upevnit takřka trvale místo ve výkonném výboru.

V prvním článku stanov ČHS se mimo jiné píše, že svaz je založen na principu dobrovolnosti a demokratických zásadách. Kam se poděly?

Zrušit malé oddíly?

Další radikální změnou je zrušení horolezeckých oddílů, které mají méně než 10 členů. Pokud nadšený jedinec, který se například věnuje mládeži, má ve svém oddíle osm dětí a vedoucím (předsedou) je on sám, oddíl bude zrušen.

Jakému množství dětí se takový nadšený jedinec může sám věnovat? Ohlídat na umělé stěně nebo ve skalách čtyři dvojice lezoucích dětí a ještě k tomu je něco nového naučit, je pro jednu osobu takřka nadlidský úkol.

Takovému vedoucímu (předsedovi) v případě, že bude poctivý, buď oddíl zruší, nebo ho pro jeho udržení, v případě, že nebude až tak poctivý, prakticky donutí nahlásit svazu černé duše, jen proto, aby oddíl zachoval. Je to v pořádku?

Hlasujte proti nebo předejte plnou moc

V neposlední řadě je také dobré povšimnout si nového návrhu rozpočtu. Na ten si udělejte po jeho přečtení názor sami.

Pokud se vám stejně jako mně změny nelíbí, přijeďte hlasovat sami, nebo váš hlas předejte formou plné moci, vašemu zástupci na Valné hromadě, pokud mu skutečně důvěřujete. Také mne můžete kontaktovat na e-mailu horn.pisek@gmail.com v případě, že byste mi chtěli předat plnou moc pro hlasování, abychom zastavili připravované změny v našem svazu, o kterých si myslím, že nepřinesou nic dobrého a neslučují se s demokratickými zásadami a jednáním fair play, bez něhož sport nemá smysl.

Autor je členem horolezeckého oddílu HORN climbing Písek.

Horydoly.cz Valná hromada Českého horolezeckého svazu

2019 2018 2017 2016 2015 2015 2014 2013 2012 
2011 2010 2009 (řádná) 2009 (mimořádná) 2008 
2007 2006 (Kuba Turek) 2006 (Jan Puš) 2006 (Martin Otta) 
2005 2004 2003

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Nový Občanský zákoník

§ 220

(1) Určí-li stanovy, že členství je různého druhu, vymezí zároveň práva a povinnosti spojené s jednotlivými druhy členství.

(2) Omezit práva nebo rozšířit povinnosti spojené s určitým druhem členství lze jen za podmínek určených předem ve stanovách, jinak se souhlasem většiny dotčených členů. To neplatí, má-li spolek k omezení práv nebo rozšíření povinností spravedlivý důvod.

§ 245

Na usnesení členské schůze nebo jiného orgánu, které se příčí dobrým mravům, nebo mění stanovy tak, že jejich obsah odporuje donucujícím ustanovením zákona, se hledí, jako by nebylo přijato. To platí i v případě, že bylo přijato usnesení v záležitosti, o které tento orgán nemá působnost rozhodnout.

§ 247

(3) Neurčí-li stanovy jinak, je nejvyšším orgánem spolku členská schůze; ustanovení § 248 až 257 se na členskou schůzi použijí, pokud stanovy neurčí něco jiného.

§ 251

Každý člen je oprávněn účastnit se zasedání a požadovat i dostat na něm vysvětlení záležitostí spolku, vztahuje-li se požadované vysvětlení k předmětu zasedání členské schůze. Požaduje-li člen na zasedání sdělení o skutečnostech, které zákon uveřejnit zakazuje nebo jejichž prozrazení by spolku způsobilo vážnou újmu, nelze mu je poskytnout.

§ 252

(1) Členská schůze je schopna usnášet se za účasti většiny členů spolku. Usnesení přijímá většinou hlasů členů přítomných v době usnášení; každý člen má jeden hlas.

(2) Určí-li stanovy při úpravě různých druhů členství ve spolku, že je s určitým druhem členství spojen pouze hlas poradní, nepřihlíží se k tomuto hlasu pro účely odstavce 1.

  • Autor PK
  • Datum a čas 4.6.2020 09:53
Reaguj
Autor článku

A ještě jedna věc: Politikaření v ČHS bylo vždy, vždyť i Ty sám jsi mnohdy byl jeho součástí a také obětí.

Honza Bloudek se dostat do čela ČHS také díky politikaření.

V desetitisícové organizaci to ostatně ani jinak nejde. Co se tedy divíš?

Pro ostatní, kteří to nezažili, doporučuji podívat se do odkazů na konci tohoto článku. Je tam celá řada podrazů, úskoků i zmařených myšlenek.

Reaguj
Autor článku

Ahoj Zobane, tak jsi nám představil Ondřeje Švece (sám jsem ho požádal, zda můžeme uveřejnit jeho analýzu na Horydoly). Co máš k věci, prosím? 

Připadá Ti správné, aby byl někdo, kdo je členem spolku, vyloučen z rozhodování o svém spolku? 

Připadá Ti to legální podle Občanského zákoníku? Připadá Ti to v souladu se stanovami ČHS?  

Reaguj
Autor článku

Z řady změn nejásám, ale posun je nutný. Jen tak chvíle práce na googlu:

info k "oddílu" jenž zaslal článek:
https://1url.cz/nzlDx
oddíl vznikl až v únoru 2020? Jaká je jeho historie, činnost, členové?
https://1url.cz/nzlDm
14 členů???
Domovské město Písek? Hm, mám takový pocit, že z Písku pochází jeden trenér sportovního lezení...
Výpis z Justice.cz https://1url.cz/7zlDy Že by rodinný oddíl? Nebo firma?


V Brně máme taky jednu takovou firmu, jmenuje se Deštrukt projekt s.r.o a díky nim máme klíčovou dopravní stavbu rozestavěnou výrazně déle než je žádoucí a někomu to vyhovuje...
Pochopil bych a rozuměl bych dotazům pokud by je podal nějaký velký a tradiční oddíl, ale tady mi něco nesedí...


Že by šel vítr odsud: https://1url.cz/ZzlD7 pozoruhodná shoda některých jmen...


Nikdy mne nenapadlo, že se politikaření stane i součástí horolezectví, no doba se mění. O to víc je potřeba dokázat na podobné věcně a funkčně reagovat :-(

PS: Máte přehled kolik % individuálních členů za celkovou dobu existence individuálního členství hlasovalo na VH? Máte přehled, kolikrát byla VH právě i díky tomuto na hranici usnášeníschopnosti? Každá mince má dvě a nikoli jen jednu stranu


Radek

  • Autor zoban
  • Datum a čas 3.6.2020 22:02
Reaguj
Výmysl Jana Bloudka?

Vzít lidi do spolku, inkasovat příspěvky a hlavně na ně brát státní dotace, a při tom jim zakázat hlasovat, byl byl zločin. A hlavně by to byla kurvárna jako vyšitá.

Reaguj
Zvědavý

To je prasárna typická pro Bloudka. Musí se za každou cenu udržet ve vedení Svazu, zejména v době , kdy se lezení stává olympijským sportem. Aby tomu tak bylo, omezuje hlasovací práva členů, kteří by ho mohli sesadit s příslušných postů.

Pokud bych to chtěl nazvat stručněji, zneyužívá členy pro získávání dotací , ale jinak na ně sere. 

  • Autor Josef
  • Datum a čas 3.6.2020 13:24
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Obrovský sesuv půdy na Bernině: vrtulníky hledaly zasypané

Obrovský sesuv půdy na Bernině: vrtulníky hledaly zasypané

V neděli ráno se zřítila část hory Piz Scerscen (3970 metrů) v alpské skupině Bernina. Kolem sedmé hodiny ranní se ve výšce kolem 3400 metrů uvolnilo více než milion kubických metrů skály... celý článek

Čína otevírá Everest po čtyřech letech

Čeští horolezci se přou s vedením svazu o peníze na instruktory

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Vzdělávání – cesta k horolezeckému úspěchu?

Vzdělávání – cesta k horolezeckému úspěchu?

Nový systém vzdělávání představil Český horolezecký svaz a reakce na něj přišly od členů prakticky okamžitě. Instruktor poskytuje metodickou přípravu, trenér se zaměřuje na výkonnostní stránku svěřenců. Oba vzdělávací směry jsou
Německo AKTUÁLNĚ 2024

Německo AKTUÁLNĚ 2024

Německo je zemí řek, jezer, hor, moře, památek, tragické historie, velké vědy a techniky. Najdete v něm vše, na co si vzpomenete. Čtěte horké novinky od našich severních, západních i jižních sousedů.
Zbranek se dostal mezi funkcionářskou elitu na olympiádě v Paříži

Zbranek se dostal mezi funkcionářskou elitu na olympiádě v Paříži

Lezení na Olympijských hrách v Paříži zveřejnilo všechny funkcionáře. Mezi nimi je i stavěč Jan Zbranek. Je určen ke stavbě cest na obtížnost.
4 horolezecké čtyřky na pravém břehu Bielatal

4 horolezecké čtyřky na pravém břehu Bielatal

Bielatal je doporučován jako cíl prvního lezení v Sasku. V minulém díle jsme zavítali na levý břeh potoku Biela, abychom našli pár cest pro méně výkonné a více bojácné lezce. Nyní pojďme dát dohromady
Malý Javorový štít, nepříjemná zimní hřebenovka

Malý Javorový štít, nepříjemná zimní hřebenovka

Zase jsme jednou naběhli na připravené vidle! Přelezli jsme celý hřeben Malého Javorového štítu ve Vysokých Tatrách. Místo očekávané lehké vyhlídkové túry jsme absolvovali těžký celodenní boj je skálou, trávou

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Tourbusiness - veletrh Bělorusko, Minsk 18.-20.4. 18.4.
Speleoforum Sloup 19.-21.4. 19.4.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 17.-21.4. Turismus a karavaning 21.4.
Padání - bouldering Žihle 26.-28.4. 26.4.
Valné zhromaždenie JAMES Žilina, Dom techniky   27.4.
Spezi - veletrh Německo, Lauchringen 27.-28.4. Alternativní cyklistika 27.4.
Lodě na Labi Nymburk 29.4.-8.5. 29.4.
Gruzie, Svanetie - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Gabriela Jurzykuwska 30.4. 18:30
Adršpach - povolené lezení
Broumovsko Povolené lezení 1.5.-30.11. 1.5.
Melloblocco - bouldering Itálie, Val di Mello 8.-11.5. 8.5.

Diskuse

multitasking Lukas B., 19.4.2024 8:39, 11 příspěvků
Nedej na nějaké rádobychy... Michael Beranek, 18.4.2024 17:34, 11 příspěvků
Prostě nehoda Horydoly, 18.4.2024 11:52, 11 příspěvků
Prostě nehoda EH, 18.4.2024 11:41, 11 příspěvků
Marťan se zastyděl? Lyžař, 18.4.2024 10:27, 11 příspěvků
Marťan se zastyděl? Prkoš, 18.4.2024 10:16, 11 příspěvků
Test test, 16.4.2024 18:32, 1 příspěvek
Jazyk Veronika, 15.4.2024 18:53, 11 příspěvků
milovníku cizích termitů PK, 15.4.2024 18:16, 11 příspěvků
INU IP, 15.4.2024 17:11, 11 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23
Re: Praha Kuba Turek, 8.4.2024 18:13
Re: Praha Horydoly Open, 8.4.2024 18:09
Re: Divoká Šárka Kuba Turek, 6.4.2024 19:21