Turistická strava? Lehké, malé a energetické jídlo

Turistická strava? Lehké, malé a energetické jídlo
Dobře a zdravě jíst.
Autor snímku Lisa Lowenborg
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE Jíst a pít se musí. Spát také. Tři základní podmínky je nutné splnit, abychom mohli přežít na dlouhých cestách do přírody. Týdenní přechod horského masivu je turistickou maturitou, horolezecká expedice jako státnice a výprava do neznámé divočiny doktorská habilitace.

Jak na to

Doporučené vybavení, když chcete vařit v přírodě:

Batoh, čelovka, lékárnička, karimatka, termoska, zapalovač nebo křesadlo, nádobí, nůž, lžíce, vařič a palivo a závětří, utěrka. Nezapomeňte s sebou jídlo a zajistěte si dostatek vody.

Příprava dlouhé turistické túry se skládá především z logistiky, neboli jak se tam dostat a kdo co vezme s sebou. Nejvýznamnější položkou je při tom strava.

Jídlo v expedičním batohu tvoří největší, nejtěžší a nejobjemnější část vybavení, které je třeba nosit na zádech. Proto každý rozumný turista šetří, na čem se dá, co lze ještě nechat doma, ale zároveň zvažuje, co s sebou nutně potřebuje a bez čeho by mu chyběla energie.

Nabízíme inspiraci, jak lze redukovat váhu expediční stravy.

Konzervy, sušená a prášková strava

Sušené maso znají odedávna všechny lovecké národy od polárních oblastí k tropům. Obiloviny zhutněné do hroudy nebo pevné kaše si s sebou na dlouhé cesty berou Tibeťané z Himálají i jihoameričtí Indiáni. Uchování potravin řešil už Napoleon se svou expediční armádou a roku 1805 vyplatil kulatou sumu dvanáct tisíc franků za vynález konzervy, tehdy ještě ve skle. Trumfnul ho už o deset let později Angličan Peter Durand s plechovou konzervou, kterou používáme dodnes.

Dnes máme k dispozici mnoho různých způsobů, jak konzervovat potraviny a zároveň z nich odstranit vodu. Tuto tekutinu totiž nemusíme nosit v podobě jídla na zádech, ale můžeme ji přidat až během vaření a přípravy. Když uvážíme, že běžná strava obsahuje ze tří čtvrtin svého objemu vodu, je to významná úspora.

Stohánek.

Snídaně

Vydatné ranní jídlo je základ. Bez něho bychom byli celý den slabí a malátní. Vyzkoušené jsou různé druhy ovesných nebo jiných vloček. Připravte si už doma jednotlivé dávky a rozmyslete se, zda máte raději kaši nebo müsli nasucho. V prvním případě stačí vločky, sušené mléko, cukr a případně něco na dochucení. Večer vločky namočíte do mléka, ráno je dáte na plamen a uvaříte porridge.

Jestli kaše není váš šálek čaje, budete muset doma zapracovat víc. Vločky opražíte, přidáte do nich ořechy, kokos, trochu čokolády, sušené ovoce a všechno ostatní, co máte rádi. Na cestách stačí jenom nabírat ze sáčku a sypat do úst. O to více ale budete muset pít, protože vločky na sucho dokážou vysušit nejen krk, ale i žaludek.

Oběd

Na cestách se přes poledne moc nejí. Na týdenní putování stačí chléb, tvrdý sýr a osvědčený salám Vysočina, který není kořeněný ani přesolený. Na dlouhých expedicích se konzumují proteinové prášky a nápoje. Občas je vhodné fádní stravu zlepšit konzervou s masem, třeba rychle stravitelným tuňákem.

Jednou za čas přijde na každého hlad i za pochodu. Je dobré být na to připraven a mít v kapse pytlík kyselých bonbonů, čokoládu (sedmdesátiprocentní se neroztéká v horku), energetickou tyčinku nebo sušené ovoce.

Turistický vařič typu

Večeře

Konečně je klid, odpočíváme, stavíme tábor a máme čas na přípravu pořádného jídla, které nám bude chutnat i po mnoha dnech mimo civilizaci.

Polévka je základ. Jestli šetříme palivem, sáhneme nejspíš po obyčejných čínských nudlových v sáčku ze supermarketu, které stačí zalít horkou vodou a je hotovo. Pytlíkové polévky ze samoobsluhy jsou o něco lepší. Jestli vaříme na ohni, klidně si můžeme uvařit domácí polévku z vlastních zásob. Potřebujeme k tomu zeleninu, bujón a upotřebíme zbytky z dalšího vaření, jako například salám a těstoviny, případně pochutiny, které jsme našli po cestě od sladkých lesních plodů po houby.

Hlavní večerní jídlo většinou děláme slané. Ráno nás totiž zase čekají sladké vločky. Turistickou klasikou jsou jednoduché kombinace předvařené rýže, bramborové kaše či těstoviny s pokrájeným salámem, uzeným masem a cibulí nebo česnekem.

Na ohni se dá opéci slanina a nic se nezkazí sušeným masem i sušenou zeleninou.

Čím víc máme s sebou koření, které se vejde do malé krabičky, tím více si nás budou kamarádi vážit. Nic to neváží, ale s jídlem to dělá divy.

 

Náročné akce vyžadují trochu jiný přístup. Když fouká vítr, padá sníh, oheň nelze rozdělat a teplé jídlo znamená přežití, každý ušetřený gram na jídle i palivu je dobrý, každá minuta přípravy je utrpení. V takových případech ještě rádi využijeme dobrodiní outdoorových obchodů a za velké peníze nakoupíme balíčky expediční stravy. Prodává se mnoho značek a existuje několik přístupů k rychlému jídlu, ale dva jsou základní: buď otevřeme odolný sáček se sušenou stravou a nalijeme do něho horkou vodu, protřepeme a konzumujeme, nebo jen otevřeme sáček, ten se sám zahřeje a za chvíli je teplý pokrm připravený.

Děvín.

Horydoly.czPRO CYKLISTY: Co je na kole důležité? Jíst a pít! 

Tipy Zuzany Kocumové: Co a jak jíst na kole

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Vendulko nemáte zcela pravdu

Paní ( ? ) Vendulko,

nezamrznul jsem ani na Mont Blanc du Tacul, ani na Dent Blanche, Petite Dru, ani na Eigeru anebo na jiných švýcarských čtyřtisícovkách. A přežil jsem ty výstupy bez „kaloricky vyvážené stravy“ a bez „správných“ živin..Pochopitelně výzbroj byla odlišná od toho, co měli prvovýstupci – vyvoj se nedá nijak zastavit a je to dobře. Je ale fakt, že se dnes osmdesátiletý na věc dívam trochu jinak, než ti, kteří sháněji tu nejlepší a nejvýhodnější výzbroj a výstroj a dnes všude v reklamách doporučující stravu. Nadále tvrdím, že různé věci se dají realizovat různě – a nad ničím se neošklíbám, to mi podsouváte..

Dál si myslím: „Někdo má rád vdolky, někdo holky“ – každý ať si děla při lezení co jemu nejvíce vyhovuje a co chce.

Když Švýcar Stephan Sigrist a dnes také Švýcar, Michal Pitelka v roce 2002 nastoupili do severní stěny Eigeru – se starou nostalgickou výbavou jakou měli původní prvolezci – když měli na nohou kožené pohorky s trikuny, tehdejší dlouhé cepíny, stará železná stoupací železa, bundy z bavlněného plátna, vlněné svetry a další artefakty jako železné skoby a železné karabiny, a s tím prostoupili tuto stěnu prakticky se stejnou výbavou jako prvovýstupci Heckmair, Harrer, Vörg a Kasparek řekl Michal: „Byli to tenkrát pane borci – s jejich výbavou.“

Tím nechci říci, že musíme dál lézt za podmínek a s „nářadím“ jako kdysi – ale i ta nostalgie může přinést zážitek, o jakém se možná nikomu ani nesnilo.

Reaguj
Potrava není vždy jídlo

Turista je vrcholový sportovec?

 • Autor Pic
 • Datum a čas 17.5.2022 00:42
Reaguj
Potrava není vždy jídlo

Nic není na chlebu a salámu. Ale ten Beránek oporavdu zamrzl v minulosti, když byl jen ten chleba a salám. A k tomu jen bavlněné triko, kožené pohorky a flanelka. Ošklíbá se nad moderní vybavením a nad sportovními doplňky stravy, které fungují. Kdyby nefungovaly, tak je nepoužívají špičkoví sportovci a budou žrát také salám. Prostě Beránek o tom všem ví prdlačku. 

 • Autor Vendulka
 • Datum a čas 16.5.2022 16:18
Reaguj
Potrava není vždy jídlo

Vendulko co je spatneho na chlebu, salamu a vode?

 • Autor Pic
 • Datum a čas 16.5.2022 00:05
Reaguj
Potrava není vždy jídlo

Beranku, ty jsi s temi nazory zamrzl nekdy pred triceti lety????

 • Autor Vendulka
 • Datum a čas 15.5.2022 20:16
Reaguj
Potrava není vždy jídlo

Je jednoduché napsat „co by člověk měl nést sebou na túru“, ale nějak jsme si odvykli se aspoň trochu omezit. Desítky firem vyrábějí dnes „biologicky vyváženou stravu“ ve které nescházejí ty „správné“ živiny, ale lidské tělo vydrží mnohem více než si každý z nás představí. Příliš na to dáme co jsme si přečetli v reklamách výrobců potravin.

 

Myslím si, že se s tím dělají příliš velké diskuze, ze suchého chleba a pramenité vody ještě nikdo nikdy neutrpěl nějakou újmu. Ale odvyknuli jsme si si něco odřeknout. Ne každý má rád uherák, nebo třeba pemikan či lyofiziolovanou potravu. Také sem tam nějaký gram na víc nehraje přiliš velkou roli, i nepříliš fyzicky silný jedinec tyto „přebytečné“ gramy unese – a večer si prostě dá to, co jemu chutná, anebo také ne. Naučili jsme se si se vším příliš lámat hlavu ať už je to vystroj, výzbroj nebo jídlo a pití. Kdo použije t.zv. „selský rozum“ bude mít možná z nějakého treku větší požitek než když si bude doma při balenístresově lámat hlavu co dá do ruksaku.

 

Doporučuji si přečíst následující slova:

 

Potrava není vždy jídlo - Horydoly.cz - Outdoor Generation

Reaguj
Uherák!

Patřičný kus špeku a Pick uheráku to jistí! Na to se dá dojít kamkoliv.

 • Autor Kuchař
 • Datum a čas 15.5.2022 12:10
Reaguj
zasoby stravování

APP. Ony intelligent foody také nemusejí být to pravé. Jednak mnody jejich ceny, jednak  je to i o tom,.že vpodstatě nezaplní střeva, což nebývá dobré.  Jako okamžitá rezerva asi dobré, ale pro delší pobyty ?????

 • Autor Honza
 • Datum a čas 13.5.2022 10:44
Reaguj
zasoby stravování

sušené maso...ovoce....konzervy...čínské nudle ... polévky...a t.d.

To vše je hezké. Ale to vše platí pro znalé.Ergo ty, co umějí rozeznat, kdy je lze požívat a kdy prostě vyhodit. (Např. jak známo, dnešní ovoce je vesměs daleko snáze náchylné k hnití, proti starým odrůdám).  A ony doporučené doby jsou někdy k ničemu. Zkažený žaludek či něco horšího je jistě nepříjemná věc, hlavně na dlouhých cestách daleko od civilizace.  Proto myslím, že by bylo vhodné se tu zmínit o nebezpečích a zkažených potravinách,  o kontrole a uchovávání.

 • Autor Honza
 • Datum a čas 13.5.2022 10:38
Reaguj
Alternativní strava

Přesně tak, v dnešní době existuje mnoho lepších řešení než těžké a opravdu nezdravé konzervy. Intelligent Food je pecka! Taky ho sebou nosím. Hlavně proto, že jsem už zvyklá jím nahrazovat svačiny každý den i když nejsem zrovna na výketě/túře. Každému vyhovuje něco jiného, rozhodně by to mělo mít ale i nějaké živiny, o to víc při násročném výšlapu.

Reaguj
Celkem 27 příspěvků v diskuzi


registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Zažijte dobrodružství v okolí Prahy: 4 tipy na jednoduché výlety s dětmi

Zažijte dobrodružství v okolí Prahy: 4 tipy na jednoduché výlety s dětmi

Naše hlavní město je skvělé místo, kde se děti snadno přiučí něco o historii a uvidí světovou metropoli na vlastní oči. Zajímavá místa na vás ale čekají také v okolí Prahy. Pokud byste
Apríl na tatranské haute route

Apríl na tatranské haute route

Jaro za dveřmi, slunko nabírá na síle. Volám Tomášovi: "Nejel bys se mnou na jarní firnovačku do Tater? Přechod Brnčála - Popradské či naopak?" Jasně že by jel! Supr, domluveno.
Jaké jsou nejlepší sázkařské stránky v České republice?

Jaké jsou nejlepší sázkařské stránky v České republice?

Lidé se sázejí o cokoliv od nepaměti. Je to jedna z nejstarších her na světě.  
Rakousko je rájem pro milovníky hor

Rakousko je rájem pro milovníky hor

Rakousko je rájem pro milovníky hor, neboť rakouské Alpy pokrývají více než 2/3 území země. Samotné Alpy jsou nejvyšším a nejdelším pohořím Evropy (Kavkaz je vyšší a Ural delší, oba však leží
Horská turistika versus trekking: jaký je rozdíl?

Horská turistika versus trekking: jaký je rozdíl?

Pěší turistika versus trekking. Jaký je v tom rozdíl? Je vůbec rozdíl mezi turistikou a trekkingem? Nebo je to totéž?

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Dračí lodě Lipno 20.-22.5. 20.5.
Enduro Králičák Stříbrnice 20.-22.5. Horská kola 20.5.
Zahájení lázeňské sezony Poděbrady, kolonáda 20.-22.5. 20.5.
Policejní pochod Obenice 20.-21.5. Turistika 20.5. 20:00
Pochod Praha - Prčice  Prčice   21.5.
Kralický maraton Dolní Morava Běh 21.5.
Karlovarský půlmaraton Karlovy Vary 21.5.
Zahájení lázeňské sezony Lázně Bělohrad 21.5. 10:00
Festival vojenské historie Helfštýn 21.-22.5. 21.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 27.-29.5. Lodě a čluny 27.5.

Diskuse

foto Kuba Turek, 20.5.2022 21:05, 4 příspěvky
foto Paddelman, 20.5.2022 15:07, 4 příspěvky
foto:-) Kuba Turek, 20.5.2022 10:58, 4 příspěvky
foto:-) Paddelman, 20.5.2022 10:18, 4 příspěvky
Vendulko nemáte zcela pravdu Michael Beránek, 19.5.2022 14:42, 27 příspěvků
Airsoft Petr S., 19.5.2022 12:54, 1 příspěvek
Potrava není vždy jídlo Pic, 17.5.2022 0:42, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 16.5.2022 16:18, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Pic, 16.5.2022 0:05, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 15.5.2022 20:16, 27 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48
Praha odstraňuje bariéry ... Horydoly Open, 1.5.2022 15:26
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 10:02
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 9:59
Praha bude hostit Světový... Horydoly Open, 27.4.2022 11:10
Vodácké závody 2022 Horydoly Open, 27.4.2022 9:05
Češi si již vybírají svou... Horydoly , 26.4.2022 12:40