Proč davy šílí při biatlonu v Novém Městě na Moravě?

Proč davy šílí při biatlonu v Novém Městě na Moravě?
Biatlon. Světový pohár IBU Nové Město na Moravě.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

FOTO+VIDEO. Na tuto otázku nikdo nezná přesnou odpověď. Přesto se sešlo v lese za Novým Městem na Moravě o uplynulém vikendu padesát až sto tisíc diváků, aby se podívali, jak okolo nich supí běžkaři s flintami na zádech. Z tribun viděli v dálce jen malé panáčky a střelnici mohli vidět pouze na velkoplošných obrazovkách. To jim stačilo ke štěstí a ovacím, které by mohla závidět většina českých fotbalových klubů. 

Sedmnáctitisícové tribuny na běžkařském stadionu Vysočina Arena byly zaplněné od pátku do neděle až po okraj. Hlava na hlavě tu diváci skandovali při průjezdech běžkařů a především při každé střelbě na střelnici. Radostné výbuchy křiku a houkání se ozvaly vždy po dobrém zásahu a trapné ticho se rozhostilo po každé minele.

Biatlon. Světový pohár IBU Nové Město na Moravě.

Další diváci, byť v daleko menší míře se rozprostřeli okolo celé trati v lese. Zatímco vstup na tribunu byl placený (a už od středy bylo vyprodáno), podél zbytku trati se fandilo zadarmo.

Biatlon. Světový pohár IBU Nové Město na Moravě.

Televizní sport zvaný biatlon

Biatlon se stal velmi populárním sportem, ačkoliv je ve své dnešní podobě velmi mladý. Velmi rychle prodělal vývoj od závodu vojenských hlídek s velkorážnými puškami na dlouhé vzdálenosti v opuštěných horách ke sportovnímu odvětví, které může dělat každý, skoro každý mu rozumí a televize si na něm smlsne kvůli atraktivním dění na trati, nepředvídatelným zvratům a zároveň přesnému časovému ohraničení.

Biatlon. Světový pohár IBU Nové Město na Moravě.

Německá, česká a norská doména

V Česku a v Německu se biatlon dostal na výsluní zájmu veřejnosti díky výborným výkonům reprezentací. V Novém Městě na Moravě ovšem byli silně zastoupeni fanoušci také z Norska, Francie, Slovenska, ale také třeba Maďarska a Slovinska.

Biatlon. Světový pohár v Novém Městě na Moravě.

INFO: Český biatlon
Zobrazit místo Skiareály - Skiarea na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Proč biatlon?

Když odhlédneme od starých klišé na téma „proč lidi fandí sportu“, tak asi není těžké pojmenovat důvody proč je aktuálním zimním hitem právě biatlon.
Je to rozhodně sport dramatický, kde o úspěchu nebo neúspěchu může rozhodnout až poslední rána. Kombinuje dvě zcela odlišné disciplíny: rychlý běh, klidnou střelbu a schopnost mezi těmito módy rychle přepínat.
Je to sport jako dělaný pro TV vysílání (detailní záběry ze střelnic, z trati, z předávek štafet). Pořád se něco děje a nic není dopředu jisté.
Ve srovnání s tím jsou takové laufy nebo maratony jen pro hodně nadšené diváky.
Nevyhrávají vždy jen papíroví šampióni a hodně záleží na počasí, větru, stavu trati.
České reprezentaci se v posledních letech mimořádně daří a letos je téměř vždy šance na bednu.
Bitlonový svaz i reprezentační svaz velice dobře komunikují s fanoušky a vytvářejí jim onu iluzi, že „jsou u toho.“
Pořád je to takový sympaticky „malý sport“. Není to jiný vesmír jako špičkové fotbalové či hokejové kluby a sami sportovci nejsou celoplanetární megastar, ale normální borci, na které se člověk může jít kdykoliv podívat trénink.
Jasně, že se zájem opadne, až budou reprezentanti jezdit nejlíp na 30. místě, ale teď se jim neobyčejně daří, tak vidím popularitu jako zcela logickou. Místní kluby navíc zaplavují malí zájemci o tento sport a to je přeci dobře.

 • Autor Syk
 • Datum a čas 10.2.2015 13:37
Reaguj
hudební muzika na okruhu?

Hráli zas Michala Davida?

Reaguj
jinak nic proti biatlonu

je to jeden z mála sportů které vyžadují mít nejen fantastický fyzický výkon, ale i schopnost ten výkon přiškrtit a dokázat se uklidnit (v tomto případě na střílení, a to se nedá v kyslíkovém dluhu a při mohutném sípání). vlastně je to trošku podobné orientačnímu běhu (kterej považuji za naprostou šlechtu mezi soutěžními spotry z hlediska vyrovnání fyzického a duševního výkonu).

samozřejmě existují varianty biatlonu vhodné i do jizerské stopy, třeba je možno naplánovat zastávky a třeba se trefovat nití do ouška jehly :).

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 10.2.2015 13:07
Reaguj
obecně proč lidé čumí na sport

je poměrně zajímavá otázka, přiznávám, že proč čumět na sport který sám neprovozuji a ke kterému nemám žádný vztah a ani nemám ve startovním poli kámoše kterému bych držel palce fakt nechápu. pochopitelné mi připadá obecenstvo pár stovek lidí sestávající z babiček, tetiček, přítelkyň a kámošů někde na evropském poháru v lezení na překližce, pochopím i tisícovku lidí na něčem atraktivním kde je vidět nějaká akce, třeba na tom rodeu pod splavem, chápu diváctvo na městském maratonu kde běží pár tisíc lidí a každý má nějaké ty babičky a tetičky a kamarády z mokré čtvrti co mu přijdou zamávat.

v podstatě bych tady viděl diváky tří skupin. první skupina je těch pár stovek co taky běhají s flintou a fakt je to zajímá, k tomu ty babičky, ambiciozní fotrové a přítelkyně. ta druhá skupina, pro sebe ji nazývám kompenzační huránárodovci,  fandí na etnickém principu v tom sportu, kde zrovna "naši" mají aspoň teoretickou šanci na bednu, dokáží se z někým identifikovat a mají pocit, že urvou kousek té slávy a úspěchu pro sebe (osmdesát procent návštěvníku kteréhosi tuzemského mistrovství v hokeji se kdysi v anketě přiznalo, že nikdy nemělo brusle na nohou), o světovém hráči mluví familiárně jako o Jardovi a mají pocit, že je to jejich kámoš. pro klubové soutěže platí přibližně totéž. tihlencti huránárodovci mají černobílé vidění světa, rozhodčí vždy nadržuje soupeři, naši hrají proti slunci a větru, naši hrají tvrdě a férově, soupeři zákeřně prasí, a kdo by snad zpochybnil hrdinství zlatých hochů, tomu dají ve svatém rozhořčení přes držku (hehehe, to by se dalo použít i o článek vedle o tom světovém horolezci). třetí skupina jsou ti, kteří vyhledávají emotivní srocení lidí, kladně vnímají ten náboj a energii davu (možná jsou to úchylové, možná ne, možná jsem úchyl naopak já protože mě dav děsí a cítím se v davu velmi nepříjemně), a je jim nakonec jedno jestli a jaký je to sport, jestli je to demoška, májový průvod, koncert flojdů nebo dokonce zlaté helenky.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 10.2.2015 11:45
Reaguj
proč?

biatlon je jediný sport, na který v televizi koukám. Lézt můžu sám, na vodu můžu sám, skialpovat i jezdit na kole jde, kdykoli si vzpomenu. Ale na Jizerskou magistrálu prostě s flintou nevyrazím...

 • Autor L
 • Datum a čas 10.2.2015 11:25
Reaguj
SUPER

Biatlon je hlavně SUPER sport!!!!!!! Holky a kluci děkujem

 • Autor Prk
 • Datum a čas 9.2.2015 19:59
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


České hory AKTUÁLNĚ 2022/2023

České hory AKTUÁLNĚ 2022/2023

KRKONOŠE Hory a doly v Čechách i na Moravě nabízejí pohádkové terény pro milovníky všech zimních dobrodružství. Sníh a led láká nejenom na běžky, sjezdovky a snowboard, ale také na sněžnice nebo ledové lezení.... celý článek

7 výhod proč začít podnikat v online kasinu

Elektrické koloběžky a elektrokola AKTUÁLNĚ 2023

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Skalnatá chata ve Vysokých Tatrách se po dlouhých desetiletích otevřela pro normální horolezeckou veřejnost. Před tím fungovala jen ze známosti anebo vůbec. Při tom je to jedna z nejstarších turisticko-lyžařsko-horolezeckých chat
Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Mnoho lidí, kteří dojíždění za prací do jiného města nebo jezdí dokonce až do ciziny, často dumá nad tím, kde a jak si hledat levné varianty ubytování. Abychom těmto lidem pomohli,
Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Nejvyšší česká hora Sněžka (1603 m n.m.) převyšuje své okolí o dobrých dvě stě metrů a poskytuje dokonalý kruhový rozhled. Několikahodinová pěší túra za dalekými rozhledy se sem za jasných dní vyplatí.
Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Fascinuje vás myšlenka sportovního sázení v kasinech? Zajímá vás, co se děje v zákulisí? Pokud ano, pak jste na správném místě. V tomto článku vám poodhalíme tajemství, jak funguje sportovní sázení v kasinech.
7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

Peníze jsou jen prostředkem k dosažení našich cílů a mnoho z nás si s nadcházejícím rokem stanovuje předsevzetí, mezi které mnohdy patří také lepší správa financí nebo šetření. Finanční povědomí je zásadní pro to,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 2.-5.2. 2.2.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 2.-5.2. 2.2.
Nepál - diashow Pec pod Sněžkou, Klondajk Přednáší Jan Tráva Trávníček 2.2. 19:00
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 3.-5.2. 3.2.
Chřibské zimní táboření Chřiby 3.-5.2. 3.2.
Zimní táboření Lipnice nad Sázavou, hrad 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Ledová jízda - psí spřežení Pec pod Sněžkou 4.-6.2. 4.2.
Orlický maraton Deštné 4.-5.2. Běžky 4.2.
Zimní plavání v Sázavě Sázava   4.2.

Diskuse

Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků
Text – Honza: Michael Beranek, 30.1.2023 20:38, 6 příspěvků
Svět se změnil Honza, 30.1.2023 19:46, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Honza, 30.1.2023 19:39, 7 příspěvků
Svět se změnil Michael Beranek, 30.1.2023 17:43, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 15:11, 7 příspěvků
INU Honza, 30.1.2023 14:14, 6 příspěvků
INU Honza, 30.1.2023 13:51, 2 příspěvky
INU Honza, 30.1.2023 13:38, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19
Všem! Všem! Všem! Bude po... milan šupa, 14.1.2023 19:43
Sraz na Pražském hradě 8.1. Horydoly , 5.1.2023 20:52
Praha na Silvestra: dopra... Horydoly , 31.12.2022 9:42