Proč davy šílí při biatlonu v Novém Městě na Moravě?

Proč davy šílí při biatlonu v Novém Městě na Moravě?
Biatlon. Světový pohár IBU Nové Město na Moravě.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

FOTO+VIDEO. Na tuto otázku nikdo nezná přesnou odpověď. Přesto se sešlo v lese za Novým Městem na Moravě o uplynulém vikendu padesát až sto tisíc diváků, aby se podívali, jak okolo nich supí běžkaři s flintami na zádech. Z tribun viděli v dálce jen malé panáčky a střelnici mohli vidět pouze na velkoplošných obrazovkách. To jim stačilo ke štěstí a ovacím, které by mohla závidět většina českých fotbalových klubů. 

Sedmnáctitisícové tribuny na běžkařském stadionu Vysočina Arena byly zaplněné od pátku do neděle až po okraj. Hlava na hlavě tu diváci skandovali při průjezdech běžkařů a především při každé střelbě na střelnici. Radostné výbuchy křiku a houkání se ozvaly vždy po dobrém zásahu a trapné ticho se rozhostilo po každé minele.

Biatlon. Světový pohár IBU Nové Město na Moravě.

Další diváci, byť v daleko menší míře se rozprostřeli okolo celé trati v lese. Zatímco vstup na tribunu byl placený (a už od středy bylo vyprodáno), podél zbytku trati se fandilo zadarmo.

Biatlon. Světový pohár IBU Nové Město na Moravě.

Televizní sport zvaný biatlon

Biatlon se stal velmi populárním sportem, ačkoliv je ve své dnešní podobě velmi mladý. Velmi rychle prodělal vývoj od závodu vojenských hlídek s velkorážnými puškami na dlouhé vzdálenosti v opuštěných horách ke sportovnímu odvětví, které může dělat každý, skoro každý mu rozumí a televize si na něm smlsne kvůli atraktivním dění na trati, nepředvídatelným zvratům a zároveň přesnému časovému ohraničení.

Biatlon. Světový pohár IBU Nové Město na Moravě.

Německá, česká a norská doména

V Česku a v Německu se biatlon dostal na výsluní zájmu veřejnosti díky výborným výkonům reprezentací. V Novém Městě na Moravě ovšem byli silně zastoupeni fanoušci také z Norska, Francie, Slovenska, ale také třeba Maďarska a Slovinska.

Biatlon. Světový pohár v Novém Městě na Moravě.

INFO: Český biatlon
Zobrazit místo Skiareály - Skiarea na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Proč biatlon?

Když odhlédneme od starých klišé na téma „proč lidi fandí sportu“, tak asi není těžké pojmenovat důvody proč je aktuálním zimním hitem právě biatlon.
Je to rozhodně sport dramatický, kde o úspěchu nebo neúspěchu může rozhodnout až poslední rána. Kombinuje dvě zcela odlišné disciplíny: rychlý běh, klidnou střelbu a schopnost mezi těmito módy rychle přepínat.
Je to sport jako dělaný pro TV vysílání (detailní záběry ze střelnic, z trati, z předávek štafet). Pořád se něco děje a nic není dopředu jisté.
Ve srovnání s tím jsou takové laufy nebo maratony jen pro hodně nadšené diváky.
Nevyhrávají vždy jen papíroví šampióni a hodně záleží na počasí, větru, stavu trati.
České reprezentaci se v posledních letech mimořádně daří a letos je téměř vždy šance na bednu.
Bitlonový svaz i reprezentační svaz velice dobře komunikují s fanoušky a vytvářejí jim onu iluzi, že „jsou u toho.“
Pořád je to takový sympaticky „malý sport“. Není to jiný vesmír jako špičkové fotbalové či hokejové kluby a sami sportovci nejsou celoplanetární megastar, ale normální borci, na které se člověk může jít kdykoliv podívat trénink.
Jasně, že se zájem opadne, až budou reprezentanti jezdit nejlíp na 30. místě, ale teď se jim neobyčejně daří, tak vidím popularitu jako zcela logickou. Místní kluby navíc zaplavují malí zájemci o tento sport a to je přeci dobře.

 • Autor Syk
 • Datum a čas 10.2.2015 13:37
Reaguj
hudební muzika na okruhu?

Hráli zas Michala Davida?

Reaguj
jinak nic proti biatlonu

je to jeden z mála sportů které vyžadují mít nejen fantastický fyzický výkon, ale i schopnost ten výkon přiškrtit a dokázat se uklidnit (v tomto případě na střílení, a to se nedá v kyslíkovém dluhu a při mohutném sípání). vlastně je to trošku podobné orientačnímu běhu (kterej považuji za naprostou šlechtu mezi soutěžními spotry z hlediska vyrovnání fyzického a duševního výkonu).

samozřejmě existují varianty biatlonu vhodné i do jizerské stopy, třeba je možno naplánovat zastávky a třeba se trefovat nití do ouška jehly :).

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 10.2.2015 13:07
Reaguj
obecně proč lidé čumí na sport

je poměrně zajímavá otázka, přiznávám, že proč čumět na sport který sám neprovozuji a ke kterému nemám žádný vztah a ani nemám ve startovním poli kámoše kterému bych držel palce fakt nechápu. pochopitelné mi připadá obecenstvo pár stovek lidí sestávající z babiček, tetiček, přítelkyň a kámošů někde na evropském poháru v lezení na překližce, pochopím i tisícovku lidí na něčem atraktivním kde je vidět nějaká akce, třeba na tom rodeu pod splavem, chápu diváctvo na městském maratonu kde běží pár tisíc lidí a každý má nějaké ty babičky a tetičky a kamarády z mokré čtvrti co mu přijdou zamávat.

v podstatě bych tady viděl diváky tří skupin. první skupina je těch pár stovek co taky běhají s flintou a fakt je to zajímá, k tomu ty babičky, ambiciozní fotrové a přítelkyně. ta druhá skupina, pro sebe ji nazývám kompenzační huránárodovci,  fandí na etnickém principu v tom sportu, kde zrovna "naši" mají aspoň teoretickou šanci na bednu, dokáží se z někým identifikovat a mají pocit, že urvou kousek té slávy a úspěchu pro sebe (osmdesát procent návštěvníku kteréhosi tuzemského mistrovství v hokeji se kdysi v anketě přiznalo, že nikdy nemělo brusle na nohou), o světovém hráči mluví familiárně jako o Jardovi a mají pocit, že je to jejich kámoš. pro klubové soutěže platí přibližně totéž. tihlencti huránárodovci mají černobílé vidění světa, rozhodčí vždy nadržuje soupeři, naši hrají proti slunci a větru, naši hrají tvrdě a férově, soupeři zákeřně prasí, a kdo by snad zpochybnil hrdinství zlatých hochů, tomu dají ve svatém rozhořčení přes držku (hehehe, to by se dalo použít i o článek vedle o tom světovém horolezci). třetí skupina jsou ti, kteří vyhledávají emotivní srocení lidí, kladně vnímají ten náboj a energii davu (možná jsou to úchylové, možná ne, možná jsem úchyl naopak já protože mě dav děsí a cítím se v davu velmi nepříjemně), a je jim nakonec jedno jestli a jaký je to sport, jestli je to demoška, májový průvod, koncert flojdů nebo dokonce zlaté helenky.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 10.2.2015 11:45
Reaguj
proč?

biatlon je jediný sport, na který v televizi koukám. Lézt můžu sám, na vodu můžu sám, skialpovat i jezdit na kole jde, kdykoli si vzpomenu. Ale na Jizerskou magistrálu prostě s flintou nevyrazím...

 • Autor L
 • Datum a čas 10.2.2015 11:25
Reaguj
SUPER

Biatlon je hlavně SUPER sport!!!!!!! Holky a kluci děkujem

 • Autor Prk
 • Datum a čas 9.2.2015 19:59
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Přehled fotbalových sázkových strategií

Přehled fotbalových sázkových strategií

Fotbal je nejpopulárnější sport na světě. Sázkaři začátečníci proto sázejí především na něj. Při sázení na fotbal není nic vhodnějšího, než využít nejlepší online sázkařské webové stránky. Sázkové kanceláře jako Bet22 nabízejí
Jak se sází na UFC? Strategie a tipy

Jak se sází na UFC? Strategie a tipy

S růstem popularity a bojů UFC se stále více lidí začalo zajímat a informovat o sázení na Ultimate Fighting Championchip a chápat, jaké výhody a možnosti výdělku mají ti, kteří rádi sázejí na tento sport.
Módní sukně 2022 - stylové trendy pro jaro a léto

Módní sukně 2022 - stylové trendy pro jaro a léto

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Sukně je základem šatníku každé moderní dámy. Pomáhají vytvářet elegantní a ženské styly pro každý den, do kanceláře i na romantické večery. Sukni si můžete koupit nejen na léto, ale
Nejlepší raftingové destinace v Evropě

Nejlepší raftingové destinace v Evropě

Když se řekne cestování po Evropě, většině z nás se vybaví města jako Londýn nebo Paříž, případně pláže v Itálii nebo Chorvatsku. Pokud však patříte mezi milovníky adrenalinu, není v Evropě nouze o světoznámé
Obertauern: Tauernrunde, Bobbyrunde a Super Seven

Obertauern: Tauernrunde, Bobbyrunde a Super Seven

Objeli jsme Tauernrunde, Super Seven a Bobby-runde. Tři okružní lyžařské trasy ve skiareálu Obertauern. Lanovky sice jezdí do výšek jen něco málo přes 2000 metrů nad mořem, ale sjezdovky jsou tady

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Dračí lodě Lipno 20.-22.5. 20.5.
Enduro Králičák Stříbrnice 20.-22.5. Horská kola 20.5.
Zahájení lázeňské sezony Poděbrady, kolonáda 20.-22.5. 20.5.
Policejní pochod Obenice 20.-21.5. Turistika 20.5. 20:00
Cyklo Glaciensis Letohrad, Ráj Cykloturistika 20.5.
Pochod Praha - Prčice  Prčice   21.5.
Kralický maraton Dolní Morava Běh 21.5.
Karlovarský půlmaraton Karlovy Vary 21.5.
Zahájení lázeňské sezony Lázně Bělohrad 21.5. 10:00
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 27.-29.5. Lodě a čluny 27.5.

Diskuse

Potrava není vždy jídlo Pic, 17.5.2022 0:42, 26 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 16.5.2022 16:18, 26 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Pic, 16.5.2022 0:05, 26 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 15.5.2022 20:16, 26 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Michael Beranek, 15.5.2022 16:47, 26 příspěvků
Uherák! Kuchař, 15.5.2022 12:10, 26 příspěvků
zasoby stravování Honza, 13.5.2022 10:44, 26 příspěvků
zasoby stravování Honza, 13.5.2022 10:38, 26 příspěvků
Tomáš Hanák Petr Š., 12.5.2022 10:43, 4 příspěvky
Re: další test Horydoly, 12.5.2022 10:13, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Praha odstraňuje bariéry ... Horydoly Open, 1.5.2022 15:26
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 10:02
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 9:59
Praha bude hostit Světový... Horydoly Open, 27.4.2022 11:10
Vodácké závody 2022 Horydoly Open, 27.4.2022 9:05
Češi si již vybírají svou... Horydoly , 26.4.2022 12:40
Re: Expedície 2022 festival Horydoly , 24.4.2022 10:29
Expedície 2022 festival Horydoly Open, 24.4.2022 10:24