Proč davy šílí při biatlonu v Novém Městě na Moravě?

Proč davy šílí při biatlonu v Novém Městě na Moravě?
Biatlon. Světový pohár IBU Nové Město na Moravě.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

FOTO+VIDEO. Na tuto otázku nikdo nezná přesnou odpověď. Přesto se sešlo v lese za Novým Městem na Moravě o uplynulém vikendu padesát až sto tisíc diváků, aby se podívali, jak okolo nich supí běžkaři s flintami na zádech. Z tribun viděli v dálce jen malé panáčky a střelnici mohli vidět pouze na velkoplošných obrazovkách. To jim stačilo ke štěstí a ovacím, které by mohla závidět většina českých fotbalových klubů. 

Sedmnáctitisícové tribuny na běžkařském stadionu Vysočina Arena byly zaplněné od pátku do neděle až po okraj. Hlava na hlavě tu diváci skandovali při průjezdech běžkařů a především při každé střelbě na střelnici. Radostné výbuchy křiku a houkání se ozvaly vždy po dobrém zásahu a trapné ticho se rozhostilo po každé minele.

Biatlon. Světový pohár IBU Nové Město na Moravě.

Další diváci, byť v daleko menší míře se rozprostřeli okolo celé trati v lese. Zatímco vstup na tribunu byl placený (a už od středy bylo vyprodáno), podél zbytku trati se fandilo zadarmo.

Biatlon. Světový pohár IBU Nové Město na Moravě.

Televizní sport zvaný biatlon

Biatlon se stal velmi populárním sportem, ačkoliv je ve své dnešní podobě velmi mladý. Velmi rychle prodělal vývoj od závodu vojenských hlídek s velkorážnými puškami na dlouhé vzdálenosti v opuštěných horách ke sportovnímu odvětví, které může dělat každý, skoro každý mu rozumí a televize si na něm smlsne kvůli atraktivním dění na trati, nepředvídatelným zvratům a zároveň přesnému časovému ohraničení.

Biatlon. Světový pohár IBU Nové Město na Moravě.

Německá, česká a norská doména

V Česku a v Německu se biatlon dostal na výsluní zájmu veřejnosti díky výborným výkonům reprezentací. V Novém Městě na Moravě ovšem byli silně zastoupeni fanoušci také z Norska, Francie, Slovenska, ale také třeba Maďarska a Slovinska.

Biatlon. Světový pohár v Novém Městě na Moravě.

INFO: Český biatlon
Zobrazit místo Skiareály - Skiarea na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Proč biatlon?

Když odhlédneme od starých klišé na téma „proč lidi fandí sportu“, tak asi není těžké pojmenovat důvody proč je aktuálním zimním hitem právě biatlon.
Je to rozhodně sport dramatický, kde o úspěchu nebo neúspěchu může rozhodnout až poslední rána. Kombinuje dvě zcela odlišné disciplíny: rychlý běh, klidnou střelbu a schopnost mezi těmito módy rychle přepínat.
Je to sport jako dělaný pro TV vysílání (detailní záběry ze střelnic, z trati, z předávek štafet). Pořád se něco děje a nic není dopředu jisté.
Ve srovnání s tím jsou takové laufy nebo maratony jen pro hodně nadšené diváky.
Nevyhrávají vždy jen papíroví šampióni a hodně záleží na počasí, větru, stavu trati.
České reprezentaci se v posledních letech mimořádně daří a letos je téměř vždy šance na bednu.
Bitlonový svaz i reprezentační svaz velice dobře komunikují s fanoušky a vytvářejí jim onu iluzi, že „jsou u toho.“
Pořád je to takový sympaticky „malý sport“. Není to jiný vesmír jako špičkové fotbalové či hokejové kluby a sami sportovci nejsou celoplanetární megastar, ale normální borci, na které se člověk může jít kdykoliv podívat trénink.
Jasně, že se zájem opadne, až budou reprezentanti jezdit nejlíp na 30. místě, ale teď se jim neobyčejně daří, tak vidím popularitu jako zcela logickou. Místní kluby navíc zaplavují malí zájemci o tento sport a to je přeci dobře.

 • Autor Syk
 • Datum a čas 10.2.2015 13:37
Reaguj
hudební muzika na okruhu?

Hráli zas Michala Davida?

Reaguj
jinak nic proti biatlonu

je to jeden z mála sportů které vyžadují mít nejen fantastický fyzický výkon, ale i schopnost ten výkon přiškrtit a dokázat se uklidnit (v tomto případě na střílení, a to se nedá v kyslíkovém dluhu a při mohutném sípání). vlastně je to trošku podobné orientačnímu běhu (kterej považuji za naprostou šlechtu mezi soutěžními spotry z hlediska vyrovnání fyzického a duševního výkonu).

samozřejmě existují varianty biatlonu vhodné i do jizerské stopy, třeba je možno naplánovat zastávky a třeba se trefovat nití do ouška jehly :).

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 10.2.2015 13:07
Reaguj
obecně proč lidé čumí na sport

je poměrně zajímavá otázka, přiznávám, že proč čumět na sport který sám neprovozuji a ke kterému nemám žádný vztah a ani nemám ve startovním poli kámoše kterému bych držel palce fakt nechápu. pochopitelné mi připadá obecenstvo pár stovek lidí sestávající z babiček, tetiček, přítelkyň a kámošů někde na evropském poháru v lezení na překližce, pochopím i tisícovku lidí na něčem atraktivním kde je vidět nějaká akce, třeba na tom rodeu pod splavem, chápu diváctvo na městském maratonu kde běží pár tisíc lidí a každý má nějaké ty babičky a tetičky a kamarády z mokré čtvrti co mu přijdou zamávat.

v podstatě bych tady viděl diváky tří skupin. první skupina je těch pár stovek co taky běhají s flintou a fakt je to zajímá, k tomu ty babičky, ambiciozní fotrové a přítelkyně. ta druhá skupina, pro sebe ji nazývám kompenzační huránárodovci,  fandí na etnickém principu v tom sportu, kde zrovna "naši" mají aspoň teoretickou šanci na bednu, dokáží se z někým identifikovat a mají pocit, že urvou kousek té slávy a úspěchu pro sebe (osmdesát procent návštěvníku kteréhosi tuzemského mistrovství v hokeji se kdysi v anketě přiznalo, že nikdy nemělo brusle na nohou), o světovém hráči mluví familiárně jako o Jardovi a mají pocit, že je to jejich kámoš. pro klubové soutěže platí přibližně totéž. tihlencti huránárodovci mají černobílé vidění světa, rozhodčí vždy nadržuje soupeři, naši hrají proti slunci a větru, naši hrají tvrdě a férově, soupeři zákeřně prasí, a kdo by snad zpochybnil hrdinství zlatých hochů, tomu dají ve svatém rozhořčení přes držku (hehehe, to by se dalo použít i o článek vedle o tom světovém horolezci). třetí skupina jsou ti, kteří vyhledávají emotivní srocení lidí, kladně vnímají ten náboj a energii davu (možná jsou to úchylové, možná ne, možná jsem úchyl naopak já protože mě dav děsí a cítím se v davu velmi nepříjemně), a je jim nakonec jedno jestli a jaký je to sport, jestli je to demoška, májový průvod, koncert flojdů nebo dokonce zlaté helenky.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 10.2.2015 11:45
Reaguj
proč?

biatlon je jediný sport, na který v televizi koukám. Lézt můžu sám, na vodu můžu sám, skialpovat i jezdit na kole jde, kdykoli si vzpomenu. Ale na Jizerskou magistrálu prostě s flintou nevyrazím...

 • Autor L
 • Datum a čas 10.2.2015 11:25
Reaguj
SUPER

Biatlon je hlavně SUPER sport!!!!!!! Holky a kluci děkujem

 • Autor Prk
 • Datum a čas 9.2.2015 19:59
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Adam Ondra se v Tokiu probojoval do finále. První krok splnil!

Adam Ondra se v Tokiu probojoval do finále. První krok splnil!

Horolezec Adam Ondra má za sebou napínavou kvalifikaci na olympiádě v Tokiu a do finále postupuje z páté pozice. Výsledek v rychlosti byl pro něj milým překvapením, bouldering a lezení na obtížnost však nebyly zadarmo.... celý článek

Budějovicko: 10 lodních linek na Vltavě

Džungle na hřebenech: Krkonošská 50 je tady

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Polonina Boržava na Zakarpatské Ukrajině

Polonina Boržava na Zakarpatské Ukrajině

Mezi řekami Latorica, Viča a Rika na Zakarpatské Ukrajině se zvedá hřeben Boržava. Tato polonina patří mezi nejhezčí ve Východních Karpatech. 
Novostavba nebo rekonstrukce starého domu?

Novostavba nebo rekonstrukce starého domu?

Postavit nový dům je obvykle levnější než rekonstrukce staré budovy. Platí to pro rodinné domy stejně jako kancelářské budovy i průmyslové objekty. Jenže existuje důležitý důvod, proč využít starý dům. Tím
Dovolená na chatě místo u moře

Dovolená na chatě místo u moře

ANALÝZA Na začátku tisíciletí se zdálo, že chalupaření už mnoho lidí nezajímá a mladší lidé opouštějí víkendová sídla. Jenže jak zpívá Bob Dylan: "Časy se mění" a "Dnešní den zítra bude včerejší".
Kolik se dá ušetřit na povinném ručení?

Kolik se dá ušetřit na povinném ručení?

Povinné ručení je položka, kterou musí každý rok zaplatit každý motorista za svého plechového miláčka. Záleží na mnoha okolnostech, ale u většiny majitelů osobních aut a motocyklů se jedná o tisíce korun ročně.
Sabon je domácí vůně Levanty

Sabon je domácí vůně Levanty

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Tisíce let je Levanta bránou do Evropy pro exotické vůně, kosmetiku a koření. Ať ve východním Středomoří vládl kdokoliv, vyrábělo se zde a obchodovalo se vším, co souvisí s krásou, chutí

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Archeologická prohlídka hradu Žerotín 5.8. 14:00
Horská výzva Jeseníky Červenohorské sedlo 6.-7.8. Horský běh a chůze 6.8.
Valachy Man Velké Karlovice 6.-7.8. Triatlon 6.8.
Krkonošská 50 - běh Špindlerův Mlýn 7.8.
Běhej lesy Bílá Bílá 7.8.
Vuelta Španělsko 14.8.-5.9. Silniční cyklistika 14.8.
O vodňanského kapra Vodňany Koloběžky 14.8.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 18.-19.8. 18.8.
Enduro Malá Morávka 20.-22.8. Horská kola 20.8.
Lodě na Labi Nymburk 20.-22.8. 20.8.

Diskuse

PHP 7 neni nejnovejsi Pavel, 4.8.2021 13:11, 1 příspěvek
Další Lodní doprava Pisisvor, 3.8.2021 16:12, 1 příspěvek
když už jste ve při Lukas B., 2.8.2021 16:49, 3 příspěvky
Oblečení Jana, 30.7.2021 15:02, 1 příspěvek
souhlas Skiák, 30.7.2021 9:50, 22 příspěvků
Registr zakázaných osob Novinář, 28.7.2021 16:30, 1 příspěvek
Fojtík Kuba Turek, 26.7.2021 10:57, 5 příspěvků
Fojtík Michael Beranek, 26.7.2021 9:03, 5 příspěvků
Fojtík Kuba Turek, 25.7.2021 20:53, 5 příspěvků
INU Horydoly , 25.7.2021 20:49, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Velkopopovická pouť Horydoly , 4.8.2021 18:09
Vaše tělo vám poděkuje Horydoly , 4.8.2021 17:35
Vodácké závody 2021 Horydoly , 4.8.2021 13:43
Re: Adam Ondra Kuba Turek, 3.8.2021 11:39
Re: Adam Ondra Horydoly Open, 3.8.2021 11:37
Valachy Man 2021 Horydoly , 3.8.2021 11:15
Upload@Home pro kontrolu ... Horydoly , 2.8.2021 15:16
Pražský hrad Horydoly , 29.7.2021 11:57