Pavel Vavroušek: Nová Sedlica - výstava fotografií po 40 letech

Pavel Vavroušek: Nová Sedlica - výstava fotografií po 40 letech
Pavel Vavroušek.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Pavel Vavroušek je téměř neznámý fotograf, ale právě se vynořily jeho nejsilnější fotografie, které ho zapíší do myslí mnoha lidí. Před 40 lety poctivě nafotografoval nejvýchodnější československou vesnici Novou Sedlici a teď je můžeme vidět na výstavě v Leica Gallery Prague, nebo si koupíme stejnojmennou fotografickou knihu.

Pavel Vavroušek: Nová Sedlica - výstava fotografií po 40 letech
Nová Sedlica, práce s koněm v lese Bukovských vrchů.
Autor snímku Pavel Vavroušek

Pavel Vavroušek se narodil roku 1946 v Praze. Absolvoval Střední průmyslovou školu elektrotechnickou a od roku 1964 byl zaměstnán ve Výzkumném ústavu telekomunikací. Fotografii vystudoval na FAMU v letech 1975-1981.

Od roku 1971 fotografie. Nejdříve trampy, poté Romy, dnes zvoníky. Jeho životní sérií je cyklus Nová Sedlica. Za 10 let (1971-1981) nafotografoval nejvýchodnější obec Československa. Předložil ji jako závěrečnou práci na FAMU a kurátorka Anna Fárová ji pak vystavila v Činoherním klubu a hlavně na legendární společné výstavě 9&9 Plasy. A potom se nad fotografiemi zavřela voda.

VIDEO Pavel Vavroušek a Tomáš Pospěch hovoří o Nové Sedlici

Až teď po čtyřech desítkách let vychází kniha Nová Sedlica v nakladatelství Positif a současně probíhá výstava z vybraných snímků v Leica Gallery Prague. Kniha obsahuje 123 černobílých fotografií a stojí 880 Kč. Výstava trvá do 27. února, vstupné činí 70 Kč pro dospělé a 40 Kč pro studenty. Výstavu i knihu kurátorsky vedl Tomáš Pospěch.

"Chtěl jsme se do Nové Sedlice vracet, proto jsem fotografoval jen to hezčí a zajímavější," říká s dnešním odstupem Pavel Vavroušek. "Nedělal jsem žádný kritický sociální dokument." Zaměřil se na odcházející tradice, zemědělství a rituály. Vynechal především alkoholem zdevastovanou populaci a také socialistické družstvo, které ničilo tradiční hospodářství. 

"Přibližně jsem věděl, do čeho jdu, když jsme poprvé přijeli do Nové Sedlice na vandr," vzpomíná na rok 1971. "Přečetl jsem povídku Zakliata dolina od Ladislava Mňačka dříve, než jsme se na východ Slovenska vůbec vypravili."

Pavel Vavroušek: Nová Sedlica.

Kurátor Uměleckoprůmyslového muzea Tomáš Pospěch uvádí: "Pavel Vavroušek vytvářel obrazy zanikajícího venkova. Fotografoval v prostředí ještě nezasaženém unifikující globalizací, bez turistů, ale ne v kraji s vyhlášeným folklórem. Chtěl zachytit tu jednu, původní, snad i poslední vesnici, poslední vesničany. Vybíral si to mizející, ohrožené, a vyfotografoval to, dokud to ještě bylo. Předkládá nám obecný obraz tradiční vesnice, jakoby mimo čas. Vyhýbá se politice i negativním jevům, jako jsou alkoholismus, často nevalné bytové podmínky, nedostatečná lékařská péče, špatné dopravní spojení, postupná gentrifikace a odchod mladých do měst."

"Předkládá nám syrový svět rurální vesnice, který v mnoha tématech, jako jsou vztah ke zvířatům, zemědělství, život v rytmu ročních dob, oslav a křesťanských svátků, nabízí mnohá nahlédnutí, jaký mohl být původní život na středoevropské vesnici před mnoha desetiletími," dodává Tomáš Pospěch.

Pavel Vavroušek: Nová Sedlica.

Pavel Vavroušek sice absolvoval FAMU, ale fotografováním se neživil. Bavila ho práce v telekomunikačním ústavu, navíc se oženil a narodil se mu syn. "Bylo mi jasné, že se tím v té době nemohu živit. Dokumentární fotografií to vůbec nešlo, a reklamní fotografií nebo architekturou, to jsem jednak neuměl a jednak mne to nebavilo. Snad jsem neměl ten správný koudelkovský celoživotní zápal, abych si dokázal prosadit fotografování navzdory všem okolnostem."

VIDEO Fotokniha Nová Sedlica z nakladatelství Positif

 

INFO: Leica Gallery Prague a Positif a Nová Sedlica

Horydoly.cz Bukovské vrchy, Poloniny a Bieszczady

SKIALPY Zaplaťpámbů za slovenské perlustrace!

BĚŽKY Bukovské vrchy přes Kremenec

TURISTIKA Bukovské vrchy, Poloniny a Kremenec

TURISTIKA Všichni Poláci znají Bieszczady

UBYTOVÁNÍ Pět horských chat v Bieszczadech

UBYTOVÁNÍ Magija - šetrná turistika v Bieszczadech

UBYTOVÁNÍ Ranč Slnečný Majer

HORSKÉ KOLO Karpatská cyklistická cesta

TREKKINGOVÉ KOLO Švejkova cyklotrasa

ŽELEZNICE Bieszczadzka kolejka

VODNÍ SPORTY Utajená přehrada Solina?

ARCHITEKTURA Skanzen ve Svidníku pod Duklou


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

UBYTOVÁNÍ: Penziony a chaty v Poloninách

Booking.com

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Výborné reportážní fotky

Koně a pohřeb - to je síla!

Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Tiskové konference

Tiskové konference

AKTUALIZACE. Kalendář akcí určených pro žurnalisty v oboru cestovního ruchu, outdoorových aktivit a s tím spojeného byznysu.... celý článek

11 českých rčení. Kde se vzala a co znamenají?

Jaromír Štětina pádluje na onom světě

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Storytelling na Telegramu: jak psát příspěvky, které udrží pozornost

Storytelling na Telegramu: jak psát příspěvky, které udrží pozornost

Telegram se stal jednou z nejpřímějších platforem pro komunikaci se čtenáři. Je rychlý, osobní a bez algoritmů, které by omezovaly dosah. Ale právě proto je konkurence o pozornost obrovská. Aby příspěvek nezapadl v záplavě
Turistpropag: 10. ročník mohl být poslední

Turistpropag: 10. ročník mohl být poslední

Soutěžní přehlídka propagačních materiálů cestovního ruchu Turistpropag vstoupila do desátého ročníku. Nejvíce cen v různých kategoriích posbíraly Jeseníky. "Končím s pořadatelstvím, je to stále těžší," říká organizátor Pavel Hlaváč. "Zda někdo koupí
Egon Trnka: Krajina vlků

Egon Trnka: Krajina vlků

RECENZE Krušné hory nebo spíš Erzgebirge jsou tajemnou lokalitou. Představy jitří místa, kde dnes nic není - ale staletí se tu těžilo hluboko pod zemí a ještě před 80 lety se tu žil
Divoká Šárka 2025 - boulderingový průvodce

Divoká Šárka 2025 - boulderingový průvodce

Lezci sdružení okolo webu Varp vydali druhé vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce. Dosud se v nejstarší pražské horolezecké lokalitě lezlo především s lanem, ale po vydání průvodce jsou v údolí čím dál
Houbařské a mykologické akce 2025

Houbařské a mykologické akce 2025

Houbaři, mykologové, přírodovědci, turisté, kuchaři, fotografové a mnozí další se zajímají o houby z mnoha různých hledisek. Přinášíme přehled akcí pro veřejnost z oboru mykologie - vycházky, exkurze, přednášky.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Neznámá země Zlín 22.-30.4. Cestovatelský festival 22.4.
Flora - veletrh Olomouc 24.-27.4. 24.4.
Trentino Film Festival Itálie, Trento 25.4.-4.5. Horské filmy 25.4.
Zeltschau - výstava stanů Německo, Langenzersdorf, Seeschlacht 25.-27.4. 25.4.
Prague Bike Fest Praha, Výstaviště Holešovice 26.-27.4. 26.4.
Spezi - veletrh Německo, Lauchringen 26.-27.4. Alternativní cyklistika 26.4.
Vítání ptačího zpěvu Vsetín, zámek Přednáší Jan Husák 27.4. 09:00
Na okraji keltského světa - výstava Hradec Králové, Muzeum východních Čech Do 27.4. 27.4.
Zvířátka v jarních zvycích a písničkách Polička, Městské muzeum 8.3.-27.4. Výstava 27.4.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 28.4.-1.5. 28.4.

Diskuse

hloupé otázky Kuba Turek, 27.4.2025 11:29, 13 příspěvků
hloupé otázky nahorydoly, 27.4.2025 9:12, 13 příspěvků
hloupé otázky Kuba Turek, 26.4.2025 23:09, 13 příspěvků
hloupé otázky nahorudolu, 26.4.2025 12:16, 13 příspěvků
Tohle by mě zajímalo Lukas B., 25.4.2025 22:03, 13 příspěvků
Kežmarský skutr, 25.4.2025 15:18, 13 příspěvků
Rekreační lezení Kuba Turek, 25.4.2025 15:13, 13 příspěvků
Inu Honza, 25.4.2025 14:43, 13 příspěvků
z Brna do Budapešti Horydoly, 25.4.2025 10:35, 2 příspěvky
z Brna -do-Budapesti Bretislav Polák, 25.4.2025 10:26, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Trhy na Mariánském náměst... Horydoly , 19.4.2025 2:52
Velikonoční speciály potě... Horydoly , 19.4.2025 2:49
Velikonoce v jižních Čechách Horydoly , 19.4.2025 2:44
Přihlaste se na Zažít měs... Horydoly , 17.4.2025 2:28
Shrnutí lyžařské sezony 2... Horydoly Open, 16.4.2025 18:28
Re: Pražský veletržní areál Horydoly , 10.4.2025 0:45
Jak Bosch eBike Systems s... Horydoly , 7.4.2025 11:00
Špindlerův Mlýn startuje ... Horydoly , 5.4.2025 0:33