KTM Macina Race - elektrický trailbike

KTM Macina Race - elektrický trailbike
KTM Macina Race. Elektrokolo do terénu.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

TEST Elektrokolo KTM Macina Race je příjemný stroj na projížďky krajinou bez ohledu, zda jedete po rozbité asfaltce, vesnické polňačce, nebo jste si vybrali strmou lesní pěšinu do kopce či rovnou dolů.

KTM Macina Race - elektrický trailbike
KTM Macina Race je ideální elektrokolo na terénní cykloturistiku.
Autor snímku Kuba Turek

Elektrický motor Bosch CX je dost silný, aby zvládl cokoliv, co normálního cyklistu napadne. Pevný hliníkový rám spolu s odpruženou vidlicí Suntour 100 mm dobře vedou při rekreačním i svižném stylu jízdy. Brzdy Shimano MT200 ubrzdí cokoliv, co většina z nás běžně sjíždí.    

Do špičkových terénních ebiků má KTM daleko. Řízení není úplně precizní. Převodník je umístěn poměrně nízko nad zemí. Ovládání elektrického výkonu Bosch Purion je minulá generace.

Pokud se cítíte být spíš cykloturisty v těžkém terénu než závodníky, tak je KTM Macina Race elektrokolo přesně pro vás. Jestli vás baví vyjížďky do krajiny, chcete si občas zablbnout v terénu, projíždíte kdejaké údolí, stezky, traily, občas si rádi poskočíte, jezdíte rychle i na pohodu, ale své bikování moc nehrotíte, tak 85 tisíc korun za Macinu je tak akorát.

VIDEO Vyjížďka v Radotíně na KTM Macina Race

KTM Macina se vyrábí s koly o velikosti 29 nebo 27 palců. Větší kola a s tím související rám doporučujeme, pokud máte vyšší postavu a jezdíte větší vzdálenosti při velké rychlosti. Menší kola jsou samozřejmě vhodná pro malé postavy. Více si na nich užijete na úzkých a zatočených cestičkách, protože menší kola sice pomaleji jedou, ale za to jsou obratnější v terénu.  

"Elektrokola této kategorie si u nás kupují zákazníci, které lze zhruba charakterizovat ve třech kategoriích," říká Zbyněk Hackl ze sítě cyklistických obchodů Ebike Partners. "Třetina jezdí výhradně po nenáročných cyklostezkách, třetina v trailcentrech a terénech, do kterých jsou ebiky určeny, a třetina by se do terénu chtěla podívat, ale zatím to neumí a obává se jízdy mimo upravené cesty."

Horydoly.cz18 poznámek k vašemu novému elektrokolu

KTM e-bike.

Motor Bosch CX ovládá displej Purion

Výkonný elektromotor Bosch Performance CX (4. generace) se ovládá z displeje Bosch Purion. Výrobce položil důraz na kompaktnost a jednoduché ovládání.

Purion nabízí na výběr 5 úrovní dopomoci a asistenta chůze. Na displeji se zobrazuje rychlost jízdy, ujetá vzdálenost a dojezd, stav baterie a zvolená úroveň dopomoci. USB konektor je určení na diagnostiku kola v servisu.

Bosch eBike Purion eMTB

Turbo - maximální podpora až do nejvyšší kadence pro sportovní jízdní styl
eMTB - pro svižnou jízdu a univerzální použití pro sportovně laděné cyklisty
Tour - rovnoměrná jízda na dlouhé vzdálenosti bez strmých stoupání
Eco - maximální úspora pro nejdelší možný dojezd využitelná na rovinatých úsecích
Off - vypnutý motor, ale přístupe ke všem funkcím displeje
Walk - asistent chůze během tlačení kola do kopce se atomaticky vypíná při zabrzdění anebo když rychlost překročí 6 km/h

Motor se automaticky vypíná v rychlosti 25 km/h. Odpovídá to evropským i českým dopravním předpisům. "Bosch je zásadně proti tak zvanému přečipování elektrokol, které má zvýšit rychlost na nelegální hodnoty," říká Benjamin Bartholomé, technický konzultant Bosch eBike Systems, který působí v celé Evropě. "Při servisní diagnostice to poznáme a nelegání nastavení vypínáme. Z našeho pohledu jde nejen o zákony, ale také o fakt, že elektrokola a elektromotory jsou sladěné na paramenty, při kterých dokonale fungují."

KTM e-bike.

KTM Macina Race

Rám: 29“ nebo 27“ Alloy6061
Vidlice: Suntour XCM 34 coil 29“ NLO 100mm
Motor: Bosch Performance CX Gen.4 85Nm
Displej: Bosch Purion LCD
Baterie: Bosch PowerTUBE 500Wh
Nabíječka: Bosch Compact Charger 2A
Přehazovačka: Shimano Alivio M3100-9 SGS
Řazení: Shimano Alivio M3100-9 display
Kliky: KTM Comp ISIS 170mm Q16
Převodník: FSA Megatooth steel 38 zubů s chráničem řetězu
Kazeta: Shimano HG201-9 / 11-36
Řetěz: Shimano E6070-9 e-bike
Brzdy: Shimano MT200 2-pístkové hydraulické kotoučové
Kotouče: Shimano RT30 CL 180 / 180
Kola: Shimano MT400B CL 32H 110-15TA/148-12TA, Ryde Rival30 32H 622x30C
Pneumatiky: Schwalbe Smart Sam K-Guard 57-622
Gripy: KTM Comp Lock
Řídítka: KTM Comp flat 2X720 mm
Představec: KTM Comp 7°
Hlavové složení: KTM Team drop/in 1.1/8“-1.5“
Sedlo: KTM Line Sport
Sedlovka: KTM Comp 30.9/350
Pedály: MTB-Pedal VP-195E alloy
Hmotnost: 22,6 kg s pedály (27“) 

Orientační cena: 85 000 Kč 

KTM e-bike.

Horydoly.cz Testy jízdních kol na HORYDOLY

Snowbike Scott Big Ed

Horská kola Scott Spark 710 a 910

Horské kolo Author A-Ray 5.0

Horské kolo Author Gangsta

Horské kolo Author Traction 2014

Horské kolo Author Traction 2004

Riese & Müller Multicharger GT Touring 750

Elektrokolo Smart

Elektrokola Agogs Silver Go a Uphill

Elektrokola Giant Aspiro a Esprit

Skládací kolo Tern Link D8

Skládací kolo Tern Node D8

Skládací kolo Brompton L3

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Řízení?

Dluzis Turce odpoved na kolika kolech jsi jezdil, ze se odvazis kola testovat a porovnavat. Neutikej od odpovedi.

 • Autor Lanyfy
 • Datum a čas 22.7.2022 05:29
Reaguj
Řízení?

Jsem rád, že Tě má odpověď na Tvoji předchozí otázku uspokojila.

Že o mě teď píšeš nesmysly, mi zase až tak divné nepřijde. Dikce Tvých diskusních příspěvků je celkem jasná.

Reaguj
alivio? - úplně stačí

Ono je to v podstatě stejné kolo jako za těch pár šupů. Za ty peníze už je tam navíc jen elektromotor. A kvůli němu trpí komponenty méně než u kola bez motoru. 

 • Autor Skiák
 • Datum a čas 20.7.2022 17:12
Reaguj
Řízení?

Samozřejmě mě zajímá test naprostého laika na kola, který většinu života tráví na koloběřce. Podle toho ten "test". Vypadá. Z jakého titulu se vůbec odvažuješ čtenářům předložit test kola? Srovnáváš to kolo s nejlepšími modely koly nebo ekoly vyšší třídy. Na kolika takových kolech jsi jel, kolik jsi jich testoval, nže se odvážíš něco takového napsat?

 • Autor Lanydy
 • Datum a čas 20.7.2022 15:47
Reaguj
alivio?

Já samozřejmě tuším, jak jsou odstupňované řady (nejen) Shimano. Rozumím tomu, že na elektrokotle není tlak na gramy. Ale pokud stále platí co plativalo, tak od deore dál už se řeší jen gramy. Ale že na elektrokotle ta 85 klacku je pohon na úrovni kola za 15-20 tisíc, to mě vážně překvapuje.

 • Autor Lukas b.
 • Datum a čas 20.7.2022 14:04
Reaguj
alivio?

Ahoj Lukáši, aniž bych byl mluvčím Shimana (osazení) nebo KTM (výrobce kola) anebo Ebike Partners (prodejce v Česku), tak je to s Aliviem asi takhle:

Shimano Alivio je dnes sada pro lepší rekreační horská kola (asi jako vlastníme my dva a vyšší). Tomu odpovídá i KTM Macina. Za ty peníze je to e-bike na rekreační ježdění v přírodě a tomu odpovídá osazení Aliviem.

Podle manuálu Shimano jdou letos řady podle kvality takto:

 • Shimano XTR
 • Shimano XT
 • Shimano SLX / LX (MTB / trek)
 • Shimano Deore
 • Shimano Alivio
 • Shimano Acera
 • Shimano Altus
Reaguj
Řízení?

Vážený Landy, pokud je to pro Vás pseudotest, jistě nemá smysl ho číst a tím méně se zajímat o podrobnosti. Ale budiž. Evidentně Vás to zajímá:

Macina je jistě dobré e-kolo a jistě se dobře řídí v normálních podmínkách - tedy třeba na silnicích, polňačkách apod. Ale už třeba na stezkách, které jsou vidět na videu (např. sjezd do lomu v Černé rokli a výjezd podél Kosořského potoka) je cítit, že by to mohlo být o trošičku lepší. Samozřejmě také horší. 

Jde samozřejmě především o pocity, ale při srovnání s nejlepšími koly či e-koly vyšší třídy je Macina poněkud težkopádnější ve velmi prudkých změnách směru jízdy v pomalých rychlostech, při balancování na hraně cyklistových schopností a trošku hůře se skládá do zatáček ve středních rychlostech. 

Co vidíte na videu, je zde zachyceno na Strava.com https://www.strava.com/activities/7227152299

Reaguj
alivio?

abych doplnil - nechci vést nějaké machrovací spory typu diskusí o premiových a neprémiových značkách automobilů. nemám nic proti levným řadám komponentů, jsou-li použity na přiměřeném stroji, tedy když to na první pohled vypadá jako pohodové a pohodlné strejcovské/tetkovské kolo, a má to blatníky, zvonek a nosič a nehraje si to na sportovní náčiní do tvrdých podmínek, tak OK. (když tedy zase vynecháme diskusi nad oxymoronem sportovní elektrokolo)

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 14.7.2022 10:14
Reaguj
alivio?

ne že bych nějak hověl zásadám osazování elektrokol, ostatně, přiznávám, na elektrokole jsem v životě neseděl (spíše tedy z důvodů ideových), ale dát 85 klacků za něco, co se deklaruje jako do terénu a co má na klíčovém komponentu pohonu nápis alivio mi v principu připadá divné. ale třeba tomu fakt nerozumím a budu rád za vysvětlení, jestli jsou řady komponentů pro elektrokola poskládané nějak jinak.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 14.7.2022 10:05
Reaguj
Řízení?

Řízení není úplně precizní, se píše v tom pseudotestu. Mohu se zeptat autora článku, co to přesně znamená? Může to obšírněji upřesnit?

 • Autor Landy
 • Datum a čas 13.7.2022 20:08
Reaguj
Celkem 10 příspěvků v diskuzi


Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

ELEKTROKOLA Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.... celý článek

Elektrokola v Krkonoších: Uvidíte nepoznané!

Říční břehy jsou veřejně přístupné

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Polman oznámil, že vyhrál nejdelší cyklistický závod, ale byl diskvalifikován

Polman oznámil, že vyhrál nejdelší cyklistický závod, ale byl diskvalifikován

Daniel Polman oznámil, že zvítězil v nejdelším závodě na světě, který vede od nejsevernějšího k nejjižnějšímu bodu Evropy. Organizátoři ho ovšem vyloučili za nepovolenou pomoc a vyjádřili pochybnosti o jeho výkonu.
Stezkou orlích hnízd od hradu ke hradu v Dolním Slezsku

Stezkou orlích hnízd od hradu ke hradu v Dolním Slezsku

Hrady v Dolním Slezsku vznikaly ve 13. století a byly posíleny za Kazimíra Velikého. Dějiny tomu chtěly, že na obranu proti Čechům, které dnes Poláci zvou k návštěvě. Měla to být neprostupná hráz.
Praha AKTUÁLNĚ 2022

Praha AKTUÁLNĚ 2022

HISTORICKÁ TRAMVAJ Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
Rozhledna Nová Ves u Rýmařova

Rozhledna Nová Ves u Rýmařova

Na rozhlednu Nová Ves v Jeseníkách dorazí jen třetina návštěvníků po svých nebo na kole. Ostatní přijedou autem. Doporučujeme proto krásnou okružní trasu jako stvořenou pro elektrokola. Nahoru vede dlouhé stoupání
První dojmy: GT Avalanche Elite

První dojmy: GT Avalanche Elite

Horské kolo GT Avalanche Elite jede jako tank. 29palcová kola se odvalují přes kameny i kořeny, řídit není moc třeba, stačí pravidelně šlapat. Hardtail spolu s odpruženou vidlicí je pohodlný.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Železné hory - cyklomaraton Chrudim Horská kola 20.8.
Cestovatelská Střela - festival Dolní Hradiště 26.-28..8. 26.8.
Burčák Tour - cyklomaraton Znojmo 3.-4.9. Horská kola 3.9.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Bike Maraton Vysočina Kněžice Cyklomaraton 10.9.
Plzeňská 50 - cyklomaraton Plzeň Horská kola 10.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 16.-18.9. 16.9.
Svatohorský Downtown Příbram, Svatá hora Sjezd na horských kolech 17.9.
Šumavský pohár MTB Vimperk  Horská kola 18.9.
Oderská mlýnice - cyklomaraton Klokočůvek u Oder Horská kola 24.9.

Diskuse

Atomic Wallet - Buy, Stak... anthony121, 16.8.2022 13:50, 118 příspěvků
K2 v Plzni Eliana, 16.8.2022 12:08, 118 příspěvků
Myslím si, že Jeňýk je tr... Michael Beranek, 13.8.2022 15:52, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Piký, 13.8.2022 10:27, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Honza, 13.8.2022 9:42, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Kuba Turek, 12.8.2022 15:04, 22 příspěvků
RE Honza, 12.8.2022 14:08, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 12.8.2022 1:07, 22 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 20:14, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 11.8.2022 16:55, 22 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Veteran Rallye Kutná Hora Horydoly , 13.8.2022 11:40
Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02
Cyklistické závody 2022 Horydoly Open, 7.7.2022 18:53