Hlídka na Stráži, další zničený kus krkonošské přírody

Hlídka na Stráži, další zničený kus krkonošské přírody
Horolezkyně na skále Strážník v Krkonoších.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Rokytnice nad Jizerou zničila další kus krkonošské přírody. Na vrchu Stráž (782 m) rozvrtala skály a nechala na nich postavit čtyři ocelové obludy místo dřívější přírodní vyhlídky Strážník. Původní plošinu ohrazenou řetězem, která sloužila více než století, nahradily čtyři obrovské konstrukce v lese.

Hlídka na Stráži, další zničený kus krkonošské přírody
Vyhlídková lávka Liška.
Autor snímku Kuba Turek

Projekt nazvaný Hlídka na Stráži je dílem architektů z libereckého studia Mjölk, souhlas vyslovila vrchlabská Správa Krkonošského národního parku a stavební práce provedla chomutovská firma Strix. Vše stálo 9 milionů korun z dotací.

Bez peněz, které Rokytnice získala téměř zadarmo, by zastupitelstvo na takovou hloupost zřejmě ani nepomyslelo. Teď mají Rokytničtí dobrý pocit, že něco udělali pro cestovní ruch.

Za cenu nevratného zničení přírodního bohatství.

Strážník / Stráž, Rokytnice nad Jizerou, Krkonoše.

Hlídka na Stráži

Před pěti lety chtěla Rokytnice nad Jizerou postavit rozhlednu, ale záměr jim tehdy zhatili ochránci přírody. Tak vymysleli spolu s architekty něco daleko horšího. Z nevýrazného vrcholu Strážný, kterému místní lidé říkají Strážník, udělali lunapark. O tomto víkendu byl oficiálně otevřen pro veřejnost.

Vstup je bez omezení po celý rok zdarma.

Přírodní stezky zasypali štěrkem, vedou po nich dřevěné chodníky a na skalkách jsou nastavěné čtyři vyhlídkové plošiny. Proboha proč? Z temene skal bylo vidět to samé, co z těchto železných oblud!

Strážník / Stráž, Rokytnice nad Jizerou, Krkonoše.

Architekti uvádějí, že inspirací pro těžké stavby z oceli, betonu a dřeva jim byly postavy ze znaku města Rokytnice nad Jizerou. Čtyři patroni, symbolizují čtyři vesnice, které se v dávných časech spojily v jedno město: horník (Rokytno), liška (Františkov), ovce (Horní Rokytnice) a medvěd (Dolní Rokytnice).

Booking.com

Liška

Co tvrdí architekti: Liška se uvelebila na první skále. Její dlouhé tělo stojí na kameni, ocas jí trčí do údolí. Vidí celou Rokytnici i okolní kopce. Bystrým okem sleduje, jak taje poslední sníh na Lysé hoře, ví o prvních petrklíčích na svazích, kam se opírají paprsky jarního slunce. Letní slunce jí bělí záda, podzimní deště lišce potemní její dřevěnou srst. Tak račte vstoupit, milánkové, teď vás na zádech povozí Liška z Františkova!

Co vidíme my: Tady bývala normální vyhlídka ze skály, kam vedla turistická značka a kde stával obyčejný dřevěný stůl a lavice. Důvodem pro vystrčení vyhlídkové lávky nad skálu a zničení jejího genia loci je Instagram a Facebook. Z vedlejší menší lávky se lze nechat nafotit tak, že vypadáte v dramatické scenérii vysoko nad krajinou, i když reálně stojíte kousek od lesa nad zarostlými skalkami.

Strážník / Stráž, Rokytnice nad Jizerou, Krkonoše.

Medvěd

Co tvrdí architekti: Medvěd se schoval v lese jen kousek od Lišky. Stojí na kusu kamene mezi borůvčím a kouká do korun stromů. Vypadá dobře živený, je ho pořádný kousek. "Vlezte mi na záda!" vyzývá Medvěd a zve vás na vyhlídku, která funguje, i když se po horách válí mlha. Když budete mít štěstí, uvidíte datla v akci a když si přivstanete, uvidíte možná i stádo srnek, které se potulují v lesích na vrcholu Stráže. Medvěd je z Dolní Rokytnice, ale vypadá, že se mu tady nahoře líbí. Je tu klid a má rád lidi, tak se nebojte a poslechněte ho. Vlezte mu na záda.

Co vidíme my: Vyhlídka mezi stromy poskytuje menší vyhlídku nejen než vedlejší Liška, ale také než bývalá vyhlídka, než se tady začalo stavět. Přemýšlíme, k čemu slouží jinému, než k prostavění dotačních peněz. A na na nic nepřicházíme.

Strážník / Stráž, Rokytnice nad Jizerou, Krkonoše.

Ovce

Co tvrdí architekti: Ovečka se na Stráž zatoulala z luk Horní Rokytnice. Hlídá cestu k Horníkovi, který je posledním zastavením na trase mezi hlídkami na Stráži. Schoulená v lese mezi borůvkovými keříky nabízí svůj hrb těm nejbojácnějším. Vylezte po žebříku a pohlaďte jí záda, bude ráda.

Co vidíme my: Postavit vyhlídkovou plošinu do hlubokého lesa je vlastní gól! Je to ještě horší nesmysl než příslovečné moravské rozhledny v údolí.

Strážník / Stráž, Rokytnice nad Jizerou, Krkonoše.

Horník

Co tvrdí architekti: Přes lávku se dostanete k Horníkovi. Stojí na vysoké skále, které říkají místní horolezci Ká pětka. Jeho postava odkazuje na hornickou minulost Rokytnice. Jako symbol Rokytna je posledním ze čtyřčlenné hlídky. Mohutná postava shlíží do údolí Jizery. Prudké schodiště vás dovede na vyhlídku s krásným výhledem. Když se zaposloucháte, uslyšíte možná i šumivé vody řeky, která si prodírá cestu divokým údolím z hor na hranicích s Polskem. Sedněte si na schody a sledujte panorama kopců nad řekou, je tu nádherně.

Co vidíme my: Zničit přírodní skálu lze jednoduše nebo složitě. Tady to bylo velmi složité! Nejdřív postavili jednu plošinu na vedlejším terénním hrbolku, z ní vede dlouhý most přes dřevěnou cestu na hlavní skálu, tam se stoupá po schodech a nakonec je vyhlídková plošina zadrátovaná pletivem.

Strážník / Stráž, Rokytnice nad Jizerou, Krkonoše.

Pod Liškou a pod Horníkem vedou horolezecké cesty. Horolezci nazývají tyto masivy K5 a Skalní vyhlídka Stráž.

Strážník / Stráž, Rokytnice nad Jizerou, Krkonoše.

Přístup pěšky vede z Dolního náměstí v Rokytnici nad Jizerou po žluté turistické značce na rozcestí Pod Stráží a dále po červené značce až na vyhlídku (2,5 km). Autem k hotelu Na Stráži v Končinách a pěšky po červené značce (0,5 km). Na horském kole z Horní Rokytnice po silnici, pak cyklostezkou číslo 22 Sachrovým hřebenem a poté po červené turistické značce (5 km). Nejbližší vlakové nádraží je v Jablonci nad Jizerou, odkud vede až na Stráž červená značka (3,5 km).

UBYTOVÁNÍ: Chalupy, penziony, apartmány Rokytnice nad Jizerou

INFO: Rokytnice nad Jizerou a bývalá vyhlídka Stráž a lezecké skály


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

Horydoly.cz Rokytnice nad Jizerou

LYŽAŘI Rokytnice, lyžařský ráj začátečníků.

LYŽAŘI Lyžařské jaro v Rokytnici

LYŽAŘI Sibérie na Lysé hoře v Rokytnici

LYŽAŘI Nejdelší svezení v Rokytnici

LYŽAŘI Rozpaky z lyžování v Rokytnici

LYŽAŘI Novinky v Rokytnici

SKIALPINISTÉ Lyžařský výlet do Rokytnice a na Lysou horu

SKIALPINISTÉ Krkonošská skitúra Harrachov - Rokytnice

OCHRANA PŘÍRODY Ochránci loví lyžaře po celých Krkonoších

SNOWBOARD Snowboarďáci do Rokytnice

VODÁCI Jizera chytne vodácké srdce

BUSINESS Rokytnice se chystá na souboj s Harrachovem

BUSINESS Intelektuálové prý poslali Rokytnici pod vodu

BUSINESS Vrchní vlekař z Rokytnice odjel lyžovat na věčnost 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

nojo, to vo nic nepřicházím

že žádnej fejsbuk nemám. dojmová diskuse plná osobního napadání, a většina diskutérů se nenamáhala podívat na mapu, natož do katastru, natož aby měla ponětí o stavebním řádu. je to čistě o dojmu líbí - nelíbí, a nápadně to koreluje s nebyl jsem tam - byl jsem tam.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 19.7.2021 21:31
Reaguj
Diskuse na Facebooku o Strážníku - skupina Nadšenci horské turistiky
   • Richard Paňáca Kuba Turek No, tak to je tedy pěkný způsob otevřené a rovné komunikace. Napište sem, myslím, že to lidi zajímá ???? 
 • Vítězslav Sekanina Taky nechápu, proč nemůžu jít po turistické stezce, trochu kameny, trochu kořeny, žádný problém. Místo toho jsou na mnoha místech umělé "chodníky" a "schody" a další umělé vymyšlenosti - proč?  
 • Kuba Žák ano!  
 • Kuba Žák na první pohled dobrý. není to jako stezka v oblacích, aby se to propisovalo do dálkových pohledů na krajinu. spíš je to něco jako herní krajina pecka na portáškách. aspoň se rozmělní davy turistů do víc lokalit. některý detaily (masivní betonový zákla…  Zobrazit víc
 • Cheko Loko mne se to taky nezdá, je to východní Evropa návrh i provedení ☹️????( níže vzor jaxe to dá dělat lépe)
 • Cheko Loko Slovinsko ???????? proste jinej level architektury, provedení a tak ????   Může jít o obrázek hora
  • Richard Paňáca Tohle ale má logiku, je to potřebné a respektuje krajinu. To se bohužel o tom českém nesmyslu ani jeho provedení říct nedá. Strašně z toho smrdí ty dotace, hlavně že si každej hrábnul nebo aspoň udělal čárku. KRNAP pak zcela selhal ve své kontrolní fu…  Zobrazit víc
  • Kuba Žák Cheko Loko srovnáváš dětský hřiště s utilitární stavbou. jinak s provedením souhlas.
   • Cheko Loko prostě buď to má kvalitní koncept a provedení nebo nemá, odpovězte si všichni sami ????????️
Reaguj
Diskuse na Facebooku o Strážníku - skupina Nadšenci horské turistiky
  • Kuba Žák taky se mi to líbí. ale až po tomhle bude chodit 500 lidí denně, jako třeba v ČS Švýcarsku, tak tam udělají pororoštové lávky, aby se noha nedotkla skály. to je projev masového turismu.
 • Andrea Horníčková Nelíbí. Je to jen pračka na peníze. Navíc údržba bude stát další money. Rozhledny mám ráda, ale tam, kde mají smysl. Nechci se dotknout autorů, ale design je takový střídmý - nic převratného a ta stezka na lesní cestě je úplný ústřel.  
 • Silva McGuinness Některý design sice moc nechápu, ale celkově proč ne? Krkonose maji 6 000 000 návštěvníků, to uz musí být o nějaké infrastruktuře a plánování. Co mě vadí víc, že z tech 6 milionů jsou 3 miliony návštěvnic, každá se vyčůrá 1x v hotelu, a 2x cestou v le…  Zobrazit víc
  • Silva McGuinness To jsme to dopracovali, že na tak logickou věc musí být edukační cedule. ????‍♀️  
   • Silva McGuinness Andrea Horníčková samozřejmě, ze musí. Na všechno. Lidi své zvyky sami od sebe nezmění. A upřímně. Co má dělat paní z města na procházce s počůraným papírkem? Ještě aby ho klacíkem zahrabala? Napadlo ji vzit si s sebou pytlík? Vzdyť na ní je to uz tak …  Zobrazit víc
   • Martin Žačok Silva McGuinness Já makám v lese, tak jsem se vykálel a majitel do toho vlezl, pohoda. Jenom řekl, že jsem mu to měl říct, ale úplně v klidu... Jsem samozřejmě nechtěl, aby se to stalo, jsem na to zapomněl, že jsem přesunul latrínu krz to, že mi jí těs… 
   • Silva McGuinness Martin Žačok to se nedá číst, ani komentovat????‍♀️
 • Milan Třasoň Všechny ty atrakce tahají do hor ty kteří je nemají na tolik rádi, že by vše šlapali pěšky natoš tam spali. Jak píše kolega výše ti dělají v okolí největší bordel. Ale co s tím naděláme? Každý si může tak akorát usměrnit svou rodinu či skupinu, aby to …  Zobrazit víc  
 • Václav Vlček Na druhou stranu alespoň lidé chodí tam kde mají, nejsou všude vyšlapané stezky. Jiná doba. Prostě se chápání přírody mění a nové generace asi nechtějí šlapat v lese, ale chtějí pěkný chodník jak ve městě. ???? Aby při držení telefonu neměli o co zakopnou…  Zobrazit víc
 • Lenča Romaňáková Schvaluji, nějaký chodník, lávku, kde je to stále podmáčené, ale takové rozhledny? Zbytečnost.  
 • Dagmar Horáčková Naštěstí nejsem nová generace... 
 • Vít Hofman Nechceme, je to hnus.
 • Josef Joe Havelka Lepší když ty tisíce návštěvníků chodí po takoveto stavbě, než aby bloncal každý kam chce do lesů... Btw, třeba stezka valaška v Beskydech se mi líbí....  
 • Daniela Koričanská Nechceme 
 • Honza Najmr Dotace jsme dostali, tak né, že si postavíme něco hezkého co by příliš nerušilo přírodní scenérii. EU platí, tak EU rozhodne a konec řečí...To by tak hrálo, aby si za společné peníze každý stavěl co potřebuje, nebo co se mu líbí ????
 • Vladimir Suchy Z čeho by to měli postavit??? 
 • Karla Kirschlagerova A zase se nekdo napakoval a jiny si udelal carku do sveho zaznamnicku. A za par desitek let se napakuji jini a carky do zapisnicku si udelaji take jini za to ze tu obludnost odstranili.
 • Houbo Pho Tyjo to je docela smutný, kolik procent lidí z takovýhle sociální bubliny s tím souhlasí a ještě by toho chtěli víc. Ani si nechci představovat, jak by to vypadalo průřezu společností  
  • Jana Janina Houbo Pho Víte, ono je to těžké. Kdyby to tam stálo třicet let, tak to tato sociální bublina řešit asi nebude. A ty chodníky? Všichni nejsou stopro zdraví. Je spousty stezek, které se přisbůsobují vozíčkářům, ať už jsou na něm z jakéhokoliv důvodu. To… 
   • Houbo Pho Jana Janina Ok, chápu když se občas postaví něco pro vozíčkáře (nemělo by to být ale všude, jinak to jde na úkor přírody, v mezích ovšem samozřejmě ano), ale tohle s vozíčkářema nemá co dělat, dyť to jsou rozhledny se žebříkama ???? A přírodu to určitě n…  
 • Jiří Svatoň Líbí se mi to  
 • Michal Dočkal HNOJ ! 
 • Kuba Turek Autor Vzhledem k tomu, že možnost mých odpovědí pan Tesař zablokoval, tak Vám na to neodpovím ????
Diskuse na Facebooku o Strážníku - skupina Nadšenci horské turistiky
  • Tomáš Tesař Vanda Milošová Za chvíli vás místní konzervy a příznivci hor z doby Ötziho ukamenují.
   • Vanda Milošová Tomáš Tesař to se na dálku dá docela slušně vydržet ????. U nás se po okolí taky staví rozhledny, docela přibývají, valná většina jsou to zajímavé architektonické počiny. Radost koukat na ně i z nich.
   • Tomáš Tesař Vanda Milošová Těší mě váš rozumný názor.  
 • Ondřej Matoušek EU dotace je zrůdnost.
  • Tomáš Tesař Ondřej Matoušek O tom se nepřu, ale ta rozhledna se mi líbí.
   • Ondřej Matoušek Tomáš Tesař není to nejhorší. Vypadá to jako trojský kůň na skále.  
 • Petr Dvořák Oni se v tom KRNAPu načisto pomátli. Na Sněžku vybudovali schody ze všech světových stran, natáhli tam lanovku, teď cpou na každý kopec rozhlednu. Za pár let se jim možná podaří položit čtyřproudovou ke Slezské boudě a vybudovat obří, placené parkovišt…  Zobrazit víc
  • Tomáš Tesař Petr Dvořák Slovo KRNAPu mimo jeho území má váhu asi jako vaše, jestli jste to nepochopil. A Stráž na území NP není. Naštěstí. 
   • Petr Dvořák Tomáš Tesař zdroj mi říká, že to místo je v ochranném pásmu KRNAPu. Asi tak. 
  • Jan Smotlacha Petr Dvořák Aby někam mohly vést čtyřproudovky, musela by tam stát aspoň chalupa s dostatečnou ubytovací kapacitou. K tomu mají malé rozhledny daleko. Navíc Luční bouda a Výrovka stojí už snad sto let, a naplnění Vaší prognózy je v nedohlednu. I když j… 
 • Zdeňka Dvořáková Ne všude, ale na mnohých místech to má svůj důvod ????‍♀️ A to především kvůli zachování nerostů, hornin, skalisek, sedimentů, fauny/flory... z důvodu velké návštěvnosti turistů. Nehledě na to, že lidé tak mají jasně vymezenou cestu, kudy mají jít (v ideá…  Zobrazit víc  
 • Jirka Kušnír No,dokud tyhle nesmysli bude platit EU z dotací a každej druhej politik se tím namastí,tak tento trend jen tak nepřestane
  • Andrea Horníčková Jirka Kušnír A hlavně každý politik chce pomníček. Aby se říkalo - jo joo, tyhle super rozhledny dal vybudovat Franta. To byl boží starosta! ????  
 • Radka Korbová Z přírody se pomalu a jistě stává výstavní skříň pro focení selfie...
 • Jan Sýkora Moderátor Nova doba . Ale I tak je ještě spousta krásné přírody kde nechodí shopinturiste ????   Může jít o obrázek nature a tree    
Diskuse na Facebooku o Strážníku - skupina Nadšenci horské turistiky
 • Richard Paňáca NE, fakt ne. Hlavně že nesmíš mimo stopu kvůli tetřívkovi právě v okolí Rokytnice. Fakt nesmysl. Až mne bude nějaký ochránce honit, pošlu ho s prominutím na vyhlídku.
  • Tomáš Tesař Richard Paňáca Jestli přitom porušíte pravidla tak vám přeji příjemnou pokutu v co nejvyšší možné sazbě.
   • Richard Paňáca Tomáš Tesař Vy mi nějak nerozumíte, asi. Snažím se napsat, že zásah těchto hrůz je mnohonásobně větší než skialpinista jdoucí po pláni mimo stopu. KRNAP tohle prostě posral a já se s nima fakt bavit v okolí Rokytnice nebudu o ničem. ANO, je to možná za…  Zobrazit víc
   • Tomáš Tesař Richard Paňáca Co má vyhlídka Stráž společného s KRNAP?
   • Richard Paňáca Je tak nějak v KRNAPu, ne? KRNAP to musel schválit - za souhlasu KRNAP. Podle vás je to OK?
   • Tomáš Tesař Richard Paňáca Tak vyhlídka Stráž na území KRNAP není. Než napíšu nějaký ksindl, tak si zjistím informace.
   • Tomáš Tesař Richard Paňáca A odpovídám, že za mě to OK je.
   • Richard Paňáca Tomáš Tesař Komentuji zde sdílený článek Horydoly, kde je jasně napsáno: "Projekt nazvaný Hlídka na Stráži je dílem architektů z libereckého studia Mjölk, souhlas vyslovila vrchlabská Správa Krkonošského národního parku..." Takže co? Věřím zdroji, kter…  
   • Tomáš Tesař Richard Paňáca Ten souhlas mohl mít právní váhu tak max. doporučení. KRNAP nemá mimo své území (naštěstí) žádné pravomoci.
   • Richard Paňáca Tomáš Tesař Tak co na to autor článku Kuba Turek? Jak to bylo popravdě?
  • Kuba Turek Autor Richard Paňáca Je to v ochranné pásmu KRNAPu, a proto se k tomu KRNAP ze zákona vyjadřuje.
  • Richard Paňáca No, zda se, ze se mistr Tesař utnul...
  • Bílá Vydra Richard Paňáca ….jenže tetřívek za to nemůže …a vy vlastně přispíváte k destrukci a tím se stáváte tím na koho nadáváte. Je potřeba přírodu stále chránit. A je potřeba poukazovat na ty levárny a řešit je….A ne egoisticky si užívat po svém …  
  • Richard Paňáca Mila Bílá Vydra, samozrejme, ze se budu chovat stale ohleduplne. Jen mne opravdu toto nesmyslne chovani odpovednych, v tomto pripade "zahradnika", micha. Nechapu, jak to nekdo mohl povolit. Poukazuji na proporcionalitu, tohle je podstatnejsi zasah do e…  Zobrazit víc  
 • Lucie Chucky Nemám s tím problém ???? Byla jsem zatím na Strážníku a líbí.
 • Roman Hájek Ještě sem tam nebyl až v srpnu ,ale podle mě to místo přišlo o svůj klid kolikrát tam člověk byl úplně sám seděl na skále a vychutnával si ten klid to s touhle atrakcí bohužel zmizí na druhou stranu chápu město že chce i v létě lidi nějak nalákat Roky…  Zobrazit víc  
 • Michal Macháček Mně se to moc líbí a jsem pro, aby se stavily další podobné ????.  
 • Vanda Milošová vypadá to parádně ???? Reaguj
Diskuse na Facebooku o Strážníku - skupina Nadšenci horské turistiky
   • Kuba Turek Autor Tomáš Tesař Nechme stranou sémioticko-sémantický spor, prosím. Jádro pudla tkví v jiném faktu: V čem je funkce těchto vyhlídek jiná, než dosavadní skalní plošiny s nataženým řetězem okolo, aby stálo za to zabetonovat další kus přírody?
   • Tomáš Tesař Kuba Turek Mně to zase přijde jako zajímavý architektonický prvek. Houbo Pho
   • Tomáš Tesař jestli jedinou přidanou hodnotou má být zajímavý architektonický prvek, tak to si to opravdu můžou postavit na prvním kopečku za návsí a ne uprostřed krásný přírody
   • Tomáš Tesař Houbo Pho Bylo tím porušené nějaké zákonné opatření? Lokalita není ani na území KRNAP.
   • Houbo Pho Tyvol tesaříku ty tady asi vážně chceš jenom nasrat lidi co maj rádi přirodu vid? Psal jsem snad něco o tom, že někdo něco porušil? nebo něco o KRNAPU? ???? Lol Píšu jenom o tom, že kdo nenachází krásu přírody v kráse přírody, ale v rádoby hezkej sračk…  Zobrazit víc
   • Kuba Turek Autor Tomáš Tesař Je v ochranném pásmu KRNAPu. Proto se k tomu také SKRNAP vyjadřovala.
   • Jan Smotlacha Kuba Turek Mě by taky zajímal Váš názor na vysílače na Pradědu a Ještědu. Jste s nimi v pohodě, nebo byste byl radši, kdyby tam nebyly? Na Stráži jsem byl krátce předtím, než tam postavili tohle, takže nemohu soudit, ale lidi z mé rodiny, co tam byli, …  Ivo Pajorek Taky u nás těch panenských míst není tolik jako v Rakousku ???? To je tam jezírko a rozhledna na Paprsku, tam další na Sněžníku, onde sjezdovka na Dolní Moravě, tam na Kopřivné, a kde jsou hory, které tu byly ještě před 20 lety? ????
   • Andrea Horníčková Ivo Pajorek To je pravda - sotva lidi něco "objeví" už to začne - stánky, hotel, parkoviště, stezka v korunách stromů.... A genius loci místa je pryč. Přijde mi, že např. ve Slovinsku si přírody váží víc a jsou si vědomi její unikátnosti. U nás chce ka…  Zobrazit víc
 • Ondřej Kourek Na Stráž často chodíme a rozhledny jsou za mě super.
  • Kuba Turek Autor Ondřej Kourek V čem mají prosím jinou funkci než vyhlídka ze skály do kraje, kterou zařídili Sudeťáci už více než před 100 let?
   • Lucie Chucky Kuba Turek Chodila jsem tam i dřív. Teď je to minimálně bezpečnější.
   • Houbo Pho Lucie Chucky a to je právě ten problém, ted už tam může každý člověk domací, a to je zvíře, které se v přírodě neumí chovat
   • Ondřej Kourek Houbo Pho Ale kvůli pár jedincům typu "člověka domácího" předpokládám nechcete trestat slušnou většinu? Přírodu mám rád, ale opravdu nesdílím militantní názory typu, že je jenom pro "někoho".
   • Houbo Pho Ondřej Kourek Rozhodně si nemyslím, že je jen pro někoho, je pro všechny, kdo to zvládnou. Ale měli bychom jí nechat tu funkci že ona sama rozhoduje, ona samá vychovává. Pokud bude vysoká hora, vyjde tam jen pár lidí, pokud bude s lanovkou, budou tam t…  Zobrazit víc  
  • Ondřej Kourek Je to ukázka kvalitní soudobé architektury. Nemůžeme žít jen z toho, co tu zanechali předci. Mjölk mají již jednu zdařilou realizaci rozhledny u Tanvaldu. Jsou to stavby, které přírodu nepoškozují, ale zdobí.   Může jít o obrázek příroda  
 • Bílá Vydra Další zaneřádění přírody nevkusným monstrem…hlavně že jistí lidé vydělali balík…
Diskuse na Facebooku o Strážníku - skupina Nadšenci horské turistiky
 • Martin Vinča Poslt Moc pěkné.
  • Kuba Turek Autor Dosud tam vedly lesní pěšinky, vyhlídka byla z vrcholu skal a okolo byl natažený řetěz na stojanech. Teď tam vyrostlo tohle.
 • Lenka Malá Chodím na Stráž často a tohle "veledílo" je fakt hnusný zásah do přírody a obzvláště do skal tam.
 • Michal Balcar Chápu, že se udělá rozhledna nad stromy aby bylo vidět nebo ve skalách, kde by bylo nebezpečné jít na skálu kvůli výhledu, ale co absolutně nechápu je ta cca 3 metrová "rozhledna" na fotce mezi stromy, jako proboha k čemu to je, jen to hyzdí přírodu.  
 • Tomáš Tesař Staví se to samé v Alpách. Proč ne? Třeba 5 prstů nad Hallstattem. Ale tam asi nejsou takové konzervy.
  • Kuba Turek Autor Tomáš Tesař Nejde o moderní architekturu (tu mám osobně velmi rád), ale o zničení přírody. Navíc v místech, kde skály samy o sobě poskytovaly stejnou vyhlídku už víc než 100 let.
   • Tomáš Tesař Kuba Turek To by podle vás znamenalo, že na Sněžce nemá nic stát, vysílač na Pradědu? K ničemu... To taky ničí přírodu, ne?
   • Kuba Turek Autor Tomáš Tesař Dnes bychom nejspíš na Sněžce létající talíře a kostelíček nestavěli. Grosssglockner se také ubránil lanovce a Mont Blanc přetlakovému hotelu.
   • Tomáš Tesař Kuba Turek Ale už to k tomu tak nějak patří. Kde byste postavil třeba vysílač, když ne na kopci? 
   • Kuba Turek Autor Tomáš Tesař Vy byste chtěl stavět vysílač na Sněžce?
   • Tomáš Tesař Kuba Turek Bavil jsem se o Pradědu. Na Sněžce jsou jiné stavby. Zkoušel jste se naučit číst?
   • Kuba Turek Autor Tomáš Tesař Jako příklady, kde by se mělo stavět, doporučujete Sněžku a Praděd. Číst umím, že?
   • Tomáš Tesař Kuba Turek Já jsem nikde nenapsal, že by se tam mělo stavět. U vysílače jsem uvedl Praděd. Kde byste ho chtěl se stejným rozsahem jinde. Takže se budu opakovat, naučte se číst. Reaguj
Diskuse na Facebooku o Strážníku - profil Horydoly
 • Martin Vinča Poslt Moc pěkné, to se Mjolk opravdu povedlo.
 • Jan Simon Na čem ty z KRNAPU frčej????
 • Dan Šťastný Normalni viewpoint. Rakusaci jsou ekobio fanatici a takovejch sou tam hromady. Doporucuju srovnat s brutalistnim Polednikem na sumave, to je skutecnej megahnus. Resite nesmysly.
  • Autor Horydoly Dan Šťastný Viewpoint tam byl už dávno. Řetěz tam okolo skalní vyhlídky natáhl německý okrašlovací spolek před více než stoletím. Až do dnešních dnů sloužil úplně stejně jako tyhle nové obludy - k výhledu do kraje. Lucie Chucky
  • Matej Fryba Dan Šťastný souhlas, jsem naopak rad ze tam ty vyhlidky vzniknou, navic si myslim ze sou z architektonickyho hlediska velice povedeny 
 • Viktorie Marešová Bischofová Peklíčko, ještě že si to pamatuju v původní podobě Byla to oblíbená vycházka jak v létě tak i v zimě na běžkách. Jezdím tam často ale na tuto novinku nemám nějak odvahu se zajít podívat ????  
 • Klárka Chalupová A co takhle vyjít si na Pravčickou bránu..... Sama o sobě nádherný úkaz přírody, ale ta hospoda tam? Vyvýšená a s červenou střechou? A když jdu nahoru okolo, děsný smrad-asi ze záchodů. Ještě že už se na ní nesmí šmatlat.  
 • Monika Miturová Pěkné ????????  
 • Cheko Loko Slovinsko, architektura, ????????????️ ( Mjolk jsou zde mlikari z východní Evropy, fuj)   Může jít o obrázek hora  
  • Martin Kvita Cheko Loko Takové skleněno-dřevěné megalomanské monstrum v tak krásných horách... No fuj Zbyňku.. ????
  • Cheko Loko Martin Kvita dobře Martine, dej sem lepší příklad, čekám ???? 
   • Cheko Loko Martin Kvita mne zajímá jestli byla anonymní architektonická soutěž, jestli ne, tak je to podvod????????????️ navíc jsme přišli o minimálně desítku jinych řešení..
Reaguj
Diskuse na Facebooku o Strážníku

nefejsbukuju a nehodlám s tím začínat.

bylo by nějaké shrnutí nálady pro nefejbukáře? padly nějaké zajímavé myšlenky či argumenty?

diskutoval jsem s jedním významným "vochranářem" a lokálně významným horolezcem o půl generace starším než jsem já, ovšem staromilsky po mejlu o tzv. nelegálním horolezectví v krnapu, té asi tři neděle staré bouři ve sklenici vody. došli jsme v širé diskusi až ke strážníku, a on odmítl vyhlídky na strážníku s problematikou spojovat s tím, že je to argument na úrovni okřídleného "vy zase bijete černochy". čím dál víc mi ale klíčí paranoidní nápad, že humbuk s oním nelegálním horolezectví je vrtění psem k průseru na strážníku. 

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 19.7.2021 17:51
Reaguj
Diskuse na Facebooku o Strážníku

Doporučujeme dvě zajímavé diskuse, které se právě odehrávají na téma Strážník na Facebooku:

Horydoly 
https://www.facebook.com/horydolycz/posts/10165369066900022

Nadšenci horské turistiky 
https://www.facebook.com/groups/610846625607823/?multi_permalinks=6517198841639209

Reaguj
Celkem 11 příspěvků v diskuzi


Koupací výlet do Konětop na koloběžkách

Koupací výlet do Konětop na koloběžkách

FOOTBIKE GUIDE V těchto parných dnech není nic lepšího, než koupání v přírodě. Pro Středočechy a Pražany to nejspíš znamená výlet do některé pískovny podél Labe. Tentokrát jsme si zaplavali v Konětopech. Na výběr... celý článek

Hrebienok navštěvuje nejvíce lidí ve Vysokých Tatrách

Z Malého Kolového štítu se zřítil horolezec

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Stezkou orlích hnízd od hradu ke hradu v Dolním Slezsku

Stezkou orlích hnízd od hradu ke hradu v Dolním Slezsku

Hrady v Dolním Slezsku vznikaly ve 13. století a byly posíleny za Kazimíra Velikého. Dějiny tomu chtěly, že na obranu proti Čechům, které dnes Poláci zvou k návštěvě. Měla to být neprostupná hráz.
Horoskop pro hráče online hazardních her

Horoskop pro hráče online hazardních her

Hazardní hry by každému vnějšímu pozorovateli mohly zpočátku připadat, že jsou založeny pouze na štěstí a ničem jiném. Pokud však pronikneme hlouběji do světa štěstí, zjistíme, že na výsledcích hazardních her
Rozhledna Nová Ves u Rýmařova

Rozhledna Nová Ves u Rýmařova

Na rozhlednu Nová Ves v Jeseníkách dorazí jen třetina návštěvníků po svých nebo na kole. Ostatní přijedou autem. Doporučujeme proto krásnou okružní trasu jako stvořenou pro elektrokola. Nahoru vede dlouhé stoupání
Důvody, proč zůstávat v kasino hotelech na cestách

Důvody, proč zůstávat v kasino hotelech na cestách

Během cestování lidé vyhledávají nejrůznější hotely, někdy podle ceny, někdy podle jejich vzhledu a lokality a jindy podle toho, jak dokáží obohatit dovolenou. Existuje mnoho zážitkových hotelů a hostelů, dnes více, než kdy
První dojmy: GT Avalanche Elite

První dojmy: GT Avalanche Elite

Horské kolo GT Avalanche Elite jede jako tank. 29palcová kola se odvalují přes kameny i kořeny, řídit není moc třeba, stačí pravidelně šlapat. Hardtail spolu s odpruženou vidlicí je pohodlný.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Letní Letná - cirkus Praha, Letná 11.-31.8. Vizuální pohybové umění 11.8.
Sraz packrafterů České Budějovice, vodácký areál České Vrbné 19.-21.8. 19.8.
Matterhorn Ultraks Švýcarsko, Zermatt 19.-21.8. 19.8.
Skotské hry Sychrov, zámek 20.8.
Vltava - Čertovy proudy Lipno 20.-21.8. Vypouštění přehrady a závody 20.8.
Železné hory - cyklomaraton Chrudim Horská kola 20.8.
Putování za světlem - fotovýstava Praha, Neobyčejná klubovna Fotografoval Vojtěch Suchý 20.8. 17:00
Olympijský šplh Libčice nad Vltavou, koupaliště 20.8.
Vasaloppet - běh Švédsko, Mora 20.8.
Putování za světlem - fotovýstava Praha, Neobyčejná klubovna 20.-24.8. Fotografoval Vojtěch Suchý 20.8. 17:00

Diskuse

ke kráse jižní stěny malé... Lukas B., 18.8.2022 15:11, 4 příspěvky
Velký Kopiniak - zajímavá... Kuba Turek, 18.8.2022 14:50, 4 příspěvky
Velký kopiniak Laďa, 18.8.2022 14:11, 4 příspěvky
Velký Kopiniak Laďa, 18.8.2022 14:08, 4 příspěvky
Inu Honza, 17.8.2022 20:51, 1 příspěvek
Návrh PK, 17.8.2022 10:34, 1 příspěvek
Myslím si, že Jeňýk je tr... Michael Beranek, 13.8.2022 15:52, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Piký, 13.8.2022 10:27, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Honza, 13.8.2022 9:42, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Kuba Turek, 12.8.2022 15:04, 22 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Veteran Rallye Kutná Hora Horydoly , 13.8.2022 11:40
Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02
Cyklistické závody 2022 Horydoly Open, 7.7.2022 18:53