Hruška stojí v širém poli u Mrákotína

Hruška stojí v širém poli u Mrákotína
Anketu Strom roku 2023 vyhrála hrušeň u Mrákotína.
Autor snímku Tom Kalous - Nadace Partnerství
SDÍLEJ:

Strom roku 2023 je podruhé hruška. Jmenuje Hruška v širém poli z Mrákotína u Skutče v Železných horách. Na druhém místě se umístila Nepomyšlská lípa a bronzovou příčku obsadila Lípa na školní zahradě v Sulíkově.

Hruška stojí v širém poli u Mrákotína
Hruška u Mrákotína, strom roku 2023.
Autor snímku Tom Kalous - Nadace Partnerství

Hruška získala 6433 hlasů z celkových 28 250 a stala se již třetím ovocným stromem, který ovládl tuzemské hlasování. Vloni zvítězila rovněž hrušeň z Drásova, před třemi lety zase jabloň.

Mrákotín na Chrudimsku

"Hlasy jsme se snažili získat, kde se dalo. Pomohla nám média v našem kraji, obecní úřady i školy. Anketu a naši hrušku jsme propagovali na sociálních sítích ale třeba i na Country dni nebo traktoriádě v Mrákotíně. Máme radost, že se díky anketě podařilo zviditelnit naší malou obec. Na hrušku se teď chodí dívat nejen místní, ale i lidé z širokého okolí," komentuje vítězství Ludmila Vacková, která strom do ankety navrhla.

Hruška získala své přízvisko díky zlidovělé písni Stojí hruška v širém poli jako solitérní strom uprostřed lánů v malé třísethlavé obci Mrákotín na Chrudimsku. Památná a chráněná hrušeň obecná není příliš velká, kolem kmenu měří asi dva metry a na výšku osm, je ale nesmírně odolná a statečná.

"Přežila kolektivizaci, scelování polí, stavbu meliorací i neodborné zásahy. V jejím neobvyklém tvaru se odráží silný vítr a také její osamělá poloha uprostřed pole," komentuje koordinátorka ankety Kateřina Bolečková z Nadace Partnerství. Díky své výjimečnosti patří tento strom mezi chráněné památné stromy České republiky.

Hruška u Mrákotína.

Stojí hruška v širém poli 

Stojí hruška v širém poli,
vršek se jí zelená.

Pod ní se pase kůň vraný,
pase ho má milá.

Proč má milá dnes pasete
z večera do rána?

Kam můj milý pojedete?
Já pojedu s váma.

Kam můj milý pojedete?
Já pojedu s váma.

Ó já pojedu daleko
přes vody hluboké.

Kéž bych byl nikdy nepoznal
panny černooké. 

Hruška u Mrákotína.

Arboristická péče pro vítězný strom

Hlasování v anketě letos nebylo zpoplatněné, podporovatelé stromů mohli darovat peníze dobrovolně. "Díky darům v letošním i předchozím ročníku se podařilo vybrat 150 000 korun, které Nadace Partnerství použije na granty na ošetření stromů. O ty se mohou ucházet obce, jejichž stromy se dostaly do finále, a to pro jakýkoliv potřebný strom rostoucí v jejich katastru," dodává Kateřina Bolečková.

Vítězná hrušeň dostane své ošetření od společnosti PROSTROM Bohemia jako již tradiční součást titulu. Postoupí také do zimního klání o Evropský strom roku. Stromy na druhém a třetím místě budou ošetřené technologií půdní injektáže od společnosti Groown, která přímo ke kořenům stromů dostává vláhu, vzduch i živiny. 

Celé hlasování doprovázela také videokampaň v hlavní roli s populárním moderátorem Vladimírem Kořenem, za kterou stál generální partner ankety minerální voda Ondrášovka. "Letošní vítězka neměla lehký osud a je skvělé, že se kolem ní dokázali místní lidé semknout a svými hlasy ji dostat až na první místo. Jsem ráda, že komunita získala pozornost pro tuto nevšední hrušku. Stromy bychom neměli brát jako samozřejmost, ale pečovat o ně tak, aby jejich krásu mohly ocenit i budoucí generace. Stejně jako vloni vzdáme vítězce hold naší limitovanou edicí minerálky s příchutí hrušky," zakončuje Kateřina Ceralová, senior brand manažerka Ondrášovky.

INFO: Strom roku


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Horydoly.cz Historie písniček na HORYDOLY

Kde domov můj

Tichá noc, svatá noc

Na tom Bošileckym mostku hrály dvě panenky v kostku

Na flanderských polích

Stojí hruška v širém poli 

Když jsem já šel tou Putimskou bránou

Sil jsem proso na souvrati

Hotel Savoy

Rosa na kolejích

Až ztichnou Bílé skály

Důl McLaren

Dopis Svobodné Evropě

Po Starých zámeckých schodech

Tibetská hymna

Ten kdo si hraje

Trucker´s Hitch

SEZNAM: Zpěvníky na internetu

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Koupání u Tábora a Soběslavi

Koupání u Tábora a Soběslavi

AKTUALIZACE Koupání v okolí Tábora a Soběslavi je skvostné. Nabízí se tu řeka Lužnice, pískovny, rybníky a veřejné plovárny. V jejich okolí lze najít množství pláží, tábořišť, kempů a chatových osad.... celý článek

Slovensko AKTUÁLNĚ 2025

Solná komora / Salzkammergut: jezera, skály a kola

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Orlické Záhoří: pěšky nebo na kole do Kunštátu

Orlické Záhoří: pěšky nebo na kole do Kunštátu

Orlické Záhoří je šest vesnic propojených do jedné obce, jejímž tradičním centrem je Kunštát. Ve 13. století zde stával hrad. Byl dřevěný, takže z něj nic nezůstalo. Pozdější propojení majetků a hranic
Lanové parky a centra

Lanové parky a centra

AKTUALIZACE. Přinášíme nejobsažnější přehled lanových parků a lanových center v Česku a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy na provozovatele. Vysoká lana totiž nejsou kvůli bezpečnosti volně přístupná. Při lezení musí být vždy
Koupání u Ralska

Koupání u Ralska

Koupání v bývalém sovětském vojenském prostoru Ralsko a jeho nejbližším okolí není lehké najít, ač je tu mnoho možností pro vodomily ve volné přírodě i na koupalištích.
Přírodní koupání v Orlických horách

Přírodní koupání v Orlických horách

AKTUALIZACE Orlické hory a Podorlicko nabízejí jedny z  nejčistších vod ke koupání v přírodě. V Orlických horách si můžete užívat sluníčka na pláži, trávit volný čas vodními hrátkami na lehátkách či třeba šlapadlech, anebo
Praha AKTUÁLNĚ 2025

Praha AKTUÁLNĚ 2025

BARRANDE Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Afrika nekouše - diashow Praha, Trmalova vila Přednáší Miluše Hendriksen 10.7. 16:00
Nízkotatranská stíhačka - běh Telgárt 12.7.
Řinčobraní - historický šerm Krašov 12.7.
Zažít pravé Japonsko - workshop Praha, Trmalova vila Přednáší Hisako Yokoyama 17.7. 16:00
Slavnosti Jakuba Krčína Třeboň 18.-19.7. 18.7.
Vesnická architektura od středověku - přednáška Praha, Trmalova vila Přednáší Pavel Bureš 24.7. 16:00
Hrdané slávnosti Stará Ľubovňa, hrad 25.-27.7. 25.7.
Parním vlakem k Berounce Lužná, Železniční muzeum Nostalgický vlak 2.8.
Americana - veletrh Německo, Augsburg 3.-7.8. Westernový styl 3.8.
Kolešovka Jindřichův Hradec Nostalgický vlak 3.8.

Diskuse

Kyslik Kyslik, 10.7.2025 7:17, 266 příspěvků
Končím Ja, 10.7.2025 6:43, 266 příspěvků
Končím Definice horolezce a horolezectví, 10.7.2025 3:25, 266 příspěvků
Končím Cyklista, 9.7.2025 22:44, 266 příspěvků
Končím Cyklista, 9.7.2025 22:42, 266 příspěvků
Končím - klidjně si jdi Moutaineer, 9.7.2025 22:13, 266 příspěvků
Končím Pavka, 9.7.2025 22:04, 266 příspěvků
PAVKA dobrý vtip!!! V tri... Moutaineer, 9.7.2025 21:17, 266 příspěvků
WTF H, 9.7.2025 19:34, 266 příspěvků
PAVKA dobrý vtip!!! V tri... další lezec, 9.7.2025 18:48, 266 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Restaurace a hospody Horydoly Open, 9.7.2025 13:51
V pátek začíná 34. Festiv... Horydoly Open, 9.7.2025 13:36
Pillerseetal Horydoly , 4.7.2025 22:24
Pro zvědavce: Kino Alm, k... Horydoly Open, 4.7.2025 12:04
Třídenní trek přes Piller... Horydoly Open, 4.7.2025 12:01
Pytloun Harrachov Horydoly , 4.7.2025 11:49
Pillerseetal LavillThopy LavillThopy, 3.7.2025 19:58
Karlovarský filmový festi... Horydoly , 3.7.2025 0:31