Ještědský vysílač - národní kulturní památka

Ještědský vysílač - národní kulturní památka
Ještěd - originální hotel, restaurace a vysílač.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

Ještědský vysílač s hotelem a restaurací vyhlásila vláda za národní kulturní památku roku 2005. Architekt Karel Hubáček za něj získal již v roce 1969 Perretovu cenu od Mezinárodní unie architektů. Jeho tutemští kolegové označili výraznou budovu za českou Stavbu století.

Ještědský vysílač - národní kulturní památka
Ještědský půlmaraton se pochopitelně nemůže vyhnout vrcholu Ještědu.
Autor snímku Kilpi
Jak na to

Ubytování v hotelu Ještěd

Booking.com

Hotel a televizní vysílač na Ještědu má tvar rotačního hyperboloidu. Byl postaven v letech 1966 - 1973 ve výšce 1012 m n.m. nad Libercem.

Liberecká identita

Je vysoký 100 metrů s kruhovým půdorysem o průměru 33 metrů. Jeho hlavním autorem je liberecký architekt Karel Hubáček. Konstruktérem technického řešení je Zdeněk Patrman a vnitřní prostory jsou dílem Otakara Binara. Na interiéru se podíleli významní designéři zaměření na užité umění. 

Stavba na Ještědu je součástí loga Liberce, znaku a vlajky Libereckého kraje, grafické prezentace Technické univerzity Liberec, znaku fotbalového klubu Slovan Liberec a dalších regionálních institucí.

Je dominantou krajiny viditelnou nejen z okolních hor i údolí, ale i z dalekého Polabí a také od hlavního města Prahy.

VIDEO Ještěd turistický

Manželé Haslerovi byli první hostinští na vrcholu

Ještěd byl navštěvovaný odedávna. Je to dobře dostupný vrchol. První turistické podnikání zde spustili manželé Barbara a Florián Haslerovi z Horního Hanychova. Všimli si, že když roku 1844 byl do Liberce umístěn vojenský oddíl, aby potlačil dělnické vzpoury spojené s rozbíjením textilních strojů, chodili vojáci na výlety a nevynechávali Ještěd (tehdy zvaný Jeschken). Podnikaví manželé vynosili nahoru pití a uzenky, postavili jednoduchý přístřešek a rozjeli prodej.

Jaroslav Róna: Mimozemšťan, Ještěd.

Lesník Hebelt nechal na vrcholu postavit dřevěnou chatu, kterou manželům Haslerovým roku 1847 pronajal. Domek po několika letech shořel, ale Haslerovi roku 1850 vybudovali kamenný přístřešek, opřený o skalní výklenek a se střechou z chvojí. Dalo se v něm už i přespávat.

Roku 1867 byla dostavěna silnice z Liberce do Horního Hanychova, přes Tetřeví sedlo (Výpřež) do Křižan. Na Výpřeži se vypřahaly koně, které pomáhaly běžným formanským vozům zdolat strmé stoupání.

 

V té době manželé Haslerovi vylepšili svoji chatu tak, že v ní začali ubytovávat hosty. Roku 1876 vedle ní byla postavena dřevěná pětimetrová rozhledna. Vydržela do roku 1889, kdy byla stržena a místo ní postavena nová o výšce osm metrů. Roku 1903 ji strhl vítr.

Mezi tím byla chata přejmenována na Rohanovu podle rodu Rohanů, kterým Ještěd patřil stejně jako zámeck Sychrov v jižním podhůří. Roku 1885 ji Německý horský spolek pro Ještědské pohoří a Jizerské hory (DGV, Der Deutsche Gebirgsverein für das Jeschken- und Isegebirge) významně rozšířil o verandu s kapacitou 200 strávníků. Chata měla v té době 23 pokojů a  velkou společnou noclehárnu.

Ještěd v roce 1961.

Roku 1909 ji spolek koupil a přejmenoval na Nový Ještědský dům. Ernst Schäfer ji postavil ze dřeva. Od roku 1945 patřil Klubu českých turistů. Roku 1959 zde začalo televizní vysílání.

31. ledna 1963 Ještědský dům kompletně vyhořel kvůli neopatrnému rozmrazování vodovodního potrubí. Nepomohlo ani zoufalé vyvážení hasících přístrojů lanovkou. Roku 1964 z neopatrnosti shořela i vedlejší budova původní Rohanovy chaty, která sloužila jako ubytovna pro dělníky likvidující následky požáru Ještědského domu.

Moderní hotel a vysílač na špičce hory

Architektonická soutěž na podobu nového objektu na vrcholu Ještědu proběhla již v únoru 1963 v libereckém Stavoprojektu. Zúčastnilo se jedenáct týmů. Vítězný návrh Karla Hubáčka se od ostatních odlišoval, že spojil obě požadované funkce do jedné budovy - hotel a vysílač.

Návrh budovy vyvolal technické obtíže způsobené přírodními podmínkami panujícími na vrcholu Ještědu. Některé prvky (například kryt horní části věže z navíjeného laminátu, kyvadlo nebo tlumič příčného kmitání), které vyvinul statik budovy Zdeněk Patrman, byly využity na dalších stavbách. Známý je v tomto ohledu vysílač Cukrák.

Ještěd.

Slavnostní položení základního kamene proběhlo 30. července 1966. Ještě ten rok byla postavena chata Ještědka v sedle Černého vrchu, která sloužila jako dělnická ubytovna. Po sovětské invazi v srpnu 1968 odešli ze stavby dělníci z Anglie, kteří měli na budovu nanášet speciální tepelnou a antikondenzační izolaci. 1. května 1971 začal vysílač přenášet televizní signál. 9. července 1973 byla slavnostně otevřena celá budova.

Objekt v současné době patří firmě České Radiokomunikace, vlastněné australskou společností Macquarie Infrastructure and Real Assets. Restauraci a hotel provozovala až do loňska společnost Ještěd za podpory spolku Ještěd 73. Vloni na jaře prodělala během začátku koronavirové epidemie několik milionů korun a ubytování i stravování zavřela. Co se bude dít dále, není zatím jasné.

Ještěd.

Inovativní technické řešení je spojené s designem

Základ stavby tvoří kruhová železobetonová deska o tloušťce 1 metr a průměru 13,40 metru. Nosný prvek je tvořen dvěma soustřednými železobetonovými válci o vnitřních průměrech 4,4 a 12,5 metrů a tloušťkách stěny 30 centimetrů. Užší je 42,4 metrů vysoký, širší 22,5 metrů. Na tyto sloupy jsou na ocelových konstrukcích zavěšena jednotlivá patra stavby.

Na strojovně výtahu v 10. patře je upevněna svařovaná trouba z oceli, která tvoří 48 metrů vysoký anténní stožár s vnitřním točitým schodištěm. Na stožár je v jeho horní části připevněn další samonosný laminátový nástavec o délce 21 metrů. Zavřen je ocelovým víkem, na němž je zavěšeno prstencové kyvadlo o hmotnosti 800 kg, jež svým protipohybem tlumí příčné kmitání věže.

Ještěd.

Návrhy interiérů stavby a nábytku pochází od Otakara Binara. Nádobí a textil jsou podle Karla Wünsche. Sklo je od světové sklářské extratřídy Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové. Autorem mříže je Jaroslav Klápště. Keramické obklady navrhla Děvana Mírová. Tepané plechy v recepci udělal Miloš Koška. Tapiserii v salonku vytvořil Vladimír Křečan.

Doprava: autobus, auto, lanovky nebo vlastní nohy

Na Ještěd jezdí kabinová lanovka z Horního Hanychova, kam vede z Liberce tramvajová trať. Od Výpřeže (placené parkoviště, autobusová zastávka) lze přijet autem k Ještědce (placené parkoviště). Pěší turisty vede přes Ještěd červená turistická značka. Ještědu je cílem cyklotrasy číslo 3007 z Lužických hor.

Z vrcholu vedou lyžařské sjezdovky, běžkařské trasy a také bikeareál pro sjezdová kola..


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě  

Horydoly.cz Ještěd na Horydoly

HISTORIE Ještědský vysílač

LYŽAŘI Ještědský hřeben komplet

LYŽAŘI Ještěd na turistických lyžích

LYŽAŘI Ještěd plný sněhu a lyžařů

LYŽAŘI Nejnebezpečnější lyžování na Ještědu 

SKI NEWS Vánoční lyžování a Tvoje lyže mají známou tvář

HOROLEZCI Lezecké skalky na Ještědu

TURISTÉ Na sněžnicích přes Ještěd

TURISTÉ Vynášení sudu na Ještěd

TURISTÉ Oslavy Ještědu

CYKLISTÉ Na kole z ledové hory

CYKLISTÉ Z Chrastavy na Ještěd

CYKLISTÉ Ještěd, Ralsko a Kozákov

KOLOBĚZKY Z Ještědu do Kryštofova údolí

KOLOBĚZKY Z Ještědu do Mnichova Hradiště

KOLOBĚŽKY Na Silvestra na Ještěd na koloběžce

KOLOBĚZKY Na Ještědu prší, lanovka nejede

KOLOBĚŽKY Na koloběžce v zimě na Ještěd

KOLOBĚŽKY Liberec! Pořád mi stojí Ještěd

VODÁCI Nisa teče pod Ještědem

GEOCACHING Vořechovic powertrail pod Ještědem

GEOCACHING Stromové kešky pod Ještědem

BĚŽCI Zakletý Ještěd Sky

BĚŽCI Ještěd Sky (half) maraton

BĚŽCI Žhavý Ještěd připravil novou trať

BĚŽCI Z jiného soudku

BUSINESS Přimátor a TMR na Ještědu

AUTO Poprvé za volantem luxusního auta Mercedes

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


České hory AKTUÁLNĚ 2020/2021

České hory AKTUÁLNĚ 2020/2021

BESKYDY Hory a doly v Čechách i na Moravě nabízejí pohádkové terény pro milovníky všech zimních dobrodružství. Sníh a led láká nejenom na běžky, sjezdovky a snowboard, ale také na sněžnice nebo ledové lezení.... celý článek

Dobijte energii u jezer v Trentinu

Žaloba proti zavření Pražského hradu Zemanem

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Praha AKTUÁLNĚ 2021

Praha AKTUÁLNĚ 2021

ČAKOVICE Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

KOKOŘÍNSKO Zprávy z krajiny plné čedičových sopek, pískovcových skal, lesů a úrodných rovin.
Vlakem do Chorvatska

Vlakem do Chorvatska

AKTUALIZACE Každý rok sledujeme, zda je vlakové spojení z Česka do Chorvatska v provozu, kolik stojí jízdenka a jak dlouho se rychlík kodrcá, než dojede z Prahy do Rijeky či Splitu. Loni převzal  RegioJet
Jak jsem přežil tři laviny. Jaké jsem udělal chyby?

Jak jsem přežil tři laviny. Jaké jsem udělal chyby?

3x jsem se svezl s lavinou. 3x jsem měl obrovské štěstí, že jsem to přežil. 3x to byla moje chyba. Doufám, že omyl, za který se platí životem, už neudělám. Nikdy
Praha ruší rekreační vlaky

Praha ruší rekreační vlaky

Všechny sezonní, rekreační a výletní vlaky, které dosud vyjížděly z Prahy, se bez náhrady ruší. Toto opatření organizace ROPID (Regionální organizátor pražské integrované dopravy) platí do odvolání.   

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Síla komunit - přednáška Impact Hub - online 26.4. 19:30
Slavnosti svobody Plzeň 6.-9.5. 6.5.
KhaaKhaaPride Česká Lípa, Perla 7.-9.5. 7.5.
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk ZRUŠENO! 10.-11.5. 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
Pochod Praha - Prčice  Prčice   15.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 28.-30.5. Lodě a čluny 28.5.
Ratolest Fest Praha, Rašínovo nábřeží 29.5.
IBTM - veletrh Singapur 8.-9.6. 8.6.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 16.-19.5. 16.6.

Diskuse

Nový zákon- Nutný 1,5m od... Bretislav, 20.4.2021 19:19, 4 příspěvky
Grafy Michael Beranek, 20.4.2021 19:04, 2 příspěvky
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Horydoly , 20.4.2021 15:08, 4 příspěvky
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Bretislav, 20.4.2021 11:02, 4 příspěvky
Grafy Erik, 19.4.2021 23:34, 2 příspěvky
Tvrdý povrch Geograf, 19.4.2021 11:19, 2 příspěvky
To těžko Horydoly , 16.4.2021 21:12, 2 příspěvky
To těžko ONDTOM36, 16.4.2021 20:49, 2 příspěvky
Zpěvník do tabletu Adam, 16.4.2021 15:56, 11 příspěvků
REHA- Maxi Bretislav, 15.4.2021 21:24, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Co Čech, to cyklista Horydoly , 15.4.2021 20:15
Re: Spolulezec v Litoměři... Kuba Turek, 12.4.2021 1:36
Spolulezec v Litoměřicích... Horydoly Open, 12.4.2021 1:31
Inhalovanie minerálok Her... Horydoly , 11.4.2021 14:15
Cestovatelé během svátků ... Horydoly , 10.4.2021 0:04
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 7.4.2021 17:43
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 6.4.2021 0:33
Historická ťažba a spraco... Horydoly , 6.4.2021 0:27