Ještědský vysílač - národní kulturní památka

Ještědský vysílač - národní kulturní památka
Ještěd - originální hotel, restaurace a vysílač.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

Ještědský vysílač s hotelem a restaurací vyhlásila vláda za národní kulturní památku roku 2005. Architekt Karel Hubáček za něj získal již v roce 1969 Perretovu cenu od Mezinárodní unie architektů. Jeho tutemští kolegové označili výraznou budovu za českou Stavbu století.

Ještědský vysílač - národní kulturní památka
Ještědský půlmaraton se pochopitelně nemůže vyhnout vrcholu Ještědu.
Autor snímku Kilpi
Jak na to

Ubytování v hotelu Ještěd

Booking.com

Hotel a televizní vysílač na Ještědu má tvar rotačního hyperboloidu. Byl postaven v letech 1966 - 1973 ve výšce 1012 m n.m. nad Libercem.

Liberecká identita

Je vysoký 100 metrů s kruhovým půdorysem o průměru 33 metrů. Jeho hlavním autorem je liberecký architekt Karel Hubáček. Konstruktérem technického řešení je Zdeněk Patrman a vnitřní prostory jsou dílem Otakara Binara. Na interiéru se podíleli významní designéři zaměření na užité umění. 

Stavba na Ještědu je součástí loga Liberce, znaku a vlajky Libereckého kraje, grafické prezentace Technické univerzity Liberec, znaku fotbalového klubu Slovan Liberec a dalších regionálních institucí.

Je dominantou krajiny viditelnou nejen z okolních hor i údolí, ale i z dalekého Polabí a také od hlavního města Prahy.

VIDEO Ještěd turistický

Manželé Haslerovi byli první hostinští na vrcholu

Ještěd byl navštěvovaný odedávna. Je to dobře dostupný vrchol. První turistické podnikání zde spustili manželé Barbara a Florián Haslerovi z Horního Hanychova. Všimli si, že když roku 1844 byl do Liberce umístěn vojenský oddíl, aby potlačil dělnické vzpoury spojené s rozbíjením textilních strojů, chodili vojáci na výlety a nevynechávali Ještěd (tehdy zvaný Jeschken). Podnikaví manželé vynosili nahoru pití a uzenky, postavili jednoduchý přístřešek a rozjeli prodej.

Jaroslav Róna: Mimozemšťan, Ještěd.

Lesník Hebelt nechal na vrcholu postavit dřevěnou chatu, kterou manželům Haslerovým roku 1847 pronajal. Domek po několika letech shořel, ale Haslerovi roku 1850 vybudovali kamenný přístřešek, opřený o skalní výklenek a se střechou z chvojí. Dalo se v něm už i přespávat.

Roku 1867 byla dostavěna silnice z Liberce do Horního Hanychova, přes Tetřeví sedlo (Výpřež) do Křižan. Na Výpřeži se vypřahaly koně, které pomáhaly běžným formanským vozům zdolat strmé stoupání.

 

V té době manželé Haslerovi vylepšili svoji chatu tak, že v ní začali ubytovávat hosty. Roku 1876 vedle ní byla postavena dřevěná pětimetrová rozhledna. Vydržela do roku 1889, kdy byla stržena a místo ní postavena nová o výšce osm metrů. Roku 1903 ji strhl vítr.

Mezi tím byla chata přejmenována na Rohanovu podle rodu Rohanů, kterým Ještěd patřil stejně jako zámeck Sychrov v jižním podhůří. Roku 1885 ji Německý horský spolek pro Ještědské pohoří a Jizerské hory (DGV, Der Deutsche Gebirgsverein für das Jeschken- und Isegebirge) významně rozšířil o verandu s kapacitou 200 strávníků. Chata měla v té době 23 pokojů a  velkou společnou noclehárnu.

Ještěd v roce 1961.

Roku 1909 ji spolek koupil a přejmenoval na Nový Ještědský dům. Ernst Schäfer ji postavil ze dřeva. Od roku 1945 patřil Klubu českých turistů. Roku 1959 zde začalo televizní vysílání.

31. ledna 1963 Ještědský dům kompletně vyhořel kvůli neopatrnému rozmrazování vodovodního potrubí. Nepomohlo ani zoufalé vyvážení hasících přístrojů lanovkou. Roku 1964 z neopatrnosti shořela i vedlejší budova původní Rohanovy chaty, která sloužila jako ubytovna pro dělníky likvidující následky požáru Ještědského domu.

Moderní hotel a vysílač na špičce hory

Architektonická soutěž na podobu nového objektu na vrcholu Ještědu proběhla již v únoru 1963 v libereckém Stavoprojektu. Zúčastnilo se jedenáct týmů. Vítězný návrh Karla Hubáčka se od ostatních odlišoval, že spojil obě požadované funkce do jedné budovy - hotel a vysílač.

Návrh budovy vyvolal technické obtíže způsobené přírodními podmínkami panujícími na vrcholu Ještědu. Některé prvky (například kryt horní části věže z navíjeného laminátu, kyvadlo nebo tlumič příčného kmitání), které vyvinul statik budovy Zdeněk Patrman, byly využity na dalších stavbách. Známý je v tomto ohledu vysílač Cukrák.

Ještěd.

Slavnostní položení základního kamene proběhlo 30. července 1966. Ještě ten rok byla postavena chata Ještědka v sedle Černého vrchu, která sloužila jako dělnická ubytovna. Po sovětské invazi v srpnu 1968 odešli ze stavby dělníci z Anglie, kteří měli na budovu nanášet speciální tepelnou a antikondenzační izolaci. 1. května 1971 začal vysílač přenášet televizní signál. 9. července 1973 byla slavnostně otevřena celá budova.

Objekt v současné době patří firmě České Radiokomunikace, vlastněné australskou společností Macquarie Infrastructure and Real Assets. Restauraci a hotel provozovala až do loňska společnost Ještěd za podpory spolku Ještěd 73. Vloni na jaře prodělala během začátku koronavirové epidemie několik milionů korun a ubytování i stravování zavřela. Co se bude dít dále, není zatím jasné.

Ještěd.

Inovativní technické řešení je spojené s designem

Základ stavby tvoří kruhová železobetonová deska o tloušťce 1 metr a průměru 13,40 metru. Nosný prvek je tvořen dvěma soustřednými železobetonovými válci o vnitřních průměrech 4,4 a 12,5 metrů a tloušťkách stěny 30 centimetrů. Užší je 42,4 metrů vysoký, širší 22,5 metrů. Na tyto sloupy jsou na ocelových konstrukcích zavěšena jednotlivá patra stavby.

Na strojovně výtahu v 10. patře je upevněna svařovaná trouba z oceli, která tvoří 48 metrů vysoký anténní stožár s vnitřním točitým schodištěm. Na stožár je v jeho horní části připevněn další samonosný laminátový nástavec o délce 21 metrů. Zavřen je ocelovým víkem, na němž je zavěšeno prstencové kyvadlo o hmotnosti 800 kg, jež svým protipohybem tlumí příčné kmitání věže.

Ještěd.

Návrhy interiérů stavby a nábytku pochází od Otakara Binara. Nádobí a textil jsou podle Karla Wünsche. Sklo je od světové sklářské extratřídy Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové. Autorem mříže je Jaroslav Klápště. Keramické obklady navrhla Děvana Mírová. Tepané plechy v recepci udělal Miloš Koška. Tapiserii v salonku vytvořil Vladimír Křečan.

Doprava: autobus, auto, lanovky nebo vlastní nohy

Na Ještěd jezdí kabinová lanovka z Horního Hanychova, kam vede z Liberce tramvajová trať. Od Výpřeže (placené parkoviště, autobusová zastávka) lze přijet autem k Ještědce (placené parkoviště). Pěší turisty vede přes Ještěd červená turistická značka. Ještědu je cílem cyklotrasy číslo 3007 z Lužických hor.

Z vrcholu vedou lyžařské sjezdovky, běžkařské trasy a také bikeareál pro sjezdová kola..


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě  

Horydoly.cz Ještěd na Horydoly

HISTORIE Ještědský vysílač

LYŽAŘI Ještědský hřeben komplet

LYŽAŘI Ještěd na turistických lyžích

LYŽAŘI Ještěd plný sněhu a lyžařů

LYŽAŘI Nejnebezpečnější lyžování na Ještědu 

SKI NEWS Vánoční lyžování a Tvoje lyže mají známou tvář

HOROLEZCI Lezecké skalky na Ještědu

TURISTÉ Na sněžnicích přes Ještěd

TURISTÉ Vynášení sudu na Ještěd

TURISTÉ Oslavy Ještědu

CYKLISTÉ Na kole z ledové hory

CYKLISTÉ Z Chrastavy na Ještěd

CYKLISTÉ Ještěd, Ralsko a Kozákov

KOLOBĚZKY Z Ještědu do Kryštofova údolí

KOLOBĚZKY Z Ještědu do Mnichova Hradiště

KOLOBĚŽKY Na Silvestra na Ještěd na koloběžce

KOLOBĚZKY Na Ještědu prší, lanovka nejede

KOLOBĚŽKY Na koloběžce v zimě na Ještěd

KOLOBĚŽKY Liberec! Pořád mi stojí Ještěd

VODÁCI Nisa teče pod Ještědem

GEOCACHING Vořechovic powertrail pod Ještědem

GEOCACHING Stromové kešky pod Ještědem

BĚŽCI Zakletý Ještěd Sky

BĚŽCI Ještěd Sky (half) maraton

BĚŽCI Žhavý Ještěd připravil novou trať

BĚŽCI Z jiného soudku

BUSINESS Přimátor a TMR na Ještědu

AUTO Poprvé za volantem luxusního auta Mercedes

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Nejkrásnější města Jižního Tyrolska

Nejkrásnější města Jižního Tyrolska

Severoitalskou provincii Jižní Tyrolsko / Südtirol nereprezentují jen dolomitské masívy a horské louky. Navštívit můžete malebná středověká městečka. Bolzano, Brixen, Bruneck, Sterzing či Merano - každé z nich má trochu jiný šmrnc.... celý článek

Kdo je český tramp?

Triglav - nejvýš ve Slovinsku

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Jeseníky jsou nejkrásnější hory

Jeseníky jsou nejkrásnější hory

Jeseníky nabízejí turistům nejkrásnější hřebenovou túru v Česku. Při vší úctě k mohutné Šumavě i vysokým Krkonoším jsou jedinečné. Daleké rozhledy, impozantní hory, překrásné stezky pro pěší i široké cesty pro cyklisty. To vše
Přehrada Markovka Kožichovice

Přehrada Markovka Kožichovice

Přehrada Markovka neboli vodní nádrž Kožichovice je oblíbeným místem pro rybáře od jara do podzimu, pro bruslaře a otužilce v zimě, pro rekreaci přes léto.
Hostivařská přehrada 2022

Hostivařská přehrada 2022

OPRAVA CYKLOSTEZKY Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Vstupné 129 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba
Rakousko je rájem pro milovníky hor

Rakousko je rájem pro milovníky hor

Rakousko je rájem pro milovníky hor, neboť rakouské Alpy pokrývají více než 2/3 území země. Samotné Alpy jsou nejvyšším a nejdelším pohořím Evropy (Kavkaz je vyšší a Ural delší, oba však leží
Zažijte dobrodružství v okolí Prahy: 4 tipy na jednoduché výlety s dětmi

Zažijte dobrodružství v okolí Prahy: 4 tipy na jednoduché výlety s dětmi

Naše hlavní město je skvělé místo, kde se děti snadno přiučí něco o historii a uvidí světovou metropoli na vlastní oči. Zajímavá místa na vás ale čekají také v okolí Prahy. Pokud byste

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Zahájení lázeňské sezony Poděbrady, kolonáda 20.-22.5. 20.5.
Policejní pochod Obenice 20.-21.5. Turistika 20.5. 20:00
Pochod Praha - Prčice  Prčice   21.5.
Zahájení lázeňské sezony Lázně Bělohrad 21.5. 10:00
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 27.-29.5. Lodě a čluny 27.5.
Setkání čtenářů časopisu Turista Kozákov, Riegrova chata 27.5.
130 let důlního neštěstí Příbram, Březové Hory 27.-31.5. 27.5.
EPO Survival Butov 28.5. 03:00
Ratolest Fest Praha, Rašínovo nábřeží 28.5.
Pražské vinice Praha, Botanická zahrada 28.-29.5. 28.5.

Diskuse

Potrava není vždy jídlo Pic, 17.5.2022 0:42, 26 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 16.5.2022 16:18, 26 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Pic, 16.5.2022 0:05, 26 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 15.5.2022 20:16, 26 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Michael Beranek, 15.5.2022 16:47, 26 příspěvků
Uherák! Kuchař, 15.5.2022 12:10, 26 příspěvků
zasoby stravování Honza, 13.5.2022 10:44, 26 příspěvků
zasoby stravování Honza, 13.5.2022 10:38, 26 příspěvků
Tomáš Hanák Petr Š., 12.5.2022 10:43, 4 příspěvky
Re: další test Horydoly, 12.5.2022 10:13, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Praha odstraňuje bariéry ... Horydoly Open, 1.5.2022 15:26
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 10:02
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 9:59
Praha bude hostit Světový... Horydoly Open, 27.4.2022 11:10
Vodácké závody 2022 Horydoly Open, 27.4.2022 9:05
Češi si již vybírají svou... Horydoly , 26.4.2022 12:40
Re: Expedície 2022 festival Horydoly , 24.4.2022 10:29
Expedície 2022 festival Horydoly Open, 24.4.2022 10:24