Mlynická a Furkotská dolina

Mlynická a Furkotská dolina
Hotel Kempinski Štrbské pleso, Vysoké Tatry. Výhled do Mlynické doliny.
Autor snímku Kempinski
SDÍLEJ:

Mlynickou a Furkotskou dolinu vymlely v době ledové obrovské ledovce, které sestupovaly z hlavního hřebene Vysokých Tater na jih na slovenskou stranu. Zanechaly po sobě překrásná plesa. Pojďme si projít ledovcové morény a horská jezírka, která tu zanechaly nepředstavitelné přírodní síly.

Mlynická a Furkotská dolina
Skialpinista stoupá do Mlynické doliny ve Vysokých Tatrách.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Mlynická a Furkotská dolina

Čas: Štrbské pleso - skokanské můstky (0:15 h) - vodopád Skok (1:00 h) - Bystrá lávka (2:00 h) - rozcestí Pod Soliskom (2:00 h) - rozcestí ve Furkotskej doline (1:00 h) - Štrbské pleso (0:30 h). 
Celkem 6:45 hod.
Převýšení: 953 m
Náročnost: obtížná túra
Pozor! Přechod Bystré lávky je jednosměrný a podle pokynů Tatranského národního parku by se mělo chodit v popsaném směru. Obě doliny jsou v zimě uzavřené pro turistiku od 1. listopadu do 15. června.

Doporučené vybavení: Batoh 30 l, pevné pohorky, mapa, mobil, lékárnička, teplé a nepromokavé oblečení z více vrstev, pláštěnka, čepice nebo šátek, čelovka. Jídlo na celý den. Pití není potřeba, neboť dolinami tečou pitné potoky. Mohou se hodit trekkingové hůlky. V zimě navíc kompletní lavinová výzbroj, mačky a turistický cepín, skialpinistické lyže nebo sněžnice

Rezervace hotelů Vysoké Tatry

Mlynická dolina je příkladem ledovcového údolí na jižní straně Vysokých Tater. V jejím ústí je velké Štrbské pleso a v horní části několik menších ples. Jimi protéká Mlynický potok, který se pod horami zvětšuje na říčku Mlynica, která se nakone vlévá do řeky Poprad. Jméno dostala dolina podle mlýnů pod Štrbským plesem.

Dolina měří 6 kilometrů a stoupá do nadmořské výšky přes 2200 metrů. Celou Mlynskou dolinou prochází žlutá turistická značka, překonává Bystré sedlo a sestupuje Furkotskou dolinou.

Mlynickou dolinou nahoru

Turistická trasa začíná na Štrbském plese (Tatranská železnice, bus, placená parkoviště) u Koliby (1347 m). Projdeme mezi hotely, po levé ruce necháme skiareál Štrbské pleso a skokanské můstky, jdeme širokou pohodlnou cestou skrz les, potom kosodřevinou a limbovými háji.

Po hodině dorazíme k vodopádu Skok, jehož vody se řítí z 25 metrů vysokého skalního prahu. Je to nejvodnatější vodopád ve Vysokých Tatrách. Obcházíme ho po hladkých kamenných plotnách, na závěr s pomocí instalovaného řetězu. Za horizontem se vyloupne Pleso nad Skokom (1801 m). Odtud vidíme všechny dominanty Mlynické doliny.

Hotel Kempinski Štrbské pleso, Vysoké Tatry.

Na západě stojí masivní skalní hradba Solisko s vrcholy Predné (2093 m), Štrbské (2301 m) a Velké Solisko (2412 m).  Na východě Solisku dělá společnost Satan (2421 m) a Baštový hřeben s vrcholy Predná Bašta (2373 m), Malá Bašta (2287 m) a Patria (2203 m) pod Satanem a Diablovina, Zadná Bašta (2379 m) a Capie veže (2310 m) nad Satanem. Dolinu nahoře uzavírají Hlinská veža (2340 m), Štrbský štít (2381 m) a Hrubý vrch (2428 m).  

Vysoké Tatry, Štrbské pleso.

Následuje další výšvih a stojíme na moréně, která nadržuje vodu pro Nižné Kozie pleso (1942 m). Jsme tu za dvě hodiny ze Štrbského plesa. Ve skalách vpravo nad námi mimo turistickou cestu je Vyšné Kozie pleso.

Vystoupáme přes další morénu k Capiemu plesu (2075 m). Leskne se v hlubokém suťovém karu Capí kotol pod Hrubým vrchem, Hlinskou veží a Štrbským štítem. Cap je kozel od kamzíka, kterých žije v Mlyniské dolině velké množství. Capie pleso je největší pleso celé Mlynické doliny, ale nemá žádný viditelný přítok ani odtok. Proto v něm výška hladiny značně kolísá a tím pádem se mění i jeho rozloha a tvar. Tři ostrůvky se často mění na poloostrov.

Nad Capím plesem, už mimo turistickou značku  je poslední nejvyšší Okrúhle pleso (2105 m).  Kvůli své nadmořské výšce bývá dlouhé měsíce ukryté pod ledem a v některých letech nerozmrzne po celý rok.

Bystré sedlo a Bystrá lávka

Z Capího kotle strmě stoupáme a na závěr lezeme po řetězech do Bystrého sedla (2314). Značená cestička nás nakonec vyvede na Bystrou lávku trochu vedle sedla mezi Bystrými vežičkami a Bystrými hrby, protože původní trasa byla před pár lety přeložena kvůli značné erozi. Z Bystrého sedla (dříve Lorenzova) jsou nádherné výhledy na Štrbský štít, Baštový hřeben, Solisko, Kriváň (2494 m), Okrúhle, Capie a Wahlenbergovo pleso.

Bystrá lávka prolamuje Soliskový hřeben nedaleko vrcholu Furkotského štítu (2405 m). Přecházíme tudy spolu se žlutou turistickou značkou do Furkotské doliny. Bystrý znamená v místním nářečí příkrý či strmý. Furkotská dolina je pojmenovaná podle potoka, který v nářečí furkoce, neboli žbluňká a šplouchá.

Furkotskou dolinou sestupujeme

Scházíme strmě, ale bez potíží, po suti k Vyšnému Wahlenbergovu plesu (2157 m), pojmenované po švédském přírodovědci. O něco níže leží sesterské Nižné Wahlenbergovo pleso. Zastavme se u geobotanika Görana Wahlenberga, protože to bylo velmi důležité jméno v historii Vysokých Tater. Roky 1813 z pověření švédské Královské akademie věd přijel do Kežmarku zkoumat tatranskou flóru. Porovnával laponskou vegetaci s karpatskou, změřil výšku mnoha štítů, nakreslil první vrstevnicovou mapu Vysokých Tater, spolu s kežmarským botanikem Tomášem Maukschem napsal knihu Flora Carpatorum Principalium (Karpatská flóra). Wahlenberg botanizoval v Doline Siedmych prameňov, ve Furkotskej doline, vystoupil na Kriváň a Lomnický štít. Ve Švédsku si ho považují nejen jako vynikajícího botanika, ale i za zakladatele homeopatie a také turistiky.

Spodní část Furkotské doliny je zarostlá horským lesem.

Na cestě pod Wahlenbergovými plesy se otevírají výhledy na rozsochu Ostré. Nejvýznamnější vrcholy v ní jsou Liptovská veža (2268 m), Ostrá veža (2192 m) a Sedielková kopa (2062 m).

Po dvou hodinách sestupu z Bystrého sedla se musíme rozhodnout, jak dál. Pokud nemáme čas, nebo nás bolí nohy, odbočíme po modré značce k chatě Pod Soliskom (1840 m) a svezeme se ke Štrbskému plesu lanovkou.

Štrbské pleso, Vysoké Tatry.

Zajímavější trasa vede stále po žluté a provede nás celou Furkotskou dolinou až na konec, kde se napojíme na červeně značenou Tatranskou Magistrálu a po ní dorazíme ke Štrbskému plesu. Procházíme souvislým pásmem kosodřeviny, občas promíchané limbou, stejně jako na začátku naší túry v dolní části Mlynické doliny. Celkový čas celé túry bez zastávek je necelých sedm hodin.

Horydoly.czHotel Kempinski Vysoké Tatry.


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

Ledovce ve Vysokých Tatrách

Údolí ve Vysokých Tatrách mají tvar jako vysoustružený do tvaru toboganu, neboli písmene U, jak jimi pomalu, ale vytrvale po dva miliony let stékaly ledovce a obrušovaly skálu. Skalní štíty z pevné žuly jsou mrazem a ledem vylámané do ostrých hřebenů. 

Nejdelší tatranské ledovce dosáhly délky přes deset kilometrů a tloušťky tři sta metrů. Největší ledovec stékal Bielovodskou dolinou, měřil 14 km a silný byl  330 m. Jediným dnešním pozůstatkem je celoroční firnovisko zasypané kamennou sutí v Měděné dolince.

V údolích dodnes vidíme čelní morény a kary, na jejichž dnech zůstávají jezírka, v Tatrách zvaná plesa. Ledovec tady hrnul kamení, a když roztál, zůstal po něm materiál jako přírodní hráze, za kterými stojí voda v plesech. Je vidět, že doba ledová není zase až tak vzdálená, protože některá plesa mizí před našima očima i během jednoho lidského života. Buď zarůstají vegetací, protože se v Tatrách stále otepluje a to rostlinám svědčí, nebo je postupně zasypává suť opadávající z okolních štítů, kterou snáší v zimě sníh a v létě potoky.

 

Pliocén (před 5 až 2 miliony let) byl geologicky i biologicky nejvýznamnější dobou pro Vysoké Tatry. Nízká hornatina je obrovskými zemskými silami postupně vyzvednutá do velehorských výšek díky alpinskému vrásnění. V teplých lesostepích pod horami v dnešním Polsku i na Slovensku žijí lvi, sloni a antilopy. V té době gigantický vodopád prolamuje Gibraltarskou úžinu a zaplavuje vodou z nově vzniklého Atlantiku dočasně vyschlé Středozemní moře. Z moře v Beringově úžině se vynořuje suchá šíje umožňující migraci zvířat, rostlin a našich předků mezi Severní Amerikou, Evropou a potažmo Asii.

Koncem pliocénu se v Tatrách pomalu ochlazuje. Nenápadně přichází První doba ledová (před 1,8 miliony let). Stromy zakrsávají, louky jsou podmáčené, okolí zaledněných hor je vysušené a prašné.

Souvislý kontinentální ledovec o tloušťce dva a půl kilometru se rozšiřuje ze Skandinávie, Skotska a od Uralu na úroveň Berlína a k řece Visla. Jeho jednotlivé splazy dosahují až na severní úbočí Tater. Ve Vysokých a Západních Tatrách se tvoří samostatné ledovce.

To se během kvartéru (čtvrtohor) stalo už pětkrát. Před poslední dobou ledovou zarůstají kraj pod Tatrami husté lesy. Poprvé se tu objevuje neandrtálec. Poslední doba ledová (před 70 000 lety) přivádí ze severu do tatranských kotlin strašlivá monstra zvířecí říše - jeskynní medvědy, srstnaté nosorožce a mamuty. Jim se dokáže postavit málokdo. Boj o život s nimi nakonec vyhrávají neandrtálci a homo sapiens. Když skončí poslední doba ledová (před 10 000 lety), mizí z krajiny pod Tatrami všechna velká zvířata. Pomalu odcházejí z hor také ledovce. 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Skály v údolí Vrchlice: plotny u Malešova

Skály v údolí Vrchlice: plotny u Malešova

AKTUALIZACE Okolí Kutné Hory je malý lezecký ráj. Přímo ve městě se leze v Yosemitu, což je pás pískovcových skal na Královské vycházce. Další rulové plotny i pískovcové stěny najdete v historickém centru (skály... celý článek

Kdo otrávil orly mořské pod Brdy?

Aprílové počasí na Šumavě a v Krkonoších

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Vzdělávání – cesta k horolezeckému úspěchu?

Vzdělávání – cesta k horolezeckému úspěchu?

Nový systém vzdělávání představil Český horolezecký svaz a reakce na něj přišly od členů prakticky okamžitě. Instruktor poskytuje metodickou přípravu, trenér se zaměřuje na výkonnostní stránku svěřenců. Oba vzdělávací směry jsou
Jak si vybrat nejlepší stránku na sázení pro české hráče?

Jak si vybrat nejlepší stránku na sázení pro české hráče?

Chcete si užít spoustu zábavy při sázení bez jakýchkoli problémů? Pak si musíte vybrat tu správnou sázkovku. Ne všechny totiž nabízí stejnou úroveň služeb a příležitostí.
Jak živé barvy bot mohou proměnit každý outfit?

Jak živé barvy bot mohou proměnit každý outfit?

Ve světě módy, kde často dominují bezpečné, neutrální odstíny, živé barvy bot představují osvěžující závan originality, přidávají charakter a osobnost každému outfitu. Ať už jste milovníkem casual stylu, nebo preferujete elegantní,
Fejfar dál vládne běhu na Petříně

Fejfar dál vládne běhu na Petříně

Vůně a obrazy kvetoucích třešňových stromů jako při májové premiéře před deseti lety vytvořily kulisy Trailu Praha i v půlce března. Místy vysvitlo teplé sluníčko, běželo se i kolem líbajících se milenců u sochy
Malý Javorový štít, nepříjemná zimní hřebenovka

Malý Javorový štít, nepříjemná zimní hřebenovka

Zase jsme jednou naběhli na připravené vidle! Přelezli jsme celý hřeben Malého Javorového štítu ve Vysokých Tatrách. Místo očekávané lehké vyhlídkové túry jsme absolvovali těžký celodenní boj je skálou, trávou

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Tourbusiness - veletrh Bělorusko, Minsk 18.-20.4. 18.4.
Dunajec - otvorenie vodáckej sezóny Červený Kláštor 19.-21.4. 19.4.
Speleoforum Sloup 19.-21.4. 19.4.
Bratislava - Vídeň Bratislava Koloběžkový závod 20.4.
Predator race Monínec 20.-21.4. 20.4.
Svätojurský cyklomaraton Svätý Jur Horská kola 20.4.
Bajkonur - orientační závod na kolech Pikovice Scorelauf dvojic MTB 20.4.
Sázava - historická plavba Horka 20.4.
Kamenice - rafting Plavy 20.-21.4. 20.4.
Bakovský půlmaraton Bakov nad Jizerou 20.4.

Diskuse

Nedej na nějaké rádobychy... Michael Beranek, 18.4.2024 17:34, 10 příspěvků
Prostě nehoda Horydoly, 18.4.2024 11:52, 10 příspěvků
Prostě nehoda EH, 18.4.2024 11:41, 10 příspěvků
Marťan se zastyděl? Lyžař, 18.4.2024 10:27, 10 příspěvků
Marťan se zastyděl? Prkoš, 18.4.2024 10:16, 10 příspěvků
Test test, 16.4.2024 18:32, 1 příspěvek
Jazyk Veronika, 15.4.2024 18:53, 10 příspěvků
milovníku cizích termitů PK, 15.4.2024 18:16, 10 příspěvků
INU IP, 15.4.2024 17:11, 10 příspěvků
z prde.. klika PK, 15.4.2024 10:05, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

ČSK media - změny na PR p... Horydoly , 19.4.2024 12:00
S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23
Re: Praha Kuba Turek, 8.4.2024 18:13
Re: Praha Horydoly Open, 8.4.2024 18:09