Rozhledna na Studeném vrchu v Brdech

Rozhledna na Studeném vrchu v Brdech
Rozhledna Studený vrch (660 m).
Autor snímku Jana Bečková
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE Rozhledna na Studeném vrchu v Brdech stojí na rozhraní okresů Příbram a Beroun. Výchozím bodem výletu na rozhlednu je obec Všeradice na železniční trati Zadní Třebáň - Lochovice.

Rozhledna na Studeném vrchu v Brdech
Studený vrch, odbočka na rozhlednu.
Autor snímku Jana Bečková
Jak na to

Otevírací doba rozhledny

soboty, neděle a svátky

duben - září: 10-17 h
říjen 10-15 h

Studený vrch, dosahující nadmořské výšky 660 metrů, je nejvyšším vrcholkem Hřebenů. Jeho název byl odvozen od studeného větru, který tu často vane. Vypíná se kousek na jihovýchod od obce Hostomice.

Na jeho vrcholku byla v roce 1940 postavena 17,5 metrů vysoká zděná sedmiboká měřická věž, která dříve sloužila především k zeměměřickým účelům. Těchto věží bylo u nás v minulosti postaveno celkem devět.

Jak k tomu došlo? Jako základní body pro civilní mapování Stabilního katastru v letech 1818-1864 byly v Brdech určeny vrcholy Třemšín, Radeč (Brno) a Studený vrch. Tyto body tzv. prvního řádu byly velmi přesně zaměřeny metodou triangulace, a bylo tedy potřeba vidět skrze teodolity z jednoho bodu na druhý. Záměry vedly například na Doubravu nebo na Volyni u Čečelovic, na Sněžku i Velký Javor. Jenže mezi Třemšínem a Studeným vrchem nebyla přímá viditelnost, čímž se snížila přesnost zdejších triangulačních bodů. Proto nakonec došlo ke stavbě věže a z jejího vrcholu je už na Třemšín vidět.

Cesta vede na brdský hřeben

Z nádraží Všeradice (340 m) se vydáme po modré turistické značce na Stožec (605 m). Na plochém vrcholu je velké rozcestí. My se vydáme po červené hřebenovce dolů na Jelení palouky a hned zase strmě nahoru až na Studený vrch (660 m).   

Rozhledna je otevřená od dubna do října vždy o víkendech.

U rozhledny je turistům k dispozici přístřešek. Další přístřešek stojí na rozcestí Pod Studeným vrchem u hřebenové silnice a nedaleko u křižovatky teče pitný pramen ve studánce Pod Studeným vrchem.

Horydoly.czREGIONÁLNÍ SEKCE: Brdy

Po prohlídce rozhledny sestoupíme dolů k silnici směr Dobříš a máme dvě možnosti: vrátit se po stejné trase na Stožec a sejít na zastávku Všeradice, nebo dojít od Jeleních palouků po žluté do Osova na vlak.

Další variantou je kráčet po silnici a polních cestách do Všeradic přes Malý a Velký Chlumec, dále přes Osov a Nové Dvory do Všeradic.

Celková délka výletu je kolem 20 kilometrů a dá se zvládnout za pět až šest hodin.

INFO: Rozhledna Studený vrch


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě  

Horydoly.czRozhledny na HORYDOLY

Bára u Chrudimi

Barborka u Heřmanova Městce

Bismarckova věž u Chebu

Děčínský Sněžník

Eliška Trutnov - Babí

Háj u Aše

Jarník v Píseckých horách

Klínovec v Krušných horách

Kopanina v Českém ráji

Krásenský vrch u Horního Slavkova

Milíř Hradecké lesy

Miloňové v Beskydech

Petřín v Praze

Praděd v Jeseníkách

Studený vrch v Brdech

Štěpánka Jizerské hory

Tábor u Jičína

Velká Buková na Křivoklátsku

Zitina vyhlídka na Blatenském vrchu

KNIHA: 333 výletů po rozhlednách Čech, Moravy a Slezska

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


10 kilometrů na kole, elektrokole nebo koloběžce?

10 kilometrů na kole, elektrokole nebo koloběžce?

Elektrokola nejčastěji kupují cyklisté, kteří se blíží důchodovému věku. Používají ho na kratší výlety a také na cesty do práce či za nákupy. Porovnali jsme, jak se to časově vyplatí na... celý článek

Kolaps v horském hotelu Popradské pleso

Pěna, sklo a kapka empatie. Kristýna odhaluje kouzlo dokonale načepovaného ležáku

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Columbia představuje řadu oblečení Diamond Peak Pro, která nabízí revoluční chladící technologii pro turistiku

Columbia představuje řadu oblečení Diamond Peak Pro, která nabízí revoluční chladící technologii pro turistiku

Společnost Columbia Sportswear uvádí na trh řadu Columbia Diamond Peak Pro - novou generaci letního funkčního oblečení s pokročilým chladicím systémem, navrženou pro outdoorové nadšence a cestovatele, kteří vyžadují maximální regulaci teploty i v
Vintířova stezka / Gunthersteig

Vintířova stezka / Gunthersteig

Vintíř (německy Gunther) žil okolo roku 1000. Dnes je jeho mnišská práce vykládána jako spojovník mezi Německem a Čechami. Poněkud se zapomíná na jeho roli průvodce německých armád skrze české pohraniční
Livigno na kole: od rodinných cyklostezek po adrenalinový freeride

Livigno na kole: od rodinných cyklostezek po adrenalinový freeride

Vysokohorské scenérie, desítky kilometrů tras a infrastruktura, která patří ke světové špičce. Italské horské středisko Livigno si získalo pověst jedné z nejatraktivnějších cyklistických destinací v Evropě. Není proto náhodou, že letošní letní sezónu
TEST Columbia Diamond Peak Pro - tričko na horké dny

TEST Columbia Diamond Peak Pro - tričko na horké dny

Outdooové aktivity se vyznačují rychlými změnami intenzity pohybu, přírodních podmínek a počasí. Funkční prádlo musí tedy větrat, odvádět pot, chránit proti chladu a větru. To jsou téměř protikladné vlastnosti, které namíchávají módní
Právo na město, nebo právo na zisk? Jak neregulovaný trh s byty požírá budoucnost českých měst

Právo na město, nebo právo na zisk? Jak neregulovaný trh s byty požírá budoucnost českých měst

Bydlení v České republice přestalo být vnímáno jako základní lidské právo nebo elementární sociální potřeba. V průběhu posledních dvou dekád se transformovalo v nejvýnosnější investiční aktivum, v bezpečný přístav pro globální i lokální spekulativní kapitál. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Olympijský šplh Praha, Tyršův dům 27.6.
Festival Krumlov Český Krumlov 17.7.-8.8. 17.7.
Pes, pomocník stád - výstava Praha, Národní zemědělské muzeum 21.7.-10.1. 21.7.
MTB Sudety Challenge - cyklomaraton Polsko, Stronie Slaskie 22.-25.7. Horská kola 22.7.
Zlatá pětka Emila Zátopka Plzeň 24.7.
Enduro Špičák 24.-26.7. Horská kola 24.7.
Šumavský cyklomaraton Zadov Horská kola 25.7.
Pojizerský kros Bradlec Běh 25.7.
Zlatý maraton Emila Zátopka Plzeň 27.7.
Krkonošská 50 - běh Špindlerův Mlýn 1.8.

Diskuse

Клиника Похмельная служба... Donaldsmemn, 24.7.2026 16:46, 7 příspěvků
mexican pharmacy prices JasonUnulp, 24.7.2026 16:44, 18 příspěvků
Наркологическая клиника П... RobertThoub, 24.7.2026 16:34, 7 příspěvků
Viagra pas cher livraison... GrantLiarp, 24.7.2026 16:32, 3 příspěvky
online pharmacies in mexico JasonUnulp, 24.7.2026 16:18, 47 příspěvků
V které cestě se to stalo? Kája, 24.7.2026 0:01, 1 příspěvek
Marketink letiště V.H. Nobody, 23.7.2026 16:17, 6 příspěvků
Marketink letiště V.H. Honza, 23.7.2026 15:12, 6 příspěvků
Marketink letiště V.H. Nobody, 23.7.2026 11:56, 6 příspěvků
Inu Honza, 23.7.2026 11:42, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Dětské boty k vodě, na hř... Horydoly , 24.7.2026 15:27
Kennametal představuje Ne... Horydoly , 21.7.2026 3:59
Re: Jak se pohodlně orien... alexbof alexbof, 16.7.2026 15:52
Jak se pohodlně orientova... verlot1 verlot1, 16.7.2026 15:50
Triatlon Holten Horydoly , 5.7.2026 0:23
Re: Důvěra ve odborníka verlot1 verlot1, 3.7.2026 16:01
Slunečný svah ve Špindler... kiheto6821 kiheto6821, 24.6.2026 15:35
V Thermalu bude v rámci K... Horydoly , 23.6.2026 12:35