Výlet do jinam

Výlet do jinam
SDÍLEJ:
Třeba se vám taky stalo, že kamarádi neměli čas, na chalupu se nechtělo a láska se rozhodla vylepšit finanční situaci. Mě to potkalo vloni o prázdninách. Proto jsem jela na ekokurs.
Jak na to

"Milý účastníku! Čas prvního potkání se už přiblížil docela! Kromě věcí, které je třeba si s sebou vzít podle předchozích dopisů, přibal ještě z prachu svého příbytku vydolovaný kus textu Tebe oslovujícího. Nezapomeň holinky, tričko na roztrhání, na sebe ošuntělé oblečení, které má rádo vodu i vítr…“

Dopisem takového charakteru začíná rok co rok už devátým rokem léto pro několik desítek mladých lidí, většinou vysokoškoláků a starších středoškoláků (cca lidí od 17 let a výše), ale taky lidí pracujících, a to od přírodovědců, přes filosofy, sportovce, ekology, matematiky, učitele a další a další, kteří se nechají nalákat na letní zeleně prožitkové kursy Brontosaura Praha 7.

Inzerované vzpírání hrochů mě tenkrát zaujalo, cosi o přírodě a jejím chránění mi nebylo cizí, relaxace s nohama v trávě a hlavou v oblacích mi nic neříkala, lehy a běhy mi nevadily. To vše za dobrou cenu a navíc akorát od 17 let, takže jsem se přihlásila. Při balení jsem si nebyla úplně jistá – s sebou pracovní a společenský oděv, dlouhou sukni (dopis se kupodivu nezdál být specificky určen dívkám nebo klukům) a fotografii z dětství.

Bosi do lesa

Ve vlaku cestou na místo srazu jsem začala vytipovávat existence podobného věku a velikosti zavazadla. Dle očekávání se takových objevilo asi dvacet. Naše sdílená nejistota ještě vzrostla po cestě na místo, kde se onen ekokurs měl konat – z křoví vystoupil otrhaný mužíček a skromně nám oznámil, že nás přišel přepadnout a oloupit o všechna zavazadla. Když jsem se mu po chvíli váhání rozhodli vyhovět, požádal nás navrch ještě o boty.

Cesta pokračovala o něco pomaleji, avšak o to neuvěřitelněji. Když jsme po jistých útrapách získali papiňák, vařič a brambory, napadlo nás, že se tyto předměty hodí k sobě. Že za tím něco bude, jsme zjistili ve chvíli, kdy se první z nás zakousl do uvařené brambory a našel v ní klíč! Po něm se tak stalo ještě většině ostatních.

Domeček u rybníka

Cesta pokračovala nočním lesem, kudy nás u vedla postava zahalená v kápi a nesoucí pochodeň. Nevěřili jsme svým očím, když jsme po klopýtání přes kořeny vyšli na volné prostranství a přes šumějící rákosí bylo na druhém břehu vidět ozářenou skupinu bílých tanečnic. Tichá hudba doprovázela labutí pohyby.

Údery pádel o hladinu nás dovedly ke dveřím domečku na břehu rybníka. Jeden z klíčů, které jsme našli v uvařených bramborách, otevřel dveře. Tu noc jsme usínali s nevěřícným úžasem, že tohle je teprve začátek. Následující dny překonaly očekávání.

Bez základních jistot

Pár let předtím jsem vedla dětský oddíl, takže jsem předpokládala, že jsem na leccos připravena. Postupně jsem vystřídala dva základní pocity. Úvodní byl, že nevím dne ani hodiny, kdy budu společně s ostatními účastníky připravena o většinu základních jistot, jako je teplo, strava a přístřeší, a s minimální výbavou čítající kapesník a láhev vody odvezena desítky kilometrů od domečku s tím, že naši skupinu instruktoři čekají zpátky až následující den. Tento pocit byl asi v polovině kursu vystřídán jistým uvolněním a přesvědčením, že pokud jsem přežila dosud, nemůže se mi nic stát a překonám i vše ostatní.

Samozřejmě to nebylo celé o překonávání situací, do kterých bych se v běžném životě dobrovolně neuvedla ani náhodou. Jasně si sice pamatuju, že když jsem uvázaná v sedáku a na laně pohlédla ze skály, kterou jsem měla slanit, sevřel se mi nejen žaludek. Když jsem to ale šla zkusit podruhé, zažila jsem cestou dolů dosud řídký pocit suveréna, který se vyrovná minimálně Ferdovi Mravencovi a svět je mu bezpečný a známý.

Že to byl pocit falešný, jsem zjistila hned večer, kdy bylo na programu seznamování po vzoru domorodých národů. Položení ruky na rameno jako afričtí Křováci bylo v pohodě, ale mněte si chodidla jako australští Ariginové s někým, koho znáte tři dny!

Vesnická naivka mi seděla

Program měl i vyloženě příjemné stránky. Poslouchání stromů byla poklidná pohoda a co jiného byste řekli o ochutnávce biopotravin na pravé biofarmě. Do své role v tančírně, večerním exkurzu do tanečních večírků uplynulých století, jsem vložila srdce. Všichni jsme si role vybrali, na mě vyšla hloupoučká naivka z vesnice a moc jsem si to užila. Bavili jsme se skvěle, na rokenrol se trsalo stejně fajn jako na hudbu šedesátých let. Když přišla na řadu osmdesátá léta a Standa Hložek zapěl o tom, jak má rád céčka, nemohla jsem věřit, jak jsme to tenkrát brali.

Když večírek přetrhl jekot sirén, světla zhasla a instruktoři poplašeně volali, že nastal radioaktivní poplach, opravdu jsem se bála. Ve studeném světle baterek jsme běželi do krytu – vlhkého a temného sklepa našeho domečku. Strojový hlas počítače nám oznámil, že došlo k atomovému výbuchu a prostředí venku je příliš radioaktivní na to, abychom mohli vyjít ven. Navíc prý v krytu bylo příliš mnoho lidí a hrozilo, že dojde kyslík, měli jsme tedy někoho vyhodit ven s tím, že tam pravděpodobně nepřežije déle než pár minut. A rozhodněte v takovou chvíli.

Chci vykácet prales na sirky

O den později jsem se stala zástupkyní firmy, která chtěla kácet prales kvůli výrobě sirek. Hodlala jsem prosazovat umírněnou politiku a chovat se k přírodě v podstatě vstřícně, ale nestačila jsem se divit, kdo všechno se objevil na scéně a jaké měl požadavky. Příslušníci domorodého kmene, přistěhovalci, kteří v okolí farmařili už desítky let, a navrch jedna petrolejářská společnost. Ach jo. Domluvit se se všemi bylo nemožné, ale jak se na konci hry ukázalo, požadavky všech byly z jejich pohledu pochopitelné a navíc mám dojem, že realitu kopírovaly až moc věrně.

Někdy jsme nemohli uvěřit, co všechno jsou instruktoři ochotni udělat, aby nás pobavili a nebo vtáhli do děje. Při motivační scénce, v níž se dobývaly osmitisícovky, vylezli v horolezecké výzbroji na břízu před domečkem a z jejího vrcholu volali, že vidí světýlko. Jeden z nich při výstupu bohužel zemřel. Tedy jen na oko, že... Co dělali při motivaci na hru o vztazích mezi muži a ženami ani nechtějte vědět. Červenám se doteď, ale smáli jsme se moc.

Něco se změnilo

Když jsem předposlední večer po sauně plavala nočním rybníkem a koukala se na hvězdičky, bylo mi smutno. Seznámila jsem se tu téměř se třiceti lidmi, k nimž jsem cítila přátelství silné jako jen k málo lidem mého dosavadního života. Byly to jedny z nejintenzivněji prožitých dní, co pamatuju.

Odjížděla jsem v euforii. Jistě že ten pocit byl vázaný na atmosféru a lidi, kteří se tam na těch deset dní sešli. Když jsme se dva měsíce potom potkali na víkendové akci, byl ten pocit sounáležitosti o dost slabší, každý jsme pokračovali dál svou vlastní cestou a vzájemně se vzdálili. Něco v mém životě se ovšem minulé prázdniny změnilo.

Chléb a hry

EKO v začátku názvu kursu se projevilo dvojím způsobem. Pracovali jsme v místní chráněné oblasti na praktické ochraně přírody a v programu byly aktivity zaměřené na problémy životního prostředí a jejich řešení. Práce bylo jen na pár dní, ale na mozoly od motyky to stačilo a člověk si tu ochranu přírody osahal opravdu důvěrně.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Hezky cteni, dik za clanek.
  • Autor J.
  • Datum a čas 3.6.2005 12:42
Reaguj
Re: Zajimave
Jestli se moc nepletu, tak kolem 1500 Kč.Podrobnosti na http://www.norbou.com/fotky/vp2003/j640/vp2003-01.html
  • Autor Sangve
  • Datum a čas 1.6.2005 12:11
Reaguj
Zajimave
No vypada to zajimave. A na kolik to vyslo?
  • Autor Martin
  • Datum a čas 1.6.2005 11:10
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Rozhledna Šibenice Stěbořice připomíná vojenskou historii

Rozhledna Šibenice Stěbořice připomíná vojenskou historii

Betonová stavba s výškou 13 m je architektonicky atypickou rozhlednou připomínající vojenský bunkr. Nachází se na stejnojmenném návrší u obce Stěbořice. Zázemí slezské rozhledny doplňuje vojenské cvičiště pro děti a vnitřní stálá expozice o předválečném... celý článek

Letohrádek Kinských na koloběžkách

Elektronika na cestách. Co si zabalit s sebou?

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Matiční jezero vidělo první hokej v Pardubicích

Matiční jezero vidělo první hokej v Pardubicích

Před 111 lety se odehál první hokejový mač v Pardubicích na Matičním jezeře. Vodní nádrž vznikla pouhé tři roky před tím, když se regulovala Chrudimka. Večer jsem si na slavné ledové
Höllental: Ďáblova koupelna

Höllental: Ďáblova koupelna

Pekelné údolí v domácích horách Vídeňanů skrývá krajinově velkolepou ferátu stylového jména Ďáblova koupelna. Teufelsbadstube v Höllentalu patřící do Wiener Hausberge není těžká, ale určitě na ní budete dlouho vzpomínat.
Bruslení v Praze 2023/2024

Bruslení v Praze 2023/2024

AKTUALIZACE Praha zprovozňuje zimní bruslařské plochy. Přinášíme přehled možností na bruslení v hlavním městě. Bruslí se na velkých zimních stadionech, otevírají se malá dočasná kluziště i umělý led. Bruslaři už měli k dispozici
Bruslení na Václavském náměstí

Bruslení na Václavském náměstí

Kluziště na Václavském náměstí má podmanivou atmosféru. Vrací nás do minulosti, kdy Václavák nebyl jen kašírovanou turistickou atrakcí a domy ještě nepatřily italské mafii a ruské věrchušce. Na bývalý Koňský trh se
Bruslení v Praze: Šeberák a rybníky v okolí

Bruslení v Praze: Šeberák a rybníky v okolí

Když Pražané chtějí bruslit na přírodním ledu, nejčastěji jedou na Džbán na sever nebo na Šeberák na jih metropole. Mezi Kunraticemi a Šeberovem jsou teď mnohé rybníky ve výborném ledovém stavu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 22.-25.2. Rybářství a myslivost 22.2.
Hohe Jagd und Fischerei - veletrh Rakousko, Salzburg 22.-25.2. Lov a rybářství 22.2.
Zapalovač Stěžery 22.-25.2. Kurz pro oddílové vedoucí 22.2.
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 23.-25.2. Cestovní ruch 23.2.
Zimní táboření Stone City Velký Valtinov 23.-25.2. 23.2.
Popelka - výstava Německo, Moritzburg 22.11.-25.2. 25.2.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 28.2.-3.3. 28.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 28.2.-3.3. 28.2.
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.
Úvalno - zimní táboření Nízký Jeseník, Strážiště 1.-3.3. 1.3.

Diskuse

zwrsm tvrhs qopeg what is the best ed drug, 22.2.2024 9:31, 117 příspěvků
ZAHRÁDKY 1000 Skiák, 21.2.2024 14:07, 4 příspěvky
Kde je Happy Bus Libu, 20.2.2024 20:27, 35 příspěvků
Správci skal Lukas B., 19.2.2024 15:14, 3 příspěvky
INU Honza, 19.2.2024 14:15, 3 příspěvky
INU Honza, 19.2.2024 14:11, 1 příspěvek
Správci skal Štand, 19.2.2024 11:32, 3 příspěvky
Кому, для кого? Horydoly, 17.2.2024 22:27, 2 příspěvky
Hluboce dojat. Roman, 17.2.2024 7:55, 1 příspěvek
Кому, для кого? Роман, 17.2.2024 7:02, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Dolní Morava foto Horydoly , 21.2.2024 23:49
Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 21.2.2024 18:46
Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 20.2.2024 15:53
Dolní Morava Horydoly , 20.2.2024 14:15
Barefoot fitness Xero Horydoly Open, 15.2.2024 8:57
Užijte si jarní prázdniny... Horydoly Open, 15.2.2024 8:53
Cestovní ruch v Česku nab... Horydoly Open, 15.2.2024 8:50
Prohlídka Masarykova okruhu Horydoly Open, 15.2.2024 8:44