Z Kozákova s větrem v zádech

Z Kozákova s větrem v zádech
Paragliding Kozákov. V dálce dominují Trosky.
Autor snímku Forobanka.cz
SDÍLEJ:

Termika se konečně začíná objevovat. Teplé jarní proudy vzduchu stoupají k mrakům. Paraglideři míří do nebe. Jedna z klasických českých lokalit pro létání na padákovém kluzáku je Kozákov v Českém ráji. Startuje se v nadmořské výšce 744 metrů na velké udržované travnaté ploše, kam se vejde minimálně dvacet rozložených padáků. Nemusíte tedy mít strach, že nebudete mít dost místa.

Z Kozákova s větrem v zádech
Paragliding Kozákov.
Autor snímku Fotobanka.cz

Ideální podmínky pro létání na Kozákově představuje jižní až západní proudění při rychlosti větru 2 až 5 m/s, kdy zde panují i kvalitní termické podmínky.

Lehké starty

Start západ 260° je snadný, pouze při severozápadním proudění mohou vznikat turbulence za stromy, což vyžaduje od pilotů zkušenosti.

Jižní start 190° je pro mírný sklon startovací plochy mírně obtížný a při jihovýchodním proudění, kdy opět hrozí turbulence, jej zvládnou pouze zkušenější piloti.

Na severu potřebujete umět létat

Méně využívaný je start na severní straně kopce, nalevo od lyžařského vleku. Odtud můžete vzlétnout při slabém severním až severovýchodním větru do rychlosti tří metrů za sekundu.

Majitel zdejší paraglidingové školy však tento start nedoporučuje, hrozí totiž, že by se vám nemuselo podařit přeletět vzrostlé stromy u silnice ve spodní části vleku. Pro případné nouzové přistání jsou zde stísněné podmínky.

Dvě přistávací plochy pod Kozákovem

Cestou po silnici na vrchol Kozákova minete dvě nejvyužívanější přistávací plochy. Leží v nadmořské výšce 484 metrů po levé straně přímo vedle silnice označené větrným rukávem. Plochy rozděluje polní cesta lemovaná ovocnými stromy.

Doporučuje se přistání na spodní části pod polní cestou (přistávací plocha číslo 1). Pozemek nad polní cestou (přistávací plocha číslo 2) využívejte pouze ve spodní části.

Při dosedání dejte pozor na elektrické vedení podél silnice a také na ovocné stromy podél polní cesty. Jinak je přistání snadné až mírně obtížné vzhledem k mírnému sklonu přistávací plochy.

Paragliding Kozákov.

Doprava

Autem jeďte z Turnova do Semil. Odbočíte v obci Lestkov směrem na Kozákov a pokračujete stále do kopce. Další odbočka je u bistra U Coufalů, kde nepřehlédnete ukazatele na Riegrovu chatu a rozhlednu Kozákov.

Horydoly.cz Paragliding na Horydoly

ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ Komáří vížka a Raná

ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ Proč nelétám na paraglidu?

KRKONOŠE Paragliding o lanovek

ČESKÝ RÁJ Z Kozákova s větrem v zádech

BESKYDY Ukaž, co v tobě je!

NÍZKÉ TATRY Historický paragliding na Chopku

VYSOKÉ TATRY Kde můžeme létat?

KYSUCE Krásná vyhlídka a létání na Straníku

ROZHOVOR Dalibor Carbol: s hlavou v oblacích

X-ALPS 2013 2011 2009 2007

TANDEM One Big Park a Na Ötztal nezapomenou děti ani dospělí

B.A.S.E. Jen si skočit

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Kozákov
Nějak jsem přehlídnul zmínku o tom, že tak 10x do roka tady sundávají hasiči někoho ze stromu (letos zatím asi 3x, naposled 24.května). A smrťák je na Kozákově tak jednou ročně. Sportem ku zdraví :-)
  • Autor Majsner
  • Datum a čas 26.5.2009 13:57
Reaguj
!
super fotky
  • Autor Pišišvor
  • Datum a čas 13.5.2009 12:41
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Cyklonovinky 2026

Cyklonovinky 2026

OTEVŘENÉ BIKEPARKY Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.... celý článek

Jezero kmotrů Tegernsee

Bike Maraton Vysočiny má letos 48 kilometrů

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Jak vybrat nejlepší autobus z Prahy do Kyjeva: porovnání cen, času a pohodlí

Jak vybrat nejlepší autobus z Prahy do Kyjeva: porovnání cen, času a pohodlí

Desítky spojů dnes spojují české hlavní město s ukrajinským a každý den přepravují stovky Ukrajinců. Při plánování autobusové cesty na takovou vzdálenost je pro cestujícího důležité zohlednit celou řadu faktorů, včetně ceny
Amtmann neboli Hadovka je osamělý skalní kyj na Dlouhém hřebeni nad Litoměřicemi

Amtmann neboli Hadovka je osamělý skalní kyj na Dlouhém hřebeni nad Litoměřicemi

CLIMBING GUIDE Tefritový a tufový masiv Dlouhý hřeben je horolezcům známý na jihu, kde se lezou masivy zvané Kreutzberk. Na severu stojí dvě podivné věžky Amtmann (úředník) neboli Hadovka a Jehla na
Velikonoční Jizera z Malé Skály skrze Turnov do Svijan

Velikonoční Jizera z Malé Skály skrze Turnov do Svijan

Sotva jsme ukončili vodáckou sezonu před Vánoci na Lužické Nise, už ji zase otevíráme o Velikonocích na Jizeře. V neděli vstal Ježíš z hrobu a my se spustili do studené řeky v Malé Skále.
Legie a skutečnost ve Vietnamu: Honneur et Fidélité

Legie a skutečnost ve Vietnamu: Honneur et Fidélité

Nevím, jak se opravdu jmenoval, ale něco jako Karel Král - snad to bylo jeho pravé jméno. Někteří z francouzských legionářů československého původu dodnes nemají jména a byli zavřeni pod smyšlenými jmény v různých
Glamping: luxus v přírodě

Glamping: luxus v přírodě

Stanovali jste v přírodě a po pár dnech zatoužili po sprše a pohodlné posteli? Pak je glamping přesně pro vás! Pojem glamping vznikl spojením slov glamour a camping. Představuje nový trend v cestování, který spojuje

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Slavnosti svobody Plzeň 1.-6.5. 1.5.
Adršpach - povolené lezení
Broumovsko Povolené lezení 1.5.-30.11. 1.5.
Běh na Doubravku Teplice, Beethowen 1.5.
Kaktusy a sukulenty - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 1.-24.5. 1.5.
S Vesnou na vodu Váh 1.5.
Ohře - odemykání Kynšperk 2.5.
Orlice - Litický oblouk Bohousová 2.5.
Pilica - vodácký ultramaraton Polsko, Pilica 2.5.
Trentino Film Festival Itálie, Trento 24.4.-3.5. Horské filmy 3.5.
Pohár Plzeňského kraje XCO Domažlice 3.5.

Diskuse

Зібрали найкращі українсь... Andretruro, 1.5.2026 11:37, 1 příspěvek
best mail order pharmacy RobertDiz, 1.5.2026 10:14, 124 příspěvků
pharmacy order online Kevindes, 1.5.2026 10:10, 50 příspěvků
buy ivermectin nz TimmyShoke, 1.5.2026 10:05, 124 příspěvků
tripskantrip scantripscan... RobertImisp, 1.5.2026 9:15, 1 příspěvek
safe online pharmacies RobertDiz, 1.5.2026 9:14, 50 příspěvků
pet drugs online DerrickDus, 1.5.2026 9:07, 21 příspěvků
pharmacy no prescription ... Kevindes, 1.5.2026 8:08, 124 příspěvků
best pet rx DerrickDus, 1.5.2026 7:36, 124 příspěvků
online pharmacy discount ... MatthewBat, 1.5.2026 6:00, 124 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

SkialpujFEST kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:48
Re: Skialpy kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:47
Brýle na jaře Alex Brido, 24.4.2026 8:42
Jarní lyžování v Korutane... Horydoly , 23.4.2026 11:03
Re: v Česku Maria Fixir, 22.4.2026 22:18
skiareály v Česku Alex Brido, 22.4.2026 22:17
Re: CzechTourism Horydoly , 20.4.2026 13:42
Intimní wellness a neinva... Horydoly , 16.4.2026 22:41