Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka Českého ráje
Tachov v Českém ráji.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE Pokud chcete poznat opravdu všechny turisticky zajímavé lokality Českého ráje, vydejte se po stopách Zlaté stezky. Vyšplháte na dva nejdůležitější výškové body v oblasti Kozákov a Trosky, projdete se romantickým údolím Jizery a nevynecháte ani skalní města. Na trase potkáte nejznámější hrady a zámky i lidovou architekturu.

Zlatá stezka Českého ráje
Mladá Boleslav, Staroměstské náměstí. Symbol Jizery.
Autor snímku Mates

Myšlenka propojit nejzajímavější partie Českého ráje do jedné turistické trasy se objevila v roce 1937.

Stále po červené

Netrvalo dlouho a podařilo se převést tuto ideu do praxe. Stačilo totiž je pospojovat již existující úseky a opatřit je jednotným červenými turistickými značkami.

Cesta vede z Mladé Boleslavi do Jičína a je dlouhá 135 km s převýšením 3000 m. S odbočkami na zajímavosti podél trasy nachodíte zhruba sto šedesát kilometrů.

Prochází všemi skalními městy - Maloskalskem, Hruboskalskem, Prachovskými skálami i Mnichovohradišťskem.

Táhne se kolem středověkých hradů Bradlec, Kumburk, Frýdštejn, Valdštejn, Hrubá Skála, Trosky, Kost, Zvířetice a Michalovice.

 

Její součástí jsou rozličné rozhledny a kopce Tábor, Kozákov, Kopanina, Hlavatice a Mužský.

Samozřejmě prochází také městskými skvosty Jičín, Semily, Železný Brod, Turnov, Mnichovo Hradiště, Bakov nad Jizerou a Mladá Boleslav. Projdete nádhernou lidovou architekturu v Železnice, na Dlaskově statku a také v ruinách Píčova statku.

UBYTOVÁNÍ: Chaty, chalupy, roubenky, apartmány a penziony v Českém ráji

Booking.com

Jeden den nebo celý týden

Dnes není trasa Zlaté stezky rovnoměrně využívána. Některé populární úseky jsou turisty v sezoně téměř přeplněné, okrajové části jsou liduprázdné. Navíc v různých průvodcích najdete několik variant stezky, která se liší délkou i umístěním.

Pokud půjdete po Zlaté stezce jen po vybraném jednodenním úseku, nepotřebujete nic jiného, než trekové boty, bundu, batůžek se svačinou a mapu v mobilu.

Dá se to ovšem pojmout jako týdenní putování, při kterém můžete spát nadivoko pod širákem, ve stanu v kempech, nebo v penzionech a hotelech. Podle toho také musíte zvolit váhu batohu.

Jednodenní úseky mohou být krátkými vycházkami do přírody. Celá Zlatá stezka je náročný turistický podnik.

Horydoly.czČtěte rubriku ČESKÝ RÁJ


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Týdenní trasa Zlaté stezky Českého ráje

Mladá Boleslav - Bakov nad Jizerou - Mnichovo Hradiště

25 km Mladá Boleslav - Michalovice - Debř - Josefův Důl - Bakov nad Jizerou - Klokočka - Klášter Hradiště nad Jizerou - Mnichovo Hradiště

Turistickým magnetem Mladé Boleslavi je Škoda muzeum. Kromě prohlídky expozice automobilů je možné podívat se i do výroby aut. Nezapomeňte ani na další muzea a také starý přemyslovský hrad.

Na pravém břehu Jizery uvidíme zříceninu hradu Michalovice a dále pokračujeme do Debře, kde přejdeme na levý břeh Jizery. Jdeme okolo zámečku Josefův Důl a zajímavé dělnické kolonie. Na protějším břehu je vidět zříceniny hradu Zvířetice. Odbočka k ní vede přes řeku po lávce s potrubím a pěšinou přes louku. Z Bakova nad Jizerou stezka prochází kolem národní přírodní památky Rečkov se vzácnými mokřady. Dále pokračujeme přes Klokočku, kde byla nad pramenem vybudována kaple svatého Stapina. Cisterciácký Klášteř Hradiště nad Jizerou patří mezi nejstarší v Čechách a má velmi slavnou přemyslovskou minulost. V 15. století byl přestavěn na zámek a v 19. století na pivovar. Vaření piva Klášter skončilo teprve letos.

Už jen kousek je to do Mnichova Hradiště, kde je nutné navštívit honosný zámek a bývalý klášter, kde je pohřben Albrecht z Valdštejna a nachází se zde lapidárium barokních plastik.

GEOCACHING Díky Krutižlabe 
GEOCACHING Pohádkovým lesem
KOLOBĚŽKA Život je krásný!
KAJAK Jizera skrz Mladou Boleslav

Mnichovo Hradiště - Drábské světničky - Kost - Libošovice

22 km Mnichovo Hradiště - Zásadka - Valečov - Drábské světničky - Krásná vyhlídka - Příhrazy - Srbsko - Kost - Libošovice

Český ráj, Kost.

Z Mnichova Hradiště vyrazíme na Zásadku a zříceninu hradu Valečov. Za hradem si prohlédneme skalní obydlí, která byla obydlená od středověku do konce 19. století. Po vystoupání na plošinu Hrada uvidíme zříceninu Píčova statku. Odbočka nás dovede na pozůstatek skalního hrádku Klamorna. Dále dojdeme na další zbytky hrádku Drábské světničky. Právě se opravují a nejsou tedy přístupné. Úzkou soutěskou Studený průchod projdeme na Krásnou vyhlídku. Jméno výletní restaurace odpovídá nádhernému rozhledu do údolí Jizery a dál na Jizerské hory a Krkonoše. Projdeme Příhrazskými skalami do osady Srbsko. Dalším cílem je veřejnosti přístupný, majestátní hrad Kost. Odtud nás dovede malebné Prokopské údolí do vesnice Libošovice.

KOLOBĚŽKY Víkend splněných restů
PAMÁTKY Zásadka, zřícenina, která nikdy nebyla hradem
PAMÁTKY Malý pivovar v Klášteře Hradišti
TURISTIKA Drábské světničky
HOROLEZECTVÍ Tři symboly pískovcového lezení

Podtrosecká údolí - Trosky - Hruboskalsko - Turnov

23 km Libošovice - Podsemínský mlýn - Nebákov - Troskovice - Vidlák - Hrubá Skála - Valdštejn - Turnov

Český ráj, rybník Vidlák.  

Z Libošovic klesáme k Žehrovce. Proti proudu jdeme přes Podsemínský mlýn do Nebákova. Strmě vystoupáme k symbolu Českého ráje na hrad Trosky. Znovu klesneme do Podtroseckých údolí k rybníku Vidlák, kde je výletní restaurace a tábořiště. Pokračujeme na zámek Hrubá Skála. Na vyhlídkovou plošinu i do věže se platí vstupné. V zámku je v provozu hotel s wellness. Dále projdeme Arboretum Bukovina, kde obdivujeme starou sbírku severoamerických dřevin. Z několika vyhlídek sledujeme Hruboskalské skalní město a dorazíme na hrad Valdštejn. Nad Turnovem vystoupáme na skalní rozhlednu Hlavatice. Nabízí krásný rozhled na Turnovsko a Ještědsko-kozákovský hřbet, za kterým jsou vidět vrcholy Jizerských hor. Sejdeme dolů do Turnova.

VZUCHOPLAVCI Balón letí nad Českým rájem
TURISTIKA Tachovský vodopád
HOROLEZECTVÍ Joska Smítka, pískaře tělem i duší
HOROLEZECTVÍ Trojky ve Skaláku
CYKLISTIKA Do Skaláku pěšky nebo na kole

Turnov - Malá Skála

12 km Turnov - Zámek Hrubý Rohozec - Dolánky u Turnova - Bukovina - Drábovna - Frýdštejn - Pantheon - Malá Skála 

Turnov je turistickým centrem Českého ráje. Výroba šperků a zpracování drahokamů je zdejší živoucí tradice. Navštivte Galerii Granát s ukázkami šperků z českých granátů a muzeum Českého ráje s expozicí o horolezectví a také obrovským plátnem Mikoláše Alše zobrazujícím Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou.

Z města se jde po pravém břehu Jizery pod zámkem Hrubý Rohozec. Je přes léto otevřený pro veřejnost. Nedaleko v Dolánkách stojí Dlaskův statek, který je národní kulturní památkou a je v něm umístěna etnografická sbírka. Přes Bukovinu se dojde do malého skalního města Drábovna a ke stejnojmennému hrádku. Zachovalá zřícenina hradu Frýdštejn s mohutnou válcovou věží je přístupná jen během provozní doby. Je odtud nádherný rozhled. Po Vranovském hřebenu se schází k Pantheonu, který vznikl romantickou úpravou hrádku Vranov a připomíná řadu osobností, kterých si cenil Zachariáš Römisch, někdejší vlastník maloskalského panství. Na skalním ostrohu vysoko nad Jizerou se rozhlédneme z vyhlídky Zahrádka. Uvidíme především Malou Skálu, Suché skály a Chléviště. Sejdeme do letoviska Malá Skála. 

KAJAK Zimní Jizera pod Turnovem
MUZEUM Pro horolezce neexistují hranice
HOROLEZECTVÍ Suché skály po hřebeni

Malá Skála - Kozákov

10 km Malá Skála - Pánovo pole - Besedice - Koberovy - Hamštejnský hřeben - Vzdychánek - Kozákov

Suché skály, hřeben.

Malá Skála je perla Českého ráje. Obec na Jizeře je proslavená Boučkovým statkem s Galerií Josefa Jíry a proslulou hospodou. V Malé Skále najdete lanové centrum, půjčovny lodí a koloběžek, kempy a mnoho ubytovacích i stravovacích možností.

Vystoupáme na Pánovo pole. Projdeme skalními městy Chléviště a poté Besedickými skalami. Přes Koberovy a Hamštejn vycházíme na Kozákov. Temeno nejvyšší hory Českého ráje okupuje rozhledna, restaurace a turistická chata. 

PARAGLIDING Z Kozákova s větrem v zádech
LONGBOARD Rychle na dlouhém prkně z Kozákova dolů
SJEZDOVÉ LYŽOVÁNÍ Kozákov a Tábor pro nenáročné lyžaře
KANOE Zatracená Jizera 
KANOE Ploučnice a Jizera před Silvestrem

Kozákov - Jičín

27 km Kozákov - Komárov - Bačov - Zelený Háj - Bezděčín - Skuhrov - Rváčov - Morcínov - Košov - Tábor - Kyje - Železnice - Valdice – Jičín

Paragliding Kozákov.

Z Kozákova jdeme přes osady Komárov, Bačov, Vrchy a křižovatku Zelený Háj. Sestoupíme po lesní cestě do údolí Černá rokle a přes Rváčov, Morcínov a Košov dojdeme k Alainovu kříži. Upomíná na Rohany, kteří vlastnili zdejší lomnické panství.

Stoupáme na Tábor s rozhlednou. Klesáme do Železnice, což je vesnická památková zóny se zajímavým muzeem. Na Klepandě můžeme odbočít na zříceninu hradu Kumburk a pokračujeme přes zříceninu hradu Bradlec, kde se opět napojíme na Zlatou stezku. Okolo vrchu Zebín dojdeme k Valdštejnské lodžii, což je letohrádek s anglickým parkem.

Odtud vede až k Jičínu čtyřřadá lipová alej, kterou nechal vysázet Albrecht z Valdštejna. Jičín nese přívlastek "Město pohádky". V městské památkové rezervaci se proto konají rozlišné akce na pohádkové téma a je vhodné naplánovat návštěvu právě k těmto slavnostem. Ve Valdštejnském zámku navštivte Muzeum hry a nezapomeňte ani na synagogu, Valdickou bránu, Rumcajsovu ševcovnu a galerii Rumcajsův svět Radka Pilaře.

CYKLISTIKA Český ráj pro cykloturisty
CYKLISTIKA Cesta rájem na trekovém kole 
CYKLISTIKA Český ráj pro ženy

Jičín - Prachovské skály - Jičín

16 km Jičín - Holín - Prachov - Turistická chata - Horní Lochov - Brada - Kbelnice - Jičín 

Houby 2021.

Z Jičína se jde do obce Prachov a dále k Turistické chatě. V Prachovských skalách se prochází úzkými průchody mezi skálami po strmých schodech. Vrátíme přes Bradu a Kbelnici do Jičína. Kromě bizarních pískovcových skal stojí za povšimnutí pomníky z prusko-rakouské války, jejíž jedna bitva zde v roce 1866 proběhla.

HOROLEZECTVÍ Hurá na písek!
HOROLEZECTVÍ První horolezecké výstupy v Čechách

Horydoly.czGEOCACHING: Zlatá stezka Českého ráje má svoji kešku

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Putování po stezce
Ahoj, můžete někdo pomoci se stavením trasy Zlaté stezky ? Chystáme se na víkendové putování z Mnichova Hradiště do Jíčína po Zlaté stezce ČR,třeba někdo z vás takto absolvoval. Moc díky Zdenka
  • Autor zdenka
  • Datum a čas 22.9.2008 14:59
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Slovensko AKTUÁLNĚ 2022

Slovensko AKTUÁLNĚ 2022

UZAVŘENÉ HRANICE Zajímá vás, kde se dá projet na lyžích, kde se leze po skalách, jaké podmínky vládnou na hřebenech, jak jsou nateklé ledopády, nebo jaká chata je otevřená? Přinášíme aktuální... celý článek

Traktorista srazil cyklistu radlicí v Radějově

Ikona amerického outdooru: The North Face

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Co si vzít na sebe na večeři s přáteli?

Co si vzít na sebe na večeři s přáteli?

Setkání s přáteli je vždycky důvodem k oslavě: nejenže si můžete užít příjemné chvíle s blízkými lidmi, ale můžete také... koupit si něco nového na sebe! Navrhujeme, jaké stylizace se hodí na večeři
Lékárnička na prázdniny

Lékárnička na prázdniny

Teplo a spousta informací o nebezpečí cestovních průjmů, zrádných infekcích a prospěšném očkování - to je neklamné znamení, že je doba dovolených. Myslíte při balení na lékárničku?
Irma la Douce na Plombergstein - lezecká túra snů

Irma la Douce na Plombergstein - lezecká túra snů

CLIMBING GUIDE Totální lezecký rauš: Obtížnost 4 UIAA, 6 délek, 20 nýtů, 240 metrů a nekonečný počet hodin. To je sportovně laděná cesta Irma la Deuce na Plombergstein v Solné komoře.
Klasický Karbunkulový hřeben

Klasický Karbunkulový hřeben

CLIMBING GUIDE Karbunkulový hřeben patří k absolutním klasikám ve Vysokých Tatrách. Který horolezec tuto dlouhou, exponovanou a při tom docela jednoduchou túru nelezl, jakoby v Tatrách snad ani nebyl. V létě se leze tato dvojková
Jak používat obrázky v marketingu

Jak používat obrázky v marketingu

Obrázky mají své místo v téměř každém aspektu vašich propagačních strategií. Níže uvádíme nejoblíbenější (a nejjednodušší) místa pro začlenění obrázků a vizuálů do vašeho marketingu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Balonové hemžení Bělá pod Bezdězem 29.9.-2.10. 29.9.
Bobr cup - štafeta Litovel Kolo, kajak, běh 1.10.
Zamykání Lužnice Suchdol 1.10.
Černobyl na kolečkách - diashow Prašivá Přednáší Jan Dušek 1.10. 18:00
Ralsko Tour - cyklomaraton Hradčany, letiště Horská kola 1.10.
Hamerský potok - vodácké slavnosti Ratmírov 1.-2.10. 1.10.
Hradecký půlmaraton Hradec Králové 2.10.
Siam - diashow Valašské Meziříčí , M-klub Přednáší David Hainall 3.10. 19:00
Siam - diashow Heřmanův Městec, kino Přednáší David Hainall 6.10. 16:00
Signal Praha 6.-9.10. Festival světla 6.10.

Diskuse

tatry Pišišvor, 28.9.2022 21:08, 1 příspěvek
Casino Bonusy Roman, 25.9.2022 1:38, 1 příspěvek
INU Honza, 24.9.2022 11:54, 1 příspěvek
Vlastní bydlení je k neza... Svatava, 22.9.2022 10:38, 4 příspěvky
Žrádlo na cesty Legimnes, 21.9.2022 17:47, 4 příspěvky
Žrádlo na cesty Lumens, 21.9.2022 16:55, 4 příspěvky
Divnej dnešní svět. Honza, 21.9.2022 12:55, 6 příspěvků
Temelín Šlojíř, 21.9.2022 10:34, 2 příspěvky
Velký Kopiniak - zajímavá... Kuba Turek, 20.9.2022 15:16, 9 příspěvků
Velký Kopiniak - zajímavá... Laďa Krejčí, 20.9.2022 14:21, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

KLM Premium Comfort Horydoly Open, 23.9.2022 13:41
Portugalský LUGGit vstupu... Horydoly Open, 23.9.2022 13:35
Re: Vysoké Tatry Horydoly , 12.9.2022 11:15
Re: Subscribing to Your S... Kuba Turek, 26.8.2022 0:16
Horydoly.cz Horydoly , 26.8.2022 0:13
Re: Výběr elektrokola linki@krolkaro.pl, 24.8.2022 12:07
Lodě na vltavské vodě Horydoly , 23.8.2022 11:54
Cestovní ruch Česko Horydoly , 23.8.2022 11:16