Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka Českého ráje
Tachov v Českém ráji.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE Pokud chcete poznat opravdu všechny turisticky zajímavé lokality Českého ráje, vydejte se po stopách Zlaté stezky. Vyšplháte na dva nejdůležitější výškové body v oblasti Kozákov a Trosky, projdete se romantickým údolím Jizery a nevynecháte ani skalní města. Na trase potkáte nejznámější hrady a zámky i lidovou architekturu.

Zlatá stezka Českého ráje
Mladá Boleslav, Staroměstské náměstí. Symbol Jizery.
Autor snímku Mates

Myšlenka propojit nejzajímavější partie Českého ráje do jedné turistické trasy se objevila v roce 1937.

Stále po červené

Netrvalo dlouho a podařilo se převést tuto ideu do praxe. Stačilo totiž je pospojovat již existující úseky a opatřit je jednotným červenými turistickými značkami.

Cesta vede z Mladé Boleslavi do Jičína a je dlouhá 135 km s převýšením 3000 m. S odbočkami na zajímavosti podél trasy nachodíte zhruba sto šedesát kilometrů.

Prochází všemi skalními městy - Maloskalskem, Hruboskalskem, Prachovskými skálami i Mnichovohradišťskem.

Táhne se kolem středověkých hradů Bradlec, Kumburk, Frýdštejn, Valdštejn, Hrubá Skála, Trosky, Kost, Zvířetice a Michalovice.

 

Její součástí jsou rozličné rozhledny a kopce Tábor, Kozákov, Kopanina, Hlavatice a Mužský.

Samozřejmě prochází také městskými skvosty Jičín, Semily, Železný Brod, Turnov, Mnichovo Hradiště, Bakov nad Jizerou a Mladá Boleslav. Projdete nádhernou lidovou architekturu v Železnice, na Dlaskově statku a také v ruinách Píčova statku.

UBYTOVÁNÍ: Chaty, chalupy, roubenky, apartmány a penziony v Českém ráji

Booking.com

Jeden den nebo celý týden

Dnes není trasa Zlaté stezky rovnoměrně využívána. Některé populární úseky jsou turisty v sezoně téměř přeplněné, okrajové části jsou liduprázdné. Navíc v různých průvodcích najdete několik variant stezky, která se liší délkou i umístěním.

Pokud půjdete po Zlaté stezce jen po vybraném jednodenním úseku, nepotřebujete nic jiného, než trekové boty, bundu, batůžek se svačinou a mapu v mobilu.

Dá se to ovšem pojmout jako týdenní putování, při kterém můžete spát nadivoko pod širákem, ve stanu v kempech, nebo v penzionech a hotelech. Podle toho také musíte zvolit váhu batohu.

Jednodenní úseky mohou být krátkými vycházkami do přírody. Celá Zlatá stezka je náročný turistický podnik.

Horydoly.czČtěte rubriku ČESKÝ RÁJ


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Týdenní trasa Zlaté stezky Českého ráje

Mladá Boleslav - Bakov nad Jizerou - Mnichovo Hradiště

25 km Mladá Boleslav - Michalovice - Debř - Josefův Důl - Bakov nad Jizerou - Klokočka - Klášter Hradiště nad Jizerou - Mnichovo Hradiště

Turistickým magnetem Mladé Boleslavi je Škoda muzeum. Kromě prohlídky expozice automobilů je možné podívat se i do výroby aut. Nezapomeňte ani na další muzea a také starý přemyslovský hrad.

Na pravém břehu Jizery uvidíme zříceninu hradu Michalovice a dále pokračujeme do Debře, kde přejdeme na levý břeh Jizery. Jdeme okolo zámečku Josefův Důl a zajímavé dělnické kolonie. Na protějším břehu je vidět zříceniny hradu Zvířetice. Odbočka k ní vede přes řeku po lávce s potrubím a pěšinou přes louku. Z Bakova nad Jizerou stezka prochází kolem národní přírodní památky Rečkov se vzácnými mokřady. Dále pokračujeme přes Klokočku, kde byla nad pramenem vybudována kaple svatého Stapina. Cisterciácký Klášteř Hradiště nad Jizerou patří mezi nejstarší v Čechách a má velmi slavnou přemyslovskou minulost. V 15. století byl přestavěn na zámek a v 19. století na pivovar. Vaření piva Klášter skončilo teprve letos.

Už jen kousek je to do Mnichova Hradiště, kde je nutné navštívit honosný zámek a bývalý klášter, kde je pohřben Albrecht z Valdštejna a nachází se zde lapidárium barokních plastik.

GEOCACHING Díky Krutižlabe 
GEOCACHING Pohádkovým lesem
KOLOBĚŽKA Život je krásný!
KAJAK Jizera skrz Mladou Boleslav

Mnichovo Hradiště - Drábské světničky - Kost - Libošovice

22 km Mnichovo Hradiště - Zásadka - Valečov - Drábské světničky - Krásná vyhlídka - Příhrazy - Srbsko - Kost - Libošovice

Český ráj, Kost.

Z Mnichova Hradiště vyrazíme na Zásadku a zříceninu hradu Valečov. Za hradem si prohlédneme skalní obydlí, která byla obydlená od středověku do konce 19. století. Po vystoupání na plošinu Hrada uvidíme zříceninu Píčova statku. Odbočka nás dovede na pozůstatek skalního hrádku Klamorna. Dále dojdeme na další zbytky hrádku Drábské světničky. Právě se opravují a nejsou tedy přístupné. Úzkou soutěskou Studený průchod projdeme na Krásnou vyhlídku. Jméno výletní restaurace odpovídá nádhernému rozhledu do údolí Jizery a dál na Jizerské hory a Krkonoše. Projdeme Příhrazskými skalami do osady Srbsko. Dalším cílem je veřejnosti přístupný, majestátní hrad Kost. Odtud nás dovede malebné Prokopské údolí do vesnice Libošovice.

KOLOBĚŽKY Víkend splněných restů
PAMÁTKY Zásadka, zřícenina, která nikdy nebyla hradem
PAMÁTKY Malý pivovar v Klášteře Hradišti
TURISTIKA Drábské světničky
HOROLEZECTVÍ Tři symboly pískovcového lezení

Podtrosecká údolí - Trosky - Hruboskalsko - Turnov

23 km Libošovice - Podsemínský mlýn - Nebákov - Troskovice - Vidlák - Hrubá Skála - Valdštejn - Turnov

Český ráj, rybník Vidlák.  

Z Libošovic klesáme k Žehrovce. Proti proudu jdeme přes Podsemínský mlýn do Nebákova. Strmě vystoupáme k symbolu Českého ráje na hrad Trosky. Znovu klesneme do Podtroseckých údolí k rybníku Vidlák, kde je výletní restaurace a tábořiště. Pokračujeme na zámek Hrubá Skála. Na vyhlídkovou plošinu i do věže se platí vstupné. V zámku je v provozu hotel s wellness. Dále projdeme Arboretum Bukovina, kde obdivujeme starou sbírku severoamerických dřevin. Z několika vyhlídek sledujeme Hruboskalské skalní město a dorazíme na hrad Valdštejn. Nad Turnovem vystoupáme na skalní rozhlednu Hlavatice. Nabízí krásný rozhled na Turnovsko a Ještědsko-kozákovský hřbet, za kterým jsou vidět vrcholy Jizerských hor. Sejdeme dolů do Turnova.

VZUCHOPLAVCI Balón letí nad Českým rájem
TURISTIKA Tachovský vodopád
HOROLEZECTVÍ Joska Smítka, pískaře tělem i duší
HOROLEZECTVÍ Trojky ve Skaláku
CYKLISTIKA Do Skaláku pěšky nebo na kole

Turnov - Malá Skála

12 km Turnov - Zámek Hrubý Rohozec - Dolánky u Turnova - Bukovina - Drábovna - Frýdštejn - Pantheon - Malá Skála 

Turnov je turistickým centrem Českého ráje. Výroba šperků a zpracování drahokamů je zdejší živoucí tradice. Navštivte Galerii Granát s ukázkami šperků z českých granátů a muzeum Českého ráje s expozicí o horolezectví a také obrovským plátnem Mikoláše Alše zobrazujícím Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou.

Z města se jde po pravém břehu Jizery pod zámkem Hrubý Rohozec. Je přes léto otevřený pro veřejnost. Nedaleko v Dolánkách stojí Dlaskův statek, který je národní kulturní památkou a je v něm umístěna etnografická sbírka. Přes Bukovinu se dojde do malého skalního města Drábovna a ke stejnojmennému hrádku. Zachovalá zřícenina hradu Frýdštejn s mohutnou válcovou věží je přístupná jen během provozní doby. Je odtud nádherný rozhled. Po Vranovském hřebenu se schází k Pantheonu, který vznikl romantickou úpravou hrádku Vranov a připomíná řadu osobností, kterých si cenil Zachariáš Römisch, někdejší vlastník maloskalského panství. Na skalním ostrohu vysoko nad Jizerou se rozhlédneme z vyhlídky Zahrádka. Uvidíme především Malou Skálu, Suché skály a Chléviště. Sejdeme do letoviska Malá Skála. 

KAJAK Zimní Jizera pod Turnovem
MUZEUM Pro horolezce neexistují hranice
HOROLEZECTVÍ Suché skály po hřebeni

Malá Skála - Kozákov

10 km Malá Skála - Pánovo pole - Besedice - Koberovy - Hamštejnský hřeben - Vzdychánek - Kozákov

Suché skály, hřeben.

Malá Skála je perla Českého ráje. Obec na Jizeře je proslavená Boučkovým statkem s Galerií Josefa Jíry a proslulou hospodou. V Malé Skále najdete lanové centrum, půjčovny lodí a koloběžek, kempy a mnoho ubytovacích i stravovacích možností.

Vystoupáme na Pánovo pole. Projdeme skalními městy Chléviště a poté Besedickými skalami. Přes Koberovy a Hamštejn vycházíme na Kozákov. Temeno nejvyšší hory Českého ráje okupuje rozhledna, restaurace a turistická chata. 

PARAGLIDING Z Kozákova s větrem v zádech
LONGBOARD Rychle na dlouhém prkně z Kozákova dolů
SJEZDOVÉ LYŽOVÁNÍ Kozákov a Tábor pro nenáročné lyžaře
KANOE Zatracená Jizera 
KANOE Ploučnice a Jizera před Silvestrem

Kozákov - Jičín

27 km Kozákov - Komárov - Bačov - Zelený Háj - Bezděčín - Skuhrov - Rváčov - Morcínov - Košov - Tábor - Kyje - Železnice - Valdice – Jičín

Paragliding Kozákov.

Z Kozákova jdeme přes osady Komárov, Bačov, Vrchy a křižovatku Zelený Háj. Sestoupíme po lesní cestě do údolí Černá rokle a přes Rváčov, Morcínov a Košov dojdeme k Alainovu kříži. Upomíná na Rohany, kteří vlastnili zdejší lomnické panství.

Stoupáme na Tábor s rozhlednou. Klesáme do Železnice, což je vesnická památková zóny se zajímavým muzeem. Na Klepandě můžeme odbočít na zříceninu hradu Kumburk a pokračujeme přes zříceninu hradu Bradlec, kde se opět napojíme na Zlatou stezku. Okolo vrchu Zebín dojdeme k Valdštejnské lodžii, což je letohrádek s anglickým parkem.

Odtud vede až k Jičínu čtyřřadá lipová alej, kterou nechal vysázet Albrecht z Valdštejna. Jičín nese přívlastek "Město pohádky". V městské památkové rezervaci se proto konají rozlišné akce na pohádkové téma a je vhodné naplánovat návštěvu právě k těmto slavnostem. Ve Valdštejnském zámku navštivte Muzeum hry a nezapomeňte ani na synagogu, Valdickou bránu, Rumcajsovu ševcovnu a galerii Rumcajsův svět Radka Pilaře.

CYKLISTIKA Český ráj pro cykloturisty
CYKLISTIKA Cesta rájem na trekovém kole 
CYKLISTIKA Český ráj pro ženy

Jičín - Prachovské skály - Jičín

16 km Jičín - Holín - Prachov - Turistická chata - Horní Lochov - Brada - Kbelnice - Jičín 

Houby 2021.

Z Jičína se jde do obce Prachov a dále k Turistické chatě. V Prachovských skalách se prochází úzkými průchody mezi skálami po strmých schodech. Vrátíme přes Bradu a Kbelnici do Jičína. Kromě bizarních pískovcových skal stojí za povšimnutí pomníky z prusko-rakouské války, jejíž jedna bitva zde v roce 1866 proběhla.

HOROLEZECTVÍ Hurá na písek!
HOROLEZECTVÍ První horolezecké výstupy v Čechách

Horydoly.czGEOCACHING: Zlatá stezka Českého ráje má svoji kešku

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Putování po stezce
Ahoj, můžete někdo pomoci se stavením trasy Zlaté stezky ? Chystáme se na víkendové putování z Mnichova Hradiště do Jíčína po Zlaté stezce ČR,třeba někdo z vás takto absolvoval. Moc díky Zdenka
  • Autor zdenka
  • Datum a čas 22.9.2008 14:59
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Veszprém a 116 obcí kolem Balatonu je Evropské hlavní město kultury 2023

Veszprém a 116 obcí kolem Balatonu je Evropské hlavní město kultury 2023

Evropské hlavní město kultury pro rok 2023 nezahrnuje jen jednu metropoli, ale zapojuje celý region, populární na dovolenkové pobyty. Město Veszprém s tisíciletou tradicí se spojili na tuto akci se 116... celý článek

Pět způsobů, jak se zlepšit v Texas Hold'em Poker

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2023

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Skalnatá chata ve Vysokých Tatrách se po dlouhých desetiletích otevřela pro normální horolezeckou veřejnost. Před tím fungovala jen ze známosti anebo vůbec. Při tom je to jedna z nejstarších turisticko-lyžařsko-horolezeckých chat
Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Mnoho lidí, kteří dojíždění za prací do jiného města nebo jezdí dokonce až do ciziny, často dumá nad tím, kde a jak si hledat levné varianty ubytování. Abychom těmto lidem pomohli,
Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Nejvyšší česká hora Sněžka (1603 m n.m.) převyšuje své okolí o dobrých dvě stě metrů a poskytuje dokonalý kruhový rozhled. Několikahodinová pěší túra za dalekými rozhledy se sem za jasných dní vyplatí.
Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Fascinuje vás myšlenka sportovního sázení v kasinech? Zajímá vás, co se děje v zákulisí? Pokud ano, pak jste na správném místě. V tomto článku vám poodhalíme tajemství, jak funguje sportovní sázení v kasinech.
7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

Peníze jsou jen prostředkem k dosažení našich cílů a mnoho z nás si s nadcházejícím rokem stanovuje předsevzetí, mezi které mnohdy patří také lepší správa financí nebo šetření. Finanční povědomí je zásadní pro to,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
14 nejvyšších vrcholů světa Tábor, Univerzita Přednáší Radek Jaroš 8.2. 19:00
Zapalovač Havlíčkův Brod 9.-12.2. Kurz pro oddílové vedoucí 9.2.
Zimní táboření Plosko, Stolowe Hora 10.-12.2. 10.2.
Zimní táboření na Kozákově Kozákov 10.-12.2. Info: vl.sluka@seznam.cz 10.2.
Masopust Roztoky u Prahy 11.2.
Brněnský kilometr - otužilci Brno, Bystrc, Svratka   11.2.
Jennerstier - skialpinismus Německo, Königsssee   11.2.

Diskuse

What all you can get with... Martin, 8.2.2023 5:55, 117 příspěvků
Impregnace Honza, 7.2.2023 16:06, 4 příspěvky
Dobře odvedená práce Adela, 7.2.2023 15:12, 8 příspěvků
Neseriózní text Kuba Turek, 6.2.2023 11:06, 3 příspěvky
Neseriózní text Ondra, 5.2.2023 16:33, 3 příspěvky
Meindl Perfekt Maťo, 4.2.2023 19:40, 14 příspěvků
Nohy v suchu Bretislav, 2.2.2023 18:52, 4 příspěvky
lavina Pišišvor, 2.2.2023 16:14, 2 příspěvky
Článek? Michal, 2.2.2023 13:19, 1 příspěvek
ceny za nocleh Petr, 2.2.2023 12:05, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Projekty obnovy mokřadů z... Horydoly , 2.2.2023 17:10
Nový ročník Adapterra Awa... Horydoly , 2.2.2023 16:55
Anytimecar: 7 tipů na top... Horydoly , 2.2.2023 15:53
Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19