Nový hotel Malý pivovar v Klášteře Hradišti

Nový hotel Malý pivovar v Klášteře Hradišti
Hotel Malý pivovar v Klášteře Hradišti nad Jizerou.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Na pomezí Českého ráje a Ralska byl zprovozněn nový hotel. V málo známé obci Klášter Hradiště nad Jizerou teď funguje v historických budovách komplex pivovaru Klášter, hotelu Malý pivovar a sklepní restaurace Skála.

Nový hotel Malý pivovar v Klášteře Hradišti
Velikonoční zelené pivo v Klášteře Hradišti.
Autor snímku Opicakuz

O kvalitě piva Klášter si každý může udělat obrázek sám. Kromě standardních piv se tu vaří také speciality a sezonní druhy.

Stylová restaurace Skála v bývalých pivovarských sklepech vytesaných do pískovce je menší a útulnější.

Obrovská hotelová restaurace může sloužit velkým akcím, jako jsou svatby nebo firemní prezentace.

Hotel Malý pivovar patří mezi středně drahé. Za  noc se tu platí necelé tři tisíce korun. Upřímně řečeno ale nevíme, proč bychom se zde měli někdy ubytovat, když v nejbližším okolí jsou tu k vidění jen zajímavosti pro místní patrioty a případně pro turistické fajnšmekry.

Velmi staré místo Klášter

Dotace umožnily  v zanedbaném středu obce Klášter Hradiště nad Jizerou (Kloster an der Iser) opravit objekty s velmi starým rodokmenem.

Na kopci zřejmě stávalo hradiště už dávno přes Germány a Slovany, ale dnes o něm nemáme spolehlivé informace. Asi roku 1145 si toto místo vysoko nad Jizerou, ale zároveň blízko výborné pitné vody ze Zábrdky a nedaleko obchodní cesty podél velké řeky, vyhlédli cisterciáci a založili zde klášter, kterému se hned od začátku říkalo Hradiště.

Modlitba je stejně důležitá jako práce

Klášter Hradiště založili cisterciáci jako dceřiný klášter svého tuzemského nejvýznamnějšího sídla v Plasech. Pro vznik nového kláštera bylo vybíráno tradičně místo v údolí a v odlehlé krajině. Velmi důležitým byl dostatečný zdroj vody, a proto se všechny cisterciácké kláštery nacházejí u řek a potoků. Ty zajišťovaly dostatečný zdroj vody, aby získali hnací sílu na pily, mlýny a hamry, ale také na pití a mytí v kašnách. Pokrokovou specialitou cisterciáckých klášterů byly přívody pitné vody rovnou do kuchyně.  Výborná voda ze Zábrdky, která vyvěrá z artézských pískovcových pramenů, toto vše splňovala po staletí a ještě nedávno se z ní bez nutnosti filtrace rovnou vařilo pivo.

Zábrdka, poškozený mlýn pod Bílou Hlínou.

Cisterciáci vždy byli hospodářsky orientovaný řád a kromě modliteb pokládali za službu Bohu také zvelebování krajiny vlastní prací. Tím se lišili od svých blízkých příbuzných benediktinů, kteří se také modlili a pracovali (Ora et labora), ale důraz dávali na kontemplaci. Benediktinské kláštery jsou proto většinou postavené na kopcích na rozdíl od údolních cisterciáckých sídel.

Roku 1177 byl podle kroniky Tilia Plassensis (která byla v Plasech sepsána v 18. století) založeno v Klášteře Hradišti opatství. Již roku 1184 je v první autentické listině jmenován opat Dětřich (Thidricus abbas de Gredis) jako svědek knížete Bedřicha pro klášter Plasy. Že to nebyla náhoda nebo omyl, svědčí podobná listina se stejným jménem z roku 1188.

Klášter se utěšeně rozrůstal, a tak byl roku 1208 zapsán do Statutu generálních kapitul. Století po svém vzniku se Klášter Hradiště stal patronem nově založeného ženského kláštera v Sezemicích (1269). Zároveň zakládají mniši z Kláštera Hradiště nové laické město, které se později rozroste a dnes mu říkáme Mnichovo Hradiště. Víme o něm od roku 1279, kdy ho navštívila královna Kunhuta, vdova po králi Přemyslu Otakarovi II., když byla vězněná se svým synem Václavem na nedalekém Bezdězu.

Cisterciáky porazile ekonomická krize

Jenže pak přišla krize. Projevilo se několikaleté rabování Čech braniborskými vojsky a cisterciácké kláštery nezvládaly ekonomickou činnost, na kterou byly nastaveny. Velká hospodářství byla unifikovaná po celé Evropě, ale v Čechách vlastně nikdy nebyl naplněn stav laiků a civilních zaměstnanců. Jednoduše tady nebyly tak dobré podmínky, jako třeba v úrodných nížinách Francie či Itálie. Pak už stačilo několik let neúrody a válečného rozvratu, aby cisterciácké kláštery krachovaly jako obři na hliněných nohou.

Roku 1281 tedy požádal hradišťský opat generální kapitulu, aby směl rozpustit na tři roky svůj konvent. Tento postup byl v cisterciáckém řádu běžný a řešily se tím ekonomické problémy kláštera. Ten se sice poté vzpamatoval, ale už nikdy nedosáhl takové síly jako dříve.

Roku 1352 se ještě pokusili mniši založit další město, které pojmenovali Nova Civitas (Nové Město), ale pokus se nepovedl. Nevíme dokonce, ani kde mělo přesně ležet. Někteří historici navrhovali, že by se mohlo jednat o Kuřívody, ale to s velkou pravděpodobností založil Přemysl Otakar II. Byl skoro stejně neúspěšný jako cisterciáci z Hradiště. Kvůli neúrodné půdě a nedostatku vody zbyla z královského města jen nevýznamná vesnice s tvrzí.

Poslední zoufalý pokus, jak udržet klášterní hospodářství nad vodou, byl učiněn roku 1401, když k majetku kláštera bylo připojeno pět okolních kostelů a farností, aby živily provoz kláštera. Příjmy měly doplnit ještě odpustky, které klášter od tohoto roku mohl prodávat na svátek Narození Panny Marie.

Ani to nepomohlo. Generální kapitula v Cîteaux proto roku 1412 řešila dluh, který mělo Hradiště u starobylého cisterciáckého opatství Morimond. Než se peníze vyřešily, měli všichni v Čechách jiné starosti. 

30. dubna 1420 bylo opatství Hradiště vypáleno Orebity, zvláště divokými husity. Klášterní knihovna byla buď rozkradena nebo shořela, to se dosud neví. Přeživším mniši se dostali na hrad Bezděz, který se tehdy stal jakýmsi laickým klášterem.

Po skončení husitských bouří se zbylí cisterciáci přestěhovali do kláštera Zlatá Koruna na Vltavě. Ještě roku 1488 Generální kapitula v Cîteaux rokovala o obnovení Kláštera Hradiště, ale kvůli nejisté hospodářské situaci v Čechách a zvláště na hranicích tří mocných panství, to zamítla. Ruiny kláštera byly během následujících desetiletí prodány do světských rukou.

Všechna sláva polní tráva

Až roku 1556 postavil v místě zničeného kláštera první renesanční zámek Jiří Labouňský z Labouně. Jeho součástí byl malý zámecký pivovar.

V letech 1612 až 1620 držel hradišťské panství významný šlechtic, vzdělanec a diplomat Václav Budovec z Budova. Byl popraven na Staroměstském náměstí za odboj proti císaři a k majetku se dostal vojevůdce Albrecht z Valdštejna. Mnoha triky, podvody a také díky válečným úspěchům se dostal ještě výše než jeho předchůdce na Hradišti, ale skončil podobně jako Budovec. Byl zavražděn v Chebu z příkazu císaře, protože proti němu osnoval intriky.  

Od roku 1852 na Klášteře Hradišti vařili Waldstein-Wartenbergové pivo ve velkém. Pivovar neustále zvětšovali a modernizovali, až jim ho sebrali komunisté po 2. světové válce. Tradice výroby piva přesto neskončila a už půl tisíciletí stále trvá.

Hotelová restaurace v Klášteře Hradišti.

Z kláštera zůstaly nepatrné zbytky

Z původního kláštera toho moc nezbylo. Původní opatský chrám ze 13. století byl 75 metrů dlouhý a 40 metrů široký. Dnes je z něho vidět jen část vstupního gotického portálu datovaného rokem 1260. Byla obnovena krypta se zachovalými původními klenbami. V pořádku je novější kostel v areálu kláštera určený pro bohoslužby lidí z okolí.

Historické jsou sklepy z Valdštejnovy doby, kde je dnes umístěná restaurace Skála. Z té doby také pocházejí hospodářská stavení, ve kterých je dnes umístěný zrekonstruovaný hotel Malý pivovar.  Najdete v něm původní klenby s pískovcovými sloupy v hotelové restauraci a dřevěnou konstrukci z masivních kmenů v ubytovací části.

INFO: Pivovar Klášter a Hotel Malý pivovar


Zobrazit místo Turistika na větší mapě 

Horydoly.cz Horydoly v okolí

TURISTIKA Zlatá stezka Českého ráje 

TURISTIKA Výlet na hrad Valečov a vyhlídku Mužský

CYKLISTIKA 100 kilometrů podél Jizery

CYKLISTIKA Dvěma potoky na kole

VODÁCTVÍ První loď na Zábrdce na Nový rok

VODÁCTVÍ Štěpánské pádlování na Jizeře

HOROLEZECTVÍ Sruby Jizery - utajené betonové lezení

HISTORIE Česko-německá hranice ve středních Čechách

HISTORIE Bitva u Mnichova Hradiště

GEOCACHING Díky, Krutižlabe, za celodenní dřinu

GEOCACHING Pohádková cesta za pokladem na čtyři roky

Cyklistky jedou podél Zábrdky.

KOUPÁNÍ.czKOUPÁNÍ.cz v okolí

Letní koupaliště Klášter Hradiště

Letní koupaliště Dolní Bukovina

Pískovna Veselá Mnichovo Hradiště

Krytý plavecký bazén Mladá Boleslav

Koupání u Ralska

Koupaliště Klášter Hradiště.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

ano

Myslím, že by ses o toho ministra financí měl ucházet. Jsi velmi chytrý!

  • Autor Vilda
  • Datum a čas 16.4.2015 09:15
Reaguj
ano

1) Na to nepotřebuješ být ministrem financí, abys tušil, kam a jak Tvoje daně plynou. Ale potřebuješ se trošku zamyslet, abys věděl, proč tomu tak je, a případně si na to udělal názor.

2) Peníze a potažmo daně jsou jen jedna část života, řekl bych pro většinu lidí ta méně důležitá, takže se stěhovat na ostrůvěk nebudu. Nemám rád horko a vlhko. Díky ale za inspiraci.

Reaguj
ano

Já to říkal, Turek ministrem finncí:-) Jen se divím, co tu ještě děláš, proč neemigruješ jinam, když to tu je vše tak špatné. Třeba jsem teď četl, že na ostrově Pictairn, kde žijí potomci z lodi Bounty, ubývají obyvatelé a není problém se tam přestěhovat. Tam takové problémy s financováním mít nebudeš. Daně tam jsou také skvěklé, vlastně nulové!

  • Autor Vilda
  • Datum a čas 15.4.2015 19:19
Reaguj
Daně musí být

Zemí, kde je daňová zátěž malá anebo se daně vůbec neplatí není hodně. Ëxistují země jako třeba Seychely, Panama, Britské panenské ostrovy, Belize, Nevis a i některé státy  USA (Wyoming,Delaware nebo Oregon), kde jsou místo daní vybírány roční paušální poplatky, takže podnikatel může zapomenout nějaké účetnictví a a má úplnou anonymitu. Také není zatěžován nějakou byrokracií, což je velice příjemné.

Pak existují země s zvýhodněným daňovým režimem, mezi jinými v této kategorii najdeme Holandsko, Lucembursko, Švýcarsko. Jsou to země, kde zdaněný dosáhne určitých daňových osvobození. V EU má nízké daně Kypr, Irsko a Bulharsko.

Ovšem přemístit firmu do těchto zemí má také spoustu nevýhod, takže většině prostě nezbyde než platit daně v ČR. Ta také příjem z daní potřebuje, jako jiné státy na světě, je jenom otázkou, jestli zodpovědní nabyté peníze také správně rozdělí a jak.

Ti co si stěžují že v ČR platí vysoké daně mohou být rádi, že nezdaňují ve Švédsku nebo Dánsku - tam by platili ještě asi o 30 procent víc.

Reaguj
ano

Daně se platí a le prč tak velké ?

Reaguj
ano

Ano, když někdo neplatí daně, tak porušuje zákon a bude za to potrestán. A když je někdo potrestán a nenastoupí trest, tak na to je zase zákon, jak ho do vězení dostat.

V tom se tedy shodujeme. Daně všichni platíme pod pohrůžkou násilí státu na svých občanech.

Možná se mu daně nelíbí.

O tom jsem nikdy nic nenapsal, zda se mi líbí daně nebo nelíbí. Psal jsem o dotacích, což jsou pro občany (kteří platí daně) velmi špatně kontrolovatelné peníze (protože se o nich hlasuje ve volbách jen velmi nepřímo). V reálných českých podmínkách jsou z velké části tyhle peníze hozené přímo do chřtánu lidem, kteří si peníze neumějí vydělat normální prací.

aby jeho děti (nevím, jestli nějaké má) si platili školné v plné výši

Bohužel ani já ani moje dvě děti jsme se nedožili transparentního plného školného. Proto jsme také absolvovali takové školství, jaké u nás existuje. Dobrých kantorů je málo a od špatných je rozlišuje pouze jejich píle a schopnosti, ale ne peníze na výplatní pásce. Proto jsme také naházeli takové peníze z daních do školství s tak malým užitkem.  

aby byl ošetřován výhradně za plnou taxu

Zatím mi v tom brání především ČSSD a její zákony, které mi nedovolí si ani připlatit lepší ošetření nebo třeba lepší protézu, pokud nechci být kulichem v jejich lidmi ovládaných nemocnicích. O vystoupení ze systému všeobeného zdravotního pojištění ani nemluvě.

byla mu zakázána návštěva jakékoliv dotované instituce nebo objektu,

Hurá, to tedy už nebudu muset platit poměrnou část daní na kulturu (tj. především státem a kraji ovládané velké galerie, divadla a muzea)? To mi zbyde na zaplacení vstupenek na koncerty nebo do soukromých muzeí.

aby mu bylo vyměřeno speciální jízdné v dotovaných spojích 

Myslíš nějaké nižší jízdné, které odpovídá reálným nákladům + přiměřeným ziskům ostatních soukromých dopravců na podobných nebo stejných tratích? Takže budu mít jízdenky na vlak za polovic a ještě k tomu nebudu muset platit několik stovek ročně v daních na České dráhy?

Nebude se tak muset obávat spáchání násilí na jeho osobě, pokud daně nebude platit. Nebo ho zvolit ministrem financí:-)

Nemusím být ministrem financí. Stačí se kouknout do historie. Třeba po valnou dobu existence Českého státu platili lidé v tomto popisovaném kraji desátek, tj. 1/10, tj. 10 % daní  (dnes je to celkem 50-60 %). Bohatší platili penězi, chudší robotou nebo naturáliemi. Když se daně (robota) zvýšily nad tuto hranici, zhroutil se systém nevolnictví.  

Reaguj
ano

Ano, když někdo neplatí daně, tak porušuje zákon a bude za to potrestán. A když je někdo potrestán a nenastoupí trest, tak na to je zase zákon, jak ho do vězení dostat.  Ta Turkova firmulace je opravdu velmi specifická a velmi rád ji opakuje. Turek je totiž opravdový mistr na rozpoutání diskuze. Když už nemá kontraverzní téma na článek, tak alespoň kontraverzní formulace. Možná se mu daně nelíbí. V tom případě navrhuji, aby je (pod pohrůžkou násilí) neplatil, ale aby jezdil mimo silnice, které se platí z daní, aby jeho děti (nevím, jestli nějaké má) si platili školné v plné výši, aby byl ošetřován výhradně za plnou taxu a byla mu zakázána návštěva jakékoliv dotované instituce nebo objektu, aby mu bylo vyměřeno speciální jízdné v dotovaných spojích apod. Nebude se tak muset obávat spáchání násilí na jeho osobě, pokud daně nebude platit. Nebo ho zvolit ministrem financí:-)

  • Autor Vilda
  • Datum a čas 15.4.2015 13:34
Reaguj
Není všechno zlato co se třpytí

Ahoj Michaeli, tady je pár mých odpovědí: 

Dotace jsou financovány téměř výhradně z daní (ať už se to nazývá jakkoliv). Když nezaplatím daně, tak mě odsoudí do vězení, a když tam nenastoupím, tak si pro mě přijdou policajti, chytí mě a dopraví mě do lochu v klepetech. To vidím jako dost silné násilí.

Klášter Hradiště byl postaven sice na zarostlém kopečku (že je skalnatý, vypadá až dnes, když skály vystoupily v silničních zářezech), vysokém cca 50 m, ale tam stál jen konventní kostel. Hospodářské a ubytovací zázemí bylo na svazích a pod ním na soutoku Zábrdky a Jizery (ten byl tehdy přímo v dnešní obci).

Celkově je Klášter Hradiště umístěn v široké údolní nivě Jizery.

Byl jsem pouze v obou restauracích. Pivnice Skála se občas zaplní zájezdy, svatbami, před 14 dny třeba rybářským svazem, ale že by to byla denně plná hospoda, to určitě ne. Hotelová restaurace je obrovská  a nedovedu si představit, kromě několika akcí ročně, že by ji někdo dokázal zaplnit. Bez dotací by ji těžko kdokoliv soudný zprovoznil ve vsi, která má pár stovek obyvatel a nejblíž je pártisícové městečko.

Jako turistický hotel je to opravdu drahá ubytovna, především v takovém zapadákově. Navíc kousek od dálnice, takže přijet sem odkudkoliv z republiky autem přijde levněji, než se tady ubytovat. Zda existuje nějaká jiná klientela, netuším, ale vím, že okolní penziony a hotely mají už nejméně deset let velké potíže, nebo rovnou zkrachovaly. 

Tenhle článek jsem psal, protože je to po mnoha letech dokončená investice cestovního ruchu svým rozsahem hodně velká i v širším regionu. A byla to příležitost připomenout typickou historii cisterciáckého kláštera v návaznosti na českou historii.    

Reaguj
Není všechno zlato co se třpytí

Uvítal bych, kdyby někdo vysvětlil následující formulaci

 

Dotace = peníze vysáté pod pohrůžkou násilí ze soukromých firem i jednotlivců

 

Existuje snad nějaká mafia, nebo nějaký Racketeering,  který umožní dostat peníze od soukromých firem nebo dokonce od soukromníků? Jak? Za jakých podmínek?

Nějak si to dost dobře nedokážu představit, při dnešním právním systému, ale možná, že je to proto, že jsem dost naivní. Jestli je něco podobného právně možné rád bych se s tím seznámil, ten trik je možná i jinak použitelný.

 

Jinak mne zarazila formulace

 

Klášter Hradiště nad Jizerou leží nedaleko Mnichova Hradiště, asi 2,5 kilometrů. Samotný komplex je již z dálky vidět. Tyčí se na vysoké skále …..

 

…..při tom ale cisterciáni vybírali  tradičně místo v údolí a v odlehlé krajině – aby  mohli obdělávat půdu, kterou mohli tím kultivovat. Co se tady stalo, co je přinutilo se „vyprsit“ na kopec? Má někdo nějaké informace.

 

I jako hotel s několika hvězdičkami pokládám ceny  za velice nadstandartní - přece jenom kdo si dovolí přespat za  cenu kolem 80 €. Na druhou stranu i Hilton a nebo Ramada Inn jednomu z peněženky vytáhne  84 € za jednu noc.

 

Že je tam pivovar? Koho z navštěvníků to zajímá. A kdo si pivovar chce prohlédnout za požadované vstupné? Snad jenom ty, pro které je pivo nějaká modla.

 

Na druhou stranu je prima, že někdo tento kout znovu “uvedl do pohybu” a že se mu podařilo na to dostat nějaké dotace, proč ne. To není žádný handikep. Kritici by měli něco podobného zkusit a pak napsat své zkušenosti.

Reaguj
dotace?
Dotace = peníze vysáté pod pohrůžkou násilí ze soukromých firem i jednotlivců (většinou formou daní), zkrouhnuté o cca 20-30 samotným provozem státu a libovolně hozené politiky kamsi do černé díry, o které se domnívají, že není černou dírou. V tom s Tebou Šťourale samozřejmě souhlasím.
Reaguj
Celkem 12 příspěvků v diskuzi


Roste počet žen, které cestují sólo

Roste počet žen, které cestují sólo

Ženy mají velmi často hlavní slovo při výběru dovolenkové destinace. Pokud cestují s rodinou, zohledňují děti. V případě pobytů bez dětí rozhoduje to, jak lokalita a ubytování vyhovují představám a finančním možnostem. Celosvětově se... celý článek

Vodácké značky

Panenka prodal Lulovi firmu na výrobu pádel

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Tatry mountain resort upisuje další akcie. Budou stačit k zaplacení dluhů?

Tatry mountain resort upisuje další akcie. Budou stačit k zaplacení dluhů?

Tatry mountain resorts vrhá na burzu akcie, aby umořil dluhy za svá lyžařská střediska, aquaparky, hotely, golfová hřiště a další turistické atrakce.
Roste počet žen, které cestují sólo

Roste počet žen, které cestují sólo

Ženy mají velmi často hlavní slovo při výběru dovolenkové destinace. Pokud cestují s rodinou, zohledňují děti. V případě pobytů bez dětí rozhoduje to, jak lokalita a ubytování vyhovují představám a finančním možnostem. Celosvětově se

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Závod Míru Krnov 30.5.-2.6. Silniční cyklistika 30.5.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 31.5.
Seakajak sympozium Dalešice, Wilsonka 1.-2.6. 1.6.
Motýli - výstava Praha, Botanická zahrada 19.4.-2.6. 2.6.
Kaktusy a sukulenty - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 7.-23.6. 7.6.
Setkání rotujících setrvačníků Bubovice, Solvayovy lomy 8.6.
ITE - veletrh Hong Kong 13.-16.6. Cestovní ruch 13.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 14.-15.6. 14.6.
BITE - veletrh Čína, Peking 14.-16.6. 14.6.
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 17.-19.6. 17.6.

Diskuse

hlmrlhjv pharmacy, 29.5.2024 13:59, 119 příspěvků
eaqzymye online, 29.5.2024 13:56, 119 příspěvků
vjtbiclu pharmacy, 29.5.2024 13:43, 13 příspěvků
ujgwmpkvz pill, 29.5.2024 13:39, 119 příspěvků
kvtxsvor online, 29.5.2024 13:23, 1 příspěvek
ybbknegs pills, 29.5.2024 13:22, 13 příspěvků
INU Honza, 29.5.2024 9:55, 1 příspěvek
INU Honza, 27.5.2024 22:18, 1 příspěvek
nechme ho být Kuba Turek, 27.5.2024 21:57, 8 příspěvků
nechme ho být Magda, 27.5.2024 21:04, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37