Prasečí peklo na Výrovce

Prasečí peklo na Výrovce
Výrovka u Miškovic.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Kdo nesplul Výrovku (neboli spodní Vavřinec, neboli Kouřimku, neboli Plaňanku), není vodákem - utěšujeme se, když v neděli ráno opuštíme Blanici i Sázavu plné vody a míříme k Pečkám.

Jak na to

Kilometráž VÝROVKA 

26,7 Klášterní Skalice, silniční most
25,5 most s polní cestou
25,3 jez 1,8 m, sjízdný za velké vody (nebezpečí rozbití lodě)
25,1 Miškovice, silniční most
22,5 Zálešany vpravo, silniční most
22,9 Žabonosy vpravo, most pro polní cestu
22,5 zprava přitéká Bečvárka
22,4 jez 1,8 m, nesjízdný, přenášení vlevo
22,2 silniční most Český Brod - Kolín
21,6 zprava přitéká Blinka
21,3 Plaňany vpravo, silniční most
19,7 Vrbčany vpravo, silniční most
19,3 jez 1,8 m
18,4 železniční most
18,2 silniční most
18,0 železniční most
16,9 Chotusice vlevo, železniční most
16,5 jez 1,8 m, sjízdný za velké vody vlevo, přenášení vlevo
18,8 Radim, silniční most a pod ním stupeň s nebezpečným válcem (vtahuje!), přenášení vlevo přes fotbalové hřiště a silnici

Autem prokličkujeme omlácená a polorozpadlá středočeská městečka, kde chcípnul pes, a ocitneme se ve vsi Klášterní Skalice.

Povodeň

Zprávy, že místo sjízdných 50 cm vody na vodočtu v Plaňanech teče 120 cm, nelhaly. Kalná žlutohnědá voda mizí od mostu do houštin. Potok se zdá dost široký, a tak nasedáme do pěti kajaků a kloužeme po trávě do vody.

Víceméně v pohodě dokličkujeme v úzkých meandrech za pár desítek minut do Miškovic k prvnímu jezu. Sice dvakrát přetahujeme lodě okolo padlých stromů, ale nic hrozného se zatím neděje.

Chvíli mudrujeme nad pobořeným jezem, určitě by se dal skočit vpravo, nebo zbouchat po šutrech vlevo. Máme s sebou dva prcky, tak radši přetahujeme.

Dobré rady

"To nejezděte, tady všichni vodáci končí," lamentuje paní, která vybíhá ze dvorku. Včera tady byla povodeň a hrozně zanesla koryto." Když už jsme tady, tak to přece nevzdáme. Paní nám tedy ukazuje, kudy máme přes náves přenést lodě až k dalšímu padlému stromu a lomí nad námi rukama. "Manžel teď hledá kachní budky, které nám odnesla velká voda."

Kachních budek najdeme po cestě ještě hodně. Jsou zapletené do hromad klacků, padlých stromů a plují v klidných zátočinách. Stejně jako my. Jsme ve vodáckém pekle. Co sto metrů přetahujeme, přenášíme, prošťoucháváme lodě skrz křoví a dereme se vpřed. Do toho smrdí prasečák nad námi a bahno všude okolo nás. Z hlubokého hlinitého koryta není úniku.

Výrovka. Jez mezi Žabonosy a Plaňany.

Není čas

Pár kilometrů z Miškovic do Plaňan jedeme tři hodiny. Ale ani potom to není o mnoho lepší. Mezi tím přichází jeden jez, který se nedá sjet, protože lávka nad ním je nízko jen dvacet centimetrů. Další dva jezy už jedeme, není čas něco řešit, protože se blíží večer. První si ho prohlédne, sjede a mávne na ostatní, kteří jedou rovnou na oči.

Poslední překvapení číhá v Radimi pod mostem. Proud najednou zrychlí a žene se pod most. "Podle kilometráže tady začíná regulace, radši to prohlídnem!" halekáme na sebe. Málem bylo pozdě. Při prohlídce zeshora usoudíme, že ve válci se utopit nechceme. Vytahujeme kajaky na břeh a klušeme pro auto.

"Výrovku klidně doporučím všem romantickýcm vodákům, ale nikdy ji už nepojedu," zasní se na cestě domů Hanka. Které kamarády tam chce poslat, neupřesňuje.

Horydoly.czPěšky: Vavřinec - Kouřimka - Výrovka

Výrovka. Zanesené koryto u Vrbčan.

Výrovka: střední tok z Klášterní Skalice do Radimi

Doba splutí: 5-6 h
Vodácká obtížnost střední Výrovky: ZW
Vavřinecký potok - kompletní kilometráž
Charakter: Extrémně zarostlé meandry, stálý proud, občas jezy a malé stupně.
Riziko: velmi nebezpečný stupeň s vývarem je pod kamenným mostem v Radimi, je také potřeba dát pozor na vtáhnutí pod nánosy větví a padlé stromy.
Znalosti: Kormidelník má ovládat základní záběry, háček může být bez větších zkušeností, nutná je psychická odolnost.
Sjízdnost: Minimum na vodočtu pod mostem v Plaňanech je 50 cm.
Tábořiště: Nejbližší je v Kouřimi.
Půjčovny: Nejbližší jsou v Praze, viz seznam půjčoven.
Doprava: Podél potoka vede silnice i železnice, místy mají od toku větší odstup.

Doporučené vybavení: Plastový kajakpádloplovací vesta, přilba, házečka, neoprenový oblek, nepromokavá bunda, tenisky nebo neoprenové botičky, funkční prádlo, malý lodní pytel na drobnosti, mapa, vodovzdorné hodinky, lékárnička, mobil, jídlo na cestu, horký nápoj v termosce, peníze na návrat vlakem či autobusem k autu.

Horydoly.czŘeky v okolí

Cidlina

Mrlina

Labe z Neratovic a Labe z Dvora Králové

Sánský kanál

Opatovický kanál

Metuje

Úpa

Dolní Jizera

Vavřinecký potok z Vavřince a Vavřinecký potok z Klášterní Skalice

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

helma

Takto nasazená helma té paní bohužel moc nepomůže. :-(.

  • Autor Ondra
  • Datum a čas 1.11.2012 11:31
Reaguj
120 cm
Naprostý souhlas.
Reaguj
Re: 120 c,
Znáš to, článek si přečte někdo, kdo má málo najeto, řekne si, to je jako Sázava, kterou jsem jel na raftu...Pohledem do mapy zjistí, že je to kousek od Prahy a vyrazí.Snažil jsem se metodicky naznačit, že úzké koryto s vysokými, až kolmými břehy, lávky a bordel (kmeny) za podstatně vyššího stavu vody než obvykle (nevím zda to brát jako 1.SPN... asi ještě ne)může ošklivě překvapit.ZW I a níž je obyčejně pohoda, zvlášť na řece, ale v korytě Kouřimky v tomto úseku jsou místa, kde nezastavíš, na břeh nenajedeš a tam zrovna můžeš potkat sifon z naplavených větví nebo stromků.Není voda jako voda :-))))
  • Autor H. Pokorný
  • Datum a čas 18.6.2004 13:50
Reaguj
120 c,
Náš popisovaný úsek jsme jeli za stavu 120 cm, minimum ke splutí je 50 cm. Ale obtížnost nebyla vyšší než ZW-WW1 (a to spíš kvůli vrbičkám).
Reaguj
Pozor na obtížnost
Kromě psychické odolnosti pozor na obtížnost, která se zvýšením hladiny o 70 cm může změnit i o 2 stupně k horšímu.Otrlí dobrodruzi mohou zkusit tento úsek, když zaspí na klasický Vavřinec na podzim. Voda tam dotejká později, ale netlačí se tam s ostatními vodáky. V Rádíči je to regulérní kolmý jez, docela vysoký se slušným vývařištěm. Nad jezem (a zároveň pod mostem)je vybetonované koryto, které nedovolí loď zastavit a potom už může být pozdě...
Reaguj
malá vzpomínka
tak trochu jsem si při četbě tohoto článku vzpoměl na jedno březnové splutí horní Chrudimky v úseku Králova Pila - Trhová Kamenice. Nejdříve nádherný úsek řeky, pak pod Svobodnými Hamry úsek pár kilometrů, kde jsme spíše čekali, kdy na nás vybafne nějaký krokodýl či něco podobného - brodění v blátě při přenášení houštin a padlých stromů, meandry, hromady bordelu na břehu včetně celé lavičky.Však jsme to večer pořádně zapili.
  • Autor PetrZ
  • Datum a čas 16.6.2004 08:48
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Klasické vodácké maratony 2025

Klasické vodácké maratony 2025

AKTUALIZACE Vodácké maratony se konají na řekách po celém světě. Přinášíme přehled nejdůležitějších závodů, které jsou otevřené pro výkonnostní sportovce i rekreační amatéry. Podívejte se na podzimní termíny 2025 a jaro 2026.... celý článek

Morava teče lužními lesy

Botič: vodácký průvodce a kilometráž

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Mondsee je v soukromém vlastnictví, další rakouská jezera jsou na tom stejně

Mondsee je v soukromém vlastnictví, další rakouská jezera jsou na tom stejně

Jezero Mondsee v Salzkammergut vzbudilo pozornost evropské veřejnosti nikoliv kvůli přírodní kráse, ale že jeho novopečená majitelky vypověděla nájem všem komerčním objektům na břehu.
Alpy - hlavní hřeben měří 1600 kilometrů

Alpy - hlavní hřeben měří 1600 kilometrů

Alpy jsou nejvyšší a nejdelší evropské hory. Táhnou se do délky zhruba 1200 km a na šířku 130 až 300 km. Hlavní hřeben měří 1600 kilometrů.
Dolní Vltava mezi zámky Nelahozeves a Veltrusy

Dolní Vltava mezi zámky Nelahozeves a Veltrusy

Čtyři kilometry dolní Vltavy mezi zámky Nelahozevsí a Veltrusy, neboli městy Kralupy a Miřejovice se dají splout na mořském kajaku za půl hodiny, na turistické kanoi za hodinu, anebo se bez námahy
Polský vodácký styl v Pomořansku

Polský vodácký styl v Pomořansku

Pomořansko nabízí vodním dobrodruhům mnoho řek, které tečou do Baltu. Poláci po nich plují zásadně v turistických kajacích. Tyto lodě velmi připomínají české kanoe. Jsou jen o něco delší a užší a vodáci v nich
Kiteboarding na Rujaně

Kiteboarding na Rujaně

Rujana nabízí mělké moře v rozlehlých zálivech a stálý vítr ze Skandinávie, což dělá z baltského ostrova oblíbenou destinaci pro kiteboarding.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 20.-21.8. 20.8.
Sail Amsterdam Nizozemsko, Amsterdam 20.-24.8. Historické plachetnice 20.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 21.-26.8. 21.8.
Dračí lodě Uherské Hradiště 22.-24.8. 22.8.
OC Manie Roztoky u Křivoklátu 23.-24.8. Otevřené kanoe na divokou vodu 23.8.
Dračí lodě Hluboká nad Vltavou, Bezdrev 23.8.
Výstava stanů Praha, Letňany 16.6.-24.8. 24.8.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 28.-31.8. 28.8.
Caravan Salon - veletrh Německo, Düsseldorf 29.8.-7.9. 29.8.
Dračí lodě Letovice, Křetínka 29.-30.8. 29.8.

Diskuse

Výborně! zeměpisář, 21.8.2025 12:52, 1 příspěvek
odkud byla sjeta Mohelka Kuba Turek, 19.8.2025 23:12, 2 příspěvky
Centrální žlab Sněžky Lukáš Kortiš, 19.8.2025 21:57, 21 příspěvků
odkud byla sjeta Mohelka Zdeněk Hudec, 19.8.2025 21:05, 2 příspěvky
Via Ferrata Pišišvor, 19.8.2025 12:58, 1 příspěvek
boulderista boulderista, 17.8.2025 23:06, 1 příspěvek
Inu Honza, 17.8.2025 17:46, 1 příspěvek
Hádky na dovolené Andreasina, 16.8.2025 8:18, 1 příspěvek
Inu Honza, 15.8.2025 10:42, 1 příspěvek
Centrální žlab Sněžky Kuba Turek, 14.8.2025 20:58, 21 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Brdský půlmaraton Horydoly , 19.8.2025 0:39
Re: Pozor! Dojde k otevře... Horydoly , 16.8.2025 17:22
Střední Čechy turistické ... Horydoly , 16.8.2025 14:42
Pozor! Dojde k otevření b... milan šupa, 14.8.2025 19:46
Chrudim hostí kultovní zá... Horydoly , 13.8.2025 12:19
Zdeněk Štybar vstupuje do... Horydoly , 12.8.2025 0:41
Bublinky ovládnou Brno Horydoly , 9.8.2025 2:46
Polička Horydoly , 9.8.2025 2:44