Skiareály jsou zavřené, lidé se na sjezdovkách sdružují

Skiareály jsou zavřené, lidé se na sjezdovkách sdružují
Skiareál ve Špindlu.
Autor snímku Skiareál Špindlerův Mlýn
SDÍLEJ:

KOMENTÁŘ Skiareály jsou zavřené, ale lidé se na sjezdovkách neorganizovaně sdružují. Otevřená střediska by na hory vrátila řád.

Lyžařské areály v Česku jsou uzavřeny od 27. prosince se vstupem do pátého stupně PES, zatím do 10. ledna. To znamená, že provozovatelé nesmějí spustit lyžařské vleky. Lanové dráhy mohou fungovat jen pro turisty, obecně ale platí zákaz užívání sjezdových tratí. Logicky tak ve skiareálech nefungují ani toalety, občerstvení a další služby.

Aktuálně jsme svědky situací, kdy se na uzavřených sjezdovkách sáňkuje, bobuje a jinak baví desítky návštěvníků. Za běžného provozu by mohly skiareály pohyb lidí organizovat pomocí frontových koridorů, návštěvníci by se tak rozptýlili po celé sjezdovce. Nyní se ale shromažďují u dojezdu. Zároveň zde nemohou využít uzavřených služeb, něco si koupit nebo použít místní toalety. Po takovém neřízeném nájezdu lidí jsou pak sjezdovky večer rozšlapané a plné odpadků.

Že se návštěvníci chtějí bavit na sněhu je samozřejmě pochopitelné, zvláště pak v období prázdnin a vánočních svátků. Kompenzovat pobyt v bytech a ve městech na horách je přirozené. Ve většině případů ale návštěvníci nedodržují základní pravidla, jako je nošení ochrany nosu a úst a také rozestupy.

 

S tím v současné situaci skiareály nemohou nic udělat, protože nesmějí nabízet své služby a musí se chovat dle platných nařízení. Provozovatelé sjezdovky řádně označili jako uzavřené a částečně je ohraničili. Tyto prostory ale nelze oplotit úplně.

Výsledek aktuální situace je pro skiareály tristní: Vznikají jim další náklady a sníh, vyrobený za statisíce a mnohde i za miliony korun nenávratně mizí.

Navrhujeme proto poměrně jednoduché řešení. Jakmile to epidemická situace umožní, měla by vláda co nejdříve znovu povolit fungování lyžařských areálů. Provozovatelé v krátkém čase před Vánocemi prokázali, že umí připravit areál na bezpečný provoz a návštěvníky zorganizovat tak, aby byl pobyt na sněhu bezpečný pro všechny. Nakonec i v Rakousku, kde mají momentálně tvrdý lock down, se lyžařské vleky a lanovky provozují a zkušenosti s tím tam jsou dobré. Pobyt na čerstvém vzduchu není téměř rizikový, naopak přináší zdraví nesporné benefity.

Autor je ředitelem Asociace horských středisek.

Horydoly.cz Problémy při koronavirové epidemii

2021

2. ledna Padělání očkovacího průkazu bude trestný čin?

2. ledna Skiareály jsou zavřené, ale lidé se na sjezdovkách sdružují

2020

25. listopadu Emirates vrátila peníze pasažérům

6. listopadu Jak ovlivnil koronavirus cestovatelské plány Čechů?

5. listopadu Turkey Tourism Covid-19 Information

17. října Britské železnice jezdí prázdné jako v předminulém století

7. října CovidPoint: Otestujete se na CARS-CoV-2

2. října IATA prosazuje jednotné testy na covid19 do letadel

27. srpna Neférové cestovní kanceláře obcházejí lex voucher

4. června Děkujeme Taiwanu za pomoc v době koronaviru

23. dubna Demokracie vítězí, soud zrušil opatření proti koronaviru

6. dubna Alsasko je francouzský Wu-chan

1. dubna Švýcarští horští vůdci sedí doma

31. března Baby boom, nedostatek kondomů, partnerské krize

30. března Plán: Jak zachránit cestovní ruch?

28. března Koronavirus a rušení zájezdů, radí dTest spotřebitelům

27. března Cestovní kanceláře: Peníze vám nevrátíme

1. března Asociace cestovních kanceláří řeší mimořádné okolnosti

29. února Livigno funguje bez omezení

27. února Storno zájezdů kvůli koronaviru?

29. ledna Cestovní kanceláře si s koronavirem musí poradit

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


České hory AKTUÁLNĚ 2025/2026

České hory AKTUÁLNĚ 2025/2026

SEVERNÍ MORAVA Hory a doly v Čechách i na Moravě nabízejí pohádkové terény pro milovníky všech zimních dobrodružství. Sníh a led láká nejenom na běžky, sjezdovky a snowboard, ale také na sněžnice nebo ledové lezení.... celý článek

Tanker pro Prahu čeká v Litoměřicích do 1. května

Evropská letiště - ranking kvality

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Zaplatit za rande kryptem? Zájem generace Z roste, brzdí ho chybějící terminály i předsudky

Zaplatit za rande kryptem? Zájem generace Z roste, brzdí ho chybějící terminály i předsudky

Kryptoměny postupně pronikají do světa seznamování a randění. Nový průzkum společnosti Pollfish, zpracovaný pro kryptoburzu OKX, ukazuje, že část mladé generace vnímá digitální aktiva nejen jako investici, ale i jako praktickou součást
Ideální plánování dovolené dle státních svátků

Ideální plánování dovolené dle státních svátků

Nedostanete od zaměstnavatele ani den navíc k zákonnému limitu na dovolenou? Pak vám přijde vhod šest termínů, kdy se k vaší dovolené připočte nejvíce sobot, nedělí a státních svátků v tomto roce 2026.
Klub slovenských turistov ztrácí členy

Klub slovenských turistov ztrácí členy

Fašizoidní, nacionalistické a korupční tendence Klubu slovenských turistov vedou k odchodu některých klubů i jednotlivých členů.
Ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch končí ve funkci

Ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch končí ve funkci

Ministr životního prostředí Igor Červený po vzájemné dohodě odvolal z funkce ředitele Správy Krkonošského národního parku Robina Böhnische. Správu KRNAP vedl Robin Böhnisch od ledna 2018. Do jejího čela nastoupil s ambicí
Václav Fischer naučil Čechy létat k moři, teď má opletačky s německou policií

Václav Fischer naučil Čechy létat k moři, teď má opletačky s německou policií

Člověk ze světa přijel v devadesátkách do Česka a stal se magnátem cestovního ruchu. Nechal se zvolit senátorem. Prodal cestovní agenturu a vrátil se do Německa. Teď ho stíhá policie. Známe ho všichni,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Velikonoce v hornickém domku Příbram, muzeum 23.3.-5.4. 23.3.
Taipei Cycle - veletrh Taiwan 25.-28.3. 25.3.
Reisemarkt - veletrh Německo, Mannheim 25.-29.3. 25.3.
Hory a mesto - festival Bratislava, Cinema City Eurovea 25.-29.3. 25.3.
Myslivost a příroda - veletrh Kroměříž, Výstaviště 28.-29.3. 28.3.
Norsko - diashow Jihlava, Na Kopečku Přednáší Martin Loew 31.3. 18:00
Má vlast cestami proměn - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 1.-30.4. 1.4.
Velikonoce Veselý Kopec 3.-6.4. 3.4.
Street Food Market Plzeň 5.4.
PAF - festival potápěčské fotografie Tachov, Mže 10.-12.4. 10.4.

Diskuse

slon10.at FloydCrees, 27.3.2026 5:29, 13 příspěvků
купить айфон 16 про в тюмени Javierodoft, 27.3.2026 4:08, 3 příspěvky
айфон 17 про 1 купить уфа Calvinkem, 27.3.2026 4:01, 3 příspěvky
iphone 15 купить уфа BasilLER, 27.3.2026 3:24, 3 příspěvky
Inu KOLOBĚŽKA Kuba Turek, 26.3.2026 13:28, 4 příspěvky
Inu KOLOBĚŽKA Honza, 26.3.2026 13:15, 4 příspěvky
Inu KOLOBĚŽKA Horydoly, 25.3.2026 16:12, 4 příspěvky
Inu Honza, 25.3.2026 14:54, 4 příspěvky
článek dumulen, 24.3.2026 22:44, 2 příspěvky
Zajímavé čtení TS Šedý Vlk, 24.3.2026 7:33, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Ссылка на **КРАКЕН** Mark... DannyWes DannyWes, 26.3.2026 22:44
RYANAIR INSPIRES PASSENGE... Horydoly , 26.3.2026 17:24
Re: Monolyže kiheto6821 kiheto6821, 25.3.2026 19:57
Zpověď je omyl! K odpuště... milan šupa, 25.3.2026 19:53
Re: Monolyže Asuma Koruko , 25.3.2026 19:39
Tipy na vysoké ponožky uxeuen@mailto.plus, 23.3.2026 21:01
Re: Lyžování v Itálii Kuba Turek, 22.3.2026 22:32
Prosba o radu Horydoly Open, 22.3.2026 21:14