10 TIPŮ NA SKALNÍ LEZENÍ Praha je horolezecká metropole

10 TIPŮ NA SKALNÍ LEZENÍ Praha je horolezecká metropole
Branické skály. Tobogan 5.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Česko patří mezi světové horolezecké velmoci, ačkoliv jsme malá zemička uprostřed Evropy bez velehor. Jak je to možné?

Jak na to

Český horolezecký svaz

O skály se starají dobrovolníci z řad Českého horolezeckého svazu. Většina tuzemských lezců jsou jeho členy a navzájem si zajišťují legislativu (většina skal je v přírodních rezervacích, a proto je potřeba vyjednávat s orgány ochrany přírody), jištění (zrezavělé nebo poškozené skoby a nýty je potřeba čas od času vyměnit), přístup (značí a opravují stezky ke skalám) a pravidla (horolezectví má přesná pravidla týkající se sportovního výkonu a zároveň ochrany přírody). Členství v Českém horolezeckém svazu není povinně, ale mezi horolezci se považuje za čest. 

Na všech významných štítech a ve všech pohořích na světě se zapsali čeští horolezci do historie a zanechali svým nástupcům odkaz v podobě nejobtížnějších výstupů. Vytyčili mnohé klasické cesty, kterými se dosud leze na vrcholky.

Čeští horolezci brousí brilantní lezeckou techniku na velkém množství skal různého druhu, které země nabízí. Lezou na nich profesionální sportovci, rekreační lezci i příležitostní začátečníci.

Centrem českého lezeckého sportu je hlavní město Praha. Metrem, tramvají nebo městským autobusem dojedou horolezci k různorodým skalním oblastem za pár minut. Autem či vlakem jsou do hodiny v klasických pískovcových skalních městech nebo na vysokých skalních stěnách velehorského charakteru.

Vyberte si z našich tipů na zajímavé lezení: 

Kam tramvají?

Do 1 hodiny z centra Prahy

1. Holý vrch je oblíbenou skalní oblastí pro výcvik tradičního stylu lezení. Velmi tvrdá skála buližník zaručuje, že se neulomí, i když za ní budou brát a stoupat na ní velkou silou nezkušení začátečníci. Zároveň v ní je dost spár, do kterých lze vkládat vlastní jištění během výstupu, a skalních rohů, okolo kterých lze namotat smyčky zabraňující případnému pádu. Je tu proto málo zatlučených skob a vrtaných nýtů.

Horydoly.cz Holý vrch a Kozí hřbety a Kozí hřbety do špatného počasí a Drytooling na Kozích hřbetech (VIDEO) a Zimní lezení na Holý vrch (VIDEO) a Na Holý vrch musí pražský horolezec v zimě (VIDEO) a Jak se leze Únětická spára (VIDEO)

2. Divoká Šárka nabízí podobné tradiční lezení jako Holý vrch, ale skal je tu více a na větší rozloze. Horolezci tady lezou už nejméně 110 let. Co je pro Pařížany pískovcové Fountainbleau, to je pro Pražany buližníková Šárka. Vybrat si mohou z několika stovek dlouhých i krátkých výstupů všech možných obtížností. Chybí jen extrémní linie nejvyšších obtížností.

Horydoly.cz Divoká Šárka a Divoká Šárka - Dívčí skok - Severozápadní hřeben (VIDEO) a Divoká Šárka - Dívčí skok - Jižní rys (VIDEO) a Divoká Šárka - Žabák - Gotické okno (VIDEO)

3. Hlubočepy poskytují lezcům fascinující položené i kolmé plotny téměř bez chytů a stupů ve vápenci. Všechny lezecké směry jsou zajištěné zalepenými bezpečnými nýty v moderním stylu.

Horydoly.cz První výstup v Hlubočepech a Velký kout v Hlubočepech 1968 a Kdysi dávno v Hlubočepech a Hlubočepské plotny pro lezce a Hlubočepy plotny pro pražské horolezce (VIDEO)

4. Branické skály na protějším břehu Vltavy jsou modernější obdobou Hlubočep. Jištění je tu blíže u sebe a je tu větší výběr lehčích cest.

Horydoly.cz Branické skály, staronové lezení a Branické skály (PODCAST)

Branické skály. Pizza Al Spinaci 4. 

Kam vlakem

Do 2 hodin z centra Prahy

5. Český kras v kaňonu Berounky umožňuje veškeré lezecké vyžití od supertěžkých prásků po lehoučké výstupy, dobrodružné a místy i nebezpečné lezení v tradičním duchu, ale také rekreační lezení podél bezpečných nýtů. Leze se po přírodních skalách, ale také v opuštěných lomech, nad řekou i v zastrčených údolíčkách. Na zdejší příjemný vápenec se těší každý český horolezec. Tady se píše česká horolezecká historie od 2. světové války až do dnešní doby.
INFO: Srbsko, jasná jednička ve středu Čech 

6. Čertovy skály u Černolic jsou oblíbené především mezi horolezeckými instruktory a frekventanty horolezeckých škol. Zdejší prvovýstupy se uzavřely někdy před půl stoletím, kdy horolezci zdolali poslední volné směry, a od té doby se zde leze rekreačně. Křemencová pevná skála je přehledná a dobře se na ní orientuje.
INFO: Doporučené cesty v Černolicích

7. Hrubá skála je obrovské skalní město pískovcových věží, kultovní místo pro zdejší horolezce, a poskytuje jednoznačně nejkrásnější výstupy na léto. Jindy se totiž na měkkých pískovcových skalách Hruboskalska lézt nesmí. Důrazně doporučujeme, aby každý nový zájemce o zdejší lezení využil služeb horského vůdce anebo aspoň znalce oblasti. Jištění na pískovci je totiž obtížné a v případě neúspěchu nebezpečné, protože místo železných skob a mobilních pomůcek se do spár vkládají pouze lanové smyčky a uzle různých průměrů, které musí zadržet někdy i velmi dlouhé pády z kolmých stěn.
INFO: Přísná pravidla pískovcového lezení

8. Bořeň je sopečný kužel ze znělce, což je černý a na omak příjemně drsný kámen. Ten umožňuje krásné a dlouhé lezení v kolmých spárách a po vztyčených pilířích. Na jaře, kdy ještě není povolené lezení na pískovcových věžích, se na Bořeň sjíždějí horolezci nejen z celých Čech, ale také ze vzdáleného německého Saska, což je bašta pískovcového lezení.
INFO: Doporučené cesty na Bořeni

Kde zažít dobrodružství

Jen pro zkušené a odvážné!

9. Řež ukazuje, že horolezectví není jen lezení po vyhřátých skalkách s bezpečně zavrtanými nýty do skály, ale také dobrodružný sport plný adrenalinu, strachu a odvahy. Právě proto může být krásné. Buližníkové skály se občas lámou pod rukama lezců, cestu do vertikály je tady potřeba hledat, vážit každý krok a někdy svěřit svůj život do rukou kousku železa lehce založeného do malé spárky. Určitě tady žádný horolezec nevyleze kvůli strachu maximum ve své obtížnosti, ale pocit, že jste nahoře i přes všechny překážky, které se vám postavily do cesty, stojí za to.

Horydoly.cz Tradicionalisté v Řeži a Do Řeže na Velkou stolici a Dvě malé skalky a Začínáte s tradičním lezením? a Akáty zmizely, Řež se probudila do jara  

Řež. David dolézá cestu Kůň 4+.

10. Mařenka se kdysi stavěla jako kolmá vysoká skála do cesty Svatojánským proudům na Vltavě. Hluboké údolí jí zůstalo, ale proudy pod ní zmizely pod černou hladkou hladinou přehrady. To dodává zdejšímu lezení mystérium. Zkušení horolezci se sem vydávají především kvůli tréninku na velehory, protože Mařenka nabízí vše, co tam mohou potkat – skalní pilíře, stěny, komíny, hrany a kouty. V zimě se tady dokonce leze po ledopádech.

Horydoly.cz Mařenka nad Vltavou a Mařenka jako na horách a Stěna Mařenka poprvé! a Direttissima na MařenceLedopád Mařenka VIDEO a Ledopád v Komíně na MařenceKomín na Mařence a Začalo léto na Dolní Vltavě

INFO: Všechny skály jsou na webu Skalní oblasti. Reportáže z lezení najdete v na Horydoly v rubrice Horolezci

Doporučené vybavení

Lano 50 m5x expreskalezečky nebo trekové boty3x karabina se zámkemjistítkofriendy a vklíněnce, šťáradlo, delší smyčky, helma, hrudní a sedací úvaz, lékárničkaoutdoorový mobil, chytré hodinkynepromokavá bundačepicebunda softshellfunkční trikoponožkybatoh 30 l. Pro pozdní návrat není od věci čelovka. Milovníci přírody ocení dalekohled, dobré fotky udělá kompaktní fotoaparát.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Řeky AKTUÁLNĚ 2021

Řeky AKTUÁLNĚ 2021

ÚPA Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.... celý článek

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2021

Jizerský guláš 2021

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Viničná cesta v Jizerských horách skoro po rovině

Viničná cesta v Jizerských horách skoro po rovině

Divoké, severní, studené a strmé svahy Jizerských hor protíná pohodlná Viničná cesta. Původně se jmenovala německy Weinkellerstrasse.
Vzpomínky na Divoký Západ: drsné hospody v Karlových Varech

Vzpomínky na Divoký Západ: drsné hospody v Karlových Varech

NOVÉ FOTKY Všichni, kdo píší o Karlových Varech, se snaží vypodobnit jejich krásu a starobylost. Vyhlídky, rozhledny i půvab lázeňských domů, jakož i celou scenérii noblesních kaváren a vináren. O divokých hospodách a nálevnách alkoholu nikdo nenapsal
Dobijte energii u jezer v Trentinu

Dobijte energii u jezer v Trentinu

Trentino je proslulé smaragdovými alpskými jezery a nekonečnými lesy, které se na jaře zbarvují do jasně zelených odstínů. Příroda nabízí dobití energie a nalezení vnitřní rovnováhy.
Léčebný potenciál konopné masti s obsahem CBD

Léčebný potenciál konopné masti s obsahem CBD

Užívání CBD je jednoduché. Sáhnout po tom nejvhodnějším je ovšem produktu obtížnější, hlavně pokud máme dnes na trhu tak široký výběr. Dříve než zvolíte, kde nakoupit, musíte se rozhodnout, která
Žaloba proti zavření Pražského hradu Zemanem

Žaloba proti zavření Pražského hradu Zemanem

Počátkem října loňského roku prezident Miloš Zeman zcela uzavřel Pražský hrad. Totální zákaz vstupu platí doposud. Podle Kverulanta je Zemanův postup ukázkou arogantního a papalášského chování. Hrad v historii zavřeli jen němečtí

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Giro d´Italia Itálie 8.-30.5. Silniční cyklistika 8.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 14.-15.5. 14.5. 17:00
Horolezci Českého ráje - fotovýstava Mnichovo Hradiště, zámek 14.5.-27.6 Fotografoval Karel Vlček 14.5.
Pochod Praha - Prčice  Prčice   15.5.
Trail Running Cup Praha, Petřín 16.5.
Šutr - běh Praha, Divoká Šárka 22.5.
Horolezecká brigáda Adršpach, parkoviště Info: martin.mrazek@centrum.cz 22.5. 09:00
Běhej lesy Karlštejn Mořina 22.5.
Bystřička - splutí Bystřička 29.5.

Diskuse

Labak Kuba Turek, 13.5.2021 18:05, 2 příspěvky
jak posílit imunitu irenaPok, 13.5.2021 14:25, 32 příspěvků
Labak Ales, 13.5.2021 10:26, 2 příspěvky
odlučnění Zdenda, 13.5.2021 9:18, 4 příspěvky
Zmrzne - romrzne Barbucha, 12.5.2021 14:34, 1 příspěvek
Dobré retro KarelM, 12.5.2021 10:40, 1 příspěvek
jak posílit imunitu Horydoly , 6.5.2021 18:25, 32 příspěvků
jak posílit imunitu Martina Skalská, 6.5.2021 14:21, 32 příspěvků
Dálniční známky Marek, 5.5.2021 16:38, 9 příspěvků
po vlastním L, 5.5.2021 11:04, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Tajemství čísel odhaluje ... milan šupa, 13.5.2021 19:48
Re: Výstaviště Lysá nad L... Horydoly , 13.5.2021 11:02
Změny ve vedení firem Horydoly , 12.5.2021 16:39
Cookies: co byste o nich ... Horydoly , 11.5.2021 21:51
Omezení sociálních kontak... Horydoly , 11.5.2021 15:22
Outdoor Outlets Říčany Horydoly , 11.5.2021 12:11
Re: Fotopasti v Brdech Horydoly , 9.5.2021 12:06
Re: Fotopasti v Brdech Horydoly , 8.5.2021 13:27