10 TIPŮ NA SKALNÍ LEZENÍ Praha je horolezecká metropole

10 TIPŮ NA SKALNÍ LEZENÍ Praha je horolezecká metropole
Branické skály. Tobogan 5.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Česko patří mezi světové horolezecké velmoci, ačkoliv jsme malá zemička uprostřed Evropy bez velehor. Jak je to možné?

Jak na to

Český horolezecký svaz

O skály se starají dobrovolníci z řad Českého horolezeckého svazu. Většina tuzemských lezců jsou jeho členy a navzájem si zajišťují legislativu (většina skal je v přírodních rezervacích, a proto je potřeba vyjednávat s orgány ochrany přírody), jištění (zrezavělé nebo poškozené skoby a nýty je potřeba čas od času vyměnit), přístup (značí a opravují stezky ke skalám) a pravidla (horolezectví má přesná pravidla týkající se sportovního výkonu a zároveň ochrany přírody). Členství v Českém horolezeckém svazu není povinně, ale mezi horolezci se považuje za čest. 

Na všech významných štítech a ve všech pohořích na světě se zapsali čeští horolezci do historie a zanechali svým nástupcům odkaz v podobě nejobtížnějších výstupů. Vytyčili mnohé klasické cesty, kterými se dosud leze na vrcholky.

Čeští horolezci brousí brilantní lezeckou techniku na velkém množství skal různého druhu, které země nabízí. Lezou na nich profesionální sportovci, rekreační lezci i příležitostní začátečníci.

Centrem českého lezeckého sportu je hlavní město Praha. Metrem, tramvají nebo městským autobusem dojedou horolezci k různorodým skalním oblastem za pár minut. Autem či vlakem jsou do hodiny v klasických pískovcových skalních městech nebo na vysokých skalních stěnách velehorského charakteru.

Vyberte si z našich tipů na zajímavé lezení: 

Kam tramvají?

Do 1 hodiny z centra Prahy

1. Holý vrch je oblíbenou skalní oblastí pro výcvik tradičního stylu lezení. Velmi tvrdá skála buližník zaručuje, že se neulomí, i když za ní budou brát a stoupat na ní velkou silou nezkušení začátečníci. Zároveň v ní je dost spár, do kterých lze vkládat vlastní jištění během výstupu, a skalních rohů, okolo kterých lze namotat smyčky zabraňující případnému pádu. Je tu proto málo zatlučených skob a vrtaných nýtů.

Horydoly.cz Holý vrch a Kozí hřbety a Kozí hřbety do špatného počasí a Drytooling na Kozích hřbetech (VIDEO) a Zimní lezení na Holý vrch (VIDEO) a Na Holý vrch musí pražský horolezec v zimě (VIDEO) a Jak se leze Únětická spára (VIDEO)

2. Divoká Šárka nabízí podobné tradiční lezení jako Holý vrch, ale skal je tu více a na větší rozloze. Horolezci tady lezou už nejméně 110 let. Co je pro Pařížany pískovcové Fountainbleau, to je pro Pražany buližníková Šárka. Vybrat si mohou z několika stovek dlouhých i krátkých výstupů všech možných obtížností. Chybí jen extrémní linie nejvyšších obtížností.

Horydoly.cz Divoká Šárka a Divoká Šárka - Dívčí skok - Severozápadní hřeben (VIDEO) a Divoká Šárka - Dívčí skok - Jižní rys (VIDEO) a Divoká Šárka - Žabák - Gotické okno (VIDEO)

3. Hlubočepy poskytují lezcům fascinující položené i kolmé plotny téměř bez chytů a stupů ve vápenci. Všechny lezecké směry jsou zajištěné zalepenými bezpečnými nýty v moderním stylu.

Horydoly.cz První výstup v Hlubočepech a Velký kout v Hlubočepech 1968 a Kdysi dávno v Hlubočepech a Hlubočepské plotny pro lezce a Hlubočepy plotny pro pražské horolezce (VIDEO)

4. Branické skály na protějším břehu Vltavy jsou modernější obdobou Hlubočep. Jištění je tu blíže u sebe a je tu větší výběr lehčích cest.

Horydoly.cz Branické skály, staronové lezení a Branické skály (PODCAST)

Branické skály. Pizza Al Spinaci 4. 

Kam vlakem

Do 2 hodin z centra Prahy

5. Český kras v kaňonu Berounky umožňuje veškeré lezecké vyžití od supertěžkých prásků po lehoučké výstupy, dobrodružné a místy i nebezpečné lezení v tradičním duchu, ale také rekreační lezení podél bezpečných nýtů. Leze se po přírodních skalách, ale také v opuštěných lomech, nad řekou i v zastrčených údolíčkách. Na zdejší příjemný vápenec se těší každý český horolezec. Tady se píše česká horolezecká historie od 2. světové války až do dnešní doby.
INFO: Srbsko, jasná jednička ve středu Čech 

6. Čertovy skály u Černolic jsou oblíbené především mezi horolezeckými instruktory a frekventanty horolezeckých škol. Zdejší prvovýstupy se uzavřely někdy před půl stoletím, kdy horolezci zdolali poslední volné směry, a od té doby se zde leze rekreačně. Křemencová pevná skála je přehledná a dobře se na ní orientuje.
INFO: Doporučené cesty v Černolicích

7. Hrubá skála je obrovské skalní město pískovcových věží, kultovní místo pro zdejší horolezce, a poskytuje jednoznačně nejkrásnější výstupy na léto. Jindy se totiž na měkkých pískovcových skalách Hruboskalska lézt nesmí. Důrazně doporučujeme, aby každý nový zájemce o zdejší lezení využil služeb horského vůdce anebo aspoň znalce oblasti. Jištění na pískovci je totiž obtížné a v případě neúspěchu nebezpečné, protože místo železných skob a mobilních pomůcek se do spár vkládají pouze lanové smyčky a uzle různých průměrů, které musí zadržet někdy i velmi dlouhé pády z kolmých stěn.
INFO: Přísná pravidla pískovcového lezení

8. Bořeň je sopečný kužel ze znělce, což je černý a na omak příjemně drsný kámen. Ten umožňuje krásné a dlouhé lezení v kolmých spárách a po vztyčených pilířích. Na jaře, kdy ještě není povolené lezení na pískovcových věžích, se na Bořeň sjíždějí horolezci nejen z celých Čech, ale také ze vzdáleného německého Saska, což je bašta pískovcového lezení.
INFO: Doporučené cesty na Bořeni

Kde zažít dobrodružství

Jen pro zkušené a odvážné!

9. Řež ukazuje, že horolezectví není jen lezení po vyhřátých skalkách s bezpečně zavrtanými nýty do skály, ale také dobrodružný sport plný adrenalinu, strachu a odvahy. Právě proto může být krásné. Buližníkové skály se občas lámou pod rukama lezců, cestu do vertikály je tady potřeba hledat, vážit každý krok a někdy svěřit svůj život do rukou kousku železa lehce založeného do malé spárky. Určitě tady žádný horolezec nevyleze kvůli strachu maximum ve své obtížnosti, ale pocit, že jste nahoře i přes všechny překážky, které se vám postavily do cesty, stojí za to.

Horydoly.cz Tradicionalisté v Řeži a Do Řeže na Velkou stolici a Dvě malé skalky a Začínáte s tradičním lezením? a Akáty zmizely, Řež se probudila do jara  

Řež. David dolézá cestu Kůň 4+.

10. Mařenka se kdysi stavěla jako kolmá vysoká skála do cesty Svatojánským proudům na Vltavě. Hluboké údolí jí zůstalo, ale proudy pod ní zmizely pod černou hladkou hladinou přehrady. To dodává zdejšímu lezení mystérium. Zkušení horolezci se sem vydávají především kvůli tréninku na velehory, protože Mařenka nabízí vše, co tam mohou potkat – skalní pilíře, stěny, komíny, hrany a kouty. V zimě se tady dokonce leze po ledopádech.

Horydoly.cz Mařenka nad Vltavou a Mařenka jako na horách a Stěna Mařenka poprvé! a Direttissima na MařenceLedopád Mařenka VIDEO a Ledopád v Komíně na MařenceKomín na Mařence a Začalo léto na Dolní Vltavě

INFO: Všechny skály jsou na webu Skalní oblasti. Reportáže z lezení najdete v na Horydoly v rubrice Horolezci

Doporučené vybavení

Lano 50 m5x expreskalezečky nebo trekové boty3x karabina se zámkemjistítkofriendy a vklíněnce, šťáradlo, delší smyčky, helma, hrudní a sedací úvaz, lékárničkaoutdoorový mobil, chytré hodinkynepromokavá bundačepicebunda softshellfunkční trikoponožkybatoh 30 l. Pro pozdní návrat není od věci čelovka. Milovníci přírody ocení dalekohled, dobré fotky udělá kompaktní fotoaparát.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Nejslavnější běžkařský závod světa Vasův běh má letní varianty na horském kole a běžecky po vlastních. Délka všech tras je 90 kilometrů. Zájem je obrovský. Přečtěte si, kdy se na devadesátikilometrové... celý článek

České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

Zima a Vánoce v Poličském muzeu

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.czNejčtenější články

Jágr nebo Pastrňák?

Jágr nebo Pastrňák?

OUTDOOR V KOSTCE Za pár měsíců začne zimní olympiáda. Mnozí z nás zasednou k televizi či před monitor počítače a budou napjatě sledovat výkony našich sportovců. A fandit! Každý podle svého gusta. Disciplín, ve kterých máme
Markus Eder unveils The Ultimate Run from Zermatt peaks

Markus Eder unveils The Ultimate Run from Zermatt peaks

Italian tackles extreme powder, ice caves, castles and crevasses in the Alps.
Černá Studnice, horolezecký úvod do jizerské žuly

Černá Studnice, horolezecký úvod do jizerské žuly

Černá Studnice je hřeben mezi Jabloncem a Tanvaldem. Pro horolezce je vstupní bránou k dobrodružnému lezení v Jizerských horách. Žula je zde přívětivá, pevná a chytovatá.
Štěchovická přehrada v nafukovacím kajaku

Štěchovická přehrada v nafukovacím kajaku

RIVER GUIDE Nízké a studené podzimní slunce svítí do očí celý den. Plujeme po Vltavě ze Štěchovic na Slapy a zpět. Hluboko pod nám kdysi tekly divoké Svatojánské proudy. Pádlujeme po klidné
Život v dodávce

Život v dodávce

RECENZE Po absolvování roku bydlení na cestách v Dodynce s přítelkyní Barborou a psem Samuelem autor zasedl a sepsal tuto knihu. Je to cestopis hlavně po evropských zemích, i když zavítá i do Maroka. Především ukazuje, že

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoční výstava Praha, Betlémská kaple 27.11.-3.1. 27.11.
Konec lezení v Adršpachu
Broumovsko Povolené lezení 1.5.-30.11. 30.11.
Czech Travel Market - veletrh Praha, Letňany 30.11.-1.12. 30.11.
Himálaje - diashow Mnichovo Hradiště, kino Přednáší P. Bičíková 30.11. 18:00
Bystrická dolina - konec lezení
Harmanec Povolené lezení 15.7.-1.12. 1.12.
Pražská stovka Milín 3.-5.12. 3.12. 18:00
Mikulášská Orlice Perná   4.12.
Mikulášska jazda Bratislava, hlavná stanica Nostalgický vlak 4.12.
Winter Skyrace Ještěd Běh 4.12.
Zámecký okruh - otužilci Choceň, Tichá Orlice   4.12. 13:00

Diskuse

Fňuky fňuk ... Horydoly - Andrea Černá, 30.11.2021 1:08, 9 příspěvků
Fňuky fňuk ... Lukas B., 29.11.2021 20:19, 9 příspěvků
Fňuky fňuk ... Pišišvor, 29.11.2021 8:09, 9 příspěvků
Fňuky fňuk ... Pišišvor, 28.11.2021 21:01, 9 příspěvků
Fňuky fňuk ... Kuba Turek, 28.11.2021 12:16, 9 příspěvků
Fňuky fňuk ... Pišišvor, 28.11.2021 10:36, 9 příspěvků
Fňuky fňuk ... Barča, 28.11.2021 10:19, 9 příspěvků
Pozůstatky z mládí? Kuba Turek, 28.11.2021 0:45, 9 příspěvků
Pozůstatky z mládí? Barča, 27.11.2021 23:02, 9 příspěvků
Brezina To je síla, 26.11.2021 11:27, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Tádžikistán na dostřel Ta... Horydoly , 24.11.2021 13:47
Czech Travel Market Horydoly , 21.11.2021 22:51
Re: Koronavirus Horydoly Open, 21.11.2021 1:46
Coronavirus alert level a... Horydoly , 17.11.2021 11:16
Lidem postiženým tornádem... Horydoly , 10.11.2021 15:56
Lezečky Scarpa Horydoly , 10.11.2021 13:20
Silvester v Bardejovských... Horydoly Open, 2.11.2021 10:23
Plnost času nastává! Před... milan šupa, 28.10.2021 18:36