10 TIPŮ NA SKALNÍ LEZENÍ Praha je horolezecká metropole

10 TIPŮ NA SKALNÍ LEZENÍ Praha je horolezecká metropole
Branické skály. Tobogan 5.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Česko patří mezi světové horolezecké velmoci, ačkoliv jsme malá zemička uprostřed Evropy bez velehor. Jak je to možné?

Jak na to

Český horolezecký svaz

O skály se starají dobrovolníci z řad Českého horolezeckého svazu. Většina tuzemských lezců jsou jeho členy a navzájem si zajišťují legislativu (většina skal je v přírodních rezervacích, a proto je potřeba vyjednávat s orgány ochrany přírody), jištění (zrezavělé nebo poškozené skoby a nýty je potřeba čas od času vyměnit), přístup (značí a opravují stezky ke skalám) a pravidla (horolezectví má přesná pravidla týkající se sportovního výkonu a zároveň ochrany přírody). Členství v českém horolezeckém svazu není povinně, ale mezi horolezci se považuje za čest. 

Na všech významných štítech a ve všech pohořích na světě se zapsali čeští horolezci do historie a zanechali svým nástupcům odkaz v podobě nejobtížnějších výstupů. Vytyčili mnohé klasické cesty, kterými se dosud leze na vrcholky.

Čeští horolezci brousí brilantní lezeckou techniku na velkém množství skal různého druhu, které země nabízí. Lezou na nich profesionální sportovci, rekreační lezci i příležitostní začátečníci.

Centrem českého lezeckého sportu je hlavní město Praha. Metrem, tramvají nebo městským autobusem dojedou horolezci k různorodým skalním oblastem za pár minut. Autem či vlakem jsou do hodiny v klasických pískovcových skalních městech nebo na vysokých skalních stěnách velehorského charakteru.

Vyberte si z našich tipů na zajímavé lezení: 

Kam tramvají?

Do 1 hodiny z centra Prahy

1. Holý vrch je oblíbenou skalní oblastí pro výcvik tradičního stylu lezení. Velmi tvrdá skála křemenec zaručuje, že se neulomí, i když za ní budou brát a stoupat na ní velkou silou nezkušení začátečníci. Zároveň v ní je dost spár, do kterých lze vkládat vlastní jištění během výstupu, a skalních rohů, okolo kterých lze namotat smyčky zabraňující případnému pádu. Je tu proto málo zatlučených skob a vrtaných nýtů.

Horydoly.cz Holý vrch a Kozí hřbety a Kozí hřbety do špatného počasí a Drytooling na Kozích hřbetech (VIDEO) a Zimní lezení na Holý vrch (VIDEO) a Na Holý vrch musí pražský horolezec v zimě (VIDEO) a Jak se leze Únětická spára (VIDEO)

2. Divoká Šárka nabízí podobné tradiční lezení jako Holý vrch, ale skal je tu více a na větší rozloze. Horolezci tady lezou už nejméně 110 let. Co je pro Pařížany pískovcové Fountainbleau, to je pro Pražany křemencová Šárka. Vybrat si mohou z několika stovek dlouhých i krátkých výstupů všech možných obtížností. Chybí jen extrémní linie nejvyšších obtížností.

Horydoly.cz Divoká Šárka a Divoká Šárka - Dívčí skok - Severozápadní hřeben (VIDEO) a Divoká Šárka - Dívčí skok - Jižní rys (VIDEO) a Divoká Šárka - Žabák - Gotické okno (VIDEO)

3. Hlubočepy poskytují lezcům fascinující položené i kolmé plotny téměř bez chytů a stupů ve vápenci. Všechny lezecké směry jsou zajištěné zalepenými bezpečnými nýty v moderním stylu.

Horydoly.cz První výstup v Hlubočepech a Velký kout v Hlubočepech 1968 a Kdysi dávno v Hlubočepech a Hlubočepské plotny pro lezce a Hlubočepy plotny pro pražské horolezce (VIDEO)

4. Branické skály na protějším břehu Vltavy jsou modernější obdobou Hlubočep. Jištění je tu blíže u sebe a je tu větší výběr lehčích cest.

Horydoly.cz Branické skály, staronové lezení a Branické skály (PODCAST)

Branické skály. Pizza Al Spinaci 4. 

Kam vlakem

Do 2 hodin z centra Prahy

5. Český kras v kaňonu Berounky umožňuje veškeré lezecké vyžití od supertěžkých prásků po lehoučké výstupy, dobrodružné a místy i nebezpečné lezení v tradičním duchu, ale také rekreační lezení podél bezpečných nýtů. Leze se po přírodních skalách, ale také v opuštěných lomech, nad řekou i v zastrčených údolíčkách. Na zdejší příjemný vápenec se těší každý český horolezec. Tady se píše česká horolezecká historie od 2. světové války až do dnešní doby.

6. Čertovy skály u Černolic jsou oblíbené především mezi horolezeckými instruktory a frekventanty horolezeckých škol. Zdejší prvovýstupy se uzavřely někdy před půl stoletím, kdy horolezci zdolali poslední volné směry, a od té doby se zde leze rekreačně. Křemencová pevná skála je přehledná a dobře se na ní orientuje.

7. Hrubá skála je obrovské skalní město pískovcových věží, kultovní místo pro zdejší horolezce, a poskytuje jednoznačně nejkrásnější výstupy na léto. Jindy se totiž na měkkých pískovcových skalách lézt nesmí. Důrazně doporučujeme, aby každý nový zájemce o zdejší lezení využil služeb horského vůdce anebo aspoň znalce oblasti. Jištění na pískovci je totiž obtížné a v případě neúspěchu nebezpečné, protože místo železných skob a mobilních pomůcek se do spár vkládají pouze lanové smyčky a uzle různých průměrů, které musí zadržet někdy i velmi dlouhé pády z kolmých stěn.

8. Bořeň je sopečný kužel ze znělce, což je černý a na omak příjemně drsný kámen. Ten umožňuje krásné a dlouhé lezení v kolmých spárách a po vztyčených pilířích. Na jaře, kdy ještě není povolené lezení na pískovcových věžích, se na Bořeň sjíždějí horolezci nejen z celých Čech, ale také ze vzdáleného německého Saska, což je bašta pískovcového lezení.

Kde zažít dobrodružství

Jen pro zkušené a odvážné!

9. Řež ukazuje, že horolezectví není jen lezení po vyhřátých skalkách s bezpečně zavrtanými nýty do skály, ale také dobrodružný sport plný adrenalinu, strachu a odvahy. Právě proto může být krásné. Buližníkové skály se občas lámou pod rukama lezců, cestu do vertikály je tady potřeba hledat, vážit každý krok a někdy svěřit svůj život do rukou kousku železa lehce založeného do malé spárky. Určitě tady žádný horolezec nevyleze kvůli strachu maximum ve své obtížnosti, ale pocit, že jste nahoře i přes všechny překážky, které se vám postavily do cesty, stojí za to.

Horydoly.cz Tradicionalisté v Řeži a Do Řeže na Velkou stolici a Dvě malé skalky a Začínáte s tradičním lezením? a Akáty zmizely, Řež se probudila do jara  

Řež. David dolézá cestu Kůň 4+.

10. Mařenka se kdysi stavěla jako kolmá vysoká skála do cesty Svatojánským proudům na Vltavě. Hluboké údolí jí zůstalo, ale proudy pod ní zmizely pod černou hladkou hladinou přehrady. To dodává zdejšímu lezení mystérium. Zkušení horolezci se sem vydávají především kvůli tréninku na velehory, protože Mařenka nabízí vše, co tam mohou potkat – skalní pilíře, stěny, komíny, hrany a kouty. V zimě se tady dokonce leze po ledopádech.

Horydoly.cz Mařenka nad Vltavou a Mařenka jako na horách a Stěna Mařenka poprvé! a Direttissima na MařenceLedopád Mařenka VIDEO a Ledopád v Komíně na MařenceKomín na Mařence a Začalo léto na Dolní Vltavě

INFO: Všechny skály jsou na webu Skalní oblasti. Reportáže z lezení najdete v na Horydoly v rubrice Horolezci

Doporučené vybavení

Lano 50 m5x expreskalezečky nebo trekové boty3x karabina se zámkemjistítkofriendy a vklíněncešťáradlo, delší smyčkypřilbahrudní a sedací úvazlékárničkamobil, hodinky, nepromokavá bundačepicebunda softshellfunkční trikoponožkybatoh 30 l. Pro pozdní návrat není od věci čelovka. Milovníci přírody ocení dalekohled, dobré fotky udělá zrcadlovka.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


registrovat

Prohlédněte si chaty k pronájmu a ubytování.
Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz

Nejčtenější články

Houby AKTUÁLNĚ 2020

Houby AKTUÁLNĚ 2020

JIŽNÍ MORAVA Přinášíme zprávy z lesů a luk. Přejeme dobrou chuť, ať už připravujete smaženici, sušíte nebo nakládáte jakékoliv jedlé houby!
Záříjové superstředy v Outlet Arena Moravia začínají

Záříjové superstředy v Outlet Arena Moravia začínají

Ostravský Outlet Arena Moravia zahajuje ve dnech 9. a 16. září oblíbené Superstředy, kdy si návštěvníci mohou pořídit outletové zboží s výhodnou dodatečnou slevou. Jedná se o poslední superstředy v tomto roce.
Temná turistika: 7 zajímavých míst k návštěvě

Temná turistika: 7 zajímavých míst k návštěvě

Smrt, tragédie nebo neštěstí spojuje fenomén pocházející z anglického výrazu Dark tourism, nebo-li Temná turistika. Jsou to místa, která zamávají častokrát i s otrlými cestovateli. Dark tourism bývá na hraně etiky, v poslední době
Berzdorfer See, Niedow a Kristýna

Berzdorfer See, Niedow a Kristýna

PODCAST V česko-polsko-německém pohraničí se koupá ve třech bývalých uhelných dolech.
Neúspešná resuscitácia na Žiarskej chate

Neúspešná resuscitácia na Žiarskej chate

ČERNÁ VDOVA V skorých ranných hodinách dňa 31. augusta boli záchranári Horskej záchrannej služby požiadaní o pomoc pre 27ročného Slováka, ktorý odpadol na Žiarskej chate a nemal prítomné základné životné funkcie.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Heckal 100 - fotovýstava Turnov, Muzeum Českého ráje 10.9.-1.11. 10.9.
40 let HO Jiskra Tanvald - výstava Desná, Riedlova vila 10.9.-30.10. 10.9.
Bike-Expo - veletrh Polsko, Kielce PŘESUNUTO 1.-3.10. 1.10.
European C-Boat Armada Rakousko, Wildalpen 1.-4.10. Divoká voda na otevřených kanoích 1.10.
Tajchová osmička Nová Baňa Beh 8.9.
Zaniknutý hrad Breznica - exkurze Tekovská Breznica, cintorín 1.10. 15:00
Nana - cestovatelský festival Kutná Hora, GASK 2.-3.10. 2.10.
Vinobraní Valtice ZRUŠENO! 2.-3.10. 2.10.
Padání - bouldering Žihle 2.-4.10. 2.10.
Nova Cup - cyklomaraton Mikulov Horská kola 3.10.

Diskuse

Včlánku o soeše JF jsou v... Kuba Turek, 30.9.2020 18:04, 10 příspěvků
Včlánku o soeše JF jsou v... PK, 27.9.2020 1:13, 10 příspěvků
Včlánku o soeše JF jsou v... Václav, 26.9.2020 18:58, 10 příspěvků
Let balonem Josef, 25.9.2020 17:21, 4 příspěvky
Lety balonem Martin, 24.9.2020 19:09, 4 příspěvky
Stačí otočit hlavou :) Tom, 24.9.2020 15:00, 1 příspěvek
Petr Josef, 23.9.2020 20:37, 4 příspěvky
Zpravodajství Pišišvor, 22.9.2020 14:51, 2 příspěvky
Zpravodajství Petr Š., 22.9.2020 14:01, 2 příspěvky
Re: Anna, 22.9.2020 8:46, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Milí přátelé Švýcarska, admin@ngs.cz, 26.9.2020 17:13
Re: Sportfilm Liberec admin@ngs.cz, 21.9.2020 19:42
Sportfilm Liberec admin@ngs.cz, 21.9.2020 19:39
Re: Djatlov / Ďatlov admin@ngs.cz, 18.9.2020 9:14
Djatlov / Ďatlov admin@ngs.cz, 18.9.2020 9:09
Název zůstává, mění se místo admin@ngs.cz, 15.9.2020 9:58
Kbely - lezecký instruktor admin@ngs.cz, 14.9.2020 20:04
Höllental - táboření Pivoň Pivoň, 14.9.2020 18:46