Malá dachsteinská dobrodružství

Malá dachsteinská dobrodružství
Dachstein, Gosaukamm a Bischofsmütze.
Autor snímku Salzburgerland
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE Jeden z nejbližších impozantních alpských velikánů se vypíná nějakých tři sta kilometrů od českých hranic. Téměř třítisícový Dachstein vévodí dalekému širokému okolí. Jeho bílá ledovcová čepice září stovky kilometrů daleko.

Jak na to

Doprava

Jedinou reálnou možností je příjezd po silnici. První trasa vede po ose Praha - České Budějovice - Linec - Salcburk - Ramsau, nebo se dá za Lincem odbočit na Bad Goisern a Gosau. Druhá trasa míří přes Německo z Plzně přes Mnichov a Salcburk do Ramsau.

Parkování

Osobní auta jezdí z Ramsau po horské silnici s mýtným na parkoviště pod jižní stěnou. Nesmí se zde přespávat. Autobusové zájezdy využívají spíše neplacená parkoviště na severu u Gosavských jezer.

Přenocování

Ubytování pod horami nabízí nepřeberné množství hotelů, penzionů a také několik kempů všech cenových kategorií. Nejlevnější rodinné penziony chtějí za noc a bohatou snídani necelých dvacet euro. Velká turistická střediska jsou především Ramsau, Schladming, Filzmoos, Gosau a Hallstatt. Přímo na horách jsou skromnější chaty vybavené pouze vícelůžkovými pokoji a společnými ubytovnami, teče v nich většinou jen studená voda a na výběr dostanete jen několik druhů jídla. S sebou si musíte přinést z hygienických důvodů tenký spací pytel anebo aspoň vložku do spacáku, protože na posteli najdete jen dvě erární deky a malý polštářek. Velmi praktické opatření je nápis Fussende na každé dece, který říká, kam se mají strčit nohy. 

Nejznámější chaty v masivu Dachsteinu jsou Adamek, Simony a Südwand. Přímo u paty nejvyšší hory stojí Wartehütte, která poskytuje přes den jídlo, ale v noci slouží pouze pro přespání v nouzi. Najíst se dá ještě v restauraci na horní stanici lanovky Hunerkogel. Na vedlejším hřebenu Gosaukamm je oblíbená velká chata Hofpürgl a o kus dál stojí malá a útulná Körnerova chata.

Okolí alpského velikána vysokého 2997 metrů (kříž na jeho vrcholu dosahuje přesně do tří tisíc metrů) nabízí nespočet možností, jak si užít krásných výhledů, adrenalinového sportu i odpočinkové turistiky.

Horská turistika

Je mnoho způsobů, jak na Dachsteinu strávit víkend, ale nejkrásnější je traverz Střechy, jak zní překlad jeho názvu. Přecházejí se při něm tři ledovce. Na Schladmingský je možno vyjet lanovkou od parkoviště poblíž Türlwandhütte.

Někomu ovšem oněch tisíc výškových metrů za jízdenku nestojí, a tak vyrážejí skupinky turistů ještě za tmy, aby se pozdravily s těmi línějšími nebo majetnějšími na horní stanici lanovky Hunnerkogel ve výšce dva tisíce sedm set metrů.

Zdálo by se, že zbývajících tři sta výškových metrů na vrchol bude už jen záležitostí hodinky či dvou. Opak se však ukáže pravdou. Cesta přes Schladmingský a potom Hallstattský ledovec sice vede nejprve po sněhové autostrádě vyjeté rolbou, ale na dohled ke Střeše se začíná zdvihat.

Hodina ploužení do prudkého kopce po kotníky v mokrém sněhu dává zabrat každému včetně místních horských vůdců. Konečně přijde závěrečná sněhová mulda a bohapustá dřina končí pod obrovským skalním žlabem, který míří až někam do nebe.

Ve žlabu bývá obvykle hodně lidí. Vypadají navlečeni do helem, batohů a bund jako malí barevní mravenci. Je to ovšem vysoká hra. Nikdo nesmí ulomit kámen, nikdo neshodí suť ze skalní police. Když se to stane, může zranit lidi pod sebou.

Po překonání ledovcové trhliny následuje výstup, který je pro vysokohorské turisty vrcholem umění. Střídají se na něm schůdné skalní police, kolmé stěnky, skoby a kramle. Aby turista spatřil zblízka vrcholový kříž, musí nakonec překonat desetimetrovou kolmou stěnu po kramlovém žebříku.

Stoupání od Adámkovy chaty k ledovci Gosau podél Schneebergwand.

Je to dobře zajištěný výstup pomocí ferátových lan. Budete tedy určitě potřebovat přilbu, lano, horolezecký úvazek a pár karabin.

Počítejte s tím, že horští vůdci budou chránit především své klienty, a může se tedy stát, že vás občas odstaví od štandu nebo odstrčí vaše lano. Nemějte jim to za zlé, protože mají v rukou životy naprostých laiků. Na frekventovaných vrcholech, ke kterým Dachstein rozhodně patří, je potřeba počítat s tlačenicí.

"Výstup nekončí na vrcholu, ale teprve v bezpečí chaty," zní staré horolezecké pravidlo, které zde vládne železnou pěstí. Dlouhý sestup není nijak náročný a vede po ferátě většinou podél kovového lana, ale pokud se k únavě přidá i špatné počasí, je na neštěstí zaděláno. Od Vysokých Taur sem často přicházejí rychlé a nebezpečné bouřky.

Ani sestupem po skalním hřebenu ještě nic nekončí. Adámkova chata je vzdálena hodinu ostré chůze po strmém Gosauském ledovci. Pokud se někdo dosud nenavázal na lano, protože mu výstup i sestup připadaly lehké, teď to musí udělat. Rozpraskaný ledovec totiž v sobě skrývá mnohé neviditelné trhliny a vachrlaté sněhové mosty.

Na Adámkově chatě je nutné přenocovat a druhý den se schází pěšky dolů ke Gosauským jezerům a na parkoviště pod severními srázy Dachsteinu. Návrat k autu pod jižní stěnou musíme absolvovat místní dopravou, která se skrývá pod názvem Postbus.

Pokud máte dost času a sil, můžete se od Adámka vrátit přes kratičkou ferátu Steinerne Scharte a všechny ledovce k lanovce na Hunerkogel a dolů na parkoviště, odkud jste začínali.

VIDEO Traverz Dachsteinu

Horská kola

V Ramsau pod Dachsteinem je ráj cyklistů na tlustých pneumatikách. Jezdí se tu po lesních svážnicích, po sjezdovkách i po upravených trasách pro zimní běžkování.

Králem zdejších cyklovýletů je Alpentour Steiermark. Její jádro tvoří sedm etap, během kterých každý den vystoupáte a sjedete tisíc výškových metrů. Většinou pojedete v méně či více náročném terénu.

Kompletní túra ovšem měří 1140 kilometrů a celkem se při ní musí zdolat 31 výškových kilometrů. Rozumí se samo sebou, že půlka z toho je do kopce a půlka z kopce. Dolů je to ovšem mnohdy těžší a únavnější než nahoru!

Nejnižší místo trasy leží jen 350 m nad mořem, nejvyšší průsmyky se projíždějí v patnácti stech metrech. Šestnáctidenní putování zavádí cyklisty z Ramsau do Mitterndorfu, přes MariaZell, Štýrský Hradec, Svatého Petra u Enže až do Fischbachu. To je kličkovaná snad po všech štýrských horách mezi Salzburkem a Štýrským Hradcem.

Potřebujete na ni celoodpružené horské kolo v perfektním stavu, vybavení na dvoutýdenní cestování od jedné horské chaty k druhé (můžete si ho nechat převážet jako většina cyklistů speciálním taxíkem), fyzičku a dobře zvládnutou techniku jízdy v terénu. Za námahu ovšem získáte zážitek na celý život.

Dachstein.

Cyklistické sjezdovky

Nad turistickými městečky Ramsau a Schladming se zvedají kopce Planai a Hochwurzen s lanovkami, které vozí cyklisty. Tamní bikepark zahrnuje několik sjezdových tratí od jednoduchých lesních svážnic přes prudké lesní sjezdy až po jízdy po loukách.

Více než kilometrové převýšení zaručuje ďábelský spád a velmi rychlou jízdu bez jediného šlápnutí do pedálů. Na dokonalé vyžití tady potřebujete kompletní sjezdařské vybavení. Základem je celoodpružené kolo, chránič a integrální přilba. Všechno lze půjčit dole ve Schladmingu ve specializovaných půjčovnách.

Horolezectví

Kromě vysokohorské turistiky je Dachstein proslulý svojí jižní stěnou vysokou téměř tisíc metrů. V ní na začátku minulého století bojovali špičkoví horolezci a vytyčovali nové výstupové směry.

Dodnes se tu lezou cesty nazvané jejich jmény Pichlweg (horolezecká obtížnost III) a Steinerweg (obtížnost IV), které patří mezi nejpopulárnější alpské výstupy vůbec. K jejich zdolání je potřeba velkých zkušeností, dostatečné vybavení a houževnatost. Leze se bez přestávky celý den a přesto mnohá lezecká družstva musejí bivakovat vysoko ve skalních stěnách. Dnes je ovšem dokážou zdolat i rekreační horolezci.

Sportovně zaměření lezci, kteří se nevyžívají v nebezpečných a dlouhých stěnách, ale upřednostňují spíše obtížné skalní lezení na nižších vrcholcích, chodí do skal hřebene Gosaukamm, který se táhne z Dachsteinu nad stejnojmenná jezera. Nacházejí tu stovky výstupů zajištěných moderními bezpečnými skobami umístěných v krátkých vzdálenostech mezi sebou.

Nehrozí jim tedy dlouhé pády s nejistým přežitím, ale nanejvýš několikametrový odskok do lana. Při pohledu do průvodců lze zjistit, že dnešní standardní pětky se spoustou železa vylezl již na počátku minulého století věrozvěst sólolezení a absolutně čistého přístupu ke skálám Paul Preuss.

Z okolí Adámkovy chaty se stal během posledních pár let ráj rekreačních horolezců. Výborně zajištěné lezecké směry jsou vedeny lahůdkovými směry, návraty jsou zajištěné slaňovacími kruhy nebo ferátami a přístupy jsou dlouhé od pěti minut do půl hodiny.

Dirndl, Westgrat (Západní hřeben). René Kujan na stanovišti.

Pěší turistika

Podobně jako Alpentour pro cyklisty je známá cesta pro výletníky poeticky nazvaná od Ledovce k vínu. Týdenní putování začíná pod Dachsteinem a směrem na Štýrský Hradec se jde po nižších a nižších horách, až se dojde do oblasti Schilcher, kde se od keltských dob pěstuje stejnojmenné víno.

Má originální chuť, kterou můžete ochutnat v každé vesnici v hospodě nebo domě na vinici. Vinaři totiž vědí, že málokdo si po ochutnávce nekoupí pár láhví domů.

Turisté zaměření spíše na hory se vydávají stejně jako sportovní lezci do Gosaukamm. Na rozdíl od nich však nešplhají po skálách, ale procházejí po lehčích i těžkých cestách pohoří křížem krážem. Mezi nejhezčí zážitky patří pohled na tři tmavě modrá Gosavská jezera lemovaná bílými skálami a zelenou kosodřevinou z tisícimetrové výše.

Do vzpomínek se ukládají i noclehy na mnoha horských chatách, které jsou dostupné jen pěšky.

Cesta přes sedlo Tor (2033 m) pod Torsteinem.

Feráty

V posledních letech je nejoblíbenější českou disciplínou na Dachsteinu lezení po ferátách, neboli klettersteigách. Výstupy podél ocelových lan na pomezí mezi horolezectvím a pěší turistikou jsou rok od roku bezpečnější jednak kvůli pečlivé údržbě od místních alpských spolků a zároveň díky stále lepšímu vybavení turistů, kteří nosí přilbu, horolezecký úvazek a jistící karabiny s tlumičem případného pádu.

Nejznámější jsou dlouhé a náročné trasy Johann od jihu k chatě Wartehütte a severní Seewand nad Hallstatem. Kratší zajištěné stezky vedou na mnohé další vrcholky a sedla v zaledněné i skalní oblasti dachsteinského masivu.

VIDEO Feráta Der Johann

Ostatní sporty

Nejste turisté, cyklisté ani horolezci? Nevadí. Na ledovci je celoročně upravená dráha pro tréning běžkařů. Potkávají se tu amatéři s profesionálními reprezentačními týmy. Všichni sbírají síly do další zimní sezóny.

Kousek vedle bývala v provozu sjezdovka s vleky. Nic moc to nebylo, ale na letní svezení byla příjemná. Vyžívali se tu především snowboarďáci v malém snowparku. Od roku 2023 je zavřená.

Vodáci splouvají nedalekou řeku Salzach a říčku Lammer. Silniční cyklisté si užijí na perfektním asfaltu místních horských silniček.

Napadá vás ještě nějaký sport v přírodě? Dachstein vám ho jistě splní. A jestli ne, počkejte na první sníh a jeďte do Schladmingu nebo do Ramsau s běžkami. Je tu nejhezčí běhání v celém Rakousku.

Sjezdaři mohou využít napojení na obrovský areál Sportwelt Amadé, který nabízí skoro tisíc kilometrů sjezdovek. Jestli myslíte spíše na skialpinismus, klidně jeďte teď v létě, sněhu je tam dost.

S lyžemi se na Dachstein dá vystoupat i v prosinci, žlaby v Gosaukamm se dají jezdit v lednu a únoru, ale v tu dobu nejsou ideální podmínky pro lyžování. Začátkem zimy hrozí laviny, sníh na ledovcích ještě není pevný, klidně pustí lyžaře do trhliny, a navíc je krátký den. V květnu nebo začátkem června, kdy se otevírají všechny chaty, je ten nejlepší okamžik vyrazit.

Populární je traverz hlavního vrcholu s návratem druhý den přes Steinere Scharte. Užijete se při něm dva nádherné a dlouhé sjezdy a výstupy povedou spíše po skále než po sněhu. Nebo se dá sjet od Dachsteinu až do Hallstattu. Budou-li vám přát sněhové podmínky, sjedete si jeden z nejdelších rakouských svahů, který měří patnáct kilometrů.

V den otevření Adámkovy chaty (první sobotu v červnu) se dokonce jezdí po Gosauském ledovci už sto let terénní ledovcový obří slalom ze sedla Windluke k chatě.


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě 

Horydoly.cz Dachstein na HORYDOLY

Pestrá turistická nabídka na Dachsteinu

Malá dachsteinská dobrodružství

Dachstein, ledovec na mořském dně GEOLOGIE

Deset omylů českých turistů BEZPEČNOST

IRG Klettersteig u Dachsteinu FERÁTA

Feráta Johann a Ošklivý a vzrušující Johann a Dachsteinský přízrak

Skvělé lezení pod Dachsteinem SKALNÍ LEZENÍ

Excelentní vápno na Dachu SKALNÍ LEZENÍ 

DLOUHÉ VÝSTUPY

Mitterspitz - pilíř jižní stěny 3+

Bischofsmütze - Jižní strž 3

Dirndl - Západní hřeben 3+

Kopfwand - Severozápadní hrana 4

Dachstein - Pichlweg 4

Dachstein - Steinerweg 5-

Grosswandeck - Quo Vadis 5-

Torstein - Windlegergrat 5 A0

Untere Windlucke - Schmetterling 6

ZIMA A SNÍH

Tři dachsteinské ledovce  

Letní lyžování na Dachsteinu 

Ramsau/Schladming - běžky/sjezdovky

4 skialpové túry v Gosaukamm u Hofpürglhütte

Prašan v Gosaukamm

Dachstein od Schladmingu PANORAMA

Velké skalní řícení na Dachsteinu NEWS 2020

Aktuální zpráva z letního Dachsteinu NEWS 2016

Aktuálně z Dachsteinu v září NEWS 2014

Aktuálně z Dachsteinu NEWS 2007

Dachstein a Gosau stále pod sněhem NEWS 2004

Dva Češi strhli čtyři Čechy z Dachsteinu

Booking.com

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Co se týče Alpentouru,tak není potřeba celopéro,protože většina okruhu vede po šotolině a asfaltu a těch 31305 výškových je vše do kopce.Hoháče vždy jen do kopce!!! :)
  • Autor jose
  • Datum a čas 2.8.2006 19:46
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Česko-slovinský alpský spolek. Čemu slouží a komu patří?

Česko-slovinský alpský spolek. Čemu slouží a komu patří?

Aby Český horolezecký svaz obešel úředně-ekonomické problémy s pojištěním Uniqa a vstupem do struktur Slovinského horského spolku, založil Česko-slovinský alpský spolek.... celý článek

Skály v údolí Vrchlice: plotny u Malešova

Horolezecká nehoda se zázračně dobrým koncem v Zákolanech

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Vzdělávání – cesta k horolezeckému úspěchu?

Vzdělávání – cesta k horolezeckému úspěchu?

Nový systém vzdělávání představil Český horolezecký svaz a reakce na něj přišly od členů prakticky okamžitě. Instruktor poskytuje metodickou přípravu, trenér se zaměřuje na výkonnostní stránku svěřenců. Oba vzdělávací směry jsou
Německo AKTUÁLNĚ 2024

Německo AKTUÁLNĚ 2024

Německo je zemí řek, jezer, hor, moře, památek, tragické historie, velké vědy a techniky. Najdete v něm vše, na co si vzpomenete. Čtěte horké novinky od našich severních, západních i jižních sousedů.
Zbranek se dostal mezi funkcionářskou elitu na olympiádě v Paříži

Zbranek se dostal mezi funkcionářskou elitu na olympiádě v Paříži

Lezení na Olympijských hrách v Paříži zveřejnilo všechny funkcionáře. Mezi nimi je i stavěč Jan Zbranek. Je určen ke stavbě cest na obtížnost.
4 horolezecké čtyřky na pravém břehu Bielatal

4 horolezecké čtyřky na pravém břehu Bielatal

Bielatal je doporučován jako cíl prvního lezení v Sasku. V minulém díle jsme zavítali na levý břeh potoku Biela, abychom našli pár cest pro méně výkonné a více bojácné lezce. Nyní pojďme dát dohromady
40 000 dolarů za Mount Everest

40 000 dolarů za Mount Everest

GLOSA Na Mount Everestu brzy začne hlavní horolezecká sezóna. Dodnes si výstup zarezervovalo přes různé expediční společnosti asi 400 zájemců, jak prohlásil Rakesh Gurung, šéf turistického úřadu v Kathmandu. Očekávají se však

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Padání - bouldering Žihle 26.-28.4. 26.4.
Valné zhromaždenie JAMES Žilina, Dom techniky   27.4.
Spezi - veletrh Německo, Lauchringen 27.-28.4. Alternativní cyklistika 27.4.
Lodě na Labi Nymburk 29.4.-8.5. 29.4.
Gruzie, Svanetie - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Gabriela Jurzykuwska 30.4. 18:30
Adršpach - povolené lezení
Broumovsko Povolené lezení 1.5.-30.11. 1.5.
Melloblocco - bouldering Itálie, Val di Mello 8.-11.5. 8.5.
Hobby - veletrh České Budějovice, výstaviště 9.-12.5. 9.5.
Cestoslet - festival Běšiny 9.-12.5. 9.5.
Rodina a volný čas - veletrh Louny 17.-19.5. 17.5.

Diskuse

bnijnews express scripts com pharmacies, 22.4.2024 2:33, 3 příspěvky
hhvuvofr canadian pharmacy in canada, 22.4.2024 2:26, 3 příspěvky
fgwnqjobj valtrex prescription medicine, 22.4.2024 1:28, 3 příspěvky
nyxdonyc lisinopril 10 12.5 mg, 22.4.2024 1:08, 117 příspěvků
oypcyaxp generic cialis tadalafil, 22.4.2024 0:51, 1 příspěvek
V Říčanech nejezděte rych... Michael Beranek, 21.4.2024 18:21, 3 příspěvky
Bernina strašný news, 20.4.2024 11:13, 1 příspěvek
Nedej na nějaké rádobychy... Michael Beranek, 18.4.2024 17:34, 10 příspěvků
Prostě nehoda Horydoly, 18.4.2024 11:52, 10 příspěvků
Prostě nehoda EH, 18.4.2024 11:41, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20
EXPEDÍCIE (jar 2024) Horydoly , 20.4.2024 17:50
ČSK media - změny na PR p... Horydoly , 19.4.2024 12:00
S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23