Malá dachsteinská dobrodružství

Malá dachsteinská dobrodružství
SDÍLEJ:

Jeden z nejbližších impozantních alpských velikánů se vypíná nějakých tři sta kilometrů od českých hranic. Téměř třítisícový Dachstein vévodí dalekému širokému okolí. Jeho bílá ledovcová čepice září stovky kilometrů daleko.

Jak na to

Doprava

Jedinou reálnou možností je příjezd po silnici. První trasa vede po ose Praha - České Budějovice - Linec - Salcburk - Ramsau, nebo se dá za Lincem odbočit na Bad Goisern a Gosau. Druhá trasa míří přes Německo z Plzně přes Mnichov a Salcburk do Ramsau.

Parkování

Osobní auta jezdí z Ramsau po horské silnici s mýtným na parkoviště pod jižní stěnou. Nesmí se zde přespávat. Autobusové zájezdy využívají spíše neplacených parkovišť na severu u Gosavských jezer.

Přenocování

Ubytování pod horami nabízí nepřeberné množství hotelů, penzionů a také několik kempů všech cenových kategorií. Nejlevnější rodinné penziony chtějí za noc a bohatou snídani necelých dvacet euro. Velká turistická střediska jsou především Ramsau, Schladming, Filzmoos, Gosau a Hallstatt. Přímo na horách jsou skromnější chaty vybavené pouze vícelůžkovými pokoji a společnými ubytovnami, teče v nich většinou jen studená voda a na výběr dostanete jen několik druhů jídla. S sebou si musíte přinést z hygienických důvodů tenký spací pytel anebo aspoň vložku do spacáku, protože na posteli najdete jen dvě erární deky a malý polštářek. Velmi praktické opatření je nápis Fussende na každé dece, který říká, kam se mají strčit nohy. Ubytování stojí od patnácti do dvaceti euro za noc, organizovaní turisté a horolezci dostávají poloviční slevu.

Jídlo a pití

Jídlo přijde na pět až patnáct euro, pivo nebo Radler (mix pivo-limo) si dáte za tři eura a půllitr vody se syrupem za necelé jedno euro. Nejznámější chaty v masivu Dachsteinu jsou Adamek, Simony a Südwand. Přímo u paty nejvyšší hory stojí Wartehütte, která poskytuje přes den jídlo, ale v noci slouží pouze pro přespání v nouzi. Najíst se dá ještě v restauraci na horní stanici lanovky Hunerkogel. Na vedlejším hřebenu Gosaukamm je oblíbená velká chata Hofpürgl a o kus dál stojí malá a útulná Körnerova chata.

Okolí alpského velikána vysokého 2997 metrů (kříž na jeho vrcholu dosahuje přesně do tří tisíc metrů) nabízí nespočet možností, jak si užít krásných výhledů, adrenalinového sportu i odpočinkové turistiky.

Horská turistika

Je mnoho způsobů, jak na Dachsteinu strávit víkend, ale nejkrásnější je traverz Střechy, jak zní překlad jeho názvu. Přecházejí se při něm tři ledovce. Na Schladmingský je možno vyjet lanovkou od parkoviště poblíž Türlwandhütte.

Někomu ovšem oněch tisíc výškových metrů za jízdenku nestojí, a tak vyrážejí skupinky turistů ještě za tmy, aby se pozdravily s těmi línějšími nebo majetnějšími na horní stanici lanovky Hunnerkogel ve výšce dva tisíce sedm set metrů.

Zdálo by se, že zbývajících tři sta výškových metrů na vrchol bude už jen záležitostí hodinky či dvou. Opak se však ukáže pravdou. Cesta přes Schladmingský a potom Hallstattský ledovec sice vede nejprve po sněhové autostrádě vyjeté rolbou, ale na dohled ke Střeše se začíná zdvihat.

Hodina ploužení do prudkého kopce po kotníky v mokrém sněhu dává zabrat každému včetně místních horských vůdců. Konečně přijde závěrečná sněhová mulda a bohapustá dřina končí pod obrovským skalním žlabem, který míří až někam do nebe.

Ve žlabu bývá obvykle hodně lidí. Vypadají navlečeni do helem, batohů a bund jako malí barevní mravenci. Je to ovšem vysoká hra. Nikdo nesmí ulomit kámen, nikdo neshodí suť ze skalní police. Když se to stane, může zranit lidi pod sebou.

Po překonání ledovcové trhliny následuje výstup, který je pro vysokohorské turisty vrcholem umění. Střídají se na něm schůdné skalní police, kolmé stěnky, skoby a kramle. Aby turista spatřil zblízka vrcholový kříž, musí nakonec překonat desetimetrovou kolmou stěnu po kramlovém žebříku.

Je to dobře zajištěný výstup, ale nejedná se o ferátu. Budete tedy určitě potřebovat přilbu, lano, horolezecký úvazek a pár karabin.

Počítejte s tím, že horští vůdci budou chránit především své klienty, a může se tedy stát, že vás občas odstaví od štandu nebo odstrčí vaše lano. Nemějte jim to za zlé, protože mají v rukou životy naprostých laiků. Na frekventovaných vrcholech, ke kterým Dachstein rozhodně patří, je potřeba počítat s tlačenicí.

"Výstup nekončí na vrcholu, ale teprve v bezpečí chaty," zní staré horolezecké pravidlo, které zde vládne železnou pěstí. Dlouhý sestup není nijak náročný a vede po ferátě většinou podél kovového lana, ale pokud se k únavě přidá i špatné počasí, je na neštěstí zaděláno. Od Vysokých Taur sem často přicházejí rychlé a nebezpečné bouřky.

Ani sestupem po skalním hřebenu ještě nic nekončí. Adámkova chata je vzdálena hodinu ostré chůze po strmém Gosauském ledovci. Pokud se někdo dosud nenavázal na lano, protože mu výstup i sestup připadaly lehké, teď to musí udělat. Rozpraskaný ledovec totiž v sobě skrývá mnohé neviditelné trhliny a vachrlaté sněhové mosty.

Na Adámkově chatě je nutné přenocovat a druhý den se schází pěšky dolů ke Gosauským jezerům a na parkoviště pod severními srázy Dachsteinu. Návrat k autu pod jižní stěnou musíme absolvovat místní dopravou, která se skrývá pod názvem Postbus.

Pokud máte dost času a sil, můžete se od Adámka vrátit přes kratičkou ferátu Steinerne Scharte a všechny ledovce k lanovce na Hunerkogel a dolů na parkoviště, odkud jste začínali.

Horská kola

V Ramsau pod Dachsteinem je ráj cyklistů na tlustých pneumatikách. Jezdí se tu po lesních svážnicích, po sjezdovkách i po upravených trasách pro zimní běžkování.

Králem zdejších cyklovýletů je Alpentour Steiermark. Její jádro tvoří sedm etap, během kterých každý den vystoupáte a sjedete tisíc výškových metrů. Většinou pojedete v méně či více náročném terénu.

Kompletní túra ovšem měří 1140 kilometrů a celkem se při ní musí zdolat 31 výškových kilometrů. Rozumí se samo sebou, že půlka z toho je do kopce a půlka z kopce. Dolů je to ovšem mnohdy těžší a únavnější než nahoru!

Nejnižší místo trasy leží jen 350 m nad mořem, nejvyšší průsmyky se projíždějí v patnácti stech metrech. Šestnáctidenní putování zavádí cyklisty z Ramsau do Mitterndorfu, přes MariaZell, Štýrský Hradec, Svatého Petra u Enže až do Fischbachu. To je kličkovaná snad po všech štýrských horách mezi Salzburkem a Štýrským Hradcem.

Potřebujete na ni celoodpružené horské kolo v perfektním stavu, vybavení na dvoutýdenní cestování od jedné horské chaty k druhé (můžete si ho nechat převážet jako většina cyklistů speciálním taxíkem), fyzičku a dobře zvládnutou techniku jízdy v terénu. Za námahu ovšem získáte zážitek na celý život.

Cyklistické sjezdovky

Nad turistickými městečky Ramsau a Schladming se zvedají kopce Planai a Hochwurzen s lanovkami, které vozí cyklisty. Tamní bikepark zahrnuje několik sjezdových tratí od jednoduchých lesních svážnic přes prudké lesní sjezdy až po jízdy po loukách.

Více než kilometrové převýšení zaručuje ďábelský spád a velmi rychlou jízdu bez jediného šlápnutí do pedálů. Na dokonalé vyžití tady potřebujete kompletní sjezdařské vybavení. Základem je celoodpružené kolo, chránič a integrální přilba. Všechno lze půjčit dole ve Schladmingu ve specializovaných půjčovnách.

Horolezectví

Kromě vysokohorské turistiky je Dachstein proslulý svojí jižní stěnou vysokou téměř tisíc metrů. V ní na začátku minulého století bojovali špičkoví horolezci a vytyčovali nové výstupové směry.

Dodnes se tu lezou cesty nazvané jejich jmény Pichlweg (horolezecká obtížnost III) a Steinerweg (obtížnost IV), které patří mezi nejpopulárnější alpské výstupy vůbec. K jejich zdolání je potřeba velkých zkušeností, dostatečné vybavení a houževnatost. Leze se bez přestávky celý den a přesto mnohá lezecká družstva musejí bivakovat vysoko ve skalních stěnách. Dnes je ovšem dokážou zdolat i rekreační horolezci.

Sportovně zaměření lezci, kteří se nevyžívají v nebezpečných a dlouhých stěnách, ale upřednostňují spíše obtížné skalní lezení na nižších vrcholcích, chodí do skal hřebene Gosaukamm, který se táhne z Dachsteinu nad stejnojmenná jezera. Nacházejí tu stovky výstupů zajištěných moderními bezpečnými skobami umístěných v krátkých vzdálenostech mezi sebou.

Nehrozí jim tedy dlouhé pády s nejistým přežitím, ale nanejvýš několikametrový odskok do lana. Při pohledu do průvodců lze zjistit, že dnešní standardní pětky se spoustou železa vylezl již na počátku minulého století věrozvěst sólolezení a absolutně čistého přístupu ke skálám Paul Preuss.

Z okolí Adámkovy chaty se stal během posledních pár let ráj rekreačních horolezců. Výborně zajištěné lezecké směry jsou vedeny lahůdkovými směry, návraty jsou zajištěné slaňovacími kruhy nebo ferátami a přístupy jsou dlouhé od pěti minut do půl hodiny.

Pěší turistika

Podobně jako Alpentour pro cyklisty je známá cesta pro výletníky poeticky nazvaná od Ledovce k vínu. Týdenní putování začíná pod Dachsteinem a směrem na Štýrský Hradec se jde po nižších a nižších horách, až se dojde do oblasti Schilcher, kde se od keltských dob pěstuje stejnojmenné víno.

Má originální chuť, kterou můžete ochutnat v každé vesnici v hospodě nebo domě na vinici. Vinaři totiž vědí, že málokdo si po ochutnávce nekoupí pár láhví domů.

Turisté zaměření spíše na hory se vydávají stejně jako sportovní lezci do Gosaukamm. Na rozdíl od nich však nešplhají po skálách, ale procházejí po lehčích i těžkých cestách pohoří křížem krážem. Mezi nejhezčí zážitky patří pohled na tři tmavě modrá Gosavská jezera lemovaná bílými skálami a zelenou kosodřevinou z tisícimetrové výše.

Do vzpomínek se ukládají i noclehy na mnoha horských chatách, které jsou dostupné jen pěšky.

Feráty

V posledních letech je nejoblíbenější českou disciplínou na Dachsteinu lezení po ferátách, neboli klettersteigách. Výstupy podél ocelových lan na pomezí mezi horolezectvím a pěší turistikou jsou rok od roku bezpečnější jednak kvůli pečlivé údržbě od místních alpských spolků a zároveň díky stále lepšímu vybavení turistů, kteří nosí přilbu, horolezecký úvazek a jistící karabiny s tlumičem případného pádu.

Nejznámější jsou dlouhé a náročné trasy Johann od jihu k chatě Wartehütte a severní Seewand nad Hallstatem. Kratší zajištěné stezky vedou na mnohé další vrcholky a sedla v zaledněné i skalní oblasti dachsteinského masivu.

Ostatní sporty

Nejste turisté, cyklisté ani horolezci? Nevadí. Na ledovci je celoročně upravená dráha pro tréning běžkařů. Potkávají se tu amatéři s profesionálními reprezentačními týmy. Všichni sbírají síly do další zimní sezóny.

Kousek vedle je sjezdovka s vleky. Nic moc to není, ale na letní svezení je příjemná. Vyžívají se tu především snowboarďáci v malém snowparku.

Vodáci splouvají nedalekou řeku Salzach a říčku Lammer. Silniční cyklisté si užijí na perfektním asfaltu místních horských silniček.

Napadá vás ještě nějaký sport v přírodě? Dachstein vám ho jistě splní. A jestli ne, počkejte na první sníh a jeďte do Schladmingu nebo do Ramsau s běžkami. Je tu nejhezčí běhání v celém Rakousku.

Sjezdaři mohou využít napojení na obrovský areál Sportwelt Amadé, který nabízí skoro tisíc kilometrů sjezdovek. Jestli myslíte spíše na skialpinismus, klidně jeďte teď v létě, sněhu je tam dost.

S lyžemi se na Dachstein dá vystoupat i v prosinci, žlaby v Gosaukamm se dají jezdit v lednu a únoru, ale v tu dobu nejsou ideální podmínky pro lyžování. Začátkem zimy hrozí laviny, sníh na ledovcích ještě není pevný, klidně pustí lyžaře do trhliny, a navíc je krátký den. V květnu nebo začátkem června, kdy se otevírají všechny chaty, je ten nejlepší okamžik vyrazit.

Populární je traverz hlavního vrcholu s návratem druhý den přes Steinere Scharte. Užijete se při něm dva nádherné a dlouhé sjezdy a výstupy povedou spíše po skále než po sněhu. Nebo se dá sjet od Dachsteinu až do Hallstattu. Budou-li vám přát sněhové podmínky, sjedete si jeden z nejdelších rakouských svahů, který měří patnáct kilometrů.

V den otevření Adámkovy chaty (první sobotu v červnu) se dokonce jezdí po Gosauském ledovci už sto let terénní ledovcový obří slalom ze sedla Windluke k chatě.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Co se týče Alpentouru,tak není potřeba celopéro,protože většina okruhu vede po šotolině a asfaltu a těch 31305 výškových je vše do kopce.Hoháče vždy jen do kopce!!! :)
  • Autor jose
  • Datum a čas 2.8.2006 19:46
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Krkonošský survival aneb jak se stát mistrem republiky

Krkonošský survival aneb jak se stát mistrem republiky

Nemám rád tréninky, nemám rád běhání. Miluju adrenalin a testování svých limitů. Proto jsem tady, na startu Krkonošského survivalu. Za poslední tři měsíce jsem běžel pouze několikrát na autobus. Dvacetihodinový závod... celý článek

Ředitelem CzechTourism se stal Jan Herget

20 tipů na zimní lezení u Zeleného plesa

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

České hory aktuálně 2018/2019

České hory aktuálně 2018/2019

BESKYDY Hory a doly v Čechách i na Moravě nabízejí pohádkové terény pro milovníky všech zimních dobrodružství. Sníh a led láká nejenom na běžky, sjezdovky a snowboard, ale také na sněžnice nebo ledové lezení.
Tongariro Crossing: nejhezčí jednodenní trek Nového Zélandu

Tongariro Crossing: nejhezčí jednodenní trek Nového Zélandu

Tongariro Alpine Crossing - jeden z nejkrásnějších treků planety. Jak se na něj připravit, co očekávat? Jak funguje parkování a shuttle bus?
Skialpové lyže v mém životě

Skialpové lyže v mém životě

AKTUALIZACE Skialpová sága pokračuje. Věnuji tichou vzpomínku deseti párům lyží, které se mnou prožily 27 let na skialpinistických túrách. První skialpové radosti jsem si užil v roce 1992. Tehdy se mi
Sportovní letiště Most pro parašutisty, větroně a ultralighty

Sportovní letiště Most pro parašutisty, větroně a ultralighty

Letiště Most slouží především amatérským sportovcům. Startují odtud ultralehká letadla, malá soukromá letadélka, větroně a hodně se tady skáče padákem. Parašutismus je zde provozován také komerčně v tandemu.
České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2019

České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2019

NÁRODNÍ PARK Malé, ale důležité zprávy z české i německé strany hranice, z kraje pískovcových věží a vysokých skalních masivů, z Českého a Saského Švýcarska.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Mackenzie - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Milan Pachlopnik 21.3. 18:30
Hledání jara Praha, Toulcův dvůr Vycházka 21.3. 16:00
Bokami Západných Tatier Bobrovecká Vápenica 21.-23.3. Skialpinismus 21.3.
Nanga Parbat - premiéra filmu Praha, Kayak BeachBar 21.3. 19:00
Zanzibar a Tanzánie - diashow Pardubice, Východočeské muzeum Přednáší Pavel Chlum a Petr Kvarda 21.3. 18:00
Balaton Supermarathon Maďarsko, Badacsonytomaj Běh 21.-24.3. 21.3.
Írán - diashow Košice, Úsmev Přednáší Whisky 21.3. 19:00
Sibiř - diashow Praha, Vnitroblock 21.3. 19:45
Festival cestování - veletrh Pardubice, Ideon 22.-23.3. 22.3.
Soví noc - vycházka Nebužely, nádraží 22.3. 17:50

Diskuse

imunita Martina, 22.3.2019 11:07, 15 příspěvků
Masakrózní Skiák, 21.3.2019 17:32, 1 příspěvek
Koloběžka Lenka, 21.3.2019 9:40, 11 příspěvků
Snad jo Skiák, 20.3.2019 19:16, 2 příspěvky
Czech Tourism PK, 20.3.2019 18:07, 2 příspěvky
Průdušky Jarka, 20.3.2019 17:36, 7 příspěvků
Koloběžka Podrobnosti, 20.3.2019 13:18, 11 příspěvků
Koloběžka Karel, 20.3.2019 11:10, 11 příspěvků
Neumax Plecko, 19.3.2019 14:31, 5 příspěvků
Koloběžka Lenka, 19.3.2019 11:18, 11 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Léto 2019: Lesnická praco... Horydoly , 20.3.2019 22:48
Přivítejte jaro ve Středo... Horydoly , 20.3.2019 22:38
Ekologie Horydoly , 20.3.2019 22:33
Na Šumavě odstartoval dru... Horydoly , 20.3.2019 9:22
Průměrný Čech na dovolené? Horydoly , 20.3.2019 9:15
Handbike Horydoly , 20.3.2019 9:11
Chytremapy.cz Horydoly , 16.3.2019 12:54
Katastrofa, zvaná vnitřní... milan šupa, 15.3.2019 19:21