Zprávy od horolezců 2020

Zprávy od horolezců 2020
Jizerské hory, Žabí kůň. Kuba v okolí kruhu.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

ICE CLIMBING Co se děje důležitého v Českém horolezeckém svazu a dalších horolezeckých spolcích?

12. prosince

Matuška rezignoval na ledové lezení

Slávek Matuška rezignoval na funkci předsedy komise ledolezení Českého horolezeckého svazu. Za komisi odpovídá Petr Resch.

4. prosince

Světový pohár v ledovém lezení je zrušen

UIAA zrušila pro letošní zimní sezonu světový pohár v ledovém lezení

27. listopadu

Pojištění Českého horolezeckého svazu

Český horolezecký svaz uzavřel smlouvu s pojišťovnou Kooperativa, na jejímž základě budou členové ČHS automaticky kryti pojištěním odpovědnosti za újmu způsobenou na zdraví, životě či majetku jiné osoby. Pojištění platí od 1. ledna 2021 a vztahuje se na členy, kterým je v daném kalendářním roce minimálně 19 let, a kteří mají na daný kalendářní rok platný členský průkaz. Pojištění se vztahuje na události, ke kterým dojde na území Česka a kryje odpovědnost za újmy, ke kterým dojde při provozování horolezectví a jeho disciplín, a také při rekreačním provozování běžných outdoorových sportů.

Z pojištění jsou vyloučeny některé rizikové sporty, např. akrobatické lyžování, skoky na lyžích, jízda na sněžném či vodním skútru, motorové, vzdušné a letecké sporty apod. Pojištění se vztahuje i na újmu způsobenou při profesionální sportovní činnosti a při organizovaných sportovních soutěžích. Pojištění kryjei újmu způsobenou trenérem či cvičitelem, s tím,že přednost má plnění z rámcové smlouvy upravující pojištění trenérů a cvičitelů, kterou uzavřel Český olympijský výbor. Limit pojistného plnění činí 4 miliony Kč, souhrnný limit pro všechny pojistné události v kalendářním roce 50 milionů Kč. Spoluúčast pojištěné osoby činí 1000 Kč.

25. listopadu

7 lezeckých reprezentantů

CSMV Olymp (policejní sportovní klub) podpoří v roce 2021 celkem 7 reprezentantů Českého horolezeckého svazu ve sportovním lezení.

27. října

Peter Muir vede UIAA

Novým prezidentem UIAA (Mezinárodní unie horolezeckých svazů) byl zvolen Peter Muir z Kanady

6. října

Nábor horolezeckého oddílu Humanita

Velký pražský horolezecký oddíl Humanita pořádá každoroční nábor nových členů 8. října v 18:30 h ve Stromovce. 

15. července

Karel Bělina byl odstraněn z funkce správce skal

Legendární prvovýstupce Karel Bělina byl zbaven poslední funkce v Českém horolezeckém svazu. Správcovství na skalách Baba, Čima v Brné a Vaňov mu odebrala Oblastní vrcholová komise Severozápadní Čechy. Důvodem je, aby jeho jméno a současná činnost nebyly spojovány s ČHS. Karel Bělina zvaný Pískovcová Fréza má za sebou téměř pět tisíc prvovýstupů, obrovské množství přejištěných lezeckých cest a v posledních letech i mnoho postavených ferát - nejpopulárnější jsou zadrátované skály v Děčíně a ve Slaném. Jenže feráty začal na vlastní pěst stavět také v přírodních rezervacích bez povolení, za což mu hrozí velké pokuty v rámci rozjetých správních řízení. Týká se to především Kozího vrchu, Vrabince a Roklice (Hadriánův oblouk odstranili místní lezci).  

9. července

Zlatý cepín zase pro Máru Holečka?

Piolets d'Or (Zlatý cepín), nejdůležitější horolezecká cena na světě, zveřejnila nominace 43 nejlepších výstupů v minulém roce. Z nich porota vybere tři nejvýznamnější. Ve výběru je dvakrát Mára Holeček - prvovýstup se Zdeňkem Háčkem Hákem na Chamlag a prvovýstup s Radkem Grohem na Huandoy Norte. Dvojice Holeček - Hák získala již Zlatý cepín za prvovýstup Satisfaction na Gasherbrum I

17. května

Sedáky pro horolezectví i feráty

Renomovaný horolezecký časopis Alpin testoval 10 univerzálních sedacích úvazků. Zaměřil se na jejich vhodnost pro klasické horolezectví a šplhání po ferátách. Zvítězily Climbing Technology Ascent a Skylotec Basalt 2.0. Ve výběru nebyla žádná česká ani slovenská značka.

11. května

Radek Jaroš požádal o 25 000 Kč

Profesionální horolezec Radek Jaroš má jako řada dalších "domácí vězení". Plánoval vyrazit za svým novým snem a navštívit nejméně dostupná místa světa. I on teď ale musí aspoň na čas své plány přehodnotit. "Nesmyslná panika mě nyní připravila o veškerou práci. Na začátku jsem chtěl hrát hrdinu, a hlavně jsem čekal byrokracii. Ale nakonec jsem o podporu státu požádal," říká horolezec a živnostník Radek Jaroš v rozhovoru pro ekonomický deník E15.

4. května

Kurz vícedélkového lezení

Vícedélkové lezení ve Vysokých Tatrách je kurz, který pořádá na Popradské plese pro své členy Český horolezecký svaz. Koná se 23.-26. července. Cena včetně ubytování je 6000 Kč.

10. dubna

Rezignace Výkonného výboru ČHS jsou pozdržené

Kvůli epidemii koronaviru a z toho vyplývající posunutí Valné hromady Českého horolezeckého svazu odložili svoji rezignaci Martin Veselý a Pavel Blažek. Veselý bude pracovat až do Valné hromady. Blažek hodlá potvrdit své místo ve funkci volbou členstva. Pavel Aksamit ukončil své působení ve Výkonném výboru. 

19. února

Oddíl Humanita Praha

Horolezecký oddíl Humanita Praha změnil adresu svého webu na aktuální Humweb.cz.

15. února

Lezecké závody v Číně jsou zrušené

Mezinárodní federace sportovního lezení IFSC zrušila mezinárodní závody v Číně kvůli epidemii koronaviru. Jedná se o dva světové poháry v Wujiang a Chongqing, keré se měly konat v dubnu. Zároveň bude přeloženo březnové mistrovství Asie také v Chongqing, kde se má bojovat o poslední másta na olympiádu v Tokiu.

salewa-300x250.jpg

15. února

50 let expedice Peru

Velvyslanectví České republiky v Peru připravuje k připomenutí tragické expedice horolezců na Huascaran řadu akcí:
Lima: koncert českého hudebního tělesa ve spolupráci s peruánskými hudebníky v Národním divadle, promítání filmu Boys 1970, přednášky o českých horolezcích, výstava fotografií Viléma Heckela.
Yungay: pietní akt na hlavním náměstí 31. května, slavnostní otevření nového kostela, mše, pochod na hřbitov Campo Santo, otevření vzpomínkové výstavy v kulturním centru.
Huascarán: pietní akt u památníku českých horolezců, položení věnce, slavnostní odhalení pamětní desky k připomenutí 50 let od tragedie, výstup vybraných českých horolezců na úbočí hory a paraglidový seskok s českou vlajkou.
Huaraz: promítání filmu Boys 1970, přednáška o českém horolezectví, výstava fotografií Viléma Heckela. 

14. února

Valná hromada

Valná hromada Českého horolezeckého svazu se koná 21. března. Výkonný výbor hodlá zveřejnit podklady k jejímu konání do 20. února. 

12. února

Personální změny ve vedení Českého horolezeckého svazu

Výkonný výbor Českého horolezeckého svazu jmenoval Ditu Fajbišovou předsedkyní Komise soutěžního lezení a potvrdil ve funkci trenérky reprezentace Alexandru Gendovou, ve funkci koordinátorky reprezentace Ivu Vejmolovou a ve funkci odborného poradce reprezentace Petra Klofáče.

Martin Veselý rezignoval na funkci ekonomického místopředsedy. Pavel Blažek rezignoval na členství ve Výkonném výboru, ale na nadcházející Valné hromadě se o stejnou funkci bude ucházet znovu.

31. ledna

České sportovní lezení

Český horolezecký svaz se s Českým sportovním lezením dohodl na obnovení spolupráce při pořádání závodů Českého poháru v boulderingu. Oba spolky jednají i o dalších možnostech propojení aktivit v oblasti indoorového lezení, s cílem jejich postupné integrace. Připomeňme předloňské boje na krev, kdy především Český horolezecký svaz pod vedením Jana Bloudka podpásově útočil na mladý spolek České sportovní lezení.

Horydoly.cz Zprávy od horolezců: 
2019-2018-2017-2016-2015-2014-2013-2012-2011-2010-2009

INFO: Český horolezecký svaz

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Bílá skála v Libni: lezení po hnědé skále nad modrou Vltavou

Bílá skála v Libni: lezení po hnědé skále nad modrou Vltavou

CLIMBING GUIDE Kuriozní křemencové plotny nabízí horolezcům Bílá skála uprostřed Prahy. Lezou se tu téměř výhradně rajbasy.... celý článek

Jizerský guláš 2021

Kam nelézt 2021

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Dolomity a Julské Alpy AKTUÁLNĚ 2021

Dolomity a Julské Alpy AKTUÁLNĚ 2021

SLOVINSKO Přinášíme aktuální zprávy z Dolomit - Trentina a Jižního Tyrolska. Doplňujeme je o novinky z italských i slovinských Julských Alp.
Maillon Rapide byly vyrobeny s nebezpečnou vadou

Maillon Rapide byly vyrobeny s nebezpečnou vadou

Peguet, francouzská společnost z Haute-Savoie, vyzvala ke kontrole karabinek Maillon Rapide 8 mm. Mailonky byly prodávány nejen samostatně, ale také jako součást dalšího horolezeckého a jeskyňářského vybavení a také výzbroje na průmyslové lezení.
Valle Bavona je v boulderistickém hledáčku

Valle Bavona je v boulderistickém hledáčku

Třiadvacetiletý švýcarský horolezec Giuliano Cameroni přelezl cestu Baba Yaga 9b ve Valle Bavona / Val Bavona ve švýcarském Tessinu.
Adam Ondra ovládl boulderingový Světový pohár v Meiringenu

Adam Ondra ovládl boulderingový Světový pohár v Meiringenu

Adam Ondra úspěšně zvládl večerní finále ve švýcarském Meiringenu a z prvního letošního závodu Světového poháru si odváží zlatou medaili. První místo v boulderingu si držel průběžně od kvalifikace a dokázal ho obhájit
Belské skaly pre turistov i lezcov

Belské skaly pre turistov i lezcov

Oblasť Belských skál je prístupná z obce Belá. Donedávna ju poznali len skalolezci.Od roku 2015 sú sprístupnené i bežným turistom. Lokalitou vedie upravený turistický chodník s mostíkom cez potok v Belskej doline a s istiacimi

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
Horolezci Českého ráje - fotovýstava Mnichovo Hradiště, zámek 14.5.-27.6 Fotografoval Karel Vlček 14.5.
Horolezecká brigáda Adršpach, parkoviště Info: martin.mrazek@centrum.cz 22.5. 09:00
Valná hromada ČHS Praha 29.5.
Horolezecká brigáda Suché skály 29.5. 10:00
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 16.-19.6. 16.6.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 16.-19.5. 16.6.
ITE - veletrh Hong Kong 17.-20.6. Cestovní ruch 17.6.
Lezecký kemp pro ženy Tisá 18.-20.6. Vedou Edita Vopatová a Lucie Hrozová 18.6.
Regiony České republiky - veletrh Lysá nad Labem 15.-18.7. 15.7.

Diskuse

Lobuche? KarelM, 15.5.2021 11:58, 1 příspěvek
Labak Kuba Turek, 13.5.2021 18:05, 2 příspěvky
jak posílit imunitu irenaPok, 13.5.2021 14:25, 32 příspěvků
Labak Ales, 13.5.2021 10:26, 2 příspěvky
odlučnění Zdenda, 13.5.2021 9:18, 4 příspěvky
Zmrzne - romrzne Barbucha, 12.5.2021 14:34, 1 příspěvek
Dobré retro KarelM, 12.5.2021 10:40, 1 příspěvek
jak posílit imunitu Horydoly , 6.5.2021 18:25, 32 příspěvků
jak posílit imunitu Martina Skalská, 6.5.2021 14:21, 32 příspěvků
Dálniční známky Marek, 5.5.2021 16:38, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Slovenské lázně po korona... Horydoly , 14.5.2021 20:40
Tajemství čísel odhaluje ... milan šupa, 13.5.2021 19:48
Re: Výstaviště Lysá nad L... Horydoly , 13.5.2021 11:02
Změny ve vedení firem Horydoly , 12.5.2021 16:39
Cookies: co byste o nich ... Horydoly , 11.5.2021 21:51
Omezení sociálních kontak... Horydoly , 11.5.2021 15:22
Outdoor Outlets Říčany Horydoly , 11.5.2021 12:11
Re: Fotopasti v Brdech Horydoly , 9.5.2021 12:06