Zprávy od horolezců 2020

Zprávy od horolezců 2020
Jizerské hory, Žabí kůň. Kuba v okolí kruhu.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

ICE CLIMBING Co se děje důležitého v Českém horolezeckém svazu a dalších horolezeckých spolcích?

12. prosince

Matuška rezignoval na ledové lezení

Slávek Matuška rezignoval na funkci předsedy komise ledolezení Českého horolezeckého svazu. Za komisi odpovídá Petr Resch.

4. prosince

Světový pohár v ledovém lezení je zrušen

UIAA zrušila pro letošní zimní sezonu světový pohár v ledovém lezení

27. listopadu

Pojištění Českého horolezeckého svazu

Český horolezecký svaz uzavřel smlouvu s pojišťovnou Kooperativa, na jejímž základě budou členové ČHS automaticky kryti pojištěním odpovědnosti za újmu způsobenou na zdraví, životě či majetku jiné osoby. Pojištění platí od 1. ledna 2021 a vztahuje se na členy, kterým je v daném kalendářním roce minimálně 19 let, a kteří mají na daný kalendářní rok platný členský průkaz. Pojištění se vztahuje na události, ke kterým dojde na území Česka a kryje odpovědnost za újmy, ke kterým dojde při provozování horolezectví a jeho disciplín, a také při rekreačním provozování běžných outdoorových sportů.

Z pojištění jsou vyloučeny některé rizikové sporty, např. akrobatické lyžování, skoky na lyžích, jízda na sněžném či vodním skútru, motorové, vzdušné a letecké sporty apod. Pojištění se vztahuje i na újmu způsobenou při profesionální sportovní činnosti a při organizovaných sportovních soutěžích. Pojištění kryjei újmu způsobenou trenérem či cvičitelem, s tím,že přednost má plnění z rámcové smlouvy upravující pojištění trenérů a cvičitelů, kterou uzavřel Český olympijský výbor. Limit pojistného plnění činí 4 miliony Kč, souhrnný limit pro všechny pojistné události v kalendářním roce 50 milionů Kč. Spoluúčast pojištěné osoby činí 1000 Kč.

25. listopadu

7 lezeckých reprezentantů

CSMV Olymp (policejní sportovní klub) podpoří v roce 2021 celkem 7 reprezentantů Českého horolezeckého svazu ve sportovním lezení.

27. října

Peter Muir vede UIAA

Novým prezidentem UIAA (Mezinárodní unie horolezeckých svazů) byl zvolen Peter Muir z Kanady

6. října

Nábor horolezeckého oddílu Humanita

Velký pražský horolezecký oddíl Humanita pořádá každoroční nábor nových členů 8. října v 18:30 h ve Stromovce. 

15. července

Karel Bělina byl odstraněn z funkce správce skal

Legendární prvovýstupce Karel Bělina byl zbaven poslední funkce v Českém horolezeckém svazu. Správcovství na skalách Baba, Čima v Brné a Vaňov mu odebrala Oblastní vrcholová komise Severozápadní Čechy. Důvodem je, aby jeho jméno a současná činnost nebyly spojovány s ČHS. Karel Bělina zvaný Pískovcová Fréza má za sebou téměř pět tisíc prvovýstupů, obrovské množství přejištěných lezeckých cest a v posledních letech i mnoho postavených ferát - nejpopulárnější jsou zadrátované skály v Děčíně a ve Slaném. Jenže feráty začal na vlastní pěst stavět také v přírodních rezervacích bez povolení, za což mu hrozí velké pokuty v rámci rozjetých správních řízení. Týká se to především Kozího vrchu, Vrabince a Roklice (Hadriánův oblouk odstranili místní lezci).  

9. července

Zlatý cepín zase pro Máru Holečka?

Piolets d'Or (Zlatý cepín), nejdůležitější horolezecká cena na světě, zveřejnila nominace 43 nejlepších výstupů v minulém roce. Z nich porota vybere tři nejvýznamnější. Ve výběru je dvakrát Mára Holeček - prvovýstup se Zdeňkem Háčkem Hákem na Chamlag a prvovýstup s Radkem Grohem na Huandoy Norte. Dvojice Holeček - Hák získala již Zlatý cepín za prvovýstup Satisfaction na Gasherbrum I

17. května

Sedáky pro horolezectví i feráty

Renomovaný horolezecký časopis Alpin testoval 10 univerzálních sedacích úvazků. Zaměřil se na jejich vhodnost pro klasické horolezectví a šplhání po ferátách. Zvítězily Climbing Technology Ascent a Skylotec Basalt 2.0. Ve výběru nebyla žádná česká ani slovenská značka.

11. května

Radek Jaroš požádal o 25 000 Kč

Profesionální horolezec Radek Jaroš má jako řada dalších "domácí vězení". Plánoval vyrazit za svým novým snem a navštívit nejméně dostupná místa světa. I on teď ale musí aspoň na čas své plány přehodnotit. "Nesmyslná panika mě nyní připravila o veškerou práci. Na začátku jsem chtěl hrát hrdinu, a hlavně jsem čekal byrokracii. Ale nakonec jsem o podporu státu požádal," říká horolezec a živnostník Radek Jaroš v rozhovoru pro ekonomický deník E15.

4. května

Kurz vícedélkového lezení

Vícedélkové lezení ve Vysokých Tatrách je kurz, který pořádá na Popradské plese pro své členy Český horolezecký svaz. Koná se 23.-26. července. Cena včetně ubytování je 6000 Kč.

10. dubna

Rezignace Výkonného výboru ČHS jsou pozdržené

Kvůli epidemii koronaviru a z toho vyplývající posunutí Valné hromady Českého horolezeckého svazu odložili svoji rezignaci Martin Veselý a Pavel Blažek. Veselý bude pracovat až do Valné hromady. Blažek hodlá potvrdit své místo ve funkci volbou členstva. Pavel Aksamit ukončil své působení ve Výkonném výboru. 

19. února

Oddíl Humanita Praha

Horolezecký oddíl Humanita Praha změnil adresu svého webu na aktuální Humweb.cz.

15. února

Lezecké závody v Číně jsou zrušené

Mezinárodní federace sportovního lezení IFSC zrušila mezinárodní závody v Číně kvůli epidemii koronaviru. Jedná se o dva světové poháry v Wujiang a Chongqing, keré se měly konat v dubnu. Zároveň bude přeloženo březnové mistrovství Asie také v Chongqing, kde se má bojovat o poslední másta na olympiádu v Tokiu.

salewa-300x250.jpg

15. února

50 let expedice Peru

Velvyslanectví České republiky v Peru připravuje k připomenutí tragické expedice horolezců na Huascaran řadu akcí:
Lima: koncert českého hudebního tělesa ve spolupráci s peruánskými hudebníky v Národním divadle, promítání filmu Boys 1970, přednášky o českých horolezcích, výstava fotografií Viléma Heckela.
Yungay: pietní akt na hlavním náměstí 31. května, slavnostní otevření nového kostela, mše, pochod na hřbitov Campo Santo, otevření vzpomínkové výstavy v kulturním centru.
Huascarán: pietní akt u památníku českých horolezců, položení věnce, slavnostní odhalení pamětní desky k připomenutí 50 let od tragedie, výstup vybraných českých horolezců na úbočí hory a paraglidový seskok s českou vlajkou.
Huaraz: promítání filmu Boys 1970, přednáška o českém horolezectví, výstava fotografií Viléma Heckela. 

14. února

Valná hromada

Valná hromada Českého horolezeckého svazu se koná 21. března. Výkonný výbor hodlá zveřejnit podklady k jejímu konání do 20. února. 

12. února

Personální změny ve vedení Českého horolezeckého svazu

Výkonný výbor Českého horolezeckého svazu jmenoval Ditu Fajbišovou předsedkyní Komise soutěžního lezení a potvrdil ve funkci trenérky reprezentace Alexandru Gendovou, ve funkci koordinátorky reprezentace Ivu Vejmolovou a ve funkci odborného poradce reprezentace Petra Klofáče.

Martin Veselý rezignoval na funkci ekonomického místopředsedy. Pavel Blažek rezignoval na členství ve Výkonném výboru, ale na nadcházející Valné hromadě se o stejnou funkci bude ucházet znovu.

31. ledna

České sportovní lezení

Český horolezecký svaz se s Českým sportovním lezením dohodl na obnovení spolupráce při pořádání závodů Českého poháru v boulderingu. Oba spolky jednají i o dalších možnostech propojení aktivit v oblasti indoorového lezení, s cílem jejich postupné integrace. Připomeňme předloňské boje na krev, kdy především Český horolezecký svaz pod vedením Jana Bloudka podpásově útočil na mladý spolek České sportovní lezení.

Horydoly.cz Zprávy od horolezců: 
2019-2018-2017-2016-2015-2014-2013-2012-2011-2010-2009

INFO: Český horolezecký svaz

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Prázdninové lezecké čtvrtky v muzeu Turnov

Prázdninové lezecké čtvrtky v muzeu Turnov

Lezu, lezeš, lezeme. Motto, které známe ze skal nebo umělých stěn, odkazuje do Muzea Českého ráje v Turnově. Každý čtvrtek o prázdninách pod odborným dohledem je možné vyzkoušet různé horolezecké discipliny.... celý článek

Emericyho nářek na Lomnický štít

Kam nelézt 2024

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Lanové parky a centra

Lanové parky a centra

AKTUALIZACE. Přinášíme nejobsažnější přehled lanových parků a lanových center v Česku a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy na provozovatele. Vysoká lana totiž nejsou kvůli bezpečnosti volně přístupná. Při lezení musí být vždy
Alpy AKTUÁLNĚ 2024

Alpy AKTUÁLNĚ 2024

STELVIO Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Kam nelézt 2024

Kam nelézt 2024

LABSKÉ ÚDOLÍ Které skály vynechat z horolezeckých plánů? V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v lezeckých terénech.
John Middendorf už nevyleze žádný big wall

John Middendorf už nevyleze žádný big wall

Extrémní americký horolezec John Middendorf zemřel ve spánku na rodinné návštěvě. Komu z jeho branže se poklidná smrt podaří?
Hodkovice a Bezděčín jsou v ohrožení

Hodkovice a Bezděčín jsou v ohrožení

Na pískovcových skalách u Hodkovic a Bezděčína plánuje podnikatel vybudovat ferátu. Kašle na pískovcová pravidla lezení, které chrání měkkou skálu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Prachovská 24 Prachov 2.-3.8. Horolezecký závod 2.8.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 6.-8.8. Lodě a čluny 6.8.
Tatranský horolezecký týždeň Vysoké Tatry, Popradské pleso 12.-18.8. 12.8.
Polovníctvo a rybárstvo - veletrh Nitra, Agrokomplex 15.-18.8. 15.8.
Czech Adventure Race Hracholusky 21.-25.8. 21.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 22.-27.8. 22.8.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 25.8.
Šplh na laně Liberec, Šutr 7.9.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 13.-18.9. 13.9.
Člověk v přírodě - veletrh Louny 20.-22.9. 20.9.

Diskuse

Faberlic zkušenosti Denhid, 15.7.2024 0:45, 4 příspěvky
Nehody automobilistú s cy... Bretislav Polák, 14.7.2024 18:21, 6 příspěvků
Pro někoho jsou tyto fayal, 14.7.2024 13:44, 1 příspěvek
Klobouk dolů Novinář, 13.7.2024 18:04, 1 příspěvek
Mariánská cesta Kuba Turek, 11.7.2024 21:19, 4 příspěvky
Mariánská cesta Honza, 11.7.2024 20:42, 4 příspěvky
Červený mlýn Vochov Kuba Turek, 11.7.2024 13:06, 3 příspěvky
Mariánská cesta Horydoly, 11.7.2024 12:37, 4 příspěvky
Červený mlýn Vochov Kuba Turek, 11.7.2024 12:30, 3 příspěvky
INU Honza, 11.7.2024 9:42, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Cestování zvyšuje rizikov... Horydoly , 11.7.2024 13:53
Parním vlakem Českým rájem Horydoly , 9.7.2024 23:09
Sex ve třech zažívá boom Horydoly , 27.6.2024 13:58
Barefoot pro volný čas Horydoly , 26.6.2024 12:38
Mořské kajaky Horydoly Open, 17.6.2024 12:10
Cyklistický závod L´Etape... Horydoly , 15.6.2024 3:43
Pádlojízda po Vltavě Horydoly , 4.6.2024 12:39
Vodácké závody 2024 Horydoly , 4.6.2024 12:30