Zprávy od horolezců 2020

Zprávy od horolezců 2020
Jizerské hory, Žabí kůň. Kuba v okolí kruhu.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

ICE CLIMBING Co se děje důležitého v Českém horolezeckém svazu a dalších horolezeckých spolcích?

12. prosince

Matuška rezignoval na ledové lezení

Slávek Matuška rezignoval na funkci předsedy komise ledolezení Českého horolezeckého svazu. Za komisi odpovídá Petr Resch.

4. prosince

Světový pohár v ledovém lezení je zrušen

UIAA zrušila pro letošní zimní sezonu světový pohár v ledovém lezení

27. listopadu

Pojištění Českého horolezeckého svazu

Český horolezecký svaz uzavřel smlouvu s pojišťovnou Kooperativa, na jejímž základě budou členové ČHS automaticky kryti pojištěním odpovědnosti za újmu způsobenou na zdraví, životě či majetku jiné osoby. Pojištění platí od 1. ledna 2021 a vztahuje se na členy, kterým je v daném kalendářním roce minimálně 19 let, a kteří mají na daný kalendářní rok platný členský průkaz. Pojištění se vztahuje na události, ke kterým dojde na území Česka a kryje odpovědnost za újmy, ke kterým dojde při provozování horolezectví a jeho disciplín, a také při rekreačním provozování běžných outdoorových sportů.

Z pojištění jsou vyloučeny některé rizikové sporty, např. akrobatické lyžování, skoky na lyžích, jízda na sněžném či vodním skútru, motorové, vzdušné a letecké sporty apod. Pojištění se vztahuje i na újmu způsobenou při profesionální sportovní činnosti a při organizovaných sportovních soutěžích. Pojištění kryjei újmu způsobenou trenérem či cvičitelem, s tím,že přednost má plnění z rámcové smlouvy upravující pojištění trenérů a cvičitelů, kterou uzavřel Český olympijský výbor. Limit pojistného plnění činí 4 miliony Kč, souhrnný limit pro všechny pojistné události v kalendářním roce 50 milionů Kč. Spoluúčast pojištěné osoby činí 1000 Kč.

25. listopadu

7 lezeckých reprezentantů

CSMV Olymp (policejní sportovní klub) podpoří v roce 2021 celkem 7 reprezentantů Českého horolezeckého svazu ve sportovním lezení.

27. října

Peter Muir vede UIAA

Novým prezidentem UIAA (Mezinárodní unie horolezeckých svazů) byl zvolen Peter Muir z Kanady

6. října

Nábor horolezeckého oddílu Humanita

Velký pražský horolezecký oddíl Humanita pořádá každoroční nábor nových členů 8. října v 18:30 h ve Stromovce. 

15. července

Karel Bělina byl odstraněn z funkce správce skal

Legendární prvovýstupce Karel Bělina byl zbaven poslední funkce v Českém horolezeckém svazu. Správcovství na skalách Baba, Čima v Brné a Vaňov mu odebrala Oblastní vrcholová komise Severozápadní Čechy. Důvodem je, aby jeho jméno a současná činnost nebyly spojovány s ČHS. Karel Bělina zvaný Pískovcová Fréza má za sebou téměř pět tisíc prvovýstupů, obrovské množství přejištěných lezeckých cest a v posledních letech i mnoho postavených ferát - nejpopulárnější jsou zadrátované skály v Děčíně a ve Slaném. Jenže feráty začal na vlastní pěst stavět také v přírodních rezervacích bez povolení, za což mu hrozí velké pokuty v rámci rozjetých správních řízení. Týká se to především Kozího vrchu, Vrabince a Roklice (Hadriánův oblouk odstranili místní lezci).  

9. července

Zlatý cepín zase pro Máru Holečka?

Piolets d'Or (Zlatý cepín), nejdůležitější horolezecká cena na světě, zveřejnila nominace 43 nejlepších výstupů v minulém roce. Z nich porota vybere tři nejvýznamnější. Ve výběru je dvakrát Mára Holeček - prvovýstup se Zdeňkem Háčkem Hákem na Chamlag a prvovýstup s Radkem Grohem na Huandoy Norte. Dvojice Holeček - Hák získala již Zlatý cepín za prvovýstup Satisfaction na Gasherbrum I

17. května

Sedáky pro horolezectví i feráty

Renomovaný horolezecký časopis Alpin testoval 10 univerzálních sedacích úvazků. Zaměřil se na jejich vhodnost pro klasické horolezectví a šplhání po ferátách. Zvítězily Climbing Technology Ascent a Skylotec Basalt 2.0. Ve výběru nebyla žádná česká ani slovenská značka.

11. května

Radek Jaroš požádal o 25 000 Kč

Profesionální horolezec Radek Jaroš má jako řada dalších "domácí vězení". Plánoval vyrazit za svým novým snem a navštívit nejméně dostupná místa světa. I on teď ale musí aspoň na čas své plány přehodnotit. "Nesmyslná panika mě nyní připravila o veškerou práci. Na začátku jsem chtěl hrát hrdinu, a hlavně jsem čekal byrokracii. Ale nakonec jsem o podporu státu požádal," říká horolezec a živnostník Radek Jaroš v rozhovoru pro ekonomický deník E15.

4. května

Kurz vícedélkového lezení

Vícedélkové lezení ve Vysokých Tatrách je kurz, který pořádá na Popradské plese pro své členy Český horolezecký svaz. Koná se 23.-26. července. Cena včetně ubytování je 6000 Kč.

10. dubna

Rezignace Výkonného výboru ČHS jsou pozdržené

Kvůli epidemii koronaviru a z toho vyplývající posunutí Valné hromady Českého horolezeckého svazu odložili svoji rezignaci Martin Veselý a Pavel Blažek. Veselý bude pracovat až do Valné hromady. Blažek hodlá potvrdit své místo ve funkci volbou členstva. Pavel Aksamit ukončil své působení ve Výkonném výboru. 

19. února

Oddíl Humanita Praha

Horolezecký oddíl Humanita Praha změnil adresu svého webu na aktuální Humweb.cz.

15. února

Lezecké závody v Číně jsou zrušené

Mezinárodní federace sportovního lezení IFSC zrušila mezinárodní závody v Číně kvůli epidemii koronaviru. Jedná se o dva světové poháry v Wujiang a Chongqing, keré se měly konat v dubnu. Zároveň bude přeloženo březnové mistrovství Asie také v Chongqing, kde se má bojovat o poslední másta na olympiádu v Tokiu.

salewa-300x250.jpg

15. února

50 let expedice Peru

Velvyslanectví České republiky v Peru připravuje k připomenutí tragické expedice horolezců na Huascaran řadu akcí:
Lima: koncert českého hudebního tělesa ve spolupráci s peruánskými hudebníky v Národním divadle, promítání filmu Boys 1970, přednášky o českých horolezcích, výstava fotografií Viléma Heckela.
Yungay: pietní akt na hlavním náměstí 31. května, slavnostní otevření nového kostela, mše, pochod na hřbitov Campo Santo, otevření vzpomínkové výstavy v kulturním centru.
Huascarán: pietní akt u památníku českých horolezců, položení věnce, slavnostní odhalení pamětní desky k připomenutí 50 let od tragedie, výstup vybraných českých horolezců na úbočí hory a paraglidový seskok s českou vlajkou.
Huaraz: promítání filmu Boys 1970, přednáška o českém horolezectví, výstava fotografií Viléma Heckela. 

14. února

Valná hromada

Valná hromada Českého horolezeckého svazu se koná 21. března. Výkonný výbor hodlá zveřejnit podklady k jejímu konání do 20. února. 

12. února

Personální změny ve vedení Českého horolezeckého svazu

Výkonný výbor Českého horolezeckého svazu jmenoval Ditu Fajbišovou předsedkyní Komise soutěžního lezení a potvrdil ve funkci trenérky reprezentace Alexandru Gendovou, ve funkci koordinátorky reprezentace Ivu Vejmolovou a ve funkci odborného poradce reprezentace Petra Klofáče.

Martin Veselý rezignoval na funkci ekonomického místopředsedy. Pavel Blažek rezignoval na členství ve Výkonném výboru, ale na nadcházející Valné hromadě se o stejnou funkci bude ucházet znovu.

31. ledna

České sportovní lezení

Český horolezecký svaz se s Českým sportovním lezením dohodl na obnovení spolupráce při pořádání závodů Českého poháru v boulderingu. Oba spolky jednají i o dalších možnostech propojení aktivit v oblasti indoorového lezení, s cílem jejich postupné integrace. Připomeňme předloňské boje na krev, kdy především Český horolezecký svaz pod vedením Jana Bloudka podpásově útočil na mladý spolek České sportovní lezení.

Horydoly.cz Zprávy od horolezců: 
2019-2018-2017-2016-2015-2014-2013-2012-2011-2010-2009

INFO: Český horolezecký svaz

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Malý Jezdec - skalní maličkost na konec sezony

Malý Jezdec - skalní maličkost na konec sezony

CLIMBING GUIDE Těsně před nástupem zimy jsme si užili poslední letní radovánky - lezení, koloběžku a kolo. Maličkosti nás naposledy potěšily. Výstup na pěknou věžičku Malý Jezdec jsme uskutečnili v Jizerkách.... celý článek

Mount Everest: nejvyšší hora světa (8850 m)

Petr Schnabl zemřel, do Kiwi už nikdy nezajdeme koupit mapu či průvodce

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Hüttengrat na Hochwiesler nad Gimpelhaus

Hüttengrat na Hochwiesler nad Gimpelhaus

CLIMBING GUIDE Hüttengrat je ideální cesta na první nebo poslední lezení horolezeckého zájezdu do Tannheimerských Alp. Od chaty Gimpel dojdeme na nástup za 20 minut a od vedlejší chaty Tannheimer jen
Kuloárem na Kozí vrch

Kuloárem na Kozí vrch

Chtěli jsme si vyzkoušet, jak vypadají rekreační horolezecké cesty v horách jižně a západně od našich hranic. Jeden stometrový výstup podobného charakteru vedl na Kozí vrch u Ústí nad Labem. Bohužel zákaz lezení
České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2022

České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2022

SOKOL SE VRÁTIL Malé, ale důležité zprávy z české i německé strany hranice, z kraje pískovcových věží a vysokých skalních masivů, z Českého a Saského Švýcarska.
Domácí výroba horolezeckého materiálu 1988?

Domácí výroba horolezeckého materiálu 1988?

RETRO Jsem velmi rád, dostane-li se mi do ruky časopis Vámi vydávaný, časopis Hory. Dělal jsem povícero sportů, ale všech jsem musel pro různé důvody zanechat buď úpině nebo částečně.
Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2022

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2022

KOHÚTIK Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 2.-18.12. 2.12.
Salon Nautique - veletrh Francie, Paříž 3.-10.12. Lodě 3.12.
Sherpafest Praha, Aero Horolezecké filmy 3.12.
Dry Tool Cup - mistrovství Česka Brno, pilíř pod přehradou Lezecké závody 3.12.
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 5.-8.12. 5.12.
Nepál- diashow Brno, Klub cestovatelů Přednáší Standa Dadák 7.12. 18:30
ISPO China - veletrh Čína, Peking 9.-11.12. 9.12.
Albánie a Kosovo - diashow Ostravice, PePe bakery Přednáší David Hainall 9.12. 19:00
Polabský pavouk Nymburk, sokolovna Lezecké závody 10.12.
Olympijský šplh Praha, Harfa   10.12.

Diskuse

tradiční bota Lukas B., 1.12.2022 13:09, 1 příspěvek
Správný počin Honza, 30.11.2022 11:48, 6 příspěvků
Re: Re: Iva Didová, Stand... Horydoly, 29.11.2022 22:40, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 22:06, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 29.11.2022 19:42, 134 příspěvků
zlatý poklad Honza, 29.11.2022 15:20, 1 příspěvek
Re: Re: Iva Didová, Stand... Honza, 29.11.2022 14:55, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 14:33, 134 příspěvků
Párty oblečení od MOHITO Mohito Party obleceni, 29.11.2022 12:27, 1 příspěvek
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 28.11.2022 22:20, 134 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38