Velikonoce v rakouských Korutanech

Velikonoce v rakouských Korutanech
Jarní lyžování v Gerlitzen nad Villachem.
Autor snímku Franz Gerdl - Käernten Werbung
SDÍLEJ:

V Korutanech se slaví Velikonoce kočičkami, řehtačkami, salvami z děl a velikonočním občerstvením. Oslavy se pojí s mnoha zajímavými tradicemi, které mají co do činění se starobylými zvyky, s dobrým jídlem a rodinnými recepty.

Po období půstu se o Velikonocích slaví s vydatnými specialitami a sladkým pokušením. Přitom dojde i na staré dovednostní hry a tradiční procházky v přírodě.

Loučení se zimou a vítání prvních vlaštovek jara má v Korutanech dlouhou tradici. Když jsou navíc přede dveřmi Velikonoce, začínají ožívat i staré zvyky.

Horydoly.czOD NEDĚLE DO NEDĚLE: Pašijový svatý týden Velikonoční 

Wörthersee.

Kočičky na Květnou neděli

Již během pašijového týdne probíhají různé přípravy na svátky. Na Květnou neděli děti do kostela k požehnání přinášejí větvičky kočiček svázané do dlouhých košťat. Na tyto svazky, kterým se v místním dialektu říká Palmbuschen, děti zavěšují sladkosti a slané preclíky. Mlsání je ale povoleno až po mši.

Tento zvyk je dodnes oblíbený především v Horních Korutanech (Oberkärnten). Posvěcené větvičky se pak zasadí do země nebo postaví k domácímu oltáři ve světnici, aby dům ochraňovaly před neštěstím.

 

Na Zelený čtvrtek se jí zelené jídlo

Na Zelený čtvrtek se to pak u tradičního oběda zazelená. Na stole nesmí chybět špenát s opečenými brambory a volskými oky.

Věřící Korutanci večer navštěvují mši za poslední večeři. Poté se kostelní zvony na tři dny odmlčí. Dětem se tradičně říká, že zvony odletěly do Říma. Během tohoto období nahradí zvuk zvonů dřevěné řehtačky, které se používají především během průvodu na Velký pátek. Přijetí řehtaček na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO ukazuje, jak významné jsou pro obyvatele Korutan.

Wörthersee.

Přísný půst na Velký pátek

Na Velký pátek se dodržuje přísný půst. V kuchyních to ale už nádherně voní, protože začínají kulinářské přípravy na velikonoční víkend. Vaří se šunka a klobásy, barví se vajíčka a pečou korutanské velikonoční mazance zvané Reidling. Toto pečivo je neoddělitelnou součástí velikonočního pohoštění. Reidlinge se vyrábí z kynutého těsta, másla, lískových oříšků, rozinek a trošky rumu.

I další velikonoční občerstvení je chutné a bohaté na kalorie. To zaručují ingredience, jako jsou místní klobásky zvané Selchwürste, hovězí jazyk, křen a pestrobarevná velikonoční vajíčka. Musíte být ale ještě chvíli trpěliví. Velký pátek je totiž postní den.

"Jednotlivé součásti velikonočního pohoštění přijdou do velikonočního košíku, který bude posvěcen při sobotní bohoslužbě," vysvětluje ředitel oddělení folkloristiky Zemského muzea Korutany Heimo Schinnerl.

Na Bílou sobotu se pálí ohně

Ale ještě než k tomu dojde, musí chlapci z vesnice brzy vstávat. Ráno na Bílou sobotu se v kostele posvěcuje oheň. Ten pak chlapci nesou domů v doutnajících dřevních houbách, které visí na dlouhých drátech, a chlapci je rukama otáčejí dokola. Kdysi oheň sloužil k zapálení trouby, na které se pak vařila velikonoční šunka; dnes slouží k zapálení svíček na velikonočním stole.

Zvláštností mezi korutanskými velikonočními zvyky jsou rukodělné ubrusy, které se při požehnání masa položí přes pohoštění. Tyto lněné přehozy s vyšívanými svatými motivy a monogramem nositelky nejsou určené pouze na ochranu velikonočního občerstvení, ale měly by sloužit také jako prostředek proti úderu blesku. Koš se navíc zdobí svazečkem prvních jarních květin.

Velikonoční neděle se ohlašuje dělovou salvou

Konečně nastane Velikonoční neděle. Začíná velmi brzy salvami z děla za rozbřesku. Nahoře na ještě tmavých horských svazích můžete vidět záblesky velikonočních ohňů. Po mši se rodina sejde ke společnému velikonočnímu pohoštění, ke kterému patří klobásy, maso, křen, vejce a mazanec. "V tento den je to hlavní a zároveň slavnostní jídlo," říká Heimo Schinnerl.

Největším zážitkem pro děti je pak hledání velikonočních hnízd plných sladkostí. Další stará tradice je nošení dárků dětem od jejich kmotrů. Tento dárek se nazývá Gotenstrutz. Kmotr v korutanském dialektu se řekne Gotl.

Pondělí patří jarním hrám

Další oslavy na Velikonoční neděli a pondělí zahrnují mnoho různých zvyků. V Horních Korutanech (Oberkärnten) a okolí Villachu to je například vrh koulí podobný hraní kuželek. Dále tu uvidíte soutěžní koulení velikonočních vajíček na dvou násadách na koště. V Gösselingu u Launsdorfu zapalují ženy i muži metrové kmeny stromů a nesou je temnou nocí jako louče.

Děti zbožňují pekání neboli naťukávání vajíček a také házení mincemi na vajíčka tak dlouho, než se na něm jedna zachytí.

Horydoly.czREGION: Korutany / Kärnten 

Bazén na Gerlitzen nad Villachem.

Protože trocha pohybu při tak vydatném jídle neuškodí, organizuje se na mnoha místech Emauzský průvod, což je jarní procházka po vzoru biblického putování učedníků do Emauz.

S Velikonočním pondělím ale velikonoční zvyky ještě nekončí. Kdo opravdu rád chodí pěšky, může se zúčastnit pochodu čtyř hor ve Středních Korutanech (Mittelkärnten), který se koná v pátek dva týdny po Velkém pátku. Účastníci startují o půlnoci po mši v Magdalensbergu na padesátikilometrovou trasu, která vede přes čtyři horské vrcholy a jejímž cílem je Lorenziberg.

INFO: Korutany

Booking.com

Horydoly.cz Velikonoce na Horydoly

Pašijový svatý týden velikonoční

Popeleční středa, kříž z popela je třeba

Velikonoční zvyky

Jak se slaví Velikonoce ve světě?

Německý velikonoční stromek na Chebsku

Soutěž o nejhezčí kraslice v Mělníku

Velikonoce v Německu

Velikonoce v rakouských Korutanech

Velikonoce na Korsice

Svatý týden ve Fontfroide

Pozor na velikonoční řidiče a podnapilé cyklisty

Park Mirakulum otevírá sezonu o Velikonocích

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Vzpomínky na Divoký Západ: drsné hospody v Karlových Varech

Vzpomínky na Divoký Západ: drsné hospody v Karlových Varech

NOVÉ FOTKY Všichni, kdo píší o Karlových Varech, se snaží vypodobnit jejich krásu a starobylost. Vyhlídky, rozhledny i půvab lázeňských domů, jakož i celou scenérii noblesních kaváren a vináren. O divokých hospodách a nálevnách alkoholu nikdo nenapsal... celý článek

Velikonoční pečivo

Pašijový svatý týden Velikonoční

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Vzpomínky na Divoký Západ: drsné hospody v Karlových Varech

Vzpomínky na Divoký Západ: drsné hospody v Karlových Varech

NOVÉ FOTKY Všichni, kdo píší o Karlových Varech, se snaží vypodobnit jejich krásu a starobylost. Vyhlídky, rozhledny i půvab lázeňských domů, jakož i celou scenérii noblesních kaváren a vináren. O divokých hospodách a nálevnách alkoholu nikdo nenapsal
Houby AKTUÁLNĚ 2021

Houby AKTUÁLNĚ 2021

KAČENKY Přinášíme zprávy z lesů a luk. Přejeme dobrou chuť, ať už připravujete smaženici, sušíte nebo nakládáte jakékoliv jedlé houby!
Velikonoční pečivo

Velikonoční pečivo

RECEPTY Na Velikonoce se peče beránek, jidáš, mazanec a perníčky.
Pašijový svatý týden Velikonoční

Pašijový svatý týden Velikonoční

Nejvýznamnější křesťanské svátky Velikonoce, kdy byl ukřižován a potom vstal z mrtvých Ježíš, jsou úzce spjaté se starými pohanskými rituály. Každý den tak zvaného Svatého týdne přes Velikonocemi (též zvaný Pašijový týden)

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Síla komunit - přednáška Impact Hub - online 26.4. 19:30
Slavnosti svobody Plzeň 6.-9.5. 6.5.
KhaaKhaaPride Česká Lípa, Perla 7.-9.5. 7.5.
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk ZRUŠENO! 10.-11.5. 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 28.-30.5. Lodě a čluny 28.5.
Ratolest Fest Praha, Rašínovo nábřeží 29.5.
IBTM - veletrh Singapur 8.-9.6. 8.6.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 16.-19.5. 16.6.
ITE - veletrh Hong Kong 17.-20.6. Cestovní ruch 17.6.

Diskuse

Nový zákon- Nutný 1,5m od... Horydoly , 20.4.2021 21:28, 5 příspěvků
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Bretislav, 20.4.2021 19:19, 5 příspěvků
Grafy Michael Beranek, 20.4.2021 19:04, 2 příspěvky
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Horydoly , 20.4.2021 15:08, 5 příspěvků
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Bretislav, 20.4.2021 11:02, 5 příspěvků
Grafy Erik, 19.4.2021 23:34, 2 příspěvky
Tvrdý povrch Geograf, 19.4.2021 11:19, 2 příspěvky
To těžko Horydoly , 16.4.2021 21:12, 2 příspěvky
To těžko ONDTOM36, 16.4.2021 20:49, 2 příspěvky
Zpěvník do tabletu Adam, 16.4.2021 15:56, 11 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Co Čech, to cyklista Horydoly , 15.4.2021 20:15
Re: Spolulezec v Litoměři... Kuba Turek, 12.4.2021 1:36
Spolulezec v Litoměřicích... Horydoly Open, 12.4.2021 1:31
Inhalovanie minerálok Her... Horydoly , 11.4.2021 14:15
Cestovatelé během svátků ... Horydoly , 10.4.2021 0:04
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 7.4.2021 17:43
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 6.4.2021 0:33
Historická ťažba a spraco... Horydoly , 6.4.2021 0:27