Dvacet důvodů, proč lyžuji v Itálii

Dvacet důvodů, proč lyžuji v Itálii
San Martino di Castrozza: Snowpark Tognola.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Od dovolené neočekáváme komfort ubytování a nevyžadujeme stravování. Jsme čtyřčlenná rodina se školními dětmi. Již několik let jezdíme lyžovat do Itálie, protože v Čechách nestojí sjezdové lyžování za nic. Trochu se domluvíme jen německy a anglicky, přesto s tím nemáme žádný problém.

Jak na to

Co nás letos v Dolomitech zaujalo

Byly zrušeny nabíjecí permanentky v hodinkách, kterým se předvídala velká budoucnost.

Opište si bezpečnostní kód permanentky. Pokud ji ztratíte, koupíte si za pouhých 5 eur novou.

Každé středisko má nejméně jednu veřejnou dráhu pro skicross. O něco méně je snowparků.

Běžkařské trasy jsou zcela oddělené od sjezdových akiareálů. Jezdí se pouze v perfektně upravených stopách.

I po Velikonocích jezdí naprostá většina lanovek a většina sjezdovek je v provozu. Horní části sjezdovek jsou v překvapivě dobrém stavu i po poledni. Sjezdy do údolí je však příjemnější kvůli mokrému sněhu absolvovat lanovkou. 

Na stránce Dolomitisuperski.com si můžete zjistit, kudy jste jezdili, kolik jste najeli kilometrů a jaké jste překonali převýšení. My za šest dní navštívili deset skiareálů, najezdili 241 km, sjeli převýšení 46 km, a použili 123 lanovek a vleků. Na sjezdovku jsme se nepřinutili přijít před desátou hodinou a odpoledne jsme končili už po čtvrté hodině. Odhadujeme, že jsme v terénu absolvovali přibližně čtvrtinu jízd.

Tento článek jsme zařadili do seriálu Kolotoč bezduchých plků, ve kterém autoři polemizují o cenové výhodnosti či nevýhodnosti českých hor pro zimní sportování.

I když si platíme zvláštní rakouské horolezecké pojištění, při zhmoždění synova kolena nám stačila jen průkazka české zdravotní pojišťovny a patnáct eur jako vstupní poplatek. Prvotní ošetření a následný rentgen, ortepedie i sádrovna byly zdarma.

Stručně tedy shrnujeme důvody, které nás k zahraničnímu lyžování prostřednictvím cestovní kanceláře přiměly.

Podívejte se na obsáhlou aktuální FOTOGALERII z Dolomit.

Ceny uvádíme podle našich výdajů na dovolenou v minulém předvelikonočním týdnu. Ceny odpovídají týdenní dovolené rodičů se dvěma dětmi 11 a 13 let.

Ubytování + skipas: 22 tisíc korun

(apartmá 2+1 s vybavenou kuchyní včetně lednice a koupelny, šestidenní permanentka na celou oblast Dolomit, tj. dvanáct set kilometrů sjezdovek)

Benzín: 4,5 tisíce korun

(Praha-Cavelese a zpět 1500 km, jízdy každý den do jiného střediska 400 km)

Celková cena pro rodinu za týden: 26 650 korun

Cenu jídla jsem nebrala v úvahu, neboť jsme si jeho větší část vezli z Čech a zbytek jsme za běžné ceny dokoupili v italských obchodech.

Na kolik by nás to vyšlo v Česku?

Ve Špindlu bychom zaplatili ubytování 16 800 Kč (při velmi dobré ceně 600 Kč/den), šestidenní permanentka 8900 Kč a benzín 800 Kč (Praha - Špindl a zpět).

Celková cena pro rodinu za týden by tedy vyskočila na 26 500 korun.

Proč lyžovat v Dolomitech?

* každé ubytování je vybavené kuchyňkou, jídlo tedy lze jednoduše a levně připravovat "doma"

* jistota sněhu i při slabších rocích a jarní lyžovačce

* časté slunečné počasí

* obrovské množství sjezdovek, snowparků a lanovek

* první lanovky jsou velmi blízko u bydliště, lyžařské areály jsou propojené jednou permanentku i prostřednictvím vleků a lanovek

* moderní sedačkové lanovkych umožňují sklopit krycí plexiskla v případě nepohody

* vlekaři samozřejmě podávají talíře vleků a pomáhají nastupovat na lanovky

* mezi skiareály jezdí zdarma skibusy

* velké množství areálů zajistí různorodost terénu a lyžařských prožitků

* v případě přesunů mezi areály vlastním autem nejsou žádné poplatky za parkování

* nečeká se ve frontách na vlek či lanovku

* možnost výběru velkého množství volného terénu mimo sjezdovky

* úchvatné rozhledy na zasněžené štíty hor

* permanentky na čipy, které není potřeba vytahovat z kapsy

* při ztrátě permanentky je za poplatek 5 eur vystaven duplikát, při poškození týdenní permanentky je vystaven duplikát zdarma

* na permanentku volný vstup do místních bazénů či kluzišť

Polemika

Maykl Brůžek (cestovatel a snowboardista):
La Norma na snowboardu

Ivan Sosna (sjezdový expert a bývalý závodník):
Ještě ke kolotoči bezduchých plků

Zbyněk Frauenterk (provozovatele chaty Na Rezku v Krkonoších):
Kolotoč bezduchých plků

Pavel Miškovský (redaktor Horydoly a běžkař-turista):
Kam pojedete letos na lyže?

Evropská zimní střediska na Horydoly

 

Manuály

Passo Tonale (Itálie) 3 díly

La Norma (Francie) 5 dílů

Evropská zimní střediska na HORYDOLY

Adelboden (Švýcarsko)
Czorsztyn (Polsko)
Chamonix (Francie)
Lachtal (Rakousko)
Obertauern (Rakousko)
Rokytnice nad Jizerou (Česko)
Stubai (Rakousko)
Tux (Rakousko)
Val Senales (Itálie) v létě
Val Senales (Itálie) v zimě
Vysoké Tatry (Slovensko)
Maurienne (Francie)
La Norma (Francie)
Kaprun (Rakousko)

Špindlerův Mlýn (Česko)
Ramsau/Schladming (Rakousko)
Zell am See (Rakousko)
Les 2 Alpes (Francie)
Les Arcs/La Plagne (Francie)
San Bernardo (Itálie)
Sella Ronda (Itálie)
Skirama (Itálie)
Seiser Alm (Itálie)

Kleinwalsertal (Německo)
Bansko (Bulharsko)
Vars (Francie)
Radstadt (Rakousko)
Nassfeld (Rakousko)
Nassfeld (Rakousko)
Sulden (Rakousko)
Mitterdorf (Německo)
Uludag a Sarikamis (Turecko)

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Historie a Zugspitze
Neznám. Proč mu to nenavrhnete vy?
 • Autor ivan
 • Datum a čas 25.4.2007 10:28
Reaguj
Re: Re: Re: OK
Koppe je jednoduše německy kopec, takže i sudetsky.
 • Autor IvanN
 • Datum a čas 25.4.2007 02:02
Reaguj
Re: Historie a Zugspitze
Znate li pana Vacka dobre, zkuste mu navrhnout, ze mame na jedne z jeho sjezdovek (Kamenec) jiz 3 roky kameru hydronet.cz a radi bychom ji nekdy presunuli na lepsi misto vedle na stozar :-) vizhttp://www.karlin.mff.cuni.cz/~mzahrad/dscn1841.jpg nebohttp://www.karlin.mff.cuni.cz/~mzahrad/dscn1841.jpgtreba by se dokazal domluvit s radiokomunikacemi, byl by to dobry propagacni online zaber (nejen) pro tuhle sjezdovku
 • Autor MZ
 • Datum a čas 24.4.2007 21:00
Reaguj
Re: Re: OK
Schneeberg apod. jiste, ale "Koppe" je myslim sudetsky nazev, nevim :-)
 • Autor MZ
 • Datum a čas 24.4.2007 20:53
Reaguj
Historie a Zugspitze
Riesengebirge byly vždy hory významné lokálně a regionálně, tedy především pro Sudety, Sasko, Slezsko, částečně i pro vzdálenější okolí, ne však kontinentálně. MZ má ale pravdu v tom, že jako spádová oblast pro severovýchod Německa jsou opět zajímavé. O projektu maximálního usnadnění dostupnosti polské části Krkonoš (Szklarska Poreba) z Berlína mi nebožtík Honza Vedral říkal už někdy před deseti lety a napsal jsem tehdy o tom i článek. A nakonec uvažování Vacka a Snowhillu, když tak bojoval o pronájem Ještědu (starý dobrý sudetský Jeschken nad Reichenbergem) se neslo i tímto směrem. Kromě lyžařů z Česka přece organizoval i skibusy z německého příhraničí.Jinak „Zug“ v názvu s vlaky nijak nesouvisí. Základní a prastarý význam tohoto slova je „tah“, něco, co (se) táhne do délky (prostorově, časově) apod. Podle wikipedie: „Ihren Namen erhielt die Zugspitze durch die vielen Lawinenzüge (Lawinenstriche) an den Steilhängen des Nord-Fußes.“ (Nevím, jestli je pro to správný termín „lavinové dráhy“, kdyžtak někdo opravte).
 • Autor ivan
 • Datum a čas 24.4.2007 01:12
Reaguj
Re: OK
Ona Schneekoppe totiž není jen označení pro jedinou Sněžku, ale takových Sněhových kopců je po německy mluvícím světě hodně. Kdežto Zugspitze je, pokud vím, jen jedna. Jméno Vlakový štít je totiž velmi neobvyklé.
Reaguj
OK
Neznam tolik historii, a je jasne ze z Ameriky,Anglie apod. pojedou bohati vzdy do Alp, ne do Krkonos. Na druhe strane - v nemeckem narode, zemepisnem povedomi, kulture apod. hraly Riesengebirge vzdy dulezitou ulohu. Prinejmensim pro severni a vychodni Nemecko to byly asi vzdy vyznacne hory. V dobe, kdy cestovani bylo mene rychle, nez dnes. Kolik je v Nemecku hostincu jmenujicich se "Schneekoppe" proti "Zugspitze"? :-)
 • Autor M.Z.
 • Datum a čas 23.4.2007 21:12
Reaguj
Trocha historie
MZ napsal: „Byly i pred valkou nemecke Krkonose levnejsi, nez nemecke a rakouske Alpy? Docela o tom pochybuji.“Nelze to brát paušálně. Před WW II fungovalo v Alpách pár tradičních středisek, soustřeďujících tehdejší silně výběrovou klientelu holdující silně výběrové lyžařské (horolezecké, turistické) kratochvíli. V naprosté většině současných středisek, tehdy ještě no-name vesniček, třeli ještě chudí horalé bídu, v půlce baráčku oni, ve druhé dobytek. Tam se dokonce ani o cenách pro turisty/lyžaře mluvit nedalo. Zato ve Sv. Mořici, Antonu nebo Cortině asi bylo dráž než ve Spindlermühle či dokonce na Elbenbaude – asi ani ne tak proto, že by tehdejší Československo bylo oproti třeba Rakousku nebo Itálii v průměru chudší, ale hlavně proto, že do Mořice a Antonu jezdila movitější klientela a ta místa měla tomu odpovídající image, vybavenost a úroveň služeb.Dnešní Alpy jsou asi mnohem homogenější než předválečné. U Riesengebirge to platí nesporně taky, i když možná v o něco menší míře, protože sem se nikdy nejezdili rekreovat Rotschildové a podobní.
 • Autor ivan
 • Datum a čas 22.4.2007 22:30
Reaguj
Proč by měly Krkonoše být levnější, než Alpy?
Pro Cechy je to sice vetsinou drahe... na druhe straneale staci pohled na mapu. A uvazit zakony nabidky a poptavky. Krkonose jsou pro spadovou oblast Hamburg - Berlin - Drazdany - Polsko - Praha proste bliz, nez Alpy. Zajet do nich na vikend z Drazdan ale i Berlina bude (po zlepseni dopravy) proste jednodussi, nez do Alp. Bufet ve Stromovce taky bude vzdy drazsi nez bufet v mnohem velkolepejsim lese na Sumave. Byly i pred valkou nemecke Krkonose levnejsi, nez nemecke a rakouske Alpy? Docela o tom pochybuji.
 • Autor MZ
 • Datum a čas 16.4.2007 19:42
Reaguj
2+1
Apartmán 2+1 znamená, že jsou tam dvě místnosti a kuchyně. V Itálii tomu také říkají trilo (1+1 je bilo). Obvykle to znamená, že v jedné místnosti bývají dvě lůžka a přistýlka, ve druhé dvě lůžka. Kuchyně bývá oddělena od druhé místnosti jen paravanem, nebo shrnovacími dveřmi.
Reaguj
Celkem 17 příspěvků v diskuzi


registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Zažijte dobrodružství v okolí Prahy: 4 tipy na jednoduché výlety s dětmi

Zažijte dobrodružství v okolí Prahy: 4 tipy na jednoduché výlety s dětmi

Naše hlavní město je skvělé místo, kde se děti snadno přiučí něco o historii a uvidí světovou metropoli na vlastní oči. Zajímavá místa na vás ale čekají také v okolí Prahy. Pokud byste
Apríl na tatranské haute route

Apríl na tatranské haute route

Jaro za dveřmi, slunko nabírá na síle. Volám Tomášovi: "Nejel bys se mnou na jarní firnovačku do Tater? Přechod Brnčála - Popradské či naopak?" Jasně že by jel! Supr, domluveno.
Módní sukně 2022 - stylové trendy pro jaro a léto

Módní sukně 2022 - stylové trendy pro jaro a léto

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Sukně je základem šatníku každé moderní dámy. Pomáhají vytvářet elegantní a ženské styly pro každý den, do kanceláře i na romantické večery. Sukni si můžete koupit nejen na léto, ale
Rakousko je rájem pro milovníky hor

Rakousko je rájem pro milovníky hor

Rakousko je rájem pro milovníky hor, neboť rakouské Alpy pokrývají více než 2/3 území země. Samotné Alpy jsou nejvyšším a nejdelším pohořím Evropy (Kavkaz je vyšší a Ural delší, oba však leží
Horská turistika versus trekking: jaký je rozdíl?

Horská turistika versus trekking: jaký je rozdíl?

Pěší turistika versus trekking. Jaký je v tom rozdíl? Je vůbec rozdíl mezi turistikou a trekkingem? Nebo je to totéž?

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Dračí lodě Lipno 20.-22.5. 20.5.
Enduro Králičák Stříbrnice 20.-22.5. Horská kola 20.5.
Zahájení lázeňské sezony Poděbrady, kolonáda 20.-22.5. 20.5.
Policejní pochod Obenice 20.-21.5. Turistika 20.5. 20:00
Pochod Praha - Prčice  Prčice   21.5.
Kralický maraton Dolní Morava Běh 21.5.
Karlovarský půlmaraton Karlovy Vary 21.5.
Zahájení lázeňské sezony Lázně Bělohrad 21.5. 10:00
Festival vojenské historie Helfštýn 21.-22.5. 21.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 27.-29.5. Lodě a čluny 27.5.

Diskuse

foto Kuba Turek, 20.5.2022 21:05, 4 příspěvky
foto Paddelman, 20.5.2022 15:07, 4 příspěvky
foto:-) Kuba Turek, 20.5.2022 10:58, 4 příspěvky
foto:-) Paddelman, 20.5.2022 10:18, 4 příspěvky
Vendulko nemáte zcela pravdu Michael Beránek, 19.5.2022 14:42, 27 příspěvků
Airsoft Petr S., 19.5.2022 12:54, 1 příspěvek
Potrava není vždy jídlo Pic, 17.5.2022 0:42, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 16.5.2022 16:18, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Pic, 16.5.2022 0:05, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 15.5.2022 20:16, 27 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48
Praha odstraňuje bariéry ... Horydoly Open, 1.5.2022 15:26
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 10:02
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 9:59
Praha bude hostit Světový... Horydoly Open, 27.4.2022 11:10
Vodácké závody 2022 Horydoly Open, 27.4.2022 9:05
Češi si již vybírají svou... Horydoly , 26.4.2022 12:40