Dvacet důvodů, proč lyžuji v Itálii

Dvacet důvodů, proč lyžuji v Itálii
San Martino di Castrozza: Snowpark Tognola.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Od dovolené neočekáváme komfort ubytování a nevyžadujeme stravování. Jsme čtyřčlenná rodina se školními dětmi. Již několik let jezdíme lyžovat do Itálie, protože v Čechách nestojí sjezdové lyžování za nic. Trochu se domluvíme jen německy a anglicky, přesto s tím nemáme žádný problém.

Jak na to

Co nás letos v Dolomitech zaujalo

Byly zrušeny nabíjecí permanentky v hodinkách, kterým se předvídala velká budoucnost.

Opište si bezpečnostní kód permanentky. Pokud ji ztratíte, koupíte si za pouhých 5 eur novou.

Každé středisko má nejméně jednu veřejnou dráhu pro skicross. O něco méně je snowparků.

Běžkařské trasy jsou zcela oddělené od sjezdových akiareálů. Jezdí se pouze v perfektně upravených stopách.

I po Velikonocích jezdí naprostá většina lanovek a většina sjezdovek je v provozu. Horní části sjezdovek jsou v překvapivě dobrém stavu i po poledni. Sjezdy do údolí je však příjemnější kvůli mokrému sněhu absolvovat lanovkou. 

Na stránce Dolomitisuperski.com si můžete zjistit, kudy jste jezdili, kolik jste najeli kilometrů a jaké jste překonali převýšení. My za šest dní navštívili deset skiareálů, najezdili 241 km, sjeli převýšení 46 km, a použili 123 lanovek a vleků. Na sjezdovku jsme se nepřinutili přijít před desátou hodinou a odpoledne jsme končili už po čtvrté hodině. Odhadujeme, že jsme v terénu absolvovali přibližně čtvrtinu jízd.

Tento článek jsme zařadili do seriálu Kolotoč bezduchých plků, ve kterém autoři polemizují o cenové výhodnosti či nevýhodnosti českých hor pro zimní sportování.

I když si platíme zvláštní rakouské horolezecké pojištění, při zhmoždění synova kolena nám stačila jen průkazka české zdravotní pojišťovny a patnáct eur jako vstupní poplatek. Prvotní ošetření a následný rentgen, ortepedie i sádrovna byly zdarma.

Stručně tedy shrnujeme důvody, které nás k zahraničnímu lyžování prostřednictvím cestovní kanceláře přiměly.

Podívejte se na obsáhlou aktuální FOTOGALERII z Dolomit.

Ceny uvádíme podle našich výdajů na dovolenou v minulém předvelikonočním týdnu. Ceny odpovídají týdenní dovolené rodičů se dvěma dětmi 11 a 13 let.

Ubytování + skipas: 22 tisíc korun

(apartmá 2+1 s vybavenou kuchyní včetně lednice a koupelny, šestidenní permanentka na celou oblast Dolomit, tj. dvanáct set kilometrů sjezdovek)

Benzín: 4,5 tisíce korun

(Praha-Cavelese a zpět 1500 km, jízdy každý den do jiného střediska 400 km)

Celková cena pro rodinu za týden: 26 650 korun

Cenu jídla jsem nebrala v úvahu, neboť jsme si jeho větší část vezli z Čech a zbytek jsme za běžné ceny dokoupili v italských obchodech.

Na kolik by nás to vyšlo v Česku?

Ve Špindlu bychom zaplatili ubytování 16 800 Kč (při velmi dobré ceně 600 Kč/den), šestidenní permanentka 8900 Kč a benzín 800 Kč (Praha - Špindl a zpět).

Celková cena pro rodinu za týden by tedy vyskočila na 26 500 korun.

Proč lyžovat v Dolomitech?

* každé ubytování je vybavené kuchyňkou, jídlo tedy lze jednoduše a levně připravovat "doma"

* jistota sněhu i při slabších rocích a jarní lyžovačce

* časté slunečné počasí

* obrovské množství sjezdovek, snowparků a lanovek

* první lanovky jsou velmi blízko u bydliště, lyžařské areály jsou propojené jednou permanentku i prostřednictvím vleků a lanovek

* moderní sedačkové lanovkych umožňují sklopit krycí plexiskla v případě nepohody

* vlekaři samozřejmě podávají talíře vleků a pomáhají nastupovat na lanovky

* mezi skiareály jezdí zdarma skibusy

* velké množství areálů zajistí různorodost terénu a lyžařských prožitků

* v případě přesunů mezi areály vlastním autem nejsou žádné poplatky za parkování

* nečeká se ve frontách na vlek či lanovku

* možnost výběru velkého množství volného terénu mimo sjezdovky

* úchvatné rozhledy na zasněžené štíty hor

* permanentky na čipy, které není potřeba vytahovat z kapsy

* při ztrátě permanentky je za poplatek 5 eur vystaven duplikát, při poškození týdenní permanentky je vystaven duplikát zdarma

* na permanentku volný vstup do místních bazénů či kluzišť

Polemika

Maykl Brůžek (cestovatel a snowboardista):
La Norma na snowboardu

Ivan Sosna (sjezdový expert a bývalý závodník):
Ještě ke kolotoči bezduchých plků

Zbyněk Frauenterk (provozovatele chaty Na Rezku v Krkonoších):
Kolotoč bezduchých plků

Pavel Miškovský (redaktor Horydoly a běžkař-turista):
Kam pojedete letos na lyže?

Evropská zimní střediska na Horydoly

 

Manuály

Passo Tonale (Itálie) 3 díly

La Norma (Francie) 5 dílů

Evropská zimní střediska na HORYDOLY

Adelboden (Švýcarsko)
Czorsztyn (Polsko)
Chamonix (Francie)
Lachtal (Rakousko)
Obertauern (Rakousko)
Rokytnice nad Jizerou (Česko)
Stubai (Rakousko)
Tux (Rakousko)
Val Senales (Itálie) v létě
Val Senales (Itálie) v zimě
Vysoké Tatry (Slovensko)
Maurienne (Francie)
La Norma (Francie)
Kaprun (Rakousko)

Špindlerův Mlýn (Česko)
Ramsau/Schladming (Rakousko)
Zell am See (Rakousko)
Les 2 Alpes (Francie)
Les Arcs/La Plagne (Francie)
San Bernardo (Itálie)
Sella Ronda (Itálie)
Skirama (Itálie)
Seiser Alm (Itálie)

Kleinwalsertal (Německo)
Bansko (Bulharsko)
Vars (Francie)
Radstadt (Rakousko)
Nassfeld (Rakousko)
Nassfeld (Rakousko)
Sulden (Rakousko)
Mitterdorf (Německo)
Uludag a Sarikamis (Turecko)

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Historie a Zugspitze
Neznám. Proč mu to nenavrhnete vy?
 • Autor ivan
 • Datum a čas 25.4.2007 10:28
Reaguj
Re: Re: Re: OK
Koppe je jednoduše německy kopec, takže i sudetsky.
 • Autor IvanN
 • Datum a čas 25.4.2007 02:02
Reaguj
Re: Historie a Zugspitze
Znate li pana Vacka dobre, zkuste mu navrhnout, ze mame na jedne z jeho sjezdovek (Kamenec) jiz 3 roky kameru hydronet.cz a radi bychom ji nekdy presunuli na lepsi misto vedle na stozar :-) vizhttp://www.karlin.mff.cuni.cz/~mzahrad/dscn1841.jpg nebohttp://www.karlin.mff.cuni.cz/~mzahrad/dscn1841.jpgtreba by se dokazal domluvit s radiokomunikacemi, byl by to dobry propagacni online zaber (nejen) pro tuhle sjezdovku
 • Autor MZ
 • Datum a čas 24.4.2007 21:00
Reaguj
Re: Re: OK
Schneeberg apod. jiste, ale "Koppe" je myslim sudetsky nazev, nevim :-)
 • Autor MZ
 • Datum a čas 24.4.2007 20:53
Reaguj
Historie a Zugspitze
Riesengebirge byly vždy hory významné lokálně a regionálně, tedy především pro Sudety, Sasko, Slezsko, částečně i pro vzdálenější okolí, ne však kontinentálně. MZ má ale pravdu v tom, že jako spádová oblast pro severovýchod Německa jsou opět zajímavé. O projektu maximálního usnadnění dostupnosti polské části Krkonoš (Szklarska Poreba) z Berlína mi nebožtík Honza Vedral říkal už někdy před deseti lety a napsal jsem tehdy o tom i článek. A nakonec uvažování Vacka a Snowhillu, když tak bojoval o pronájem Ještědu (starý dobrý sudetský Jeschken nad Reichenbergem) se neslo i tímto směrem. Kromě lyžařů z Česka přece organizoval i skibusy z německého příhraničí.Jinak „Zug“ v názvu s vlaky nijak nesouvisí. Základní a prastarý význam tohoto slova je „tah“, něco, co (se) táhne do délky (prostorově, časově) apod. Podle wikipedie: „Ihren Namen erhielt die Zugspitze durch die vielen Lawinenzüge (Lawinenstriche) an den Steilhängen des Nord-Fußes.“ (Nevím, jestli je pro to správný termín „lavinové dráhy“, kdyžtak někdo opravte).
 • Autor ivan
 • Datum a čas 24.4.2007 01:12
Reaguj
Re: OK
Ona Schneekoppe totiž není jen označení pro jedinou Sněžku, ale takových Sněhových kopců je po německy mluvícím světě hodně. Kdežto Zugspitze je, pokud vím, jen jedna. Jméno Vlakový štít je totiž velmi neobvyklé.
Reaguj
OK
Neznam tolik historii, a je jasne ze z Ameriky,Anglie apod. pojedou bohati vzdy do Alp, ne do Krkonos. Na druhe strane - v nemeckem narode, zemepisnem povedomi, kulture apod. hraly Riesengebirge vzdy dulezitou ulohu. Prinejmensim pro severni a vychodni Nemecko to byly asi vzdy vyznacne hory. V dobe, kdy cestovani bylo mene rychle, nez dnes. Kolik je v Nemecku hostincu jmenujicich se "Schneekoppe" proti "Zugspitze"? :-)
 • Autor M.Z.
 • Datum a čas 23.4.2007 21:12
Reaguj
Trocha historie
MZ napsal: „Byly i pred valkou nemecke Krkonose levnejsi, nez nemecke a rakouske Alpy? Docela o tom pochybuji.“Nelze to brát paušálně. Před WW II fungovalo v Alpách pár tradičních středisek, soustřeďujících tehdejší silně výběrovou klientelu holdující silně výběrové lyžařské (horolezecké, turistické) kratochvíli. V naprosté většině současných středisek, tehdy ještě no-name vesniček, třeli ještě chudí horalé bídu, v půlce baráčku oni, ve druhé dobytek. Tam se dokonce ani o cenách pro turisty/lyžaře mluvit nedalo. Zato ve Sv. Mořici, Antonu nebo Cortině asi bylo dráž než ve Spindlermühle či dokonce na Elbenbaude – asi ani ne tak proto, že by tehdejší Československo bylo oproti třeba Rakousku nebo Itálii v průměru chudší, ale hlavně proto, že do Mořice a Antonu jezdila movitější klientela a ta místa měla tomu odpovídající image, vybavenost a úroveň služeb.Dnešní Alpy jsou asi mnohem homogenější než předválečné. U Riesengebirge to platí nesporně taky, i když možná v o něco menší míře, protože sem se nikdy nejezdili rekreovat Rotschildové a podobní.
 • Autor ivan
 • Datum a čas 22.4.2007 22:30
Reaguj
Proč by měly Krkonoše být levnější, než Alpy?
Pro Cechy je to sice vetsinou drahe... na druhe straneale staci pohled na mapu. A uvazit zakony nabidky a poptavky. Krkonose jsou pro spadovou oblast Hamburg - Berlin - Drazdany - Polsko - Praha proste bliz, nez Alpy. Zajet do nich na vikend z Drazdan ale i Berlina bude (po zlepseni dopravy) proste jednodussi, nez do Alp. Bufet ve Stromovce taky bude vzdy drazsi nez bufet v mnohem velkolepejsim lese na Sumave. Byly i pred valkou nemecke Krkonose levnejsi, nez nemecke a rakouske Alpy? Docela o tom pochybuji.
 • Autor MZ
 • Datum a čas 16.4.2007 19:42
Reaguj
2+1
Apartmán 2+1 znamená, že jsou tam dvě místnosti a kuchyně. V Itálii tomu také říkají trilo (1+1 je bilo). Obvykle to znamená, že v jedné místnosti bývají dvě lůžka a přistýlka, ve druhé dvě lůžka. Kuchyně bývá oddělena od druhé místnosti jen paravanem, nebo shrnovacími dveřmi.
Reaguj
Celkem 17 příspěvků v diskuzi


6 největších mýtů o dětských kolech

6 největších mýtů o dětských kolech

Než vyrazíte s dítětem do obchodu vybrat jízdní kolo, ujasněte si, na co ho chcete. Jasně, chcete kolo na ježdění, na co taky jiného? Naprosto zásadní ale je, zda bude dítě... celý článek

Proč dřevěné hračky pro děti? Aby dospělí mohli solit jídlo!

Horská kola: jaké rozměry koupit?

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Tongariro Crossing: nejhezčí jednodenní trek Nového Zélandu

Tongariro Crossing: nejhezčí jednodenní trek Nového Zélandu

Tongariro Alpine Crossing - jeden z nejkrásnějších treků planety. Jak se na něj připravit, co očekávat? Jak funguje parkování a shuttle bus?
Kam nelézt 2019

Kam nelézt 2019

HAVRAN U JÍTRAVY Které skály vynechat ze svých plánů? V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v horolezeckých terénech.
Chyťte vodu na Smědé

Chyťte vodu na Smědé

RIVER GUIDE Málo známá říčka Smědá stéká z Jizerských hor na sever. Je tedy pro Čechy "za horama," a proto také tak málo známá. Navíc mívá vodu jen málokdy. Dokonce i když hodně
Na vodu v Dolním Slezsku

Na vodu v Dolním Slezsku

AKTUALIZACE Horské i nížinné přítoky polské řeky Odra představují ideální prostředí pro rekreační i závodní kanoistiku. Souhrnná délka dolnoslezských vodních toků vhodných k jízdě na kánoi nebo kajaku činí 635 km. To je
Grossglockner na lyžích nebo na snowboardu

Grossglockner na lyžích nebo na snowboardu

SKI GUIDE Předkládám šest nejvýznamnějších lyžařských a snowboardových túr v jižní části masivu Grossglockneru. Všechny začínají na chatě Stüdlhütte (2802 m), u které je po celou zimu otevřený komfortní zimní domeček (Winterraum). Není

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Hanseboot - veletrh Německo, Neustadt in Holstein 24.-26.5. Lodě a čluny 24.5.
Dračí lodě Olomouc  24.-25.5. 24.5.
Ignis Brunensis - ohňostroje Brno 24.5.-16.6. 24.5.
Dračí lodě Vrané nad Vltavou 24.-25.5. 24.5.
Terezínské hry Terezín 24.-25.5. Geocaching event 24.5.
EPO Survival Polevsko 24.-25.5. 24.5.
Noc kostelů Česko 24.5.
Den rododendronů Svitavy, park Jana Palacha 25.5.
Bystřička - splutí Bystřička 25.5.
Den starokladrubského koně Kladruby nad Labem Koně 25.5.

Diskuse

fakt XXX, 24.5.2019 17:26, 8 příspěvků
Wobenzym Horydoly - Andrea Černá, 22.5.2019 23:20, 10 příspěvků
Pulzní terapie P.Vyskočil, 22.5.2019 23:16, 7 příspěvků
Wobenzym Michaela, 22.5.2019 22:37, 10 příspěvků
Pulzní terapie Adéla, 22.5.2019 20:58, 7 příspěvků
Pulzní terapie Adéla, 22.5.2019 20:35, 5 příspěvků
Ajeje Tereza, 22.5.2019 14:13, 2 příspěvky
Bureš pudeš Nejlepší heslo, 22.5.2019 13:01, 1 příspěvek
1211 českých novinářů vodák Marek, 21.5.2019 14:53, 16 příspěvků
Autor Horydoly - Andrea Černá, 20.5.2019 17:43, 16 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Na světě je strategie roz... Horydoly , 23.5.2019 23:42
Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47
Akce v Praze Horydoly Open, 16.5.2019 12:08
Re: Články, vysvětlení a ... Kuba Turek, 16.5.2019 11:13
Haimaom boulder cup 2019 Horydoly Open, 14.5.2019 12:02
Alkohol Horydoly Open, 14.5.2019 11:25