Zvláštní znamení touha v televizi

Zvláštní znamení touha v televizi
Zvláštní znamení touha.
Autor snímku Česká televize
SDÍLEJ:

Dějiny trampingu jsou vlastně dějinami českého národa za uplynulých sto let. Je v nich vše – nabytá svoboda i její opakovaná ztráta, prosperita i krize, budování a zapomínání demokracie, drobné lidské osudy, selhání, kolaborace, ale i velká hrdinství.

Zvláštní znamení touha v televizi
Zvláštní znamená touha. Natáčení dokumentárního seriálu o historii trampingu.
Autor snímku Česká televize

Česká trelevize dnes začíná vysílat dokumentární seriál o dějinách českého trampingu

Tvůrci pořadu

Námět, scénář a průvodce pořadem: Fedor Skotal
Dramaturg: Jana Hádková
Komentář: Wabi Daněk
Střih: Jan Svoboda
Vedoucí produkce: Jana Vokrouhlíková
Manažer realizace: Petr Morávek
Manažer vývoje: Daniel Růžička
Režie: Václav Křístek

Všech třináct dílů bude mít premiéru každou středu na ČT2.

Zvláštní znamení touha.

Tam nahoře v Proudech je nebezpečno

2. září 21:55

Tramping nevznikl v roce 1918, jak se někdy říká, on zde byl už před první světovou válkou. Byl zde i v jejím průběhu – zběhové, tzv. zelené kádry, se skrývaly v lesích na místech, kde po válce často vyrůstaly první osady. Jak říká historik – tramping byla první česká subkultura se všemi průvodními znaky. Byl i velice módní záležitostí, ale to trochu předbíháme. Jací byli první trampové? Jak je vidí dnes americká novinářka a filmařka, která o tomto fenoménu natočila dokument, naučila se kvůli tomu česky a potom zase česky zapomněla? Nejen ona vidí v českém trampingu vliv své vlasti, Spojených států. Známý trampský písničkář a sběratel tvrdí – pravlastí trampů je Amerika. Není to ale trochu zjednodušené? A jak to bylo s tou tajemnou osadou nahoře v Proudech, jejíž členové prý stříleli po každém příchozím?

Kde to je: Vltavská cesta nad Prahou, Klášter na Ostrově ve Vltavě, Přehrada Vrané nad Vltavou, Štěchovické ledopády, Zahořanský potok 

Osady staré zas

9. září 21:58

Jevy předcházející masový tramping byly v regionech zaznamenávány už od roku 1912. První doložená trampská výprava do Svatojánských proudů na Vltavě nad Prahou se konala v roce 1916. O dva roky později, po skončení války a vzniku samostatné Československé republiky, tamtéž vznikla první a ve své době nejslavnější osada Ztracená naděje. Pojďme se podívat na 95. výročí této osady, na kterou jezdívaly filmové hvězdy a populární umělci, a jejíž členové hráli v Osvobozeném divadle. Když se postavíte na břeh přehrady, která zde připomíná spíš řeku, Svatojánské proudy jsou dole pod vámi. Hluboko pod vámi, dobrých třicet metrů. Trampská kolonizace se zatím šířila dál – na říčku Kocábu, na Brdy, na Kačák, do povodí Berounky. V Pavlíkově dokonce trampskou osadu založili tamní sedláci a v sobotu chodívali do své vlastní trampské hospody. Alespoň to tvrdí historik.

Kde to je: Až ztichnou Bílé skály, Ohromná Bílá skála, Mařenka poprvé, Mařenka jako na horách, Ledopád Mařenka 

Proti proudu potoků

16. září 21:58

Brněnští trampové vyráželi ve 20. letech minulého století za zvuků kytar proti proudu řeky Svratky daleko za město, do malebného údolí pod Kníničkami, a postupně dál, na Bílý potok… Místa prvních campů zalila studená voda Brněnské přehrady. Tamní sběratel tvrdí, že první tramping na jihu Moravy byl zaznamenán v místech dnešní Vranovské přehrady. A s Čechošvýcarkou a světoběžnicí Lilly jsme se zajeli podívat na někdejší poutní místo moravského trampingu na řece Jihlavce pod Kozlany – a stanuli na břehu Dalešické přehrady. Tento díl by se také mohl jmenovat Pod hladinou přehrad. Jenže je zde slavná brněnská osada Rowers, slavící 70 let svého trvání, a vzpomínky na skvělou generaci prvorepublikových hudebních skladatelů a sbor Zelená sedma – swingové dědictví je v tvorbě i interpretaci Brňáků stále silně patrné. Těžko se někde hraje lepší trampská muzika.

Kde to je: Řeka Jihlava, Vodácká slavnost v Brně, Řeka Svratka, Lodí na Bítov

Po řece Vltavě pluje Indián

23. září 21:55

Mobilní trampské muzeum Freda Jedličky eviduje na 10 tisíc trampských osad a šest tisíc trampských písniček. Obojího bylo zaručeně víc – ale která písnička byla první? Podle všeho Indián z pera Josefa Rösslera-Ořovského, velkého inspirátora trampingu. První kytara byla donesena na Ztracenku v roce 1919, do té doby se hrávalo na hřebeny a foukací harmoniky. Přichází boom trampských sborů, trampských operet, gramodesek, které se natáčely v Berlíně. Ztracenkář Jarka Mottl hraje se svou partou v Osvobozeném divadle, píše To neznáte hadimršku pro Vlastu Buriana, píše první z desítek operet. Když se zvedneme z verandy hostince U Taterů kousek od Ztracenky a seběhneme dolů k Vltavě, možná po ní právě pluje indián.

Posázaví není Arizona

30. září 22:00 

Pátý díl cyklu zkoumá vztah většinové společnosti a politiky k "nezařaditelným“ trampům ve třicátých letech minulého století. Asi bylo otázkou času, kdy mezi trampy a spořádaným měšťanstvem vypukne otevřený konflikt. Jeho vrcholem byla v roce 1931 tzv. Kubátova vyhláška, zakazující společný pobyt chlapců a dívek v přírodě. Protestního mítinku se zúčastnilo na deset tisíc(!) trampů, mezi kterými už své sítě rozhazovali čeští fašisti a komunisti. Vyhraňuje se i převážně levicový tramping – na jedné straně stojí spisovatel a komunista Géza Včelička, na druhé straně písničkář a sportovec Bob Hurikán, údajně apolitický, ve skutečnosti spíš pravicový. Jaroslav Jan Paulík píše dodnes působivý první trampský román Arizona, vycházejí proslulé Rodokapsy, trampingu se chápe i hraný film a režisér Karel Lamač.

Kde to je: SÁZAVA a Posázaví

Světový rekord v Údolí oddechu

7. října 22:00 h 

Šestý díl cyklu se věnuje trampským sportům a vznikajícímu fenoménu chatařství. Průkopníci stárnou a zakládají rodiny. Místo stanů si stavějí chaty, život na osadách se začíná podobat rodinné rekreaci. Jak vzpomíná pamětník – aby se někdejší zálesáci neupili k smrti, začínají sportovat. Vzniká trampský sport, který v dalších letech zplodí řadu reprezentantů a olympioniků. A vzniká fenomén chatařství, postupně měnící ráz krajiny. Vzniká i nový sport, šířící se dál do světa – nohejbal. Půl století se hraje fotbalový turnaj u Lhotky na Brdech, a vrací se k původní recesi – fotbalisté hrají v kostýmech nebo v kanadách a s usárnami na zádech. Vznikají sportovní osady. Při 80. výročí slavné Askalony na Kocábě nám pivo čepoval mistr světa v nohejbalu. Chutnalo skvěle. V Údolí oddechu padl už ve 30. letech světový rekord v běhu na sto metrů. Čas pod 10 s by byl světovou senzací, kdyby trať měřila sto metrů a nevedla z kopce.

Kde to je: BRDY, Kačák na kajacích, Pročesejte brdské Hřebeny, Tok je nejvyšší v Brdech, Pražské hory Brdy

Termíny vysílání dalších dílů uveřejní Česká televize později. 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Střední Čechy představují své krásy na veletrhu Holiday World

Střední Čechy představují své krásy na veletrhu Holiday World

Středočeská centrála cestovního ruchu představuje v rámci 31. ročníku mezinárodních veletrhů cestovního ruchu a regionální turistiky Holiday World hlavní motivy, které mají přilákat turisty do regionu. V areálu výstaviště otevře expozici, kde se... celý článek

Skryté příběhy s geniem loci. Poutní místa středních Čech zachycuje nová brožura

Turistpropag 2023: porota hlasovala

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Střední Čechy představují své krásy na veletrhu Holiday World

Střední Čechy představují své krásy na veletrhu Holiday World

Středočeská centrála cestovního ruchu představuje v rámci 31. ročníku mezinárodních veletrhů cestovního ruchu a regionální turistiky Holiday World hlavní motivy, které mají přilákat turisty do regionu. V areálu výstaviště otevře expozici, kde se
Skryté příběhy s geniem loci. Poutní místa středních Čech zachycuje nová brožura

Skryté příběhy s geniem loci. Poutní místa středních Čech zachycuje nová brožura

TIP HORYDOLY Poutní místa po staletí lákají poutníky z celého světa. Jsou opředena tajuplnými legendami, přitahují pozornost a nutí k zamyšlení. Přesně taková místa najdete i ve středních Čechách. Nová brožura Středočeské centrály cestovního
Turistpropag 2023: porota hlasovala

Turistpropag 2023: porota hlasovala

Soutěž materiálů na podporu cestovního ruchu Turistpropag má za sebou hlasování poroty. Výsledky budou vyhlášeny na veletrhu Regiony v Lysé nad Labem. 
Kde se natáčeli Zlatokopové z Arkansasu?

Kde se natáčeli Zlatokopové z Arkansasu?

Nepříliš nápaditá kovbojka Zlatokopové z Arkansasu se natáčela v Alkazaru, na Chlumu a ve Velké Americe. Německo-italsko-francouzská produkce vybrala pro imitaci Divokého západu opuštěné lomy v Českém krasu.
Tiskové konference

Tiskové konference

AKTUALIZACE. Kalendář akcí určených pro žurnalisty v oboru cestovního ruchu, outdoorových aktivit a s tím spojeného byznysu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Taipei Cycle - veletrh Taiwan 22.-25.3. 22.3.
Grónsko - diashow Chrudim, divadlo K.Pippicha Přednáší Martin Loew 22.3. 18:00
Utazás - veletrh Maďarsko, Budapešť 23.-26.2. 23.3.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 24.-26.3. 24.3.
Valná hromada ČHS Praha 25.3.
Velikonoce v hornickém domku Příbram, muzeum 27.3.-9.4. 27.3.
Grónsko - diashow Přerov, Hvězda Přednáší Martin Loew 28.3. 18:00
Grónsko - diashow Olomouc, Metropol Přednáší Martin Loew 29.3. 18:00
Ples HOSOHOPO Praha, Hlubočepy Horolezecký oddíl Horní Počernice 31.3. 18:30
Ukliď Brdy Raková Brigáda 1.4.

Diskuse

Nova zprava - ani ne Pavka, 20.3.2023 17:17, 2 příspěvky
velkoplošné chráněné území Lukas B., 20.3.2023 16:58, 1 příspěvek
Nova zprava Honza, 20.3.2023 14:55, 2 příspěvky
Oprava Horydoly, 19.3.2023 11:42, 4 příspěvky
Oprava Lukas, 18.3.2023 18:59, 4 příspěvky
Koloběžka Mascoot 20-20 Myškovi, 17.3.2023 12:14, 11 příspěvků
Koloběžka Mascoot 20-20 Kemo, 16.3.2023 10:28, 11 příspěvků
INU Honza, 16.3.2023 9:46, 1 příspěvek
INU Lomnické sedlo Skiák, 15.3.2023 13:21, 4 příspěvky
Cestovaní Lukáš89, 13.3.2023 15:20, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Do Německa za jarními udá... Horydoly Open, 11.3.2023 23:50
Re: ferraty ve Slovinsku? Kuba Turek, 8.3.2023 1:24
ferraty ve Slovinsku? Horydoly , 8.3.2023 1:08
Proč udeřil blesk do soch... milan šupa, 3.3.2023 20:02
Sníh a sjezdovky v provozu Horydoly Open, 23.2.2023 15:22
Češi loni po Česku cestov... Horydoly Open, 23.2.2023 14:59
V Česku natáčený film Na ... Horydoly , 23.2.2023 14:50
Češi se do zahraničí rádi... Horydoly , 23.2.2023 14:44