Luční bouda – opravdu pro lidi, co chodí okolo?

Luční bouda – opravdu pro lidi, co chodí okolo?
Luční bouda, standardní pokoj.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

NÁZOR Pohled návštěvníka, který po nejméně 50 let býval na Luční boudě hostem několikrát ročně, poslední dva roky se jí však už vyhýbá.

Letošní letní sezonu se majitelé Luční boudy rozhodli zahájit oslavou fiktivního výročí 395 let od jejího založení. Akce byla mediálně dobře pokryta, takže jsme byli celý víkend zahrnuti reportážemi a zprávami, které nám snad nejvýznamnější objekt na hřebenech Krkonoš předváděly jako zavedenou výletní restauraci s nejvýše položeným pivovarem ve střední Evropě.

Nabízím pohled návštěvníka, který po nejméně 50 let býval na Luční boudě hostem několikrát ročně, poslední dva roky se jí však už vyhýbá.

Německý monstrózní projekt

Luční boudu ve své současné monstrózní podobě nechali postavit za 2. světové války její majitelé bratři Bönschové, oddaní stoupenci Konrada Henleina. Ačkoliv stavbu z převážné části financovala protektorátní vláda, majitelé rozhodně nezamýšleli, že by bouda měla být určena českým turistům. Chci věřit, že je to kouzlo nechtěného, ale nemohu se zbavit dojmu, že současným majitelům se docela daří tento 80 let starý odkaz naplňovat.

Klub českých turistů se boudy vzdal

Padesát let po válce byla Luční bouda v havarijním stavu. Je smutnou skutečností, že nikoliv bez viny na tom je Klub českých turistů. Do jeho vlastnictví přešla Luční bouda roku 1991. Nejenže zastavil rekonstrukci prováděnou od roku 1986 předchozím majitelem ČSTV (Československý svaz tělesné výchovy) a následně boudu pronajal kontroverznímu podnikateli, ale především neudělal to, co v duchu předválečné tradice měl. Nově znovuustavený spolek byl zahlcen starostmi o majetky, které mu spadly do klína, a nebyl schopen řešit vlastnictví Luční boudy systémově a s vizí. Pokud by tehdy navrhl redukci objektu tak, aby byla šance na jeho hospodárný provoz, asi by mu to prošlo. Pokud by si boudu ponechal, předešel by problémům, které následovaly. Nestalo se a KČT se v roce 1993 Luční boudy vzdal.

Soukromé vlastnictví nejvýznamnější turistické chaty

Když zkrachoval i další majitel (který naopak vizi měl, ale nebyl schopen ji utáhnout), byla na přelomu století bouda uzavřena a chystaly se nouzové plány na její záchranu státem. V doslova poslední chvíli vstoupila do hry společnost AEZZ a v září 2003 Luční boudu koupila. Klára Sovová, která za společnost nejčastěji vystupuje, vzápětí vzbudila v zainteresované veřejnosti velké naděje.

"Měla by být především pro lidi, co chodí okolo. Bylo by škoda, kdyby lidé na Luční boudu zanevřeli, a tomu se budeme snažit boudu přizpůsobit. Naši hosté by měli být v první řadě turisti a běžkaři, kteří budou chtít asi najíst a napít, případně se i ubytovat. Proto uvažujeme, že bychom tam ponechali jeden, dva pokoje s 6 lůžky a společným sociálním zařízením pro lidi, kteří jdou po horách a jsou ochotni snášet nějaké nepohodlí," prohlásila například pro listopadové číslo časopisu Krkonoše + Jizerské hory.

Spravedlivě nutno přiznat, že AEZZ boudu postupně uvedla do plně provozuschopného stavu a nadále do jejích úprav investuje. K dobru ji lze přičíst i to, že nezkusila docílit výše zmíněné redukce zastavěného objemu nějakým "nepředvídatelným" požárem. Naproti tomu jsme však již 15 let svědky nepochopení (či ignorování) mimořádnosti Luční boudy dané jejím umístěním v I. zóně Krkonošského národního parku a osaměle na hřebenech hor.

Luční bouda, Krkonoše.

Necelý rok poté, co nám paní Sovová mazala pověstný med okolo úst, jsme zkoprněle hleděli na inzeráty nabízející apartmánové byty na Luční boudě a slibující potenciálním majitelům dopravu vlastním vozem až před jejich dveře. KRNAPu dalo asi dost práce tomu tenkrát zabránit.

O rok později to byly koncerty s účastníky na desítkách sněhových skútrů a roleb. Pokutu AEZZ zaplatila až po 6 letech, když jí stálo za to kauzu dotáhnout až před Nejvyšší správní soud. Snad již tečkou za touto divokou etapou bylo v roce 2014 vytěsnění Horské služby, které měla na Luční boudě hřebenovou základnu od svého založení. Hrozící ztrátu image řešila paní Sovová způsobem typickým pro balkánskou třídu zdejších podnikatelů. Prostě založila trucslužbu vlastní. Náklady jsou nepochybně řádově vyšší než kolik by tratila na třeba i bezplatném poskytnutí dvou místností potřebných pro Horskou službu, ale vlastní ego first, péči o bezpečnost a zdraví návštěvníků hor stačí jen slíbit.

Levné služby musí pryč

A o vzbuzené iluze postupně přišli i lidé, kteří chodí okolo. Nejprve byl zrušen bufet v přízemí. Budiž, nahradily ho automaty s občerstvením, ale ty záhy zmizely a hned po nich i lavice. Tam běžně svačívaly rodiny s dětmi vyhlášené místní pečivo a nahoru do restaurace chodila jen část návštěvníků. Ta tradice asi majitelům vadila, a tak se rozhodli s ní skoncovat. Ale jak! Byl jsem svědkem, jak personál nekompromisně vyhodil na déšť ty, kdo se tam chtěli ukrýt před nepohodou. Arogantní přístup "buď budeš konzumovat, nebo vypadni" tu zdomácněl a mezi návštěvníky hor se o něm vyprávějí legendy. Ke kvalitě restaurace se záměrně nevyjadřuji, jejích návštěvníků je dost na to, aby svá hodnocení mezi veřejností šířili.

1600 Kč za jedno lůžko na noc

Takže si ještě jednou připomeňme, co paní Sovová slibovala stran ubytování, a mohu se konečně dostat k tomu, proč se už dva roky Luční boudě vyhýbám. V březnu 2016 jsme se se skupinou starších pánů vypravili na zimní přejezd Krkonoš. Před 17. hodinou, tedy před setměním, jsme přijeli na Luční boudu v očekávání obvyklého cenově přijatelného noclehu ve vícelůžkovém pokoji. Recepční nás však zchladil, vícelůžkové pokoje byly zrušeny, jsou teď dvoulůžkové. A i když nadále se společnými sociálkami na chodbě, za dvojnásobek ceny před rokem. A co víc, lichý z nás musí zaplatit celý pokoj, tedy čtyřnásobek.

A opět ono pro Luční boudu dnes už typické, berte nebo jděte dál. Mnozí dnes jezdí raději do Alp, než do Krkonoš. Je mi to líto, ale ani se jim nedivím. Dovedete si představit, že by některou z tamních hřebenových Hütte koupil místní zbohatlík, vyhodil část postelí, zbylé zdražil, a pak vyháněl do tmy každého, kdo by nemohl akceptovat jeho cenu?

Horydoly.czČTĚTE TAKÉ: Německé názvosloví k Krkonoších

Pro upřesnění: podle letošního ceníku už mají sociální zařízení všechny pokoje a nejlevnější lůžko na jednu noc je za 1600 Kč, ovšem pokud obsadíte celý pokoj. Sportovněji založení mohou (zatím) přespat za 580 Kč v podkroví na podlaze ve vlastním spacáku.

Určitě stojí za to porovnat tuto nabídku s možnostmi turistického ubytování v alpské vysokohorské chatě, které se svým jménem také hlásí k sudetoněmecké historii. Takových chat je v Německu, Rakousku a Itálii mnoho. Já nabízím příklad Karlovarské chaty (Karslbaderhütte) v nejvyšším rakouském pohoří Hohe Tauern pod nejvyšší rakouskou horou Grossglockner.

Luční bouda je dost velká na to, aby tam vedle sebe mohlo existovat ambiciózní hotelové ubytování a možnost přenocování turistické úrovně. Odpovídalo by to i její tradici. To by ovšem záměrem majitelů muselo být uspokojovat i nepříliš movité české turisty.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Výlovy rybníků 2018 září a říjen

Výlovy rybníků 2018 září a říjen

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME Hlavní podzimní sezona výlovů rybníků se odehrává v říjnu a listopadu. Jednoznačně nejvýznamnější výlovy tento víkend probíhají na jihočeském rybníku Dehtář a na jihomoravském rybníku Olšovec.... celý článek

A znovu Rio Botičo

Barevné podzimní lezení ve Svatém Janu

registrovat

Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Výlovy rybníků 2018 září a říjen

Výlovy rybníků 2018 září a říjen

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME Hlavní podzimní sezona výlovů rybníků se odehrává v říjnu a listopadu. Jednoznačně nejvýznamnější výlovy tento víkend probíhají na jihočeském rybníku Dehtář a na jihomoravském rybníku Olšovec.
Barevné podzimní lezení ve Svatém Janu

Barevné podzimní lezení ve Svatém Janu

AKTUALIZACE Podzimní horolezectví ve Svatém Janu pod Skálou je barevné. Jeho kouzlo vytváří bílé skály, žluté modříny na svazích, zelené borové lesy a červená střecha kláštera. Dopoledne lezeme na Dušičkové stěně,
Houby AKTUÁLNĚ 2018

Houby AKTUÁLNĚ 2018

PRAHA Přinášíme zprávy z lesů a luk. Přejeme dobrou chuť, ať už připravujete smaženici, sušíte nebo nakládáte jakékoliv jedlé houby!
Alpy AKTUÁLNĚ 2018

Alpy AKTUÁLNĚ 2018

CYKLOTURISTIKA Kde je co v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
A znovu Rio Botičo

A znovu Rio Botičo

Botič AKTUÁLNĚ! Zpočátku roztomilý potůček s meandry, drobnými peřejkami a občasným roštím. Pod Záběhlickým jezem začíná regulovaný tok. Množství lávek různé výšky, kabely, roury. Humus, bordel a fekálie jsou po letech čištění a stavebních

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Alpinmesse - veletrh Rakousko, Innsbruck 20.-21.10. 20.10.
Šarkaniáda / drakiáda Beckov 20.-21.10. 20.10.
Rio Botičo Praha, Hostivař Splutí Botiče 21.10.
Dýně - výstava Praha, Botanická zahrada 22.9.-21.10. 21.10.
Dresden Marathon Německo, Drážďany   21.10.
Klánovický půlmaraton Praha, Klánovice Běh 21.10.
Veduty českých měst a hradů Havlíčkův Brod, Galerie výtvarného umění 7.9.-21.10. Maloval Jan Antonín Venuto 21.10.
Guatemala a Arménie - diashow Praha, Divadlo za plotem Přednáší Pavel Svoboda 22.10. 19:00
Drakiáda Ladná Ladná 23.10.
Dech hor - festival Jilemnice 24.-25.10. 24.10.

Diskuse

mám tušení žižkovák, 21.10.2018 0:31, 1 příspěvek
Už se těším na kolo v zah... Vlastimil Dobrovský, 18.10.2018 10:13, 1 příspěvek
Nic moc Karel, 16.10.2018 17:46, 3 příspěvky
batoh boris, 15.10.2018 11:40, 13 příspěvků
Kloubní výživa Rakia, 13.10.2018 13:15, 21 příspěvků
Malá ta, kdo zná jen malý... Roman Siegl, 12.10.2018 16:39, 6 příspěvků
Operace kolene Lenka, 12.10.2018 13:27, 21 příspěvků
připomínka Honzány, 11.10.2018 20:26, 27 příspěvků
Operace kolene Karolina, 11.10.2018 13:50, 21 příspěvků
Pozor Smejči, 11.10.2018 7:19, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

beeg Jamscew Jamscew, 21.10.2018 3:37
Nemravnost - zákeřný jed,... milan šupa, 18.10.2018 17:24
Re: Prodám chatku. Cena 2... mirunka.mokra@seznam.cz, 17.10.2018 20:02
Martinik ve Slatiňanech Horydoly , 16.10.2018 17:55
Kurz slackline pro začáte... Horydoly , 15.10.2018 9:24
Swiss Food Festival Praha Horydoly , 10.10.2018 23:33
Re: Wallis Horydoly , 8.10.2018 15:34
Re: Wallis Kuba Turek, 8.10.2018 15:34