Příběh Luční boudy

Příběh Luční boudy
Miroslav Bartoš: Příběh Luční boudy.
Autor snímku REPRO Horydoly
SDÍLEJ:

RECENZE Série důkladných knih o historii jednotlivých krkonošských bud obsahuje zatím nejdůležitější Příběh Luční boudy. Koho zajímají dějiny na česko-německém pomezí, neměl by ji pominout. Publikaci historika a bývalého ředitele Krkonošského muzea Miloslava Bartoše vydala Správa Krkonošského národního parku.

Jak na to

Verdikt Horydoly *** 

* zhola zbytečná publikace 
** je dobře, že to vyšlo 
*** za ty peníze to stojí 
**** výborná a poučná publikace 
***** to musíte mít

Publikaci koupíte v KRNAP. Zde vyšly další knihy:

Příběh Erlebachovy boudy
(Miloslav Bartoš 2011)
Příběh Luční boudy
(Miloslav Bartoš 2014)
Příběh Martinovy boudy
(Topi Pigula 2016)

Poněkud školometský jazyk Miloslava Bartoše a nudná grafická úprava Tomáše Kolarčíka se snaží čtenáře odradit od čtení zajímavé publikace Příběh Luční boudy. Na první pohled se jim to daří.

Doporučuji ovšem do knihy se začíst. Zakousnout se do písmenek i obrázků, přinutit se je vstřebat - a vyvstane před vámi dramatický obraz boudy a jejích hospodářů, kteří žijí a pracují už skoro půl tisíciletí v extrémních horských podmínkách.

Klíčové chvíle Luční boudy, která se po většinu své existence nazývala Wiesenbaude, jsou v knize krátce popsané a doplněné mapami, kresbami a fotografiemi. 

Bouda na staré Slezské cestě

Odhaduje se, že Luční bouda vznikla jako dřevěný přístřešek někdy mezi lety 1533 a 1600 na Slezské cestě (Schlesingsche Weg) přes Krkonoše (Riesengebirge). Z Oberelbe (Vrchlabí) vedla přes Pommerndorf (Strážné), do sedla mezi Luční a Liščí horou k Hofbaude (Dvorská bouda) a ke dnešnímu bufetu Na Rozcestí, okolo Geiergucke (Výrovka), do sedla mezi Luční a Studniční horou k dnešní kapličce Památka obětem hor a dolů na Weisse Wiese (Bílá louka) k Luční boudě. Překročila česko-německé hranice, zamířila k Hampelbaude (Strzecha akademicka) a odtud strmě klesala do Krummhübel (Karpacz) a pod horami se dělila na větve do Hirschberg (Jelenie Góra) a do Schmiedeberg (Kowary).

Od pastvy po turistiku 

Letopočet 1623 byl nalezen na kameni zabudovaném v základech Luční boudy. Zřejmě se vztahuje k přestavbě původně dřevěné boudy na kamennou budovu, asi zprvu jen s podezdívkou. 

Nejstarší písemný doklad o Luční boudě pochází z roku 1707 a jedná se o kupní smlouvu.

Na Müllerově mapě Čech z roku 1720 se Luční bouda jmenuje Weisewiesenbaude (bouda Na Bílé louce). V té době patřila hrabatům Morzinům, usazeným na panství Vrchlabí.

Už před rokem 1800 byla celá Luční bouda postavená z kamene, zatímco většina krkonošských bud byla zatím dřevěná nebo jen s kamennou podezdívkou. Chovalo se tu přes zimu 17 krav a 12 koz, v létě dvojnásobek.

Na boudě hospodařil více než století rod Rennerů. Jakobu Rennerovi, který se na Luční boudě narodil, bylo 71 let, když ho na cestě domů přepadla dubnová sněhová bouře. Roku 1868 zemřel tři sta metrů od dveří. Na jeho památku stojí kříž u cesty k Luční hoře. Jeho dcera Monika unikla bílé smrti jen o vlásek.

V roce 1886 má Luční bouda sedm hostinských pokojů.

Okolo roku 1900 se na Luční boudě chovalo 30 krav a 12 jalovic. Přesto mléko pro pohostinské služby nestačilo, a tak ho boudař odebírala ještě ze Studničních bud v Modrém dole a Rennerových bud v údolí Bílého Labe. Z nich mléko přinášely nosičky v krosnách.

Po příchodu rodu Bönschů před 1. světovou válkou pracovalo přes léto na Luční boudě 60 lidí. "Na rozdíl od minulých časů, kdy k občerstvení podávány budské syrečky, máslo, chléb, mléko a ovesné pivo, Bönschové prezentují silné, masité polévky, beefsteaky, pstruhy, oblíbené vaječné koláčky, výtečné mělnické, snesitelné trutnovské pivo,“ poznamenává ve své publikaci Miloslav Bartoš.

Na konci 1. světové války se hospodář rozhodl pěstovat brambory. Pokus ale skončil fiaskem.

Horydoly.czČTĚTE TAKÉ: Německé názvosloví k Krkonoších

Booking.com

Na přelomu 19. a 20. století Bönschové Luční boudu zvětšili několika přístavbami. Kapacita se zvedla na 130 lůžek, což bylo v tehdejších Krkonoších obrovské číslo.

Bratři Bönschové spustili roku 1913 po sedmi letech příprav rozsáhlou přestavbu Luční boudy. Přerušila ji první světová válka. Žula se lámala v Čertově strouze, písek se plavil nedaleko chaty směrem na Obří boudu, koňské povozy dopravily 17 vagonů železa a 28 vagonů cementu, kámen se drtil ručně na místě, bez mechanizace se míchal i beton.

V rámci Luční boudy vznikla do roku 1927 sodovkárna, jatka, řeznictví a pekárna. Byla vybudována malá vodní elektrárna na Bílém Labi.

Ve 30. letech 19. století bylo přistavěné čtvrté poschodí, prádelnu se sušárnami a bojlery zásobovaly všechna poschodí teplou vodou.

Válka nepřinesla Bönschům nic dobrého

Celý rod Bönschů sympatizoval se socialistickou sudetoněmeckou stranou a nacionalistickým tělocvičným hnutím turnerů. Před 2. světovou válkou Státní a vojenská správa uzavřela Krkonoše pro civilisty. Bönschové nejprve odvezli a odnesli do tehdy německého Slezska vše cenné, co měli. Těsně před příchodem československého vojska odešli sami. Jejich majetek sestávající z Luční boudy, Richtrovy boudy a Rennerovy boudy byl nejprve vojskem vyrabován a po Mnichovské dohodě roku 1939, kdy českoslovenští vojáci museli odejít do vnitrozemí, byl vypálen.

Po obsazení Sudet nacistickým Německem poskytlo Říšské ministerstvo hospodářství Bönschům půjčku zvláštního politického významu. Za to byla opravena Luční bouda a od roku 1940 se zde školili a rekreovali příslušníci Hitlerjugend a vojenské spojařky. Obnova boudy byla velkolepá.

2. světová válka byla pro rody krkonošských boudařů a hospodářů tragická. Jako Němci museli poslat své syny do války, kde zahynuli na východní frontě. Na konci války byli mnozí zavražděni anebo zahynuli za nejasných okolností. Smrt se nevyhnula ani ženám, které si často vzaly život vlastní rukou. Kdo přežil, byl souzen lidovými soudy za předválečné i válečné politické aktivity. Zbytek byl vyhnán do Německa.

Posunem německo-polských hranic na západ po 2. světové válce se sousedy Luční boudy stali Poláci místo dřívějších slezských Němců.

V 50. letech bylo na Luční boudě zřízeno vojenské výcvikové a rekreační středisko, pak ji spravovaly národní podniky a nakonec Československý svaz tělesné výchovy a sportu. Po roce 1989 převzal její správu Klub českých turistů a v roce 2003 ji v zuboženém stavu koupila akciová společnost AEZZ.

INFO: Luční bouda

Příběh Luční boudy.

Extrémní sporty na Luční boudě

LETECTVÍ: Eugen Bönsch bojoval za 1. světové války bojoval na italské frontě jako eltiní stíhací pilot. Na Luční boudě založil tradici větroňového létání. Nejprve vyzkoušel klouzavý let ze Studniční hory a nakonec se dopracoval k rekordnímu letu o délce 2:35 h. Spustil se s větroněm také ze Sněžky, kam byl letoun dopraven po částech.

LYŽOVÁNÍ: Adolf Berger z Velké Úpy zvaný Skikönig prováděl na svou dobu neuvěřitelné výkony. Na dlouhých lyžích sjel do Sněžných jam východním žlebem, který je v nejužším místě široký jen deset metrů. Sjel také do Úpského kotle a do Obřího dolu ze Studniční hory. Ze střechy Luční boudy si udělal skokanský můstek a létal až 12 metrů daleko.

KITE: Bratři Berauerové vedli kurzy plachtění na lyžích. Bílá louka byla ideální pro lyžování s křídly v rukou, které se daly půjčil v boudě. Lyžaři se běžně nechávali větrem vynést až na Studniční horu. Berauerové se proslavili skákáním ze střechy Luční boudy do sněhových závějí z výšky 18 metrů.


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Díky

Jsem potěšen, že je to učitečný článek :-)

Reaguj
.

Díky za článek. Zajímavý tip na knihu.

  • Autor M.
  • Datum a čas 25.5.2016 08:58
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Podzimní víkendy na koloběžce v Porýní

Podzimní víkendy na koloběžce v Porýní

Na samém západním okraji Německa za Kolínem nad Rýnem, na hranicích s Belgií a Lucemburskem, vládne krásné podzimní počasí. Je už sice chladno a trochu fouká, ale cesty jsou pořád suché. Nabízím tedy... celý článek

Z Rebela se stal dravec a vytrvalec

Výlovy rybníků 2018 listopad

registrovat

BOOKING.com: Hledáme nové inspirující ubytování v soukromí, apartmány a další jedinečné bydlení. Zaregistrujte se!
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Aktivní dovolená v Burgenlandu

Aktivní dovolená v Burgenlandu

Tomu, kdo touží po pohybu, nabízí Burgenland spoustu možností, ať už dává přednost jízdě na kole, pěší turistice, severské chůzi nebo golfu.  A v mírném panonském klimatu se mohou zájemci o sport věnovat
Znásilněná Kněžmostka

Znásilněná Kněžmostka

RIVER GUIDE Kněžmostku jsem splul sám. Nikoho jsem nepřemluvil, aby pádloval se mnou. Není divu. Sněžilo, teplota se vyšplhala jen těsně nad bod mrazu a cíl nebyl vůbec lákavý. Říčka Kněžmostka
Barevné podzimní lezení ve Svatém Janu

Barevné podzimní lezení ve Svatém Janu

AKTUALIZACE Podzimní horolezectví ve Svatém Janu pod Skálou je barevné. Jeho kouzlo vytváří bílé skály, žluté modříny na svazích, zelené borové lesy a červená střecha kláštera. Dopoledne lezeme na Dušičkové stěně,
Tatranská Magistrála

Tatranská Magistrála

TURISTICKÝ PRŮVODCE Tatranská Magistrála je nejznámější a nejkrásnější turistickou trasou v Československu. Protíná jižní úbočí celých Vysokých Tater. Nevystupuje na žádný vrchol, ale za to vede co nejpohodlněji. Za tři až pět
Houby AKTUÁLNĚ 2018

Houby AKTUÁLNĚ 2018

PODZIMNÍ HOUBY Přinášíme zprávy z lesů a luk. Přejeme dobrou chuť, ať už připravujete smaženici, sušíte nebo nakládáte jakékoliv jedlé houby!

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Mýdlová kouzla - výstava
Dubí, Dům porcelánu s modrou krví 14.11.-20.12. 14.11.
Vánoční zahrada na zámku Německo, Pillnitz 14.11.-6.1. 14.11.
Jihočeské betlémy - výstava
Jindřichův Hradec, Jezuitský seminář 15.11.-6.1. 15.11.
Bastlfest Brno, Vida 16.-18.11. Festival kutilství 16.11.
Vltava - seakajaky Praha - Mělník   17.11.
Majstrovstvá Slovenska v lezení na obtiažnosť Žilina, K2 17.11.
Patagonian Expedition Race Patagonie 17.-30.11. 17.11.
Sherpafest Praha, Aero Horolezecké filmy 17.11. 12:00
Lampionový průvod
Břeclav 17.11.
Dech hor - festival Semily, Jitřenka 17.11.

Diskuse

Re: Re: Re: Re: Re: Re: T... Moje zkušenost, 15.11.2018 14:17, 17 příspěvků
Re: Re: Re: Re: Re: Re: T... Karel, 15.11.2018 12:48, 17 příspěvků
Zvláštní místo. Jana Bokšová, 13.11.2018 11:15, 1 příspěvek
Bunda Lenka, 12.11.2018 15:19, 4 příspěvky
Re: Re: Re: Re: Re: Re: T... Moje zkušenost, 11.11.2018 16:42, 17 příspěvků
Re: Re: Re: Re: Re: Re: T... Tomáš, 11.11.2018 11:32, 17 příspěvků
Čelovka Fenix HP15 UE - z... Pavel, 10.11.2018 22:00, 31 příspěvků
u Labe Mydlovar Karla, 10.11.2018 18:25, 1 příspěvek
Trenink Jana Bokšová, 9.11.2018 15:18, 3 příspěvky
Nábytek StandaP, 8.11.2018 10:22, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pictures from collectiv... darlads60 darlads60, 16.11.2018 5:09
Arboristické vybavení - k... Horydoly , 16.11.2018 2:21
Re: V čem chodíte běhat? janhak289@gmail.com, 13.11.2018 12:47
Re: Výlov rybníka Lodrant? Kuba Turek, 9.11.2018 23:52
Re: Výlov rybníka Lodrant? Horydoly , 9.11.2018 23:50
Horydoly jsou v dobré spo... Horydoly , 9.11.2018 22:17
Re: Brněnské veletrhy Horydoly , 7.11.2018 18:31
Pád na Litvorovém štítě v... Pivoň Pivoň, 7.11.2018 12:40