Příběh Luční boudy

Příběh Luční boudy
Miroslav Bartoš: Příběh Luční boudy.
Autor snímku REPRO Horydoly
SDÍLEJ:

RECENZE Série důkladných knih o historii jednotlivých krkonošských bud obsahuje zatím nejdůležitější Příběh Luční boudy. Koho zajímají dějiny na česko-německém pomezí, neměl by ji pominout. Publikaci historika a bývalého ředitele Krkonošského muzea Miloslava Bartoše vydala Správa Krkonošského národního parku.

Jak na to

Verdikt Horydoly *** 

* zhola zbytečná publikace 
** je dobře, že to vyšlo 
*** za ty peníze to stojí 
**** výborná a poučná publikace 
***** to musíte mít

Publikaci koupíte v KRNAP. Zde vyšly další knihy:

Příběh Erlebachovy boudy
(Miloslav Bartoš 2011)
Příběh Luční boudy
(Miloslav Bartoš 2014)
Příběh Martinovy boudy
(Topi Pigula 2016)

Poněkud školometský jazyk Miloslava Bartoše a nudná grafická úprava Tomáše Kolarčíka se snaží čtenáře odradit od čtení zajímavé publikace Příběh Luční boudy. Na první pohled se jim to daří.

Doporučuji ovšem do knihy se začíst. Zakousnout se do písmenek i obrázků, přinutit se je vstřebat - a vyvstane před vámi dramatický obraz boudy a jejích hospodářů, kteří žijí a pracují už skoro půl tisíciletí v extrémních horských podmínkách.

Klíčové chvíle Luční boudy, která se po většinu své existence nazývala Wiesenbaude, jsou v knize krátce popsané a doplněné mapami, kresbami a fotografiemi. 

Bouda na staré Slezské cestě

Odhaduje se, že Luční bouda vznikla jako dřevěný přístřešek někdy mezi lety 1533 a 1600 na Slezské cestě (Schlesingsche Weg) přes Krkonoše (Riesengebirge). Z Oberelbe (Vrchlabí) vedla přes Pommerndorf (Strážné), do sedla mezi Luční a Liščí horou k Hofbaude (Dvorská bouda) a ke dnešnímu bufetu Na Rozcestí, okolo Geiergucke (Výrovka), do sedla mezi Luční a Studniční horou k dnešní kapličce Památka obětem hor a dolů na Weisse Wiese (Bílá louka) k Luční boudě. Překročila česko-německé hranice, zamířila k Hampelbaude (Strzecha akademicka) a odtud strmě klesala do Krummhübel (Karpacz) a pod horami se dělila na větve do Hirschberg (Jelenie Góra) a do Schmiedeberg (Kowary).

Od pastvy po turistiku 

Letopočet 1623 byl nalezen na kameni zabudovaném v základech Luční boudy. Zřejmě se vztahuje k přestavbě původně dřevěné boudy na kamennou budovu, asi zprvu jen s podezdívkou. 

Nejstarší písemný doklad o Luční boudě pochází z roku 1707 a jedná se o kupní smlouvu.

Na Müllerově mapě Čech z roku 1720 se Luční bouda jmenuje Weisewiesenbaude (bouda Na Bílé louce). V té době patřila hrabatům Morzinům, usazeným na panství Vrchlabí.

Už před rokem 1800 byla celá Luční bouda postavená z kamene, zatímco většina krkonošských bud byla zatím dřevěná nebo jen s kamennou podezdívkou. Chovalo se tu přes zimu 17 krav a 12 koz, v létě dvojnásobek.

Na boudě hospodařil více než století rod Rennerů. Jakobu Rennerovi, který se na Luční boudě narodil, bylo 71 let, když ho na cestě domů přepadla dubnová sněhová bouře. Roku 1868 zemřel tři sta metrů od dveří. Na jeho památku stojí kříž u cesty k Luční hoře. Jeho dcera Monika unikla bílé smrti jen o vlásek.

V roce 1886 má Luční bouda sedm hostinských pokojů.

Okolo roku 1900 se na Luční boudě chovalo 30 krav a 12 jalovic. Přesto mléko pro pohostinské služby nestačilo, a tak ho boudař odebírala ještě ze Studničních bud v Modrém dole a Rennerových bud v údolí Bílého Labe. Z nich mléko přinášely nosičky v krosnách.

Po příchodu rodu Bönschů před 1. světovou válkou pracovalo přes léto na Luční boudě 60 lidí. "Na rozdíl od minulých časů, kdy k občerstvení podávány budské syrečky, máslo, chléb, mléko a ovesné pivo, Bönschové prezentují silné, masité polévky, beefsteaky, pstruhy, oblíbené vaječné koláčky, výtečné mělnické, snesitelné trutnovské pivo,“ poznamenává ve své publikaci Miloslav Bartoš.

Na konci 1. světové války se hospodář rozhodl pěstovat brambory. Pokus ale skončil fiaskem.

Horydoly.czČTĚTE TAKÉ: Německé názvosloví k Krkonoších

Booking.com

Na přelomu 19. a 20. století Bönschové Luční boudu zvětšili několika přístavbami. Kapacita se zvedla na 130 lůžek, což bylo v tehdejších Krkonoších obrovské číslo.

Bratři Bönschové spustili roku 1913 po sedmi letech příprav rozsáhlou přestavbu Luční boudy. Přerušila ji první světová válka. Žula se lámala v Čertově strouze, písek se plavil nedaleko chaty směrem na Obří boudu, koňské povozy dopravily 17 vagonů železa a 28 vagonů cementu, kámen se drtil ručně na místě, bez mechanizace se míchal i beton.

V rámci Luční boudy vznikla do roku 1927 sodovkárna, jatka, řeznictví a pekárna. Byla vybudována malá vodní elektrárna na Bílém Labi.

Ve 30. letech 19. století bylo přistavěné čtvrté poschodí, prádelnu se sušárnami a bojlery zásobovaly všechna poschodí teplou vodou.

Válka nepřinesla Bönschům nic dobrého

Celý rod Bönschů sympatizoval se socialistickou sudetoněmeckou stranou a nacionalistickým tělocvičným hnutím turnerů. Před 2. světovou válkou Státní a vojenská správa uzavřela Krkonoše pro civilisty. Bönschové nejprve odvezli a odnesli do tehdy německého Slezska vše cenné, co měli. Těsně před příchodem československého vojska odešli sami. Jejich majetek sestávající z Luční boudy, Richtrovy boudy a Rennerovy boudy byl nejprve vojskem vyrabován a po Mnichovské dohodě roku 1939, kdy českoslovenští vojáci museli odejít do vnitrozemí, byl vypálen.

Po obsazení Sudet nacistickým Německem poskytlo Říšské ministerstvo hospodářství Bönschům půjčku zvláštního politického významu. Za to byla opravena Luční bouda a od roku 1940 se zde školili a rekreovali příslušníci Hitlerjugend a vojenské spojařky. Obnova boudy byla velkolepá.

2. světová válka byla pro rody krkonošských boudařů a hospodářů tragická. Jako Němci museli poslat své syny do války, kde zahynuli na východní frontě. Na konci války byli mnozí zavražděni anebo zahynuli za nejasných okolností. Smrt se nevyhnula ani ženám, které si často vzaly život vlastní rukou. Kdo přežil, byl souzen lidovými soudy za předválečné i válečné politické aktivity. Zbytek byl vyhnán do Německa.

Posunem německo-polských hranic na západ po 2. světové válce se sousedy Luční boudy stali Poláci místo dřívějších slezských Němců.

V 50. letech bylo na Luční boudě zřízeno vojenské výcvikové a rekreační středisko, pak ji spravovaly národní podniky a nakonec Československý svaz tělesné výchovy a sportu. Po roce 1989 převzal její správu Klub českých turistů a v roce 2003 ji v zuboženém stavu koupila akciová společnost AEZZ.

INFO: Luční bouda

Příběh Luční boudy.

Extrémní sporty na Luční boudě

LETECTVÍ: Eugen Bönsch bojoval za 1. světové války bojoval na italské frontě jako eltiní stíhací pilot. Na Luční boudě založil tradici větroňového létání. Nejprve vyzkoušel klouzavý let ze Studniční hory a nakonec se dopracoval k rekordnímu letu o délce 2:35 h. Spustil se s větroněm také ze Sněžky, kam byl letoun dopraven po částech.

LYŽOVÁNÍ: Adolf Berger z Velké Úpy zvaný Skikönig prováděl na svou dobu neuvěřitelné výkony. Na dlouhých lyžích sjel do Sněžných jam východním žlebem, který je v nejužším místě široký jen deset metrů. Sjel také do Úpského kotle a do Obřího dolu ze Studniční hory. Ze střechy Luční boudy si udělal skokanský můstek a létal až 12 metrů daleko.

KITE: Bratři Berauerové vedli kurzy plachtění na lyžích. Bílá louka byla ideální pro lyžování s křídly v rukou, které se daly půjčil v boudě. Lyžaři se běžně nechávali větrem vynést až na Studniční horu. Berauerové se proslavili skákáním ze střechy Luční boudy do sněhových závějí z výšky 18 metrů.


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Díky

Jsem potěšen, že je to učitečný článek :-)

Reaguj
.

Díky za článek. Zajímavý tip na knihu.

  • Autor M.
  • Datum a čas 25.5.2016 08:58
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Severozápadní hřeben na Brunnkogel nad Attersee

Severozápadní hřeben na Brunnkogel nad Attersee

CLIMBING GUIDE Babí léto přeje horolezeckým túrám ve Vápecových Alpách. Zatímco na ledovcové hory už napadl sníh, vápenec je pořád suchý. Průzračné podzimní výhledy jsou bonus. Nabízíme pěkný trojkový Severozápadní... celý článek

Trail podél Černého potoka v Rychlebech

Hrušeň v Drásově je strom roku 2022

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Skinners 2.0 au, to je příjemný po louce, au, au, au

Skinners 2.0 au, to je příjemný po louce, au, au, au

TEST Skinners neboli ponožkobota bolí. A to fest. Když si ale najdete vhodný povrch, je to moc příjemné, asi jako chodit bos. Mnoho výhod jsme oproti jiným druhům bot nenašli. Každopádně
Klasický Karbunkulový hřeben

Klasický Karbunkulový hřeben

CLIMBING GUIDE Karbunkulový hřeben patří k absolutním klasikám ve Vysokých Tatrách. Který horolezec tuto dlouhou, exponovanou a při tom docela jednoduchou túru nelezl, jakoby v Tatrách snad ani nebyl. V létě se leze tato dvojková
25 kilometrů trailů na Dolní Moravě.

25 kilometrů trailů na Dolní Moravě.

Vyrazte na kolo s celou rodinou! Horský resort Dolní Morava otevřel nový Zelený trail, trať pro rodiny a začátečníky. Díky němu se Trail Park rozrostl na 25 kilometrů cest s nejrůznějšími důmyslnými překážkami,
Okolo 3 zámků v Počernicích

Okolo 3 zámků v Počernicích

FOOTBIKE GUIDE Horní Počernice, Chvaly a Dolní Počernice jsou dnes sice pražské čtvrti, ale bývaly to tři sousední vesnice se třemi zámky. Udělali jsme výlet na koloběžkách po velkoměstské periferii a rohlédli
Co si vzít na sebe na večeři s přáteli?

Co si vzít na sebe na večeři s přáteli?

Setkání s přáteli je vždycky důvodem k oslavě: nejenže si můžete užít příjemné chvíle s blízkými lidmi, ale můžete také... koupit si něco nového na sebe! Navrhujeme, jaké stylizace se hodí na večeři

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
24 hodin Le Vysočina Sněžné, Blatiny 23.-25.9. Horolezecké závody 23.9.
Bouldering - mistrovství České republiky Slaný, Masarykovo náměstí 23.-25.9. 23.9.
Svatováclavské slavnosti Český Krumlov 23.-28.9. 23.9.
Trnávka - splutí pro veřejnost Želiv 24.-25.9 24.9.
Berlínský maraton Německo, Berlín Běh, inline, handbike 25.9.
Jihlava - splutí Mohelno ZRUŠENO! 25.9.
Koloběžka den Praha, Výstaviště 25.9.
Houby - výstava Havlíčkův Brod, muzeum 26.-28.9. 26.9.
Chrousti na písku i velehorách - film Mnichovo Hradiště, kino Natočil Karel Vlček 27.9. 18:00
Přes 3 jezy Praha, Císařská louka Skautský vodácký závod 28.9.

Diskuse

Casino Bonusy Roman, 25.9.2022 1:38, 1 příspěvek
INU Honza, 24.9.2022 11:54, 1 příspěvek
Vlastní bydlení je k neza... Svatava, 22.9.2022 10:38, 4 příspěvky
Žrádlo na cesty Legimnes, 21.9.2022 17:47, 4 příspěvky
Žrádlo na cesty Lumens, 21.9.2022 16:55, 4 příspěvky
Divnej dnešní svět. Honza, 21.9.2022 12:55, 6 příspěvků
Temelín Šlojíř, 21.9.2022 10:34, 2 příspěvky
Velký Kopiniak - zajímavá... Kuba Turek, 20.9.2022 15:16, 9 příspěvků
Velký Kopiniak - zajímavá... Laďa Krejčí, 20.9.2022 14:21, 9 příspěvků
Outdoorové oblečení Sandra, 19.9.2022 18:54, 12 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

KLM Premium Comfort Horydoly Open, 23.9.2022 13:41
Portugalský LUGGit vstupu... Horydoly Open, 23.9.2022 13:35
Re: Vysoké Tatry Horydoly , 12.9.2022 11:15
Re: Subscribing to Your S... Kuba Turek, 26.8.2022 0:16
Horydoly.cz Horydoly , 26.8.2022 0:13
Re: Výběr elektrokola linki@krolkaro.pl, 24.8.2022 12:07
Lodě na vltavské vodě Horydoly , 23.8.2022 11:54
Cestovní ruch Česko Horydoly , 23.8.2022 11:16