Kam v Česku na kolo? Tipy na letní vyjížďky

Kam v Česku na kolo? Tipy na letní vyjížďky
Cyklostezka kolem Lipna.
Autor snímku Jihočeská centrála cestovního ruchu
SDÍLEJ:

Každou chvíli skončí dlouhá zima, roztaje sníh, cesty trochu oschnou a cyklisté vyrazí na své oblíbené trasy. Zdá se, že brzy přestanou platit i omezení kvůli koronavirové epidemii. Cykloturisté, bikeři i sportovní rodinky s dětmi si začnou zase užívat podle svého gusta - někdo bude trénovat jako o život, jiný se bude ze sedla kochat krajinou.

Pro inspiraci uvádíme nejznámější regiony, které jsou pro tuzemské cyklisty zemí zaslíbenou. Ať to frčí!

Krajina České republiky je pro cykloturistiku jako stvořená. Kopce nejsou vražedné, roviny se dají na kole přežít, vítr tu fouká jen občas, hodně cest vede v chládku lesem, hospoda stojí v každé druhé vesnici, počasí je většinou tak akorát.

Bohužel nelítostný boj o holý život vyhnal cyklisty ze silnic, a tak jim zbývají především lesní a polní cesty. Naštěstí je jich tolik, že než by je člověk všechny projel, musel by prožít několik cyklistických životů.

Jizerské hory

Náhorní plošinu ve výšce téměř tisíc metrů nad mořem protíná perfektní asfalt mnoha desítek kilometrů lesní silnic bez automobilového provozu, což Jizerky předurčuje k vyžití na trekingových kolech. Severní prudké svahy jsou však vhodné i pro bicykly na širokých drapácích. Cykloturisté oceňují napojení cyklotras do Polska, kde je zatím cyklistů méně a požitek z jízdy je tam tedy příjemnější.

Tipy Horydoly

Trekkingové kolo: Klasická cykloturistická trasa vede z Kořenova (vlak) nahoru do horské osady Jizerka. Pokračujeme po silnici bez provozu k výletní restauraci Smědava, okolo majestátní hory Jizera a po hřebenech hor až do Oldřichova v Hájích (vlak). Nevýhodou této trasy je velké množství cyklistů především odpoledne a o víkendech.

Horské kolo: Z Hejnic (vlak) vystoupáme na Oldřichovské sedlo. Je to prudký výjezd lesní cestou, ale dá se objet po silnici přes Raspenavu. Ze sedla se vracíme po dlouhé, zpevněné a jen mírně klesající Viničné cestě. Skalnatým úbočím hor porostlým mohutnými buky nás dovede do Ferdinandova a zpátky do Hejnic.

Pro drsoně: Z Hejnic (vlak) vyšlapeme k rozhledně na Smrku (800 metrů převýšení!), přejedeme přes cyklistický hraniční přechod do Polska a přes hospodu Drwale sjedeme podél Jizery do Novosvětského průsmyku oddělujícího Jizerské hory od Krkonoš. Až sem jsme jeli po lesních cestách. Teď nás čekají dva dlouhé silniční sjezdy do Tanvaldu (vlak) po silnici přerušené jedním snad ještě delším stoupáním do Kořenova.

Singltrek pod Smrkem, Jizerské hory.

Krkonoše

Horská kola s sebou! Nahoru na hřebeny se necháme vytáhnout lanovkou, oběd si dáme v některé horské boudě a večerní sjezd absolvujeme po horských stezkách. Nebo budeme jen křížem krážem jezdit po širokých cestách vedoucích úbočím hor.

Trasy na horách i v podhůří jsou velmi dobře značeny. Potíž je jen v tom, že se těžko dostaneme přes hory z jednoho městečka do druhého. Ochránci národního parku nedovolují jezdit do nejvzácnějších míst na kole. 

Tipy Horydoly

Trekkingové kolo: Cykloturisté se drží spíše pod horami. Nádherný členitý okruh po méně frekventovaných silnicích vede například ze Semil (vlak) přes Jilemnici (vlak), Sytovou, Roztoky a Bozkov.

Horské kolo: Dlouhý sjezd začneme na lanovce Medvědín. Ze Špindlerova Mlýna nás vyveze i s kolem až nad Horní Misečky. Přes běžkařský stadion sjedeme do Benecka a dále do Jilemnice. Celá trasa vede po náročných pěšinách a v hlubokém lese.

Pro drsoně: Přibližně po trase zimní lyžařské Magistrály lze přejet celé pohoří od Harrachova do Žacléře (vlak).

Lužické hory a Ještěd

Ideální hory pro jakoukoliv formu turistiky! Můžeme tady jezdit i chodit od hospůdky k hospůdce, dávat si do těla na výživných kopcích i jen tak projíždět vesničkami s pečlivě udržovanými roubenými domky.

Nezapomeňte si vzít s sebou občanský průkaz nebo pas, protože mnohdy nepoznáte, jestli už jste v Německu nebo ještě v Čechách. Rozdíl je snad jen v kvalitě silnic, u sousedů jsou dokonalé.

Tipy Horydoly

Trekkingové kolo: Z Jablonného v Podještědí (vlak) jedeme přes hory do německého Oybina (vlak) s přemyslovským středověkým hradem, pokračujeme po hladkých silničkách, nebo turistických stezkách do Jonsdorfu a vracíme se přes Krompach zpět do Jablonného.

Horské kolo: Zážitky z hřebenové túry vysoko nad okolím poskytuje Ještědský hřbet. Jezdívá se z Chrastavy (vlak) po silnici nahoru k Bílému kameni a dál lesem přes Vápenné vrchy až na sedlo přípřež pod Ještědem. Až nahoru vyjedeme po asfaltové silnici, ale dál už zase pokračujeme terénem. Až k Javorníku se střídají louky a lesy, ale stále se držíme hřebenu. Teprve u Javornické kaple ho opustíme a sjedeme prudkým svahem do Hodkovic (vlak).

Pro drsoně: Kabinková lanovka na Ještěd bere také kola. Vyvezeme se tedy k vysílači a spustíme se po sjezdovce dolů. Chce to odpružený bicykl, protože jedeme po trase závodů ve sjezdu na horském kole.

Ralsko

Bývalý ruský vojenský prostor Ralsko mezi Ještědem a Mladou Boleslaví se po odchodu vojáků otevřel cyklistům. Po vojenských silničkách vedou cyklotrasy a pomalu se vzmáhají i zdejší hospody. Kraj v okolí Ralska je plochý, ale tu a tam se do něj zařízne hluboké pískovcové údolí, anebo naopak se z něho náhle zvedne čedičová hora.

Podmínkou pro cykloturistiku je tu podrobná mapa a velká lahev pití s sebou. Krajina je totiž opuštěná a může se stát, že pojedete třeba dvacet kilometrů a nepotkáte člověka, natož vesnici nebo restauraci.

Tipy Horydoly

Trekkingové kolo: Z Mladé Boleslavi (vlak) jedeme po výpadovce do Bělé pod Bezdězem (vlak), pokračujeme lesem po málo frekventované silnici do Kuřívod a vjedeme na bývalou leteckou střelnici. Silnice bez provozu letí jako střela za obzor. My se po ní houpeme jako na horské dráze, když překonáváme jedno údolíčko za druhým. Když opustíme střelnici, sjedeme dolů k Zábrce ke známé cyklistické hospodě Pinka, vystoupáme do Cetenova a po silnici dojedeme do Mnichova Hradiště (vlak). Celá tras vede po asfaltu.

Horské kolo: Z Mnichova Hradiště (vlak) uděláme okruh podél dvou potoků. Nahoru jedeme přes Mukařov okolo Zábrdky k hospodě Pinka, přehoupneme se přes Hlavici do vedlejšího údolí Malé Mohelky a tím se vrátíme na start túry. Většina trasy vede po úzkých a často podmáčených stezičkách.

Pro drsoně: Výjezd na samotnou zříceninu Ralsko z Mimoně okolo hřebčince Pavlín je silný zážitek. Jedna serpentýna za druhou lesní svážnice nás vyvede až těsně pod hrad. Kdo to dokáže bez sesednutí, má určitě velké plíce a dobrou techniku jízdy.

Šumava

Šumava je vyhlášené pohoří pro cyklistiku. Čekají vás tady dlouhá stoupání, perfektně značená síť cyklotras a stovky kilometrů zpevněných lesních cest. Dá se tu jezdit po silničkách, upravených lesních cyklotrasách i řádit v terénu.

Tipy Horydoly

Trekkingové kolo: Pohodová trasa vede podél šumavského moře Lipna. Je výborně značená, vede oblíbenou turistickou oblastí, ale nebývá přeplněná. Zvláště na jaře tudy projede za den jen několik skupinek cyklistů. Nejlepší úsek je z Lenory (vlak), přes Stožec, Horní Planou (vlak) do Vyššího Brodu (vlak).

Horské kolo: Návštěvník Šumavy/Böhmerwaldu není příliš omezovaný hranicemi. Doporučujeme proto přejet v Zadní Zvonkové za Lipnem do Rakouska a projet terénní okruh zvaný Böhmerwaldweg. Přestože se jede většinou v terénu, je příjemné, že cesta příliš neklesá ani nestoupá a drží se vrstevnic jako klíště.

Handbike.

Český ráj

Zapadlé silničky vás povedou od jednoho rybníka k druhému, podél pískovcových věží a z hradu na hrad. Sečteno a podtrženo: dá se tu strávit příjemný víkend na kole, stejně dobře jako celá dovolená s koupáním a pěší turistikou.

Tipy Horydoly

Trekkingové kolo: Český ráj v kostce lze zažít na cestě mezi Turnovem, Valdštejnem, Hrubou Skálou a Troskami. Je to vůbec nejznámější turistická trasa v Česku, a proto je nutno počítat s množstvím cyklistů i pěších turistů a obrnit se při kličkování mezi nimi velkou trpělivostí. Za to uvidíte nejlepší památky a největší skalní věže. Výlet se dá absolvovat jako okruh z Turnova (vlak) do Turnova, nebo jako přejezd do Jičína (vlak).

Horské kolo: Z Plavů (vlak) vede po levém břehu Kamenice turistická značka. Absolvovat bez úhony ji mohou jen zkušení cyklisté, protože uzoučká stezka vede místy ve svahu nad řekou, často po smekavých kořenech a mokrých kamenech. Skončil lze v Návarově (vlak), nebo Železném Brodu (vlak).

Český ráj, rybník Vidlák.

Brdy

Středočeské hory Brdy jsou doménou pražských bikerů. Bez horského kola a mapy si tady ani neškrtnete. Za to ale začínají hned za konečnou stanicí autobusů městské hromadné dopravy.

Tip Horydoly

Horské kolo: Hřebenovou túru přes Brdy chodí pěšáci a jezdí lyžaři i cyklisté. Stojí totiž za to! Z Prahy vyjedeme ke známému televiznímu vysílači Cukrák, pokračujeme přes Černolické skály, poutní kostel Skalka a přírodní rezervaci Kuchyňka. Odtud jedeme dlouho z kopce. Atrakcí je několikakilometrový sjezd po přehledné asfaltové silničce bez provozu. Tady si každý může vyzkoušet, jak rychle se dá na jeho kole jet. Závěr túry obstará kopec Plešivec, přes který většina cyklistů musí kolo tlačit.

Brdy na Skalce.

Orlické hory

Cykloturistika na horských kolech pro celou rodinu. Nezapomeňte si naplánovat návštěvu předválečných bunkrů.

Tip Horydoly

Trekkingové kolo: Cyklistický přejezd nejatraktivnější části Orlických hor začíná v Deštném. Vystoupáme prudkým a dlouhým kopcem na Šerlich a rázem se ocitneme na oblém hřebenu. Přesto z něho sjedeme a po příjemné silničce šlapeme podél polských hranic. Projedeme Orlické Záhoří a Bartošovice a nakonec skončíme v Žamberku (vlak) hluboko pod horami. Výlet lze absolvovat i na silničním kole. 

Orlické hory.

Beskydy

Sedněte na horské kolo, vezměte s sebou pití, jídlo, mapu a dost sil. V horách potkáte jen málo lidí. V Beskydech se jezdí nahoru-dolů. Hospodu na hřebeni potkáme jen občas.

Tip Horydoly

Horské kolo: Beskydská magistrála je záležitostí pro silné a odolné cyklisty. Nejdříve se sice jede v poklidu skoro po rovině z Frýdlantu do Ostravice, ale pak se cesta najednou zvedne a stoupá do kopců. V polovině cesty projedeme známými Pustevnami a pokračujeme okolo sochy Radegasta na Radhošť. Odtud už jedeme prudce dolů do Rožnova.

O prázdninách u babičky na Valašsku jsem spolu s tatínkem zdolala na kole 20 vrcholů Valašska a zároveň poznala tento malebný kraj. Zde jsem na Soláni.

Podyjí

Cykloturisté se svezou v rovinách lednicko-valtického areálu a navštíví spoustu památek, silničáři mají k dispozici kopcovité silničky mezi vinicemi a ovocnými sady a gurmáni vinařské cyklostezky od sklípku ke sklípku.

Tip Horydoly

Trekkingové kolo: Krátká vyjížďka začíná v Lednici. Objedeme zámecký park, protože je pro cyklisty zakázané v něm jezdit, a vydáme se na projížďku po místních pamětihodnostech. Postupně projedeme příjemným lesem okolo Apollonova chrámu, Nové dvora, Chrámu tří Grácií, památníku svatého Huberta a vítězného oblouku Rendes-vous. Nazpátek se vrátíme po mostě přes Lednické rybníky. Za mokra je tato trasa sjízdná spíše pro horská kola.

Zámek Břeclav a Janův hrad Lednice.

Nezapomeňte na cyklistické vybavení!

Horské kolo nebo silniční kolo nebo trekingové kolo, cyklistické tretrycyklistické rukavicecyklobundahelma, cyklistický drescyklistické kalhoty, sportovní brýle, červená blikačka a bílé světlo, nářadí a lepení, pumpička, zámek na kolo, cyklobatoh, cyklistická láhev, lékárničkachytré hodinkyoutdoorový mobilkompaktní fotoaparát, papírová mapa, peníze, doklady, platební karta, jídlo na cestu.

 

Kam k sousedům?

SLOVENSKO

Vysoké Tatry
Drsné výšlapy a sjezdy po cestách, kde i pěší turista lapá po dechu, můžete kombinovat s příjemnými podhorskými cestami.
Slovenské Rudohoří
Rozlehlé pohoří s málo prozkoumanými lesními cestičkami a traktorovými svážnicemi, o kterých ani místní lidé mnohdy nevědí, kam vedou.

RAKOUSKO

Štýrsko
Rodinná turistika po husté síti cyklostezek mezi romantickými městečky. Ale také drsné výjezdy do hor.
Dachstein
Impozantní týdenní vysokohorská trasa Alpentour vyžaduje zdatné cyklisty a odpružená horská kola v perfektním stavu.
Pinzgau
Dlouhé údolí slouží k lehkým výletům mezi pastvinami na trekingových kolech i jako základna na výpady do hor.
Salcbursko
Hornatý kraj nedaleko českých hranic nabízí vše: dostatek map, průvodců, českojazyčných prospektů a terénů pro všechny druhy kol včetně populárních dálkových cyklostezek.
Dunajská stezka
Vyhlášená trasa pro cestovní kola podél mohutné evropské řeky s veškerým servisem pro cyklisty.

ZAKARPATSKÁ UKRAJINA

Zaslíbená země pro cykloturistiku s horskými koly natěžko. Kde skončíte, tam postavíte stan, silnice v mapách mnohdy neexistují a nové se budují buldozerem. Čekají vás brody, horské průsmyky i dlouhé terénní sjezdy.

POBALTSKÉ STÁTY A POLSKO

Rovinaté země, kam se jezdí na trekingových kolech za středověkými památkami. Levná a bezproblémová doprava s kolem je po železnici.

ITÁLIE

Synonymem pro italskou cyklistiku jsou dokonalé silničky stoupající v desítkách zatáček na dolomitská sedla. Horské kolo si s sebou vzít můžete, ale silniční musíte.

FRANCIE

Země proslavená Tour de France nabízí především strašlivé kopce pro silničáře tělem i duší.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Elektrokola v Krkonoších: Uvidíte nepoznané!

Elektrokola v Krkonoších: Uvidíte nepoznané!

AKTUALIZACE Nemusíte mít fyzičku jako světové cyklistické hvězdy, abyste si užili cyklistický výlet v nejvyšších českých horách. Na stále populárnějších elektrokolech může vyrazit každý. Skvělé trasy najedete po krkonošských hřebenech v okolí... celý článek

Říční břehy jsou veřejně přístupné

Brno a Moravský kras AKTUÁLNĚ 2022

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Polman oznámil, že vyhrál nejdelší cyklistický závod, ale byl diskvalifikován

Polman oznámil, že vyhrál nejdelší cyklistický závod, ale byl diskvalifikován

Daniel Polman oznámil, že zvítězil v nejdelším závodě na světě, který vede od nejsevernějšího k nejjižnějšímu bodu Evropy. Organizátoři ho ovšem vyloučili za nepovolenou pomoc a vyjádřili pochybnosti o jeho výkonu.
Stezkou orlích hnízd od hradu ke hradu v Dolním Slezsku

Stezkou orlích hnízd od hradu ke hradu v Dolním Slezsku

Hrady v Dolním Slezsku vznikaly ve 13. století a byly posíleny za Kazimíra Velikého. Dějiny tomu chtěly, že na obranu proti Čechům, které dnes Poláci zvou k návštěvě. Měla to být neprostupná hráz.
Praha AKTUÁLNĚ 2022

Praha AKTUÁLNĚ 2022

HISTORICKÁ TRAMVAJ Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
Rozhledna Nová Ves u Rýmařova

Rozhledna Nová Ves u Rýmařova

Na rozhlednu Nová Ves v Jeseníkách dorazí jen třetina návštěvníků po svých nebo na kole. Ostatní přijedou autem. Doporučujeme proto krásnou okružní trasu jako stvořenou pro elektrokola. Nahoru vede dlouhé stoupání
První dojmy: GT Avalanche Elite

První dojmy: GT Avalanche Elite

Horské kolo GT Avalanche Elite jede jako tank. 29palcová kola se odvalují přes kameny i kořeny, řídit není moc třeba, stačí pravidelně šlapat. Hardtail spolu s odpruženou vidlicí je pohodlný.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Čochtanova Třboň Třeboň 12.-14.8. 12.8.
Vysočina arena tour - cyklomaraton Nové Město na Moravě 13.-14.8. Horská kola 13.8.
Železné hory - cyklomaraton Chrudim Horská kola 20.8.
Cestovatelská Střela - festival Dolní Hradiště 26.-28..8. 26.8.
Burčák Tour - cyklomaraton Znojmo 3.-4.9. Horská kola 3.9.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Bike Maraton Vysočina Kněžice Cyklomaraton 10.9.
Plzeňská 50 - cyklomaraton Plzeň Horská kola 10.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 16.-18.9. 16.9.
Svatohorský Downtown Příbram, Svatá hora Sjezd na horských kolech 17.9.

Diskuse

Myslím si, že Jeňýk je tr... Michael Beranek, 13.8.2022 15:52, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Piký, 13.8.2022 10:27, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Honza, 13.8.2022 9:42, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Kuba Turek, 12.8.2022 15:04, 22 příspěvků
RE Honza, 12.8.2022 14:08, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 12.8.2022 1:07, 22 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 20:14, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 11.8.2022 16:55, 22 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 14:54, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 11.8.2022 11:31, 22 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Veteran Rallye Kutná Hora Horydoly , 13.8.2022 11:40
Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02
Cyklistické závody 2022 Horydoly Open, 7.7.2022 18:53