Adam Ondra: vzorem jsou mi lezci z knihy Rock Stars

Adam Ondra: vzorem jsou mi lezci z knihy Rock Stars
Adam Ondra se svojí ženou Ivou Ondrovou (dříve Vejmolovou)..
Autor snímku ARCHIV Sport Invest
SDÍLEJ:

ROZHOVOR Adam Ondra dosahuje fenomenálních sportovních výkonů. Z nemluvného introverta se stala světová lezecká hvězda a z touhy lézt úkol vždy zvítězit.

Sledujeme proměnu sportovního lezení a sportu obecně, vliv komerčních tlaků, médií a diváků toužících po show, ve kterou se lezecké závody mění.

Adam Ondra je profesionální závodní lezec, ale nejlépe je mu v přírodě, když leze pro radost. "Asi nejvíc mi v lezení jde o estetiku pohybu. Při lezení na skalách si přijdu více jako umělec. Na závodech mi chybí kreativita."

Říká se o vás, že jste s lezením začal ve stejném věku, kdy jste začal chodit. Kdy jste si poprvé uvědomil, že toto je smysl vašeho života, ne jen koníček?

Jak už spousta lidí ví, narodil jsem do lezecké rodiny. Rodiče mě brali do skal od malička, mimo to, že mě brali i na horské kolo a lyže. Dlouho jsem bral lezení jako něco, co vlastně dělá takřka každý, protože jak jsme žili my, žily tak i rodiny našich známých. V dobu, kdy jsem dělal ty první krůčky, ve třech čtyřech letech, by mě nenapadlo, že se to jednou stane mým zaměstnáním. Relativně brzy jsem pak pochopil, že je to něco, co mě baví víc, než cokoliv jiného a řekl bych, že už v sedmi letech jsem si snil svůj sen, že bych chtěl být lezcem i profesionálně a že bych chtěl být i mezi nejlepšími. V ten moment jsem do toho dával naprosto všechno, v podstatě všechno tomu dávám dodnes, ale co bylo důležité, byl fakt, že lezení mě natolik bavilo a naplňovalo, že i kdyby se nepodařil můj sen, tak bych to nikdy nebral jako ztrátu času, protože to, jak mě lezení naplňuje a naplňovalo a tolik mě naučilo, tak to si myslím, že bych za nic na světě neměnil.

Adam Ondra: Posunout hranice.

Ovlivnilo vás v tomto směru kromě rodičů ještě něco jiného?

Řekl bych, že mě hodně ovlivnila kniha Rock Stars, která se mi do ruky dostala na konci první třídy. Byl jsem si už schopen něco přečíst. V této knize jsou profily historicky nejlepších lezců a to mě hodně inspirovalo, hlavně krásné barevné fotografie. V ten moment jsem si řekl, že chci být jako ti lezci z této knížky, protože pro oči jakéhosi naivního dítěte vypadali lezci hrozně spokojeně a ten životní styl, jezdit po světě a lézt po těch nejzajímavějších skalních útvarech, mě velmi přitahoval.

Ve filmu Jak dostat tatínka do polepšovny se hlavní hrdina setkal s obrovským strachem své matky a rovnou se zákazem lezení. Vás rodiče naopak od dětství podporovali. V čem jsou vaši rodiče v tomto jiní?

Tak třeba moji rodiče si procházeli něčím podobným jako v tomto filmu. Jinak ten zásadní rozdíl u mě byl ten, že oni sami už lezli a sami mě k tomu lezení přivedli. Co se týče strachu, myslím, že docela dobře dokázali rozpoznat, co je bezpečné a co je nebezpečné. To, že se rodiče o své ratolesti bojí, je samozřejmé a sám to jako novopečený rodič pociťuji. Samozřejmě, když s lezením člověk nemá zkušenosti, tak k tomu chová naprosto přirozený a oprávněný strach. Lezení může být objektivně nebezpečný sport, ale když člověk opravdu velmi dobře ví, co dělá, a vystavuje svoje dítě tomuto stylu lezení, které považuje za relativně bezpečně, tak si myslím, že pro moje rodiče to nebyl až takový problém. Vždy říkám, že i moje maminka se o mě velmi bojí, ale bojí se víc, když cestuji autem, než když jsem na té samotné skále, protože když člověk ví přesně, co dělá, tak možná i ta cesta autem může být objektivně nebezpečnější než samotné lezení.

Horydoly.czADAM A IVA ONDRA: Jaká je skutečná cena za úspěch?

Během tvoření dokumentu jste se oženil a narodil se vám syn. Budete své děti vést k lezení?

Určitě bychom byli s manželkou Ivou rádi, kdyby náš syn Hugo také lezl. Tím, že se bude nutně pohybovat na skalách a na umělých lezeckých stěnách s námi, k lezení určitě přičichne. Pokud ho to bude zajímat, rádi ho v tom budeme podporovat, ale z vlastní zkušenosti, nebo zkušenosti mých vrstevníků, kteří často byli do lezení nějakým způsobem tlačeni, víme oba s manželkou, že tohle není ta správná cesta a pokud si najde nějaký jiný koníček, úplně odlišný od lezení, tak ho v tom budeme podporovat. Určitě by nám to udělalo velkou radost a já tajně doufám, že by ho to bavilo a že nějaké geny v sobě pocítí. Hlavní je to, aby ho to bavilo a bude si užívat lezení společně s námi, ale jak říkám, nechceme ho do toho nutit.

Co pro vás během natáčení bylo nejdůležitější?

Pro mě bylo určitě strašně důležité, že jsem natáčel s klukama – s Honzou Šimánkem a Petrem Zárubou, se kterými jsem si velmi dobře sedl. S Honzou Šimánkem se znám, řekněme léta a na nějakých menších videoprojektech jsme spolu už v minulosti spolupracovali. Jsou to oba strašně hodní kluci a mně určitě hodně vyhovoval ten způsob jejich práce, že byl čistě dokumentační a oni opravdu dokumentovali přesně to, co se na tom place dělo. V ten moment jsem se vůbec necítil, že bych byl nějak ovlivněn tím, že tam kluci za kamerou stojí a cítil jsem se před kamerou jako doma. Myslím si, že i díky tomu je ten dokument opravdu věrohodný a možná jako první film nebo video o mně mě možná nejvěrohodněji popisuje.

Stalo se během tříletého natáčení dokumentu, že jste s tím chtěl seknout?

Moment, že bych s tím chtěl seknout, přiznám se, že asi žádný nebyl. To, co mi nejvíc dělalo problém bylo otevřít moje soukromí, ale zpětně musím uznat, že díky takovému nahlédnutí pod pokličku mého soukromí dělá dle mého názoru ten film silnější a asi zajímavější pro lezeckou veřejnost a myslím, že to, jak to moje soukromí je zpracované, se klukům moc povedlo.

Jaký byl pro vás nejhorší a nejlepší zážitek během těch tří let natáčení?

Za mě asi nejlepší moment při natáčení bylo lezení v chorvatské Paklenici, což by mohl vyprávět i Honza, že pro něho to bylo naopak první natáčení v takové velké 300m stěně, kdy je ta expozice opravdu veliká. Podařilo se mi vylézt hnedka na první pokus bez pádu. Obtížnost je 8C, což je možná jeden z nejlepších výkonů mé kariéry. A to, že to je zdokumentované, je pro mě hodně důležité.

Adam Ondra: Posunout hranice.

Jak už název dokumentu napovídá, je o vás známo, že rád posouváte hranice. Zažil jste někdy, že jste to malém vzdal? Jestli ano, co vám pomohlo jít dál?

Lezení je hodně o tom, že něco zkoušíte jednou, dvakrát, třikrát, desetkrát. Připadá vám to nemožné, ale s dostatečnou vůlí, pílí a i třeba i kreativitou a jen tím, že věříte, že ono to jednou půjde, to opravdu jednou půjde. Ta víra v to, že to někdy půjde, je asi to vůbec nejtěžší pro mě. Určitě bylo mnoho momentů při tréninku na umělé stěně, při tréninku disciplíny a rychlosti, kterou jsem trénoval kvůli olympiádě, což je jediný typ lezení, který mě nebavil a nebaví, a proto to bylo pro mě psychicky náročné. Na olympiádu jsem poprvé dělal trénink, který mě nebavil a to je asi pro mě to nejhorší a něco, co doufám, že ani nebudu muset opakovat. Možná ten největší talent, který mi byl dán, nebo dar, je to, že lezení mě baví tak, jak mě baví, takže i když tvrdě trénují, i když to bolí a samozřejmě chápu, že spoustu lidí by to, co dělám, vůbec nebavilo, tak pro mě to není žádná sebeoběť. Pro mě je to trénink, jdu si zalézt, a proto to nikdy nemůže být něco hrozného, něco, co bych nejradši vynechal. To je asi ten největší rozdíl při posouvání hranic.

Mohl byste uvést nějaký konkrétní příklad?

Nejtěžší cesta, kterou jsem vylezl, byla Silence v obtížnosti 9C. Tak jsem ji sice zkoušel dlouho, dlouho se mi nedařilo, byla tam spousta frustrujících momentů, ale pořád jsem věřil, že to jednoho dne vylezu a byl spokojený s pocitem velmi malých krůčků, které potom vedly k tomu vysněnému cíli, které nakonec vedly k tomu přelezu. A i přesto, že jsem na tuhle cestu jel nakonec pětkrát, na pět výjezdů do vzdáleného Norska, na celkově asi 14 týdnů, tak se z toho nikdy nestala nějaká noční můra, kdy bych si říkal: “Už bych to fakt mohl vylézt.” Nakonec to přišlo a s tím přišel i takový smutek, že: "Aha, tak už jsem to vylezl, už to nebudu znovu chodit a už tu cestu mám za sebou." Takže tohle všechno je při posouvání hranic pro mě velmi důležité. Hranice, kterou jsem ještě neposunul, je určitě nějaká medaile z olympiády, a to je něco, co bych ještě v mé kariéře někdy rád zvládl, ale uvidíme. Snad ještě nějakou šanci dostanu.

Co pro vás znamená lezení? Co by správný lezec měl mít a ovládat?

Na lezení se mi líbí, že lezení je neuvěřitelně komplexní sport, který vypadá možná hodně fyzicky náročné, hodně silově a určitě záleží na tom, jak silné máte prsty, předloktí, paže, ale je to hodně propojení celého těla a často si myslím, že jak lezce samotné, tak širokou veřejnost překvapí, jak velký je podíl techniky v lezení a možná ne jenom techniky, ale i mentální síly, v tom, že věříte, že opravdu tohoto chytu nebo na tomhle vstupu se udržíte.

Je pro vás v tomto sportu důležitější: uznání nebo prožitek?

Pro mě je důležité obojí. Samozřejmě nějaké cesty, hlavně ty nejextrémnější, lezu pro to, protože je to pro mě výzva. Hledám uznání nejen ostatních, ale i u sebe samotného. Výzvy které si dávám, mě naplňují, když je splním, tak mě určitě uspokojují, ale jinak to, že člověk se dostane do míst, kam se jiný člověk řekněme nedostane a že člověk v místě, kde je padesát metrů nad zemí, vidí výhledy a dokáže si užít ten pohyb po té skále, tak to je pro mě jakýmsi výrazem naprosté svobody a to je asi ten hlavní důvod, proč lezení dělám. Pro pocit svobody, který mě naplňuje, který mi dává v podstatě jakékoliv lezení, když se dostanu do nějaké výšky a expozice a je to jeden z důvodů proč vím, že dokud budu hýbat rukama a nohama, tak polezu. Protože je to pro mě určitá forma drogy.

Adam Ondra: Posunout hranice.

Jaký je váš lezecký vzor?

Lezecký vzor mám a určitě to jsou téměř všichni lezci, kteří byli v knížce Rock Stars, o které jsem mluvil na začátku tohoto rozhovoru. Kdybych měl vypíchnout jednoho, tak je to německý lezec Wolfgang Güllich, který opravdu drtivě posunul hranice lezení.

Kdybyste z nějakého důvodu nemohl lézt, co byste nejraději dělal?

To je otázka, co by dokázalo alespoň částečně vyplnit díru po lezení. Lezení mě formovalo od raného věku, že já sám nevím, jaký bych byl, čím bych byl, kdybych nelezl. Myslím, že i jako osobnost bych byl možná trošku jiný. Určitě bych byl introvertnější, více nejistý sám sebou. A co by tedy dokázalo alespoň částečně zaplnit díru v mém životě? Myslím, že bych si určitě něco našel, ale jinak je pro mě určitě velmi důležitá rodina a vždy bude. Určitě se nepovažuji za člověka, který by lezení bral až jako přílišnou obsesi, je to velká vášeň, ale není to obsese. To si myslím, že je velký rozdíl a každý člověk by tohle měl mít na paměti.

 

Horydoly.cz Adam Ondra na HORYDOLY

Jaká je skutečná cena za úspěch?
Adam Ondra: vzorem jsou mi lezci z knihy Rock Stars

Adam Ondra vydražil své chyty pro Ukrajinu

Tři medaile Adama Ondry z Mnichova 2022

Adam Ondra vyhrál Světový pohár v Chamonix 2022

Adam Ondra vyhrál Evropský pohár v Praze 2022

Sport Invest ulovil Adama Ondru

Síň slávy Rock Master pro Adama Ondru

Rock Master Trophy 2021
 
Rock Master KO boulder 2021
 
Lezení je v Česku druhý nejsledovanější olympijský sport

Adam Ondra dolezl Tokiu na 6. místě

Adam Ondra se probojoval do finále v Tokiu
 
Adam Ondra vyhrál bouldering v Salt Lake City

Adam Ondra vyhrál bouldering v Meiringenu

Světový pohár v lezení na obtížnost Briancon
 
Adam Ondra zve na ledovou stěnu v Praze

Adam Ondra dolezl druhý na Rock Master 2019  

Adam Ondra je znovu mistrem světa na obtížnost 2019

Horolezec Adam Ondra je je navržen na státní vyznamenání

Hangar climbing playground by Adam Ondra
Sportovní fotografii roku 2018 cvaknul Lukáš Bíba
Adam Ondra v Rumunsku: Nejtěžší cesta Balkánu je v kapse
Světová on-line premiéra filmu Silence
Mistrovství České republiky vyhráli Ondra a Vejmolová
Výstupy roku 2017
Adam Ondra vylezl Silence 9c

Jak vylezl Adam Ondra Dawn Wall
 
Adam Ondra bodoval v anketě Sportovec roku 2016
 
První profesionální fotky a video z Dawn Wall 
FOTO+VIDEO: 
Adam Ondra vylezl Dawn Wall za 8 dní 
REPORTÁŽ: Adam Ondra zdolává Dawn Wall

Adam Ondra 2016
 
Adam Ondra 2015
Stráník a Ondra vyhráli společně Melloblocco
Stráník je druhý v Mnichově a Ondra třetí celkově 
Adam Ondra 2014 

Adam Ondra 2013

Adam Ondra 2012
Adam Ondra 2011
Adam Ondra je horolezcem roku 2011
Adam Ondra 2010
Adam Ondra 2009
Dva králové českého lezení
Zlatí hoši na stěnách
Adam Ondra leze pro Beal
Nejlepší český horolezec 2009
České výstupu roku 2008
Nejlepší skalní výstup 2008
Bém: Neděláme obskurní sport
Eva Ondrová jde do ofenzívy
Výstupy roku 2007
Lezec maže magnézium
Adam Ondra byl potrestán za magnézium
Trest pro Ondru

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Vůdcovská normálka na Badile

Vůdcovská normálka na Badile

CLIMBING GUIDE Bergell / Bregaglia je nejhezčí pohoří v Alpách a Piz Badile poskytuje nejlepší horolezecké cesty. Letos jsme si vybrali Voie Normale nebo Guide route od jihu. Trojkový výstup je přívětivý, rozmanitý,... celý článek

Velkolepá normální cesta na Mont Blanc

Husova skála Knovíz: kus pískovce u Slaného

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Čeští horolezci nechali kamaráda bez lana na Matterhornu

Čeští horolezci nechali kamaráda bez lana na Matterhornu

Vracíme se k prázdninové příhodě na Matterhornu s českou účastí. Trojice horolezců se při výstupu Hörnli hřebenem rozdělila a třetího nechala bez lana. Díky horské službě naštěstí všechno dobře dopadlo. 
Kam nelézt 2024

Kam nelézt 2024

LABSKÉ ÚDOLÍ Které skály vynechat z horolezeckých plánů? V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v lezeckých terénech.
Ukrajinští lezci trénují a soutěží, i když jejich zemi chce dobýt Rusko

Ukrajinští lezci trénují a soutěží, i když jejich zemi chce dobýt Rusko

Climbing Never Die získal hlavní cenu na Mezinárodním horolezeckém filmovém festivalu v Teplicích nad Metují. Američtí reportéři v něm ukazují, jak sportovní lezci na Ukrajině provozují svoji disciplinu přes Putinovu válku vůči
Kompletní nabídka ferát v Loferer Steinberge

Kompletní nabídka ferát v Loferer Steinberge

VIA FERRATA GUIDE Ferátová škola v Loferer Steinberge u chaty Schmidt-Zabierow-Hütte zahrnuje jeden dlouhý lanový most, tři krátké sportovní feráty a dva horské Klettersteigy.
Rock Master: Pilz and Flohé Stars in Heavens

Rock Master: Pilz and Flohé Stars in Heavens

The iconic Lead Duel to the Austrian Jessica Pilz and the Italian Filip Schenk. Over 4,500 people on the legendary night of climbing at the Climbing Stadium in Arco, Italy.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Designblok Praha 2.-6.10. 2.10.
Tour Salon - veletrh Polsko, Poznaň 4.-6.10. Cestování 4.10.
Deň Horskej záchrannej služby Malino Brdo   5.10.
Secret Spot Bouldering Trutnov 5.-6.10. Lezecké závody 5.10.
Psotkov memoriál Vysoké Tatry, Štrbské pleso Horský běh 12.10.
Písecký šplhavec Písek, Sokolovna Olympijský šplh 12.10.
Nautic en Seine - veletrh Francie, Hauts-de-Seine 15.-20.10. Lodě 15.10.
COTTM - veletrh Čína, Peking 16.-18.10. Cestovní ruch 16.10.
Mušu Kiš - diashow
Praha, Rock Point Havlíčkova Přednáší Zdeněk Háček Hák 16.10. 18:30
Zavírání Skaláku Sedmihorky, Koupák Horolezecká brigáda 19.10. 09:00

Diskuse

dapoxetine 60mg in hindi FailsKins, 6.10.2024 1:24, 1 příspěvek
veyfw ueoyc hljah CharlesMaf, 6.10.2024 1:09, 120 příspěvků
dsfsdfdsf tikegak567 tikegak567, 5.10.2024 22:00, 1 příspěvek
dfsdfsdf tikegak567 tikegak567, 5.10.2024 22:00, 4 příspěvky
РЮКЗАК ГАРПИЯ GW6-UAV Petersnism, 5.10.2024 18:57, 18 příspěvků
ПОДСУМОК ОТКРЫТОГО ТИПА Т... RenaldoSed, 5.10.2024 16:46, 18 příspěvků
kraken market Keithliant, 5.10.2024 8:15, 18 příspěvků
kra10.cc PatrickClito, 5.10.2024 8:15, 18 příspěvků
Получение второго граждан... Larryten, 5.10.2024 5:55, 120 příspěvků
The most suitable hemp pr... Jamesbleda, 4.10.2024 22:21, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Chateau Ctěnice Horydoly , 3.10.2024 21:19
41. ročník Běhu o koláč p... Horydoly , 3.10.2024 20:37
Moravští a čeští vinaři l... Horydoly , 3.10.2024 20:34
Nemoci Horydoly , 18.9.2024 11:40
RunTour Brno byl přeložen... Horydoly , 14.9.2024 14:54
NIGHT RUN PRAHA PŘESUNUT Horydoly , 13.9.2024 22:47
Zásadní odhalení skrytého... milan šupa, 5.9.2024 19:25
ultimátní běžecký závod Horydoly , 2.9.2024 17:55