Generál Vlasov osvobodil Prahu a pak ho oběsili

Generál Vlasov osvobodil Prahu a pak ho oběsili
Generál Andrej Andrejevič Vlasov a kapitán Richard Richard E. Donahue.
Autor snímku REPRO z knihy Auský Stanislav: Vojska generála Vlasova v Čechách (Vyšehrad 2005).
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE Generál Vlasov padl do sovětského zajetí u městečka Lnáře na jihu Čech. Stalo se tak před 70 lety, v sobotu 12. května 1945. Čekala ho šibenice a na členy jeho Ruské osvobozenecké armády kulka nebo gulag. Před tím, než je dostali jedni gauneři - komunisté, však stačili osvobodit Prahu od druhých gaunerů - nacistů.

Generál Vlasov osvobodil Prahu a pak ho oběsili
Hráz rybníka u Lnářů. Proti přijížděla kolona vozidel s generálem Vlasove (snímek vpravo). Sovětský důstojník zajal generála Vlasova z americké eskorty na mostku u rybniční hráze, kde jsou dnes svodidla (snímek vlevo).
Autor snímku Pavel Fojtík
Jak na to

Doporučená literatura v češtině
Auský Stanislav A.: Vojska generála Vlasova v Čechách

Richter Karel: Případ generála Vlasova
Tolstoj Nikolaj: Oběti Jalty

Internet o Vlasovcích:
Válka 

Fronta
Idnes
Wikipedia
Mochola (rusky)

Andrej Andrejevič Vlasov se narodil 14. září 1900 ve vsi Lomakino v provincii Nižnij Novgorod.

Oddaný komunista

Během třicátých let se jako voják a oddaný komunista účastnil na krvavém vypořádání bolševické vlády s venkovem. Při tom byl popraven jeho bratr jako protisovětský bojovník. Vlasov přežil armádní čistky roku 1937, během kterých Stalin odstranil maršála Tuchačevského a v podstatě všechno důstojnictvo.

Přispěl k zastavení Němců před Moskvou v závěru roku 1941. Armáda, které velel, se v létě 1942 rozpadla v bažinatém pekle Volchovského frontu a on byl zajat Němci.

Tam se rozhodl bojovat proti Stalinovi. Hitler to ale Vlasovcům dovolil, až když byl v úzkých. 14. listopadu 1944 byl na Pražském hradě vyhlášen Komitét pro osvobození národů Ruska a Ruská osvobozenecká armáda (ROA).

Smrt Hitlerovi, smrt Stalinovi

Vlasovci se ke konci války obracejí proti Němcům a zapojují se do Pražského povstání. Tanky jejich 1. divize nesou nápisy "Smrt Hitlerovi" a "Smrt Stalinovi."

To už se ale v Čechách pohybuje sovětská armáda, což pro Vlasovce znamená rozsudek smrti. Proto se vydávají směrem do západních Čech, s cílem nechat se zajmout Američany.

Přečtěte si vzpomínky na Vlasovce v nemocnici na Karlově:

Horydoly.czSověti postříleli vlastní lidi

Ruská osvobozenecká armáda (Vlasovci) přijíždí do Hajan a dnešní pohled na její příjezdovou trasu.

V patách jim jsou jednotky Rudé armády a výsadky sovětských parašutistů, vysazených ve směru Praha - Plzeň. Vlasov se zatím pokouší v Plzni jednat se zástupci Spojenců o osudu Ruské osvobozenecké armád.

Pak se ale musí vrátit pod ochranou Američanů do městečka Lnáře ke své 1. divizi, která je v tomto prostoru rozmístěna. Lnáře jsou na území okupovaném americkou armádou, ale v těsné blízkosti demarkační čáry.

Na silnici Nepomuk - Lnáře a dál směrem na východ už číhají sovětské jednotky. Je to přibližně na polovině cesty mezi Plzní a Pískem.

Vlasov odmítá nabídku k útěku

10. května pozdě večer přijíždí konvoj s Vlasovem do Lnářů. Američané mu nabízejí ubytování v zámku, který jim slouží jako velitelství.

Ruská osvobozenecká armáda (Vlasovci), tanková rota D, stojí na rampě zámku Lnáře.

Druhý den ráno 11. května složí 1. divize ROA podle amerického rozkazu zbraně na prostranství, severně od Veského rybníka. Místní americký velitel kapitán Donahue oznamuje Vlasovovi, že celý prostor Lnáře bude zítra odevzdán Rudé armádě a že nemá povolení pustit jeho divizi za demarkační čáru.

Přečtěte si více o osvobození Prahy vojskem Vlasovců:

Horydoly.czKdo byl generál Vlasov? Hrdina nebo zbabělec?

Nabízí Vlasovovi volný odchod do britského sektoru s transportem britských válečných zajatců, ale ten odmítá. I druhou nepřímou nabídku k útěku Vlasov od amerického kapitána nepřijímá.

Mezitím se k Vlasovovi dostává se svými vojáky další vysoký důstojník ROA, generál Buňačenko.

Ruská osvobozenecká armáda v Hajanech. Vepředu průzkumný jezdecký oddíl, v pozadí štábní vůz generála Vlasova.

Rozpuštění Ruské osvobozenecké armády

12. května ráno oznamuje Donahue Vlasovovi, že divize za demarkační čáru vpuštěna nebude. Neoficiálně mu radí, aby se jeho vojáci pokusili přejít na západ v malých skupinkách. Vlasov má být převezen na velení americké armády k pohovorům a to ve 14 hodin, kdy má být celý prostor předán Rudé armádě.

Vlasov informuje Buňačenka a ten okamžitě jede na divizní štáb, který sídlí v několika autech na kraji lesa Jezbyně, přibližně kilometr severně od Lnářů. "Rozpusťte okamžitě pluk. Lidem nařiďte, aby odešli v malých skupinách nejkratší cestou do jižního Německa. Vyhýbejte se hlavním silnicím a obydleným místům. Já budu v jižním Německu, snažte se mě tam najít!" Tak zní jeho poslední rozkaz, jak ho podává ve své knize o Vlasovcích Stanislav A. Auský.

Ruská osvobozenecká armáda (Vlasovci), štáb 1. divize v lese Jezbyně.

Boj o holý život

Dvacet tisíc lidí se ocitlo bez velení. Dosud byli zvyklí jen poslouchat rozkazy. Najednou měli, daleko od své vlasti, rozhodnout o svém osudu. Co se asi honilo obyčejnému ruskému vojákovi hlavou? Jít na západ? Do neznáma, kde nebude rozumět lidem ani slovo? Nechat doma celou rodinu s tím, že je už asi neuvidí? Nebo to risknout s návratem domů?

Nastal chaos. Nejvíce vojáků bylo kolem Zámeckého rybníka. Páraly se hodnosti, pálily se dokumenty, někteří se převlékli do civilních šatů, které směnili s místními lidmi.

Skupina okolo majora Kostěnka vykopala ukryté zbraně a rozhodla se bojovat. Tisíce lidí ležely apaticky na zemi. Byli už příliš unaveni na další zoufalý pochod. Některé skupinky pochodovaly na východ. Touha po domově byla silnější než strach.

Ostatní se pěšky, na koních, autem pokoušeli dostat přes demarkační čáru. Na některých místech americké hlídky na své území propouštěly malé skupinky a jednotlivce, jinde je vraceli zpátky.

Na kraji lesa západně od Kasejovic odmítli Američané z 90. pěší divize pustit štábní vůz Ruské osvobozenecké armády. Důstojník si zapálil cigaretu, rozloučil se s ostatními a poté se zastřelil.

Začínají popravy v režii NKVD

Sovětská tajná policie NKVD nelenila a organizovala shromažďovací stanoviště pro zajaté Vlasovce. Jedno z nich bylo u Nového rybníka, kde večer proběhl improvizovaný soud, odsuzující důstojníky k trestu smrti. Ti, kterým se v noci podařilo uprchnout, slyšeli druhý den ráno dlouhotrvající střelbu.

Na chytání Vlasovců se podíleli i čeští partyzáni. Velitel oddílu 1. partyzánské brigády Jana Žižky zajal jistého kapitána Tulinova, kterého omylem považoval za pobočníka generála Vlasova.

Ti, kterým se podařilo přejít na území pod americkou armádou, si zachránili život. Většina z nich ale jen dočasně, protože byli později násilně repatriováni do Sovětského svazu.

Křižovatka na hrázi rybníka, kde byl zajat generál Vlasov (nahoře). Ruská osvobozenecká armáda (Vlasovci) složila zbraně severně od Lnářů (dole).

Více verzí zajetí generála Vlasova

O samotném zajetí Vlasova existuje vícero verzí. Historik Stanislav Auský se přiklání ke svědectví důstojníka osobní stráže generála Vlasova, Igora Pekarského.

Ve 14 hodin nastupuje generál Vlasov spolu s generálem Buňačenkem a ostatními důstojníky do čtyř osobních aut a v doprovodu dvou amerických důstojníků a amerického tanku vyjíždějí ze zámku Lnáře směrem na jih do Horažďovic.

Všichni, kromě generála Vlasova, jsou aspoň zčásti převlečeni do civilního oděvu. Na konci vesnice stojí zakrytý osobní automobil a vedle něj poddůstojník Ruské osvobozenecké armády ve stejnokroji.

Ptá se jednoho z důstojníků v prvním autě, kam jedou a ten ho jen mávnutím ruky vyzve, ať jede za nimi. Po chvíli kolona zpomaluje, protože se blíží k mostku na hrázi mezi Novým a Hořejším rybníkem. V tu chvíli ono tajemné osobní auto předjíždí kolonu a tarasí jí cestu.

Z auta vystupuje sovětský kapitán Jakušev, který požaduje vydání Vlasova a důstojníků ROA.

Američtí důstojníci se ze začátku snaží vysvětlit, že se jedná o americké zajatce, a že jsou na území, které podléhá americkému velitelství, ale pak to vzdávají. Jeden z Američanů oznamuje Vlasovcům, že musí uposlechnout rozkazů sovětského kapitána.

Během hádky se Pekarskému daří utéci zpět do Lnářů a zaktivizovat amerického kapitána Donahue. Ten se okamžitě vydává na místo, ale tam už stojí jen americký doprovod.

Podpis kapitulace

Sovětské auto se zajatým Vlasovem doráží kolem osmnácté hodiny do obce Dvorec u Nepomuku. Na zahradě Drajerovic vily musí generál Vlasov před generálem Sacharovem podepsat rozkaz pro Ruskou osvobozeneckou armádu o bezpodmínečné kapitulaci, i když už byla jeho armáda rozpuštěna.

Vlasovův tlumočník poručík Viktor Ressler je od něj oddělen a vidí ho naposledy.

Z Čech je Andrej Andrejevič Vlasov dopraven do nechvalně známé Lubjanky, vyšetřovacího paláce sovětské politické policie. 1. srpna 1946 je v Moskvě spolu s ostatními důstojníky ROA oběšen. Je mu 45 let.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Vlasovci – účeloví hrdinové na poslední chvíli.

Rudá armáda se nezastavila za Vislou účelově a nečekala, až nacisti Varšavu vyvraždí. Zastavila prot, že předchozí rychlý postup jí snížil dostupnost paliva a munice hluboko pod únosnou mez a za těch okolností by byl pokus o přechod Visly před Varšavou jen nesmyslným vysláním desetitisíců vojáků na amrt. Navíc obránci Varšavy z Armii Krajowej o pomoc Rudé armády nijak zvlášť nestáli, což se projevilo mj. na tom, že se polská brigáda Rudé armády, které se Vislu podařilo překročit (s tím, že se na ní municí a palivem "složilo" několik divizí Rusů, Bělorusů a Ukrajinců, jejichž velitelé tak riskovali obvinění ze zrady pro vyčerpání zásob střeliva a paliva prakticky na dno), nesetkala se vstřícností, ale naopak s pokusem odebrat jim těžké zbraně a podřídit je velení povstalců, takže se zase vrátili do výchozího postavení za Vislou. To, že obránci Varšavy neváhali oslabovat v době varšavského povstání své síly popravami komunistů a lidí podezřelých ze sympatií ke komunistům, je pouze jen pro dokreslení hlouposti a politické nevraživosti povstalců ve Varšavě.

Reaguj
Vlasovci – účeloví hrdinové na poslední chvíli.

1) Válka je zvěrstvo a otevírá to nejhorší a možná i nejlepší v nás. S tím nikdo nic neudělá. Protože se v ní bojuje o holou existenci. Myslím, že kdo v ní nebojoval, nemá morální právo soudit motivaci a činy lidí, kteří byli v bitevní vřavě. Mimochodem - právě proto jsou válka a vojáci vyjmutí z lidské morálky a běžných zákonů.

2) Pokud jde o historické války na dnešním polském území, můžeme začít třeba boji Prusů proti Vikingům (kteří se později proměnili v Rusy), Vikingů proti Mongolům, Avarů proti Slovanům, Sasů a Čechů proti Kumánům (kteří se proměnili na Maďary). Pokračovat například invazí Poláků a Čechů proti Prusům, bitvou u Grunwaldu, Napolenským tažením, útěkem Kutuzova přes Karpaty, a zničením Přemyšle, nacionalisticko-komunistickým zmatkem mezi Poláky a Ukrajinci, zabráním Zakarpatské Ukrajiny Československem, Karpatsko-dukelskou operací, ukradením Zakarpatské Sovětským svazem...  

Reaguj
Vlasovci – účeloví hrdinové na poslední chvíli.

Rusko-polské vztahy jsou zatíženy krvavou historií, kdy si navzájem vyřizovali své účty. A rozhodně nezačaly Katyní, ale táhnou se dlouho do daleké minulosti.

Mimochodem Katyň byla až reakce na povraždění ruských zajatých (!) důstojníků z předchozí války r. 1922 v duchu oko za oko, zub za zub. Nic pěkného, ale také nic překvapivého statečný anonyme.

 • Autor JiB
 • Datum a čas 9.5.2018 07:15
Reaguj
Vlasovci – účeloví hrdinové na poslední chvíli.

Zrovna že zmiňuješ Varšavské povstání. Myslíš to povstání, které začalo, protože chtělo ulehčit Rudé armádě, ale ta se schválně zastavila za Vislou a čekala, až Němci vyvraždí zbylé polské elity, které nestihli oni sami povraždit o pár let dřív v Katyni? A pak teprve město dobyla?

Reaguj
Vlasovci – účeloví hrdinové na poslední chvíli.

Předně, generál Vlasov Prahu neosvobodil!

Zásah Vlasovových jednotek měl snad více účinek morální. A to na obránce, jejichž sebedůvěra v boji proti Němcům byla posílena, tak na útočníka – Němce, u něhož zprávami o vysokém počtu vojsk, které má Vlasov k dispozici /: které však byly přehnány:/, způsobily značný zmatek v jeho vedení.
generál Karel Kutlvašr-velitel pražského povstání

 Je si sice nesporným faktem, že Vlasovci na začátku Pražského povstání bojovali na straně pražských povstalců, ale dlouho jim to nevydrželo. Již 7. května vzali do zaječích a pražské povstalce nechali ve štichu proti dobře vyzbrojeným nacistům. Jejich pomoc Pražskému povstání byla na začátku povstání sice přínosná, ale ryze účelová akce. Kdy na konci války již bylo o jejím výsledku rozhodnuto a Vlasovci tak de facto jen prospěhářsky převlekli kabáty doufajíc, že si tak zachrání svou vlastní kůži. Což se nakonec nestalo.

 Těm, kdož dnes Vlasovce adorují a prezentují je jako osvoboditele Prahy, bych si dovolil taktně doporučit, aby se nejprve seznámili s tím, jak krvavý byl podíl Vlasovců na masakru Varšavského povstání (Kaminského brigáda - Buňačenkova divize někdy též označováni jako hrdlořezové v Praze jich bylo přítomno 5 tis. ), jakým způsobem se podíleli na likvidování domácího odboje na Moravě a na Slovensku, když se vydávali za ruské partizány…

Holt historii si dnešní vykladači opět přizpůsobují dle svého ideologického předpojetí a skutečná realita je moc nezajímá…

Pro rychlostudium doporučuji třebas toto:

http://www.rozhlas.cz/dvojka/radiozpravy/_zprava/ctyri-nejvetsi-myty-o-vlasovcich-v-praze--1492139

 • Autor JiB
 • Datum a čas 8.5.2018 20:33
Reaguj
Re: Re: historie?

Ještě bych dodal že Vlasovce odmítlo české komunistické velení Prahy a a dobytí Prahy Američany odmítlo komunistické velení Sovětského Svazu (=Stalin).  

 • Autor JN
 • Datum a čas 7.6.2015 20:30
Reaguj
Re: Re: historie?

Kancelář pro uvádění omylů na pravou míru:

Slováci si nezvolili komunismus, ale nacismu, což je venkoncem jedno a nemáme si teda navzájem co vyčítat.

Vlasova tady Pavel Fojtík neopěvuje, řekl bych. Ale také nelze říci, že se až na konci války přidal k Rusům. On se k nim nepřidal, on se snažil, aby Praha nebyla zničená Němci  (asi proto že to už viděl za války na mnoha jiných městech) a zároveň nepadla do rukou Rusů,

Že se přidal k Rusům je taky dost dobrá zkratka. On to byl klasický sovětský vojenský kádr. Na rozkazy Stalina bojoval s Bílými, s kulaky, snad i s čs. Legiemi. Jako oddaný komunista přežil všechny tři Stalinovy čistky v armádě (maršál Tuchačevský a spol.) až zůstal na začátku 2. světové války jako jediný vyšší velitel s bojovými zkušenostmi a válečným vzděláním. Proto také velel zastavení Němců před Moskvou a zoufalým pokusům o dobytí Leningradu. Ze Stalinova rozkazu nechal pozabíjet většinu svého Volchovského frontu a nedovolil jim ustoupit.

Tam se to v něm asi zlomilo, došlo mu, co je to komunismus a co Stalin, byl zajat Němci a tam se otočil proti Sovětskému svazu. Němci mu nevěřili (oprávněně) a vlastně byl nasazen do bojů až v Čechách vedle Schörnera, čili zase v zoufalé situaci. Obrátil se proti Němcům, ale vůbec mu to nepomohlo. Byl zajat Rusy a nakonec v Rusku popraven.

Válku začali Němci a Rusové - domluvili se na rozdělení sféry vlivu a pak společně zaútočili na Polsko, každý z jiné strany. Ne že by Poláci byli beránci (viz vzájemné vraždění s ukrajinskými nacionalisty), ale agrese byla jasná.

Historii se může věnovat, kdo chce a koho to zajímá, bych řekl. Čím více takových článků tím líp.

Reaguj
Re: Re: historie?

komunisty si cesi zvolili sami a byly do toho velmi zhavi. na slovensku komunisti nezvitezili. kdyby tomu bylo i v cechach, treba jsme mohli byt nekde jinde.

Jinak opevovat Vlasova ktery bojoval za nemce a az na sklonku valky se pridal k rusum je velmi pekne krouceni historie ve prospech soucasne geopilitiky. Kdy Jacenjuk v Berline nedavno tvrdil, ze 2 sv valku zacal sovetsky svaz.

Myslim, ze historii by se meli venovat skutecni historikove, pak by nevznikl takovy paskvil co se snazi byt erudovanym clankem.

 • Autor tomas
 • Datum a čas 6.6.2015 11:21
Reaguj
Generál Buňačenko

Tady se mluví slušně Putinofile!

 • Autor JN
 • Datum a čas 5.6.2015 18:44
Reaguj
Generál Buňačenko

Milý (placený?) kremlobote, jistě Koněv přijel do Prahy s Rudou armádou. V té době už ale bylo hlavní město Československa vyčištěné od Wehrmachru a SS právě Vlasovci.

Jiná věc je, Stalin nedovolil Prahu osvobodit o pár dní dříve Američany, kteří tehdy stáli u Plzně na demarkační linii a žádali o povolení k jejímu dobytí. 

V Praze chtěl udělat v malém to, co si ve velkém vyzkoušel ve Varšavě a také při Slovenském národním povstání. Svým soudruhem Hitlerem nechal vyvraždit ty, kteří by mu v budoucnu mohli oponovat, a pak se teprve s pomocí americké vojenské techniky zaútočil a nacisty z území vyhnal. Vlasovci tomu naštěstí zabránili a za to jim patří náš československý nehynoucí dík.

A co se dělo potom? Rudá armáda ještě udělala několik záměrných náletů na české lidi i vlastní vojenské jednotky, zmasakrovala Vlasovce, brutálně zabránila odchodu německých civilistů i armády do americké zóny, nezabránila civilním masakrům ze strany Čechů na Němce, odvezla obrovské množství lidí do gulagů, kde pomřeli (sovětští emigranti, českoslovenští nekomunisté, němečtí vojáci...), atd.

Reaguj
Celkem 43 příspěvků v diskuzi


John Middendorf už nevyleze žádný big wall

John Middendorf už nevyleze žádný big wall

Extrémní americký horolezec John Middendorf zemřel ve spánku na rodinné návštěvě. Komu z jeho branže se poklidná smrt podaří?... celý článek

Do Hamburku nejen na fotbal

Pražské slunovratové mystérium

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Česká státní hymna opěvuje Botič

Česká státní hymna opěvuje Botič

Českou hymnu Kde domov můj dnes posloucháme jako vážnou hudbu s vysokým uměleckým kreditem a dosahem pro celé Čechy, Moravu i Slezsko. Ve skutečnosti je to ovšem pop music z bulvárního divadla rozverně popisující
John Middendorf už nevyleze žádný big wall

John Middendorf už nevyleze žádný big wall

Extrémní americký horolezec John Middendorf zemřel ve spánku na rodinné návštěvě. Komu z jeho branže se poklidná smrt podaří?

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Hradní bestie - historický šerm Sovinec 20.-21.7. 20.7.
Za čest krále Sovinec 27.-28.7. Hradní slavnost 27.7.
Den Ohře Kadaň, Střelnice 27.7.
Zubačka - modelová sobota Tanvald Nostalgický vlak 3.8.
Bezdružické parní léto Bezdružice, nádraží 3.-4.8. Nostalgický vlak 3.8.
Hradní slavnost Pirkštejn 3.8.
Jan Švankmajer - výstava Kutná Hora, GASK 3.3.-4.8. 4.8.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 6.-8.8. Lodě a čluny 6.8.
Hodokvas rytíře Kobylky Sovinec 10.-11.8. Středověký jarmark 10.8.
Parním vlakem Českým rájem Turnov 10.8.

Diskuse

INU Honza, 19.7.2024 14:00, 8 příspěvků
Zajímavé novinky. Honza, 18.7.2024 10:05, 1 příspěvek
Nehody automobilistů s cy... Horydoly, 18.7.2024 9:37, 7 příspěvků
INU Honza, 17.7.2024 21:06, 1 příspěvek
anet anet, 17.7.2024 8:57, 2 příspěvky
INU Honza, 16.7.2024 19:49, 7 příspěvků
INU Honza, 15.7.2024 20:48, 1 příspěvek
Faberlic zkušenosti Denhid, 15.7.2024 0:45, 4 příspěvky
Nehody automobilistú s cy... Bretislav Polák, 14.7.2024 18:21, 7 příspěvků
Pro někoho jsou tyto fayal, 14.7.2024 13:44, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Dovolená na vodě ve střed... Horydoly Open, 21.7.2024 2:16
Zpravodaj akcí ve střední... Horydoly Open, 21.7.2024 2:07
Opět bude vyprodáno Horydoly , 16.7.2024 12:52
Příroda jako lék Horydoly , 16.7.2024 2:25
Cestování zvyšuje rizikov... Horydoly , 11.7.2024 13:53
Parním vlakem Českým rájem Horydoly , 9.7.2024 23:09
Sex ve třech zažívá boom Horydoly , 27.6.2024 13:58
Barefoot pro volný čas Horydoly , 26.6.2024 12:38