Sověti postříleli vlastní lidi

Sověti postříleli vlastní lidi
Motocykl BMW R-75 vzbudil ve své době senzaci. Dvě poháněná kola, masivní brzdy, kulomet, šroubovaný rám pro rychlou výměnu poškozených částí, svíčka krytá proti mokru a sání vytažená vysoko nad zem, aby bylo možno jezdit i ve vodě. Objem motoru 745 kubických centimetrů a spotřeba na silnici 7-9 l/100 km. Po válce ho okopíroval Sovětský svaz a vyráběl ho půl století pod značkou Dněpr.
Autor snímku Zdena Kmenová
SDÍLEJ:

Chtěl bych vám předat vzpomínky mé matky, která se zúčastnila pražského květnového povstání na závěri 2. světové války. Protože před osmi lety zesnula, budu její slova tlumočit sám. Když mi drsné příběhy vyprávěla poprvé, byl jsem ještě kluk a byla padesátá léta. Musel jsem jí slíbit, že to nebudu vykládat ve škole a ani svým kamarádům. Snad už nastala doba, kdy se o květnovém povstání může mluvit pravda.

Jak na to

Jak bojovali Američané

Při Pražské operaci padlo asi 26 rudoarmějců a několik dní před tím v bitvě o Cheb 46 amerických vojáků.

Na pomníku v chebských Městských sadech vybudovaném v roce 1990 se míchají jména Američanů a Čechů, kteří mají svůj pomník již od dob socialistického Československa na bývalé křižovatce zvané Ypsilonka.

Cheb byl prvním velkým městem na našem území, které bylo osvobozeno americkou armádou a kde se bojovalo na rozdíl od Prahy o každý dům.

Moje máti by jistě nesouhlasila, aby o ní někdo psal, protože se necítila být dějinnou postavou. Jenom v té době dělala práci zdravotní sestry v nemocnici Na Karlově v Praze.

Zde jsou její vzpomínky, které jsem dnes poprvé vyslovil nahlas:

Když 5. května 1945 začalo povstání a Československý rozhlas volal o pomoc, pokusila se vyjet se šoférem sanitky a s doktorem na místa bojů. Bohužel se daleko nedostali, všude byly zátarasy a němečtí ostřelovači po nich začali střílet z oken.

Vrátila se tedy zpátky na operační sál a pomáhala ošetřovat raněné.

Pak ale nastal problém. Naproti nemocnici stála budova Vysokého učení technického, kde se usadili Němci. Dalekohledem pozorovali okna nemocnice a jakmile se tam něco zablýsklo, považovali to za zbraň a začali střílet.

Když několikrát vystřelili i do oken operačního sálu, matka s dalšími sestřičkami začaly uvazovat nablýskané bubny se sterilními nástroji na provázky a přitahovali je k doktorům. Všichni pracovali v předklonu a během střelby si lehali na zem. Němcům nevadilo, že střílejí na nemocnici. Už věděli, že je konec a tak jim bylo všechno jedno.

Přitom se ranění přiváželi ze všech stran a nikdo nezjišťoval, kdo je náš a kdo nepřítel. Každého bylo nutno ošetřit. Tak se stalo, že jeden zraněný se odmítl svléknout do půl těla a zuřivě se bránil při ošetření průstřelu ramene. Nakonec však bolestí omdlel a lékař zjistil, že měl v podpaží vytetované číslo krevní skupiny se znakem SS.

Najednou se na protější straně v budově Vysokého učení začalo divoce střílet a pak nastalo ticho. Němečtí zabijáci byli mrtví. Hned potom začali přivážet podivně oblečené raněné Němce v dlouhých kabátech, kteří mluvili rusky.

To už se rozkřiklo, že jsou z armády generála Vlasova a že obrátili zbraně proti svým německým spojencům. Mezi jejich raněnými byli i ti, kteří vyhnali Němce z protější budovy.

Přiváželi další poraněné zbloudilými kulkami. Jako příklad postačí jakýsi strýc, který u svého domku okopával zahrádku, když se mu kulka zabořila do hýždí. Při ošetření to nepopíral, ale pak za pár dní, když bylo po všem a přišla komise, která sepisovala raněné bojovníky, ihned se přihlásil jako hrdina a nechal se vyfotografovat na lůžku. Moji matku požádali, aby se postavila vedle hrdiny. Máti znechucena odešla.

I tak vznikali hrdinové z barikád. Někteří vylezli ze sklepů, sebrali padlým Němcům zbraně a šli se nechat zapsat jako bojovníci.

Můj otec opravdu na barikádě bojoval a byl tam těžce raněn do hlavy střepinou německého granátu. Když ho potom pustili z nemocnice, vzal bandasku s meltou, kus chleba a šel do práce na dráhu na Žižkov.

S Vlasovci to bylo úplně jiné. Hned 9. května, po příjezdu Rudé armády do Prahy, se průzkumné oddíly rudoarmějců dostaly až do nemocnice. Protože vojáci generála Vlasova, co tu leželi ranění, měli jako ostatní nad sebou ceduli se jménem, neměli Sověti moc práce je najít.

Přes protesty doktorů i sestřiček je vytáhli z postelí a pod samopaly je vyvlekli na dvůr nemocnice. Matka a ostatní personál se mohli jen dívat z oken, jak je se strhanými obvazy a s krvácejícími ranami stavějí ke zdi.

Čeští lidé na Sověty pokřikovali, ať Vlasovce nechají, že nám pomohli a že nás zachránili před Němci. Popravčí ale jen něco zakřičeli, mávli rukou a začali střílet. Tak jejich vlastní lidé skoncovali se svými vojáky!

Kolik bylo v Praze zmasakrováno a zákeřně postříleno vojáků z Ruské Osvobozenecké Armády generála Vlasova, to se už asi nikdy nedozvíme.

Horydoly.cz Nacistické běsnění v Československu

Atenát na Heydricha a Heydrichiáda:

Gabčík, Kubiš, Valčík a možná Opálka

Muži odplaty: oslavy a vzpomínky

Zde se psaly dějiny našeho národa

VIDEO: Kde byl spáchán atentát na Heydricha? 

Nacisté nebyli levičáci a zabili méně lidí než komunisti

ČSSD a Marksová-Tominová jsou eklhaft a chucpe

VIDEO Rekonstrukce atentátu na Heydricha

Koncentrační tábory:

Pieta v terezínském koncentráku

Vyvraždění terezínského ghetta v Osvětimi

Malý, ale eficientní koncentrák Mauthausen

Česká socha vítá v Mauthausenu

Schindlerův seznam k Krakově

Židé

Žijí mezi námi ještě Židé?

Historie Židů v Mariánských Lázních

Malšín a Bílá paní

Do plynu, nebo zastřelit na místě?

Konec 2. světové války:

Krvavá dozorkyně, dříve bavorská selka v Litrbaších

Kdo byl generál Vlasov? Hrdina nebo zbabělec?

Generál Vlasov osvobodil Prahu a pak ho oběsili

Pomníčky na Pražské povstání

Sověti postříleli vlastní lidi

Štěpán Bandera: život a smrt za Ukrajinu

Americká kavalerie zachránila lipicány od Domažlic

Američané nabídli zajetí, Rusové kulku do týla

Návštěvy památných míst:

Nový fenomén dark tourism

Terezín - nejtemnější turistický cíl

Čím víc fašisti, tím víc komunisti

Památník Slovenského národního povstání Banská Bystrica

Koľko ľudí prešlo Cestu hrdinov SNP?

Do Kladna a Lidic na koloběžce

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

nech se se svými bláboly vyšetřit

Láďo, děkujeme za pozorné čtení. Cheb nebyl samozřejmě, jak píšete, první osvobozené československé město. Z Frankova textu nebylo zcela jasné, že se jednalo o naše první větší město osvobozené Američany. Upřesnila jsem to a opravila.

Reaguj
nech se se svými bláboly vyšetřit

"Cheb byl prvním velkým městem na našem území, které bylo osvobozeno"

 

Článek, kde je něco takového, nemá smysl komentovat!!!

  • Autor Láďa
  • Datum a čas 18.5.2020 13:24
Reaguj
Bylo to zbytečné

Myslíte, že by mi někdo dával na podobné blbosti granty? Já musím pracovat s fakty.

A se zatraceně prověřenými fakty.Zdá se, že se nechápeme. Nevadí, hezký večer

Reaguj
vlastizrada v totální válce o vlastní existenci

Že jste blb, jsem nepsal. Ale pokud se tak cítíte, tak to může být pravda. Konspirační teorie ovšem nejsou pokládány za něco příliš normálního.

Reaguj
vlastizrada v totální válce o vlastní existenci

Pán studuje dokumenty a archiválie. Je to jeho práce a dělá ji už 35 let. Nicméně chápu, že pro vás je snadnější a jednodušší prohlásit, že jsem blb.

Tak si to užijte.

Reaguj
vlastizrada v totální válce o vlastní existenci

Tak to už je jasné: pán je vyznavač konspiračních terorií. Tak si ilumináty, chemtrails, rodiny ovládající svět užijte.

Reaguj
vlastizrada v totální válce o vlastní existenci

To je na povrchu. Musíš hloub. A sledovat cesty peněz. a to, co se v učebnicích filozofie neuvádí. Ten, kdo je vydává, zametá stopy. Jestli opravdu hledáš, najdeš to.  Ale k tomu závěru - teorie o rovnosti vznikly proto, aby se s jejich použitím vytvořila komplexní kontrola a nadvláda. To sedí. Cesta ke svobodě vede výhradně skrz vlastní osobu. Všechno ostatní je návnada v pasti.

Mimochodem - dobré kódy z obrázku....

Reaguj
vlastizrada v totální válce o vlastní existenci

Fajn, kdo vymyslel marxismus? Němec Marx, kterého platil anglicko-německý průmyslník Engels. Kde k tomu oba přišli? Od Francouzů - nejprv od jakobínů a podobné svoloče po Francouzské revoluci a jejich následovníků Saint-Simona, Fouriera a Angličana Owena. Od Marxe se učil Mongol Lenin a doplnil jeho ekonomii o nauku o hromadných vraždách, kterou plně zavedl do praxe Gruzínec Džugašvili. Jejich učenliví žáci byli třeba Číňan, Kambodžan, Nepálec, trošku méně horlivý Čech, Slovák, Maďar, další Němec, Židovka atd... Co z toho lze vyvodit? Asi nic jiného, než že tyhle teorie o rovnosti dokážou svést téměř kohokoliv a téměř vždy vedou do pekla.

  • Autor JN
  • Datum a čas 16.5.2020 17:52
Reaguj
vlastizrada v totální válce o vlastní existenci

Fajn, budu rád, když bude kritika vyvážená. S tím souhlasím. Ale znovu bych rád upozornil, že tyhle ideologie byly do Ruska implantované zvenčí za účelem jeho zničení. Všechno ostatní jsou následky. Takže - kdo financoval Lenina a Trockého, ten nese odpovědnost za vytvoření režimů, které ta hrůzy realizovaly. 

Sleduj tok peněz a budeš mít jasno. Ostatní je jen mlžení a zakládání fan klubů.

Reaguj
vlastizrada v totální válce o vlastní existenci

A ty si přečti něco o Katyni, systému Gulag, Lubljance, Volchovském frontu, ukrajinských hladomorech atd... A představ si, že tam na tobě právě pracují tupé slámově žluté palice vedené nejprve Mongoloidem a potom Kavkazanem. Nacisti a komunisti jedna levičácká verbež jsou.

  • Autor JN
  • Datum a čas 16.5.2020 17:00
Reaguj
Celkem 22 příspěvků v diskuzi


Sněžný leopard / Snow Leopard award

Sněžný leopard / Snow Leopard award

Sněžný leopard je mezinárodní vyznamenání pro horolezce, kteří vystoupí na všech pět sedmitisícovek na území bývalého SSSR. Čestný odznak pochází ještě z dob Sovětského svazu. Žádný z výstupů není snadný.... celý článek

Zprávy od horolezců 2023

Zvládnete školní lyžařský výcvik na jedničku?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Skalnatá chata ve Vysokých Tatrách se po dlouhých desetiletích otevřela pro normální horolezeckou veřejnost. Před tím fungovala jen ze známosti anebo vůbec. Při tom je to jedna z nejstarších turisticko-lyžařsko-horolezeckých chat
Maďarské dálniční známky 2023

Maďarské dálniční známky 2023

Na cestu do Chorvatska se někteří Češi a mnoho Moravanů vydávají přes Maďarsko. Potřebují k tomu dálniční známky. Hodí se i návštěvníkům Budapešti a hostům proslulých maďarských termálních lázní.
Pour feliciter 2023

Pour feliciter 2023

Dobrý rok 2023 přeje všem čtenářům, spolupracovníkům, inzerentům a kolegům vydavatel tohoto portálu UpDown Media.
7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

Peníze jsou jen prostředkem k dosažení našich cílů a mnoho z nás si s nadcházejícím rokem stanovuje předsevzetí, mezi které mnohdy patří také lepší správa financí nebo šetření. Finanční povědomí je zásadní pro to,
Hazardní hry a cestovní ruch: Proč je hazardní turistika tak oblíbená?

Hazardní hry a cestovní ruch: Proč je hazardní turistika tak oblíbená?

Co je hazardní turistika? Obecně bychom mohli říci, že se jedná o cestování do konkrétní destinace s úmyslem hrát tam hazardní hry a live casino. Hazardní hry většinou naleznete v různých střediscích, kde se

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 21.-29.1. 21.1.
Šediváčkův long Deštné v Orlických horách. 24.-28.1. Psí spřežení a sněžná kola 24.1.
Dartagnanovo zimní táboření Krušné hory, Běhánky 27.-29.1. 27.1.
Reisemesse - veletrh Německo, Drážďany 27.-29.1. 27.1.
Zimní táboření Prašivá 7.-29.1. 27.1.
Adventur - veletrh Litva, Vilnius 27.-29.1. 27.1.
O dřevěného Krakonoše Rokytnice nad Jizerou Skialpinismus 28.1.
Jilemnická 50 - běžky Roudný 28.-29.1. 28.1.
24 hodin na Lysé hoře Lysá hora 28.-29.1. Zimní horský maraton 28.1.
Branické ledy - otužilci Praha, kemp Kotva   28.1.

Diskuse

Reakce účastnice Presstri... Jitka, 28.1.2023 10:05, 2 příspěvky
Turek píše kraviny Jiří, 28.1.2023 8:33, 10 příspěvků
Turek píše kraviny Kuba Turek - šéfredaktor Horydoly, 25.1.2023 22:58, 10 příspěvků
Turek píše kraviny Vašek Koďousek, 25.1.2023 21:39, 10 příspěvků
Turek píše kraviny Kuba Turek - šéfredaktor Horydoly, 25.1.2023 14:50, 10 příspěvků
Turek píše kraviny Michal Skalka, 25.1.2023 14:30, 10 příspěvků
Skialp Honza, 25.1.2023 8:32, 10 příspěvků
Člověk nesmí být zhýčkaný... Lukas B., 24.1.2023 18:48, 12 příspěvků
Skialp Horydoly, 24.1.2023 16:57, 10 příspěvků
Skialp Šlojíř, 24.1.2023 16:43, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19
Všem! Všem! Všem! Bude po... milan šupa, 14.1.2023 19:43
Sraz na Pražském hradě 8.1. Horydoly , 5.1.2023 20:52
Praha na Silvestra: dopra... Horydoly , 31.12.2022 9:42