Řeky AKTUÁLNĚ 2020

Řeky AKTUÁLNĚ 2020
Vodák na Mohelce.
Autor snímku Zuzana Hoetzelová
SDÍLEJ:

KORONAVIR Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.

Jak na to

250x250vanoce.gif

Průběžně přijímáme a obratem uveřejňujeme jakékoliv poznatky o řekách a potocích.

Zajímají nás zejména fotografie a videa, splavnost, překážky a nebezpečná místa.

Velmi rádi informujeme o službách u řek, dopravě a všem, co s vodáctvím souvisí.

Info: redakce@horydoly.cz

Horydoly.czProzkoumejte rubriku:

ŘEKY: Vodácké průvodce

25. září

Koronavirus ruší vodácké akce

V souvislosti s nařízením vlády o veřejných akcích při epidemii koronaviru se začínají rušit podzimní vodácké akce. Pořadatelé ohlásili zrušení vodáckých závodů Hamerák a Hameráček včetně volného splutí a zamykání Mže. Skautský závod Přes 3 jezy se koná, ale není povoleno volné splutí mimo závodní kategorie. Vodácký festival ve Zruči nad Sázavou byl zrušen bez náhrady.

24. září

Bečva

Vytrávená Bečva byla zasažena kyanidem. Shodla se na tom policie s hasiči. Podnik Povodí Moravy zatím hledá, odkud byl jed vypuštěn.

13. září

Chrudimka

Místní znalec Petr Zitko informuje: "Pozor na Chrudimce na úseku pod Sečí (Padrty - Mezisvětí). Je tam nesčetně popadaných stromů, přenášeli jsme asi 6x. Nejnebezpečnější místo je na cca říčním km 44, cca 470 metrů za mostem v Bojanově (ř.km 44,5) - 49.8445364N, 15.7130311E - skrze větve předchozího stromu není vidět na zúžené místo v zatáčce zatarasené kládou se značným proudem. Vysypali jsem se tam skoro všichni i s raftem s děckama a protáhlo nás to pod kládou. Chvíli za námi zaplavala skupinka kajakářů."

9. září

Baťův kanál

Státní plavební správa z důvodu opravy břehového opevnění zastavuje od 12. října do 28. dubna plavební provoz v průplavu Otrokovice - Rohatec v úseku km 14,895 - 16,560 od železobetonového hospodářského mostu Vnorovy po železniční most trati Veselí nad Moravou - Brno.

23. srpna

Dalešická přehrada

Policie pokutovala motorové lodě a vodní skútry na Dalešické přehradě za příliš rychlou jízdu a jízdu ve skluzu, která je zakázaná v zónách poblíž břehů a v místech, kde jsou plavci.

22. srpna

Jizera

Na střední Jizeře probíhají stavební práce - v Loukově je stržen most a staví se nový, v Loukovci se opravuje jez. Řeka je v těchto úsecích uzavřena.

Jizera, Loukov.

18. srpna

Vydra

Správa Národního parku Šumava udělala na svém webu chybu. Protáhla povolení ke splutí Vydry do 31. října, ale ve skutečnosti tomu tak není. Zůstává v platnosti původní povolení od 1. března do 31. května v sobotu, neděli a ve svátky.

17. srpna

Vydra

Divokou šumavskou řeku Vydra lze podle nové úpravy návštěvního řádu národního parku splouvat od 1. března do 31. října. Limit výšky hladiny není určen. Lze plout pouze v úseku Modrava - Antýgl. Povolení je platné jen o víkendech za denního světla. Stále platí zákaz splutí Vchynicko-tetovského kanálu.

6. srpna

Dyje

Nové Mlýny zvýšily průtok na 150 m3/s, což odpovídá 1. povodňovému stupni. Vranov se kvůli tomu plní a během krátké doby začne vypouštět totéž.

26. července

Johnsbach v Gesäuse

Díky pravidelným odpoledním bouřkám spojeným s dešťovými přeháňkami v Gesäuse se naplnilo koryto dolního Johnsbachu. Dá se splout několik kilometrů úzké divokého toku, který ústí zprava do Enže u hostince Bachbrücke. Potok je vhodný pouze pro kajaky. 

Johnsbach, pravostranný přítok Enže / Enns.

Johnsbach, pravostranný přítok Enže / Enns.

17. července

Lužnice

Bývalé tábořiště Lišky na Lužnici (15,6 km) už mnoho let neexistuje, ale vodáci zde stále zastavují. "Oficiální, veřejnosti přístupné tábořiště zde rozhodně není a to, co v poslední době vodáci předvádějí na našich pozemcích v naší nepřítomnosti, raději nevidět -  neudělalo by se vám dobře," uvádí Jaromír Fulín. "Od roku 2007 je zde skautská základna Lišky, která není volně k dispozici proplouvajícím vodákům."

14. července

Jizera

Střední Jizera u Bakova.

13. července

Ohře

Nové lávky pro pěší přes Ohři se budují v Sokolově a u Svatošských skal.

2. července

Labe

V přístavu Litoměřice kotví loď Florentina po celé léto. Poskytuje 4hvězdičkové hotelové služby, restauraci, bar a vyjížďky po Labi pro ubytované hosty i veřejnost. 

Litoměřice.

30. června

Sázava

Na smrtelně nebezpečném jezu Český Šternberk se zachránila posádka kanoe. 

 

22. června

Kamenice

Pozor na padlé kmeny na nájezdech do peřejí Prádelna a Tobogan!

21. června

Jizera

Dolní Jizera má vysoký nadstav vody. Rozvalený jez pod Benátkami je zalitý a vytváří soustavu vln a válců. Hladký sjezd vede vlevo jazykem, největší válec se tvoří uprostřed. Přes jez Kačov přetéká velké množství vody a vytváří grandiozní válec pod ním. Voda je rychlá, a proto doporučujeme zastavit na pravém břehu již u vodácké tabule nebo 50 metrů za ní u lesní cesty, která vede do řeky. Jez se přenáší vpravo. Pohyblivý jez Otradovice je částečně sklopený. Po pečlivé prohlídce ho mohou splout zkušené posádky na zavřených lodích. Doporučujeme zastavit na levém břehu u vodácké cedule, protože zastavit až u betonových schodů před jezem byste nemuseli stihnout. Jez se přenáší vlevo. 

20. června

Smědá

3. povodňový stupeň byl vyhlášen na několika místech Frýdlantska. Jsou uzavřeny silnice Višňová - Předlánce a Černousy - Boleslav. Chystá se evakuace občanů. Voda se vylévá z břehů na těchto místech: Řasnický potok ve Frýdlantu a Smědá v úsecích Višňová - Předlánce a Hejnice - Bílý Potok. "Zatím není nikdo z obyvatel ohrožen na životě či zdraví a není nutná evakuace osob," uvádí Vladimíra Šrýtrová z policie Libereckého kraje.

Smědá / Witka.

15. června

Sázava

Tečou Stvořidla! Dost vody na splutí má nejatraktivnější úsek Sázavy mezi Světlou a Ledčí. Dost vody pro vodáky zde obvykle bývá jen na jaře při tání sněhu.

14. června

Jizera

Střední Jizera od soutoku s Kamenicí (tábořiště Paraplíčko), přes Malou Skálu až do Turnova má tolik vody, že nelze doporučit sjíždění na otevřené kanoi.

11. června

Blanice

Horní Blanice od Blanického mlýna krásně teče, ale je nutné dávat pozor na čerstvě napadané stromy do koryta.

7. června

Povodně na Jesenicku

Malé říčky na Jesenicku vystoupaly dnes večer na 3. povodňový stupeň: Merta v Sobotíně, Oskava v Dlouhé Loučce a Desná v Koutech nad Desnou. 

1. června

Ploučnice

Tábořiště Boreček na Ploučnici je plné vodáků. Dříve opomíjená řeka Ploučnice je teď častým cílem jednotlivců i vodáckých part. 

27. lvětna

Sedlický potok

Zřejmě první vodáci na středním toku Sedlického potoka využili dvoudenního deště.

12. května

Chrudimka

Jez Kalousov na Chrudimce se rekonstruuje kvůli špatnému technickému stavu.

8. května

Berounka

Jez v Černošicích na Berounce má stále zahrazenou vodáckou šlajsnu. Lodě je nutné dlouze přenášet po levém břehu.

21. dubna

Morava

Pozor na nový zátaras z padlého stromu na řece Moravě u Lukavice.

13. dubna

Rettenbach

V závěrečné rokli divoké říčky Rettenbach se vytvořil velmi nebezpečný sifon, do kterého mizí téměř všechna voda. Místní vodáci doporučují tento úsek raději vynechat.

9. dubna

Visla

Visla ve Varšavě vysychá. V Polsku vládne největší dosud zaznamenané sucho.

9. dubna

Povodí Vltavy

Na informační systém státního podniku Povodí Vltavy v úterý 7. dubna zaútočili hackeři - oznámil tento úřad. Napadli prý systém pro administrativní činnosti, nefungovaly maily, spisová služba a interní systémy. Přehrady a další vodní díla ani dodávky vody ohroženy nebyly.

Ve skutečnosti některý úředník klikl na spam v e-mailu a spustil malware či počítačový virus. Ukazuje to neschopnost IT oddělení Povodí Vltavy a potažmo vedení státní firmy. Naprosté většině těchto náhodných kliknutí lze zabránit školením zaměstnanců, důsledným využíváním aktualizovaných antivirových programů, otevíráním dokumentů Word, Exce a PDF výhradně v Google Docs a nikoliv v lokálním počítači, omezením práv uživatelů pouze na jejich pracovní úkoly a oddělením jednotlivých sítí. 

1. dubna

Grosse Ohe

Říčka v Grosse Ohe na bavirské straně Šumavy málem stála život kajakáře.

20. března

Kunratický potok

Kunratický potok v Praze je vyčištěný a břehy prořezané od Vídeňské ulice v Krči až do ulice Na Mlejnku v Braníku, kde je zatrubněn a pod Jižní spojkou ústí do Vltavy. Teď už jen počkat na velkou vodu.

Kunratický potok. Praha, Vídeňská ulice.

13. března

Lammer

Rakouská říčka Lammer je uzavřená pro vodáky. Koryto je zapadané a splutí je smrtelně nebezpečné.

2. března

Litavka

Právě se dá splout Litavka. "Teče dost vody, jen je trochu komplikace s bobry - občas je nutno jejih hráze prosekat nebo přenést," informuje místní vodák Ivo Kylar. "Říčka krásně meanruje díky jarnímu tání."

12. února

Vltava

Orlická přehrada se začne znovu napouštět od poloviny února. Důvodem k posunutí termínu jsou obavy z nastávajícího sucha. Uvedl to Petr Kubala, ředitel Povodí Vltavy.  

11. února

Doubrava

Dolní Doubrava z Ronova přes Žleby do Záboří nad Labem má dost vody na splutí.

Doubrava.

Doubrava.  

9. února

Rokytka

Dopoledne pustil Kyjský rybník do Rokytky vodu, po které se dá plout. Odpoledne už byl sjízdný jen dolní tok od Podvinného mlýna k ústí Rokytky do Vltavy.

21. ledna

Jizera

Horní Jizera pod Jizerskou loukou je sice zasněžená, ale neteče v ní skoro žádná voda.

Horní Jizera.  

20. ledna

Otava

Se splouváním Otavy po upuštěné hladině Orlické přehrady je pro tuto zimu konec. Od soutoku u Zvíkova proti proudu zamrzá. Bruslit se zatím nedá, ale kanoe už led neproboří.

16. ledna

Labe

Horní Labe sice teče díky teplé zimě, ale má málo vody kvůli tomu, že nenapadl skoro žádný sníh. Pokud se radikálně nezmění počasí, extrémně obtížné Bílé Labe tento rok nikdo nespluje. 

Labe, Špindlerův Mlýn.

9. ledna

Otava

Otava pod Čeňkovou pilou začíná zamrzat. Podívejte se na video:

2. ledna

Inspirace na opravdu divokou vodu

Horydoly.cz Řeky AKTUÁLNĚ

20192018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 - 2013
2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007 - 2006

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Jizera 14. 6. 2020

S tím nebezpečím to asi trochu přeháníte. Maxima byla asi na 30 kubíkách. Přitom 1. stupeň (výstraha) je zhruba na 80 kubíkách a 2. stupeň (zákaz plavby) asi na 120 kubíkách. Několikrát jsem tento úsek jel na otevřené lodi při stavu asi 50 kubíků a nepřipadalo mi to nebezpečné.  

  • Autor Jirka
  • Datum a čas 15.6.2020 05:48
Reaguj
Orlík?

Takže o víkendu na Vltavu a Otavu než se zase zatopí

Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Řeky AKTUÁLNĚ 2020

Řeky AKTUÁLNĚ 2020

KORONAVIR Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.... celý článek

Labe mezi Hradcem a Pardubicemi

Lužnice: vodácký ráj a vodácké peklo

registrovat

Prohlédněte si chaty k pronájmu a ubytování.
Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz

Nejčtenější články

Prskavec, Hilgertová, Chaloupka a Fišerová jsou mistři Česka ve vodním slalomu

Prskavec, Hilgertová, Chaloupka a Fišerová jsou mistři Česka ve vodním slalomu

Na divoké Vltavě pod přehradou Lipno bojovali vodní slalomáři v sobotu o mistra České republiky a v neděli o Český pohár.
Ladislav Míka, vytrvalec na běžkách a v kanoi

Ladislav Míka, vytrvalec na běžkách a v kanoi

V roce 1946 jsme se přestěhovali do Liberce, rodiče pronajali chalupu v Bedřichově a tam jsem začal lyžovat. Postupně jsem dospěl k sjezdovému lyžování a začal závodit. Běžky v té době nebyly rozšířené, turisté chodili na
Lužnice: vodácký ráj a vodácké peklo

Lužnice: vodácký ráj a vodácké peklo

Lužnice je okouzlující řeka. Vodácký ráj! Jen kdyby komáři už konečně pochopili, že když ve vzduchu poletuje listí a žaludy žbluňkají do vody, měli by umřít.
Berzdorfer See, Niedow a Kristýna

Berzdorfer See, Niedow a Kristýna

PODCAST V česko-polsko-německém pohraničí se koupá ve třech bývalých uhelných dolech.
Řeky AKTUÁLNĚ 2020

Řeky AKTUÁLNĚ 2020

KORONAVIR Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Heckal 100 - fotovýstava Turnov, Muzeum Českého ráje 10.9.-1.11. 10.9.
Bike-Expo - veletrh Polsko, Kielce PŘESUNUTO 1.-3.10. 1.10.
European C-Boat Armada Rakousko, Wildalpen 1.-4.10. Divoká voda na otevřených kanoích 1.10.
Nana - cestovatelský festival Kutná Hora, GASK 2.-3.10. 2.10.
Lužnice - zamykání Suchdol nad Lužnicí Info: David Franta, t. 605472246 3.10.
Hamerský potok - vodácké slavnosti
Ratmírov ZRUŠENO! 3.-4.10. 3.10.
Intermot - veletrh Španělsko, Madrid 7.-11.10. Cyklo a moto 7.10.
Krumlovský vodácký maraton Vyšší Brod   10.10.
Císař Challenge Praha, Troja Přírodní víceboj 10.10.
Rokytka Grande - splutí Praha, Kyjský rybník 10.10.

Diskuse

Včlánku o soeše JF jsou v... PK, 27.9.2020 1:13, 9 příspěvků
Včlánku o soeše JF jsou v... Václav, 26.9.2020 18:58, 9 příspěvků
Let balonem Josef, 25.9.2020 17:21, 4 příspěvky
Lety balonem Martin, 24.9.2020 19:09, 4 příspěvky
Stačí otočit hlavou :) Tom, 24.9.2020 15:00, 1 příspěvek
Petr Josef, 23.9.2020 20:37, 4 příspěvky
Zpravodajství Pišišvor, 22.9.2020 14:51, 2 příspěvky
Zpravodajství Petr Š., 22.9.2020 14:01, 2 příspěvky
Re: Anna, 22.9.2020 8:46, 7 příspěvků
Lety balonem Martin, 21.9.2020 11:10, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Milí přátelé Švýcarska, admin@ngs.cz, 26.9.2020 17:13
Re: Sportfilm Liberec admin@ngs.cz, 21.9.2020 19:42
Sportfilm Liberec admin@ngs.cz, 21.9.2020 19:39
Re: Djatlov / Ďatlov admin@ngs.cz, 18.9.2020 9:14
Djatlov / Ďatlov admin@ngs.cz, 18.9.2020 9:09
Název zůstává, mění se místo admin@ngs.cz, 15.9.2020 9:58
Kbely - lezecký instruktor admin@ngs.cz, 14.9.2020 20:04
Höllental - táboření Pivoň Pivoň, 14.9.2020 18:46