Řeky AKTUÁLNĚ 2015

Řeky AKTUÁLNĚ 2015
Vavřinecký potok, Toušice.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

ŠUMAVA Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.

Průběžně přijímáme a obratem uveřejňujeme jakékoliv poznatky o řekách a potocích. Zajímají nás zejména fotografie, splavnost, překážky a nebezpečná místa. Velmi rádi informujeme o službách u řek, dopravě a všem, co s vodáctvím souvisí. Info: redakce@horydoly.cz

1. prosince

Povodně na Šumavě, velká voda ve východních Čechách

Kvůli vytrvalému dešti a tání sněhu na Šumavě vystoupala Otava a Vydra na třetí povodňový stupeň. Obrovské množství vody teče od Modravy skrz Čeňkovu pilua Rejštejn a teď už je pod Sušicí. Na Klatovsku hrozí záplavy i na dalších říčkách. Tento stav bude trvat nejméně do zítřka. Hladiny řeka stoupají také ve východních Čechách. Druhý povodňový stupeň hlásí Divoká Orlice a Labe nad Hostinným.

Horydoly.cz Velká voda a přijatelné počasí láká vodáky.
Pozor: Plavba po povodni? Riziko a nebezpečí! 

13. listopadu

Vltava

Přehrada Lipno vypouští kvůli odstávce vodní elektrárny vodu do Čertových proudů v objemu 20 metrů krychlových za vteřinu. V sobotu a neděli 13.-14. listopadu poteče voda do koryta od 10 do 16 hodin, v pondělí 15. listopadu od 12 do 17 hodin.

10. listopadu

Mohelka

Náhon mlýna v Chocnějovicích na Mohelce je definitivně suchý. Veškerá voda proudí před pobořený jez do hlavního koryta říčky. Uzavření provozu malé vodní elektrárny je pro přírodu a konec konců i pro vodáky dobrá zpráva. Před pěti lety přibyl nový jez v Sedlišťku a letos za něj tedy ubyl jez v Chocnějovicích.

26. října 

Loděnice / Kačák

Potok Kačák (též zvaný Loděnice) je sjízdný mezi obcemi Lodenice a Kamenné Žehrovice díky právě vypouštěným rybníkům. Informuje o tom Raft.cz.

25. října

Rokytka

Rokytka je od jezu Podvinný mlýn až do Libeňského přístavu sjízdná pro kajaky a obratné kanoe. Z Hrdlořez je těsně pod hranicí sjízdnosti a stačil by trochu silnější déšť, aby se dala splout až odtamtud.

9. října

Co dělat, když je málo vody?

Příští vodácký víkend je ovlivněn nedostatkem vody ve vodních nádržích a rybnících. V sobotu 17. října se nepojede Rokytka ani Doubrava. V neděli 18. října se naopak koná Botič. Pokud jste si nevybrali hromadné splutí, doporučujeme využít nízké hladiny Orlické nádrže - splout lze díky tomu dolní Otavu z Písku do Zvíkova a střední Vltavu z Kořenska k Podolskému mostu.

23. září

Suchý podzim

Poslechněte si tipy na podzimní vodácké akce

22. září

Vavřinec

Podzimní tradiční splutí Vavřineckého potoka bylo zrušeno. V rybníku Vavřinec je málo vody. 

21. září

Vltava

Rybáři preventivně protestují proti záměru pouštět více vody do přírodního koryta Čertových proudů na Vltavě.

20. září

Vltava

Hladina Orlické přehrady na Vltavě klesla o 10 metrů oproti běžnému stavu. Objevily se staré jezy na Otavě pod Pískem. Obnažilo se a zároveň zarostlo koryto spojené Skalice a Lomnice kilometr do otavského ramena přehrady.

31. srpna 

Ohře

V Karlových Varech byla přes Ohři instalována kovová lávka pro pěší a cyklisty. V případě povodní ji lze zvednout o jeden a půl metru. V plném provozu bude od poloviny září. Cyklostezku podél Ohře most propojí za obchodním centrem Varyáda s rekreačním areálem v meandru řeky. Odpočinkovou zónu s asfaltovým oválem využívají in-line bruslaři a cyklisté.

20. srpna

Labe a jeho přítoky

18. srpna

Svratka a Svitava

Po deštích nastoupaly hladiny řeky Svratka a Svitava. Dají se splouvat, ale je potřeba hodně opatrnosti - voda je kalná a tudíž se v ní obtížně orientuje, a zároveň je potřeba počítat s dlouhými nebezpečnými vývary i pod nízkými jezy a stupni.  

12. srpna

Polabí

Z Cidliny, Mrliny a Vavřineckého potoka se staly vyschlé strouhy. Vodočet na Cidlině v Sánech eviduje průtok pouhých 4 % z dlouhodobého průměru, na Vavřineckému potoce (zde zvaném Výrovka nebo Plaňanka) v Plaňanech 11 % a na Mrlině 20 % průměrného průtoku.

9. srpna

Vltava

Vltava je sjízdná z Vyššího Brodu do Českých Budějovic na turistických kanoích. Na rychlejších lodích, nepříklad na mořských kajacích, lze pokračovat dál po přehradách Vltavské kaskády až do Mělníka na soutok s Labem.

Podvečer na Vltavě u Hluboké.

7. srpna

Sázava

Dolní Sázava je nesjízdná. Podívejte se peřeje bez vody nad Žampachem:

Vyschlé koryto Sázavy na Žampachu.

29. července

Chrudimka

Na nebezpečném jezu zvaném Velryba v Janderově na Chrudimce bylo ukradeno lano od záchranné podkovy. Na jezu Tuněchody na stejné řece zmizelo lano i celá záchranná podkova a to pouze měsíc od instalace. Uvedl to specializovaný vodácký serever Raft.cz.

28. července

Ohře

Ohře je kvůli suchu a horku sjízdná pouze na dolním toku ze Žatce k Litoměřicím na soutoku s Labem. 

Libochovice, renesanční zámek u Ohře.

14. července

Berounka

Nenasytný elektrárník saje vodu z Berounky na jezu v Zadní Třebani. Každý jez, přehrada či jiné vodní dílo mají ze zákona předepsané množství vody, které musejí pouštět do starého koryta. Je to především kvůli rybám a rybářům, ale svůj zájem na tom mají i ochránci přírody a také vodáci. Pokud tedy malá vodní elektrárna bere vodu až tak, že v korytě nezůstala ani kapka, je to jasně nelegální chování, za které musí následovat pokuta nebo třeba i vězení.

Podívejte se, jak suché koryto natočil IDnes, a jak se jeho redaktoři mýlí v hodnocení situace. Všechny suché jezy je záhodno hlásit na vodácký web Suchejezy.cz. Jak vypadá v těchto místech Berounka za normální vody, jaká je tu Berounka v zimě a jak se tady leze na Černé skále 

12. července

Slovensko

Na Slovensku začíná být nouze o vodu pro vodáky. Sjízdný je střední a dolní Hron z Nemecké, dolní Váh z Vrůtek a dolní Poprad z Kežmarku. Celoročně jsou splavné dolní toky řek Dunajec, Hornád a Laborec. Bez problémů se splouvají Dunaj, Malý Dunaj a všechna dunajská ramena.    

1. července

Jizera

Na Jizeře pod Veseckým mostem nedaleko ústí do Labe je málo vody. Projet na kanoi se dá jen opatrně mezi mělčinami, které jsou obsazeny koupajícím se osobami.

Jizera, most Vesec před ústím do Labe.

15. června

Ötztal

V Area 47 začala surfovací sezona na řece Ötz:

9. června

Vltava

Žďákovský most přes Orlickou přehradu je až do konce roku uzavřený pro veškerou dopravu. Právě začala velká oprava mostu. Objížďka není přesně určená ani vyznačená, protože most slouží pro více hlavních směrů. Nejjednodušší je použít podobný Zvíkovský most o něco jižněji.

31. května

Vydra

Vchynicko-tetovský kanál mezi Vydrou a Křemelnou je striktně zakázáno splouvat kvůli ochraně přírody. Přesto na něm pořádá Správa národního parku Šumava komerční vorové plavby.

26. května

Soča

Rafty bez licence a speciálního povolení nesmějí plout po Soče.  Nezáleží, zda se jedná o komerční nebo nekomerční plavbu. Kajakáři a kanoisté mohou plout po řece Soča bez omezení v lodích pro jednu, dvě, nebo tři osoby. Každý vodák platí za povolení na den 2,50 E, na týden 15 E, či na sezonu 30 E. 

Soča.

8. května

Berounka

Mlýnský náhon vlevo pod jezem v Řevnicích poskytuje sice krátké, ale příjemné a rychlé svezení okolo ostrova.

Berounka. Ostrov a náhon pod jezem Řevnice.

28. dubna

Morava

Osmý kemp na řece Moravě bude otevřen v Olomouci ve čtvrti Řepčín poblíž ulice Jarmily Glazarové. Vodáci se k němu dostanou po toku Mlýnského potoka, který je ramenem řeky Moravy, kudy se vplouvá do města. Kemp už má jméno Krásná Morava a bude v provozu od konce května.

25. dubna

Berounka

Monstrózní jez v Černošicích na Berounce byl až dosud nesjízdný, ale teď už je absolutně nesjízdný. Stále se sice opravuje, ale pod ním jsou v řečišti umístěné dvě řady jehlanovitých betonových protitankových zátarasů.

24. dubna

Soča

Jaká nabezpečí číhají po zimě na Soče? Padlé stromy, podemleté břehy a sifony. Prohlédněte podrobnou mapu. 

20. dubna

Vltava

Vodácký autobus podél Vltavy začne jezdit 20. června. Linka jede na trase Boršov - Český Krumlov - Vyšší Brod. Část spojů zajíždí navíc do Českých Budějovic a Lipna. Autobusy provozuje ADLP České Budějovice

15. dubna

Zemřel Zdeněk Košťál

7. dubna zemřel ve věku 83 let Zdeněk Košťál, dlouholetý reprezentant Československa na divoké vodě a náš první mistr světa ve sjezdu na kajaku z roku 1961 v Drážďanech. Poslední rozloučení se Zdeňkem Košťálem se koná 17. dubna ve strašnickém krematoriu v Praze. Čest jeho památce.

14. dubna

Mže

Jez Vochkov na Mži byl během rekonstrukce nesmyslně oplocen. Je teď nesjízdný a ještě k tomu se okolo něj téměř nedá přetáhnout loď.

1. dubna

Vltava

Registraci na splouvání horní Vltavy z Lenory na Lipno dnes spustil Národní park Šumava. Podmínky jsou stejné jako vloni. Prakticky tedy znemožňují vodáckům dlouhodobé plánování. Povolují se jen kajaky a kanoe za určitého minimálního vodního stavu a pouze v některých dnech.

16. března

Klub Válec končí

Legendární vodácký klub Válec u bazénu Bohemians Praha ohlásil konec své existence během letošního dubna.

9. března

Kamenice a Jizera

Mosty přes Kamenici v Návarově a přes Jizeru v Železném Brodě procházejí velkou opravou. Řeky pod nimi jsou neprůjezdné za malé i velké vody, protože dělníci v korytech postavili stavební konstrukce. 

6. března

Sázava

Akce Čistá řeka Sázava se koná od 7. do 12. dubna. Čistit se bude ze břehu i z vody. Kam se hlásit na letošní ročník:

Úsek Kácov - Pikovice: Denisa Cibulková, tel.: 608 702 061, cibulkova@posazavi.com
Úsek Zruč - Kácov: Vanda Kubínová, tel. 723 670 752, vanda.kubinova@seznam.cz
Úsek Ledeč - Zruč: Karolína Ortová, tel. 774 709 322, ortovka777@seznam.cz 
Úsek kolem Žďáru: Jaroslava Hájková, tel. 774 420 913, hajkova@havlickuvkraj.cz 

1. března

Březnové vodácké akce

Radio Beat.AUDIO Vodácké akce v březnu 2015 (17 MB, WAV, 1:29 min)

Malý kajakář vplouvá z Vlašimské Blanice do Sázavy.

23. února

Zakázané Benátky

Radnice města Benátky zakázala jízdu na kanoi a kajaku na hlavních vodních komunikacích a především na Canale Grande.

17. ledna

Ohře

Na jaře se budou kácet pobřežní topoly kanadské v Libochovicích u Ohře. Jedná se o 62 přestárlých stromů na úseku od mostu k jezu.

Ohře v Libochovicích tvoří vedlejší rameno.

10. ledna

První letošní obleva

Voda rychle stoupá, ale také bude rychle klesat.

Horydoly.cz Řeky AKTUÁLNĚ

20142013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007 - 2006

Prozkoumejte rubriku ŘEKY: Vodácké průvodce

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Vydra ne

Klídek, už to klesá, o víkendu se to pojede

  • Autor Pikí
  • Datum a čas 1.12.2015 22:00
Reaguj
Vydra ne

Otter Today - to nechceš!

Reaguj
Priorita: Berounka dává energii!!!!!!

Topím dubem, bukem z podkrušnohoří, svítím ze svých solárních panelů, proč ty kurvíš přírodu v zájmu svého jájství?!

  • Autor Sendys
  • Datum a čas 22.7.2015 20:35
Reaguj
Priorita: Berounka dává energii!!!!!!

Uvědomte si že řeka není jenom pro vás vodáci. Vy jste jenom trpěni a buďte za to rádi!!!!! Voda slouží k výrobě ekologické energie a to je priorita. Bez toho byste neměli čím svítit a topit!!!!

  • Autor Janka
  • Datum a čas 15.7.2015 11:55
Reaguj
Válec nechte
To by byla velká škoda, to ne!
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Z Prahy na Vysočinu v nafukovacím kajaku

Z Prahy na Vysočinu v nafukovacím kajaku

Zhruba 90 km zdolal s nafukovacím dvojkajakem Jan Blesk Doubrava během recesistického závodu Poutnický Top Gear. Trasa je každý rok jasná: z Prahy Hostivaře do Keblova u Němčické přehrady. Pěšky, na kole, na... celý článek

Člnkovanie na Štrbském plese: půjčte si lodičku

Utopila se na Otavě pod jezem Štěkeň

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Vltava a Povltaví AKTUÁLNĚ 2021

Vltava a Povltaví AKTUÁLNĚ 2021

OHEŇ NA RADAVĚ Co je nového v povodí nejdelší české řeky?
Enže (Enns) pro vodní turisty

Enže (Enns) pro vodní turisty

AKTUALIZACE Enže nepatří k nejfrekventovanějším divokým vodám v Rakousku. A to ani v červencové sobotě při ideálním počasí i stavu vody. Město Radstadt, ze kterého se vyráží na nejčastěji splouvaný úsek, je spíše známé jako
Sázava AKTUÁLNĚ 2021

Sázava AKTUÁLNĚ 2021

POSÁZAVSKÝ PACIFIK Zprávy z divoké řeky, která teče z Vysočiny k Praze. Sázava a Posázaví jsou oblíbenými místy pro vodáky, turisty, cyklisty i horolezce.
Utopila se na Otavě pod jezem Štěkeň

Utopila se na Otavě pod jezem Štěkeň

ČERNÁ VDOVA Žena splouvající na kanoi otavský jez Štěkeň u Strakonic přišla o život.
Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

AKTUALIZACE Největší seznam půjčoven lodí na českých a slovenských řekách. Přidáváme významné půjčovny v dalších vodácky atraktivních zemích. Půjčit si můžete kánoe, kajaky, rafty, nafukovací kánoe, nebo třeba pramice.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
CIBTM - veletrh Čína, Shanghai 30.7.-2.8. 30.7.
Dračí lodě České Budějovice, soutok Malše a Vltavy 31.7.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 18.-19.8. 18.8.
Lodě na Labi Nymburk 20.-22.8. 20.8.
Dračí lodě Olomouc 21.8.
Dračí lodě Praha, Malá Chuchle 21.8.
Vltava - Čertovy proudy Lipno 25.-28.8. Vypouštění přehrady a závody 25.8.
Dračí lodě Bezdrev 28.8.
Dračí lodě Plumlov 28.8.
Jihlava - splutí Mohelno 29.8.

Diskuse

Registr zakázaných osob Novinář, 28.7.2021 16:30, 1 příspěvek
Fojtík Kuba Turek, 26.7.2021 10:57, 5 příspěvků
Fojtík Michael Beranek, 26.7.2021 9:03, 5 příspěvků
Fojtík Kuba Turek, 25.7.2021 20:53, 5 příspěvků
INU Horydoly , 25.7.2021 20:49, 3 příspěvky
INU Honza, 24.7.2021 13:47, 3 příspěvky
Catering Petr Šlajer, 22.7.2021 15:29, 1 příspěvek
Trampové - Mea Culpa.... Michael Beránek, 22.7.2021 13:16, 5 příspěvků
Fojtík Fojtík, 22.7.2021 12:39, 5 příspěvků
červená řepa pomůže zvýši... Břetislav, 20.7.2021 18:14, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

For Bikes a Holiday World... Horydoly Open, 28.7.2021 15:59
Komunikace mezi lezcem a ... Horydoly Open, 26.7.2021 16:40
Brašna na ramenní popruh/... Petr Šlajer, 22.7.2021 15:19
#ObjavUdržateľnéSlovensko Horydoly Open, 17.7.2021 23:20
Zlínský půlmaraton Horydoly , 16.7.2021 23:20
Nova casting na cestovate... Horydoly , 16.7.2021 16:40
KLM - letový řád na zimní... Horydoly , 12.7.2021 20:46
TRC Index Horydoly , 12.7.2021 20:36