Jak správně běhat? Jak začít? Co budete potřebovat? Jak si nezničit klouby?

Jak správně běhat? Jak začít? Co budete potřebovat? Jak si nezničit klouby?
Běhej Brdy.
Autor snímku Raul
SDÍLEJ:

Běh prospívá našemu pohybovému aparátu, srdci a cévnímu systému. Zlepšuje celkovou tělesnou kondici, posiluje funkci plic a funguje jako skvělý čistič mysli. Běhat můžete prakticky kdekoliv a s minimálními finančními náklady. Pokud ale trpíte bolestmi pohybového aparátu či máte nadváhu, je důležité dodržovat několik pravidel, abyste si spíše neuškodili.

Pravidelné běhání může pomoci snížit vysoký krevní tlak či cholesterol. Na druhou stranu je ale třeba říci, že běhání není pro úplně každého. Pokud nebudete dodržovat základní pravidla, může spíše ublížit. Především lidé, kteří trpí nadváhou nebo dlouho nesportovali, by s během měli být ze začátku opatrní.

Před samotným během je vhodné tělo na zátěž připravit. Důležité je se protáhnout, uvolnit si svaly a vazivové tkáně. Začněte správnou chůzí. Deset minut rychlé chůze stačí na zahřátí a rozcvičení. Pokud vám to zdraví a kondice dovolí, pomalu přejděte na běh. Na závěr dopřejte svému tělu uvolňovací cviky.

Běh. 

Běhání by se měli vyhnout lidé bezprostředně po operacích a úrazech kloubů dolních končetin. "Pozor na posilování a běh by si měli dát také ti, kteří mají i jen počínající artrózu. Kloubní chrupavka totiž není schopná regenerace a hrozí její rychlejší rozvoj," říká Michaela Tomanová, primářka Infinity Clinic.

Pozor na vazy a klouby

Běhání je zdravé v mnoha ohledech, ale na druhou stranu je i rizikem z důvodu možného přetížení pohybového aparátu a na vzniku různých zranění, a to především vazů, úponů a kloubů. "Nejvíce se zranění objevují na jaře, kdy si většina běžců se ztuhlým pohybovým systémem jde po dlouhé zimě opět zaběhat. Namáhány jsou nejvíce klouby dolních končetin, hlavně kyčle a kolena. Druhotně se však může problém vzniklý například v kotníku přenášet i na páteř. Při nadměrné či nerovnoměrné zátěži dochází k poškození kloubů, které někdy vede až ke vzniku úponových bolestí a artrózy," vysvětluje Michaela Tomanová z Infinity Clinic.

Pokud si nejste jistí, zda vám určitý pohyb škodí či nikoliv, poraďte se se svým rehabilitačním lékařem či fyzioterapeutem.

Vhodná obuv na běh

Pro zdraví kloubů je nutné zvolit především vhodnou a kvalitní obuv. Na té se vyplatí nešetřit a je dobré se při nákupu poradit s odborníkem.

Vyberte si obuv, která je speciálně určená pro běh a dobře tlumí nárazy. To se týká především běhu na tvrdém městském povrchu, jako je asfalt nebo dlažební kostky.

Salomon běh.

Na běžeckou dráhu v rámci atletického stadionu se obouvají lehoučké tretry, protože speciální povrch sám o sobě dostatečně pruží.

Běhej lesy Brdy.

Do terénu je potřeba nazout boty na trail. Ochrání nohu na kamení, štěrku, v hluboké hlíně či lesní hrabance. Neměly by klouzat ani za deště, natožpak na pěšinách ve vlhkém lese.

Salomon běh.

Speciální kategorií je běh naboso nebo v lehoučkých botkách s tenkou a měkkou podrážkou zvanou barefoot. Velmi to připomíná pohyb našich neobutých předků a je to zdraví prospěšné. Je ovšem nutné k takovému stylu běhu dospět postupně a dlouhodobým tréninkem. Obecně nelze doporučit běhání naboso začátečníkům.

Naboso.

Příjemný terén je lepší než tvrdé silnice

Pokud je to možné, snažte se běhat spíše na měkčím povrchu, např. na atletických dráhách či v lese, než po asfaltových silnicích. "Při běžeckém došlapu se musí naše tělo vyrovnat s tlakem, který je 2-3x vyšší, než je naše hmotnost, takže došlap na tvrdý povrch není při běhu pro naše klouby a vazy úplně ideální. Pravidelný pohyb ale kloubům rozhodně prospívá. Díky němu se zlepšuje flexibilita a elasticita kloubního pouzdra, zpevňují se okolní svaly a vazy, kloub je stabilnější a odolnější," dodává Michaela Tomanová.

Michaela Tomanová.

Horydoly.cz Další zdravotní prevence:

4 důvody, proč podprsenka působí bolest hlavy

4 tipy, jak omezit únavu za volantem

Jak správně běhat a neničit si klouby

4 běžecké otázky na bolavé klouby

Jak si poradit s častou bolestí kloubů

Artróza a bolesti kloubů se netýkají jen seniorů

Jak omezit bolesti zad

Jak dodržet intimní hygienu v létě

Dětské nohy v horkých dnech

Boty pro seniory kupujte odpoledne

Jak správně vybrat outdoorové boty?

Jak bezpečně chodit po zmrzlém chodníku

Jak poskytnout první pomoc po úrazu

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Bandáže od Ťamanů

V chladném obdobím mi na klouby pomáhají obyčejné elastické bandáže na kolena od Ťamanů za 20 Kč. Zvlášť když nějak fouká a kloub rychle prochladne, pak pracuje hůře.

Pokud není příliš těsný a neškrtí krevní oběh (nebo volný a nesklouzává) tak v pohodě. Dřív mě po doběhnutí v zimě chvíli píchalo v kloubech, ale s tímhle ne. Brát si jinak celé zateplené kalhoty je zbytečné, takhle se dá běhat klidně v trenýrkách.

 • Autor Šlojíř
 • Datum a čas 10.11.2022 13:01
Reaguj
Běh naboso

Doporučuji vřele. Jakmile okusíte, budou vám boty připadat jako blbá zátěž, je v tom i kus svobody. Začal jsem po padesátce, terén kolem 5 až 8 kilometrů. Ve skalnatých roklích, štěrkových cestách nebo mezi modřínovými šiškami je běh naboso specifickým tanečním zážitkem... Nakonec jsem zůstal u tří kilometrů v polích 5x týdně. A jak stárnu, snižuji kilometry Bolí mě levé koleno a pohodlním. Stárnutí je blbé. Občas si říkám, že kdybych nekouřill dvacet roků čtyřicet cigaret denně, mohl jsem místo toho běhat bosé tarahumara ultramaratóny. Ale - čo bolo, to bolo... Každopádně - pokud se do toho pustíte, bacha na mráz. Vloni mi regulerně omrzly prsty na nohou při ínus šesti. Od té doby nosím při mrazu takové ty ponožkoboty. Ale jinak - nic lepšího si nedovedu představit!

 • Autor Václav
 • Datum a čas 13.10.2022 22:55
Reaguj
INU

Ono vesměs nejde jen o klouby, ale vlastně o celý pohybový aparát. ono začít s výkony bez rozcvičení a zahřátí je zvláště u starších či postižených vždy rizikové. A nemusí to být jen o kloubech ale i o svalech a úponech. (S prasknutím šlachy mám své neradostné zkušenosti. A mnohdy to nelze zpočátku ani postřehnout). A nemalým problémem je také oslabování onoho kloubového pouzdra. A vše provázeno revmatickými či jinými záněty. (Ona Dna byla již dávno nemocí bohatých). Takže jediný lék a doporučení - správná životospráva, která ovšem může být u různých lidí různá.  A poznat tu správnou - babo raď. Asi dle nich je to radostná práce a radostný nevynucovaný pohyb. A u spousty aktivních "starých babek" i spousty mladých žen a dívek, jichž je poslední dobou na chodnících i běžeckých cestách násobně víc než mužů je to jen důkazem.

 • Autor Honza
 • Datum a čas 12.10.2022 14:21
Reaguj
Kloubní výživa

díky za tip, kloubní výživy jsem zkoušel už různé a teď beru už cca 3 týdny ten Kloubin a musím říct, že třeba oproti Alavisu který jsem bral půl roku cítím účinky už teď po takové chvíli.. věřím že při dlouhodobém užívání to bude ještě lepší.

Reaguj
Kloubní výživa?

Jen takový postřeh, co se koňských přípravků týče. 

 

Takové zvíře stojí klidně miliony, takže žádný sajrajt žrát rozhodně nebude. 

Jinak, znám člověka, co roky trpěl na infekční angýny a měl s tím dost problémů. Sám chová ovce a má i koně a na jejich odčervení používá jistý novermectin duo. Ten z části obsahuje dnes často publikovaný ivermectin. A veterinář mu jednou povídá. Až na tebe zase poleze angýna, lízni si dva tři dny po sobě trochu novermectinu a uvidíš. 

Zajímavé je, že od té doby angýnu neměl. 

 • Autor Petr
 • Datum a čas 21.3.2021 13:01
Reaguj
Kloubní výživa

No i to je možné, že to maj ten Alavis vychtaný ty koně. Já ho zkoušel, protoze jsem měl uz delší dobu problémy s klouby při sportu a teda ta chut byla fakt otřesná. To vám chutnalo tak odporně a hořce. I když jsem to zapíjel různými ovocnými džusy nebo sladkým čajem s medem, furt se mi z toho zvedal kufr a ještě k tomu jsem měl furt průjmem a někdy mě z toho bolel i zaludek. To fakt už ne ten Alavis ale věřím ze někomu můze sednout. Já jsem ted zkoušel nějaký další doplňky, abych mohl pořádně sportovat. Zkoušel jsem nějaké doplňky na klouby s MSM a chondriotinsulfát jako třeba Inovo 5. Nebyl špatný trochu mi pomohl ale ne tolik jak jsem potřeboval plus byl docela drahý. Zkoušel jsem dál a narazil jsem na stránkách www.kloubin.cz na jejich doplněk stravy Kloubin.Zkusil jsem ho, protoze měl hodně zajimavých látek, které jsem chtěl už delší dobu zkusit. Ted ho beru tak nějak pravidelně, jelikoz se mi při sportu osvědčil. Navíc sem ho mohl v klidu polykat v kapslích a neřešit jeho chut….

Reaguj
Bolesti zad
Já mám dobrou zkušenost s krémem https://www.levnylek.cz/perozin-krem-100ml, bereme si ho s sebou na hory vždy, protože se vždy ve skupině objeví někdo, kdo má problémy s bolestí kloubů, tento krém po namazání začne na bolavém místě příjemně chladit, a bolest začne ustupovat.
 • Autor Karel
 • Datum a čas 21.2.2020 07:53
Reaguj
Bolesti zad
Ano myslím si, že to mám jen z přetažení, normálně jsem nikdy problémy neměl.
 • Autor Jiří
 • Datum a čas 19.2.2020 12:27
Reaguj
Bolesti zad
Jak dlouho to trvá? Je to jen z přetažení?
 • Autor Karel
 • Datum a čas 18.2.2020 13:17
Reaguj
Bolesti zad
Několik měsíců trénuji na závod na běžkách, ale v poslední době mám problémy se zády, a také mě občas pobolívá koleno, pomáhají nějaké obklady? Když mě to nejvíc zlobí v noci?
 • Autor Jiří
 • Datum a čas 16.2.2020 19:32
Reaguj
Celkem 14 příspěvků v diskuzi


Jak správně běhat? Jak začít? Co budete potřebovat? Jak si nezničit klouby?

Jak správně běhat? Jak začít? Co budete potřebovat? Jak si nezničit klouby?

Běh prospívá našemu pohybovému aparátu, srdci a cévnímu systému. Zlepšuje celkovou tělesnou kondici, posiluje funkci plic a funguje jako skvělý čistič mysli. Běhat můžete prakticky kdekoliv a s minimálními finančními náklady. Pokud ale... celý článek

Zlepšete na dovolené svou kondici. Vyrazte do hor za turistikou

Malebné běhání podél Čertových proudů

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

TEST Barefoot boty Xero HFS

TEST Barefoot boty Xero HFS

Kecky, tenisky, jarmilky, číny, pičutky. To je má nejoblíbenejší obuv od dětství do stáří. Letos jsem k nim přidala barefoot. Vlastně nejde o nic úplně nového. Mám ráda lehké sportovní boty, ve

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Pražská stovka Milín 2.-4.12. 2.12. 18:00
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 2.-18.12. 2.12.
Salon Nautique - veletrh Francie, Paříž 3.-10.12. Lodě 3.12.
Christmas Night Run Most, 1. náměstí 4.12.
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 5.-8.12. 5.12.
ISPO China - veletrh Čína, Peking 9.-11.12. 9.12.
Christmas Night Run Olomouc, Flora 12.-18.10. 10.12.
Praha - Dobříš maraton Praha Běh 10.12.
Christmas Night Run Praha, Rudolfinum 17.12.
Maraton okolo Boleváku Plzeň, Ostende Běh 18.12.

Diskuse

The choice of the world johnson, 4.12.2022 17:37, 117 příspěvků
zima Kuba Turek, 4.12.2022 0:33, 2 příspěvky
INU Kuba Turek, 3.12.2022 20:37, 3 příspěvky
INU Honza, 3.12.2022 17:18, 3 příspěvky
zima Jana Bokšová, 2.12.2022 17:55, 2 příspěvky
tradiční bota Lukas B., 1.12.2022 13:09, 3 příspěvky
Správný počin Honza, 30.11.2022 11:48, 6 příspěvků
Re: Re: Iva Didová, Stand... Horydoly, 29.11.2022 22:40, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 22:06, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 29.11.2022 19:42, 134 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38