Swiss Irontrail: Jak jsem se nestal železným trailistou

Swiss Irontrail: Jak jsem se nestal železným trailistou
Swiss Irontrail 2012. V tělocvičně v Sankt Moritzu. Znavené tělo si žádá své.
Autor snímku René Kujan
SDÍLEJ:

Irontrail. To zní hrdě. 201 nebo 136 kilometrů běhu ve švýcarských Alpách. S celkovým převýšením, ze kterého by se zatočila hlava i dobyvatelům Mount Everestu. Něco pro železňáky.

Swiss Irontrail: Jak jsem se nestal železným trailistou
Swiss Irontrail 2012. Naše silná trojka. (Redaktor Horydoly René Kujan stojí uprostřed.)
Autor snímku archiv René Kujana

Nemám na mysli vrhače oštěpem.

Pro méně zkušené borce je připraveno 66 kilometrů s celkovým převýšením odpovídajícím výstupu na Mont Blanc nebo 25 km s převýšením přesahujícím Sněžku.

Po absolvovaných tréninkových dávkách z poslední doby, vysokohorské přípravě ve Vysokých Tatrách, po úvahách, jak krásně by se červeno-černé startovní číslo vyjímalo v mé nástěnné sbírce a po zhodnocení míry zdravého masochismu v sobě se rozhoduji pro trail T141 s délkou 136 km.

Nedávno absolvovaný noční osmdesátikilometrový ultramaraton v Německu mne snad dostatečně připravil na start v nočních hodinách.

Jako u řezníka

Výstřel ze startovní pistole zaznívá ve 21:00 ve švýcarské Pontresině. Nebudu vám lhát, tou dobou se už nejradši válím alespoň na gauči u nějakého pěkného filmu, když už ne v posteli.

Máme 43 hodin na to dostat se do města Chur. Z něho jsem jel na start vlakem Regional Express 2 hodiny! A to nás chtějí protáhnout po vrcholcích s nadmořskou výškou přes 3000 metrů (Piz Nair), přes tři štíty s výškou nad 2500 metrů a přes šest vrcholků s více jak 2000 metry nad mořem. Drtivá většina trasy probíhá po single-trailových cestách.

Maso? Maso! Dvousetkilometrovou variantu volí kolem tří set borců a borkyň. Odborníci nahlas i potajmu uvažují o tom, že do cíle se dostane tak polovina. Na stočtyřicítce se potkáváme zhruba ve sto lidech. Odborníci zatím netuší, že do cíle se nedostane nikdo z nich. Ani z dvousetkilometrářů.

Povinná výbava dává dohromady slušně nacpaný batoh. Beru si navíc nepovinné, zato však doporučené trekové hůlky a redakčně povinný vodotěsný fotoaparát.

Rosničkáři hlásí slabý deštík s vydatností 4 mm za 24 hodin. Už na startu je jasné, že se zmýlili. Žabaři! 4 milimetry možná trefili, ale ty byly nanejvýš za hodinu, ne za den.

Swiss Irontrail 2012. Nejenom, že v těch jejich exkrementech musíme běhat, ona se nám ta dobytčata někdy i sama postaví do cesty!

Jeden za všechny, všichni za jednoho!

Do Švýcarska zamířili také moji ultramaratonští přátelé Mirko a Stefan. Nechceme nic podcenit. A nepřehlížíme ani fakt, že je lepší mít před kým nadávat na počasí, na křeče, hlad, dehydrataci, výrobce nejrozličnějších položek naší aktuální výbavy nebo na ty blbý kameny, o které jsme si před chvílí málem ukopli palec.

Rozhodujeme, že se budeme držet spolu. V jednotě je síla. Einigkeit und recht viel Freizeit! (Jednota a opravdu hodně volného času!) tak by mohlo znít naše heslo.

Praktické výhody našeho rozhodnutí se ukazují hned v zápětí. Při rozběhových kilometrech si stíháme povyprávět, co kde kdo zase vyváděl na závodech, co se zase chystá. Čas šetříme vzájemným strháváním a připevňováním trekových holí na batohy. Ve sporných místech trasy v naprosto neproniknutelné tmě bez světelného smogu z bašt civilizace si několikrát vzájemně zachraňujeme kůži, když se upozorníme na chybnou volbu odbočky. Jo, kamarádi. To je věc.

Jak to bude dál?

K drobnému až zcela regulérnímu dešti se přidává i sníh. Ten taje. My tajíme dech nad tou hrůzou. Přebíháme několik sněhových polí. Trekové hůlky jsou fakt dobrá věc! Všechno mám durch. Co nestačil smočit déšť, to stačil smočit pot z nelidské námahy.

Sem tam se začínají povalovat cáry mlhy, takže je štěstí zahlédnout běžce před sebou. Po řadě stoupáků se dostáváme pod Piz Nair do výšky asi 2600, na jeho vrchol chybí 400 metrů.

Pořadatelé s baterkami na čelech nás stahují do provozní místnosti zdejší lanovky. Dostáváme vlněné deky švýcarského Červeného kříže a třeseme se. Někteří zimou, někteří obavami o zdárný průběh akce. Přece jsem jel do Švýcarska užít si pořádný několikadenní trail a zjistit kde má moje vytrvalost své zlaté dno! A ne, abych to tady po pár desítkách kilometrů zabalil a jel zase domů!

Obavy se ukazují býti neplanými. Organizátor suše poznamenává, že se čeká na rozhodnutí organizačního výboru, jestli dojde ke zrušení závodu. Jestli nás pustí dál, určitě to nebude původně plánovanou trasou, ale náhradní variantou.

Ve výškách nad námi leží sníh a na vrcholcích sedí nevyzpytatelné počasí. A je to tady! Po půl hodině čekání nás pouštějí dál. Náhradní trasa má tu nepěknou vlastnost, že není tak dobře značena, jako trasa původní. Bloudíme mlhou. Několikrát narážíme na skupinky rychlejších běžců, kterak se vracejí na rozcestí, poté co špatně odbočili.

Brodíme nespočet horských potoků. Boty připomínají ponorný ohřívač vody. Nohy připomínají kus dobře zamrazeného telecího.

Skončili jsme, jasná zpráva

Zrovna vedu naši tříčlennou skupinku pozvolným klesákem, když narážím na očelovkovaného muže. Není jasné, kdo to je. Asi nějaký místní blázen na nočním výletě. Jen se mě ptá, kam běžíme. "Nemám ánunk, strejdo!" a svištím dál. (Samotného mne tato skutečnost zarazí, až když se to slyším říkat. My vlastně někam pádíme a nemáme ani šajn, kam! Ach, ty výstřelky rozpustilého života!)

Strejda začne řvát, že je organizátor, ať brzdím, že mi to právě chce sdělit, kam vlastně běžíme. Aha, hodnej strejda. Bohužel, na popis mých dalších myšlenek a otázek Kam? by se hodila jedna peprná česká odpověď…

Závod je z bezpečnostních důvodů zrušen bez náhrady. Dalších 12 kilometrů náhradní trasy nás má zavést do osady Bever, kde na nás čeká mikrobus a odveze nás do tělocvičny v Sankt Moritz.

Vzápětí si v mobilu všímám zprávy z organizátorského čísla: "Závod zrušen, restart nebude." Do pr… kenný vohrady!!!

Opravdu na nás čeká mikrobus. Můj vnitřní líný prasopes zažívá netušené orgie, bakchanálie a oslavy svátku práce: "Cože, to nás už nečeká dalších sto kilometrů?! Juchůůů!" Společně s ostatními běžci se tlačíme do vozidla jak oni pověstní krytožábří mořští živočichové. V rozlehlé tělocvičně to vypadá jako po zbabělém přepadení indiánské vesnice. Všude se bez ladu a skladu válejí bezvládná těla mužů i žen.

Na ty šťastnější zbyla deka nebo alespoň termoizolační fólie. Ještě, že mám tu svoji fólii z povinné lékárničky. Vytahuji ji z mokrého batohu, lehám si na holou zem. Stejně jako ostatní, tak jak jsem, mokrý a špinavý, se zavrtávám alespoň do toho mrzkého kusu plastu a upadám do bezesného komatu.

Swiss Irontrail 2012. Tma na sebe nenechala dlouho čekat.

Horydoly.cz Maratony na HORYDOLY

Johannesbad Thermen-Marathon 2014 Německo
Košický maraton Mieru 2012
 Slovensko
Matahari Elbe Challenge 2012 Česko
Iron Trail 2012 Švýcarsko
Krakonošova stovka 2012 Česko
Bad Harzburger Bergmarathon 2012 Německo
Oberelbe Marathon 2012 Německo
Dreiburgen Marathon 2012 Německo
Leipzig Marathon 2012
 Německo
Kyffhäuser Bergmarathon 2012 Německo
Tangermünder Elbdeichmarathon 2012 Německo
Aquapalace Indoor na běhacích pásech 2012 Česko
Johannesbad Thermen-Marathon 2012 Německo
Koloběh z Řípu do Prahy 2011 Česko
Dresden Marathon 2011 Německo
Tour de Tirol Kaiser Marathon 2011 Rakousko
New Forest 2011 Velká Británie 
Beskydská Sedmička 2011 Česko
Silva Nortica Run 2011 Česko
Kassel Marathon 2011 Německo
Pražský maraton 2011 Česko
Jerusalem Marathon 2011 Izrael
Mývatn Lake 2010 Island 
Transalpine Run 2010 Švýcarsko
Mercury Indoor 2010 Česko
Usedom-Marathon 2010 Německo
LGT Alpin 2010 Lichtenštejnsko
Silva Nortica Run 2009 Česko
Jungfrau Marathon 2008 Švýcarsko
Annapurna Mandala 2005 Nepál

Swiss Irontrail 2012. Takhle vypadá další ráno. Organizátoři přesto zrušili další dva závody se startem v tento den.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Triatlonistka Kuříková si na Mistrovství světa v Leedsu připsala životní maximum

Triatlonistka Kuříková si na Mistrovství světa v Leedsu připsala životní maximum

Na svůj nejlepší výsledek na mistrovství světa dosáhla česká triatlonistka Petra Kuříková. Obsadila v anglickém Leedsu 17. místo. 
Brdský půlmaraton objevil krásy lesa a odměnil výhledy

Brdský půlmaraton objevil krásy lesa a odměnil výhledy

Každá změna je k horšímu, tvrdí klasik Woody Allen. Pro běžecké tratě Trail Running Cupu to však platí opačně. Potvrdil to i druhý Brdský půlmaraton z Kytína. Právě nové pasáže v okolí Knížecích Studánek
Kočař byl na mistrovství světa v terénním triatlonu šestý

Kočař byl na mistrovství světa v terénním triatlonu šestý

Opět v elitní desítce! Lukáš Kočař si na světovém šampionátu v terénním triatlonu připsal další výborný výsledek. Vybojoval v rumunském Targu Mures 6. místo. Mezi ženami byla čtrnáctá Štěpánka Bisová.
Na změněné trati nezměněný vítěz: Trail Praha vyhrál Fejfar

Na změněné trati nezměněný vítěz: Trail Praha vyhrál Fejfar

Nikdy nevěřte Martinu Dvořákovi, řediteli seriálu Trail Running Cupu, když mění trať. Hrozivé seběhy dáte, to on jen tak straší. Anebo při rovnání profilů vrátí do mapy starý prudký kopec.
Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodiny má na ruce téměř každý běžec, ať zrovna závodí nebo trénuje. Své výkony eviduje, zpracovává a data využívá sprinter na stadionu, čtvrtkař, půlkař, mílař, ale i maratonec a skyrunner. Samozřejmě také

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Hanman - triatlon dvojic Český Krumlov Běh, kolo, kanoe 25.6.
Běh na Hvězdu Police nad Metují 25.6.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Mezzalama Skyclimb - běh Itálie Gressoney 7.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Pojizerský kros Bradlec Běh 30.7.
Hradecký terénní triatlon Hradec Králové Plavání, běh, kolo 31.7.
Valachy Man Nový Hrozenkov 5.-6.8. Triatlon 5.8.
Krkonošská 50 - běh Špindlerův Mlýn 6.8.
Matterhorn Ultraks Švýcarsko, Zermatt 19.-21.8. 19.8.

Diskuse

ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 23.6.2022 10:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 23.6.2022 0:23, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 22.6.2022 19:11, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 22.6.2022 19:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Lukáš, 22.6.2022 12:25, 6 příspěvků
Autoři vlasta, 21.6.2022 11:00, 10 příspěvků
!!!! strašný news, 17.6.2022 9:15, 6 příspěvků
wilderoben Riso, 13.6.2022 12:35, 56 příspěvků
Jo jo Honza, 11.6.2022 10:11, 1 příspěvek
smraďoši a chrápalové na ... Petr, 10.6.2022 20:00, 52 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48