Havel-Radweg týden po rovině na kole

Havel-Radweg týden po rovině na kole
Cyklostezka podél řeky Havel.
Autor snímku Leonhard Lenz - Wikimedia
SDÍLEJ:

Hlavní německé město Berlín se rozkládá na území starých Slovanů. Žili zde ještě ve středověku v blatných hradištích mezi řekami, jezery a bažinami. Osou západního slovanského panství byla řeka Havel (česky Havola). Za 6 dní ji lze projet na kole po cyklostezce Havel-Radweg.

Havel-Radweg týden po rovině na kole
Werder na řece Havel pod Berlínem. Kostel svatého Ducha a větrný mlýn.
Autor snímku A.Savin - Wikimedia

Braniborsko, Berlín, samotná řeka Havel a její ústí do Labe mají blízký vztah k prastaré i novověké české historii.

Pramení v Meklenburském pojezeří u obce Ankershagen v nadmořské výšce 62,6 m. Protéká noha jezery a přehradními nádržemi, tok je regulovaný hrázemi. U města Havelberg ústí do Labe v nadmořské výšce 22 m. Řeka má délku 334 kilometrů a spád jen 40 metrů. Přímá vzdálenost mezi pramenem a ústím je pouze 94 kilometrů. Je to typická nížinná řeka, která protéká mnoha jezery a má nespočet vedlejších ramen.

Největším přítokem je Spree / Spréva, která ústí zleva v Berlíně. Průměrný průtok 108 m³/s řadí Havel na třetí místo přítoků Labe po Vltavě (150 m³/s) a Sále (117 m³/s).

PANORAMA Řeka Havel v Berlíně
Pohled od Spandau: zvonice na Olympijském stadionu, vysílač Scholzplatz, radar Teufelsberg, rozhledna Grunewaldturm.
Kliknutím na snímek otevřete velké panorama. FOTO: Dirk1981-Wikimedia

1. Ankershagen - Fürstenberg/Havel
62 km

Ženský koncentrační tábor Ravensbrück fungoval ve Fürstenbergu / Stargradu od 1938. S českým odbojem proti nacismu je bohužel úzce propojen. Himmlerův osobní lékař Karl Gebhardt tady prováděl pokusy na lidech. Vězeňkyním způsoboval hnisavé rány, a pak na nich zkoušel účinky sulfonamidů neboli tehdy právě perspektivně vyvíjených antibiotik. Himmler ho proto poslal těžce raněnému Heydrichovi do Prahy 1942, ale Gebhard antibiotika nepoužil a protektor mu zemřel pod rukama v nemocnici na Bulovce na plynovou gangrénu. Hitlerův osobní lékař Theo Morell tvrdil, že Heydrich mohl být naživu, kdyby mu byly podány správné sulfonamidy. Šílené pokusy pokračovala v koncentráku až do konce války, ale místo hnisajících ran byly vězeňkyním očkovány patogeny sněti.

Do Ravensbrücku bylo nakonec deportováno 195 lidických žen, kterým byly odebrány děti, zastřeleni manželé a zlikvidovány domy. Zničení Lidic a postřílení všech mužů bylo pomstou za atentát na Heydricha.

2. Fürstenberg/Havel - Oranienburg
78 km 

Bochzowe / Oranienburg má v základech starý slovanský hrad. Pochybnou slávu ovšem získalo město až za nacistické vlády, když byl založen 1936 koncentrační tábor Sachsenhausen. Měl díky blízkosti k Berlínu a tedy ústředí gestapa na Prinz-Albrecht-Strasse zvláštní roli - sloužil k výcviku velitelů i bachařů dalších koncentráků a zároveň jako příklad "moderního a rozšiřitelného" tábora. Architekt navrhl rovnostranný trojúhelník s cílem "geometrie totálního teroru". Z věže nad vstupní bránou jediný kulomet postřeloval celé vězení. Od 1938 zde sídlilo vedení SS-Totenkopfstandarten, tedy správa všech koncentráků. Zvrhlými nápady byla testovací dráha pro podešve nových bot, po které museli vězni nachodit každý den 40 km, padělatelská dílna, ve které vězni vyrobili různé bankovky v hodnotě  miliard dolarů, a také záměrné očkování vězňů žloutenkou, aby bylo možno zkoumat změny na jejich játrech. Sověti po dobytí Německa 1945 změnili koncentrák na zajatecký tábor, kde věznili sociální demokraty, nižší nacisty, důstojníky Wehrmachtu, podezřelé Werwolfy a odpůrce komunismu.

Havel / Havola řeka.

3. Oranienburg - Potsdam
66 km 

Špandava / Spandau, dnešní předměstí Berlína, bylo slovanské hradiště z 10. století na soutoku významných řek Havel / Havola a Spree / Spréva. Když město dobyl Albrecht I. Medvěd, vybudoval nový kamenný hrad. Ve městě byla věznice s prominentními nacistickými vězni z Norimberského procesu. Když zemřel poslední z nich Rudolf Hess, byla zbourána.

Konference ve Wannsee bylo setkání vysokých představitelů nacistického Německa 1942 v zámečku u jezerní zátoky zvané Wannsee poblíž Berlína. Jediným bodem jednání byla koordinace konečného řešení židovské otázky, tedy technologie likvidace Židů. Schůze byla přísně tajná, ale po válce 1947 byla americkými vyšetřovateli nalezena kopie zápisků pořízených říšským sekretářem Martinem Lutherem. Tyto poznámky jsou jediným důkazem o konání, průběhu i závěrech konference. Schůze trvala 90 minut a účastnilo se jí 15 osob. Předsedal Reinhard Heydrich.

Havel / Havola řeka.

4. Potsdam - Brandenburg an der Havel
59 km

Braniboří / Brandenburg and der Havel, město dříve jmenované Brena, založili uprostřed močálů řeky Havel jako mohutné hradiště někdy v 8. století Polabští Slované, mocný kmen Luticů. Přesněji jejich část Havolané neboli Stodorané. Roku 929 ho dobyl Jindřich I. Ptáčník, ale v saských rukou zůstalo jen do roku 983, kdy propuklo mohutné slovanské povstání. Slovanům patřilo do roku 1150, kdy zemřel poslední polabský kníže Přibyslav. Území bylo dobyto během křížové výpravy Albrechta I. Medvěda z rodu Askánců. Albrechta i s císařem Lotharem III. porazil a zajal v bitvě u Chlumce nedaleko Ústí nad Labem roku 1126 český kníže Soběslav I. Byl tak prozíravý, že je propustil a stali se spojenci. Od té doby byl český vládce vždy mezi voliteli německého vládce. 

Horydoly.czMEZI TÍM V ČECHÁCH: Když Sasové porazili Slovany a Boleslav raději zavraždil Václava

Havel / Havola řeka.

5. Brandenburg an der Havel - Rathenow
67 km

Ve městech Brandenburg a Rathenow se nížinná řeka rozlévá do mnoha ramen a jezer, že geografové hovoří o dvou vnitrozemských deltách.

Mezi oběma městy se připojuje Elbe-Havel-Kanal, který v konečném důsledku umožnil propojit po vodě Havel s Odrou, Labem a Rýnem. Fakticky je po vodě spojeno hlavní město Berlín s průmyslovým Porůřím. Menší lodě mohou plout až do Polska. Do systému lodní dopravy jsou zapojené přírodní řeky a jezera a také umělé kanály. Nejvýznamnější jsou Rhein-Herne-Kanal, Wesel-Datteln-Kanal, Dortmund-Ems-Kanal, Mittellandkanal, mnoho menších kanálů na řekách Havel a Spree.

Havel / Havola řeka. 

6. Rathenow - Gnevsdorf
72 km

Havel přirozeně ústil do Labe u města Havelberg. Protože ale labské povodně tlačily vodu nahoru proti proudu Havelu až k Berlínu, bylo prokopáno koryto o pár kilometrů níže a dnes řeka ústí do Labe až přes zdymadlo Gnevsdorf. Zde se Havel-Radweg napojuje na Elbe-Radweg, která začíná u pramene Labe v Krkonoších a končí pod Hamburkem v Severním moři.

Magdeburg / Děvín - město na dolním Labi se rozkládá na západním břehu u důležitého brodu. 919 jej nechal opevnit východofranský král Jindřich I. Ptáčník. Stalo se opěrným bodem Sasů pro obranu i výboje vůči Slovanům na východním břehu Labe a vůči Maďarům z jihu. Roku 929 zde ženil syna Otu I. Velikého s anglickou princeznou Editou a město jim věnoval. 962 zde byl Ota I. Veliký s druhou manželkou Adelheid Burgunskou korunován za císaře říše římské. Když 973 zemřel tento zakladatel Otonské dynastie, byl pohřben v Magdeburském dómu vedle své první ženy.

INFO: Havel-Radweg

Havel / Havola řeka.

MAPA Hawel-Radweg
Klikněte na mapu a stáhněte si ji do počítače:

Doporučené vybavení

Trekingové kolohelmacyklistické tretrycyklistický dres a kalhoty, cyklistické rukavice, nepromokavá bunda, ponožky, brýle. Nářadí, lepení, pumpičkazámek na kolocyklobatoh nebo cyklobrašnysvětlo na koloblikačka, lékárnička.

Výbava na kempování: cyklostankarimatka, spací pytel, plynový vařič, nádobí, hygienické potřebykrém proti sluncirepelent proti hmyzučelovkanůž, lžíce. Nejméně 1,5 l pití a jídlo. Doklady, peníze, pojištění. Náhradní oblečení a obuv.

Elektronika: outdoorová kamera nebo kompaktní fotoaparát, mapamobil, powerbanka nebo cestovní solární nabíječka, chytré hodinky


Zobrazit místo Běžky a kola na větší mapě

Horydoly.cz Dálková cykloturistika

víkend Beskydské hřebeny od Prašivé na Portáš

víkend Koupání v pískovnách mezi Pardubicemi a Kolínem

víkend Z Klínovce do Prahy na kole

prodloužený víkend Ennsradweg - cyklostezka podél řeky Enže

prodloužený víkend Ohybem Dunaje na kole

prodloužený víkend Česko ze severu na jih

týden Česko z východu na Západ

týden Dunajská stezka s dětmi na kole

týden Dunajská stezka s dětskými cyklovozíky

týden Na soutok Moravy a Dyje

týden Přes Krušné hory na kole

týden Labská stezka z Prahy do Drážďan

týden Na kole z Prahy do Vídně

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Slované - takhle nějak to bylo

Ono se to tak různě přelévalo. Ale zhruba to bylo okolo roku 1000 (+/- 200 let) takhle:

Slované si vládli na východ od Labe (čili v NDR :-) 

Slované žili ale i daleko na západ až někam k Mnichovu a na jih až k Jadranu

slovanská etnika žila i v antické oblasti, kde Slované spolu s Huny zničili mnoho významných měst a řádili  regionu společně jako černá ruka 

V Čechách a na Moravě žila směska lidí asi s převažujícím slovanským vlivem, vládli jí Přemyslovci (což byla z velké části německá krev - saská, franská, bavorská a švábská) 

Prusové si vládli na severovýchodě a byli poslední evropští pohané (dnes Kaliningrad, Lotyšsko a Litva) 

Slované žili také na Ukrajině a v Rusku. Mongolové jim vládli na východě od Slovenska a Maďarska až k Číně několik století, před nimi a po nich tam vládli Germáni (původně Vikingové Rurikovci a poté Němci Romanovci)   

997 svatý Vojtěch je vyslán polskými Přemyslovci, aby pokřesťanštil Prusy, ale je zabit 

1150 germánští Askánci (čili Sasové čili občané NDR :-) porazili Slovany okolo Berlína a od té doby je to německé území 

1168 Germáni (dánští Vikingové) dobyli Rujanu a pak ovládli část slovanského území na severu Polska a Německa, později tam vznikly malé německé státy  

1255 dobyli Němečtí rytíři (nebyli do Němci, ale mezinárodní sebranka z Palestiny a Maďarska) Prusko za pomoci Přemysla Otakara II., do 17. století byli Prusové germanizováni

1389 osmanští Turci porazily Slovany a vládli pak dlouhá staletí na Balkáně

Reaguj
Slované

Zajímavé. Takže půlka Německa byla Slovanů? 

  • Autor JN
  • Datum a čas 15.5.2024 12:33
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Praha AKTUÁLNĚ 2024

Praha AKTUÁLNĚ 2024

BÍLÝ DANĚK Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.... celý článek

Bike maraton Vysočiny startuje v Kněžicích

Krkonošské cyklobusy 2024

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Jílové, tady už zlato není

Jílové, tady už zlato není

NOVÉ VIDEO V Jílovém u Prahy se těžilo zlato dva tisíce let. Za tu dobu vyrvali lidé ze skal asi jedenáct tun žlutého blýskavého kovu. To je kovová kostka o hraně pouhých tři
Cyklonovinky 2024

Cyklonovinky 2024

ŠELA MARATON Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
Cyklistu Křivku zabil řidič, který nedal přednost

Cyklistu Křivku zabil řidič, který nedal přednost

ČERNÁ VDOVA Řidič osobního auta nedal přednost cyklistovi Petru Křivkovi a zabil ho na přehledné křižovatce poblíž obce Nová Ves u Dírné nedaleko Tučap. Tragická dopravní nehoda se stala 12. května odpoledne.
Je tu první letošní Grand Tour. Giro d’Italia na Eurosportu odstartuje už o víkendu

Je tu první letošní Grand Tour. Giro d’Italia na Eurosportu odstartuje už o víkendu

Giro d’Italia (4.-26. května) se blíží a s ním i start letošní letní cyklistické sezóny na Eurosportu a dalších stanicích a platformách Warner Bros. Discovery. Jak už je zvykem, kamery reportérů Eurosportu budou sledovat
Havel-Radweg týden po rovině na kole

Havel-Radweg týden po rovině na kole

Hlavní německé město Berlín se rozkládá na území starých Slovanů. Žili zde ještě ve středověku v blatných hradištích mezi řekami, jezery a bažinami. Osou západního slovanského panství byla řeka Havel (česky Havola).

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Svět knihy - veletrh Praha, Holešovice 23.-26.5. 23.5.
Setkání časopisu Cykloturistika Jinolice 24.-26.5. 24.5.
Bike Maraton Vysočina Kněžice Cyklomaraton MTB a gravel 25.5.
Král Šumavy - cyklomaraton Klatovy Horská kola 25.5.
Petrbokův memoriál Praha, Nad Hliníkem Historická cyklistika 25.5. 10:00
Pálava - silniční Milovice Silniční kola 25.5.
Cyklomaraton Amadé Rakousko, Radstadt Silniční kola 26.5.
Marcialonga - cyklomaraton Itálie, Moena Silniční kola 135 km 26.5.
Stolové hory - cyklomaraton Machov Horská kola 26.5.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 31.5.

Diskuse

ouhsgmik prescription, 25.5.2024 16:35, 118 příspěvků
fhhzehhdf tablet, 25.5.2024 16:23, 2 příspěvky
bspixoojz medication, 25.5.2024 16:22, 13 příspěvků
hghsrhba drugs, 25.5.2024 16:06, 13 příspěvků
mpgpware pills, 25.5.2024 14:58, 118 příspěvků
tyatbfrz prescription, 25.5.2024 14:38, 2 příspěvky
Everest Horydoly - Kuba Turek, 25.5.2024 13:28, 2 příspěvky
INU Honza, 25.5.2024 13:00, 1 příspěvek
Everest Katka H, 25.5.2024 9:49, 2 příspěvky
Outdoorový obchod OUTDPRO, s. r. o., 22.5.2024 20:49, 59 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37