20 tipů na zimní lezení u Zeleného plesa

20 tipů na zimní lezení u Zeleného plesa
Vysoké Tatry. Milan leze na Západní Žeruchovu věžu (2080 m).
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Chata Pri Zelenom plese je srdcem zimního horolezectví ve Vysokých Tatrách. Na okolních štítech se nejčastěji lezou klasické mixy skal, sněhu, ledu a trav. Oblíbené jsou dlouhé hřebenovky, sněhové žlaby a rampy a nejvyšší stupeň představují extrémní skalní výstupy. 

V okolí Brnčalky záleží na podmínkách více než jinde ve Vysokých Tatrách. Leze v severní dolině pod vysokými stěnami, což znamená, že na jedné túře během jednoho dne lze očekávat hluboký prašan, stejně jako ledové náteky a zmrzlé trávy, nebo také čistou studenou skálu.

Horydoly.cz Čtěte také: 
20 tipů na zimní lezení u Zbojnícke chaty
10 tipů na zimní lezení u Téryho chaty
11 tipů na skvělé lezení Pod Rysmi

 

Hřebeny

Specialitou v okolí chaty Pri Zelenom plese jsou lehké dlouhé hřebeny, které doslova obkružují okolní doliny. Jejich obtížnost se pohybuje okolo 2-3 UIAA.

Nejoblíbenější je Karbunkulový hřeben. Leze se oběma směry, protože je téměř vodorovný. Pozor na jeho délku a komplikovaný, nejasný a někdy lavinézní sestup z horního konce do Červené dolinky.  

Vysoké Tatry. Karbunkulový hřeben.

Kompletní hřeben Žeruchovek začíná na sedle Žeruchová priehyba a končí na Kozím štítě.

Žeruchovky stojí přímo nad Brnčalkou (chatou Pri Zelenom plese).

Kozí, Žluté a Jahňací kopky se lezou od Kozího k Jahňacímu štítu. Výhodou je, že z každé štrbiny lze na jednu délku lana slanit do doliny. Z Jahňacího štítu je možné sestoupit turistické cestě (laviny!) nebo po hřebeni do Kopského sedla a obkroužit tak dolinu Bílých ples.

Vysoké Tatry. Zleva slanění ze Zadné Žlté štrbiny, lyžaři na Žltých Kopkách a opřené lyže na Brnčalce.

Od Svišťovky na Kežmarský štít se jde lehce s jedním obtížnějším místem na Kežmarské kopě. Neuhýbejte k Huncovskému sedlu, kde hrozí laviny.

Vysoké Tatry, severní stěna Kežmarského štítu.

Krátké a o něco těžší, ale nádherné hřebínky vedou od Jastrabieho sedla na Jastrabou vežu 3+ a z Baranieho sedla na Spišský štít 3.

Vysoké Tatry. Zleva: Jastrabia veža, Jastrabie sedlo, Karbunkulový hrebeň.

Náročný zimní podnik je Vidlový hřeben. Dlouhá hřebenovka bez možnosti bezpečného ústupu vyžaduje lezení do obtížnosti 4+.

Vysoké Tatry. Kežmarský štít a Vidlový hřeben.

Žlaby a rokle

Na Predné Žeruchové sedlo vede žlab Zaremba-Zarembová, ale jeho letní dvojková obtížnost nic nevypovídá, jak to tam vypadá v zimě. Může tam být čerstvý prašan po pás, že se dá sjíždět na lyžích, ale potkáte tam třeba i sklovitý led nebo ledovou kůru. Je to velmi oblíbená túra sama o sobě, nebo se pokračuje po skalních hřebenech na jednu či druhou Žeruchovku.

Papirusova štrbina 3 je klasický zářez mezi Čierny štít a Baranie rohy. Sestupuje se přes vrchol Čierného štítu.

Chata U Zeleného plesa, vlevo žlab Flaška, uprostřed Černý štít, vpravo Jastrabia věža.  

Weberovka 6 na Nemecký rebrík a případně až na vrchol Malého Kežmarského štítu vede komínem v severní stěně. Dodnes si její přelezení horolezci považují v létě, natožpak v zimě. Obtížnost a rychlost lezení velmi závisí na podmínkách - ideální je ztuhlý sníh a případně led.

Rampy a lávky

Nemecký rebrík 2 křižuje obrovskou severní stěnu Kežmarského štítu. Buď  vylezete do Ušatého sedla a stejnou cestou se vrátíte, nebo pokračujete Medenými lávkami na Lomnický štít. Široká rampa slouží také jako sestupová trasa pro horolezce, kteří lezou ve spodní části stěny. Může být velmi lavinézní. Opatrnosti tady není nikdy dost, což dokazují desítky mrtvých, které má na svém kontě.   

Levá část severní stěny Malého Kežmarského štítu.

Medené lávky 2 na Lomnický štít je vděčná túra v divokých horských kulisách na nejznámější vrchol Vysokých Tater. Sestupuje se po ferátě do Posledné štrbiny a sněhovým žlabem do Medené dolinky a Flaškou na Zelené pleso.

Lomnický štít, Medené lávky.

Stolarczykova lávka 2 na Čierný štít je lehká a dobře jistitelná túra, přestože vede v závratné expozici. Návrat vede normálkou po hřebeni, která se ze shora špatně hledá. 

Stěny a pilíře

Severní hrana 2-3 Kežmarské kopy nabízí krátké a dobře jistitelné lezení. Sestup vede na Svišťovku a po turistické cestě k Zelenému plesu. 

Puškáš 3 na Kozí Kopku je populární krátká skalní cesta s jednoduchou orientací a rychlým návratem přes Východnou Kozí štrbinu. 

Kozí kopka, druhá délka Puškášovy cesty 3 UIAA.

Szczepaňští 4 na Malý Kežmarský štít se lezou po Nemecký rebrík, po kterém se sestupuje. Je to mixová klasika zdejší oblasti, kterou musí vylézt každý, kdo na Brnčalku zavítá. Dole se leze ve sněhu, pak v trávě, následuje skalní délka, poté se traverzuje ledopád a nakonec se musí přelézt uzounká vodorovná lávka.  

Jižní pilíř na Východní Žeruchovku 3, jedno místo 5. I v zimě je možné, že skála zde bude suchá a můžete využít lezečky.

Vysoké Tatry. Kozí štít (2116 m) od Západní Žeruchové věže.

Známá bývala také Korosadowiczova cesta 4 na Kolový štít, ale ta je pro dnešní horolezce daleko, a tak ji leze málokdo. 

Vysoké Tatry, Kolový štít.

Levý Ypsilon 5 na Malý Kežmarský štít je vážná mixová túra klasického střihu, kde využijete odvahu, morál i opatrnost. Jištění si dáte vlastní, nebo použijete staré rezavé skoby. Několik délek se leze po slabých ledových nátecích v nejisté skále.

Superdiretissima 6 A3-A4, volně 8 je odvážná klasika ze 60. let minulého století. Její přelezení je vstupenkou do světa těžkých výstupů ve Vysokých Tatrách.

Ledopády

Dvoudélkové jednodušší ledopády se lezou každý rok pod Svišťovkou a v rokli do Malé Zmrzlé doliny. Známý 7délkový Bocekov ľadopád je bohužel některé roky vyschlý. 

Horydoly.czKDO BYL Abert Brnčal?

Doporučené vybavení

Kromě veškeré horolezecké výstroje a výzbroje, která je nutná k zimního lezení, doporučujeme přibalit pár skob a prchaček, protože ne vždy narazíte při sestupu na připravené slaňovací dráhy. Někdy je potřeba slanit i neplánovaně neznámým terénem, a tyto pomůcky se vám pak budou velmi hodit. 

Nezapomeňte na pár ledových šroubů nejen do ledopádů, ale také s sebou na klasické túry. Nikdy nevíte předem, s čím se tam setkáte a zda právě neočekávaný kus ledu nezastaví váš postup.

Vyplatí se skialpinistické lyže. K většině nástupů se chodí do kopce hlubokým sněhem. Výstupy a návrat ze skal jsou tedy na lyžích rychlé. Navíc když vás přestane bavit lezení, můžete si na lyžích vyšlápnout do některého z mnoha sedel a sjet si ho na lyžích. Také sjezd z chaty nazpátek na autobus je o mnoho příjemnější na lyžích, než když musíte scházet zasněženou cestou pešky.

Horydoly.czHISTORIE: Jak lezli největší klasici?


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

Horydoly.czVYSOKÉ TATRY: Vrcholy, štíty a věže

INFO: Vysoké Tatry na HORYDOLY a Chata Pod Rysmi

MAPA: Hlaváčkova podrobná mapa Vysoké Tatry

Cesty popsali ve svých horolezeckých průvodcích Arno Puškáš (kompletní monografie), Kroutil - Gellner (monografie) a Bobovčák - Jacina (výběrový průvodce).

Horydoly.czHOROLEZECKÝ SVAZ: 100 nejlepších cest II-V v Tatrách

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Koupání v Praze

Koupání v Praze

KDE A JAK SE VYKOUPAT? Přírodní koupaliště a kryté bazény! Přinášíme přehled možností, kde se v Praze vykoupat.... celý článek

Koupání u Tábora a Soběslavi

Koupání na Šumavě

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Vodňanská Blanice

Vodňanská Blanice

RIVER GUIDE Blanice proudící ze Šumavy do jižních Čech je řeka mnoha tváří. Nejpopulárnější je úsek divoké vody mezi Husincem a Strunkovicemi, kde se pořádají vodácké závody a veřejná splutí.
Koupání u Tábora a Soběslavi

Koupání u Tábora a Soběslavi

AKTUALIZACE Koupání v okolí Tábora a Soběslavi je skvostné. Nabízí se tu řeka Lužnice, pískovny, rybníky a veřejné plovárny. V jejich okolí lze najít množství pláží, tábořišť, kempů a chatových osad.
Koupání na Šumavě

Koupání na Šumavě

Přinášíme přehled možností, kde se na Šumavě vykoupat. Kromě krytých bazénů, aquaparků a letních koupališť, které najdete v našem seznamu, jsou pod horami desítky oblíbených míst na řekách a potočních tůních.
Steyr, když je vody akorát

Steyr, když je vody akorát

AKTUALIZACE Alpské řeky nejsou líné, poskakují, dovádějí a při tom mají pořádný tah. Kromě toho jsou řádně studené. Nejbližší Steyr stéká z úbočí Mrtvých hor (Totes Gebirge) pod lyžařským střediskem Hinterstoder. Na
Koupání v Praze

Koupání v Praze

KDE A JAK SE VYKOUPAT? Přírodní koupaliště a kryté bazény! Přinášíme přehled možností, kde se v Praze vykoupat.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Dny růží
Jindřichův Hradec, Zahradní centrum 21.-30.6. 21.6.
Lidová architektura Kokořínska - fotovýstava Mělník, Regionální muzeum 25.6.-25.8. 25.6.
Race to the Midnight Sun USA, Yukon 26.-30.6. Vodácký maraton 26.6.
Folklorní festival Strážnice, skanzen 27.-30.6. 27.6.
Trek and Down Český Krumlov Běh a lodě 28.6.
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 28.-29.6. 28.6.
Dunajec - letná škola kanoistiky Červený Kláštor 29.6.-6.7. 29.6.
Drásal - cyklomaraton Holešov Horská kola 29.6.
Vinařská 50 - cyklomaraton Šatov Horská kola 29.6.
O pohár starosty - cyklistické závody Česká Kamenice Horská kola 29.6.

Diskuse

Lidl oblečení Kája, 24.6.2019 20:06, 11 příspěvků
Deutsche Sprache - schwer... Michael Beranek, 24.6.2019 11:35, 1 příspěvek
Mravenci v domě Denisa, 24.6.2019 10:46, 5 příspěvků
Mravenci v domě Eva, 20.6.2019 23:16, 5 příspěvků
Prosečnice Láďa, 19.6.2019 23:20, 3 příspěvky
Plavky Hana, 19.6.2019 15:09, 1 příspěvek
Porsečnice prt, 19.6.2019 11:27, 3 příspěvky
Porsečnice Pišišvor, 18.6.2019 23:58, 3 příspěvky
Koleno operace Petr, 17.6.2019 14:38, 8 příspěvků
Dogtra Pathfinder Lenka Novotná, 17.6.2019 14:23, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: proč nedemonstrujete ... Kuba Turek, 26.6.2019 1:40
proč nedemonstrujete také... Horydoly Open, 26.6.2019 1:39
Re: články Kuba Turek, 23.6.2019 22:45
Výšlap romantickou přírod... Horydoly Open, 23.6.2019 22:35
Re: články Horydoly Open, 23.6.2019 22:33
Re: Kozy Milkovice v srpn... Horydoly Open, 19.6.2019 23:10
Čína Horydoly , 19.6.2019 2:02
Odhalení pravdy! Francouz... milan šupa, 14.6.2019 18:35