20 tipů na zimní lezení u Zeleného plesa

20 tipů na zimní lezení u Zeleného plesa
Vysoké Tatry. Milan leze na Západní Žeruchovu věžu (2080 m).
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Chata Pri Zelenom plese je srdcem zimního horolezectví ve Vysokých Tatrách. Na okolních štítech se nejčastěji lezou klasické mixy skal, sněhu, ledu a trav. Oblíbené jsou dlouhé hřebenovky, sněhové žlaby a rampy a nejvyšší stupeň představují extrémní skalní výstupy. 

V okolí Brnčalky záleží na podmínkách více než jinde ve Vysokých Tatrách. Leze v severní dolině pod vysokými stěnami, což znamená, že na jedné túře během jednoho dne lze očekávat hluboký prašan, stejně jako ledové náteky a zmrzlé trávy, nebo také čistou studenou skálu.

Horydoly.cz Čtěte také: 
20 tipů na zimní lezení u Zbojnícke chaty
10 tipů na zimní lezení u Téryho chaty
11 tipů na skvělé lezení Pod Rysmi

 

Hřebeny

Specialitou v okolí chaty Pri Zelenom plese jsou lehké dlouhé hřebeny, které doslova obkružují okolní doliny. Jejich obtížnost se pohybuje okolo 2-3 UIAA.

Nejoblíbenější je Karbunkulový hřeben. Leze se oběma směry, protože je téměř vodorovný. Pozor na jeho délku a komplikovaný, nejasný a někdy lavinézní sestup z horního konce do Červené dolinky.  

Vysoké Tatry. Karbunkulový hřeben.

Kompletní hřeben Žeruchovek začíná na sedle Žeruchová priehyba a končí na Kozím štítě.

Žeruchovky stojí přímo nad Brnčalkou (chatou Pri Zelenom plese).

Kozí, Žluté a Jahňací kopky se lezou od Kozího k Jahňacímu štítu. Výhodou je, že z každé štrbiny lze na jednu délku lana slanit do doliny. Z Jahňacího štítu je možné sestoupit turistické cestě (laviny!) nebo po hřebeni do Kopského sedla a obkroužit tak dolinu Bílých ples.

Vysoké Tatry. Zleva slanění ze Zadné Žlté štrbiny, lyžaři na Žltých Kopkách a opřené lyže na Brnčalce.

Od Svišťovky na Kežmarský štít se jde lehce s jedním obtížnějším místem na Kežmarské kopě. Neuhýbejte k Huncovskému sedlu, kde hrozí laviny.

Vysoké Tatry, severní stěna Kežmarského štítu.

Krátké a o něco těžší, ale nádherné hřebínky vedou od Jastrabieho sedla na Jastrabou vežu 3+ a z Baranieho sedla na Spišský štít 3.

Vysoké Tatry. Zleva: Jastrabia veža, Jastrabie sedlo, Karbunkulový hrebeň.

Náročný zimní podnik je Vidlový hřeben. Dlouhá hřebenovka bez možnosti bezpečného ústupu vyžaduje lezení do obtížnosti 4+.

Vysoké Tatry. Kežmarský štít a Vidlový hřeben.

Žlaby a rokle

Na Predné Žeruchové sedlo vede žlab Zaremba-Zarembová, ale jeho letní dvojková obtížnost nic nevypovídá, jak to tam vypadá v zimě. Může tam být čerstvý prašan po pás, že se dá sjíždět na lyžích, ale potkáte tam třeba i sklovitý led nebo ledovou kůru. Je to velmi oblíbená túra sama o sobě, nebo se pokračuje po skalních hřebenech na jednu či druhou Žeruchovku.

Papirusova štrbina 3 je klasický zářez mezi Čierny štít a Baranie rohy. Sestupuje se přes vrchol Čierného štítu.

Chata U Zeleného plesa, vlevo žlab Flaška, uprostřed Černý štít, vpravo Jastrabia věža.  

Weberovka 6 na Nemecký rebrík a případně až na vrchol Malého Kežmarského štítu vede komínem v severní stěně. Dodnes si její přelezení horolezci považují v létě, natožpak v zimě. Obtížnost a rychlost lezení velmi závisí na podmínkách - ideální je ztuhlý sníh a případně led.

Rampy a lávky

Nemecký rebrík 2 křižuje obrovskou severní stěnu Kežmarského štítu. Buď  vylezete do Ušatého sedla a stejnou cestou se vrátíte, nebo pokračujete Medenými lávkami na Lomnický štít. Široká rampa slouží také jako sestupová trasa pro horolezce, kteří lezou ve spodní části stěny. Může být velmi lavinézní. Opatrnosti tady není nikdy dost, což dokazují desítky mrtvých, které má na svém kontě.   

Levá část severní stěny Malého Kežmarského štítu.

Medené lávky 2 na Lomnický štít je vděčná túra v divokých horských kulisách na nejznámější vrchol Vysokých Tater. Sestupuje se po ferátě do Posledné štrbiny a sněhovým žlabem do Medené dolinky a Flaškou na Zelené pleso.

Lomnický štít, Medené lávky.

Stolarczykova lávka 2 na Čierný štít je lehká a dobře jistitelná túra, přestože vede v závratné expozici. Návrat vede normálkou po hřebeni, která se ze shora špatně hledá. 

Stěny a pilíře

Severní hrana 2-3 Kežmarské kopy nabízí krátké a dobře jistitelné lezení. Sestup vede na Svišťovku a po turistické cestě k Zelenému plesu. 

Puškáš 3 na Kozí Kopku je populární krátká skalní cesta s jednoduchou orientací a rychlým návratem přes Východnou Kozí štrbinu. 

Kozí kopka, druhá délka Puškášovy cesty 3 UIAA.

Szczepaňští 4 na Malý Kežmarský štít se lezou po Nemecký rebrík, po kterém se sestupuje. Je to mixová klasika zdejší oblasti, kterou musí vylézt každý, kdo na Brnčalku zavítá. Dole se leze ve sněhu, pak v trávě, následuje skalní délka, poté se traverzuje ledopád a nakonec se musí přelézt uzounká vodorovná lávka.  

Jižní pilíř na Východní Žeruchovku 3, jedno místo 5. I v zimě je možné, že skála zde bude suchá a můžete využít lezečky.

Vysoké Tatry. Kozí štít (2116 m) od Západní Žeruchové věže.

Známá bývala také Korosadowiczova cesta 4 na Kolový štít, ale ta je pro dnešní horolezce daleko, a tak ji leze málokdo. 

Vysoké Tatry, Kolový štít.

Levý Ypsilon 5 na Malý Kežmarský štít je vážná mixová túra klasického střihu, kde využijete odvahu, morál i opatrnost. Jištění si dáte vlastní, nebo použijete staré rezavé skoby. Několik délek se leze po slabých ledových nátecích v nejisté skále.

Superdiretissima 6 A3-A4, volně 8 je odvážná klasika ze 60. let minulého století. Její přelezení je vstupenkou do světa těžkých výstupů ve Vysokých Tatrách.

Ledopády

Dvoudélkové jednodušší ledopády se lezou každý rok pod Svišťovkou a v rokli do Malé Zmrzlé doliny. Známý 7délkový Bocekov ľadopád je bohužel některé roky vyschlý. 

Horydoly.czKDO BYL Abert Brnčal?

Doporučené vybavení

Kromě veškeré horolezecké výstroje a výzbroje, která je nutná k zimního lezení, doporučujeme přibalit pár skob a prchaček, protože ne vždy narazíte při sestupu na připravené slaňovací dráhy. Někdy je potřeba slanit i neplánovaně neznámým terénem, a tyto pomůcky se vám pak budou velmi hodit. 

Nezapomeňte na pár ledových šroubů nejen do ledopádů, ale také s sebou na klasické túry. Nikdy nevíte předem, s čím se tam setkáte a zda právě neočekávaný kus ledu nezastaví váš postup.

Vyplatí se skialpinistické lyže. K většině nástupů se chodí do kopce hlubokým sněhem. Výstupy a návrat ze skal jsou tedy na lyžích rychlé. Navíc když vás přestane bavit lezení, můžete si na lyžích vyšlápnout do některého z mnoha sedel a sjet si ho na lyžích. Také sjezd z chaty nazpátek na autobus je o mnoho příjemnější na lyžích, než když musíte scházet zasněženou cestou pešky.

Horydoly.czHISTORIE: Jak lezli největší klasici?


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

Horydoly.czVYSOKÉ TATRY: Vrcholy, štíty a věže

INFO: Vysoké Tatry na HORYDOLY a Chata Pod Rysmi

MAPA: Hlaváčkova podrobná mapa Vysoké Tatry

Cesty popsali ve svých horolezeckých průvodcích Arno Puškáš (kompletní monografie), Kroutil - Gellner (monografie) a Bobovčák - Jacina (výběrový průvodce).

Horydoly.czHOROLEZECKÝ SVAZ: 100 nejlepších cest II-V v Tatrách

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Lezení na Káčově? Díky. Raději ne!

Lezení na Káčově? Díky. Raději ne!

Lezení na Káčově je opravdu tak zlé, jak se o něm zmiňují nemnozí, kteří ho zkusili? Ano! A stále se zhoršuje. Skála se rozpadá nikoliv pomalu v geologickém času, ale rychle doslova před... celý článek

Řeky AKTUÁLNĚ 2021

Cestovat bez cestovního pojištění je obrovský hazard

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Na jakých řekách se plánují vodní elektrárny?

Na jakých řekách se plánují vodní elektrárny?

V současné době je v plánu 5 nových malých vodních elektráren na řekách, které se intenzivně využívají k vodní turistice. Asociave vodní turistiky a sportu  je ve všech řízení účastníkem a snaží se v této věci prosazovat
Štěchovická přehrada v nafukovacím kajaku

Štěchovická přehrada v nafukovacím kajaku

RIVER GUIDE Nízké a studené podzimní slunce svítí do očí celý den. Plujeme po Vltavě ze Štěchovic na Slapy a zpět. Hluboko pod nám kdysi tekly divoké Svatojánské proudy. Pádlujeme po klidné
Zařizujeme obývací pokoj v provensálském stylu

Zařizujeme obývací pokoj v provensálském stylu

Francouzská Provence je zemí zaslíbenou malířům, zemědělcům, cyklistům a turistům. Všichni víme, že tam voní levandule a maloval tam Cézanne.
Po Labi do Pardubic na podzim

Po Labi do Pardubic na podzim

Tři dny slunečného podzimu na vodě jsme užili na konci října. Pádlovali jsme na nafukovací lodi po Hostivařské přehradě v Praze, po Štěchovické přehradě na Vltavě a nakonec na Labi z Hradce Králové
Černá Studnice, horolezecký úvod do jizerské žuly

Černá Studnice, horolezecký úvod do jizerské žuly

Černá Studnice je hřeben mezi Jabloncem a Tanvaldem. Pro horolezce je vstupní bránou k dobrodružnému lezení v Jizerských horách. Žula je zde přívětivá, pevná a chytovatá.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 6.-9.12. 6.12.
Setkání skialpinistů Dvoračky 10.-12.12. 10.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Malá Úpa, Celnice 10.-11.12. 10.12.
Otužilci - plavání Náchod, Plhov   11.12. 11:30
Praha - Dobříš maraton Praha Běh 11.12.
Race Across America - diashow Mnichovo Hradiště, kino Přednáší Daniel Polman 14.12. 18:00
Ďumbier - začátek lezení
 Nízké Tatry Lezení povoleno 15.12.-28.2. 15.12.
Betlémy - výstava Rosice, zámek  4.-17.12. 17.12.
Vánoční Sázava Krhanice 18.12.
Vánce na zámku - výstava Valašské Meziříčí, Lešná, zámek 28.11.-19.12. 19.12.

Diskuse

výbava vodák Marek, 7.12.2021 17:14, 1 příspěvek
Rozlučka s demagogy Martys, 5.12.2021 17:21, 27 příspěvků
Aneb když má Babiš hodně ... Kuba Turek, 4.12.2021 23:51, 27 příspěvků
Aneb když má Babiš hodně ... Martys, 4.12.2021 19:50, 27 příspěvků
Aneb když má Babiš hodně ... Kuba Turek, 4.12.2021 18:47, 27 příspěvků
Omluva se přijímá Martys, 4.12.2021 18:04, 27 příspěvků
Omluva se přijímá PK, 4.12.2021 16:04, 27 příspěvků
Omluva se přijímá Martys, 4.12.2021 13:56, 27 příspěvků
Omluva se přijímá Horydoly, 3.12.2021 17:03, 27 příspěvků
Omluva se přijímá Linda, 3.12.2021 13:44, 27 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pointa online nakladatelství Horydoly Open, 3.12.2021 12:40
Karin Mack: Pod víčky Horydoly , 1.12.2021 0:27
Na virtuálních charitativ... Horydoly , 30.11.2021 14:20
Tádžikistán na dostřel Ta... Horydoly , 24.11.2021 13:47
Czech Travel Market Horydoly , 21.11.2021 22:51
Re: Koronavirus Horydoly Open, 21.11.2021 1:46
Coronavirus alert level a... Horydoly , 17.11.2021 11:16
Lidem postiženým tornádem... Horydoly , 10.11.2021 15:56