Zasloužené vysokohorské pivo v Tatrách: Brnčála - Weberovka - Vidlák - Lomničák

Zasloužené vysokohorské pivo v Tatrách: Brnčála - Weberovka - Vidlák - Lomničák
Vidlový hřeben proti srsti. Na obzoru Lomnický štít.
Autor snímku Jakub Vlk Vlček
SDÍLEJ:

Láká tě Weberovka, Vidlový hřeben a máš rád pivo? Pak tě jistě napadlo zaskočit na jedno vysokohorské na Lomnici právě tímto směrem. Poprvé jsme so to to pokusili s Ørjanem z Norska v zimě, bohužel jsme to kvůli mlze museli zapíchnout na Velkém Kežmaráku. Koncem loňského léta se nám legendární přechod povedl.

Zasloužené vysokohorské pivo v Tatrách: Brnčála - Weberovka - Vidlák - Lomničák
Komplikovaný štand ve Weberovce.
Autor snímku Jakub Vlk Vlček

Změna předpovědi počasí trochu změnila plány, proto jsme se rozhodli původně dvoudenní přechod vtěsnat do jednoho. Budeme muset máknout, abychom dolezli včas.

Weberovka

Weberovka, ukázková, často vlhká štěrbina přímo uprostřed Kežmaráku, byla poprvé vylezena roku 1932 (Chwascinski, Ostrowski, Stanislavski) a dodnes nedá spát příznivcům výstupů v horách. Když to na ni v zimě přijde, celá se rozklepe a proudy lavin z ní stříkají na všechny strany. Radost pohledět a radno se v těchto chvílích držet v teple Brčály. Lézt jí chceš, když není tak rozvášněná. Je to jedna z nejhezčích zimních cest, které jsem v Tatrách lezl.

Vysoké Tatry, Kežmarský štít, Weberovka.

Nástup

Pozdě večer jsme zaparkovali auto v Bielé vodě (6 E/den; o víkendu jsou tam výběrčí non-stop) a vydali se na noční prohlídku tatranského safari chlubícího se volným pohybem hnědých chundeláčů. Tentokrát jsme žádného nepotkali. Za doprovodu technoparty na Brnčále jsme o půlnoci ulehli ke čtyřhodinovému spánku. Ranní buschovaná noční klečí vyústila po hodince u prvního štandu Weberovky. V zimě mi ten nástup přišel jednodušší.

Výstup

Není čas ztrácet čas, začíná svítat, začínám lézt první délku. K mému překvapení jsou boltované štandy lehce upravené pravděpodobně proženuvší se lavinou. Ze dvou nýtů jeden často visí na řetězu za ten druhý, který je z poloviny vytažený taky. Takové energii se nechceš připlést do cesty.

Víceméně každý štand je vhodné pojistit friendem nebo za skoby zatlučené poblíž. Zvesela skotačíme výš až k těžším délkám, kde se navíc nakumulovaly volné kameny. Jeden jsem poslal Verče do kliční kosti, za což jsem sklidil pramalou pochvalu.

Horydoly.czCLIMBING GUIDE: Mysteriozní Weberovka

Nemecký rebrík, Kežmarský štít, Vysoké Tatry.

Bez dalších obtíží je přelézáme, promotáme se dolezovým korytem a pak už se občerstvujeme na Německém žebříku hledajíce další logické pokračování této nádherné cesty. S čistým svědomím mohu tvrdit, že ve spodní polovině nelze zabloudit, o té druhé se to říct nedá. Nějakým způsobem jsme si to zlehčili a ve 13 hodin jsme stanuli na vrcholu Malého Kežmarského štítu. Celá cesta je psána na 8,5 hodin. Pokračujeme na Kežmarský štít, kde čekáme na lepší viditelnost.

Horydoly.czCLIMBING GUIDE: Německý žebřík nad Zeleným plesem

Nemecký rebrík, Kežmarský štít, Vysoké Tatry.

Vidlový hřeben

Nejtěžší a podle mnohých názorů nejhezčí hřeben v Tatrách spojující Kežmarský a Lomnický štít se pyšní ostrými věžemi trčícími nad Skalnatou dolinou. V našem směru už od roku 1927 (a v opačném dokonce od r. 1906) bylo potřeba překonat prudké slézání, exponované traverzy, několik slanění a místy lezení pátého stupně obtížnosti.

Vzhůru dolů na Vidlák

Po svačině a drobném relaxu na Velkém Kežmarském štítu bylo několik vůdců překvapených, že se ve 14 hodin chystáme Vidlovým hřebenem na Lomnici. Poznámky o bivaku na hřebeni beru s pokorou a s úsměvem vysvětluji, že spěcháme na Lomnici na pivo. Jazyková bariéra mi naštěstí nedovolila moc dlouho se vykecávat a mohli jsme začít slézat dolů.

V jednom popisu stojí, že přechod hřebene je na 2 hodiny až dva dny. Může být… záleží na počasí, znalosti terénu a zkušenostech. Myslím, že bez předchozí znalosti se to za dobrého počasí dá zvládnout kolem čtyř hodin, pokud má člověk trochu čuch pro terén.

Náročnější je první půlka do Vidlového sedla. Občas jsme trochu hledali správnou cestu. Druhá půlka byla už dost intuitivní. Leze se spíš nahoru a v podstatě celou dobu souběžně. Jedno místo bylo dost těžké, háknutí za skobu to vyřešilo. I tak byla znát únava z celého dne lezení, a tak nám hřeben trval zhruba 5 hodin.

V opačném směru, tedy z Lomnice na Kežmarák, je hřeben údajně jednodušší. Možná proto jsme potkávali dost protilezoucích dvojic.

Horydoly.czCLIMBING GUIDE: Legendární Vidlový hřeben po srsti

Vidlový hřeben.

Nahoře se nám podařilo přemluvit číšníka, aby nám do foroty natočil několik piv, než se půjde věnovat hotelovým hostům. Vychutnali jsme si je při západu slunce, než jsme se jali rozbalit spacáky v závětří horní stanice lanovky. Tomu říkám happy end!

Ranní sestup není třeba hrotit, lanovka ze Skalnatého plesa jezdí v 8:30, ale pokladnička otevřela okénko až v 9:00, cena 17 E. Poslední lanovka dolů jezdí v 16:00.

Lanovka Lomnický štít.  

Doporučené vybavení

Lano 2x60 m. Ve druhé půlce Weberovky se leze dost souběžně. Vidlák souběžně na jednom laně, i na slanění stačilo jen jedno.
4 expresky, 5 prodlužovacích expresek ze 60 cm smyčky
5x120 cm smyčky
sada friendů do velikosti 3
přilba, sedák a prsák
tenká péřovka (já mám Sir Joseph Minimis 250)
lehké spacáky na bivak (já mám Sir Joseph Koteka 290)
nepromokavá bunda
žďárák
lékárnička
čelovka + náhradní akumulátor (já mám Fenix HM61R)
čepice, rukavice

Vidlový hřeben.

Horydoly.czVYSOKÉ TATRY: Vrcholy, štíty a věže

Horydoly.czHOROLEZECKÝ SVAZ: 100 nejlepších cest II-V v Tatrách

MAPA: Hlaváčkova podrobná mapa Vysoké Tatry

Cesty popsali ve svých horolezeckých průvodcích Arno Puškáš (kompletní monografie), Kroutil - Gellner (monografie) a Bobovčák - Jacina (výběrový průvodce).


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

Horydoly.cz Lomnický štít na HORYDOLY

Jordánka 2

Medené lávky 2-3

Vidlový hřeben 4-5

Weberovka a Vidlový hřeben proti srsti 5

Orlowski (Stanislawski) 5

Hokejka 6

Kartárikov žlab 40 stupňů

Lanovkou na vrchol

Rozhledy z Lomnického štítu

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Z Grószova ledopádu se vysypala lavina a zabila dva horolezce

Z Grószova ledopádu se vysypala lavina a zabila dva horolezce

AKTUALIZACE Dva polští horolezci zahynuli pod lavinou ve Vysokých Tatrách. Spadla mezi Dolním a Horním Grószovým ledopádem ve Vysokých Tatrách. Tragédii nahlásil třetí člen lezeckého dužstva, který byl také zasypaný, ale... celý článek

Proč je vitamin C tak důležitý?

České hory AKTUÁLNĚ 2022/2023

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Skalnatá chata ve Vysokých Tatrách se po dlouhých desetiletích otevřela pro normální horolezeckou veřejnost. Před tím fungovala jen ze známosti anebo vůbec. Při tom je to jedna z nejstarších turisticko-lyžařsko-horolezeckých chat
Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Mnoho lidí, kteří dojíždění za prací do jiného města nebo jezdí dokonce až do ciziny, často dumá nad tím, kde a jak si hledat levné varianty ubytování. Abychom těmto lidem pomohli,
Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Nejvyšší česká hora Sněžka (1603 m n.m.) převyšuje své okolí o dobrých dvě stě metrů a poskytuje dokonalý kruhový rozhled. Několikahodinová pěší túra za dalekými rozhledy se sem za jasných dní vyplatí.
Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Fascinuje vás myšlenka sportovního sázení v kasinech? Zajímá vás, co se děje v zákulisí? Pokud ano, pak jste na správném místě. V tomto článku vám poodhalíme tajemství, jak funguje sportovní sázení v kasinech.
7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

Peníze jsou jen prostředkem k dosažení našich cílů a mnoho z nás si s nadcházejícím rokem stanovuje předsevzetí, mezi které mnohdy patří také lepší správa financí nebo šetření. Finanční povědomí je zásadní pro to,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 2.-5.2. 2.2.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 2.-5.2. 2.2.
Nepál - diashow Pec pod Sněžkou, Klondajk Přednáší Jan Tráva Trávníček 2.2. 19:00
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 3.-5.2. 3.2.
Chřibské zimní táboření Chřiby 3.-5.2. 3.2.
Zimní táboření Lipnice nad Sázavou, hrad 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Ledová jízda - psí spřežení Pec pod Sněžkou 4.-6.2. 4.2.
Orlický maraton Deštné 4.-5.2. Běžky 4.2.
Zimní plavání v Sázavě Sázava   4.2.

Diskuse

ceny za nocleh Petr, 2.2.2023 12:05, 1 příspěvek
lavina Skiák, 2.2.2023 1:57, 1 příspěvek
Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků
Text – Honza: Michael Beranek, 30.1.2023 20:38, 6 příspěvků
Svět se změnil Honza, 30.1.2023 19:46, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Honza, 30.1.2023 19:39, 7 příspěvků
Svět se změnil Michael Beranek, 30.1.2023 17:43, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 15:11, 7 příspěvků
INU Honza, 30.1.2023 14:14, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19
Všem! Všem! Všem! Bude po... milan šupa, 14.1.2023 19:43
Sraz na Pražském hradě 8.1. Horydoly , 5.1.2023 20:52
Praha na Silvestra: dopra... Horydoly , 31.12.2022 9:42