Malá Fatra na skialpech

Malá Fatra na skialpech
Zuzana traverzuje Kriváň v Malé Fatře.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Slovenský znak zdobí troje hory - Tatra, Fatra, Matra. To je výzva pro každého lyžaře. Vysoké Tatry jsou vhodné pro zkušené horolezce, přejezd Nízkých Tater trvá skialpinistům nejméně týden, Velká Fatra nabízí mírnější terény na běžky a maďarská Matra má sníh jen v kruté zimě. Na pár dní je tedy nejlepší vyrazit do Malé Fatry.

Jak na to

Doprava

Nočním lehátkovým vlakem do Žiliny a autobusem do Štefanové nebo Vrátné. Zpět z Nezabudské - Lúčky u Strečna vlakem do Žiliny.

Informace o pohoří 

Malá Fatra: Krivánska a Lúčanská

Ale pozor! Malá Fatra je sice kapesní minipohoří dosahující výšky jen něco málo přes sedmnáct set metrů, ale nebezpečí při jeho přechodu číhá na každém kroku. Hlavní rizika představují úzký hřeben, převěje, laviny, rychlé zvraty počasí a obtížný návrat do údolí po případné nehodě. Za to ovšem Malá Fatra dokáže dát pohádkové putování vysoko nad strmými srázy s dalekými rozhledy na půlku Slovenska a dlouhé prašanové sjezdy.

Celý hřeben lze za dobrého počasí a po pevném sněhu na lyžích přejet za dva až tři dny. Většinou se však protáhne kvůli silnému větru, sněžení a mlze na dvojnásobek. Spát se dá na chatách, ale rozhodně s nimi nelze počítat, pokud si je neobjednáte dopředu. Na co se tedy lyžaři-turisté mohou těšit?

1. den

Začíná se obvykle ve Štefanové (625 m), kam jezdí ze Žiliny autobus. Procházíme vesnicí a stoupáme do sedla Medziholie (1185 m). Zde se dá dobře bivakovat, v lese jsme chránění před nejhorším větrem. Nejlepší místa najdeme po pravé ruce těsně před sedlem. Z jedné strany se nad námi vypíná rozervaný Rozsutec, kam se dá s cepínem v ruce a pomocí několika řetězů vyjít pěšky, na druhou stranu je vidět prudká lesnatá stráň Stohu.

Máme-li dost času, udělejme si aklimatizační výlet na Osnicu (1362 m). Poznáme, co nás v příštích dnech čeká.

2. den

Lesním průsekem se prodíráme hlubokým sněhem na hřeben, kde nás uchopí vítr a cloumá s námi až na Stoh (1607 m). Své jméno nosí oprávněně, protože je to bezlesý a téměř dokonalý kužel. Po pravém hřbetu žlabu Ritně prudce sjíždíme do Stohového sedla (1230 m). Podíváme-li se zpět, poznáme, že žlab nese své jméno oprávněně. Stoupáme mírně nahoru na Poľudňový grúň (1460 m). Sem dříve vedla sjezdovka. Sjíždíme po ní nejprve dotvrda vyfoukaným svahem, poté po pás v prašanu a nakonec po urolbované sjezdovce k chatě Na Grúni (989 m). Dá se v případě potřeby sjet až do Vrátné doliny a ráno se vrátit lanovkou zpět.

3. den

Vlekem se vyvážíme pod Poľudňový grúň a znovu se na něj škrábeme. Dlouhým hřebenem zvaným Steny (1572 m) se dostáváme na Hromové (1636 m) a na Chleb (1646 m). Výhledy do prudkých srázů pod námi na obě strany jsou ohromující. V mlze nás bezpečně vedou tyče. V jednom místě mezi Hromovým a Chlebem však dvě chybějí. Bohužel je to ve svahu, kde cesta na pár stovek metrů opouští hlavní hřeben, a turisté tady občas bloudí. Z Chlebu se pozvolna sjíždí do Snilovského sedla (1524 m).

Za dobrého počasí stojí za to se na chvilku zastavit a podívat se na obří stěny fatranského Kriváně. Kdo počítá s bivakem, nebo chce stavět stan, ten to udělá pod sedlem u horní stanice lanovky z Vrátné, kdo hledá postel, sjede doleva do chaty Pod Chlebom. Nouzově se dá přespat i na horní stanici lanovky, která je od letoška mimo provoz. Záchod je nedaleko od ní v dřevěné kadibudce.

Malá Fatra v zimě.

4. den

Ze Snilovského sedla vedou tyče pod vrcholem Kriváně (1709 m), ale turisté si jeho špičku obvykle nenechají ujít, protože je v Malé Fatře nejvyšší. Přes Pekelník (1609 m) a sedlo Bublen (1510 m) prudce sjedeme pod hřeben Koniarky. Zde končí tyčové značení. Pokud tady není vyjetá hluboká stopa, je nutné hodit lyže na záda, vzít do ruky cepín a obezřetně vyrazit nafoukaným hřebenem šířky sotva dvou stop. Pokud nehrozí laviny, obvykle se travezují východní svahy vlevo od hřebene. Pomalu se tak propracujeme na Malý Kriváň (1671 m). Z něho sjíždíme žlabem, který bývá často sněhem a větrem vymodelovaný tak, že připomíná snowboardovou U-rampu. Poskytuje pěkné lyžařské zážitky, ale často se tu padá.

Zleva podjíždíme široké sedlo Priehyb (1462 m) a víceméně po rovině se vezeme vlevo pod skalami Stratence (1512m ). Stezka vede v létě přímo po vrcholech skal nad námi, ale na lyžích se držme raději pod nimi. Po chvíli se ocitneme v úzkém skalnatém sedélku Vráta (1462). Z něho pokračujeme namáhavě stále vlevo podél skal až na Suchý (1468 m) a z něho prudce dolů k chatě Pod Suchým (1075 m), nebo zkusíme uhnout vpravo. Budeme-li mít v tomto případě štěstí, narazíme při sjezdu panenskou přírodou na vodorovnou vrstevnicovou cestu, která nás rychle a elegantně dovede k chatě. Za dobrého počasí je ze sedélka vidět lesní průsek, kterým prochází.

5. den

Na konci týdne už zbývá jen sjezd k Váhu. Pokud je hodně sněhu, je zajímavé vyrazit lesem po letní turistické značce přes zříceniny Starhradu. Ten plnil obranné úkoly na cestě podél řeky do doby, než byl postaven větší, pohodlnější a níže umístěný hrad Strečno na protějším břehu. Dnes je to první místo, kde lze rozdělat oheň.

Od Starohradu nás čeká poslední prudký sjezd a několik desítek minut bruslení po loukách podél vody až na železniční zastávku ve Strečně. Pokud zvolíme obvyklejší variantu, sjedeme od chaty zásobovací cestou podél potoka. Počítejme však s tím, že na tvrdším nebo dokonce ledovatém sněhu budeme na úzké cestě z prudkého kopce těžko brzdit. A dole ve Strečnu budeme cítit všechny svaly na nohou.

Horydoly.cz Slovenské hřebenovky pěšky

Belianské Tatry - Skalné Vráta
Belianské Tatry - Ždiarska Vidla 
Bílé Karpaty
Bukovské vrchy
Chočské vrchy a Malá Fatra
Malá Fatra na jaře
Malá Fatra nonstop
Malá Fatra Lúčanská
Nízké Tatry - východ (Kráľova hoľa)
Nízké Tatry - tábořiště na hřebeni
Roháče na jaře
Vysoké Tatry - přes sedla
Okolní hory
POLSKO: Bieszczady 

 

 

Horydoly.cz Slovenské hřebenovky na lyžích

Zimní romantika na východě
Slovenské Rudohorie
Nizké Tatry - východ (Kráľova hoľa)
Nizké Tatry - centrální část (Ďumbier a Chopok)
Nizké Tatry - západ (Chopok)
Nízké Tatry - hřeben na těžko
Malá Fatra - hřeben na těžko
Malá Fatra - centrální část
Malá Fatra na jaře
Malá Fatra - Belské lúky
Velká Fatra - Rakytovský hřeben na těžko
Velká Fatra - Rakytovský hřeben s přespáním na chatách
Velká Fatra - Rakytovský hřeben na lehko
Velká Fatra - Klačianský hřeben
Velká Fatra - Krížňanský hřeben
Velká Fatra - Křížňanský hřeben
Velká Fatra - Ľubochnianský hřeben

Vysoké Tatry
Roháče
Okolní hory
UKRAJINA: Zakarpatská Hoverla
POLSKO: Bieszczady - Rawka


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

Doporučené vybavení

Lavinové vybavení: vyhledávačsondalopata - nezapomeňte se předem informovat na lavinovou situaci
Skialpinistická výbava: skialpové lyžeskialpové hole, skialpové pásy, skialpové botylyžařské brýle, přilba (dle uvážení)
Turistická výbava: batoh 50 lčelovkamapalékárničkaoutdoorový mobilopalovací krém
Teplé oblečení: čepicekalhoty a bundanávleky na boty2 páry rukavicfunkční prádlodvoje ponožky, fleece nebo softshell
* Peníze, doklady, pojištěníkompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera.
* Horké pití v termosce a jídlo na 5 dní
Kempovací výbava: stan nebo bivakovací pytelspací pytel, karimatka, vařič, nádobí, náhradní oblečení, teplé ponožky, zapalovač nebo křesadlo, hygienické potřeby.

Nízke Tatry v zime.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

18 let a nic

pán turek

Reaguj
No pán turek by mal tie krčmy navštevovať asi častejšie ako hory, dostal by tam po tých svojich múdrostiach zopár krát po papuli a možno by sa konečne umúdril!
 • Autor Martin
 • Datum a čas 13.4.2006 16:10
Reaguj
Re: Re: pre opatrnych!!!???
ako tak tu citam tuto burlivu debatu, neda mi sa nevyjadrit. par raz som hreben presiel, cely i casti, oboma smermi. ved som z martina. a par raz ma zaskocilo niekolko otrhov priamo na hrebeni. niekedy som si myslel, ze hreben je isty, len bacha na vankuse a preveje. taketo odtrhy som videl na stenach, presne v stope, mozno polmetrovy odtrh na vysku, asi tak 3 mozno styri roky speat. pekne laviny padaju zo stohu vsetkymi smermi, za upozornenie mi pridu tie do doliny bystricky,kde som videl odtrhy len tak na obluk od hrebena , tak bacha pri zlyzovavani do medziholia, netahat to moc doprava, a raz som videl pekny odtrh i zo stohoveho sedla na sever. maly krivan detto do doliny k velkemu. ale vsetko zavisi na lavinovej situacii a trocha toho rozumu.
 • Autor brblos
 • Datum a čas 29.3.2004 11:47
Reaguj
Re: Díky
Za ty dveře se fakt omlouvám, dorazil jsem na horní stanici lanovky v noci za velmi silného větru sněžení a mlhy. Vyrážel jsem ze zázrivé a šel jsem po hřebeni na Chatu pod Chlebom, ale v tom počasí to za sedla pod hromovým nešlo a odbočku za Chlebom jsem minul. Mimochodem těch tyčí tam chybí spousty a v mlze po tmě je to opravdu zážitek. Protože jsem mířil na chatu neměl jsem sebou spacák a v hale dost protahovalo. Jestě jednou se omlouvám.Čau Petr
 • Autor Petr
 • Datum a čas 24.3.2004 16:09
Reaguj
pipaky/laviny/bezpecnost
Suhlasim s Janom ze pipaky, sondu a lopatu treba brat na kazdy zimny vylet do kopcov kde hrozia laviny, len by som chcel podotknut za pipak, sonda a lopata predstavuju pasivnu bezpecnost a nezamedzia spusteniu laviny. Predtym ako sa niekto vyberie do oblasti ohrozenej lavinami by si mal aspon zbezne prestudovat danu problematiku, zucastnit sa na niektorom z lavinovych kurzov a hlavne nerobit zo seba majstra sveta. Ked horska sluzba vyhlasi napriklad lavinovy stupen 1, este to neznamena ze je pobyt v horach co sa tyka lavin bezpecny. Opatrnost a este raz opatrnost. A hlavne neist do hor za kazdu cenu - najma ked je zle pocasie, len kvoli tomu ze som si to naplanoval a zaplatil niekde ubytovanie. Vtedy odporucam radsej navstivit miestnu krcmu.
 • Autor mirec
 • Datum a čas 10.3.2004 21:42
Reaguj
Re: Re: pre opatrnych!!!???
Sam si si to napisal na plne usta. Presne z toho dovodu, ze v pruseri mozes byt nuteny zlyzovat bohviekade. Spominas si este na vlastnu "Apokalypsu v Malej Fatre?" :-)
Reaguj
Re: Re: no neviem neviem
Takze v slovenskych horach je viac Cechov ako Slovakov a preto maju viac urazov??? Genialna logika! K tomu skutocne niet co dodat. Gratulujem autorovi k naprostej absencii sebareflexie...
Reaguj
pipaky
myslim si ze pipaky, lopatu sondu treba nosit na kazdu, opakujem na kazdu skialpovu turu, kua chlapi, nebolo uz dost nestastia za posledne mesiace. konkretne vystup z medziholia na stoh zastup zo sucheho, na hrebeni byvaju nafukane preveje
 • Autor jano
 • Datum a čas 9.3.2004 19:55
Reaguj
Re: pre opatrnych!!!???
Můj osobní názor je, že pokud půjdeš po hřebeni, jak jsem ho popsal, nehrozí za normální situace nijaké velké lavinové nebezpečí. Jsem velkým zastáncem pípáků, ale v případě hřebenovky Malé Fatry je nepokládám za zcela nezbytné. Kdo si je vezme, ovšem není posera!!! Může se stát cokoliv - jen co sjedeš z hřebene, jsi v lavinézním terénu. (Jestli nesouhlasíš, mohl bys sem vypsat lavinově nebezpečná místa?)
Reaguj
pre opatrnych!!!???
naozaj sa mi zda az tragikomicke,ked niekto nazve taketo vybavenie pre opatrnych. hlavne ked si spomenieme na minuly tyzden pri hincovom plese...
 • Autor miso
 • Datum a čas 9.3.2004 07:14
Reaguj
Celkem 21 příspěvků v diskuzi


Krušné hory AKTUÁLNĚ 2024

Krušné hory AKTUÁLNĚ 2024

JULIUS MEINL Nejdelší a nejrozlehlejší hory v České republice najdete na severozápadě. Přečtěte si krátké zprávy z Krušných hor, Krušnohoří a Podkrušnohoří.... celý článek

Chromá v Řeži, tradiční lezecká linka za Prahou

Olympiáda na míru: Warner Bros. Discovery představila novinky v aplikacích a slibuje nevídané možnosti personalizace

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Digitální nomádi: 12 tipů, jak pracovat z dodávky

Digitální nomádi: 12 tipů, jak pracovat z dodávky

Digitální nomádství je stále oblíbenější způsob života lidí, kteří chtějí kombinovat práci s cestováním. Pro dobrodruhy může být zpracování zakázky z dodávky skvělým jobem, protože nabízí flexibilitu a svobodu. Je to jejich životní
Jak vybrat správné výživové doplňky

Jak vybrat správné výživové doplňky

V posledních letech se zájem o zdravý životní styl výrazně zvýšil. Lidé se více zaměřují na prevenci a hledají optimální způsoby, jak podpořit své zdraví a vitalitu. V tomto kontextu hrají výživové doplňky klíčovou roli.
Sirupy do koktejlů snadno připravíte doma

Sirupy do koktejlů snadno připravíte doma

Ve spoustě koktejlových receptur se objevují sirupy. Nejčastěji ten základní, z cukru a bez další příchuti, ale některé koktejly můžete oživit i ochucenými sirupy. Pokud rádi dotahujete své mixologické umění do posledního detailu
TEST Barefootové pohorky Xero Scrambler Mid II

TEST Barefootové pohorky Xero Scrambler Mid II

Kotníčkové barefootové boty Xero Scrambler Mid dobře poslouží jako pohorky ve středních horách typu Fagaráš, Vysoké Tatry nebo Severní Vápencové Alpy, a také jako obuv pro volný čas v chladnějším jaru či
Tandemový seskok: Jak probíhá a proč ho zažít

Tandemový seskok: Jak probíhá a proč ho zažít

Představte si, jaký to je pocit, když stojíte na okraji letadla, cítíte adrenalin proudící celým tělem a vítr se vám opírá do tváře. A pak najednou vyrazíte volným pádem vstříc oblakům.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Sudety MTB - cyklomaraton Polsko, Karpacz 22.-26.7. Horská kola 22.7.
Kanufest Roudnice, vodácký kanál 26.-28.7. 26.7.
Šumavský cyklomaraton Zadov Horská kola 27.7.
Za čest krále Sovinec 27.-28.7. Hradní slavnost 27.7.
Pohár povodí Ohře Doubí Vodácký maraton 27.7.
Pojizerský kros Bradlec Běh 27.7.
Parním vlakem Českým rájem Turnov Nostalgický vlak 27.7.
Den Ohře Kadaň, Střelnice 27.7.
Krušnoman Triatlon Most, Matylda   28.7.
High Jump Hřiměždice 2.-3.8. Skoky do vody 2.8.

Diskuse

skkkthax pills, 25.7.2024 7:59, 1 příspěvek
Уголовное дело №121014000... Jeffreyseift, 25.7.2024 7:56, 15 příspěvků
ygmvogld generic, 25.7.2024 5:49, 12 příspěvků
dzsxi yoxgs qzbrs ivermectin cheap, 25.7.2024 5:42, 118 příspěvků
cdbturjj medication, 25.7.2024 3:03, 118 příspěvků
Klasiky dobře Kladivo, 24.7.2024 11:24, 1 příspěvek
INU Honza, 24.7.2024 8:44, 1 příspěvek
Zapomenutá celebrita Michael Beránek, 22.7.2024 22:06, 1 příspěvek
INU Honza, 19.7.2024 14:00, 8 příspěvků
Zajímavé novinky. Honza, 18.7.2024 10:05, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Dovolená na vodě ve střed... Horydoly Open, 21.7.2024 2:16
Zpravodaj akcí ve střední... Horydoly Open, 21.7.2024 2:07
Opět bude vyprodáno Horydoly , 16.7.2024 12:52
Příroda jako lék Horydoly , 16.7.2024 2:25
Cestování zvyšuje rizikov... Horydoly , 11.7.2024 13:53
Parním vlakem Českým rájem Horydoly , 9.7.2024 23:09
Sex ve třech zažívá boom Horydoly , 27.6.2024 13:58
Barefoot pro volný čas Horydoly , 26.6.2024 12:38