Dali jsme Velkou Fatru na lyžích

Dali jsme Velkou Fatru na lyžích
Lyžaři na hřebeni Velké Fatry.
Autor snímku Petr Čert Svoboda
SDÍLEJ:

Když jsem na Križnou ve Velké Fatře vystoupal v létě před několika lety, přísahal jsem, že se sem musím jednou vrátit v zimě na lyžích. Tak to bylo, když smícháte trempa s lyžařem.

Dali jsme Velkou Fatru na lyžích
Veľká Fatra, Smrekovica.
Autor snímku Petr Čert Svoboda
Jak na to

atmos1.jpg

Dalo to spoustu práce. Především jsem musel sestavit tým, neboli přemluvit ostatní, aby si pořídili skialpy.

Přejezd Velké Fatry je pro mnohé borce dětská záležitost, ale nám se líbil a naše poznatky se mohou hodit ostatním při plánování podobných akcí.

Králova studňa je skanzen

Vyrazili jsme ve čtyřech, což je podle mě ideální počet. Start byl domluven z Vysočiny na čtvrtou hodinu ranní. Do Ružomberoka jsme dorazili právě na odjezd autobusu směr Staré Hory. Ze Starých Hor jsme šli v botách dva kilometry do osady Turecká odkud po sjezdovkách na pásech na Križnou.

Převýšení jsme nastoupali hnedle tisíc metrů. Někteří z nás pošilhávali po točících se kolech vleků, ale to se nedělá, že?

Překrásné pohledy na zapadající slunce nás provázely při sjezdu k horskému hotelu Králova studňa. Kdo nevěděl, do čeho jde, jen valil oči. Jedním slovem skanzen, ale zaplať pámbů za takové zařízení. I teplá voda nakonec tekla. Určitě nemají jednoduché se uživit.

Velká Fatra.

Dlouhý den na Smrekovici 

Druhý den nás čekala sedmihodinová trasa. Naše rychlost se shodovala s časovými údaji v mapě. Za celý den jsme potkali jen skupinu tří Slováků a jedné Češky. Ta nám s ohníčky v očích sdělila: "Já tady nesmím mluvit." Teprve po delší době nám došlo, že se jedná o narážku na vtip o lavinách a Češích.

Na Smrekovicu jsme dorazili ztahaní a hladoví. Ono při deseti stupních pod nulou a fujavici se ani moc odpočívat a piknikovat nedá.

Do Ružomberoku stále dolů 

Třetí den nás hory poctily sluncem zalitými výhledy na Malou Fatru, Vysoké Tatry a Nízké Tatry současně. Stačilo se otáčet na podpatku. Příjemný byl také dvouapůlkilometrový sjezd z Malé Smrekovice, na který jsme si sundali pásy. Do té doby jsme je na hřebeni neodlepovali.

Sjezd do Ružomberoku jsme řešili po sjezdovkách, což možná byla chyba, protože od dolní stanice lanovky jsme museli po ledovaté silničce znovu do kopce a podle mapy vedla běžecká trasa až do města.

Hory nám ukázaly hned několik druhů počasí. Dalo by se jet i na běžkách, ale skialpové vybavení je rozhodně lepší a pohodlnější.

Časový rozvrh byl při variantě použití auta výhodný. Jen v prostřední den bylo potřeba pohnout, ale to je dáno vzdáleností mezi ubytovnami. Chata pod Borišovom také ubytovává, ale na obě strany je to příliš blízko.

Doporučené vybavení

Batoh 40 llyžařská výzbroj (skialpy, telemarky + pásy, hůlky, boty), nepromokavá a prodyšná bunda a kalhoty, čepice, funkční prádlo, rukavice, mapa nebo GPS, busola, nůž, jídlo na tři dny, pití v termoscečelovkalékárničkamobilbivakovací pytel, tmavé brýle, krém proti slunci, peníze, doklady. Lavinové vybavení (pípák, lopata, sonda) obvykle potřeba není, stejně jako není nutná přilba. Jde se po bezpečném hřebeni podél zimního tyčového značení.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Tiez sa mi to paci
My jsme to šli se sněžnicema (na zádech) skrz dolinu Túfna od stanice Harmanec jaskyňa přímo na Kráľovu studňu, krásná cesta, pak jsme spali pod hotelem u vodárny ve zbytku baráku (snad stáj nebo chlév) na půdě. A nejlepší noc byla na sedle Skaľna alpa, sice foukalo trochu víc, ale bylo tam krásně. Je to asi7 nebo 8 let zpátky.
Reaguj
Krizna...
chlopi, je to sice pekne makat do kopca, ale ja si radsej kupim hodinovy alebo dvojhodinovy listok, zalyzujem na hornov vleku, nalepim pasy a ficim dalej... aspon sa clovek viac zvezie... hodinovy myslim 90 a dvoj 170 Sk je myslim si super cena... a na Lisku sa da prist aj autom... na jar to tam byva aj tak uz bez snehu, a vetsinou od konca marca slapemdo pol kopca po blate.. juzny svah, jarne slnko da zabrat...
  • Autor skialpinista
  • Datum a čas 23.2.2006 08:07
Reaguj
Lanovka nevyhraje
Také jsem často závodil s lanovkou a mnohdy byl i rychlejší. Jak přibyla létak tak lanovka bývá nahoře dříve než já, ale stejně je to moje vítězství.
Reaguj
vleky
..a když chvátáte,tak zrovna na tu Lišku mám takovej dojem je to po svých rychlejší:)
  • Autor horn
  • Datum a čas 18.2.2006 19:49
Reaguj
Tiez sa mi to paci
Podla mna je to sympaticke, ze ste si to vyslapali po vlastnych. Co sa tyka toho, ze ked uz na lyziach tak potom inde, tak specialne v pripade Kriznej to moze byt trocha problem, to sa potom musi ist bud rovno zo Starych hor cez Majerovu skalu (zeby to bolo zrovna super na lyziach?) alebo kadejakymi potencialne dost lavinoznymi terenmi z Tureckej. Krizna je vo vseobecnosti jeden z najlavinoznejsich kopcov na Slovensku, tam to moze hucat dost casto. No a kedze by ste sa zrejme cestou hore bavili po cesky, tak clovek nikdy nevie...
  • Autor karci
  • Datum a čas 18.2.2006 16:01
Reaguj
Re: Re: mechanizace
Mozna tudy slapou kvuli tomu klettru.ale prijde mi hodne uhozene slapat po sjezdovce na Turecke na Lisku, kdyz vedle mne frci vlek.To si radsi dam 5 jizd za puldenni jizdenku a pak nalepim pasy a pofrcim dal.Nemam nic proti slapani, tam kde nic neni.
Reaguj
Re: Re: mechanizace
Beztak. Taky to tak dělám. Myslím to pachtění se pod lanovkou :)))
  • Autor Přípluv
  • Datum a čas 17.2.2006 15:06
Reaguj
Re: mechanizace
Blbec nebo blázen - ono to pro někoho zní stejně. Každoročně vylezou stovky lidí na Dachstein. Od jihu se lze vyvézt lanovkou na Hunnerkogel a pak relativně bez potíží za 90 minut se můžeš koukat z vrcholku. Ale najdou se blázni, co pod tou lanovkou funí v suti a pak lezou po kletteru, aby zdolali těch 1000 výškových metrů. Lezou prakticky přímo pod lanovkou, cesta to je jištěná, neextrémní, žádný velký zářez do pažby. Jsou to všechno blbci?
  • Autor husky
  • Datum a čas 17.2.2006 14:03
Reaguj
mechanizace
Tam kde je mechanizace, je dobre ji pouzit.pripadal bych si jako blbec, kdybych slapal na pasech po sjezdovce.Kdyz uz, tak jinudy
Reaguj
Re: To se nedělá?
Mně naopak ta věta "... to se nedělá .." pohladila po duši. Ještě se najdou správňácký blázni. Skvělé.
  • Autor husky
  • Datum a čas 17.2.2006 09:08
Reaguj
Celkem 11 příspěvků v diskuzi


registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Jindřichův Hradec: starobylý zámek a nádherné město

Jindřichův Hradec: starobylý zámek a nádherné město

V Krkonoších nebo třeba na Orlíku bude v létě každý! Hledáte místo, kde si v létě odpočinout a zároveň se nebudete muset probojovávat davy? Jindřichův Hradec vás překvapí!
Cyklomaratony pro každé kolo 2025

Cyklomaratony pro každé kolo 2025

AKTUALIZACE S dlouhými závody na horských kolech se doslova roztrhl pytel. Bikemaratony jsou stále populární nejen mezi profesionálními závodníky, ale přijíždějí na ně i tisíce amatérů. Od března do října si lze
Stěhování firmy je citlivá logistická operace

Stěhování firmy je citlivá logistická operace

Stěhovací službu obvykle vnímáme, jen když se stěhujeme do nového bytu. Jenže daleko více se stěhují firmy. Do nových objektů se přesouvají kanceláře, dílny, obchody i celé továrny.
Kde hledat levné letenky?

Kde hledat levné letenky?

Sníš o cestování po Evropě nebo světě, ale ceny letenek ti způsobují závrať? Neměj obavy, levné lety jsou na dosah ruky, pokud víš, kde a jak hledat. V tomto článku prozradíme osvědčené způsoby,
Proč se vydat na lyže do Obertauern?

Proč se vydat na lyže do Obertauern?

Právě teď: Stav sněhu v údolí (1740 m) 90 cm, na kopci (2313 m) 140 cm. Otevřeno všech 26 lanovek a vleků. Cena denní permanentky (dospělý/junior 17-19/dítě 6-16): 65/49/32,50 EUR.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Neznámá země Zlín 22.-30.4. Cestovatelský festival 22.4.
Flora - veletrh Olomouc 24.-27.4. 24.4.
COTTM - veletrh Čína, Peking 24.-26.4. Cestovní ruch 24.4.
Trentino Film Festival Itálie, Trento 25.4.-4.5. Horské filmy 25.4.
Padání - bouldering Žihle 25.-27.4. 25.4.
Hory a mesto - festival Bratislava, Devín 25.4. 19:00
Zeltschau - výstava stanů Německo, Langenzersdorf, Seeschlacht 25.-27.4. 25.4.
Deň otvorených dverí v železničnom depe Bratislava, hlavná stanica Nostalgický vlak 26.4.
Prague Bike Fest Praha, Výstaviště Holešovice 26.-27.4. 26.4.
Porubajk - cyklomaraton Ostrava, Poruba Horská kola 26.4.

Diskuse

Как зайти на настоящий Кр... Jamesdazy, 25.4.2025 7:02, 4 příspěvky
Kraken!? Инструкция по вх... zebehen, 25.4.2025 4:59, 4 příspěvky
Kraken!! Обновлённые ссыл... zebehen, 25.4.2025 4:28, 4 příspěvky
Ссылка на Кракен через To... Michealgap, 25.4.2025 4:22, 4 příspěvky
Telegram - займы онлайн м... Mfosheasync, 25.4.2025 3:42, 120 příspěvků
Tohle by mě zajímalo Janča, 24.4.2025 23:25, 4 příspěvky
Kežmarský Janča, 24.4.2025 23:19, 4 příspěvky
Tohle by mě zajímalo PK, 24.4.2025 22:48, 4 příspěvky
Kežmarský skutr, 24.4.2025 22:19, 4 příspěvky
šunt Horydoly, 24.4.2025 17:05, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Trhy na Mariánském náměst... Horydoly , 19.4.2025 2:52
Velikonoční speciály potě... Horydoly , 19.4.2025 2:49
Velikonoce v jižních Čechách Horydoly , 19.4.2025 2:44
Přihlaste se na Zažít měs... Horydoly , 17.4.2025 2:28
Shrnutí lyžařské sezony 2... Horydoly Open, 16.4.2025 18:28
Re: Pražský veletržní areál Horydoly , 10.4.2025 0:45
Jak Bosch eBike Systems s... Horydoly , 7.4.2025 11:00
Špindlerův Mlýn startuje ... Horydoly , 5.4.2025 0:33