Češi ignoranti naštvali horskou službu v Alpách. Za zbytečný zásah chce půl milionu

Češi ignoranti naštvali horskou službu v Alpách. Za zbytečný zásah chce půl milionu
Noční akce na Kleinglockner zachránila život třem českým horolezcům.
Autor snímku Bergrettung Kals
SDÍLEJ:

Hodně draze vyjde lehkovážnost a nezodpovědnost tři Čechy - Marka a Petra Dismana, a Jana Kreisingera, kteří se i přes varování vydali na náročnou túru v jižním úbočí nejvyšší rakouské hory Grossglockner nad ledovcem Ködnitzkees, píše deník Kleine Zeitung.

Češi ignoranti naštvali horskou službu v Alpách. Za zbytečný zásah chce půl milionu
Záchranáři museli vyrazit na Glockner na lyžích, jak bylo špatné počasí.
Autor snímku Bergrettung Kals
Jak na to

Nezapomeňte na pojištění! Tři čeští horolezci byli zachráněni na Grossglockneru. Byla to nedbalost? Za záchranku dostanou od záchranné služby účet. Ten může dělat až 20 000 €. Hodinová sazba se pohybuje kolem 1000 €. Zda to byla hrubá nedbalost, bude asi rozhodovat soud. Záchranná operace byla velice obtížná a náročná, v hlubokém sněhu a za velice špatného počasí. Horolezci byli zachráněni po 15 hodinách. Náklady budou muset zaplatit ti tři nebo jejich pojišťovna.

Rakouská horská služba a tamější policie vyčíslili náročnou záchrannou misi na 20 tisíc eur (přibližně 494 tisíc korun). Navzdory velmi nepříznivé předpovědi počasí a po dlouhé osmihodinové noční jízdě se v pátek ráno horolezci vydali na náročnou túru z Kalsu po ledovci Ködnitzkees a dál mixovou jižní stěnou Grossglockneru. Před půlnocí si na pokraji sil zavolali pomoc. Do akce bylo nasazeno 13 záchranářů, policisté a psovodi. Záchranná mise trvala 15 hodin. Muselo být použito speciální 200 metrů dlouhé lano.

Strašné počasí podle předpovědi 

V 6:15 h opustili Kals. Pršelo, vál silný nárazový vítr. Teplota postupně klesla na -9 stupňů Celsia a déšť se změnil na silné sněžení. Vývoj počasí odpovídal předpovědi. Přesto trojice překonala ledovec a lezla roklí v pravé čísti jižní stěny Kleinglockneru. Domnívali se, že lezou prvovýstup. V noci již nemohli nahoru ani dolů. Zavolali o pomoc na tísňovou linku ve 22:42 h. Záchranná výprava vyrazila z Kalsu po půlnoci. Záchranáři na lyžích se pod české horolezce dostali okolo 5:00 h a lokalizovali je ve výšce 3500 m n.m. Nakonec je vytáhli nahoru na Kleinglockner (3770 m) a sestoupil s nimi na chatu Erzherzog Johann (3454 m). Po odpočinku sešli k Lucknerhaus.    

Dvojčata (40 let) a jejich parťák (57 let) nakonec vyvázli bez zranění, byli pouze lehce podchlazení, napsal deník Kronen Zeitung.

Horydoly.czHORSKÝ VŮDCE: Jsem naštvaný na české turisty (publikováno 2008) 

Grossglockner.

Tyrolská horská služba si náklady naúčtuje v plné výši. V tomto případě, kdy se na akci podílelo více než deset záchranářů, se paušálně započítají hodinové sazby, které v regionu činí přes 1000 eur (24 600 korun). Pro českou trojici to znamená více než 15 tisíc eur (369 tisíc korun). Dalších 5500 eur (135 300 korun) by se mohlo připočítat za nasazení alpské policie. Zásahu se účastnil jeden její horský vůdce a z Klagenfurtu byl vyslán policejní vrtulník. Ten se musel nakonec kvůli špatnému počasí vrátit, ale ve vzduchu byl 1,5 hodiny. Za hodinu nasazení alpských policistů si policie účtuje 20 eur, za policejní vrtulník 60 eur za minutu. Alpská policie si účtuje operace pouze v případě hrubé nedbalosti. To v případě trojice Čechů hrozí. Nerespektovali totiž varování, které vydává tamější meteorologická služba, a ignorovali předpověď, která hlásila extrémně nepříznivé počasí.

Deník Kleine Zeitung píše, že záchranáře po vyčerpávajícím zásahu naštvalo chování Čechů. "Nebyla tam ani stopa po nějakých výčitkách, či pocitu viny. Byli spíše toho názoru, že to k horám patří a při takových výstupech se to může stát," píše deník s odkazem na záchranáře.

Čechům mastný účet za jejich záchranu nejspíše pokryje pojištění, protože byli členy alpského spolku, uvedla tisková agentura APA.

Grossglockner.

Co říkají zachránění horolezci? 

Poněkud jinak viděl svoji záchranu Marek Disman. Podrobně to popsal na specializovaném webu Lezec.cz:

- nešlo o skialpovou túru, nýbrž o mixové zimní lezení s přístupem pod stěnu na skialpech

- nevyrazili jsme po 8 h cesty, nýbrž po cca 5 h spánku ve stanu v Kalsu

- nevyrazili jsme za hustého sněžení, nýbrž za polojasna s viditelností na několik kilometrů a bez jakýchkoliv srážek

- v den našeho výstupu i následující den po bivaku byl pro jižní stěnu Glockneru a okolí platný 2. stupeň lavinového nebezpečí (mírné)

- věděli jsme, že počasí se v noci zhorší a následující den napadne až 30 cm, ale naším plánem byla cca 350metrová linie v přiloženém obrázku, kterou jsme plánovali pohodlně stihnout do večera i se sestupem

- nedohledali jsme, že by tato linie byla dříve vylezena, a tak z našeho pohledu šlo o plánování prvovýstupu

- stav ledu a sněhu uprostřed stěny a horních pasážích nebyl dobrý, a tak výstup zabral déle, než jsme čekali, obtížnostně šlo o M5/WI4+

- po vylezení celé plánované cesty jsme nenašli sestupový žlab na ledovec Ködnitzkees, a tak jsme se rozhodli neriskovat a postupovat vzhůru k hřebeni normálky a sestoupit po ní

- na sněhových platech pod vrcholem Kleinglockneru jeden člen týmu ztratil mačku, a tím okamžikem bylo extrémně rizikové postupovat dál i kamkoliv sestupovat

- proto jsme zavolali 112 s tím, že prosíme o doporučení jak postupovat, zejména s ohledem na to, že přes noc a následující den má padat nový sníh

- po dohodě se záchranáři jsme si vykopali bivak, ve kterém jsme přečkali noc

- s týmem záchranářů jsme po celou noc telefonicky komunikovali, poskytli své souřadnice a průběžně informovali o našem aktuálním stavu

- ráno k nám sestoupili záchranáři z hřebene normálky a pomohli nám na hřeben pomocí dvousetmetrového fixního lana

- následně jsme s týmem záchranářů sestoupili na E. J. Hütte, z ní přes feratu na ledovec, odkud jsme sjeli na lyžích zpátky k parkovišti

- na výstup jsme byli plně vybaveni, dostatek teplého oblečení, vybavení pro mixové lezení, čelovky, jídlo i lavinové vyhledavače

- nikdo neutrpěl zranění, omrzliny ani jinou újmu

- všichni tři máme platné pojištění Alpenverein 

Podrobněji se o záchranné akci rozpovídali bratři Dismanovi v rozhovoru pro magazín Reportér.


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

Horydoly.cz Grossglockner na Horydoly

HOROLEZECTVÍ Hoffmannsweg (Hofmannova cesta)

HOROLEZECTVÍ Alter Kalser Weg (Stará Kalská cesta)

HOROLEZECTVÍ Stüdlgrat (Stüdlův hřeben) a Stüdlgrat (reportáž)

HOROLEZECTVÍ Pallavicini Rinne (Pallaviciniho kuloár)

SKIALPINISMUS Lyžařské túry

SKIALPINISMUS Vorderer Bärenkopf

LEDOVÉ LEZENÍ Johannisberg a Bärenkopf

TURISTIKA Romariswandköpfe

TURISTIKA Ledovec Pasterze

CYKLISTIKA Hochalpenstrasse a V sedle na Grossglockner

BEZPEČNOST Jsem naštvaný a Lezecká neštěstí a Blázni ve světě a Málo ledu na Glockneru

HORSKÁ SLUŽBA Na Adlersruhe havaroval vrtulník

DOPRAVA Frézy čistí Hochalpenstrasse

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

to je machrování

Jací dva kluci dělají reklamu Horydoly, prosím?

Reaguj
to je machrování

Kubo, neměl bys zaplatit ty těm klukům, když dělají takovou reklamu to tvýmu bulváru? Je pravda, když bys sem nenapsal takový sračky, proklikovost by byla menší, ale stejně, díky nim ti roste sledovanost.

 • Autor Z.p.
 • Datum a čas 24.1.2024 19:27
Reaguj
to je machrování

nechme kuchaře kuchařem, já jsem měl na mysli záchranku Prachtelových z půlky stěny (promočených a po ztrátě vybavení). s jakým pěkným blahosklonným despektem to popisuje Harrer v Bílém pavoukovi a jak to bylo "doopravdy".

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 15.1.2024 09:15
Reaguj
to je machrování

to je historka z konce padesátek a spekuluje se, jestli to byla pravdivá historka nebo jestli to nebyla jen úlitba zdejšímu režimu, aby soudruha horolezce ještě někdy někam pustili. samozřejmě kuchař se zibrínem museli místnímu četnictvu připadat jako úplní exoti - v nejtužší studené válce, z komunistického koncentráku, s chudičkým předpotopním vybavením....

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 13.1.2024 05:51
Reaguj
to je machrování

Myslím, že tehdy se odevzdávaly klíčky od auta místnímu četnictvu, aby bylo na zaplacení téměř jisté záchranky.

Reaguj
to je machrování

mimochodem, jak byste milí diskutéři označili nějaké ty historky světových či tuzemských alpských es současnosti a minulosti? kupříkladu třeba legendární záchranu jisté manželské dvojice ze stěny eigeru?

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 12.1.2024 13:08
Reaguj
to je machrování

to jistěže souhlasím. dostanu-li se do situace, kdy musím volat pomoc, je selhání. ale menší, slhání je, když mě sundávají celého, zdravého a jen s pocuchanými nervy, než když mě sundávají (sbírají) zraněného (mrtvého). kolikrát už mě bylo házeno lano, když jsem vlezl někam, kam jsem neměl, a kolikrát už jsem to lano někomu házel já. 

vlézt někam na co (ať už vlivem mé výkonnosti nebo aktuálně panujících podmínek) nemám je jednoznačně chyba. zavolání pomoci včas je návrat do reality zdravého rozumu.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 12.1.2024 11:00
Reaguj
to je machrování

No já se osobně jsem se tedy nerozplýval. Když musíš volat horskou službu a nemůžeš si pomoci sám, tak už jsi něco fakt hodně podělal.

Reaguj
to je machrování

ale samozřejmě se tomu dalo předejít. třeba strávením toho dne ve vířivce. ty neděláš chyby? já ano.

srovnej prosím se záchrankou jednoho velmi šikovného moravského horolezce a jeho spolulezkyně z velké tatranské severní stěny ve fakt mizerných podmínkách. loni? předloni?

jak se všichni rozplývali, že tak to má být, že v případě, že zjistíme, že podmínky jsou drsnější než jsme čekali, je lepší zavolat pomoc včas, a nepouštět se do ztřeštěného hrdinství.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 12.1.2024 09:23
Reaguj
Celkem 14 příspěvků v diskuzi


registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Kněžívka, lezecká skalka u letiště Václava Havla

Kněžívka, lezecká skalka u letiště Václava Havla

CLIMBING GUIDE Letošní skalkařskou sezonu jsme zahájili 17. března na Kněžívce u pražského Letiště. Loňskou jsme ukončili 27. prosince na nedaleké Dynamitce na břehu Vltavy. Obě patří do seriálu Kick&Climb - přijedeme na koloběžkách, vylezeme
Jak si vybrat nejlepší stránku na sázení pro české hráče?

Jak si vybrat nejlepší stránku na sázení pro české hráče?

Chcete si užít spoustu zábavy při sázení bez jakýchkoli problémů? Pak si musíte vybrat tu správnou sázkovku. Ne všechny totiž nabízí stejnou úroveň služeb a příležitostí.
Fejfar dál vládne běhu na Petříně

Fejfar dál vládne běhu na Petříně

Vůně a obrazy kvetoucích třešňových stromů jako při májové premiéře před deseti lety vytvořily kulisy Trailu Praha i v půlce března. Místy vysvitlo teplé sluníčko, běželo se i kolem líbajících se milenců u sochy
Výbava na hory na dluh? Někdy dává smysl. Jenže kdy?

Výbava na hory na dluh? Někdy dává smysl. Jenže kdy?

Pořídit výbavu na hory, s sebou obnáší značnou vstupní investici. Když přidáme ještě cenu ubytování, skipasů a vůbec cest za lyžováním, jsme na vyšších desítkách tisíc, které se v osobním rozpočtu nemusí podařit
Malý Javorový štít, nepříjemná zimní hřebenovka

Malý Javorový štít, nepříjemná zimní hřebenovka

Zase jsme jednou naběhli na připravené vidle! Přelezli jsme celý hřeben Malého Javorového štítu ve Vysokých Tatrách. Místo očekávané lehké vyhlídkové túry jsme absolvovali těžký celodenní boj je skálou, trávou

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Island - diashow Mladá Boleslav, Škoda muzeum Přednáší Martin Loew 18.4. 19:00
Tourbusiness - veletrh Bělorusko, Minsk 18.-20.4. 18.4.
Dunajec - otvorenie vodáckej sezóny Červený Kláštor 19.-21.4. 19.4.
Speleoforum Sloup 19.-21.4. 19.4.
Bratislava - Vídeň Bratislava Koloběžkový závod 20.4.
Predator race Monínec 20.-21.4. 20.4.
Svätojurský cyklomaraton Svätý Jur Horská kola 20.4.
Bajkonur - orientační závod na kolech Pikovice Scorelauf dvojic MTB 20.4.
Sázava - historická plavba Horka 20.4.
Kamenice - rafting Plavy 20.-21.4. 20.4.

Diskuse

owameqxe 40 mg lisinopril, 18.4.2024 22:27, 1 příspěvek
bkkqtmaq generic tadalafil medication, 18.4.2024 22:18, 1 příspěvek
Nedej na nějaké rádobychy... Michael Beranek, 18.4.2024 17:34, 10 příspěvků
Prostě nehoda Horydoly, 18.4.2024 11:52, 10 příspěvků
Prostě nehoda EH, 18.4.2024 11:41, 10 příspěvků
Marťan se zastyděl? Lyžař, 18.4.2024 10:27, 10 příspěvků
Marťan se zastyděl? Prkoš, 18.4.2024 10:16, 10 příspěvků
Test test, 16.4.2024 18:32, 1 příspěvek
Jazyk Veronika, 15.4.2024 18:53, 10 příspěvků
milovníku cizích termitů PK, 15.4.2024 18:16, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23
Re: Praha Kuba Turek, 8.4.2024 18:13
Re: Praha Horydoly Open, 8.4.2024 18:09
Re: Divoká Šárka Kuba Turek, 6.4.2024 19:21