Pročesejte brdské Hřebeny
Kdekdo jezdí za outdoorovými zážitky nepříčetně daleko. Někdo bydlí na samotě a má je tak říkajíc pod jednou střechou. Pražané jezdí do Brd. Možná, že právě tam se zrodil první pravý – tehdy ještě československý – tramp. Situaci trochu komplikovaly vojenské újezdy a výcvikové prostory, agilní mužíčci Lesní správy a podobně.
Internet
Outdoor: www.horydoly.cz/brdy
Vlastivěda: www.brdy.info
Vojáci: www.vojujezd-brdy.cz
Zprávy: www.nasebrdy.cz
Dnes je to zaplaťpánbůh o něco lepší. Jenom vojáci mají pořád půlku Brd zabranou pro sebe.
Přijměte naše pozvání do nekonfliktní severovýchodní části Brdské vrchoviny, jež Hřebeny se zove.
Nejedno nádobíčko
Spousta Pražanů, jež mají ve svém majetkovém portfoliu nějakou tu chatičku v Brdech, jezdí vlastně sem, na Hřebeny. Dobře dělají.
Jednak to mají hodně blízko, jednak mohou využít nejedno outdoorové nádobíčko. Turistika je základ. Pokud do batohu přibalíte věci na lezení, uděláte jen dobře. A pokud to celé pojmete jako cykloturistický výlet, bude vám též přáno.
Některé lesní cesty mají překvapivě kvalitní asfaltový povrch, kterým by se klidně mohla chlubit i bruslařská dráha.
Černolické Čertovy skály
Možná jste také byli párkrát zalézt na skalkách u Černolic, aniž byste tušili, že jste svou několikaminutovou jízdou vlakem Českých drah do Dobřichovic vlastně zavítali do Brd.
Skalky u Černolic patří k nejstarším cvičným horolezeckým terénům. Z toho kromě jiného vyplývá, že skála je skutečně hodně uklouzaná. Některé z cest jsou kvalitně odjištěné lepenými skobami a kruhy, jiné je lepší dojistit vlastními prostředky.
Křemencové bloky poslouží k lezení středně zdatným borcům (cesty od obtížnosti II po VII, těch méně náročných je většina). Stačí zmínit cesty jako Jižní rys, Panikář nebo Kazatelna a každý lezec bude hned vědět, že se opravdu vyznáte.
O kousek dál od Čertových skal je k dispozici ještě nově objevená skalka Slepucha.
Duchovno a zelňačka
Prakticky hned pod touto chráněnou přírodní památkou vede červená turistická značka, která se táhne po celém hřebenském hřebeni.
Po šestikilometrovém šlapání lesíkem vás uvítá Skalka – místo plné křesťanské duchovnosti, klobásek a úžasné domácí zelňačky. Zalesněný vrchol nese na svých bedrech barokní kostelík, který málem padl za oběť důlní činnosti.
Na místě najdeme citlivě zrenovovanou křížovou cestu a kapli. A v neposlední řadě také občerstvení s venkovním ohništěm, kde si můžete zakoupeného buřta sami opéct. A k tomu se třeba pokochat krásným jižním výhledem na Mníšek.
Čunčí huba
Tři kilometry dále po červené najdete obrovské seskupení chat Na Rovinách. Tady můžete svlažit vyschlý ret v pověstné restauraci Čunčí huba – U Dernerů, nebo se pokochat zdejším skládkovým unikátem.
Oblíbenému bezdomovci tady darovali zánovní obytný přívěs a udělali z něj správce skládky. Od té doby zde vládne pořádek a recyklační řád.
Babka v převisu
Pokud už budete na Skalce, možná si ještě rádi uděláte malou odbočku k pověstné Babce. Ze Skalky to půjde nejrychleji po zelené a následně modré (asi 4 km).
Bílý skalní útvar byl odpradávna oblíbenou trampskou noclehárnou. Zdejší převisy dávají velkorysý prostor nejednomu trempíkovi vyhýbajícímu se nepřízni počasí. A lezcům zase poskytují manéž pro jejich extrémní vystoupení (někdy i výstupy).
Mnoho různých zákoutíček dodá přiměřený druh napětí i v případě, že s sebou nemáte lezečky a lano. Na nižší skalky můžete bez obav pustit i svoje děti.
Čtyři kola špatná, dvě dobrá
Už z Prahy ze Smíchovského nádraží, nebo až ze Zbraslavi můžete sledovat cyklostezku mířící na jihozápad, na Hřebeny. Ta vás protáhne Černolicemi, Skalkou i Rovinami. A komu to bude málo, může po hřebenovce pokračovat přes Kytín, Stožec a Plešivec až do Hostomic.
Příjezd do Brd pro cykloturisty hodně ulehčí cyklobusy z Prahy a Příbrami.
Pro nakažené bílou nemocí dodejme, že už za půl roku se tu budou prohánět turisté na běžkách.
Diskuse
Diskuze k článku
Ostrava!!! bruslí na Benešově náměstí
Žaloba: horolezec nechal umřít přítelkyni na Grossglockneru
Nejčtenější články
Solvayovy lomy, oblíbené vápencové lezení mezi Prahou a Berounem
Vánoční čas na jihu Čech rozzáří tisíce světýlek
Oberpfälzer Weihnachtsmärkte einfach zauberhaft
Praha každý den, každou hodinu, každou minutu: město k objevování
Podzimní Třístoličník nabízí úchvatné výhledy na Šumavu i Alpy
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
| Krkomen | Špindlerův Mlýn, Brádlerovy boudy | 8.-12.12. Přírodní víceboj družstev | 8.12. | |
| Perly architektury Starých Strašnic - exkurze | Praha, Waldes | 8.12. | 13:00 | |
| Ještě jsme neskončili - diashow | Praha, Aero | Přednáší Jan Trávníček a Jiří Langmajer | 8.12. | 19:00 |
| Piolets d´Or | Itálie, San Martino di Castrozza | 9.-12.12. Vyhlášení nejlepších horolezců | 9.12. | |
| Ďumbier - začátek lezení | Nízké Tatry | Lezení povoleno 10.12.-28.2. | 10.12. | |
| Lidové zvyky doby adventní - přednáška | Praha, Trmalova vila | Přednáší Pavel Bureš | 11.12. | 14:00 |
| Mezinárodní den hor | OSN | 11.12. | ||
| Zimní táboření Klondyke | Lipí | 13.-14.12. | 13.12. | |
| Vánoce na starém městě | České Budějovice, Panská ulička | 14.12. | ||
| Živý betlém | České Budějovice, Piaristické náměstí | 16.12. | 17:00 |
Diskuse
| 7кей казино - турниры и д... | Ronaldlamma, 8.12.2025 6:20, 120 příspěvků |
| купить iphone стерлитамак | Thomasdor, 8.12.2025 6:11, 15 příspěvků |
| iphone купить | Rodneymup, 8.12.2025 5:53, 15 příspěvků |
| rutorcoolfldlmrpalkmfklw3... | Michaelpouct, 8.12.2025 4:52, 15 příspěvků |
| Logs Market | PassLeakbrurn, 8.12.2025 2:04, 11 příspěvků |
| Im extremen Fels | Paulse, 7.12.2025 11:24, 1 příspěvek |
| hospoda U Mařeny | Krčil, 5.12.2025 16:27, 8 příspěvků |
| Dagger GTX | XXX, 5.12.2025 10:45, 3 příspěvky |
| Tržnice | Honza, 4.12.2025 14:36, 2 příspěvky |
| Kajak | Kajakář, 4.12.2025 13:05, 3 příspěvky |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| Přihlaste se na veletrh c... | Horydoly , 2.12.2025 14:36 |
| Horský festival Expedície... | Horydoly , 1.12.2025 13:45 |
| Horský festival Expedície... | Horydoly , 1.12.2025 13:44 |
| Vánoční prodejny Pilsner ... | Horydoly , 26.11.2025 2:23 |
| Czech Travel Press - valn... | Horydoly , 26.11.2025 2:04 |
| Movero Barefoot | Horydoly Open, 21.11.2025 10:31 |
| PVA Letňany | Horydoly Open, 21.11.2025 10:26 |
| Re: Regionální muzeum Mělník | Horydoly Open, 21.11.2025 10:23 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH