Další video zhlédněte na YouTube Horydoly. Na výběr jsou speciální kanály Lezení - Lyžování - Turistika - Vodní sporty - Cyklistika - Koloběžky - Zajímavosti ze světa.

Botič teče z Práčů do Záběhlic

Populární pražský potok Botič čas od času zvedne hladinu (po staročesku botí) a stává se dravou říčkou. Podívejte se na stav vody, když přehrada Hostivař vypouští 4 kubíky za vteřinu a na hostivařském vodočtu nastoupá voda do 80 centimetrů. Vody teče přibližně tolik, jako když se na podzim koná vodácké splutí Rio Biotičo

Podívejte se na Meandry Botiče, které protékají přírodním parkem Trojmezí mezi zámkem Práče, zámkem Záběhlice a Hamerským rybníkem

Zahájení turistické sezony 2021

Jaká bude letošní turistická sezona, co chystá na podporu cestovního ruchu státní agentura CzechTourism a Ministerstvo pro místní rozvoj? Jak se na ni připravuje Horská služba, Klub českých turistů a Agentura ochrany přírody a krajiny? 

Bábek je Králem cyklistiky 2021

Dráhový cyklista Tomáš Bábek se stal letošním Králem cyklistiky. Zopakoval svůj úspěch z roku 2017. Druhý skončil silničář Josef Černý. O třetí a čtvrté místo se podělili rovným počtem hlasů biker Ondřej Cink a silničář Mathias Vacek.

ČEZ Jizerská 50

Každý může pomáhat pohybem! V loňském roce jste podpořili 301 projektů za 23 879 466 Kč, moc děkujeme. Pojďme se do toho opřít i v novém roce,ať už chůzí, během nebo třeba na běžkách, pomáhat pohybem může každý.

Nejvyšší umělá lezecká stěna měří 360 metrů

Známí skalní a závodní lezci Janja Garnbret a Domen Škofic vylezli ve svém domovském Slovinsku nejdelší cestu na nejvyšší umělé stěně světa. Byla vytvořena na odstaveném komínu uhelné elektrárny Trbovlje v údolí řeky Sáva.

Parametry jsou impozantní: 360 m, 13 délek, obtížnost 7b až 8b+. 

Podrobnosti o výstupu čtěte anglicky: Slovenian duo scale the tallest chimney in Europe which scales 360 metres high

Řidiči sněžných skútrů se v Krkonoších perou se stráží přírody

O pomoc s identifikací řidiče sněžného skútru žádá Správa Krkonošského národního parku. Řidič skútru napadl strážce přírody ve službě v pátek 22. ledna u Strážného. Policie ČR řeší věc jako podezření na trestný čin násilí vůči úřední osobě. Jakékoliv informace, které by pomohly k jeho odhalení, zavolejte na linku 158 nebo napište na e-mail rdrahny@krnap.cz  Strážce národního parku se do střetu se skútry dostal během služby vícekrát. Nad Dolním Dvorem se pokusil zastavit 2 z 5 skútrů vyjíždějících z lesa. Řidiči na výzvu nereagovali, najeli na strážce a ujeli. U chaty Ferra na něj další řidič dvakrát zaútočil pěstí.

Romantický Botič v zimě

Když na údolí Botiče sedne nevlídné zimní počasí, trvá to obvykle dlouho. Z mělkém lučinatém údolí se drží chlad, vlhko a námraza. Mlžná laguna se vytváří v místech, kde populární pražský potok vtéká do Hostivařské přehrady. Taková divočina jako by ani nepatřila do moderní metropole. 

Po pravém břehu přehradní nádrže vede okolo laguny terénní cyklotrasa A23 a zároveň oblíbená červená turistická značka do Průhonic. Za velké vody se sem dá připlout z Průhonic na kajaku, za nižší vody se dávají kajaky na vodu v Petrovicích. V létě sem lze zajet na paddleboardu od Hostivařské přehrady. Přímo u cyklostezky funguje kiosek U Břehu, dříve do bývala stejnojmenná hospoda. Nedaleko staví autobusy městské dopravy v Newtonově ulici.

Tři králové ukončili Vánoce

Vánoční svátky jakožto oslava narození Ježíše Krista skončily dnes na Tři krále 6. ledna (Boží křtění svíčky). Nejenže domácnosti v tento den odstrojí stromečky a dojedí cukroví, ale k tomuto datu se vážou staré pranostiky:

* Pokud je vidět hodně hvězd, bude dobrá úroda brambor.

* Jestli je přes den jasno, dobře urodí pšenice.

* Padají-li mokré sněhové vločky, bude úrodný rok.

* Je-li větrno, bude dobrá úroda.

* Není-li od Tří králů až do Matěje (6. kedna - 24. února) obměku, bude obilí na sýpkách až po střechu. 

* Kdo se vykoupe v ledové vodě, bude po celý rok zdravý.

* Komu v kruhu rodinném nejdřív zhasne zapálená svíčka, ten opustí tento svět jako první. Komu nebude hořet jasným plamene, bude těžce nemocný.

* Je-li na Boží křtění měsíc v úplňku, toho roku lze očekávat povodně.

* Hvězdnatá tříkrálová noc znamená, že se budou se rodit beránci, býčci, kozlíci a chlapci.

Na Boží křtění se láme zima, což poukazuje mnoho úsloví: Již nás mrazy nepoplení, minulo tě Boží křtění. Na Tři krále zima stále. Na Tři krále měkko máme. Na Tři krále mrzne stále.Tři králové mosty staví, nebo je boří. Tři králové pouštějí vodu na pole.

K astronomiii se odkazují další úsloví: Na Tři krále o hodinu dále. Na Tři krále o krok dále. Na Tři krále o skok dále. Na Tři krále zima stále, mnoho hvězd a o skok dále.

Dárkové poukazy Daily Adventures na lezení a feráty

Follow Your Dreams! Následuj své sny. Nabízíme individuální i skupinové kurzy lezení pro děti i dospělé po celé České republice i v zahraničí. Naučíte se s námi lézt na umělé stěně i na skále, zvládnete ferátu a slackline. Dárkové poukazy mají neomezenou platnost a zasíláme je bezodkladně e-mailem. Vánoce nezmeškáte, ať si nadělíte vybraný kurz pod stromeček sami, nebo ho věnujete svým nejbližším.

Bibliographie od Alexe Magose

Skalní lezec Alex Megos v létě přelezl cestu Bibliographie ve známé vápencové oblasti Céüse ve Francii. Teď se můžete podívat na film z jeho přelezu. Cesta má obtížnost 9c a je tedy srovnatelná na celém světě jen se Silence, kterou v Norsku vylezl Adam Ondra před 3 lety. Alex Megos zdolal svoji cestu stylem PP, tedy poněkud méněcenným způsobem, kdy měl v jištění předem umístěné expresky. Potřeboval na nácvik 60 dní. Bibliography je stěnová linie vpravo od legendární Biographie 9a+.

Nejčtenější články

Zeman se omluvil válečnému zločinci, že umožnil ukončit řádění jeho srbských soukmenovců

Zeman se omluvil válečnému zločinci, že umožnil ukončit řádění jeho srbských soukmenovců

OSOBNÍ VZPOMÍNKA Vystupujeme s kamarády turisty v Tarvisiu po půlnoci z autobusu. Dohadujeme se, kde přespíme. Míříme přes Predil do Julských Alp. Najedou se vynoří ze tmy rodina, mluví slovinsky. Utekla přes toto
Slavní freerideři Canavari a Letey zahynuli v lavině na Mont Blanc

Slavní freerideři Canavari a Letey zahynuli v lavině na Mont Blanc

ČERNÁ VDOVA Lavina na francouzské straně masivu Mont Blanc zabila dva extrémní freeridery. 20. května zemřeli Alfredo Canavari a Alessandro Letey. O den dříve přišli o život pod lavinami další místní lyžař a bývalý záchranář z Chamonix.
Jak na klidnou a pohodovou dovolenou? Třeba i díky maličkostem!

Jak na klidnou a pohodovou dovolenou? Třeba i díky maličkostem!

Pomalu se blíží léto a s ním dlouho očekávaná dovolená! Náš mozek potřebuje nové podněty, my potřebujeme pozitivní emoce a tělo odpočinek se sluncem. Nicméně každému z nás vyhovuje jiný typ odpočinku. Pro
Nejlepší překvapení k výročí: stříbrné náušnice jsou milý dárek!

Nejlepší překvapení k výročí: stříbrné náušnice jsou milý dárek!

Nalezení krásného a jedinečného dárku k výročí může být docela náročným úkolem. Vaše výročí je období, kdy se můžete pozastavit a zamyslet se nad svým vztahem: jak je ten vztah pro vás důležitý,
Je použitý telefon dobrým nápadem na dárek pro dítě?

Je použitý telefon dobrým nápadem na dárek pro dítě?

V životě každého dítěte nastane okamžik, kdy by chtělo mít svůj vlastní telefon. Musí to však být úplně nový telefon přímo z obchodu? Je použitý model dobrým nápadem na dárek?
 Výber tatranských stien: Vysoké Tatry - zima

Výber tatranských stien: Vysoké Tatry - zima

Třetí díl výběrového horolezeckého průvodce Vysoké Tatry je zaměřený na zimní lezení. Horolezci v něm najsou doporučené snahové kuloáry, zmrzlé stěny a hřebeny a také vybrané ledopády. Autorská dvojice Marián Bobovčák - Marián Jacina
Tragický běžecký závod na 100 km v Číně

Tragický běžecký závod na 100 km v Číně

ČERNÁ VDOVA 12 % běžců, kteří se zúčastnili stokilometrového vytrvaleckého závodu v Číně, zahynulo.  

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 16.-19.6. 16.6.
ITE - veletrh Hong Kong 17.-20.6. Cestovní ruch 17.6.
Po stopách Rudolfa II. Lhota 17.-20.6. Dogtrekking 17.6.
Staré odrůdy třešní - výstava Praha, Dům ochránců přírody 17.-19.6. 17.6.
Budějovice - Praha České Budějovice 18.-20.6. Vodácký maraton 18.6.
Lezecký kemp pro ženy Tisá 18.-20.6. Vedou Edita Vopatová a Lucie Hrozová 18.6.
Jihlava - splutí Mohelno 19.6.
Krakonošův cyklomaraton Lomnice nad Popelkou Horská kola 19.6.
Stelvio Marathon Itálie, Passo Stelvio Běh 19.6.
Slavnost královny Johanky Rožmitál pod Třemšínem 19.-20.6. 19.6.