Další video zhlédněte na YouTube Horydoly. Na výběr jsou speciální kanály Lezení - Lyžování - Turistika - Vodní sporty - Cyklistika - Koloběžky - Zajímavosti ze světa.

České dráhy jsou rejdištěm dezolátů. Chcete s nimi jezdit?

České dráhy označují samy sebe za národního dopravce. Nedokáží však ochránit ve vlacích nejzákladnější hygienu, slušnost a konec konců ani státní zájem. Hloupé urážky Ukrajinců ve stylu ruské propagandy se chopil jakýsi dezolát a popsal fixou interiér příměstského vlaku z Prahy do Benešova.

Mucha v Obecním domě

Nevýznamnější secesní umělec Alfons Mucha vystavuje v nejlepší secesní budově Obecní dům Praha. Alfons Mucha je synonymem pro umělecký styl belle époque neboli art nouveau čili secese. Základem sbírky iMucha jsou ikonické plakáty, které dal dohromady bývalý nejlepší světový tenista Ivan Lendl. Dnes patří soukromým korporacím, které se sdružily do nadace. Raději nepátrejme, kdo je opravdovým majitelem Muchových děl. Mnohá jména si pamatujeme z novinových reportáží o gangsterech, ekonomických podvodech, defraudacích, úplatcích, vybuchujících automobilech, zmizelých bílých koních a podvodné privatizaci. 

Horydoly.cz Alfons Mucha na Horydoly

Alfons Mucha v digitálním věku
Slovanská epopej v digitální podobě
Nostalgie na Novém světě
Pražská informační služba prosazuje secesi
Poznámky z Paříže
Kalendář 2014 Žena a kolo
100+1 osobností a bicykl

Jarní lyžařský sjezd ze Zbojnické chaty

Sjezd ze Zbojnické chaty ve Vysokých Tatrách je nejkrásnější na jaře. Podívejte se, že dlouhou horskou trasu si užijí dobří skialpinisté i začátečníci.

Horydoly.cz VIDEO VYSOKÉ TATRY sjezdy z horských chat: Zbojnická chata a Téryho chata a Popradské pleso a chata Pri Zelenom plese

Kněžívka - Pravý údolí kout

Pěkná čtyřka po vlastním jištění vede na skalní věžku Kněžívka nedaleko pražského letiště Václava Havla. Jaké další cesty na skálu vedou, popisuje CLIMBING GUIDE Kněžívka.

Lavinový update 2023-2024

Nejnovější poznatky o lavinách prezentoval rakouský Alpský spolek do zimní sezony 2023-2024. Ve vídeňské sportovní hale se konal každoroční Lawinenupdate, který pořádal Österreichischer Alpenverein. Podívejte se na kompletní videozáznam.

7 zámků v Moravském krasu

Blansko bylo přeneseno ze Starého Blanska 1431 biskupským manem Mikulášem z Vážan. První zaručená zmínka o tvrzi však pochází až z roku 1532, kdy Jan Skála z Doubravky prostavěl 900 zlatých. Přestavbu na renesanční zámek dokončil 1604 Jan Žalkovský ze Žalkovic. Za třicetileté války byl poškozen a opravili ho Gellhornové, kteří zde sídlili od 1694. Zadlužili ho a museli 1766 prodat Salmům kteří sídlili v Rájci a blanenský zámek používali jako letní sídlo. 1818 zámek vyhořel a hrabě Hugo František Salm ho nechal opravit do dnešní podoby. 1969 proběhla rekonstrukce a od té doby zde sídlí Muzeum Blanenska.

Na Starém Blansku stál již sto let kostel svatého Martina, který nechal postavit olomoucký biskup Jindřich Zdík, syn kronikáře Kosmy a jeho ženy Božetěchy. Poblíž kostela byla premonstrátská tvrz, jejichž řád Zdík do českých zemí v polovině 12. století povolal.

Farář Remigius za časů tatarského vpádu jezdil na bělouši a poskytoval útěchu umírajícím a uděloval jim poslední svátost. Když Tataři vpadli do osady, uprchli blanenští občané do lesů nad strání Mošny, táhnoucích se k Brnu. Do vylidněného Blanska přijel templářský rytíř Damián navštívit svého bratra Remigia. Tlupa Asiatů jej ale obklíčila a nastal boj. "Blahoslavená Matko Boží, pomoz mu uniknouti!" padl na kolena Remigius. Zatímco se farář modlil, ostatní premonstráti spustili lano z okna tvrze a templáře vytáhli do bezpečí. Ten pak předal dary ze Svaté země: zlatý kříž s rubíny, perlami a smaragdy, s ostatky apoštola Petra, trn z Kristovy koruny v alabastrové dóze se zlatým kováním a křišťálovou schránku s vonnou myrhou.

Když byla tvrz téměř vyhladověna, Damián sedl na Remigiova koně a vyjel pro pomoc. Tataři ho objevili, pohanský meč zabil bělouše, občané Blanska se znenadání vyřítili z lesa. Pomohl jim zázrak - nebe zatmělo, hrom burácel a blesk ozářil oblohu, z oblohy se snesli bílí rytíři s rudými kříži na pláštích a štítech. Tatarská krev tekla proudem a louka se pokryla mrtvými pohany. Damián byl však smrtelně raněn. Zádušní mši za něj sloužil sám biskup Bruno ze Schauenburku. Od té doby má Blansko ve znaku kamennou věž Svatomartinské tvrze. 

Boskovice je empírový zámek, který postavil František Xaver Ditrichštejn 1826. Součástí je jízdárna, skleník a rozlehlý park. 1856 ho získal rod Mensdorff-Pouilly. 1950 do něj bylo umístěno Muzeum Boskovicka. 

Kunštát je gotický hrad přestavěný na renesanční zámek, později klasicistně upravený. Kunštát nechal postavit Kuna ze Zbraslavi a Kunštátu 1279. Hrad získala 1414 poděbradská větev rodu, konkrétně Heralt z Kunštátu a Líšnice, poručník Jiřího z Poděbrad. 1521 hrad koupil Vilém z Pernštejna. 1529 jej prodal Janu Černčickému z Kácova a ten hrad přestavěl na zámek. Přes několik dalších majitelů se Kunštát dostal do majetku Honrichsů, kteří mu dali 1800 současnou podobu ve slohu klasicismu. 1912 se správy velkostatku ujal jediný potomek komtesa Františka Leopoldina Marie. Ta vstoupila do Kongregace sester Těšitelek Božského srdce Ježíšova a 1939 převedla zámek na kongregaci. 2005 byl Kunštát zpřístupněn veřejnosti.

Letovice byla dřevěná Bořitova tvrz, kterou přestavěl na kamenný hrad asi Heřman z Letovic po 1250. Hrad je písemně doložen až 1360, kdy se majiteli stali páni z Letovic a Ronova. 1424 ho zničili husité. 1446-1505 vlastnili polovinu hradu a panství pánové z Lomnice a druhou polovinu pánové z Boskovic. Pak jej plně ovládli Boskovičtí a hrad prošel důkladnou gotickou přestavbou. Hrad postupně procházel rukama Hardeků, Thurnů, švédských vojsk, Bruntálských z Vrbna, hraběnky Erdëdy, hraběnky Elišky z Náchoda a konečně ostřihomského arcibiskupa Jiřího Szelepczenyi, jenž z něho udělal zámek. 1820 upravila zámek do dnešní empírové a pseudogotické podoby rodina Kálnoky z Köröspataku. Gustav Kálnoky byl 1881-1885 ministr zahraničí Rakouska-Uherska. Zámek je aktuálně na prodej, ale zůstává otevřený pro veřejnost.

Lysice stojí na místě vodní tvrze pánů z Kunštátu z doby okolo 1300. Renesanční zámek byl postaven koncem 16. století za Pernštejnů a Černčických. Barokní přestavbu zařídil 1711 hrabě Antonín Amatus Serényi. Poté zámek koupil Jan Leopold z Ditrichštejna, který jej o několik let později prodal rodu Piatiů. Na počátku 19. století získali Lysice Dubští z Třebomyslic. K areálu patří okrasná zahrada, oranžerie, kolonáda a skleníky. Za socialismu byl zámek zpřístupněn veřejnosti.

Rájec nad Svitavou byl postaven v místě tří středověkých tvrzí, které byly pobořeny nejprve okolo 1400 za markraběcích válek mezi lucemburským markrabětem Joštem a jeho bratrem Prokopem a posléze 1431 padly za oběť husitům. 1464 získali rájecké panství Drnovští z Drnovic. Obnovili jednu tvrz v gotickém stylu a poté  1570 nechal vynikající hospodář a nejvyšší dvorský sudí markrabství moravského Bernard Drnovský z Drnovic sídlo přestavět na renesanční zámek. 1756 zámek zničil požár. Vzhledem k tomu, že ho těsně před tím vyženili Rogendorfové, kteří žili ve svém brněnském paláci, zůstal zámek v troskách.

1763 koupil zříceninu hrabě Antonín Karel Salm-Reifferscheidt, hofmistr Marie Terezie a zároveň vychovatel Josefa II. Reprezentativní sídlo postavil ve slohu na pomezí rokoka a klasicismu. Inspiroval se v letních sídlech francouzské šlechty doby Ludvíka XVI. 1949 byl zámek zpřístupněn veřejnosti. Zámecké zahradnictví se od 1973 specializuje na kamélie, neboť sem byly převezena vzácná sbírka kamélií z Průhonic. 

Velké Opatovice stojí na místě malé tvrze, kterou 1699 přestavěl na skromný barokní zámeček Jiří Markvart z Vězník. Na odvodněných bažinách vznikl zámecký park. 1757 nechal hrabě Karel Otto Salm-Neuburg zámeček zbourat a postavil pozdně barokní stavbu, která stojí dodnes. Od 1934 zámek vlastní obec, která do něj nastěhovala obecní úřad a obecní školu. 1973 vyhořela jižní část zámku a byla stržena. V zámku sídlí městský úřad, banka a soukromé firmy. V moderní dostavbě je umístěno Moravské kartografické centrum.

Turnov, brána Českého ráje

Turnov je brána do Českého ráje. Pro turisty je důležité, že jím prochází Zlatá stezka Českého ráje. Vodáci splouvají skrze město Jizeru. Horolezci mají na dosah Hruboskalsko a Suché skály. Cyklisté vyrážejí na Ještědsko-kozákovský hřbet.

Město má 14 tisíc obyvatel. Zakládají ho ve 13. století Markvarticové. Snad zároveň s dominikány, kteří zde měli postavit klášter, ale ten zatím nebyl nalezen. Okolo 1300 je město rozděleno mezi markvartické potomky. Lemberkové získávají Hrubý Rohozec a Valdštejnové Turnov. Posléze je vystřídá další markvartická větev Vartenberkové.  

1424 vtrhává Jan Žižka do nedalekého Valdštejna, obsazuje Turnov a do základů vypaluje klášter. Paradoxně se po husitských válkách vrací katolík Jindřich z Vartenberka, aby 1438 své panství prodal kališníkovi Janu Čapkovi ze Sán. Majetek opuštěného kláštera odkupuje Heník Štěpanický z Valdštejna, aby založil hrad Vranov (později Skály, nyní Malá Skála).

1468 je město dobyto nájezdem svazu Lužických měst. Než je Jiří z Poděbrad u rybníka Žabakor porazí, město i široké okolí je vypleněno. Noví majitelé Rohozce Krajířové z Krajku jsou čeští bratři. Ostatně Valdštejnové od té doby také.

V 16. století vládnou v těsném okolí města mocní Smiřičtí, ale hospodářsky se vzmáhají Vartenberkové. Když Jan z Vartenberka 1538 přikupuje k Turnovu a Rohozci i Malou Skálu, dostává se celé město poprvé v historii pod jednotnou správu.

Jenže ještě téhož roku shoří převážná část Turnova. Když se 1547 Adam z Vartenberka připojuje k neúspěšnému povstání české šlechty proti Habsburkům, připadne jeho majetek královské komoře a nastane úpadek vartenberského rodu. Turnovský majetek se opět dělí. Svijany a Přepeře získává Jáchym Ondřej Šlik.

Albrech Jan Smiřický kupuje od Šliků a Vartenberků zbytek města a panství znovu zceluje. Jenže všichni šlechtici z okolí se účastní dalšího povstání proti císaři. Smiřický umírá ještě před Bílou horou, Šlik je popraven na Staroměstském náměstí a Vartenberkové přicházejí o majetky. Po 1620 přichází k obrovskému majetku Albrecht z Valdštejna, původně český bratr, později z vypočítavých důvodů katolík a nejvyšší velitel císařských vojsk. Neužil si však Turnova dlouho, protože je zavražděn v Chebu. Po jeho smrti na Turnovsku bojují Švédové, Sasové a Rakušané včetně českých oddílů. Není divu, že 1643 smete město další ničivý požár. 

Koncem 17. století se ve zbídačeném Turnové rozvíjí zpracování drahokamů a později jejich skleněných napodobenin. Hospodářská situace města se zhoršuje válkami o dědictví rakouské.

1848 je v poddanském městě zrušena robota. Výchovu mladých šperkařů si bere na starost 1869 průmyslová škola. Odborná škola pro broušení a rytí drahokamů, zlatnictví a klenotnictví je založena 1884. Řemeslo učí dodnes.

Památky Turnova

Gotická radnice 1526 byla přestavěná renesančně 1620 a novorenesančně 1894.

Gotický kostel sv. Mikuláše z poloviny 14. století byl po požáru přestavěn barokně 1722.

Klášterní kostel sv. Františka z Assisi na náměstí je barokní 1657, empírově upravený 1822.

Novogotický kostel Narození Panny Marie, mohutná trojlodní bazilika 1853 je nejvýraznější budovou ve městě. Stojí na místě gotického kostela ze 14. století, který sloužil 1550-1620 jako chrám českých bratří.

Dlaskův statek je lidová architektura 1716, dnes skanzen.

Hrubý Rohozec byl gotický hrad, přestavěn novorenesančně a uvnitř je barokní a empírový nábytek.

Valdštejn byl gotický hradu ze 13. století, zpustl v 16. století a v 19. století byla část novogoticky přestavěna.

Turnovská synagoga byla postavena 1719 po té, co tři dřevěné před ní shořely. 

Narodil se Kristus pán

Narodil se Kristus Pán, veselme se,
z růže kvítek vykvet nám, radujme se.
Z života čistého, z rodu královského,
nám, nám, narodil se.

Jenž prorokován jest, veselme se,
ten na svět poslán jest, radujme se!
Z života čistého, z rodu královského,
nám, nám, narodil se.

Člověčenství naše, veselme se,
ráčil vzíti na Bůh se, radujme se!
Z života čistého, z rodu královského,
nám, nám, narodil se.

Goliáš obloupen, veselme se,
člověk jest vykoupen, radujme se!
Z života čistého, z rodu královského,
nám, nám, narodil se.

Byla cesta ušlapaná

Byla cesta, byla ušlapaná,
kdo ju šlapal, kdo ju šlapal?
Matka Krista Pána.

Postřetla ju tam svatá Alžběta,
kam ty kráčíš, kam ty kráčíš,
sestřičko má milá?

Kráčím, sestro, kráčím do kostela,
poslúchať mše, poslúchať mše,
svatého nešpora.

Nechoď sestro, nechoď do kostela,
povídajú, povídajú,
že porodíš syna.

Máš ho zrodit na ty slavné hody,
když zamrznú, když zamrznú,
ve studénkách vody.

A co by to za novina byla,
kdyby panna, kdyby panna
syna porodila.

Porodila v ty vánoční hody,
co zamrzly, co zamrzly
všecky všady vody.

Není ptáčka, není křepelice,
samé zimy, samé zimy,
samé metelice.

Enem jedna voda nezamrzla,
kde Maria, kde Maria
pro vodu chodila,
by Ježíšku, by Ježíšku
kúpel udělala.

Den přeslavný jest k nám přišel

Den přeslavný jest k nám přišel,
v němž má býti každý vesel,
radujme se, veselme se, v tomto novém roce.

Abysme k vám za rok přišli
a vás ve zdraví zas našli.
Radujme se, veselme se, v tomto novém roce.

Za rok se sejdem zas spolu,
připijem jeden druhému,
piva, vína, páleného, na zdraví druhého.

Nového léta vinšujem,
syna neb dcery vám přejem,
radujme se, veselme se, dobrého vám přejem.

Nejčtenější články

Za dva dny přes Krkonoše

Za dva dny přes Krkonoše

AKTUALIZACE Zimní inverze, horský hřeben nad mraky, ostré slunce září na bílý prašan. Tak takhle často vypadají ve vrcholné zimě Krkonoše. Obětujme tedy víkend, opusťme pošmourné nížiny a vyražme na nejkrásnější
České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2024

České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2024

Malé, ale důležité zprávy z české i německé strany hranice, z kraje pískovcových věží a vysokých skalních masivů, z Českého a Saského Švýcarska.
Balonový festival Kaiserwinkl Alpin Ballooning

Balonový festival Kaiserwinkl Alpin Ballooning

V rakouském Kaiserwinkl proběhl koncem ledna festival alpského balonového létání. Padesát balonářských týmů z pěti zemí soutěžilo o ocenění Alpin Kufstein Trophy a proměnilo modrou oblohu s barevnými balony ve skvělou fotografickou příležitost.
Počasí pro lyžaře v Alpách: nejdůležitější weby

Počasí pro lyžaře v Alpách: nejdůležitější weby

Jedete lyžovat do Alp? Při plánování výletu do zahraničních hor konzultujte následující webové stránky o počasí.
Jak se obléct na ryby?

Jak se obléct na ryby?

RADY DO OBCHODU Letošní teplé počasí již vylákalo ortodoxní rybáře k vodě. Na pstruhové potoky a řeky vyrazí v polovině dubna. Je proto nejvyšší čas na kontrolu rybářského vybavení, oblečení a obutí. Co chybí, je
Lyžařští trpaslíci: v Kaiserwinkl lyžují děti od 3 let

Lyžařští trpaslíci: v Kaiserwinkl lyžují děti od 3 let

Děti mohou už během pár dní hrdě dělat první obloučky na sněhu. Zábavný faktor, bezpečnost a empatie - s nimi dokážou instruktoři lyžařských škol v Kaiserwinklu proměnit menší i větší děti v nadšené lyžaře. Zvládnou to
Alfons Mucha v digitálním věku

Alfons Mucha v digitálním věku

Alfons Mucha vystavuje v Obecním domě v Praze.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Stones, Trees, Clouds - fotovýstava Praha, Tibet Open House 26.3.-17.4. Fotografoval Petr Králík 26.3.
Rychlebské stezky - začátek sezony Černá voda Horská kola 29.3.
Šemberské stezky - otevření Tuchoraz 29.3.
Chrudimka - splutí Seč 30.3.
Velikonoce Turnov, Dlaskův statek 30.3.
Lužnice - odemykání
Suchdol 30.3. 10:00
Pool Party Špindlerův Mlýn, Svatý Petr 8.-9.12. 31.3.
Mastník - splutí Sedlčany, kasárna 31.3.
Island - diashow Domažlice, Čakan Přednáší Martin Loew  3.4. 19:00
Banální situace, fatální následky - přednáška Praha, Městská knihovna Prevence úrazů páteře 3.4. 17:00