Happy Bus vozí zájezdy do nekomerčních alpských chat

Kleboň píše o cestovní kanceláři Happy Bus z Českých Budějovic, která pořádá bezohledně zájezdy na winterraumy v Alpách, neboli nouzové zimní prostory, které jsou určeny pro jednotlivce nebo skupinky skialpinistů, zimních turistů a horolezců. Připomeňme, že na podobné vykuky dojelo oblíbené tábořiště Kaiserbrunn v Höllentalu, které bylo vloni úředně uzavřeno. Další podobně vypečené cestovní kanceláře jsou například Rocky Club (naivkům slibuje výstupy na nejvyšší evropské hory), Pamir 7000 (občas se někdo zabije na horách), CVOK a S.E.N. (občas někoho utopí na řekách), nebo Powder Robina Kalety (klienti hynou při freeridingu).

Jak se leze The Nose za 2 hodiny?

Legendární americká horolezecká cesta The Nose na El Capitana v Yosemitském národním parku má aktuální rekord 1:58:07 h od Alexe Honnolda a Tommy Caldwella. Podívejte se na předchozí loňský rekord 2:19:44 h. Ustanovili ho Brad Gobright a Jim Reynolds. Detailní video ukazuje, kudy přesně The Nose vede a jakou taktiku lezecké družtvo zvollilo. Připomínáme, že standardně se The Nose leze 2 až 3 dny se dvěma bivaky.

Neobyčejná klubovna slaví

Za jeden rok existence se v Neobyčejné klubovně ve Vršovicích uskutečnila celá řada akcí pro děti i dospělé. Na její rekonstrukci a uvedení provozu mají lví podíl především vedoucí, děti a jejich rodiče z oddílu Poutníci. Prostory zničené bývalé restaurace v Norské ulici jim pronajala městská část Praha 10. V neděli 11. listopadu se můžete přijít podívat, jak to v klubovně vypadá a hlavně zhlédnout několik krátkých přednášek s promítáním především cestovatelského rázu. Program začíná už v 10 hodin dopoledne a končí až večer.

Mimochodem série promítání Horydoly probíhá probíhá také v Neobyčejné klubovně. Nejbližší promítání budou na horolezecká témata: Kuba Turek nabídne tipy na zimní lezení ve Vysokých Tatrách pro rekreační horolezce (19. listopadu 19:00 h) a Ondra Kavalír s Lukášem Pátkem ukážou, jak se leze na sedmitísícový Pik Lenina (26. listopadu 19:30 h). 

Přijďte, bude to pecka!❤️ https://www.facebook.com/events/669361253407537/

Zveřejnil(a) Oddíl Poutníci dne Čtvrtek 1. listopad 2018

Mistrovství v lezení na obtížnost České republiky

LIVE Přímý přenos finále. Ženy lezou od 15 hodin a muži od 17 hodin. Mistrovství České republiky v lezení na obtížnost se koná na speciálně postavené lezecké stěnce v hypermarketru na Zličíně v Praze. VÝSLEDKY Ženy: 1. Iva Vejmolová, 2. Eliška Adamovská, 3. Eliška Novotná. Muži: 1. Adam Ondra, 2. Jakub Konečný, 3. Martin Stráník

Geokačer oslavil 100 let Československa v Bonnu

Německé maloměsto Euskirchen leží nedaleko Bonnu, bývalého hlavního města Německé spolkové republiky. Odtud se vládlo Německu, když sovětští komunisté zabrali Berlín.

Jsem český turista v Tatrách

Kapela Smola a Hrušky naskočila na všechny výmysly slovenského bulváru o českých turistech ve Vysokých Tatrách a splácala je do videoklipu. "Návšteva najmenších veľhôr sveta je pre českých turistov veľkým lákadlom a zároveň aj rizikom. Ročne na Slovensku nájde smrť viac Čechov, ako ich zahynie celkovo vo všetkých alpských krajinách." Při tom šéf tatranských záchranářů Jozef Janiga říká úplně něco jiného: "Češi jsou v drtivé většině úplně ideální turisté. Jsou dobří, kvalitně vybavení a mají dostatek vědomostí. Český turista vyrazí na túru v 6 ráno, přesně tak, jak to má být, a ve 2 odpoledne už mění eura v horské chatě a včas se vrací. Určitě jsou zodpovědnější než Poláci."

Záběhlický jez na Botiči

Jez u Záběhlického zámku v Praze na potoce Botič napájí Hamerský rybník. Náhon z levého břehu vede pod ulicí a ještě hlouběji pod zemí ho křižuje Chodovecký potok, který pod jezem ústí do Botiče. Záběhlický jez byl nedávno opraven a odbahněn. Přesto pod ním zůstaly dva obrovské kameny, které dělají vodákům potíže. Jeden je vztyčený přímo pod propustí u levého břehu (dá se s velkou dávkou štěstí objet těsně podél levého břehu) a druhý stojí u pravého břehu pod jezem (kudy obvykle vodáci nejezdí). Ideální trasa za větší vody, kdy přes korunu jezu přetéká voda, je mírně vpravo od středu jezu. Loď přepadne přes oblou kamennou hranu, sešoupne se po slizské šikmině a seskočí do mělčiny pod jezem. 

Alex Honnold: Freerider solo 360°

Alex Honnold vylezl vícedélkovou cestu Freerider na El Capitan stylem free solo už vloni. Teď uvolnil časopis National Geographic video 360° z Honnoldova výstupu. Můžete se podívat z mnoha směrů a natáčet si sami svůj pohled přímo ve videu. Freerider má maximální obtížnost 5.12d (7c/+), 33 délek a jedná se o variantu starší cesty Salathé Wall. Alex Honnold vylezl celou cestu za 3:56 hodiny.

Kyrgyzstánské hory, kde nepotkáš živáčka

Povídání s fotkami o dvou trecích v horách v Kyrgyzstánu se koná dnes v Neobyčejné klubovně v Praze. Výstup na Pik Vit (4250 m), pohledy na sedmitisícovky, překvapivá snídaně od místních lidí za 1200 Kč, přechod ledovce a krásné jezero Ala-Kol. Přednáška probíhá také pro hráče geocachingu, zúčastnit se ale může každý. Proto se nebojte, když vás někdo osloví "kačere" či "opisuješ travelbugy?"

Promítání v rámci cyklu HORYDOLY v Neobyčejné klubovně se koná ve středu 26. září od 19:00 hodin, Norská 16, Praha - Vršovice. Vstupné je dobrovolné.

HORYDOLY 
Neobyčejná klubovna

V Praze Vršovicích se koná série outdoorových přednášek. Videozáznamy najdete zde:

Trip na Glungezer Hütte (Mates) - nevyměkneme, i když jdeme po alpském hřebeni poprvé.
Dolní Labe
 (Kuba Turek) - jestli je všude sucho, na dolním Labi a jeho přítocích se dá pádlovat.  
Kříž nad Českem
 (Mates) - cykloturisticko-geocachingové putování ze severu na jih a z východu na západ naší republiky. 
Alpské trojky (Kuba Turek) - tucet horolezeckých výstupů obtížnosti 3 UIAA na legendární hory.
Stopem napříč Afrikou (Tomáš Poláček) -  na výpravě přes černý kontinent reportér bojoval o život.

Další besedy v Neobyčejné klubovně se připravují:

7. října 14:00 Poutníci z rodu Vikingů - veřejné promítání z celoroční činnosti a letního tábora 

18. října 17:30 Podzimní bazárek aneb už zase nemám co na sebe

Chcete také promítat a vyprávět?

Pokud chcete také ukázat, co jste zažili, inspirovat ostatní a dát své zkušnosti k dispozici svým následovníkům, ozvěte se nám na e-mail redakce@horydoly.cz a domluvíme se.

Do Neobyčejné klubovny se vejde přibližně 60 diváků. K dispozici je dataprojektor a plátno. Neplatí se vstupné a přednášející nedostává honorář. Můžete si pozvat, koho chcete. Podmínkou je, že se nejedná o uzavřenou akci, ale pořadatelé o ní dávají vědět veřejnosti. Diváci si mohou koupit kávu, čaj nebo vodu.

Mistrovství světa 2018 v lezení - bouldering muži

LIVE Podívejte se na přímý přenos z Innsbrucku, kde probíhá Mistrovství světa ve sportrovním lezení. Muži právě bojují v disciplíně bouldering. 

Nejčtenější články

Suché skály po hřebeni

Suché skály po hřebeni

CLIMBING GUIDE Podzimmní dny se krátí, přesto si chceme ještě užít víkend na písku. Předpověď počasí je ovšem značně nejistá, a tak nakonec volíme jistotu Suchých skal. Může se tu lézt po
Jarní prázdniny 2018/2019 na Slovensku

Jarní prázdniny 2018/2019 na Slovensku

Uveřejňujeme termíny, kdy se budou konat jarní prázdniny na Slovensku. Závisí na sídle školy. Ostatní prázdniny jsou jednotné pro všechny školy a žáky.
Jarní, vánoční a velikonoční prázdniny

Jarní, vánoční a velikonoční prázdniny

Jarní prázdniny pro školáky a středoškoláky jsou dlouhé jeden týden. Záleží na místě, kde má škola sídlo. Vánoční prázdniny trvají 12 dní. Podívejte se, kdy se budou konat všechny prázdniny a kdy budou mít studenti
Začíná tajemný Advent

Začíná tajemný Advent

Každý si pamatujeme kousek předvánočních, vánočních a povánočních zvyků, koled, svátků či obřadů. Přinášíme data nejdůležitějších adventních svátků a jejich význam. Advent letos začíná v neděli 2. prosince.
Právě testujeme

Právě testujeme

V rubrice TEST na Horydoly uveřejňujeme spotřebitelské testy vybavení na outdoorové aktivity. Pracujeme zcela nezávisle na výrobcích a prodejcích tohoto vybavení. Nemohou nijak ovlivnit, jak jejich zboží hodnotíme.
Zasněženou Kutnou Horou

Zasněženou Kutnou Horou

AKTUALIZACE Stačí pár vloček a Kutná Hora - město, o kterém myslíme, že ho dobře známe, se radikálně změní. Bílá pokrývka někde ubere, jinde přidá, zjednoduší linie staveb, odstraní nepodstatné a zvýrazní důležité rysy
Tiskové konference

Tiskové konference

AKTUALIZACE. Kalendář akcí určených pro žurnalisty v oboru cestovního ruchu, outdoorových aktivit a s tím spojeného byznysu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoční trhy Litoměřice, náměstí 14.-23.12. 14.12.
Polabský knižní veletrh Lysá nad Labem 14.-16.12. 14.12.
Vánoční květinové vazby - výstava
Lednice, Rybniční zámeček 14.-16.12. 14.12.
Advent Křivoklát 15.-16.12. 15.12.
Vánoce v hornickém domku - výstava Příbram, Hornické muzeum 15.-16.12. 15.12.
Vánoce ve skanzenu Krňovice 15.-16.12. 15.12.
Vánoce na starém městě České Budějovice, Panská ulička 16.12.
Salon Nautique - veletrh Francie, Paříž 8.-16.12. Lodě 16.12.
Vánoční jarmark Kamenice nad Lipou 16.12.
Vánoce na Hrádku Hrádek u Nechanic 1.-16.12. 16.12.