Další video zhlédněte na YouTube Horydoly. Na výběr jsou speciální kanály Lezení - Lyžování - Turistika - Vodní sporty - Cyklistika - Koloběžky - Zajímavosti ze světa.

Nový jingle Horydoly

Pro Mezinárodní festival outdoorových filmů připravila redakce Horydoly zbrusu nový jingle. Na velkých plátnech si ho budete moci vychutnat v pěti desítkách českých, slovenských a polských měst i obcí před každým filmovým blokem. Na YouTube si ho můžete pustit již dnes. Záběry pocházejí od redaktorů a spolupracovníků z celé Evropy. Střih a komentář má na svědomí náš dlouholetý webmaster Opicakuz.

Všichni slibují hory doly. My vám je přinášíme.

Neukážeme vám zrovna nablejskaný modely a načančaný scény. Protože tak to ve světě fakt nechodí.

Všichni dobře víme, že je to někdy pěkně na pytel. Cesty jsou necesty, řeka je volej, je hnusně, někdy něco poděláš a jde o kejhák. Někam musíš v noci, protože to není zrovna dovolený.

Druhá strana mince je, že to mnohdy stojí za to. Nádhery přírody, krásný poježděníčko a k tomu společnost dobrejch lidí. Romantika nezná mezí, a proto to děláme.

My vám ukazujeme outdoor takový, jaký je ve skutečnosti.

Horydoly.cz Outdoor Generation

Skautské středisko v Říčanech shořelo

50 let stará dřevěná klubovna skautů v Říčanech lehla popelem. Stála poblíž rybníka s koupalištěm Marvánek.

LIVE Světový pohár v lezení na obtížnost Briancon 2020

Podívejte se na záznam finále prvního letošního závodu Světového poháru v lezení na obtížnost ve francouzském městě Briancon. Za Českou republiku lezl ve finále jen Adam Ondra. Vyhrál kvalifikaci a poté celý závod!

Jak se páří slepýši?

Slepýš křehký (Anguis fragilis) je beznohý ještěr. S hady má společné jen plazení. Dospělý slepýš měří 30-45 cm. Nejčastější zbarvení je nenápadná hnědá s jedním až třemi tmavými pruhy. Vyskytuje se v celé Evropě od nížin až do namořské výšky 1000 m. Přes zimu hibernuje.

Slepýši žijí skrytě, přes den se ukrývají pod kameny, v pařezech, pod listím a vylézají za soumraku. Po dešti hledají žížaly, slimáky, červy a larvy. V případě nebezpečí může slepýš odlomit část ocasu, který se poté stále pohybuje. Slepýši ocas doroste. 

Páření probíhá krátce po probuzení ze zimního spánku, ke kladení vajec dochází na přelomu července a srpna. Samci mají hemipenis a při kopulaci samičku přidržují kousáním do šíje. Pohlavní orgán se skládá ze dvou hemipenisů, které jsou uložené v kapsách za kloakou. Při kopulaci samec používá pouze jeden z hemipenisů. Pokud o něj nešťastnou náhodou přijde, může použít druhý. Slepýš křehký je vejcoživorodý, vaječný vývoj probíhá v těle samice a mláďata se klubou při průchodu vejce kloakou.

Slepýš je neškodná ještěrka. V Česku je chráněn jako silně ohrožený druh.

Reklama e-bike poškozuje francouzský autoprůmysl

Reklamu na elektrokolo VanMoof zakázal vysílat v televizi francouzský úřad Autorité de Régulation Professionnelle de la Publicité (ARPP), ačkoliv se volně promítá v Německu a Nizozemí. Rozhodnutí padlo kvůli poškozování automobilového sektoru. Na karosérii auta se zobrazují špinavé rafinérie a obrovské dopravní zácpy.

Skejťáci protestují v San Diegu

Úžasná demonstrace pod heslem Black Lives Matter se konala v americkém San Diegu výhradně na skateboardech.

Ceny ředitele Krkonošského národního parku

Dnes odpoledne 16. června ve 14 hodin ve Vrchlabí budou uděleny každoroční ceny ředitele Krkonošského národního parku. Laureáty za rok 2019 jsou dlouholetá zaměstnankyně Správy KRNAP Růžena Štěpánová, jeskyňář Radko Tásler, zelená úřednice Eva Kalášová, novinář a výtvarník Jiří Sehnal, učitel hudby Radek Hanuš. In memoriam byly uděleny ceny učitelce Haně Jüptnerové, řediteli horské služby Adolfu Klepšovi a lesníku Josefu Tylšovi.

Děkujeme Taiwanu za pomoc při epidemii koronaviru

Sněmovna Taiwanu za pomoc v nouzi bohužel nepoděkovala. Ze Sněmovní 7 vlajkou na budově vyjadřujeme vděk jménem všech občanů, kteří to tak cítí. Taiwan, thank you!

Letní dětské tábory budou! Za jakých podmínek?

Dětské tábory budou zahájeny 27. června, ale budou muset splňovat přísnější hygienické podmínky. Na letním táboře bude moci být maximálně 500 dětí i pořadatelů. Na stanovém táboře nejvýše 100 lidí. Jaké další podmínky budou muset děti i pořadatelé dodržet? Podrobně vysvětluje předseda České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček. 

Šicí dílna Rouškárna v soukromém bytě na Náměstí Míru

Šicí dílna Rouškárna šije na plné pecky. Dobrovolnice a dobrovolníci vyrábějí ve dvou směnách nezbytné roušky proti koronaviru. Distribuci zajišťuje Červený kříž. Podívejte se, jak to skupina 25 lidí dělá.

Nejčtenější články

Památky zadarmo AKTUALIZACE

Památky zadarmo AKTUALIZACE

Vstupenky do památek, muzeí a galerií stojí desítky až stovky korun. Máte-li čas, nebo máte hluboko do kapsy, můžete si počkat a zajít se do nich podívat zadarmo.
Outdoorové půjčovny

Outdoorové půjčovny

AKTUALIZACE Vyrazíte v zimě za lezením do Vysokých Tater? Chcete přejít ledovec? Zkoušíte skialpinismus? Potřebujete sněžnice? A co feráty v létě?

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Heckal 100 - fotovýstava Turnov, Muzeum Českého ráje 10.9.-1.11. 10.9.
40 let HO Jiskra Tanvald - výstava Desná, Riedlova vila 10.9.-30.10. 10.9.
Od slackline k tiché radosti - autorské čtení Turnov, Muzeum Českého ráje Přednáší Anna Kuchařová 30.9. 19:00
Bike-Expo - veletrh Polsko, Kielce PŘESUNUTO 1.-3.10. 1.10.
European C-Boat Armada Rakousko, Wildalpen 1.-4.10. Divoká voda na otevřených kanoích 1.10.
Nana - cestovatelský festival Kutná Hora, GASK 2.-3.10. 2.10.
Vinobraní Valtice ZRUŠENO! 2.-3.10. 2.10.
Padání - bouldering Žihle 2.-4.10. 2.10.
Nova Cup - cyklomaraton Mikulov Horská kola 3.10.
Napoleonská vojska Strážnice, skanzen 3.10.