Májový víkend na lyžích v Tatrách

Připravujeme velkou reportáž o třídenním oblíbeném skialpinistickém přechodu ve Vysokých Tatrách. Zatím můžete zhlédnout video. Popisuje trasu Biela voda - chata Pri Zelenom plese - Baranie sedlo - Téryho chata - Priečné sedlo - Zbojnícka chata - Generál - Bránka - Rainerova chata - Tatranská Lesná. Sledujte speciální rubriku VYSOKÉ TATRY

Třetí demonstrace proti Babišovi

LIVE Hlavní požadavek demonstrantů na Staroměstském náměstí je demise Marie Benešové z postu ministryně spravedlnosti a záruka, že Andrej Babiš se dostane před nestranný soud. Demonstrace pořádá organizace Milion chvilek poro demokracii.

V Kobyle hodil horolezec své partnerce kámen na hlavu

V lomu Kobyla nedaleko Koněprus, kde potajmu vzniká nová lezecká oblast, se stal vážný úraz. Lezec shodil na svoji 34letou jističku kámen a trefil ji do hlavy. Zranění nebylo naštěstí smrtelné. Do nemocnice ji odvezl vrtulník, který přistál přímo uprostředl opuštěného lomu. Nehoda se stala včera v neděli 28. dubna podvečer.

Jarní lyžování ve Val Cenis

Ve francouzské lyžařské oblasti Haute Maurienne za dva týdny skončí zimní sezona. Sjezdovky se sice pomalu vyprazdňují, ale lyžování je pořád krásné. Podívejte se trať Girarde, která začíná na sněhovém plató Coin (2465 m) nad Val Cenis, kde vládne Paní Zima tvrdou rukou, pod ním projíždí hustým borovicovým lesem a končí na jarní zelené louce v obci Termignon (1300 m). Obtížnost začíná na červené, poté kličkuje jako modrá a nakonec se narovnává na zelenou.

Červený žlab na snowboardu v dobrém stylu

Červený žlab na snowboardu sjel včera polský snowboardista Ali Olszanski. Velmi náročná rokle se strašidelnou pověstí dostala zřejmě první snowboardový zářez a ještě k tomu v čistém stylu. Dosud tudy sjelo jen několik lyžařů. Vloni se zde zabil Radovan Horecký a před 11 lety Čerťo.  

Červený žlab ve Vysokých Tatrách je strmý, úzký skalnatý kuloár mezi Satanem a Prednou Baštou. Spadá ze Sedla nad Červeným žľabom do Menusovské doliny. Jeho celková délka je 700 metrů. V létě bez sněhu má horolezeckou obtížnost 3-4 UIAA a během výstupu se překonává několik skalních prahů. V zimě prahy zasype sníh a sklon žlebu dosáhne 50-55°. Skialpinistická obtížnost je S4+ E2+. Spodní zúžení má šířku 2 metry, horní zúžení je široké 4 metry. Žlab bývá po většinu zimy nesjízdný, neboť je pro lyžování příliš úzký. Vedle se standardně jezdí lehčí Satanův žlab.

Pěvecký koncert na vrcholku Piz Buin

Na vrcholu Piz Buin (3312 m) na konci celodenní skialpinistické túry spojené se skalním lezením, jsme si poslechli improvizovaný koncert. Zazněla Píseň horských cikánů.

Bergzigeunerlied
(Ist das nicht ein wunderberes Leben) 

1. Ist das nicht ein wunderbares Leben, frei wie die Zigeuner sonst nur sind?
Einmal hier und einmal dort zu leben, hin und her zu ziehen wie der Wind.
Manchesmal auch irgendwo zu bleiben, wo die Welt besonders schön.
Die Erinnerung wird uns dann begleiten, wenn wir auch woanders steh'n. 

2. Auf vielen Gipfeln haben wir gestanden und schauten in das schöne Heimatland.
Wenn über uns am Fels die Wolken wandern, die Freundeshand zum Gipfelgruß sich fand.
Rot versank die Sonne in der Ferne und am Himmel stand der Mond.
Klare Nacht, wir haben dich so gerne, die Majestät der Berge in dir wohnt. 

3. Alles Schöne geht einmal vorüber und das Glück verläßt dich ab und zu.
Sei nicht traurig, lache nur darüber! Du bist ja ein Zigeuner ohne Ruh.
Ziehe deine Wege ruhig weiter! Ist dein Herz auch noch so schwer.
Morgen scheint die Sonne wieder heiter und die Sorgen drücken dich nicht mehr. 

4. Ist das nicht ein wunderbares Leben, frei und unbeschwert auf schnellem Ski.
Im steilen Eis mit Pickel aufwärts streben. Die Kletterzeit im Kalk vergeß ich nie!
Wo über Zirben Wände sich erheben, erklingt unser Jodler hell ins Tal.
Wunderbares Bergzigeunerleben! Denk ich dran, erleb' ich's noch einmal!
Wunderbares Bergzigeunerleben! Denk ich...

Německý text americké lidové odrhovačky se ptá, zda-li není nejhezčí žít na horách svobodný cikánský život, toulat se jako vítr po vrcholech své vlasti, nahoře si podat ruku s přítelem, obdivovat západy slunce i jasné noci. Rychle lyžovat, stoupat v mačkách a s cepínem po ledu, lézt po skalách a jódlovat v údolí.

Hangar Masters LIVE

Podívejte se na boulderingové závody na nové brněnské lezecké stěně Hangar.

Jornet slyžoval stěnu Trollů

Kilian Jornet je nejlepší skialpinista, utramaratonec, skyrunner, drží světové rekordy výstupů a sestupů na Mount Everest, Denali, Mont Blanc a Matterhorn. Tento muž posune hranice v jakékoliv disciplíně, do které se pustí.  

Tentokrát se stal králem strmých sjezdů. Sjel na lyžích norskou stěnu Troll Wall vysoce technickou trasou s průměrným sklonem 55 až 60 stupňů. "Vrchní část je nejtěžší, protože je to asi nejstrmějších 200 metrů, které jsem kdy lyžoval. Následuje úzký kuloár dlouhý 400 metrů. Konec je 100 metrů ledovatý a velmi strmý terén," popisuje Kilian Jornet svůj sjezd. 

V Praze napadl sníh, oprašuji koloběžku

Pár centimetrů sněhu ochromilo pražskou dopravu, ostatně jako každou zimu. Vyrážím se projet na koloběžce po Záběhlicích a Zahradním Městě.

Čtěte více o koloběžce Crussis Urban 4.2: Koloběžka Crussis Urban pro dospělé chlapy, Koloběžka Crussis jede pražskou nocíPlzeňská ulice, trasa pro kamikaze, Výlet do Dobřichovic a podél Berounky, S koloběžkou pro vánoční stromek, Cyklostezka A22 skrz Prahu, Velikonoční jízda z Mnichova Hradiště do Svijan

Hřenská Kamenice: vodácká kilometráž

Hřenská Kamenice je zanesená plastovými odpady. Říčka je přináší do národního parku České Švýcarsko z obcí nad parkem, to jsou především Kytlice, Všemily, Česká Kamenice a Srbská Kamenice. Strážci národního parku říčku v minulých dnech vyčistili u Dolského mlýna. Připomeňme, že řeka je tak chráněná, že po ní nesmí legálně plout žádný vodák, ale v jejích soutěskách se provozuje komerční plavba s tisícovkami pasažérů každý rok. 

Horní tok proudí mělkým údolím s kamenitými ale přehlednými peřejemi. Pod Všemily se zařezává do pískovců a tvoří soutěsky. Pod Dolským mlýnem jsou místy velmi úzké průjezdy, které vyžadují prohlídku. Obtížnost toku je WW 1. Očekávejte padlé stromy.

Kilometráž Kamenice 

35,0 Jelení skála, pramen
23,0 Česká Kamenice, mosty a jezy, následují jezy v lese
16,5 Janská, most silniční
16,1 Janská, jez, Bílý potok zprava
15,8 most
14,1 most silniční
13,2 Srbská Kamenice, jez 0,9 m, prohlédnout!
12,8 lávka, peřeje
12,2 most silniční
11,6 lávka, stupeň
11,2 Chřibská Kamenice zprava, kemp, zákaz plavby
11,1 několik lávek
9,6 Železobetonový most
9,5 Dolský mlýn, jez, začátek soutěsek
8,6 stupně, skály
7,8 peřej ve tvaru S končí vysokým stupněm
6,6 Mezní Louka, lávka, tábořiště
6,2 balvanité stupně
6,0 lávka, začátek vzdutí
5,2 Divoká soutěska, hráz 4,5 m, nesjízdné!
4,7 Mezní můstek, lávka, úzké průjezdy
3,6 začátek vzdutí
2,9 Edmundova soutěska, hráz 4,0 m
1,3 dvě lávky
1,2 most silniční
0,6 Hřensko, lávky a mostky
0,0 ústí do Labe, most, stupeň

Nejčtenější články

Horolezecký časopis Mantana

Horolezecký časopis Mantana

ARCHIV. Horolezecký časopis Mantana vydával Horoklub Chomutov do konce roku 2018. Stáhněte si všechna čísla.
SEZNAM: Umělé lezecké stěny

SEZNAM: Umělé lezecké stěny

AKTUALIZACE Přinášíme nejobsažnější přehled umělých horolezeckých stěn v Čechách, na Moravě a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy velkých stěn i malých boulderovek, které jsou přístupné pro veřejnost.
Lyžařská pohoda Maurienne

Lyžařská pohoda Maurienne

Do poloviny října vydají všechny velké cestovní kanceláře zimní katalogy. Určitě v nich bude figurovat francouzské Savojsko. Jsou pro vás ceny mezi deseti a dvaceti tisíci korunami za lyžařský zájezd příliš vysoké?
Chyťte vodu na Smědé

Chyťte vodu na Smědé

RIVER GUIDE Málo známá říčka Smědá stéká z Jizerských hor na sever. Je tedy pro Čechy "za horama," a proto také tak málo známá. Navíc mívá vodu jen málokdy. Dokonce i když hodně
Na vodu v Dolním Slezsku

Na vodu v Dolním Slezsku

AKTUALIZACE Horské i nížinné přítoky polské řeky Odra představují ideální prostředí pro rekreační i závodní kanoistiku. Souhrnná délka dolnoslezských vodních toků vhodných k jízdě na kánoi nebo kajaku činí 635 km. To je
Grossglockner na lyžích nebo na snowboardu

Grossglockner na lyžích nebo na snowboardu

SKI GUIDE Předkládám šest nejvýznamnějších lyžařských a snowboardových túr v jižní části masivu Grossglockneru. Všechny začínají na chatě Stüdlhütte (2802 m), u které je po celou zimu otevřený komfortní zimní domeček (Winterraum). Není
TRAFIKA: Časopisy a katalogy

TRAFIKA: Časopisy a katalogy

CYKLOČTENÍ, ČESKÝ HOROLEZECKÝ SVAZ, MANTANA V rubrice TRAFIKA naleznete tištěné publikace v elektronické verzi. Věříme, že vám budou k užitku, využijete je pro inspiraci a snad vás některé i pobaví.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Hanseboot - veletrh Německo, Neustadt in Holstein 24.-26.5. Lodě a čluny 24.5.
Dračí lodě Olomouc  24.-25.5. 24.5.
Ignis Brunensis - ohňostroje Brno 24.5.-16.6. 24.5.
Dračí lodě Vrané nad Vltavou 24.-25.5. 24.5.
Terezínské hry Terezín 24.-25.5. Geocaching event 24.5.
EPO Survival Polevsko 24.-25.5. 24.5.
Šumava, domov divokých zvířat Hluboká nad Vltavou, ZOO 25.5.
Den rododendronů Svitavy, park Jana Palacha 25.5.
Agro Tour - cyklomaraton Hustopeče Horská kola 25.5.
Bystřička - splutí Bystřička 25.5.