Další video zhlédněte na YouTube Horydoly. Na výběr jsou speciální kanály Lezení - Lyžování - Turistika - Vodní sporty - Cyklistika - Koloběžky - Zajímavosti ze světa.

Zahájení turistické sezony 2021

Jaká bude letošní turistická sezona, co chystá na podporu cestovního ruchu státní agentura CzechTourism a Ministerstvo pro místní rozvoj? Jak se na ni připravuje Horská služba, Klub českých turistů a Agentura ochrany přírody a krajiny? 

Bábek je Králem cyklistiky 2021

Dráhový cyklista Tomáš Bábek se stal letošním Králem cyklistiky. Zopakoval svůj úspěch z roku 2017. Druhý skončil silničář Josef Černý. O třetí a čtvrté místo se podělili rovným počtem hlasů biker Ondřej Cink a silničář Mathias Vacek.

ČEZ Jizerská 50

Každý může pomáhat pohybem! V loňském roce jste podpořili 301 projektů za 23 879 466 Kč, moc děkujeme. Pojďme se do toho opřít i v novém roce,ať už chůzí, během nebo třeba na běžkách, pomáhat pohybem může každý.

Nejvyšší umělá lezecká stěna měří 360 metrů

Známí skalní a závodní lezci Janja Garnbret a Domen Škofic vylezli ve svém domovském Slovinsku nejdelší cestu na nejvyšší umělé stěně světa. Byla vytvořena na odstaveném komínu uhelné elektrárny Trbovlje v údolí řeky Sáva.

Parametry jsou impozantní: 360 m, 13 délek, obtížnost 7b až 8b+. 

Podrobnosti o výstupu čtěte anglicky: Slovenian duo scale the tallest chimney in Europe which scales 360 metres high

Řidiči sněžných skútrů se v Krkonoších perou se stráží přírody

O pomoc s identifikací řidiče sněžného skútru žádá Správa Krkonošského národního parku. Řidič skútru napadl strážce přírody ve službě v pátek 22. ledna u Strážného. Policie ČR řeší věc jako podezření na trestný čin násilí vůči úřední osobě. Jakékoliv informace, které by pomohly k jeho odhalení, zavolejte na linku 158 nebo napište na e-mail rdrahny@krnap.cz  Strážce národního parku se do střetu se skútry dostal během služby vícekrát. Nad Dolním Dvorem se pokusil zastavit 2 z 5 skútrů vyjíždějících z lesa. Řidiči na výzvu nereagovali, najeli na strážce a ujeli. U chaty Ferra na něj další řidič dvakrát zaútočil pěstí.

Romantický Botič v zimě

Když na údolí Botiče sedne nevlídné zimní počasí, trvá to obvykle dlouho. Z mělkém lučinatém údolí se drží chlad, vlhko a námraza. Mlžná laguna se vytváří v místech, kde populární pražský potok vtéká do Hostivařské přehrady. Taková divočina jako by ani nepatřila do moderní metropole. 

Po pravém břehu přehradní nádrže vede okolo laguny terénní cyklotrasa A23 a zároveň oblíbená červená turistická značka do Průhonic. Za velké vody se sem dá připlout z Průhonic na kajaku, za nižší vody se dávají kajaky na vodu v Petrovicích. V létě sem lze zajet na paddleboardu od Hostivařské přehrady. Přímo u cyklostezky funguje kiosek U Břehu, dříve do bývala stejnojmenná hospoda. Nedaleko staví autobusy městské dopravy v Newtonově ulici.

Tři králové ukončili Vánoce

Vánoční svátky jakožto oslava narození Ježíše Krista skončily dnes na Tři krále 6. ledna (Boží křtění svíčky). Nejenže domácnosti v tento den odstrojí stromečky a dojedí cukroví, ale k tomuto datu se vážou staré pranostiky:

* Pokud je vidět hodně hvězd, bude dobrá úroda brambor.

* Jestli je přes den jasno, dobře urodí pšenice.

* Padají-li mokré sněhové vločky, bude úrodný rok.

* Je-li větrno, bude dobrá úroda.

* Není-li od Tří králů až do Matěje (6. kedna - 24. února) obměku, bude obilí na sýpkách až po střechu. 

* Kdo se vykoupe v ledové vodě, bude po celý rok zdravý.

* Komu v kruhu rodinném nejdřív zhasne zapálená svíčka, ten opustí tento svět jako první. Komu nebude hořet jasným plamene, bude těžce nemocný.

* Je-li na Boží křtění měsíc v úplňku, toho roku lze očekávat povodně.

* Hvězdnatá tříkrálová noc znamená, že se budou se rodit beránci, býčci, kozlíci a chlapci.

Na Boží křtění se láme zima, což poukazuje mnoho úsloví: Již nás mrazy nepoplení, minulo tě Boží křtění. Na Tři krále zima stále. Na Tři krále měkko máme. Na Tři krále mrzne stále.Tři králové mosty staví, nebo je boří. Tři králové pouštějí vodu na pole.

K astronomiii se odkazují další úsloví: Na Tři krále o hodinu dále. Na Tři krále o krok dále. Na Tři krále o skok dále. Na Tři krále zima stále, mnoho hvězd a o skok dále.

Dárkové poukazy Daily Adventures na lezení a feráty

Follow Your Dreams! Následuj své sny. Nabízíme individuální i skupinové kurzy lezení pro děti i dospělé po celé České republice i v zahraničí. Naučíte se s námi lézt na umělé stěně i na skále, zvládnete ferátu a slackline. Dárkové poukazy mají neomezenou platnost a zasíláme je bezodkladně e-mailem. Vánoce nezmeškáte, ať si nadělíte vybraný kurz pod stromeček sami, nebo ho věnujete svým nejbližším.

Bibliographie od Alexe Magose

Skalní lezec Alex Megos v létě přelezl cestu Bibliographie ve známé vápencové oblasti Céüse ve Francii. Teď se můžete podívat na film z jeho přelezu. Cesta má obtížnost 9c a je tedy srovnatelná na celém světě jen se Silence, kterou v Norsku vylezl Adam Ondra před 3 lety. Alex Megos zdolal svoji cestu stylem PP, tedy poněkud méněcenným způsobem, kdy měl v jištění předem umístěné expresky. Potřeboval na nácvik 60 dní. Bibliography je stěnová linie vpravo od legendární Biographie 9a+.

Dřevěný kostel svatého Michala na Petříně shořel

Chrám svatého archanděla Michaela zvaný Karpatský kostelík svatého Michala byl celodřevěný řeckokatolický chrám, postavený ve druhé polovině 17. století ve vsi Velké Loučky u Mukačeva. Roku 1793 byl přenesen do bohatší vesnice Medvedovce. Ke druhému stěhování došlo roku 1929, když Rusíni kostel, jako typickou lidovou stavbu, věnovali svému tehdejšímu hlavnímu městu. Byl rozebrán, převezen do Prahy a postaven v Kinského zahradě na svahu Petřína.

28. října 2020 odpoledne vypukl požár, který zničil celou stavbu. Chrám patřil Národnímu muzeu. Provozovala ho česká pobočka Rumunské pravoslavné církve.

Budova měla velikost 14x8 m a věž sahala do výšky 17 m. Uvnitř byly oddělené prostory pro muže a ženy (babinec). K výzdobě byly použity bílá, zelená a červená. Tyto barvy symbolizují v pravoslaví základní křesťanské ctnosti - víru, naději a lásku.

Nejčtenější články

Vlakem do Chorvatska

Vlakem do Chorvatska

AKTUALIZACE Každý rok sledujeme, zda je vlakové spojení z Česka do Chorvatska v provozu, kolik stojí jízdenka a jak dlouho se rychlík kodrcá, než dojede z Prahy do Rijeky či Splitu. Loni převzal  RegioJet
Polabí AKTUÁLNĚ 2021

Polabí AKTUÁLNĚ 2021

Rovinaté Polabí skrývá, poodhaluje a někdy dokonce nestydatě ukazuje svoji krásu. Přinášíme krátké zprávy z tohoto úrodného a zajímavého kraje.
Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

Nejkrásnější běžkařský závod světa Birkebeiner vede měří sice pouhých 54 km, ale vede přes kopce a po náhorních planinách nádhernou norskou krajinou. Kromě zimní lyžařské varianty má také letní běžeckou a cyklistickou
Počasie, sneh a lavíny 13.-19. marca na Slovensku

Počasie, sneh a lavíny 13.-19. marca na Slovensku

Napriek tomu, že začiatkom marce to už už vyzeralo, že zima nám ide skončiť, v predposledný marcový týždeň ukázala opäť svoju silu. Po výraznom oteplení začiatkom marca sa postupne začalo ochladzovať, povrch
204 cestovních kanceláří zkrachovalo

204 cestovních kanceláří zkrachovalo

V době pandemie koronaviru zkrachovalo 204 cestovních kanceláří. Z toho letos tento osud potkat pět desítek cestovek.
Svatý Bartoloměj / Saint-Barthélemy: prázdninový ostrov v Karibiku

Svatý Bartoloměj / Saint-Barthélemy: prázdninový ostrov v Karibiku

Svatý Bartoloměj (Saint-Barthélemy, zkráceně St. Barths) je ostrov v souostroví Malé Antily na pomezí Karibského a Sargasového moře. Zřejmě byl čas od času navštěvován karibskými Indiány, ale stálé obyvatele získal až po
Praha AKTUÁLNĚ 2021

Praha AKTUÁLNĚ 2021

ČAKOVICE Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Praha-Karlštejn - cyklomaraton Praha, Velká Chuchle Horská kola 24.4.
Ziitauer Gebirgslauf - běh Německo, Olbersdorf 25.4.
Etapák - koloběžky Louňovice 6.-9.5. 6.5.
Slavnosti svobody Plzeň 6.-9.5. 6.5.
KhaaKhaaPride Česká Lípa, Perla 7.-9.5. 7.5.
Noční běh Valachy Velké Karlovice 8.5.
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk ZRUŠENO! 10.-11.5. 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 14.-15.5. 14.5. 17:00
Pochod Praha - Prčice  Prčice   15.5.