Další video zhlédněte na YouTube Horydoly. Na výběr jsou speciální kanály Lezení - Lyžování - Turistika - Vodní sporty - Cyklistika - Koloběžky - Zajímavosti ze světa.


Vodárenská věž od Kotěry v Třeboni

Na kopečku v Třeboni stojí vodárenská věž od slavného architekta Jana Kotěry. Je z dálky nepřehlédnutelná - v naprosté rovině se vypíná do výšky 42 metrů. Byla postavena 1909.

Jedná se o autorskou repliku Kotěrovy věže na pražské Zelené lišce. Na pankrácké pláni sloužila jako zásobárna vody pro Vršovice o dva roky dříve než jeji třeboňská sestra. 

Kilometr od třeboňského centra byla postavena jako součást nového městského vodovodu, neboť původní dřevěný vodovod ze Zlaté stoky kapacitně přestal stačit. Vodárenská věž obsluhovala artéské studně. Čerpadlo v nové věži poháněl benzinový motor, který byl 1922 nahrazen elektromotorem.

Architekt využil režné neomítané cihly a měděnou střechu. Kónická válcová podnož z kamenného a cihelného zdiva je vyztužena pilíři a nese vodní nádrž z ocelové nýtované konstrukce. Po 2. světové válce byla věž vyřazena z vodárenského provozu. Dnes je budova kulturní památkou. Od roku 2013 je ve věži umístěna stálá expozice buddhistického umění.

Podívejte se také na věž staré radnice Třeboň.

Vrbno pod Pradědem: Těšíte se na léto?

Sotva začalo sněžit, už se zase těšíme na léto do Jeseníků. Jen co jsme zazimovali kolo, už se na něj chodíme dívat, jak smutně stojí v garáži. 

Horydoly.cz SERIÁL na kole v Jeseníkách

ELEKTROKOLO Rozhledna Nová Ves u Rýmařova

TRAIL Rychlebské cyklostezky Superflow

TRAIL T-Rys, nejtěžší trail v Rychlebech

SINGLTREK Rychlebské stezky - Trail podél Černého potoka

BIKEPARK Bikepark Kopřivná také pro bázlivé bikery

BIKEPARK 25 kilometrů trailů na Dolní Moravě

CYKLOTURISTIKA Zlaté Hory, kde se těžilo zlato

CYKLOTURISTIKA Divoká svině aneb napříč Rychlebskými horami

CYKLOTURISTIKA Vrbno pod Pradědem

KOLOBĚŽKY Praděd a Dlouhé stráně trpí koloběžkami

CYKLOKEMP Černý potok u Vidnavy

BUSINESS Rychlebské stezky stojí 2 miliony ročně

REGION Jeseníky 

Věž staré radnice Třeboň

31 metrů vysoká věž na bývalé radnici v Třeboni / Wittingau se vypíná nad městskou památkovou rezervací. Po 100 schodech z Masarykova náměstí je přístupná celoročně. V letní sezoně se vstupenky prodávají pod věží, mimo sezonu v turistickém infocentru.

Roku 1562 koupila Třeboň dva vyhořelé domy a nechala místo nich postavit radnici. Projektoval a stavěl ji Jakub Corabello z Itálie. Při prvním číslování domů 1770 obdržela číslo 1.

Roku 1638 byla přistavěna masivní čtyřpatrová věž s ochozem, hodinami a cibulovitou střechou. Říkalo se jí Ferdinandka, protože část nákladů zaplatil císař Ferdinand III. Od té doby se její podoba nezměnila.

Ve druhém patře věže si můžete prohlédnout závaží, řetězy, háky a další příslušenství k mechanickému hodinovému stroji, který je sice stále funkční, ale odpočívá, neboť dnes čas měří stroj elektrický.

Z ochozu věže je úchvatný výhled - historické náměstí, Mokrá luka a seníky, Kopeček s vodárenskou věží, rybníky Svět i vzdálenější Rožmberk, Dunajovická hora. Za hezkého počasí jsou vidět Novohradské hory a Kleť.

Roku 1742 bylo průčelí radnice vyzdobeno freskami s rožmberským, schwarzenberským a třeboňským znakem. Při přestavbě roku 1819 byla budova zvýšena o druhé patro a dostala druhou věž s barokní bání a zvonem. Městský úřad Třeboň dnes sídlí v bývalých kasárnách na Palackého náměstí.

Budování ochranářské základny Alkazar 1994

RETRO Český kras na přelomu 80. a 90. let minulého století zažíval obrovskou návštěvnost a zároveň se silně projevovalo ukončení zemědělské činnosti na méně dostupných lokalitách, ale o to přírodně cennějších. Správa chráněné krajinné oblasti a Český svaz ochránců přírody na to reagovaly zvýšenou prací dobrovolných ochránců přírody a zesílením strážní služby. K tomu vybudovaly terénnní základny. Poslední byla chata Alkazar umístěná u pramene v Šanově koutě. V tu dobu už byly v provozu historická Komárkova chata (vyhořela 1993), nová Kubrychtova bouda (přestavěná po požáru 1992), lesácká chata Školka (dnes předaná zpět Lesům ČR) a lesácká chata U Buku (vyhořela).

Východní Čechy ukazují turistické poklady

Východní Čechy zvou do nejhezčích míst. Podívejte se na Sečskou přehradu, do pardubického zámku, na zámek v Litomyšli, na Zemskou bránu Divoké Orlice, do automuzea Vysoké Mýto, do Kramářovy chaty na Suchém vrchu, do skanzenu Veselý kopec, prohlédněte koně v hřebčínu Kladruby, vystoupejte na Králický Sněžník a přejděte vyhlídkový most na Dolní Moravě.

Na výlet do Nového Boru

Nový Bor / Haida je české město s německými kořeny pod Lužickými horami. Osada Bor vznikla až 1692. Městem se stal 1757. Rumburská vzpoura zde skončila 1918. Druhou polovinu 20. století ovládlo sklářství.

Blízko je odtud na hřebenovku Lužických hor, kterou lze zdolat pěšky nebo na kole. V zimě se dá dojít na Luž pěšky nebo na lyžích neo také na Ortel. Leze se tady na skalách i po ledopádech. Vodáci splouvají Svitávku.

Jezdit Prahou na kole je opravdu jen pro odvážné?

Jak se cítí cyklisté v hlavním městě? Petr Šimáček na silničním kole (redaktor Radio Beat) ukazuje Jiřímu Nussbauerovi na elektrokole (XLbiker), že pražský cyklista musí být především asertivní. Podívejte se na hezké cyklotrasy podél Rokytky, v Braníku nebo pod Vítkovem, ale také na hororové magistrátní nesmysly u Národního divadla, pod Vyšehradem a u Karlova mostu.

Horydoly.cz Reportáže z pražských cyklostezek

JAK NA TO: Ve městě bezpečně na koloběžce

Štvanická lávka: dopadlo to jako vždy (Holešovice, Karlín) VIDEO  

Hororová doprava v Hybernské ulici (Nové Město)

4 pokusy o zabití na 4 kilometrech (Holešovice, Nové Město)

Cyklistu srazilo auto na Pohořelci (Hradčany) VIDEO

Kde se vykašlali na cyklisty (Zahradní Město, Strašnice) VIDEO 

Rekonstrukce nádraží zapomněla na cyklisty (Strašnice, Zahradní Město) VIDEO

Zoufalá snaha Prahy o cyklostezky (Žižkov, Libeň, Holešovice) VIDEO

Jakou cyklostezku postavil Strabag do Běchovic? (Běchovice, Počernice) VIDEO

15 minut hrůzy v pražské dopravě (Strašnice, Vršovice) VIDEO

Z Anděla na Výtoň (Smíchov, Nové Město) VIDEO

Z Vypichu do Motola (Bílá Hora, Motol) VIDEO

Plzeňská ulice, trasa pro kamikaze (Motol, Košíře, Smíchov) VIDEO

Francouzská a Moskevská ulice (Vinohrady, Vršovice) VIDEO

První jarní koloběžka (Štěrboholy)

Pražská nábřeží na elektrokole (Holešovice, Malá Strana, Staré Město) VIDEO

Z Flory do Edenu (Vršovice) VIDEO

Noční pražské periferie (Dejvice, Bubeneč, Vysočany, Hrdlořezy)

Noční Prahou přes Karlův most (Malá Strana, Staré Město) VIDEO

Jedné noci v jednom městě (Nusle, Záběhlice)

Po nejdražší české cyklostezce (Vysočany)

Cyklostezka Rokytka (Hrdlořezy, Hloubětín, Libeň, Karlín)

Cyklisté na libeňské cyklostezce jezdí ohleduplně (Libeň)

Nebojím se. Snad mě nezajedou! (Vinohrady)

Cyklopruh: poukázka na smrt (Vršovice)

Lžou, lžou, až se jim od pusy kouří (Záběhlice)

Smog dusí Botič (Záběhlice) VIDEO

Rohanské nábřeží během sněhové kalamity (Karlín)

Karlínská cyklostezka v zimě (Karlín)

Zklidněný Karlín? Je to jenom bouda (Karlín) VIDEO

První sníh na kole v Praze (Strašnice, Zahradní Město)

Prokopské údolí na kole (Hlubočepy)

Tichá Šárka (Dejvice) VIDEO

Citlivý sociální demokrat v Hybernské nemá rád cyklisty (Nové Město)

Když si horolezci hrají na Bořni

RETRO Bořeň je horolezeckým rájem. Co ale dělat, když je potřeba nacvičit rutinu - jištění a chytání pádů? Z nudy je možné dělat všemožná alotria. Tohle dělali horolezci z oddílu Humanita Praha roku 1999.

Reklama na střední Čechy

Propagační video na rodinné výlety do středních Čech vydala Středočeská centrála cestovního ruchu. Necháte se nalákat? Zámek Loučeň je proslulý labyrintem z živého plotu v zámecké zahradě, park Mirakulum u Lysé nad Labem je eldorádo pro malé i velké děti. Poděbrady a Nymburk spojuje na obou březích Labe cyklostezka, po které se jezdí na kole i koloběžce, běhá, chodí nebo bruslí in-line. Hornické muzeum Příbram ukazuje fascinující těžbu stříbra, olova a uranu. Úniková hra Tepfactor na Slapech se veze na vlně zájmu o tento druh zábavy spojující mozek a svaly. Přehrady Vrané a Štěchovice na Vltavě jsou sevřené vysokými skalnatými a lesnatými svahy.

Moravské dráhy vozí Moravany z Chebu?

Bylo nebylo... Ivan Trojan nastoupí do vlaku Českých drah. Tváří se při tom jako Moravan, který jede z Moravy do Prahy. Jeho převlek je ovšem odhalen! Neumí moravsky. Nastoupil v Chebu a právě jede okolo přehradní nádrže Jesenice. Také realita vlaků Český drah vypadá úplně jinak. Byl už na malé nebo velké straně? 

Nejčtenější články

Přes Trojský most na koloběžce ze Stromovky k Rokytce

Přes Trojský most na koloběžce ze Stromovky k Rokytce

Krátká, lehká a zábavná vyjížďka na koloběžce podél Vltavy vede přes nejnovější Trojský most v Praze. Svezli jsme se od parku Stromovka v Holešovicích k ústí Rokytky v Libni. Ujeli jsme pěkných pět kilometrů. 
Kde se natáčela Princezna zakletá v čase?

Kde se natáčela Princezna zakletá v čase?

Filmová pohádka o Princezně zakleté v čase se odehrává v exkluzivních lokacích. Diváci vidí hrady Křivoklát, Bouzov, Točník, Žebrák a zámek Sobotín.
Cyklomaratony pro každé kolo 2024

Cyklomaratony pro každé kolo 2024

AKTUALIZACE S dlouhými závody na horských kolech se doslova roztrhl pytel. Bikemaratony jsou stále populární nejen mezi profesionálními závodníky, ale přijíždějí na ně i tisíce amatérů. Od března do října si lze
Horydoly v médiích 2023

Horydoly v médiích 2023

Horydoly spolupracují s ostatními médii na tématech, které se týkají především outdoorových aktivit a turistického ruchu. Přinášíme jejich výběr.
Vltava: vodácký průvodce a kilometráž

Vltava: vodácký průvodce a kilometráž

RIVER GUIDE Vltava měří od pramene k ústí 433 kilometrů. Splout se dá z Kvildy (424 km), ale povoleno je to na jaře až z obce Borová Lada (416 km), za dobrých vodních
Sázava AKTUÁLNĚ 2023

Sázava AKTUÁLNĚ 2023

LEDEČ Zprávy z divoké řeky, která teče z Vysočiny k Praze. Sázava a Posázaví jsou oblíbenými místy pro vodáky, turisty, cyklisty i horolezce.
Alpy AKTUÁLNĚ 2023

Alpy AKTUÁLNĚ 2023

VAL CENIS Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Advent Česko 3.-24.12. 3.12.
Napříč Chocní - otužilci Choceň, Peliny   9.12.
Ski Opening Špindl Špindlerův Mlýn 9.12.
Geoskořápky Praha, Kampa Megaevent geocaching 9.12. 16:00
Adventní běh Žatec 9.12.
Chrudimka - mikulášská jízda přes město Chrudim 9.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů - televize TV Noe 9.12. 20:05
Kuba - diashow Praha, Městská knihovna Přednáší Martin Loew 11.12. 19:00
Kuba - diashow České Budějovice, Kotva 14.-16.12. Přednáší Martin Loew 14.12. 17:30
Setkání skialpinistů Šerák, chata Jiřího 15.-17.12. 15.12.