Další video zhlédněte na YouTube Horydoly. Na výběr jsou speciální kanály Lezení - Lyžování - Turistika - Vodní sporty - Cyklistika - Koloběžky - Zajímavosti ze světa.

Central Bohemia Tourism

Střední Čechy propaguje černoch. V reklamním videu Středočeské centrály cestovního ruchu nás provádí po několika náhodně vybraných destinacích. Uvidíme hrady Křivoklát a Karlštejn, sklárnu Rückl a hospodu Zastávka v Nižboru, Beroun s hospodou Koza Roza, Kříž nad Svatým Janem pod Skálou, skanzen Solvay, opuštěné lomy Velká Amerika a Mexiko, chrámy svaté Barbory a Jana Křtitele v Kutné Hoře, kostnici a mincovnu tamtéž.

Ochránci přírody spálili trampskou boudu v lomu Kamensko roku 1990

Koncem 80. let minulého století vystoupala návštěvnost Českého krasu do neúnosných počtů. Zvláště okolí Karlštejna, Velké a Malé Ameriky bylo zaplaveno turisty. Mnoho z nich přespávalo v opuštěných lomech a štolách. Došlo to tak daleko, že trampové postavili v lomu Kamensko u Malé Ameriky fortelnou chatu uprostřed národní přírodní rezervace. Ochránci přírody podnikli protiopatření a boudu zbourali, spálili a odpadky vynesli z lomu pořátkem roku 1990.

Kamensko je jámový lom na vápenec. Pěší přístup do lomu je možný po klouzavé skále šikmou římsou. Pro jeho označení se používají též názvy Přírodní lom, Amerika, Kazatelna, Úsek č. 15 a Woodcraft. Dno lomu je na úrovni 2. těžebního patra Na Rešnách ve výšce 390 m n.m. Ústí do něj významná Kamenská štola, která prochází do vedlejšího lomu Malé Kamensko a pokračuje směrem do lomů Modlitebna, Želva a Liščí. Dvěma svážnými byla spojena s Hlavní štolou okolo Malé Ameriky. Na několika místech je zavalená.

V lomu se nachází jeskyně Amerika I (120 m, -26 m) a propast Amerika II (138 m, -24 m).

O Amerikách čtětě více: Velká a Malá Amerika v Čechách, Hagenova studánka, Na Karlštejn od Třebaně, Otevřené štoly na Americe, Trampský vor v Malé Americe. Na Ameriku můžete dojet z Prahy na silničním kole nebo na horském kole.

Úžasné bohatství kladenského uhlí

Kladno si užilo poslední dvě století slávy a bohatství díky černému uhlí. Těžilo se tu spolu s železem a vápencem, což umožnilo raketový rozvoj železářského průmyslu. Uhlí odtud znali už Ketlové, když z něho vyráběli švartnové náramky 200 let před Kristem. Ve středověku se ho trochu dobývalo na výrobu modré skalice pro přípravu barviv a impregnací. Poklidnou krajinu severozápadně od Prahy doslova přeorala až průmyslová revoluce, která sem dorazila roku 1772. Uhlí na topení se začalo těžit poprvé v Nálezné šachtici buštěhradského panství. V Kladenském revíru, tedy v oblasti Oráčov - Budyně nad Ohří - Kralupy nad Vltavou - Žebrák, se časem těžilo v 1050 dolech. Vybralo se prakticky všechno zdejší uhlí. Poslední dva doly byly uzavřeny téměř současně. Schoeller, později přejmenovaný na Kladno ukončil těžbu 29. června 2002 a Jaroslav, přejmenovaný na Nosek a potom na Tuchlovice, uzavřel provoz 28. února 2002.

Podívejte se na mapu dolů Kladenského revíru. Už z nich mnoho neuvidíte, ale v terénu ještě najdete jejich pozůstatky. 

Na Kladně bylo uložené černé uhlí. Velké množství stromů a dalších rostlin se nahromadilo na konci provohor v karbonu a permu (před 360 - 286 miliony let) a odumřelo. Kmeny padly do rašelinišť a ty potom překryl jíl nebo písek. Právě se vytvářel nový supertkontinent Pangea a Čechy byly na rovníku. Tlak bez přístupou vzduchu vytvořil ze dřeva v podzemí uhelné sloje. Kladenský revír těžil hlavní sloj silnou necelých deset metrů a vedlejší sloje o tloušce od několika merů do pouhých desítek centimetrů.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Jagerčíková a Coll vyhráli sprint Světového poháru ve skialpinismu

Marianna Jagerčíková (Slovensko) a Oriol Cardona Coll (Španělsko) vyhráli skialpový sprint v Morgins, kde se koná druhý závod Světového poháru ve skialpinismu 2022. Švýcarský areál Morgins následoval italské Ponte di Legno.

HOROLEZECTVÍ základní vybavení na zimu

Horolezecký oddíl Humanita Praha školí své nováčky v celoroční horoškole, jejíž součástí jsou přednášky. Podívejte se, jak Jiří Happy Šťastný a Radim Děrolezec Brom prezentují základní vybavení na ledové lezení, skialpinismus a zimní bivakování nebo táboření. Předchozí úvodní přednáška osvětlovala základní vybavení pro indoorové i outdoorové lezení.  

K TÉMATU ČTĚTE VÍCE:
Horolezecká zimní metodika

Co sbalit do Vysokých Tater na zimu
Co je potřeba na skialp
10 důrazných doporučení na skialpové túry

Poslední slanění ve Svatém Janu pod Skálou 2021

Velkolepé slanění na dvě délky 20 a 30 metrů vysoko nad údolím Kačáku si koncem roku nenechá ujít mnoho horolezeckých oddílů i jednotlivců z Prahy a středních Čech. Poslední slanění ve Svatém Janu pod Skálou je velkolepé, vzdušné a exponované. Slabé povahy se ve volném prostoru bojí.

Poslední slanění ve Svatém Janu 

2018 Poslední slanění ve Svatém Janu před koncem roku

2017 Konec horolezecké sezony ve Svatém Janu pod Skalou

2016 Poslední slanění ve Svatém Janu v Českém krasu

2015 Poslední slanění horolezců a jeskyňářů

2014 Rok se s rokem sešel a zase naposledy slaňujeme

2013 Jedni slaní, druzí vylezou, třetí prolezou, čtvrtí raději spí

2011 Zkoukněte video

2009 Když je opravdu velká zima

2007 Přečtete si popis Křížové cesty

2004 Jak se spí v jeskyni

Lezení a slaňování na Křížové stěně je povoleno každý rok do 31. prosince a poté zase až od 30. června. Důvodem je hnízdění výra velkého a dalších dravců v celé skalní frontě od Kříže, přes Trojúhelníkovou stěnu až po stěnu Za Klášterem. Na jaře a v létě na skalách rostou chráněné rostliny a květiny.  

CLIMBING GUIDE: Horolezecký průvodce Svatý Jan

Doporučené vybavení

Malý batohhrudní a sedací úvaz (pokud slaňujete jen v sedáku, je vhodné připnout batoh pod sebe do oka úvazku), prusik, odsedávací smyčka3x karabina se zámkemjistítkohorolezecké lano minimálně 60 m nebo lépe 2x50 m, přilba, teplé oblečení, trekové botyčelovkalékárničkamobilhodinkynůž, jídlo a horké pití v termosce. Teplé oblečení, nepromokavá bunda, čepice, bunda softshell, funkční trikoponožky. Dobré fotky udělá zrcadlovka, video natočí outdoorová kamera. Nezapomeňte na peníze, pojištění a doklady.

Plavba po Botiči před 19 lety

Prošli jsme redakční video archiv a vytáhli z něho staré záběry ze splutí Botiče na podzim roku 2002. Tehdy jsme ze břehu sledovali našeho kamaráda Savce, jak se 11x převrátil, než doplul do Grébovky, kde pádlování ukončil. Letos se hromadná plavba pod názvem Rio Botičo nekonala, protože na hrází Hostivařské přehrady se staví povodňový přeliv.

Lavinový rakouský update

Proč na muže čeká při skialpinismu větší nebezpečí než na ženy? Jak se připravujete na lyžařské túry mimo sjezdovky? Jak funguje lavinový vyhledávač? Rakouský Alpeneverein právě vysílá každoroční lavinový live update. Přednáší přední lavinový expert Michael Larcher.

Australští vojáci jezdí na elektrokolech

Australská armáda používá v testovacím režimu elektrokola. Pochvaluje si, že vojáci se pohybují rychle a tiše. Dojezd je 100 km při maximální rychlosti 90 km/h. Elektrokola v lehké jízdě podporují bojová vozidla pěchoty Boxer. Jsou jimi vybaveny jednotky 2nd/14th Light Horse Regiment (Queensland Mounted Infantry).

Základní přehled horolezeckého materiálu

Přednášku o lezeckém vybavení pro adepty horolezeckého sportu vede Jirka Happy Šťastný v pražském horolezeckém oddílu Humanita Praha. Podívejte se, co budete muset koupit, jestli právě absolvujete horoškolu. Jak se orientovat v outdoorovém obchodě, co si vybrat z široké nabídky a jaký materiál je nejvhodnější pro nováčky na skalách i v horách.

Nejčtenější články

Zažijte dobrodružství v okolí Prahy: 4 tipy na jednoduché výlety s dětmi

Zažijte dobrodružství v okolí Prahy: 4 tipy na jednoduché výlety s dětmi

Naše hlavní město je skvělé místo, kde se děti snadno přiučí něco o historii a uvidí světovou metropoli na vlastní oči. Zajímavá místa na vás ale čekají také v okolí Prahy. Pokud byste
Apríl na tatranské haute route

Apríl na tatranské haute route

Jaro za dveřmi, slunko nabírá na síle. Volám Tomášovi: "Nejel bys se mnou na jarní firnovačku do Tater? Přechod Brnčála - Popradské či naopak?" Jasně že by jel! Supr, domluveno.
Na Kamenici sjezdař Satke vzpříčil kajak

Na Kamenici sjezdař Satke vzpříčil kajak

Český pohár ve sjezdu na divoké vodě zavedl závodníky na technicky náročnější Kamenici. Oproti úvodu sezony na šumavské Otavě se závodní víkend nesl ve znamení příjemnějšího počasí. Atraktivní závod z Plavů
Jeseníky AKTUÁLNĚ 2022

Jeseníky AKTUÁLNĚ 2022

Nejvyšší bod Česka je kde? Na vrcholu vysílače Praděd! Kam se hrabe Sněžka... Čtěte aktuální zprávy z Jeseníků, Hrubého a Nízkého Jeseníku a Jesenicka.
A Complete Guide Langtang Trek in Nepal

A Complete Guide Langtang Trek in Nepal

A total manual for Langtang Valley Trek outfits you with exhaustive data about the Langtang valley journey courses, agenda, positive season to travel, culture, religion, and practices of that reason including the challenges
Módní sukně 2022 - stylové trendy pro jaro a léto

Módní sukně 2022 - stylové trendy pro jaro a léto

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Sukně je základem šatníku každé moderní dámy. Pomáhají vytvářet elegantní a ženské styly pro každý den, do kanceláře i na romantické večery. Sukni si můžete koupit nejen na léto, ale
Rakousko je rájem pro milovníky hor

Rakousko je rájem pro milovníky hor

Rakousko je rájem pro milovníky hor, neboť rakouské Alpy pokrývají více než 2/3 území země. Samotné Alpy jsou nejvyšším a nejdelším pohořím Evropy (Kavkaz je vyšší a Ural delší, oba však leží

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Dračí lodě Lipno 20.-22.5. 20.5.
Enduro Králičák Stříbrnice 20.-22.5. Horská kola 20.5.
Zahájení lázeňské sezony Poděbrady, kolonáda 20.-22.5. 20.5.
Policejní pochod Obenice 20.-21.5. Turistika 20.5. 20:00
Pochod Praha - Prčice  Prčice   21.5.
Kralický maraton Dolní Morava Běh 21.5.
Karlovarský půlmaraton Karlovy Vary 21.5.
Zahájení lázeňské sezony Lázně Bělohrad 21.5. 10:00
Festival vojenské historie Helfštýn 21.-22.5. 21.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 27.-29.5. Lodě a čluny 27.5.