Jarní skialpová túra přes vysoká sedla v Hohe Tauern od Glockneru ke Klockerin

Jarní skialpová túra přes vysoká sedla v Hohe Tauern od Glockneru ke Klockerin
SDÍLEJ:

Do království sněhu, ledu a zimy se vydáváme v polovině května. Nejlepší podmínky vládnou v Hohe Tauern pod Grossglocknerem (Velkým Zvoníkem). Míříme na tři dny k jeho ženě Klockerin (Zvonice). 

Vybíráme lehčí směr, s menším převýšením a možností jednoduchého návratu. Jdeme jen ve dvou a včera sněžilo. Není jasné, zad budou stopy prošlápnuté.

Na mýtnici ve Ferleitenu chtějí 45 eur za auto. Za své peníze si ovšem moc neužijeme, protože jedeme hustou mlhou. Na obrovském parkovišti Kaiser-Franz-Josefs-Höhe (2369 m) jsme skoro sami. Kdo by sem také jezdil, když není vidět ani na ledovec Pasterze, natož pak na Grossglockner.

Po poledni vyrážíme s lyžemi na ramenou do šesti tunelů na Gamsgrubenweg. Díky bohu se už dají projít, což nám značně urychluje cestu.

Na obvyklém místě pod plotnami Freiwaldkasten spadla lavina z jarního mokrého sněhu přes stezku. Celkem jednoduše ji překonáme, ale raději si necháme rozestup a jdeme každý zvlášť.

VIDEO Skialp Eiswandbichl, Keilscharte, Bockkarscharte

Cesta na Oberwalderhütte

Hned za ní na rozcestníku k bývalé Hofmannově boudě (2465 m) nastupujeme do lyží. Pohodlnou cestou po vyjeté stopě mírně traverzujeme skalní kotel Gamsgrube a dojdeme k vyhlídce Wasserfalleck (2548 m). Čas nás nehoní, konečně jsme vystoupali nad mraky. Svačíme a kocháme se výhledem na severovýchodní stěnu Grossglockneru. Nadšeně kreslím do vzduchu své zážitky - kudy jsme lezli Pallaviciniho, kde jsme vzdali Mayerlrampe, kudy jsme chtěli lézt na Teufelskamp ale ocitli jsme se na Romariswand, kde jsme se objevili po vylezení Stüdlgratu, kde jsem zvracel a vypouštěl všechny tělní tekutiny na Untere Bahnhof, když jsem byl na lyžích na Glockneru, kudy jsme sestupovali Hofmannovou cestou, kudy jsme jeli na lyžích z Pasterzeboden, kudy se leze na Johannisberg a jak se chodilo přes ledovec Pasterze tam, kde se teď rozlévá jezero, a také odkud odvážel vrtulník elektrikáře se studentem - po svém expozé si teprve všimnu, že Hanka chroupá sušenky a nesleduje tok mých myšlenek! Takže jako obvykle... 

Když jsme odtud stoupali k Wasserfallwinkel posledně, dosahoval sem ještě ledovec Südliches Bockkarkees. Teď jdeme po slabé vrstvě jarního sněhu. "Jééé tohle si konečně pamatuju! Tady se blyštěl modrý ledopád jako letos," vykřikuje nadšeně Hanka. "Už vím, na jakou chatu jdeme. To je tam, co Mates opařil Ondru mastnou polívkou." Konečně vydolovala ze vzpomínek aspoň něco...

Ohřívá se západní stěna Fuscherkarkopf a rozezní se kanonáda širokým údolím. Po ukloněných břidlicových plotnách jezdí jedna sněho-kamenná lavina za druhou. Odpolední slunce čistí elegantní skalní formace od sněhu a ledu.

Zhruba ve výšce 2850 m děláme vlevo v bok a šlapeme ke zdaleka viditelné turistické značce na skále. Dřívější výstup po ledovci až k chatě Oberwalderhütte (2973 m) už není možný. Dalo by se sice vyjít na lyžích jižním strmým svahem nad sedlo Bockarscharte a vrátit se k chatě, ale vzhledem k tomu, co vidíme na sousedním Fuscherkarkopf, jdeme rovnou na ferátu.

Aufstieg Oberwalderhütte má obtížnost B. Lyže připínáme na batoh, mačky neobouváme, ale cepín strkáme za záda, abychom byli připraveni. Vyplatilo se to. Asi v polovině stoupání najednou lano mizí ze skály do sněhu. Hrabeme se strmým svahem, sněhu máme po stehna a bohužel nikdo tu před námi stopy neudělal. Když konečně stojíme na hřebeni Hoher Burgstall, oddechneme si. Znovu nastupujeme do lyží a za několik minut přijíždíme ke dveřím označeným Winterraum. 

Chata Oberwalderhütte sice hlásí, že je zde dřevo a kamna, ale tři rakouští skialpinisté hlásí, že žádné dřevo není. Nastává nenápadné přetahování o co největší počet dek. Oni mají spacáky a my ne. Vaření jídla a pití ze sněhu nám trvá docela dlouho, a tak na matrace zalehneme až po deváté hodině. Šli jsme sem 5 hodin oproti letnímu času 2:30 h.

Po ledovcích na Keilscharte

Ráno necháme Rakušany posnídat a odejít ještě za šera. My si raději počkáme na sluníčko.

Zamíříme na sněhový hřeben Eiswandbichl, který prolamuje bezejmenná sníženina tvořící široké sedlo (3180 m). Tudy sjedeme na ledovec Nördliches Bockkarkees do výšky 3040 m. 

Dobře si pamatuji, jak jsme tudy kdysi dávno šli bezstarostně pěšky a jeden z nás se probořil do trhliny. Dnes je teplo, a tak neváháme a navazujeme se na lano. Navíc se tady nestoupá kolmo ke směru trhlin, ale dost dlouho se jde souběžně se směrem trhlin. Což je nebezpečné. 

Celkem pohodlně dorazíme do Keilscharte (3180 m). Široké sedlo nás dovede k ledovci Westliches Bärenkopfkees. Zdá se, že sníh na jeho povrchu je pevný, a tak balíme lano do batohu. Jedeme po pravém boku ledovce, držíme se vysoko nad trhlinami. Zastavujeme na soutoku s ledovcem Östliches Bärenkopfkees ve výšce 2950 m.

Stoupáme po něm na sedlo Gruberscharte (3073 m). Mírné stoupání nám krok po kroku otevírá nádherné výhledy. Za zády nám zůstává přehradní nádrž Moserboden, nad ní se tyčí Kitzsteinhorn (na druhé straně hory se lyžuje na Kaprunu), v dálce se objeví obrovská bílá plocha Gross Venedigeru. Před námi se zvedá mohutná Klockerin, proti ní se zvedá mohutná stěna Grosser Bärenkopf a Hohe Dock.

Na Klockerin (3422 m) poprvé vystoupili 18. září 1869 německý horolezec Karl Hofmann, pražský obchodník Johann Stüdl a horští vůdci Thomas Groder a Josef Schnell z Kalsu. 

Kosmický bivak na Gruberscharte

V sedle zapíchneme lyže do sněhu a jdeme pěšky na Gruberscharten-Biwak (3104 m). K večeru je to nejnebezpečnější akce celého dne. Dostat se po plotnovité skále zasypané kamením a mokrým sněhem je problematické i s cepínem. Jiná cesta ovšem k bivaku nevede.

Plastová krabice, do které se leze po kovovém žebříčku, má kosmický design. Uvnitř je kupodivu dost místa, světla i tepla. Větrání je umístěno v podlaze, a tak uvnitř není vlhko. Spousta teplých dek na palandách!

Znovu dlouze vaříme. Máme tedy čas sledovat západ slunce za Kitzsteinhornem a východ měsíce nad Hohe Dock. Zase jsme byli na cestě 5 hodin, když letní čas je 2:30 h.

Skze mraky přes 3 sedla a po 4 ledovcích

V noci se zvedne vítr, ráno padne mlha. Má to jedinou výhodu - sestup od bivaku na sedlo, kde máme lyže, je bezpečnější. Mokrý klouzavý sníh ztuhl a dají se do něho dobře vykopávat stupy i zasekávat cepín.

Mírným svahem vede naše včerejší stopa. Difuzní světlo nám tedy zatím nevadí. Vracíme se po ledovci Östliches Bärenkopfkees. Dojedeme pod mraky a viditelnost se zlepší. Na soutoku s Westliches Bärenkopfkees naposledy lepíme stoupací pásy. Za pár minut zase vejdeme do mraků. Bohužel nemůžeme sledovat náš včerejší sjezd, protože bychom nezdolali tak strmé svahy. Nevidíme lautr nic. Oba máme neustále fata morganu, "vidíme" před sebou skalní stěny a sněhové muldy, které neexistují. Jednou za čas se zjeví něco opravdového - náznak skalního hřebene nebo sněhové hrany. Kde jsme, kde je nahoře či dole, vpravo nebo vlevo - to kontrolujeme pouze na mobilu. 

Stejně skončíme o pár set metrů jinde, než chceme. Už stoupáme strmých svahem s lyžemi na batozích, když se objevíme v sedélku pod vrcholem Mittlerer Bärenkopf. Musíme se v mracích vrátit a pod skalním hřebenem traverzujeme do Keilscharte (3180 m), kde jsme byli včera. Jakou radost máme, když narazíme na vlastní stopy! 

Fouká a je zima. Vítr prohání mraky skrz sedlo a ty se tam trhají, takže občas vidíme před sebe, a zároveň sníh je dost ztuhlý, abychom se nemuseli při sjezdu navazovat na lano. Do ledovcové trhliny se téměř jistě nepropadneme.

Pohodlně se snášíme oblouk za obloukem po ledovci Nördliches Bockkarkees, držíme se jeho pravého okraje, který nás dovede do sedélka Bockkarscharte (2996 m). Nikam už nemusíme stoupat. Projedeme sedélkem na široký ledovec Südliches Bockkarkees a pokračujeme v pomalém snášení do údolí. Oblouky protahujeme a zrychlujeme, místa je dost. Na lyžích dojedeme až tam, kde jsme před třemi dny začali - na rozcestí k bývalé Hofmannově boudě. Přelezeme lavinu, projdeme šest tunelů a zdrchaně házíme batohy do auta na parkovišti Kaiser-Franz-Josefs-Höhe (2369 m).

I dnešní den jsme byli na lyžích 5 hodin. Zpoždění zavinilo hledání Keilscharte v mracích a také dlouhá svačina na vyhlídce Wasserfalleck, kde jsme obdivovali severní stěnu Glockneru a ledovec Pasterze pod ním, do kterých začalo svítit slunce.


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

Horydoly.cz Grossglockner na Horydoly

HOROLEZECTVÍ Hofmannsweg (Hofmannova cesta)

HOROLEZECTVÍ Alter Kalser Weg (Stará Kalská cesta)

HOROLEZECTVÍ Stüdlgrat (Stüdlův hřeben) a Stüdlgrat (reportáž)

HOROLEZECTVÍ Pallavicini Rinne (Pallaviciniho kuloár)

SKIALPINISMUS Lyžařské túry

SKIALPINISMUS Vorderer Bärenkopf

LEDOVÉ LEZENÍ Johannisberg a Bärenkopf

TURISTIKA Ledovec Pasterze

CYKLISTIKA Hochalpenstrasse a V sedle na Grossglockner

BEZPEČNOST Jsem naštvaný a Lezecká neštěstí a Blázni ve světě

HORSKÁ SLUŽBA Na Adlersruhe havaroval vrtulník

DOPRAVA Frézy čistí Hochalpenstrasse

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Objevujte svět komfortně: Plavba výletní lodí změní vaše zážitky z cestování

Objevujte svět komfortně: Plavba výletní lodí změní vaše zážitky z cestování

Objevujete rádi nová místa a cestování je vaším koníčkem? Neustálé balení kufrů a plánování cest ale někdy může být dost náročné. Pokud si chcete užít komfortní dovolenou, pak se nabízí plavba výletní... celý článek

Ako zarobiť peniaze z domu: Najlepšie možnosti pre Slovákov

Balkán AKTUÁLNĚ 2025

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Hornová: Do sportovního lezení se pouští čím dál víc lidí

Hornová: Do sportovního lezení se pouští čím dál víc lidí

ROZHOVOR Jana Janča Hornová byla nově zvolena do Výkonného výboru Českého horolezeckého svazu. Nová krev do nejužšího vedení sportovní organizace přichází z prostředí rekreačního horolezectví a velkých tradičních oddílů.
Trpaslíci v Krušných horách

Trpaslíci v Krušných horách

Pro nás, kteří jsme se do Krušných hor přistěhovali ze všech koutů naší republiky, to byl po válce jen kus země nikoho. Bylo odtud odsunuto dva miliony a šest set tisíc
11 českých rčení. Kde se vzala a co znamenají?

11 českých rčení. Kde se vzala a co znamenají?

Jinak se mluví a jinak řeči rozumí. Co znamenají rčení? Jedná se o ustálené výroky, které zrychlují dorozumění mezi lidmi a vycházejí z aktuálního komunikačného kódu společnosti. Poslat někoho do háje, dostat világoš nebo kout
Kryptoturistika: v čem spočívá tento zvláštní fenomén?

Kryptoturistika: v čem spočívá tento zvláštní fenomén?

Kryptoměny se těší stále větší popularitě nejen mezi investory, ale i mezi lidmi, kteří hledají alternativu ke klasické hotovosti. Zájem o ně se odráží i ve zvyšujícím se počtu služeb, které lze platit
Jak jsem překvapil sám sebe na Singl maratonu

Jak jsem překvapil sám sebe na Singl maratonu

Když jsem se přihlašoval na svůj první Single maraton, neměl jsem žádná velká očekávání. Jako netrénovaný amatér, který obvykle končívá na chvostu startovního pole, jsem si myslel, že si prostě

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Svět knihy - veletrh Praha, Holešovice 15.-18.5. 15.5.
Hobby - veletrh České Budějovice, výstaviště 15.-18.5. 15.5.
Pískoviště Písek 16.-18.5. Městská slavnost 16.5.
Dragon Boat Festival Praha, Žluté lázně 16.-18.5. Dračí lodě 16.5.
Bike Trans - cyklomaraton Poříčí nad Sázavou Horská kola 17.5.
Jindřichohradecký pedál Jindřichův Hradec Cykloturistika 17.5.
Pochod Praha - Prčice Prčice   17.5.
Cidlina - splutí Žehuň 17.5.
Silesia - cyklomaraton Opava Horská kola 17.5.
Parní víkend Lužná, Železniční muzeum 17.-18.5. 17.5.

Diskuse

Podivnosti Sandokana Pišišvor, 15.5.2025 15:46, 29 příspěvků
2 neidentifikované linky Jan Svoboda, 15.5.2025 12:25, 5 příspěvků
2 neidentifikované linky Fayal, 15.5.2025 12:01, 5 příspěvků
2 neidentifikované linky Jan Svoboda, 15.5.2025 11:17, 5 příspěvků
2 neidentifikované linky Fayal, 15.5.2025 9:36, 5 příspěvků
2 neidentifikované linky Jan Svoboda, 14.5.2025 20:37, 5 příspěvků
Doping na horách Piký, 13.5.2025 20:09, 1 příspěvek
vlaky JHMD? Horydoly, 13.5.2025 19:19, 2 příspěvky
vlaky JHMD? strašný news, 13.5.2025 17:25, 2 příspěvky
Všeználek Honza, 10.5.2025 15:46, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 14.5.2025 1:30
Už tuto sobotu dorazí do ... Horydoly , 14.5.2025 1:26
Cyklistické závody 2025 Horydoly , 14.5.2025 1:21
Paddle Worldwide Horydoly , 7.5.2025 19:44
Vodácké závody 2025 Horydoly , 7.5.2025 19:39
Lodě na Labi Horydoly , 7.5.2025 19:29
60 let Czech Travel Press... Horydoly , 4.5.2025 19:06
Proběhněte Prahou s Janke... Horydoly , 2.5.2025 14:29