Okoř: pohoda i adrenalin

Okoř: pohoda i adrenalin
Vltava, cyklostezka u Chvatěrub.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Právě zuřící babí léto nabízí pro cykloturisty ideální počasí. Stezky jsou suché, na kole není horko ani zima a výhledy nabízejí dalekou viditelnost. Pro Středočechy popisujeme trasu okolo tří nejstarších rotund.

Okoř: pohoda i adrenalin
Rodinná cyklovyjížďka z Prahy na Okoř.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Trasa: cca 60 km
Doporučené vybavení: horské kolo, přilba, rukavice, cyklistický dres, pití v lahvi
Hospody: Tuchoměřice, Okoř, Zákolany, Kralupy, Řež
Highlight: hrad Okoř

Od konečné metra Dejvická sjedeme frekventovanou ulicí do Podbaby a napojíme se tam na červenou turistickou značku, která stoupá na Hanspaulku. Kdo se v Praze vyzná, může do této vilové čtvrti prokličkovat komplexem technických a teologických fakult a vystoupat kopcem nad stadionem Dukla. Je to kratší než přes Podbabu.

Lesem na pražské periferii

Po žluté značce prudce sjedeme lesem k mlýnu u Šáreckého potoka a pokračujeme proti jeho toku, až se objevíme na Jenerálce u hospody. Odbočíme po silnici doleva a po dvou stech metrech zase doprava okolo výstavního hotelu. Napojíme se znovu na červenou, která nás vede stále proti proudu.

Za usedlostí Šubrtka přejíždíme po mostku na pravou stranu potoka (ve směru jízdy), opouštíme značku a prudce stoupáme nejprve lesním úvozem a poté loukou k Nebušicím.

Projedeme vesnicí dolů na hlavní ulici a dojedeme po ní do Přední Kopaniny. Za prohlídku stojí románská rotunda Máří Magdalény, jeden z nejstarších křesťanských kostelíků v Čechách. V miniaturním parku před kostelíkem vedle sebe v poklidu stojí komunistický pomník, vzpomínka na padlé z první světové války a katolická kaplička.

Rodinná cyklovyjížďka z Prahy na Okoř.

Nebezpečný sjezd

Pokračujeme po žluté zase do lesa. Skoro po rovině dojedeme na rozcestí U Juliána, kde odbočíme doleva na červenou. Následuje velmi prudký a nebezpečný sjezd vymletým kamenitým úvozem.

Po jeho zdolání už v poklidu jedeme houpavou krajinou lesy, poli a loukami přes Tuchoměřice a Číčovice na Okoř. Nevynecháme návštěvu zříceniny, protože je s průvodcem otevřena i mimo sezonu každý víkend.

Socha komunistického vraha

Z Okoře je cesta navigačně jednoduchá. Stále se držíme červené značky, která nás provádí údolím Zákolanského potoka. Pouze jednou vyjede na kopec nad ním, protože se nechce vyhnout nejcennější památce na dnešní cestě. Po rozbité asfaltce vystoupáme na Budeč, kde se křesťané modlí už přes tisíc let. Základem dnešního kostela je možná nejstarší česká rotunda, okolo které časem vyrostla církevní škola. Učil se v ní už svatý Václav.

Po sjezdu k potoku nás v Zákolanech čeká kuriozita. Málokdy člověk uvidí sochu vraha na vlastní oči. Zákolany ji mají přímo na návsi, protože se zde narodil jeden z komunistických prezidentů a odborářský vůdce Antonín Zápotocký, který má na rukou krev z procesů v padesátých letech minulého století.

Zápotocký.

Cyklostezka se mění na singletrack

Ze Zákolan jedeme poměrně rychle do Kralup, přejedeme most přes Vltavu a stále po červené šlapeme do pedálů, co to dá. Jsme na perfektně vyasfaltované cyklostezce, kde se dělíme o prostor nejen s koly, ale také s kolečkovými bruslemi.

Po pár kilometrech se asfalt mění na prašnou cestu a posléze na stezičku. V Máslovicích opustíme červenou značku a jedeme stále po břehu. Stezka na šířku akorát jednoho bicyklu nás vede po vysokých zdech říční navigace. Tady se nesmí spadnout. Kdo si na takovou jízdu netroufá, musí často tlačit, anebo objet tento úsek po červené značce Máslovice - Větrušice - Husinec.

Vltava.

Přívozem do Prahy

V Husinci se na červenou zase napojíme a pokračujeme přes Žalov (přívoz) do Klecánek (přívoz), nebo Sedlce (přívoz). Na druhé straně řeky vidíme vysoko nad skalami poslední z trojice známých středočeských rotund v Levém Hradci.

Přívoz v Klecánkách sice oficiálně jezdí každou hodinu, ale prakticky kdykoliv na požádání v převoznickém domku. Po převezení přes Vltavu se ocitneme v Roztokách a po jakéstakés cyklostezce dojedeme do pražské Podbaby a nakonec k metru v Dejvicích.

 

 

Horydoly.cz Na kole kolem Prahy

Benešov
Botič
Botič do Průhonic
Botič do Trojmezí 
Brdské hřebeny
Černošice přes most Inteligence
Dalejské údolí

Divoká Šárka
Dolní Počernice a Běchovice
Dubeč a Lítožnické rybníky

Hrusice

Jevanské rybníky
Jílové, tady už zlato není
Karlštejn na horském kole
Karlštejn na silničním kole
Kocába
Kolovraty
Konopiště
Královice
Levý Hradec
Mlékojedy a Neratovice
Okoř a Kralupy
Pitkovice a Kuří
Pitkovice a Uhříněves
Posázavská stezka 
Radotínský potok
Rokytka
Říčany
Říp
Šembera
Uhříněves a Hostivař

Voděradské bučiny I
Voděradské bučiny II
Zahořanský potok
Závist

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Na Okoř
Máte pravdu. Omlouváme se a chybu napravujeme.
Reaguj
Na Okoř
Nejmenoval se ten ... i president náhodou Antonín. P.S. Nejsem učitel dějepisu,ale pravda i jméno jsou jen jedno.
  • Autor dida
  • Datum a čas 31.10.2005 12:49
Reaguj
socha komunistickeho vraha
mozna to neni tak uplne blbej napad tam tu sochu nechat. kdyz odstranis vsechno co by pripominalo jeho existenci, informace o jeho "dobe a cinech" bude omezena na odstavec v ucebnici dejepisu a cela zalezitost rychle zmizi v propadlisti dejin.
  • Autor jirka
  • Datum a čas 19.10.2005 07:35
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Nezlomný Tománek jde znovu do boje! V Marbelle zaútočí na rekordní pátý  titul mistra světa

Nezlomný Tománek jde znovu do boje! V Marbelle zaútočí na rekordní pátý titul mistra světa

Po neúspěšné obhajobě titulu mistra světa na klasické ironmanské distanci čeká paratriatlonistu Jana Tománka další velká výzva. O víkendu se ve španělské Marbelle postaví na start mistrovství světa na poloviční ironmanské... celý článek

Jeseníky AKTUÁLNĚ 2025

Hamas vyhrál válku o srdce silničních cyklistů

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Ralsko AKTUÁLNĚ 2025

Ralsko AKTUÁLNĚ 2025

HORNÍ ROKYTÁ Co je nového na pomezí středních a severních Čech - pod Bezdězem, pod Ralskem a okolo Ploučnice?
Cyklomaratony pro každé kolo 2026

Cyklomaratony pro každé kolo 2026

AKTUALIZACE S dlouhými závody na horských kolech se doslova roztrhl pytel. Bikemaratony jsou stále populární nejen mezi profesionálními závodníky, ale přijíždějí na ně i tisíce amatérů. Od března do října si lze
Elektrokoloběžky a elektrokola 2025

Elektrokoloběžky a elektrokola 2025

OSTRAVA Krátké ale důležité zprávy o elektrokolech a elektrokoloběžkách.
Eurobike opustil německý cyklistický průmysl

Eurobike opustil německý cyklistický průmysl

ZIV - Die Fahrrad Industrie a Zukunft Fahrrad ukončují spolupráci s Eurobike. Dvě nejvýznamnější sdružení výrobců a prodejců kol v Německu dávají ruce pryč od největšího evropského cyklistického veletrhu.
Cyklonovinky 2025

Cyklonovinky 2025

KARLOVY VARY Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Pelikánův seminář Vršatec 14.-17.11. Horská medicína 14.11.
IBTM - veletrh Španělsko, Barcelona 18.-20.11. 18.11.
Touristik a Caravaning - veletrh Německo, Lipsko 19.-23.11. 19.11.
Meru Peak na kolech - vodeo Praha, Kayak Beach Bar 19.11. 19:00
Mezinárodní festival outdoorových filmů Chvalkovice na Hané 20.-21.11. 20.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Frenštát pod Radhoštěm, kino 20.-23.11. 20.11.
Vertical Pro - veletrh Německo, Friedrichshafen 21.-22.11. 21.11.
Alpinmesse - veletrh Rakousko, Innsbruck 22.-23.11. 22.11.
Boot - veletrh Německo, Berlín 27.-30.11. Lodě 27.11.
Life - veletrh Brno, Výstaviště 28.-30.11. 28.11.

Diskuse

parkování Lukas B., 14.11.2025 11:35, 1 příspěvek
smutné ale očekávatelné TS Charlie, 13.11.2025 17:38, 5 příspěvků
to snad ne? Kuba Turek, 12.11.2025 13:44, 3 příspěvky
Inu Honza, 12.11.2025 13:03, 1 příspěvek
to snad ne? vodák Marek, 12.11.2025 11:20, 3 příspěvky
Draschicexe climber, 11.11.2025 11:50, 1 příspěvek
dobré video zlískal jsem se jako dobytek, 8.11.2025 21:42, 2 příspěvky
dobré video vodák Marek, 6.11.2025 4:43, 2 příspěvky
Liška, václavka Michael Beranekdeveloppex.beranek@wanadoo.fr, 5.11.2025 15:36,...
Hmm před 11 lety Horydoly, 5.11.2025 14:48, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

přednášky o lavinové prev... Horydoly , 13.11.2025 1:33
Kutnohorsko a Kolínsko Horydoly , 12.11.2025 10:15
Re: Svatomartinská husa Horydoly , 12.11.2025 10:12
Svatomartinské slavnosti ... Horydoly , 12.11.2025 10:09
Svatomartinské hody jsou ... Horydoly , 12.11.2025 10:07
Svatomartinská husa Horydoly , 12.11.2025 10:05
Sex po šedesátce Horydoly , 12.11.2025 10:01
Tajemství názvů ženských ... Horydoly , 12.11.2025 9:59