Kozel a Kozlí jehla v Jizerských horách

Kozel a Kozlí jehla v Jizerských horách
V bivaku pod Kozlem, Jizerské hory.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Kozel a Kozlí jehla patří k málo navštěvovaným skalám Jizerských hor, ačkoliv poskytuje krásné lezení. Zdejší výstupy mají totiž své "ale" - skála je daleko, špatně se hledá, žula je často mokrá a lezci se musejí vyhýbat vlhkému mechu.

Kozel a Kozlí jehla v Jizerských horách
Jižní spára na Kozla vede v tajemném příšeří přepadlé skalní plotny.
Autor snímku Hana Suschá
Jak na to

Doporučené vybavení

Lano 50 m, 7x expreska, lezečky, 3x karabina se zámkem, jistítko, friendy a vklíněnce, spárové rukavice, šťáradlo, dlouhé smyčky, přilba, hrudní a sedací úvaz, horolezecký průvodce, lékárnička, mobil, hodinky, batoh, nůž, trekové boty na přístup, nepromokavá bunda, čepice, bunda softshell, funkční triko, ponožky, batoh 30 l, jídlo a horké pití v termosce. Na strmý výstup se hodí trekingové hole, pro pozdní návrat není od věci čelovka. Milovníci přírody ocení dalekohled, dobré fotky udělá zrcadlovka.

Za to Kozel poskytuje nejkrásnější bivak v Jizerkách pod přepadlou skalní plotnou. Turista, který v něm nespal, nezná Jizerské hory. Horolezec, který nevylezl na Kozla, není znalec Jizerek.

Skalní věž Kozel / Bockstein se nachází v divokém severním úbočí Srázy / Scharflehne pod Poledníkem / Mittagsberg v Jizerských horách / Isergebirge. Nevede k ní žádná cesta ani pěšina, značené trasy se jí zdaleka vyhýbají.

Dvě trojky a dvě pětky

Na Kozla vede 14 cest a na těsně přiléhající Kozlí jehlu další 4 cesty. Doporučujeme čtyři výstupy, které jsou poměrně bezpečně lezitelné a zajistitelné. Dvě trojky a dvě pětky. Nezapomeňte ovšem na jizerské pravidlo, že nad cestou byste měli mít za každou cenu převahu. Zvláště napoprvé vás zdejší drsná žula s ostrými krystaly vyškolí, že je třeba nejprve přemýšlet, poté jistit a až potom lézt.

Přerušovaná historie prvovýstupů

Kozlí jehlu zdolal prvovýstupem legendární Rudolf Kauschka roku 1921. Na Kozla ten rok vylezli dvě spárové cesty místní klettermajstři. Možná mezi nimi byl i sám Kauschka, protože pod tradovaným průvodcovským označením "frýdlantští lezci" se může skrývat kdokoliv z tehdejší lezecké elity zpod severních srázů Jizerských hor.

Po zakladatelské generaci jizerského lezení vládlo dlouhé lezecké ticho. Bylo způsobeno velkými ztrátami nadějných horolezců za 1. světové války (krváceli v naší rakousko-uherské armádě), vybitím generace mladých mužů za 2. světové války (rukovali do nepřátelské německé armády) a poválečným odsunem zkušených mužů (v Jizerkách lezli téměř výhradně Němci).

Další prvovýstup udělali Přes střechu až bratři Ginzelové roku 1951, kteří se vyučili lezeckým dovednostem právě u Kauschky.

Během 60. let minulého století přidala tři cesty parta okolo Miroslava Machoviče. V 90. letech zde řádil Petr Prachtel.

Jizerské hory, Kozel.  

NORMÁLNÍ CESTA

Kozel, Jizerské hory

Obtížnost: 3 UIAA. Jištění vklíněnci, velkými friendy a smyčkami.

Prvovýstup: 1921, frýdlantští lezci.

Výstup: Spárou podél jihozápadní hrany na vrchol.

Sestup: Slaníme od kruhu jižní stěnou podél cesty Přes střechu.

Jizerské hory, Kozel.

PŘES STŘECHU

Kozel, Jizerské hory

Obtížnost: 3 UIAA. Jištění smyčkami.

Prvovýstup: 1951, Wolfgang Ginzel a Gustav Ginzel.

Výstup: Šikmou plotnou bez jištění po přepadlé skále a výšvihem na vrchol. Plotna je zarostlá mechem! Doporučujeme kartáč s sebou.

Sestup: Slaníme od kruhu jižní stěnou podél cesty.

Jizerské hory, Kozel.

JIŽNÍ SPÁRA

Kozel, Jizerské hory

Obtížnost: 5 UIAA. Jištění vklíněnci, velkými friendy a smyčkami.

Prvovýstup: 1921, frýdlantští lezci.

Výstup: Nástup vlevo jižní stěnou v bivaku pod přepadlou skálou. Spára na pěst se postupně rozšiřuje na rameno a nahoře se mění na spárokomín.    

Sestup: Slaníme od kruhu jižní stěnou podél cesty Přes střechu. 

Jizerské hory, Kozel.

STARÁ CESTA

Kozlí jehla, Jizerské hory

Obtížnost: 4 UIAA. Jištění friendy a smyčkami.

Prvovýstup: 17. října 1921, Rudolf Kauschka.

Výstup: Komínem mezi Kozlem a Kozlí jehlou od jihu rozporem. Jištění ve spáře na Kozlovi a na závěr překrok na vrchol Kozlí jehly. 

Sestup: Slaníme od kruhu jižní stěnou.

Jizerské hory, Kozel a Kozlí jehla.  

Přístup ke Kozlovi

Autem po silnici Liberec - Hejnice do Oldřichovského sedla (placené parkoviště, hospoda, ubytování). Vlakem po trati Liberec - Frýdlant do Oldřichova v Hájích a pěšky po silnici do kopce do Oldřichovského sedla.

Jizerské hory, Rackaweg.

Na kole nebo pěšky pokračujeme po Viničné cestě (značená naučná stezka a zároveň cyklotrasa č. 3006). Mineme odbočku modré turistické značky do Hejnic (vlevo), Hausmannův pomníček (vlevo), Viničnou plotnu (vpravo). Doprava do kopce odbočuje bytelná kamenná svážnice Rackaweg. Zde musíme nechat kolo. Cesta stoupá příčně svahem, je už zanedbaná, ale zřetelná. Před jedinou výraznou pravotočivou zatáčkou uvidíme hned pod cestou Červené skály (609 m n.m.). Pokračujeme až na konec cesty a v hustém lese nad námi se snažíme zahlédnout masivní skalní věž Kozel (651 m n.m.). Dostaneme se k němu šikmo doleva vzhůru přes skalnaté výšvihy strmým svahem.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

Kde přespat?

Pozor! Jsme v národní přírodní rezervaci Jizerskohorské bučiny, a proto je přespávání v přírodním bivaku pod přepadlou skalní plotnou Kozla sice obvyklé, ale nelegální. Vodu můžete načerpat z pramene u myslivecké chaty Pod Poledníkem necelých 100 výškových metrů nad Kozlem.

Nejbližší přespání pod střechou je v hospodě U Kozy, kde se spí v podkroví ve vlastním spacáku. Pokud je plno, horolezci spí i v autě na parkovišti, nebo v přilehlých lesích.

Placené parkoviště je na Oldřichovském sedle. Do Oldřichova v Hájích jezdí z Liberce vlak.

Stáhněte knihu WANDERN und KLETTERN (PDF, 37 MB)

Stáhnětě knihu Topografie skal Jizerských hor (PDF, 22 MB)

Horydoly.cz Horolezectví v Jizerských horách

ZVON Severní cesta 5 UIAA
PALIČNÍK Kohoutí hřeben 5 UIAA
ŽABÍ KŮŇ Údolní cesta 5 UIAA
ČERVENÉ SKÁLY Maria Theresia
 5 UIAA  
UHLÍŘOVA ČAPKA Dříčský komín 4 UIAA 
KOZLÍ JEHLA Stará cesta 4 UIAA
KULIČKA NA TIŠINĚ Normální cesta
 4 UIAA
STOJKA Východní spára 4 UIAA 
DIVÁ MÁŘI Normální cesta 3 UIAA
MALÁ MÁŘÍ, STRÁŽCE DIVÉ MÁŘÍ, JESKYNNÍ VĚŽ 3 UIAA
VĚŽ GRÁLU Normální cesta 3 UIAA
OSTRÝ ROH Frýdlantská cesta 3 UIAA
SEDLO Vnitřní komín 2 UIAA

Ledopády v Jizerských horách
Ledopády ve Štolpichu

 

Obtížnost, ostrá žula a náročné hledání skal

Pozor! V Jizerských horách je stále uplatňována Jizerská klasifikace, jejíž stupnice přibližně odpovídá staré uzavřené Welzenbachově stupnici. Prakticky to znamená, že nejvyšší stupeň je VIc. Při tom VI, VIa, VIb a VIc může znamenat cokoliv - od klasické šestky do devítky ve stupnici UIAA. Nezkušené mohou nejspíš překvapit stupně I, II a III, které jsou výrazně těžší než ve sportovních oblastech, neřkuli na umělých stěnách.

Stupnice sice již byla otevřena a někdy se lze tedy setkat i s moderním označováním obtížnosti podle UIAA, ale to je spíš výjimka.

Poslední tištěný horolezecký průvodce Jizerské hory vyšel v nakladatelství Savana roku 2010 a aktualizovaný dotisk 2012. Stáhněte si mapu Jizerské hory 1:25 000. Průvodce, mapy a obrazové publikace o Jizerských horách si vyberte v knihkupectví Kosmas.

Horolezecký průvodce Jizerské hory.

Zároveň je nutno upozornit na velmi hrubou jizerskou žulu s ostrými krystaly, která "žere" oblečení a kůži na rukou i nohou, zvláště na kloubech a kotnících, ale také rychle ničí lezečky a oblečení. Často se tedy leze se spárovými rukavicemi.

Na přístup jsou potřeba dobré pevné boty, protože hledání skal se odehrává v náročném terénu mezi kameny, bažinami a padlými stromy.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Čeští horolezci se přou s vedením svazu o peníze na instruktory

Čeští horolezci se přou s vedením svazu o peníze na instruktory

Drobné úpravy stanov, které upřesňují vnitřní organizaci Českého horolezeckého svazu schválila dnes Valná hromada. 68 % hlasující bylo pro, 17 % proti a zbytek se zdržel hlasování. ... celý článek

Zprávy od horolezců 2024

Playing water polo: a guide for bettors

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Zdravá kloubní chrupavka v každém věku: Jak na to?

Zdravá kloubní chrupavka v každém věku: Jak na to?

Kloubní chrupavky nejsou nezničitelné. Jak stárneme, postupně se opotřebovávají a již bezchybně neplní svou primární funkci. Také ale může kloub, jehož je chrupavka součástí, postihnout chronické onemocnění, které na ni může
5+1 TOP v Teplicích

5+1 TOP v Teplicích

"Když jsem poprvé dostala otázku, čím NEJ se u nás můžeme pochlubit, ani jsem netušila, kolik věcí si takovou nálepku zaslouží," přiznává Pavla Lehnerová, výkonná ředitelka turistického centra v Teplicích. "Přitom už
Výbava na hory na dluh? Někdy dává smysl. Jenže kdy?

Výbava na hory na dluh? Někdy dává smysl. Jenže kdy?

Pořídit výbavu na hory, s sebou obnáší značnou vstupní investici. Když přidáme ještě cenu ubytování, skipasů a vůbec cest za lyžováním, jsme na vyšších desítkách tisíc, které se v osobním rozpočtu nemusí podařit
Poznejte nejkrásnější řecké ostrovy

Poznejte nejkrásnější řecké ostrovy

Je jich asi 2,5 tisíce, jen 200 z nich je obydlených. Některé jsou kosmopolitními hvězdami na mapě světových letovisek, zatímco charakter a atmosféra jiných se po staletí příliš nemění.
Kněžívka, lezecká skalka u letiště Václava Havla

Kněžívka, lezecká skalka u letiště Václava Havla

CLIMBING GUIDE Letošní skalkařskou sezonu jsme zahájili 17. března na Kněžívce u pražského Letiště. Loňskou jsme ukončili 27. prosince na nedaleké Dynamitce na břehu Vltavy. Obě patří do seriálu Kick&Climb - přijedeme na koloběžkách, vylezeme

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 11.-14.4. 11.4.
Regiony České republiky - veletrh Lysá nad Labem 11.-14.4. 11.4.
Českým rájem kros Skokovy 14.4.
Kuba - diashow Praha, Městská knihovna Přednáší Martin Loew 15.4. 19:00
Ladakh - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Jan Netrval 15.4. 18:30
Koloběžkami přes ostrov Kuba - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Marek Balicki 16.4. 18:30
Island - diashow Kralupy nad Vltavou, Vltava Přednáší Martin Loew 16.4. 19:00
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 17.-21.4. Turismus a karavaning 17.4.
Island - diashow Kladno, Hutník Přednáší Martin Loew 17.4. 19:00
Stones, Trees, Clouds - fotovýstava Praha, Tibet Open House 26.3.-17.4. Fotografoval Petr Králík 17.4.

Diskuse

jwjibmkh order lisinopril online us, 14.4.2024 16:34, 1 příspěvek
vmmddyng legitimate canadian pharmacies, 14.4.2024 16:24, 117 příspěvků
není to blbost? Skiák, 12.4.2024 23:31, 1 příspěvek
INU Honza, 11.4.2024 15:09, 1 příspěvek
Jednoduchá matematika . . . Honza, 11.4.2024 15:06, 15 příspěvků
Jednoduchá matematika . . . michael Beranek, 11.4.2024 10:38, 15 příspěvků
INU Honza, 9.4.2024 8:51, 15 příspěvků
Zimní cesta Tom, 8.4.2024 5:17, 1 příspěvek
INU Honza, 7.4.2024 20:10, 1 příspěvek
ekologické dálnice Co to je za nápad?, 6.4.2024 12:22, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23
Re: Praha Kuba Turek, 8.4.2024 18:13
Re: Praha Horydoly Open, 8.4.2024 18:09
Re: Divoká Šárka Kuba Turek, 6.4.2024 19:21