Kozel a Kozlí jehla v Jizerských horách

Kozel a Kozlí jehla v Jizerských horách
V bivaku pod Kozlem, Jizerské hory.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Kozel a Kozlí jehla patří k málo navštěvovaným skalám Jizerských hor, ačkoliv poskytuje krásné lezení. Zdejší výstupy mají totiž své "ale" - skála je daleko, špatně se hledá, žula je často mokrá a lezci se musejí vyhýbat vlhkému mechu.

Kozel a Kozlí jehla v Jizerských horách
Jižní spára na Kozla vede v tajemném příšeří přepadlé skalní plotny.
Autor snímku Hana Suschá
Jak na to

Doporučené vybavení

Lano 50 m, 7x expreska, lezečky, 3x karabina se zámkem, jistítko, friendy a vklíněnce, spárové rukavice, šťáradlo, dlouhé smyčky, přilba, hrudní a sedací úvaz, horolezecký průvodce, lékárnička, mobil, hodinky, batoh, nůž, trekové boty na přístup, nepromokavá bunda, čepice, bunda softshell, funkční triko, ponožky, batoh 30 l, jídlo a horké pití v termosce. Na strmý výstup se hodí trekingové hole, pro pozdní návrat není od věci čelovka. Milovníci přírody ocení dalekohled, dobré fotky udělá zrcadlovka.

Za to Kozel poskytuje nejkrásnější bivak v Jizerkách pod přepadlou skalní plotnou. Turista, který v něm nespal, nezná Jizerské hory. Horolezec, který nevylezl na Kozla, není znalec Jizerek.

Skalní věž Kozel / Bockstein se nachází v divokém severním úbočí Srázy / Scharflehne pod Poledníkem / Mittagsberg v Jizerských horách / Isergebirge. Nevede k ní žádná cesta ani pěšina, značené trasy se jí zdaleka vyhýbají.

Dvě trojky a dvě pětky

Na Kozla vede 14 cest a na těsně přiléhající Kozlí jehlu další 4 cesty. Doporučujeme čtyři výstupy, které jsou poměrně bezpečně lezitelné a zajistitelné. Dvě trojky a dvě pětky. Nezapomeňte ovšem na jizerské pravidlo, že nad cestou byste měli mít za každou cenu převahu. Zvláště napoprvé vás zdejší drsná žula s ostrými krystaly vyškolí, že je třeba nejprve přemýšlet, poté jistit a až potom lézt.

Přerušovaná historie prvovýstupů

Kozlí jehlu zdolal prvovýstupem legendární Rudolf Kauschka roku 1921. Na Kozla ten rok vylezli dvě spárové cesty místní klettermajstři. Možná mezi nimi byl i sám Kauschka, protože pod tradovaným průvodcovským označením "frýdlantští lezci" se může skrývat kdokoliv z tehdejší lezecké elity zpod severních srázů Jizerských hor.

Po zakladatelské generaci jizerského lezení vládlo dlouhé lezecké ticho. Bylo způsobeno velkými ztrátami nadějných horolezců za 1. světové války (krváceli v naší rakousko-uherské armádě), vybitím generace mladých mužů za 2. světové války (rukovali do nepřátelské německé armády) a poválečným odsunem zkušených mužů (v Jizerkách lezli téměř výhradně Němci).

Další prvovýstup udělali Přes střechu až bratři Ginzelové roku 1951, kteří se vyučili lezeckým dovednostem právě u Kauschky.

Během 60. let minulého století přidala tři cesty parta okolo Miroslava Machoviče. V 90. letech zde řádil Petr Prachtel.

Jizerské hory, Kozel.  

NORMÁLNÍ CESTA

Kozel, Jizerské hory

Obtížnost: 3 UIAA. Jištění vklíněnci, velkými friendy a smyčkami.

Prvovýstup: 1921, frýdlantští lezci.

Výstup: Spárou podél jihozápadní hrany na vrchol.

Sestup: Slaníme od kruhu jižní stěnou podél cesty Přes střechu.

Jizerské hory, Kozel.

PŘES STŘECHU

Kozel, Jizerské hory

Obtížnost: 3 UIAA. Jištění smyčkami.

Prvovýstup: 1951, Wolfgang Ginzel a Gustav Ginzel.

Výstup: Šikmou plotnou bez jištění po přepadlé skále a výšvihem na vrchol. Plotna je zarostlá mechem! Doporučujeme kartáč s sebou.

Sestup: Slaníme od kruhu jižní stěnou podél cesty.

Jizerské hory, Kozel.

JIŽNÍ SPÁRA

Kozel, Jizerské hory

Obtížnost: 5 UIAA. Jištění vklíněnci, velkými friendy a smyčkami.

Prvovýstup: 1921, frýdlantští lezci.

Výstup: Nástup vlevo jižní stěnou v bivaku pod přepadlou skálou. Spára na pěst se postupně rozšiřuje na rameno a nahoře se mění na spárokomín.    

Sestup: Slaníme od kruhu jižní stěnou podél cesty Přes střechu. 

Jizerské hory, Kozel.

STARÁ CESTA

Kozlí jehla, Jizerské hory

Obtížnost: 4 UIAA. Jištění friendy a smyčkami.

Prvovýstup: 17. října 1921, Rudolf Kauschka.

Výstup: Komínem mezi Kozlem a Kozlí jehlou od jihu rozporem. Jištění ve spáře na Kozlovi a na závěr překrok na vrchol Kozlí jehly. 

Sestup: Slaníme od kruhu jižní stěnou.

Jizerské hory, Kozel a Kozlí jehla.  

Přístup ke Kozlovi

Autem po silnici Liberec - Hejnice do Oldřichovského sedla (placené parkoviště, hospoda, ubytování). Vlakem po trati Liberec - Frýdlant do Oldřichova v Hájích a pěšky po silnici do kopce do Oldřichovského sedla.

Jizerské hory, Rackaweg.

Na kole nebo pěšky pokračujeme po Viničné cestě (značená naučná stezka a zároveň cyklotrasa č. 3006). Mineme odbočku modré turistické značky do Hejnic (vlevo), Hausmannův pomníček (vlevo), Viničnou plotnu (vpravo). Doprava do kopce odbočuje bytelná kamenná svážnice Rackaweg. Zde musíme nechat kolo. Cesta stoupá příčně svahem, je už zanedbaná, ale zřetelná. Před jedinou výraznou pravotočivou zatáčkou uvidíme hned pod cestou Červené skály (609 m n.m.). Pokračujeme až na konec cesty a v hustém lese nad námi se snažíme zahlédnout masivní skalní věž Kozel (651 m n.m.). Dostaneme se k němu šikmo doleva vzhůru přes skalnaté výšvihy strmým svahem.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

Kde přespat?

Pozor! Jsme v národní přírodní rezervaci Jizerskohorské bučiny, a proto je přespávání v přírodním bivaku pod přepadlou skalní plotnou Kozla sice obvyklé, ale nelegální. Vodu můžete načerpat z pramene u myslivecké chaty Pod Poledníkem necelých 100 výškových metrů nad Kozlem.

Nejbližší přespání pod střechou je v hospodě U Kozy, kde se spí v podkroví ve vlastním spacáku. Pokud je plno, horolezci spí i v autě na parkovišti, nebo v přilehlých lesích.

Placené parkoviště je na Oldřichovském sedle. Do Oldřichova v Hájích jezdí z Liberce vlak.

Stáhněte knihu WANDERN und KLETTERN (PDF, 37 MB)

Stáhnětě knihu Topografie skal Jizerských hor (PDF, 22 MB)

Horydoly.cz Horolezectví v Jizerských horách

ZVON Severní cesta 5 UIAA
PALIČNÍK Kohoutí hřeben 5 UIAA
ŽABÍ KŮŇ Údolní cesta 5 UIAA
ČERVENÉ SKÁLY Maria Theresia
 5 UIAA  
UHLÍŘOVA ČAPKA Dříčský komín 4 UIAA 
KOZLÍ JEHLA Stará cesta 4 UIAA
KULIČKA NA TIŠINĚ Normální cesta
 4 UIAA
STOJKA Východní spára 4 UIAA 
DIVÁ MÁŘI Normální cesta 3 UIAA
MALÁ MÁŘÍ, STRÁŽCE DIVÉ MÁŘÍ, JESKYNNÍ VĚŽ 3 UIAA
VĚŽ GRÁLU Normální cesta 3 UIAA
OSTRÝ ROH Frýdlantská cesta 3 UIAA
SEDLO Vnitřní komín 2 UIAA

Ledopády v Jizerských horách
Ledopády ve Štolpichu

 

Obtížnost, ostrá žula a náročné hledání skal

Pozor! V Jizerských horách je stále uplatňována Jizerská klasifikace, jejíž stupnice přibližně odpovídá staré uzavřené Welzenbachově stupnici. Prakticky to znamená, že nejvyšší stupeň je VIc. Při tom VI, VIa, VIb a VIc může znamenat cokoliv - od klasické šestky do devítky ve stupnici UIAA. Nezkušené mohou nejspíš překvapit stupně I, II a III, které jsou výrazně těžší než ve sportovních oblastech, neřkuli na umělých stěnách.

Stupnice sice již byla otevřena a někdy se lze tedy setkat i s moderním označováním obtížnosti podle UIAA, ale to je spíš výjimka.

Poslední tištěný horolezecký průvodce Jizerské hory vyšel v nakladatelství Savana roku 2010 a aktualizovaný dotisk 2012. Stáhněte si mapu Jizerské hory 1:25 000. Průvodce, mapy a obrazové publikace o Jizerských horách si vyberte v knihkupectví Kosmas.

Horolezecký průvodce Jizerské hory.

Zároveň je nutno upozornit na velmi hrubou jizerskou žulu s ostrými krystaly, která "žere" oblečení a kůži na rukou i nohou, zvláště na kloubech a kotnících, ale také rychle ničí lezečky a oblečení. Často se tedy leze se spárovými rukavicemi.

Na přístup jsou potřeba dobré pevné boty, protože hledání skal se odehrává v náročném terénu mezi kameny, bažinami a padlými stromy.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Jak pořizovat lepší fotky

Jak pořizovat lepší fotky

Před érou chytrých telefonů – pokud si takovou dobu pamatujete – bylo pořízení skvělé fotografie pracný proces. Museli byste si koupit luxusní fotoaparát a editační software pro váš stolní počítač a investovat... celý článek

První záběry z filmu Poslední závod

Someliér Rotarov představuje moldavská vína

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Sjezdové lyže jsou stále lepší

Sjezdové lyže jsou stále lepší

Rocker a camber dobyly sjezdovky. Rocker je konstrukce, kdy je předek a zadek skluznice zvednutý nad sníh. Původně byla určena pro lyže do hlubokého sněhu, aby lyžařům umožnila "vyplavat" z prašanu na povrch. Dnes
Manuál pro cestování s dětmi: Jak plánovat a nic nezapomenout?

Manuál pro cestování s dětmi: Jak plánovat a nic nezapomenout?

S příchodem dětí se částečně mění i naše zvyky. A pro případ cestování toto tvrzení platí dvojnásobně. Za svobodna stačilo jen koupit letenky nebo nastartovat auto a vyrazit. Přestože se může zdát, že cestování
Reprodukci zdar! Jak používáme dětský vozík celý rok

Reprodukci zdar! Jak používáme dětský vozík celý rok

AKTUALIZACEPrvní obavy při plánování rodičovstvívždy souvisejí s možností ztráty jakési svobody. I já se bála, že náš dosavadní život plný hor, kola, běžek, skialpů nebo cestování po Asii s dítětem skončí. Naše okolí
Slavný architekt Jan Kotěra stavěl i ve středních Čechách

Slavný architekt Jan Kotěra stavěl i ve středních Čechách

Letos v prosinci si připomínáme výročí 150 let od narození věhlasného architekta a vůdčí osobnosti české moderní architektury Jana Kotěry. Stavěl mimo jiné i ve středních Čechách. Za architektonickými skvosty, na kterých se
Jak čistit tenisky?

Jak čistit tenisky?

Tenisky jsou druhem obuvi, který je nesmírně oblíbený především u lidí s aktivním životním stylem. A i když jsou dnes tenisky často nošeny jako doplněk k nejrůznějším outfitům určeným nejen pro volný čas, ale

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Krušnohorská 30 - běžky Nové Město v Krušných horách 22.-23.1. 22.1.
Hledání poslední vesnice - přednáška Praha, Leica Přednáší Tomáš Pospěch 24.1. 18:00
Karlovská 50 Velké Karlovice 28.-29.1. Běžky 28.1.
O dřevěného Krakonoše Rokytnice nad Jizerou Skialpinismus 29.1.
24 hodin na Lysé hoře Lysá hora 29.-30.1. Zimní horský maraton 29.1.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Výrovka Výběr nejlepších snímků 29.1. 11:00
Sklářské sympozium - výstava Nový Bor 4.10.-30.1. 30.1.
Epic Skitour- skialpinismus Itálie, Monte Bondone 4.-5.2. 4.2.
Ledová jízda - psí spřežení Pec pod Sněžkou 5.-7.2. 5.2.
Noční stopa Valachy Velké Karlovice Běžky 5.2.

Diskuse

Horský vůdce a ochrana ... Michael Beranek, 19.1.2022 20:22, 6 příspěvků
writeforus seocalling, 19.1.2022 20:06, 117 příspěvků
Horský vůdce a příjem. Lukas B., 19.1.2022 16:29, 6 příspěvků
Horský vůdce a příjem. Michael Beranek, 18.1.2022 21:00, 6 příspěvků
Výborné reportážní fotky Novinář, 17.1.2022 22:04, 1 příspěvek
Google IT, 14.1.2022 17:26, 8 příspěvků
Google Kuba Turek, 13.1.2022 14:26, 8 příspěvků
Google It?, 13.1.2022 13:16, 8 příspěvků
Jak zvýšit chuť na sex? Filiponko, 12.1.2022 15:08, 1 příspěvek
vůdce/průvodce/kámoš/příb... Lukas B., 12.1.2022 9:26, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Letiště Vary Horydoly Open, 19.1.2022 16:00
Bikesraz na Vysočině 2022 Horydoly , 19.1.2022 15:52
Re: Beskydy na lyžích Horydoly , 14.1.2022 23:43
Re: Sexuální výchova na š... Karol Strejček, 14.1.2022 13:11
Muzeum stříbra Horydoly , 14.1.2022 9:55
Undus vede Karlovarské le... Horydoly , 13.1.2022 21:52
Prohlídky středočeských k... Horydoly , 10.1.2022 18:00
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 10.1.2022 8:09