Kozel a Kozlí jehla v Jizerských horách

Kozel a Kozlí jehla v Jizerských horách
V bivaku pod Kozlem, Jizerské hory.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Kozel a Kozlí jehla patří k málo navštěvovaným skalám Jizerských hor, ačkoliv poskytuje krásné lezení. Zdejší výstupy mají totiž své "ale" - skála je daleko, špatně se hledá, žula je často mokrá a lezci se musejí vyhýbat vlhkému mechu.

Kozel a Kozlí jehla v Jizerských horách
Jižní spára na Kozla vede v tajemném příšeří přepadlé skalní plotny.
Autor snímku Hana Suschá
Jak na to

Doporučené vybavení

Lano 50 m, 7x expreska, lezečky, 3x karabina se zámkem, jistítko, friendy a vklíněnce, spárové rukavice, šťáradlo, dlouhé smyčky, přilba, hrudní a sedací úvaz, horolezecký průvodce, lékárnička, mobil, hodinky, batoh, nůž, trekové boty na přístup, nepromokavá bunda, čepice, bunda softshell, funkční triko, ponožky, batoh 30 l, jídlo a horké pití v termosce. Na strmý výstup se hodí trekingové hole, pro pozdní návrat není od věci čelovka. Milovníci přírody ocení dalekohled, dobré fotky udělá zrcadlovka.

Za to Kozel poskytuje nejkrásnější bivak v Jizerkách pod přepadlou skalní plotnou. Turista, který v něm nespal, nezná Jizerské hory. Horolezec, který nevylezl na Kozla, není znalec Jizerek.

Skalní věž Kozel / Bockstein se nachází v divokém severním úbočí Srázy / Scharflehne pod Poledníkem / Mittagsberg v Jizerských horách / Isergebirge. Nevede k ní žádná cesta ani pěšina, značené trasy se jí zdaleka vyhýbají.

Dvě trojky a dvě pětky

Na Kozla vede 14 cest a na těsně přiléhající Kozlí jehlu další 4 cesty. Doporučujeme čtyři výstupy, které jsou poměrně bezpečně lezitelné a zajistitelné. Dvě trojky a dvě pětky. Nezapomeňte ovšem na jizerské pravidlo, že nad cestou byste měli mít za každou cenu převahu. Zvláště napoprvé vás zdejší drsná žula s ostrými krystaly vyškolí, že je třeba nejprve přemýšlet, poté jistit a až potom lézt.

Přerušovaná historie prvovýstupů

Kozlí jehlu zdolal prvovýstupem legendární Rudolf Kauschka roku 1921. Na Kozla ten rok vylezli dvě spárové cesty místní klettermajstři. Možná mezi nimi byl i sám Kauschka, protože pod tradovaným průvodcovským označením "frýdlantští lezci" se může skrývat kdokoliv z tehdejší lezecké elity zpod severních srázů Jizerských hor.

Po zakladatelské generaci jizerského lezení vládlo dlouhé lezecké ticho. Bylo způsobeno velkými ztrátami nadějných horolezců za 1. světové války (krváceli v naší rakousko-uherské armádě), vybitím generace mladých mužů za 2. světové války (rukovali do nepřátelské německé armády) a poválečným odsunem zkušených mužů (v Jizerkách lezli téměř výhradně Němci).

Další prvovýstup udělali Přes střechu až bratři Ginzelové roku 1951, kteří se vyučili lezeckým dovednostem právě u Kauschky.

Během 60. let minulého století přidala tři cesty parta okolo Miroslava Machoviče. V 90. letech zde řádil Petr Prachtel.

Jizerské hory, Kozel.  

NORMÁLNÍ CESTA

Kozel, Jizerské hory

Obtížnost: 3 UIAA. Jištění vklíněnci, velkými friendy a smyčkami.

Prvovýstup: 1921, frýdlantští lezci.

Výstup: Spárou podél jihozápadní hrany na vrchol.

Sestup: Slaníme od kruhu jižní stěnou podél cesty Přes střechu.

Jizerské hory, Kozel.

PŘES STŘECHU

Kozel, Jizerské hory

Obtížnost: 3 UIAA. Jištění smyčkami.

Prvovýstup: 1951, Wolfgang Ginzel a Gustav Ginzel.

Výstup: Šikmou plotnou bez jištění po přepadlé skále a výšvihem na vrchol. Plotna je zarostlá mechem! Doporučujeme kartáč s sebou.

Sestup: Slaníme od kruhu jižní stěnou podél cesty.

Jizerské hory, Kozel.

JIŽNÍ SPÁRA

Kozel, Jizerské hory

Obtížnost: 5 UIAA. Jištění vklíněnci, velkými friendy a smyčkami.

Prvovýstup: 1921, frýdlantští lezci.

Výstup: Nástup vlevo jižní stěnou v bivaku pod přepadlou skálou. Spára na pěst se postupně rozšiřuje na rameno a nahoře se mění na spárokomín.    

Sestup: Slaníme od kruhu jižní stěnou podél cesty Přes střechu. 

Jizerské hory, Kozel.

STARÁ CESTA

Kozlí jehla, Jizerské hory

Obtížnost: 4 UIAA. Jištění friendy a smyčkami.

Prvovýstup: 17. října 1921, Rudolf Kauschka.

Výstup: Komínem mezi Kozlem a Kozlí jehlou od jihu rozporem. Jištění ve spáře na Kozlovi a na závěr překrok na vrchol Kozlí jehly. 

Sestup: Slaníme od kruhu jižní stěnou.

Jizerské hory, Kozel a Kozlí jehla.  

Přístup ke Kozlovi

Autem po silnici Liberec - Hejnice do Oldřichovského sedla (placené parkoviště, hospoda, ubytování). Vlakem po trati Liberec - Frýdlant do Oldřichova v Hájích a pěšky po silnici do kopce do Oldřichovského sedla.

Jizerské hory, Rackaweg.

Na kole nebo pěšky pokračujeme po Viničné cestě (značená naučná stezka a zároveň cyklotrasa č. 3006). Mineme odbočku modré turistické značky do Hejnic (vlevo), Hausmannův pomníček (vlevo), Viničnou plotnu (vpravo). Doprava do kopce odbočuje bytelná kamenná svážnice Rackaweg. Zde musíme nechat kolo. Cesta stoupá příčně svahem, je už zanedbaná, ale zřetelná. Před jedinou výraznou pravotočivou zatáčkou uvidíme hned pod cestou Červené skály (609 m n.m.). Pokračujeme až na konec cesty a v hustém lese nad námi se snažíme zahlédnout masivní skalní věž Kozel (651 m n.m.). Dostaneme se k němu šikmo doleva vzhůru přes skalnaté výšvihy strmým svahem.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

Kde přespat?

Pozor! Jsme v národní přírodní rezervaci Jizerskohorské bučiny, a proto je přespávání v přírodním bivaku pod přepadlou skalní plotnou Kozla sice obvyklé, ale nelegální. Vodu můžete načerpat z pramene u myslivecké chaty Pod Poledníkem necelých 100 výškových metrů nad Kozlem.

Nejbližší přespání pod střechou je v hospodě U Kozy, kde se spí v podkroví ve vlastním spacáku. Pokud je plno, horolezci spí i v autě na parkovišti, nebo v přilehlých lesích.

Placené parkoviště je na Oldřichovském sedle. Do Oldřichova v Hájích jezdí z Liberce vlak.

Stáhněte knihu WANDERN und KLETTERN (PDF, 37 MB)

Stáhnětě knihu Topografie skal Jizerských hor (PDF, 22 MB)

Horydoly.cz Horolezectví v Jizerských horách

ZVON Severní cesta 5 UIAA
PALIČNÍK Kohoutí hřeben 5 UIAA
ŽABÍ KŮŇ Údolní cesta 5 UIAA
ČERVENÉ SKÁLY Maria Theresia
 5 UIAA  
UHLÍŘOVA ČAPKA Dříčský komín 4 UIAA 
KOZLÍ JEHLA Stará cesta 4 UIAA
KULIČKA NA TIŠINĚ Normální cesta
 4 UIAA
STOJKA Východní spára 4 UIAA 
DIVÁ MÁŘI Normální cesta 3 UIAA
MALÁ MÁŘÍ, STRÁŽCE DIVÉ MÁŘÍ, JESKYNNÍ VĚŽ 3 UIAA
VĚŽ GRÁLU Normální cesta 3 UIAA
OSTRÝ ROH Frýdlantská cesta 3 UIAA
SEDLO Vnitřní komín 2 UIAA

Ledopády v Jizerských horách
Ledopády ve Štolpichu

 

Obtížnost, ostrá žula a náročné hledání skal

Pozor! V Jizerských horách je stále uplatňována Jizerská klasifikace, jejíž stupnice přibližně odpovídá staré uzavřené Welzenbachově stupnici. Prakticky to znamená, že nejvyšší stupeň je VIc. Při tom VI, VIa, VIb a VIc může znamenat cokoliv - od klasické šestky do devítky ve stupnici UIAA. Nezkušené mohou nejspíš překvapit stupně I, II a III, které jsou výrazně těžší než ve sportovních oblastech, neřkuli na umělých stěnách.

Stupnice sice již byla otevřena a někdy se lze tedy setkat i s moderním označováním obtížnosti podle UIAA, ale to je spíš výjimka.

Poslední tištěný horolezecký průvodce Jizerské hory vyšel v nakladatelství Savana roku 2010 a aktualizovaný dotisk 2012. Stáhněte si mapu Jizerské hory 1:25 000. Průvodce, mapy a obrazové publikace o Jizerských horách si vyberte v knihkupectví Kosmas.

Horolezecký průvodce Jizerské hory.

Zároveň je nutno upozornit na velmi hrubou jizerskou žulu s ostrými krystaly, která "žere" oblečení a kůži na rukou i nohou, zvláště na kloubech a kotnících, ale také rychle ničí lezečky a oblečení. Často se tedy leze se spárovými rukavicemi.

Na přístup jsou potřeba dobré pevné boty, protože hledání skal se odehrává v náročném terénu mezi kameny, bažinami a padlými stromy.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Slovensko-český časopis Hikemates

Slovensko-český časopis Hikemates

Další outdoorový časopis, který tiskne slovensky i česky, přichází na trh. Hikemates ve svém čtvrtém čísle doplňuje rodnou slovenštinu o české články.... celý článek

Jak koupit svůj první skateboard

Tipy na originální vánoční dárky pro turisty

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

TOP 5 dámských zimních bund - nejen pěkné, ale i teplé

TOP 5 dámských zimních bund - nejen pěkné, ale i teplé

Zima je sympatické roční období. I když se vám to nelíbí a je vám chladno, správná bunda vás zahřeje nejen v teple, ale i v pohodlí. A hlavně v ní budete vypadat skvěle. Představujeme náš top
Proteinové tyčinky: pamlsky ve světě fitness

Proteinové tyčinky: pamlsky ve světě fitness

Co se týče zdraví a kondice, proteinové tyčinky se staly jednou z nejoblíbenějších "pochoutek" a není těžké pochopit proč. Nabízejí pohodlný způsob, jak si nejen na cestách, ale i během dne obstarat svačinu s vysokým
Pozor na revmatoidní artritidu. Znáte její příčiny?

Pozor na revmatoidní artritidu. Znáte její příčiny?

Když jsme mladí, máme pocit, že jsme všemocní. Můžeme běhat, skákat a věnovat se i dalším aktivním činnostem. Vlivem různých faktorů, mezi které patří i stárnutí, se ale u mnoha z nás v průběhu času vyskytnou
Přes Koněprusy na koloběžce

Přes Koněprusy na koloběžce

FOOTBIKE GUIDE Kopcovitou krajinou přes Koukolovu horu, Koněprusy a Kobylu jsme se vydali na koloběžkách do podzimní přírody. 
Tuhé mrazy na obzoru a outdoorové vybavení jaksi schází? Takhle ho koupíte o dost levněji!

Tuhé mrazy na obzoru a outdoorové vybavení jaksi schází? Takhle ho koupíte o dost levněji!

Kdo už párkrát v horách byl, moc dobře ví, že obléknout obyčejný městský kabátek a nazout tenisky není správná volba. Vhodné outdoorové vybavení podmiňuje úspěch každého podařeného výšlapu nebo pobytu v pusté divočině.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoce v Polabí Přerov nad Labem, skanzen 17.11.-30.12. 17.11.
Historické betlémy - výstava Mělník, Regionální muzeum 19.11.-30.12. 19.11.
Výstava betlémů Nový Knín, Muzeum zlata 22.11.-18.12. 22.11.
Krumlovský advent Český Krumlov 25.11.-6.1. 25.11.
IBTM - veletrh Španělsko, Barcelona 29.11.-1.12. 29.11.
Bystrická dolina - konec lezení
Harmanec Povolené lezení 15.7.-1.12. 1.12.
Americký severozápad - diashow Mladá Boleslav, Škoda muzeum Přednáší Martin Loew 1.12. 19:00
Pražská stovka Milín 2.-4.12. 2.12. 18:00
Zimní táboření na Hvězdě Police nad Metují 2.-4.12. 2.12.
Příbramské betlémy - výstava Příbram, galerie Drtikol 2.12.-8.1. 2.12.

Diskuse

Správný počin Honza, 30.11.2022 11:48, 6 příspěvků
Re: Re: Iva Didová, Stand... Horydoly, 29.11.2022 22:40, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 22:06, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 29.11.2022 19:42, 134 příspěvků
zlatý poklad Honza, 29.11.2022 15:20, 1 příspěvek
Re: Re: Iva Didová, Stand... Honza, 29.11.2022 14:55, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 14:33, 134 příspěvků
Párty oblečení od MOHITO Mohito Party obleceni, 29.11.2022 12:27, 1 příspěvek
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 28.11.2022 22:20, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 28.11.2022 18:21, 134 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38