Údolní cesta na Zahradní věž v Jizerských horách
CLIMBING GUIDE Na mohutnou dominantní Zahradní věž vede hodně lehkých cest v obtížnostech od dvojek do čtyřek. Vybrali jsme Údolní 3+ UIAA. Když vylezete na vrchol, dostanete se nad koruny buků a shlédnete do údolí Štolpich, uvidíte změť žulových bloků Zahradní stěny, zahlédnete skalnatý vrchol Ořešníku.
Doporučené vybavení
Lano 50 m, 7x expreska, lezečky, 3x karabina se zámkem, jistítko, friendy a vklíněnce, spárové rukavice, šťáradlo, dlouhé smyčky, helma, hrudní a sedací úvaz, horolezecký průvodce, lékárnička, outdoorový mobil, chytré hodinky, batoh, nůž, trekové boty na přístup, nepromokavá bunda, čepice, bunda softshell, funkční triko, ponožky, jídlo a horké pití v termosce. Na strmý výstup se hodí trekingové hole, pro pozdní návrat není od věci čelovka. Milovníci přírody ocení dalekohled, dobré fotky udělá kompaktní fotoaparát.
Zahradní věž / Gartenlehneturm je významný skalní útvar v hřebeni Ořešníku v severní části Jizerských hor.
Název nese podle Zahradní stráně / Gartenlehne jíž vévodí. Prvovýstup provedli patrně frýdlantští lezci před rokem 1914, nejspíš náhorní severovýchodní stěnou.
Dlouhá, krásná a lehká Údolní cesta nabízí pěkné lezení a velkolepé výhledy. Navíc se dá docela bezpečně odjistit. Nejlepší zážitky získáte na podzim, kdy zezlátnou jizerskohorské buky.
ÚDOLNÍ CESTA
Zahradní věž, Jizerské hory
Obtížnost
3+ UIAA. Jištění vklíněnci, friendy, smyčkami, skobami.
Prvovýstup
1. září 1957. Emil Novák, Werner Krause.
Topografie skal Jizerských hor" />
Přístup
Autem, vlakem nebo autobusem z Liberce do Hejnic. Z náměstí od kostela Navštívení Panny Marie (375 m) stoupáme pěšky po červené turistické značce na Ořešník (800 m). Výstup měří 3,5 km. Od turistického rozcestníku v sedle klesáme bez cesty šikmo svahem přímo na jih asi 100 m.
Sestup
Slaníme od kruhu severovýchodní stěnou.
Výstup
V pravé části údolní jihozápadní stěny nastoupíme do plotny s nevýraznými spárkami. Pod převisem uhneme krátce doleva za roh (skoba). Dlouhým a strmým koutem (skoba) jednou ze dvou ramenních spár přímo na vrchol ke slaňovacímu kruhu.
Občerstvení
Při návratu ze skal můžete podle šipek odbočit doleva k hospodě U Tetřeva ve Ferdinandově, kde nevadí, že máte zablácené boty a špinavý ruksak na zádech. Cestu do Hejnic si tím nijak zvlášť neprodloužíte.
Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě
Stáhněte knihu WANDERN und KLETTERN (PDF, 37 MB)
Stáhnětě knihu Topografie skal Jizerských hor (PDF, 22 MB)
UBYTOVÁNÍ: Chaty, chalupy, apartmány a penziony v Jizerských horách
Horolezectví v Jizerských horách
ZVON Severní cesta 5 UIAA
PALIČNÍK Kohoutí hřeben 5 UIAA
ŽABÍ KŮŇ Údolní cesta 5 UIAA
ČERVENÉ SKÁLY Maria Theresia 5 UIAA
UHLÍŘOVA ČAPKA Dříčský komín 4 UIAA
KOZLÍ JEHLA Stará cesta 4 UIAA
KULIČKA NA TIŠINĚ Normální cesta 4 UIAA
STOJKA Východní spára 4 UIAA
ZAHRADNÍ VĚŽ Údolní cesta 3+ UIAA
DIVÁ MÁŘI Normální cesta 3 UIAA
MALÁ MÁŘÍ, STRÁŽCE DIVÉ MÁŘÍ, JESKYNNÍ VĚŽ 3 UIAA
VĚŽ GRÁLU Normální cesta 3 UIAA
OSTRÝ ROH Frýdlantská cesta 3 UIAA
SEDLO Vnitřní komín 2 UIAA
Ledopády v Jizerských horách
Ledopády ve Štolpichu
Obtížnost, ostrá žula a náročné hledání skal
Pozor! V Jizerských horách je stále uplatňována Jizerská klasifikace, jejíž stupnice přibližně odpovídá staré uzavřené Welzenbachově stupnici. Prakticky to znamená, že nejvyšší stupeň je VIc. Při tom VI, VIa, VIb a VIc může znamenat cokoliv - od klasické šestky do devítky ve stupnici UIAA. Nezkušené mohou nejspíš překvapit stupně I, II a III, které jsou výrazně těžší než ve sportovních oblastech, neřkuli na umělých stěnách.
Stupnice sice již byla otevřena a někdy se lze tedy setkat i s moderním označováním obtížnosti podle UIAA, ale to je spíš výjimka.
Poslední tištěný horolezecký průvodce Jizerské hory vyšel v nakladatelství Savana roku 2010 a aktualizovaný dotisk 2012. Stáhněte si mapu Jizerské hory 1:25 000. Průvodce, mapy a obrazové publikace o Jizerských horách si vyberte v knihkupectví Kosmas.
Zároveň je nutno upozornit na velmi hrubou jizerskou žulu s ostrými krystaly, která "žere" oblečení a kůži na rukou i nohou, zvláště na kloubech a kotnících, ale také rychle ničí lezečky a oblečení. Často se tedy leze se spárovými rukavicemi.
Na přístup jsou potřeba dobré pevné boty, protože hledání skal se odehrává v náročném terénu mezi kameny, bažinami a padlými stromy.
Diskuse
Diskuze k článku
Jizerská klasifikace
Ahoj Karle, tohle píšeme v článku: "Stupnice sice již byla otevřena a někdy se lze tedy setkat i s moderním označováním obtížnosti podle UIAA, ale to je spíš výjimka."
V průvodcích je a ještě dlouho bude spíš uzavřená stupnice, tak to píšeme v textu, aby nebyl někdo překvapený, jak je to šestbéčko těžký :-)
- Autor Kuba Turek
- Datum a čas 5.12.2020 16:52
Jizerská klasifikace
Ahoj Kubo. V JH se již několik let uplatňuje jizerská stupnice, která je rozšířená podobně jako saská. Tzn., že již nekončí stupněm VIc. Oprav si to v článku. K
Solvayovy lomy, oblíbené vápencové lezení mezi Prahou a Berounem
Největší rybníky v Česku
Nejčtenější články
Jak začít sázet na Stawkibet: průvodce pro začátečníky
Zima se blíží: čas zazimovat chalupu - nebo si přiznat, že už na ni nezbývá síla
Rock Point Plzeň: Pět pater dobrodružství a komunita, která žije outdoorem
Columbia Titanium Hike - podzimní oblečení do chladu, větru a deště
Online casino a streamovací technologie: Jak se změnilo vnímání her
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
| Philoxenia - veletrh | Řecko, Soluň | 14.-16.11. Cestování | 14.11. | |
| CVVZ - celostátní vzájemná výměna zkušeností | Kolín | 14.-17.11. Vedoucí dětských oddílů | 14.11. | |
| Mezinárodní festival outdoorových filmů | Opava, Na Rybníčku | 14.-15.11. | 14.11. | |
| Pelikánův seminář | Vršatec | 14.-17.11. Horská medicína | 14.11. | |
| Vltava - seakajaky | Praha - Mělník | 15.11. | ||
| Sto let českých Vánoc | Loučeň, zámek | 17.11.-17.1. Výstava | 17.11. | |
| IBTM - veletrh | Španělsko, Barcelona | 18.-20.11. | 18.11. | |
| Touristik a Caravaning - veletrh | Německo, Lipsko | 19.-23.11. | 19.11. | |
| Meru Peak na kolech - vodeo | Praha, Kayak Beach Bar | 19.11. | 19:00 | |
| Mezinárodní festival outdoorových filmů | Chvalkovice na Hané | 20.-21.11. | 20.11. |
Diskuse
| rutorforum24 to | Josephgotly, 15.11.2025 22:44, 17 příspěvků |
| The inside story of Zohra... | RobertGef, 15.11.2025 13:03, 17 příspěvků |
| The inside story of Zohra... | Charlesbuh, 15.11.2025 12:39, 17 příspěvků |
| Why Israel’s attack again... | MichaelGow, 15.11.2025 5:44, 1 příspěvek |
| Donna Jean Godchaux-MacKa... | MelvinDaype, 15.11.2025 2:17, 17 příspěvků |
| Why Israel’s attack again... | MichaelGow, 15.11.2025 0:15, 17 příspěvků |
| ком | Stevejoymn, 14.11.2025 18:42, 11 příspěvků |
| parkování | Lukas B., 14.11.2025 11:35, 1 příspěvek |
| smutné ale očekávatelné | TS Charlie, 13.11.2025 17:38, 5 příspěvků |
| to snad ne? | Kuba Turek, 12.11.2025 13:44, 3 příspěvky |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| přednášky o lavinové prev... | Horydoly , 13.11.2025 1:33 |
| Kutnohorsko a Kolínsko | Horydoly , 12.11.2025 10:15 |
| Re: Svatomartinská husa | Horydoly , 12.11.2025 10:12 |
| Svatomartinské slavnosti ... | Horydoly , 12.11.2025 10:09 |
| Svatomartinské hody jsou ... | Horydoly , 12.11.2025 10:07 |
| Svatomartinská husa | Horydoly , 12.11.2025 10:05 |
| Sex po šedesátce | Horydoly , 12.11.2025 10:01 |
| Tajemství názvů ženských ... | Horydoly , 12.11.2025 9:59 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH