Noc na hřebenech Krkonoš: v boudě nebo přístřešku?

Noc na hřebenech Krkonoš: v boudě nebo přístřešku?
Labská bouda.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Erbovním znamením krkonošské turistiky jsou boudy. Tak se už od začátku německého osídlení ve středověku nazývají hospodářská stavení na hřebenech. Byly to vlastně jednoduché statky, které hospodařily v drsných podmínkách, kde je pořád zima, fouká, obilí a brambory skoro nerostou a trávy je pomálu. Od začátku 20. století se pozvolna měnily na turistická ubytovací zařízení a dnes slouží výhradně k ubytování a restauračním službám.

Noc na hřebenech Krkonoš: v boudě nebo přístřešku?
Martinovka (Martinova bouda) v Krkonoších.
Autor snímku Kuba Turek

Vybíráme nejzajímavější a nejznámější boudy na krkonošských hřebenech od západu na východ:

Vosecká bouda (1260 m) Nejzápadnější chata Krkonoš.

Vosecká bouda / Wosecker Baude.

Kamienczyk (1235) Jednoduchá bouda na hřebeni.

Szrenica (1362 m) Velmi navštěvovaná chata s nedalekou lanovkou.Labská bouda (1340 m) Obrovský moderní hotel mezi pramenem Labe a Labským vodopádem.

Labská bouda.

Martinovka (1288 m) Tradiční chata pod Vysokým kolem a Sněžnými jámami.

Martinova bouda.

Brádlerovy boudy (1156 m) Velká chata na louce pod Mužskými a Dívčími kameny.

Bradlerovy boudy.

Samotnia (1195 m) Nejstarší polská turistická bouda u Malého Stawu. 

Bouda Samotnia, Krkonoše.

Špindlerovka (1198 m) Tradiční hotel ve Slezském sedle. Jezdí sem autobus a lze koupit povolenku pro příjezd autem. V blízkém okolí je několik dalších ubytovacích zařízení na české i polské straně.

Špindlerovka, Krkonoše.

Odrodzenie (1236 m) Bouda na polské straně Slezského sedla.

Luční bouda (1410 m) Symbol krkonošské turistiky! Osamělá chata na Bílé louce s výhledem na Sněžku.

Luční bouda, Krkonoše.

Slezský dům / Dom Slaski (1400 m) Polská chata na úpatí Sněžky.

Slezský dům / Dom Śląski.

Jelenka (1260 m) Malá horská bouda na svahu Svorové hory.

Pomezní bouda (1050 m) Tradiční hotel na silničním hraničním přechodu. Jezdí sem autobusy a poblíž je parkoviště pro osobní auta. V Horní Malé Úpě je mnoho dalších ubytovacích možností. V zimě funguje sjezdový skiareál.

Krkonoše, Pomezní bouda.

Rýchorská bouda (1000 m) Nejvýchodnější chata Krkonoš.

Rýchorská bouda je vidět od Rýchorského kříže.

Jednoduché přístřešky

Nenároční turisté mohou zdarma přespat v přístřešcích, které buduje Správa Krkonošského národního parku. Musejí ovšem počítat se spartánskými podmínkami. Dřevěné boudičky ve tvaru písmene A pojmou jen pár lidí, některé mají poval, kam se natáhnou dva až tři spáči. Ostatní spí na lavicích a na stole v přízemí. Samozřejmostí je vlastní spací pytel a podložka na spaní. Nesmí se za žádnou cenu rozdělávat oheň.

Přístřešků je po Krkonoších rozeseto mnoho. Doporučujeme následující, protože jsou postavené v zajímavých lokalitách a zároveň trochu stranou největšího ruchu:

Přístřešek naučné stezky Jelení (1195 m) stojí u červené turistické značky na půl cestě mezi Sovím sedlem a Pomezními boudami. Blízko je vyhlídkový vrchol Skalní stůl anebo se dá sestoupit Soví dolinou do Karpacze.

Sněžka v zimě na lyžích.

Přístřešek nad Horními Albeřicemi (850 m) na zelené značce stojí v mělkém sedle u prastarého hraničního přechodu. Využívají ho turisté, kteří putují východní částí Krkonošské hřebenovky od Sněžky přes Lysečinu do Žacléře.

Bivakovací bouda na hraničním přechodu Horní Albeřice / Niedamirów.

Přístřešek Roh hranic (945 m) na hřebenovce stojí nedaleko Rýchor, posledního velkého kopce na východě Krkonoš.

Krkonoše, bivakovací bouda Roh hranic.

Přístřešek Slunečná stráň (650 m) je festovní dřevěná stavba ve svazích nad městem Svoboda nad Úpou. Výlet sem je vhodný s dětmi pěšky nebo třeba na kole. Není to sem z údolí daleko.

Krkonoše.

Poněkud starší přístřešek Cestník (1000 m) dobře slouží k nouzovému přenocování na cyklistické túře. Ve stejnojmenném sedle se křižuje několik značených tras vhodných pro horská kola poblíž Dlouhého hřebene.

Krkonoše. Turistický přístřešek Cestník na Lysečinách.

Přístřešek U Čtyř pánů (1337 m) na Pančavské louce je umístěný atraktivně na křižovatce několika turistických značek poblíž pramene Labe, ale k přespání je vhodný jen v nejvyšší nouzi. Od svítání do soumraku se zde pohybuje značené množství turistů, lyžařů i cyklistů.

Přístřešek U čtyř pánů, Krkonoše.

Přístřešek U Maštale (1090 m) je postavený ve stoupání pod Voseckou boudou. Stojí trochu stranou od cesty, a tak nevadí, že tudy vede oblíbená trasa pro pěší, běžkaře i cyklisty z Harrachova podél Mumlavy na Krakonošovu snídani, na kterou navazuje Terex-Janouškova cesta do Jakuszyc.

Přístřešek U Maštale na cestě od Krakonošovy snídaně na Voseckou boudu.

Moderní designové přístřešky vhodné jen k přečkání špatného počasí na turisticky frekventovaných místech najdete na webu Krkonoše.eu.

Horydoly.czSUDETY: Německé názvosloví v Krkonoších

VIDEO Lyžařská túra Harrachov - Čertova hora - Lysá hora - Mumlava - Harrachov

Horydoly.czNA LYŽÍCH: Skialpinisté jsou v Krkonoších lovná zvěř


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

Horydoly.czHISTORIE: Horské ubytování v Krkonoších

Booking.com

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

mám trošku problém s propagací

Tak když zaprší tak se tam prostě všichni sesednou u stolu a na lavicích ne?

Reaguj
mám trošku problém s propagací

mám obecně problém s propagací přístřešků jako fajn místa pro spartánský zážitkový plánovaný nocleh. přístřešky jsou na hřebenech krkonoš umístěny primárně proto, aby při zvratu počasí nebo při přecenění sil výletníků poskytly úkryt kam neprší a nefouká a kde je možno si sundat rukavice a vyndat z batohu termosku a pišingr, občerstvit se, zotavit se, počkatna zlepšení počasí nebo na pomoc, deset minut až mnoho hodin. 

představa, že skupinka výletníků vyrazí na výlet na který nemají, příliš pozdě, za nevhodného počasí a s nevyhovujícím vybavením, a při snaze se aspoň ukrýt v přístřešku narazí v pozdním odpoledni na přístřešek narvaný až po střechu a budou vyfakovaní s tím, že už není místo, mě docela děsí. a to jsem ještě nenasadil argument o mamince s dětmi nebo dokonce koťátka.

rád bych, aby aspoň zaznělo to, že každý, kdo plánovaně v přístřešku nocleží, musí být připraven okamžitě uvolnit místo tomu, kdo dorazí a je opravdu v nouzi.

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 10.2.2023 12:36
Reaguj
ceny za nocleh

V době covidu jsem se nechtěl moc producírovat v zahraničí a tyk jsem si vymyslel trochu obsáhlejší přechod Krkonoš, na 5 dní. Pojal jsem to jako trek pro celou rodinu, to v našem případě znamená 2+3. 

Vygooglil jsem všechny spoje z domu tam i zpět, naplánoval a zabukoval dovolenou a bohužel jako poslední věc, jsem mrknul na ceny ubytování. A to jsem pomalu padnul. 

Za přespání na podlaze (koberci), chtěla bouda 900Kč (36eur) osoba !!! To znamenalo pro naší rodinku 4500Kč za jednu noc. Ve vlasním spacáku, na zemi na koberci. Takže by nás těch pár dní vyšlo jen na spaní přes 20tisíc. 

Vážení, tak to ani náhodou. Místo do Krkonoš, jsem svůj záměr necestovat ven přehodbnotil a strávil týden v Alpách. Nejdražší ubytko nás stálo na Studlhutte a to bylo 26eur a pro děcka 19. Spali jsme jsme na palandách, jako lidé. Proti Labské boudě, to bylo zadarmo. I to jídlo stálo méně. O horách nemluvě i když Krkonoše jsou krásné. 

  • Autor Petr
  • Datum a čas 2.2.2023 12:05
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Polabí AKTUÁLNĚ 2023

Polabí AKTUÁLNĚ 2023

Rovinaté Polabí skrývá, poodhaluje a někdy dokonce nestydatě ukazuje svoji krásu. Přinášíme krátké zprávy z tohoto úrodného a zajímavého kraje.... celý článek

Jak převážet kajaky autem?

Hrdý hrad Eilean Donan

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Jak ušetřit na cestování v roce 2023? Tipy pro cestování s omezeným rozpočtem

Jak ušetřit na cestování v roce 2023? Tipy pro cestování s omezeným rozpočtem

Cestování může být velmi drahé – nicméně existují způsoby, které vám pomohou ušetřit peníze. Zde je několik tipů, jak ušetřit peníze na cestování v roce 2023, užít si cestu a nezruinovat rodinný
Hřebenová cesta Česko-polského přátelství

Hřebenová cesta Česko-polského přátelství

Nejdůležitější turistickou trasou v Krkonoších je hřebenovka Česko-polského přátelství. Začíná pod Tvarožníkem u Vosecké boudy. Vede podél státních hranic, stále na východ, jednou na české podruhé na polské straně, až na Pomezní
Trailové boty na treking? Velké téma současné turistiky

Trailové boty na treking? Velké téma současné turistiky

RADY DO OBCHODU Turistické vybavení se odlehčuje. Včetně nejzákladnějšího - bot, batohu a oblečení. Aby se z počítání gramů nestala nebezpečná zábava, musíte vědět, do čeho jdete. Doslova!
Prodej použitého telefonu Samsung: na co nezapomenout?

Prodej použitého telefonu Samsung: na co nezapomenout?

Telefony Samsung je jedna z nejsilnějších značek na trhu smartphonů. V oboru si stále drží zvláštní postavení.
7 nejlepších kasin po celém světě

7 nejlepších kasin po celém světě

Herní možnosti, které můžeme najít mezi TOP 7 kasina po celém světě, jsou rozmanité. Najdeme mimo jiné ruletu, hrací automaty, blackjack a poker.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Velikonoce v hornickém domku Příbram, muzeum 27.3.-9.4. 27.3.
Grónsko - diashow Přerov, Hvězda Přednáší Martin Loew 28.3. 18:00
Východy a západy slunce - fotovýstava Vrchlabí, Krtek Do 28.3. Fotografoval Miloš Šálek 28.3.
Grónsko - diashow Olomouc, Metropol Přednáší Martin Loew 29.3. 18:00
Sella Ronda - skialp Itálie, Arabba   31.3.
Ples HOSOHOPO Praha, Hlubočepy Horolezecký oddíl Horní Počernice 31.3. 18:30
Začátek pískovcové sezony
  Lezení na pískovci je v Čechách povoleno 1.4.-31.10. 1.4.
Otužilecké plavání Záříčí, Pískáč 1.4.
Sázava - odemykání Týnec 1.4.
Otava - odemykání Sušice, kemp Splutí do Horažďovic 1.4. 11:00

Diskuse

Skalni Demon Křovák, 28.3.2023 15:00, 7 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 17:49, 6 příspěvků
Hančovic Lukas B., 27.3.2023 17:19, 6 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 15:00, 6 příspěvků
Hančovic Lukas B., 27.3.2023 14:19, 6 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 14:03, 6 příspěvků
glosy drobného šťourala Lukas B., 27.3.2023 13:47, 6 příspěvků
Vždycky jsem si myslel, ž... Kuba Turek, 27.3.2023 12:05, 5 příspěvků
Vždycky jsem si myslel, ž... Michael Beranek, 27.3.2023 9:41, 5 příspěvků
Symboly Šlojíř, 27.3.2023 9:34, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Do Německa za jarními udá... Horydoly Open, 11.3.2023 23:50
Re: ferraty ve Slovinsku? Kuba Turek, 8.3.2023 1:24
ferraty ve Slovinsku? Horydoly , 8.3.2023 1:08
Proč udeřil blesk do soch... milan šupa, 3.3.2023 20:02
Sníh a sjezdovky v provozu Horydoly Open, 23.2.2023 15:22
Češi loni po Česku cestov... Horydoly Open, 23.2.2023 14:59
V Česku natáčený film Na ... Horydoly , 23.2.2023 14:50
Češi se do zahraničí rádi... Horydoly , 23.2.2023 14:44