Skialpinisté jsou v Krkonoších lovná zvěř

Skialpinisté jsou v Krkonoších lovná zvěř
Sjezd z Dlouhého hřebene na lyžích.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

Skialpinisté jsou pro krkonošské ochránce přírody lovnou zvěří. Pohyb mimo značené cesty je v národním parku zakázaný. Pokud si něco sjedete, vězte, že jste v terénu nelegálně a hrozí vám pokuta. Nepomůže ani poukázání, že strážci přírody a policisté sami vjíždějí do nejpřísněji chráněných částí přírody na sněžných skútrech, případně na skialpech.

Oficiální důvody pro zákaz lyžování v terénu jsou tři - plašení zvěře, uřezávání stromků a spouštění lavin.

Příslovečný tetřívek v Krkonoších vymírá, protože hory zarůstají lesem a zbytek se zastavuje novými domy.

Kosodřevinu sami ochranáři kácejí ve velkém měřítku, protože ji omylem nasázeli do nejcennějších přírodních lokalit a ona se jim tam pěkně rozrostla.

A laviny jsou přírodním prvkem, který formuje Krkonoše od ústupu kontinentálního ledovce zpět do Skandinávie.

Skoro všechny pěkné sjezdy jsou zakázané. Legálně se dá sjíždět snad jen údolí Bílé Labe. Ostatní sjezdy, které normálně jezdili naši otcové a dědové, jsou pro nás nelegální. Jedná se například o Obří důl, kde se dokonce konával mezinárodní Májový závod, což bylo něco mezi sjezdem a obřím slalomem. Také Kotelní jámy byl velmi oblíbeným terénem. Lyžovalo se do Labského dolu. Extrémisté spouštěli do Sněžných jam. Méně odvážní slyžovali hřeben Krkonoše od Zlatého návrší na Mísečky. Jezdilo se z Kozích hřbetů, z Luční hory i Studniční hory, ze Sněžky do Polska i do Čech...

Ne že by tudy dnešní skialpinisté nejezdili, ale jejích počínání má zakázanou pachuť.

Horydoly.czZAKÁZANÝ SKIALP: Krkonošské terénní sjezdy

Správa Krkonošského národního parku povolila skialpinistům 8 tras. Dříve se tudy chodilo na běžkách, současní lyžaři k tomu potřebují skialpovou výzbroj. Na druhou stranu tudy vedou vyšlápnuté stopy, trasy jsou značené a mohou si je dovolit zdolat i začátečníci nebo děti.

* z Rokytnice do Kotelského sedla
* ze Svatého Petra k Výrovce
* z Pece pod Sněžkou na Sněžku
* z Medvědího kolene pod Moravskou boudu
* ze Špindlerova Mlýna k Luční boudě
* z Rokytnice Vlčí cestou
* z Pece pod Sněžkou Modrým dolem k Výrovce
* od Martinovy boudy k Dvorskému potoku

INFO: Skialpové trasy KRNAP

Booking.com

Horydoly.cz Ochránci přírody proti lyžařům v Krkonoších

Je nelegální skialp škodlivý?

Snowkiteři, další oběti ochránců přírody v Krkonoších

Ochránci z Krkonoš nám zakazují další tradiční cesty

Podivná ochrana přírody v Krkonoších

Krkonošské paseky po imisní katastrofě zarůstají, tetřívci ubývají

Tetřivek: recept na přípravu zvěřiny

Podáte prst... a pryč je celá ruka

Vy ostatní nesmíte, já se tam ale svezla

Vjel na lyžích do Obřího dolu a zaplatil pokutu 80 000 Kč

Bubu, vy oškliví snowboarďáci a lyžaři!

Bojte se nás, oškliví lyžaři a snowboarďáci

Krkonoše povolí skialpinismus

Nemusíme dělat studie, abychom vám zakázali pohyb v Krkonoších

Ochránci přírody v Krkonoších lžou, nevěřte ani nos mezi ušima

Krkonoše: Nikdo, nikde, nikdy!

Chceme pustit skialpinisty do Krkonoše, ale neřekneme kam

Skialp, freeride, Krkonoše

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Skialp

Dík. Pro nás co se neprobíráme v oné dnešní spleti práv je to přínos. Proto také hodnotím onen rozšířený záběr tohohle webu jak jsem již někde uvedl.

  • Autor Honza
  • Datum a čas 31.1.2023 14:27
Reaguj
Skialp

Viz Lesní zákon a Občanský zákoník a Zákon o ochraně přírody.

V zásadě je to tak, že na pozemky v extravilánu (bez ohledu na typ vlastnictví) můžeš vstupovat pěšky jak chceš a kdy chceš. Samozřejmě jsou výjimky jako např. zahrady, sady, vinice, pole před sklizní, lesní školky, obory apod. Zvláštní režim mají rezervace a národní parky.

Na kole a na lyžích můžeš také kam chceš, ale musíš se držet na cestách. Jsou to nejen silnice, značené komunikace, turistické stezky a pod., ale také jakékoliv cesty vyznačené v katastrálních mapách a základních mapách. Takových stezek a cest je obrovské množství.

Reaguj
Skialp

Ono se dnes na běžkách na privátní pozemek (tedy pokud není oset či zorán) nesmí??? To jako by dnes někdo někoho pro to pokutoval či vyháněl flintou jako v četnickejch humoreskách?

  • Autor Honza
  • Datum a čas 29.1.2023 14:56
Reaguj
Skialp

A ještě další složitost tkví v tom, že nějkteré cesty jsou zakázané jen v některých ročních obdobích a některé mohou být zakázané dočasně ad hoc. Není v tom žádný systém a vlastně je to neustálé ukrajování území pro turistiku pomocí salámové metody.

Reaguj
Skialp

Takový pokus - jak v terénu se šmatlafounem v kapse rychle zjistit, kam bych jako skialpinista mohl a nemohl.

Mapy.cz se to trochu snaží vymezit. Když zadám do appky "klidové území" (umí to i "klidové zóny"), objeví se mi bod, pro východní a západní Krkonoše. Takový symbol čtyřlístku. Na něj klepnu a vykreslí se mi ohraničené území. Jen pro klidové zóny se objeví nespočet bodů zákazových značek na cestách, což je trochu nepřehledné. Tedy to chápu tak, že v těchto území můžu jen po cestách a často ani to ne, třeba pokud je na cestě zákazová značka.

Horší je to s tím, jak mimo klidovou zónu/území rozeznat, co je lesní pozemek/pozemek vlastníků a co ne. Protože tam se mimo cesty může, ale nesmí to být les ani privátní pozemek. To se obávám, že bez mapy z katastru to nejde.

Reaguj
Turek píše kraviny

Vážený Jiří, jistě jste si všiml, že v mém předchozím varování nešlo o kritiku a už vůbec ne mé osoby, že? 

Reaguj
Turek píše kraviny

Ano. Navíc tímto urážením se pouze dokazuje že, že nejste novinář, ale amatér bez schopnosti snést kritiku. 

Než vytáh tě legislativu, ne, tento můj příspěvek neporušuje žádný zákon. Možná tak Vaše interní pravidla o nedotknutelnosti autora velmi hloupého "článku". 

  • Autor Jiří
  • Datum a čas 28.1.2023 08:33
Reaguj
Turek píše kraviny

Označil jsem snad nějakého člověka za přihlouplého grázla?

Reaguj
Turek píše kraviny

Pane autore, dodržujte prosím vlastní pravidla a nenazývejte lidi přihlouplými grázly, nebo si budete muset mazat vlastní příspěvky, když vám to nařizuje zákon. Narozdíl od komentáře pana Skalky se vašemu článku dá leccos vytknout. Informovanost o daném tématu vám zjevně chybí. Bohužel je vaše esej založená spíše na vlastních úvahách než faktech, takže hodnotím za 5. A za domácí úkol dostudovat.

Reaguj
Turek píše kraviny

Michale Skalko, prosím už příště nepadejte do bahna osobních invektiv a to zvláště jako úředník, kterého platíme z našich peněz, ale i jako obyčejný člověk s normálním vychováním a nikoliv jako přihlouplý grázl.

Urážíte zejména takto: 

..."autor, který se mylně považuje za novináře"...

..."zbytek diskutujících jsou normální slušní lidé, možné špatně informovaní"...

Pokud byste tyto manýry napříště zopakoval, budeme nuceni Vaše diskusní příspěvky vymazat. Určuje nám to zákon, protože jako vydavatelé jsme za obsah zde uveřejněný, částečně zodpovědni.

Pokud byste potřeboval bližší vysvětlení a nestačila Vám Vaše morálka a slušné vychování, tady je to popsané přesněji, viz Podmínky užívání služeb Horydoly

Diskuse na stránce je otevřená všem uživatelům internetu.

Provozovatel i redakce stránky si zakládají na minimální regulaci projevených názorů v diskusi. Trvají na respektování morálky, zákonných omezení a mezilidské slušnosti.

Nepřípustné jsou zejména příspěvky, které obsahují propagaci rasové, národnostní, náboženské a jiné nesnášenlivosti, násilí vůči jednotlivcům i skupinám osob, přímou propagaci komerčních aktivit, skrytou i otevřenou reklamu, všechny projevy šikany a stalkingu a jakékoliv spamové aktivity.

Nepřípustné jsou také vulgární a urážlivé materiály textové, obrazové i filmové podoby. Za vrcholně nevhodné se považují příspěvky útočící na osobní vlastnosti, zkušenosti a jednání ostatních diskutujících nebo autorů uveřejněných materiálů, které nesouvisí s diskutovanými tématy.

Za nevhodné se považuje též používání nepravdivých jmen, přezdívek a adres elektronické pošty, jež jsou záměrně zaměnitelné se jmény veřejně známých osob, nebo osob, které na stránce veřejně vystupují nebo jsou činné ve veřejném životě.

Příspěvky, které porušují výše uvedená pravidla, jsou provozovatel nebo redakce stránky oprávněni odstranit.

Reaguj
Celkem 16 příspěvků v diskuzi


Přemýšlíte nad výletem do Krkonoš a nevíte, jak najít ubytování?

Přemýšlíte nad výletem do Krkonoš a nevíte, jak najít ubytování?

Krkonoše jsou nejvyšší pohoří v Čechách a patří mezi nejnavštěvovanější hory v celé zemi. Krásné scenérie jsou tu během všech čtyř ročních období. Jsou zde náročnější i jednodušší výlety a možnosti jednodenních i vícedenních treků. Sněžka,... celý článek

Vstup do lesa se kvůli námraze nedoporučuje

Praha AKTUÁLNĚ 2023

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Mnoho lidí, kteří dojíždění za prací do jiného města nebo jezdí dokonce až do ciziny, často dumá nad tím, kde a jak si hledat levné varianty ubytování. Abychom těmto lidem pomohli,
15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Skalnatá chata ve Vysokých Tatrách se po dlouhých desetiletích otevřela pro normální horolezeckou veřejnost. Před tím fungovala jen ze známosti anebo vůbec. Při tom je to jedna z nejstarších turisticko-lyžařsko-horolezeckých chat
Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Nejvyšší česká hora Sněžka (1603 m n.m.) převyšuje své okolí o dobrých dvě stě metrů a poskytuje dokonalý kruhový rozhled. Několikahodinová pěší túra za dalekými rozhledy se sem za jasných dní vyplatí.
Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Fascinuje vás myšlenka sportovního sázení v kasinech? Zajímá vás, co se děje v zákulisí? Pokud ano, pak jste na správném místě. V tomto článku vám poodhalíme tajemství, jak funguje sportovní sázení v kasinech.
7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

Peníze jsou jen prostředkem k dosažení našich cílů a mnoho z nás si s nadcházejícím rokem stanovuje předsevzetí, mezi které mnohdy patří také lepší správa financí nebo šetření. Finanční povědomí je zásadní pro to,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 2.-5.2. 2.2.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 2.-5.2. 2.2.
Nepál - diashow Pec pod Sněžkou, Klondajk Přednáší Jan Tráva Trávníček 2.2. 19:00
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 3.-5.2. 3.2.
Chřibské zimní táboření Chřiby 3.-5.2. 3.2.
Zimní táboření Lipnice nad Sázavou, hrad 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Ledová jízda - psí spřežení Pec pod Sněžkou 4.-6.2. 4.2.
Orlický maraton Deštné 4.-5.2. Běžky 4.2.
Zimní plavání v Sázavě Sázava   4.2.

Diskuse

Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků
Text – Honza: Michael Beranek, 30.1.2023 20:38, 6 příspěvků
Svět se změnil Honza, 30.1.2023 19:46, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Honza, 30.1.2023 19:39, 7 příspěvků
Svět se změnil Michael Beranek, 30.1.2023 17:43, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 15:11, 7 příspěvků
INU Honza, 30.1.2023 14:14, 6 příspěvků
INU Honza, 30.1.2023 13:51, 2 příspěvky
INU Honza, 30.1.2023 13:38, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19
Všem! Všem! Všem! Bude po... milan šupa, 14.1.2023 19:43
Sraz na Pražském hradě 8.1. Horydoly , 5.1.2023 20:52
Praha na Silvestra: dopra... Horydoly , 31.12.2022 9:42