
Waldnaab, řeka ztracená v překladu
Lesní Nába / Waldnaab pramení 3 metry od českých hranic nedaleko Tachova. Z Bavorska teče 1 kilometr v Čechách, aby se vrátila do Německa a její vody se po 200 kilometrech spojily s Dunajem v Řeznu. Spluli jsme její střední tok. Německé průvodce uvádějí, že Waldnaab nad Weidenem je sjízdný celoročně.
Sjízdnost je ovšem myšlena tak, že od městečka Windischeschenbach neomezují vodáky žádné zákazy. Na to jsme ovšem přišli až hořkou zkušeností, kterou jsme na řece udělali.
90 cm na vodočtu
Splutí řeky Waldnaab je omezeno pouze v kamenitém úseku Falkenberg - Windischeschenbach výškou hladiny. Na limnigrafu Johannisthal musí být naměřeno aspoň 90 cm.
To je velmi rozumné! Ochrana přírody si v tomto ohledu notuje s vodáky. Je to hranice sjízdnosti. Můžeme doporučit, abyste na řeku nejezdili pod limitem ani níž pod Windischeschenbach, kde už žádná zákonná omezení neplatí.
VIDEO Waldnaab na kajaku
Windischeschenbach: jezy kradou vodu
Plavbu začínáme na pravém břehu proti čističce. Přijedeme sem autem od nádraží Windischeschenbach po ulici Hermann-Hofbauer-Strasse, podjedeme pod železniční tratí a vůz odstavime před komplexem chátrajících dílen, dříve velkým mlýnem a pilou.
Řeka pod jezem je spíš mělký potok. Překonáme pádlováním i bidlováním žulové bloky naházené do koryta silami přírody před miliony let a po necelém kilometru snažení konečně vodní elektrárna vrací vodu.
Tři následující jezy kradou řece veškerou vodu. Názorně vidíme, kam bychom na českých řekách došli, kdybychom neměli přísné orgány ochrany přírody a ochrany vodních toků. Nejde jen o vodáky, ale také o ryby a vůbec ráz krajiny. Je to skličující, když na vlastní oči vidíme suché koryto řeky.
Při tom střední tok Waldnaab teče v romantickém údolí, kde občas proplujeme malou osadou, podél toku vede železniční lokálka a několikrát ho překřižuje ve velké výšce dálniční most.
Mírně proudící meandry k Weidenu
Následují dva jezy v souměstí Neustadt a Altenstadt, které jsou sjízdné, protože jsou to spíš kamenné zásypy, než průmyslová přírodní tělesa.
Údolí se rozšíří, řeka ztratí spád a začne meandrovat. Stále mírně proudí, což je příjemné. Nízký stav vody nám ovšem dělá potíže i tady. Aby voda nevymílala další oblouky v polích, jsou v ní nastavěné nízké stupně jeden za druhým. Prodíráme se přes ně pomocí pádel i rukou, občas musíme vystoupit.
Celý zdrchaní přijíždíme k obrovskému betonovému jezu na začátku města Weiden. Je jasné, že krásné meandry za ním už nestihneme projet. Končíme. Běžím na nádraží, které je tu jako na potvoru daleko přes město.
Chaotický tok křižuje ploché údolí
Okolo Weidenu a dál až do Luhe - Wildenau se řeka Waldnaab kroutí v mnoha meandrech, chaoticky se rozděluje a spojuje, odpojují se z ní mlýnské náhony. Tuto širokou nivu protíná rovný a regulovaný Flutkanal, nahoře a dole uzavřený vysokými betonovými jezy s mohutnými vraty. Obvykle je bez vody a naplní se pouze v době povodní, aby se tudy prohnala velká voda bez větších škod na okolních městech a vesnicích.
V Unterwildenau se Waldnaab spojuje s Haidenaab. Soutok je považován za počátek mohutné řeky Naab (Nába).
Stíhám vlak z Weidenu nazpátek do Windischeschenbachu až se západem slunce. Má spolujezdkyně holt bude mrznout u lodí potmě, než pro ni přijedu autem.
Doporučené vybavení
Kajak, případně kanoe, pádlo, plovací vesta, helma, házečka, boty do vody, funkční prádlo, vodácká bunda, malý lodní pytel, vodovzdorné hodinky, mapa nebo GPS, lékárnička, mobil, svačina a pití na cestu, suché oblečení a obuv, nůž, fotoaparát nebo kamera, peníze, doklady, pojištění.
WALDNAAB
Windischeschenbach - Weiden
Doba splutí: 5-6 hodin, 21 km
Vodácká obtížnost: několik míst WW 2, většinou mírně tekoucí ZW
Charakter: Říčka v lese a po loukách, často se pluje v náhonech.
Riziko: Dlouhé úseky řeky jsou bez civilizace a přístupu ze silnice.
Znalosti: Kormidelník musí ovládat loď, háček může mít méně zkušeností.
Sjízdnost: Min. 90 cm na limnigrafu Johannisthal.
Tábořiště: Schweinmühle Windischeschenbach a Camping Neustadt
Hotely, penziony: Windischeschenbach a Neustadt a Weiden
Půjčovny: SEZNAM v Česku
Doprava: Příjezd z Čech je možný buď po dálnici přes Rozvadov nebo po silnici přes Tachov a Bärnau. Nad řekou vede dálnice v severojižním směru. Sjezdy k řece vedou do měst Windischeschenbach, Neustadt a Weiden. Po silnici se k řece dostanete pouze na mostech ve městech a obcích. Údolím řeky jezdí často vlakové spoje, které lze využít s nafukovací lodí nebo při návratu na místo vyplutí.
SERIÁL Řeky na Šumavě a v Českém klese
Vltava / Moldau
Kvilda - Mělník WW 5, 424 km
Teplá Vltava / Moldau
Borová Lada - Lenora, WW 1, 19 km
Vltava - Čertovy proudy
Lipno - Vyšší Brod, WW 5, 10 km
Vltava střední
Vyšší Brod - Český Krumlov, WW 1, 37 km
Kleiner Regen / Malá Řezná
Zwieselau - Bettmannsäge, WW 1-2, 14 km
Schwarzer Regen / Černá Řezná
Regen - Teischnach, WW2, 19 km
Regen / Řezná
Blaibach - Regensburg, WW 1, 109 km
Kamp
Roiten - Zwettl, WW 2-3, 7 km
Malše / Maltsch
Římov - České Budějovice, WW 1, 21 km
Otava
Čeňkova pila - Zvíkov, WW 3, 113 km
Otava horní
Rejštejn - Sušice, WW 2, 15 km
Otava střední
Sušice - Katovice, ZW, 34 km
Volyňka
Vimperk - Čkyně, WW 2-3, 12 km
Naab / Nába
Wildenau - Schwandorf, ZWC, 40 km
Waldnaab / Lesní Nába
Windischeschenbach - Weiden, WW 2, 21 km
Schwarzach / Nemanický potok
Neunburg - Schwarzenfel, ZWC, 38 km
Odrava / Wondreb
Althammer - Mostov, WW 1, 49 km
Ohře / Eger
Weissenstadt - Litoměřice, WW 1, 297 km
Mže / Miess
Kočov - Svojšín, WW 1, 21 km
Lužnice / Lainisitz
Weitra - Krabonoš, ZW, 25 km
Lužnice střední
Suchdol - Tábor, ZW, 85 km
Zobrazit místo World of rivers. Světové, české a slovenské řeky. na větší mapě
Diskuse
Diskuze k článku

Lanovka na Hrebienok
Morava teče lužními lesy
Může se hodit
Nejčtenější články

Plinko.cz: Zábava, kterou musí vyzkoušet každý fanoušek online her

Chytré aplikace pro dobrodruhy a digitální pomocníci na cestách
Ohníčkové desatero

Rady na cestu autem: 5 tipů pro pohodlnou jízdu
Lezecká zahrádka Nas´n u Schmidt-Zabierow Hütte
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
---|---|---|---|---|
Tatranský horolezecký týždeň | Vysoké Tatry, Popradské pleso | 11.-17.8. | 11.8. | |
Letní Letná - cirkus | Praha, Letná | 13.-31.8. | 13.8. | |
Exotické ptactvo - výstava | Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy | 15.-31.8. | 15.8. | |
Dračí lodě | Ostrožská Nová Ves, Kunovická Tabule | 16.-17.8. | 16.8. | |
Přísečnická dráha - 25 let | Německo, Steinbach | 16.-17.8. Nostalgická železnice | 16.8. | |
Velká a Malá Amerika autobusem | Praha, Smíchovské nádraží | 17.8. | 10:00 | |
IBTM - veletrh | Mexico, Mexico City | 20.-21.8. | 20.8. | |
Sail Amsterdam | Nizozemsko, Amsterdam | 20.-24.8. Historické plachetnice | 20.8. | |
Země živitelka - veletrh | České Budějovice, výstaviště | 21.-26.8. | 21.8. | |
Memoriál generála Custera | Všetice | 21.-23.8. | 21.8. |
Diskuse
Hádky na dovolené | Andreasina, 16.8.2025 8:18, 1 příspěvek |
Inu | Honza, 15.8.2025 10:42, 1 příspěvek |
Centrální žlab Sněžky | Kuba Turek, 14.8.2025 20:58, 20 příspěvků |
Centrální žlab Sněžky | Lyžař, 14.8.2025 19:48, 20 příspěvků |
Centrální žlab Sněžky | Kuba Turek, 14.8.2025 16:26, 20 příspěvků |
Celá Praha | Vodák, 14.8.2025 15:33, 3 příspěvky |
Centrální žlab Sněžky | Lyžař, 14.8.2025 15:27, 20 příspěvků |
Centrální žlab Sněžky | Kuba Turek, 14.8.2025 13:55, 20 příspěvků |
centrum | Kuba Turek, 14.8.2025 13:52, 3 příspěvky |
Centrální žlab Sněžky | Lyžař, 14.8.2025 12:04, 20 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
Re: Pozor! Dojde k otevře... | Horydoly , 16.8.2025 17:22 |
Střední Čechy turistické ... | Horydoly , 16.8.2025 14:42 |
Pozor! Dojde k otevření b... | milan šupa, 14.8.2025 19:46 |
Chrudim hostí kultovní zá... | Horydoly , 13.8.2025 12:19 |
Zdeněk Štybar vstupuje do... | Horydoly , 12.8.2025 0:41 |
Bublinky ovládnou Brno | Horydoly , 9.8.2025 2:46 |
Polička | Horydoly , 9.8.2025 2:44 |
Do Prachatic míří 1000 sp... | Horydoly , 8.8.2025 1:36 |