Mlékojedy - první koupání v Polabí

Mlékojedy - první koupání v Polabí
Cesta na kole do Polabí.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Letní počasí umožnilo koupání v přírodě. Až na otužilce mohli plavci skočit do vody poprvé o uplynulém víkendu. Vyrazili jsme z Prahy na kole do pískovny Mlékojedy u Neratovic. 

Mlékojedy - první koupání v Polabí
Pískovna Tišice Mlékojedy.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Čakovice - Mlékojedy

Trasa: 23 km (s návratem 73 km)
Čas výletu: 9 h (s vykoupáním)
Náročnost: lehká
Terén: luční stezky, polní cesty a vedlejší silnice
Highlights: pískovna Mlékojedy
Kolo: Author Traction

Obvykle jezdíme do Polabí z hlavního města Prahy po cyklostezkách nebo vedlejších silnicích. Tentokrát jsme pospojovali terénní úseky tak, abychom si užili co nejvíce lučních a lesních stezek.

Vyrážíme před polednem z Čakovic. Tam jezdí vlak z pražského hlavního nádraží a na Lítačku se vezeme zdarma. Odskočíme ke Globusu na benzinku načerpat vzduch do pneumatik.

Cesta z města od Čakovic

Po Cukrovarské ulici dojedeme na Náměstí Jiřího Berana a na křižovatce se napojíme na cyklotrasu A27, která nás Polabskou ulicí dovede do Miškovic. V zatáčce u obecního rybníčku odbočíme doleva na cyklostezku alejí Svěceného.

Před Mratínským potokem uhneme po louce doprava, překřížíme Polabskou ulici a vjedeme do Miškovického lesoparku. Vycházkovými cestami se držíme stále na pravém břehu.

U čističky vyjedeme z lesa na louku. Stezka nás vede po okraji lesa k levotočivé zatáčce  potoka. Les končí a my stoupáme doprava docela prudce po polňačce na panelku, po které vede cyklotrasa A27.

Veleň: dříve skládka, dnes vyhlídka

Hned z ní zase uhneme prudce doleva a po panelech vystoupáme na bývalou skládku. Na plochém vrcholu umělého kopce stojí nový altán, lavička a začíná tady skluzavka pro děti i dospělé. Samozřejmě se sklouzneme. 

Výhled na Veleň je impozantní. V dohledu je spousta vesnic se jmény upomínající na dobu, kdy do Polabí dorazili Slované během stěhování národů v 7.-8. století. Dávno před nimi tady na kopcích rozbili své tábory naši předkové z druhu člověk vzpřímený. Archeologové objevili na Zlatém kopci základy chaty, která je považována za nejstarší dům nejen u nás, ale patří i mezi nejstarší na světě. Je stará tři čtvrtě milionu let.

Okolní kopečky jsou si podobné. Vrcholky mají skalnaté z buližníku a na úbočích leží slíny a pod nimi ohlazené valouny. Byly to ostrovy. Tehdy ve druhohorách ležely Čechy u rovníku a téměř celé je zalévalo mělké moře. Díváme se na  příbojovém pásmo před sto miliony let.

Jedinou výjimkou je podlouhlý kopec před Novou Brázdimí. Je to stejně jako místo, kde stojíme, bývalá skládka komunálního odpadu, dnes již rekultivovaná.

V dálce pozorujeme Ještěd, Sedlo, Říp, Bezděz a další významné vrcholy.

Horydoly.czGEOLOGIE: Unikátní vlastivěda z Prahy k Labi

Pískovna Tišice Mlékojedy.

Z vyhlídky sjedeme do Veleně. Na začátku obce odbočíme ze silnice doprava na lesní zpevněnou cesty a vracíme se znovu k Mratínskému potoku. Cesta od něj vystoupá doprava k zahrádkám. Na jejich konci končí také cesta pro zahrádkářská auta. Prudce dolů k potoku skrze křoví klesá strmá stezička. Kola raději vedeme. Přejedeme pastviny a u čističky překřížíme silnici.

Okolo kovové závory  hned zase vjedeme na polní cestu. Po levé ruce zůstane rybník Podháj. Rychlým singltrailem v posečených loukách přijíždíme k rybníku ve Sluhách. Máme štěstí. Nemuseli jsme se prodírat vysokou trávou a navíc břehy rybníka právě kvetou.

Pískovna Tišice Mlékojedy.

Utěšenou vsí projíždíme okolo bývalé tvrze (zůstal z ní jen těžko viditelný kopeček), podíváme se k hřbitovní zvonici, obdivujeme krásně opravenou faru a objedeme kostel svatého Vojtěcha. Vypadá podivně. Jeho stavitelé splácali styly, které jim přišly pod ruku. Na románských základech byl postavený gotický chrám a ten byl ještě přestaven v rokokovém stylu.

Cyklostezky přes pole

Po silnici dojedeme okolo Mratínského rybníka do Mratína a Mratínský potok opustíme. Ulicí K Vysušilu vystoupáme do polí a po krásné cyklostezce dorazíme na křižovatku, kde odbočíme na další kvalitní cyklostezku a po ní dojedeme do Nové Vsi. Dohadujeme se, zda by nebylo rozumnější vrazit ohromné peníze místo do cyklistických asfaltek přes pole raději do městských cyklostezek. Výsledek debaty byl nejistý kvůli ohromnému množství proměnných v naší rovnici včetně korupce, úřednické neschopnosti a politické schválnosti.

 

Krátce po Kojetické ulici jedeme do Čakoviček. Sídelní kaši z nevzhledných bungalovů a domků prokličkujeme ulicemi K Fořtu a Březová.

Vjedeme na čerstvě posekané louky. Směr uzoučké pěší stezky v trávě je hádáme. Střídají se louky a křoví. Prohlížíme skalky vysoké jen dva až tři metry nad terénem, které jsou posazené na hřbetu U Vysoké skály. Najedeme na zemědělskou polní cestu a po ní dorazíme na hlavní silnici.

Pískovna Tišice Mlékojedy.

Málem nás tady sejmul starý chlap před Lidlem v Lobkovicích. Psychicky neunesl, že objíždíme odstavené auto na blikačkách. A pak mě vybrzdil. Chvilku jsem přemýšlel, že mu schválně spadnu na kapotu, ale převážil hodný chlapec a jen jsem mu vynadal do debilů.

Pískovna Mlékojedy Tišice Neratovice

Za Lidlem se napojíme na modrou turistickou značku a po břehu dojedeme parkovými cestami na železniční most přes Labe. Za řekou projedeme ulicemi Ke Kolonii, Slepá, U Dráhy a Tišická k hospodě Beach Park Mlékojedy. Objedeme zleva ze západu stejnojmennou pískovnu a na pláži se vykoupeme.

KOUPÁNÍ.czKOUPÁNÍ.cz: Pískovna Mlékojedy Tišice

Pískovna Tišice Mlékojedy.

Dlouho se nezdržíme. Oschneme na sluníčku a tradá domů do Prahy. Podívejte se na záznam trasy našeho cyklovýletu na STRAVA.com. Bereme to přes Kostelec nad Labem, Brázdim, Jenštejn (konečně nabereme vodu z kohutku u hradní brány), Vinoř, Satalice a Černý Most do pražské redakce Horydoly na Zahradním Městě.


Zobrazit místo Běžky a kola na větší mapě 

Horydoly.cz Na kole kolem Prahy

Benešov
Botič
Botič do Průhonic
Botič do Trojmezí 
Brdské hřebeny
Černošice přes most Inteligence
Dalejské údolí

Divoká Šárka
Dolní Počernice a Běchovice
Dubeč a Lítožnické rybníky

Hrusice

Jevanské rybníky
Jílové, tady už zlato není
Karlštejn na horském kole
Karlštejn na silničním kole
Kocába
Kolovraty
Konopiště
Královice
Levý Hradec
Mlékojedy a Neratovice
Okoř a Kralupy
Pitkovice a Kuří
Pitkovice a Uhříněves
Posázavská stezka 
Radotínský potok
Rokytka
Říčany
Říp
Šembera
Uhříněves a Hostivař

Voděradské bučiny I
Voděradské bučiny II
Zahořanský potok
Závist

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Cyklomaratony pro každé kolo 2024

Cyklomaratony pro každé kolo 2024

AKTUALIZACE S dlouhými závody na horských kolech se doslova roztrhl pytel. Bikemaratony jsou stále populární nejen mezi profesionálními závodníky, ale přijíždějí na ně i tisíce amatérů. Od března do října si lze... celý článek

Siriški: Udržet výkonnost na kole a dělat zajímavý obsah YouTube

Mikešova cyklostezka

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Cyklonovinky 2024

Cyklonovinky 2024

BALATON Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
Na kole z Prahy do Vídně

Na kole z Prahy do Vídně

AKTUALIZACE Zhruba 450 kilometrů dlouhá cyklostezka Praha - Vídeň je opravdová lahůdka pro všechny milovníky jízdy na kole. Zároveň to je cesta, kterou zvládne každý, byť by to byl jeho první
I cyklisté chodí do online kasin jako Nomini a vsází na cyklistiku

I cyklisté chodí do online kasin jako Nomini a vsází na cyklistiku

Že tráví cyklisté většinu času venku a na kasina nemají čas? To je omyl. Díky dostupnosti online kasin není problém si otevřít výherní automat i na cestách. Nebo po návratu z vyjížďky, kdy
Loni byla ukradena kola za 126 milionů, policie vyřešila jen třetinu krádeží

Loni byla ukradena kola za 126 milionů, policie vyřešila jen třetinu krádeží

4156 jízdních kol a elektrokol bylo odcizeno během loňského roku. Celková škoda činila 126,2 milionů korun. Do policejních statistik jsou ale započítané pouze řádně nahlášené případy. Reálná hodnota tak může být
Bike maraton Vysočiny letos otevírá kategorii i pro gravelová kola

Bike maraton Vysočiny letos otevírá kategorii i pro gravelová kola

Samostatná kategorie pro gravelové závodníky je zásadní novinkou 19. ročníku cyklistického závodu Předvýběr.CZ Bike Maraton Vysočina 2024, který se letos jede v sobotu 25. května.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Prague Bike Fest Praha, Výstaviště Holešovice 27.-28.4. 27.4.
Beroun bikemaraton Beroun Cyklomaraton MTB 27.4. 19:00
Spezi - veletrh Německo, Lauchringen 27.-28.4. Alternativní cyklistika 27.4.
Porubajk - cyklomaraton Ostrava, Poruba Horská kola 27.4.
Lodě na Labi Nymburk 29.4.-8.5. 29.4.
Špindlerův Mlýn - zahájení letního provozu lanovek Špindlerův Mlýn 1.5.
Májová vyjížďka Znojmo Cykloturistika 1.5.
Rychlebská 30 - cyklomaraton Javorník Horská kola 4.5.
Parníkem na Slapy Praha 4.5.-29.9. 4.5.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 6.-9.5. 6.5.

Diskuse

fphgwrkx buy lisinopril, 23.4.2024 23:34, 117 příspěvků
V Říčanech nejezděte rych... Michael Beranek, 21.4.2024 18:21, 3 příspěvky
Bernina strašný news, 20.4.2024 11:13, 1 příspěvek
Nedej na nějaké rádobychy... Michael Beranek, 18.4.2024 17:34, 10 příspěvků
Prostě nehoda Horydoly, 18.4.2024 11:52, 10 příspěvků
Prostě nehoda EH, 18.4.2024 11:41, 10 příspěvků
Marťan se zastyděl? Lyžař, 18.4.2024 10:27, 10 příspěvků
Marťan se zastyděl? Prkoš, 18.4.2024 10:16, 10 příspěvků
Test test, 16.4.2024 18:32, 1 příspěvek
Jazyk Veronika, 15.4.2024 18:53, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20
EXPEDÍCIE (jar 2024) Horydoly , 20.4.2024 17:50
ČSK media - změny na PR p... Horydoly , 19.4.2024 12:00
S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23