Podzimní vyjížďka na horském kole na Šemberu

Podzimní vyjížďka na horském kole na Šemberu
Šembera na podzim na kole.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

BIKE GUIDE Říčka Šembera připomíná kamenitou Vydru. Zatímco na Šumavě už sněží, ve středních Čechách ještě vládne krásný podzim. Pravý čas vyrazit na horském kole!  

Podzimní vyjížďka na horském kole na Šemberu
Koně přijely k Šembeře. Bělouš usnul uprostřed říčky.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Trasa: 56 km
Náročnost: kamenitá stezka podél řeky je velmi obtížná
Hospody: Říčany, Mukařov, Vyžlovka. O víkendu Tuchoraz, Vrátkov, Doubravčice
Highlight: údolí Šembery a Šemberské stezky
STRAVA.com: trasa v GPX

Jedeme z Koloděj přes Říčany lesem po turistických značkách. Rychle profrčíme Mukařov, Louňovice a Vyžlovku. Za nimi strmě klesneme do údolí Šembery.

Od svatého Martina sjíždíme kamenitou a technicky náročnou pěšinou podél balvanité říčky pod hrad Šember.

Pak se cesta rozšíří, zjednoduší a my zrychlíme. Dojedeme k Šemberských stezkám, kde si dvakrát sjedeme místní traily.

Nazpátek do Prahy se vrátíme svižným tempem po silnicích.

Šembera dělila Slavníkovce od Přemyslovců? 

Šembera je záhadná říčka tuzemské historie. Vysoko nad pravým břehem jsou vidět mohutné valy slovanského hradiště, které bývalo keltským oppidem a před tím tu sídlili lidé již v době bronzové (1300 př n.l.). Otázkou je, proč tak velké dílo stálo zrovna tady. Půda zde není úrodná, žádné důležité suroviny se tady netěžily, obchodní cesty tudy nevedly.  

Někteří historici spojují jméno Šembera s bájným potokem Surinou, která měla tvořit hranice Slavníkovského a Přemyslovského panství v 9. století. Kosmas ve své latinské kronice Chronicum Boemorum (Kronika Čechů) o Slavníkovi píše: "...jeho knížectví mělo tyto hranice: na západě proti Čechám potok Surinu..."

Archeologové odhadují podle řídkého osídlení uvnitř hradiště, že šlo nejspíš o vojenskou pevnost.

Středověký hrad Šember (asi 1357-1452) byl oproti staršímu hradišti daleko menší a více vystrčený na ostroh nad říčku. Patřil cisterciákům v nedaleké Klášterní Skalici. Jeho úkolem byl dohled nad majetkem mnišského řádu.

Horydoly.czPĚŠKY: Výlet podél říčky Šembera na hrad Šember

 

Vyrážíme v pošmourném dopoledni od železniční zastávky Kolovraty. Důvod je jednoduchý. Vlakem až sem jezdí držitelé Lítačky se svými koly zdarma. Do následujících Říčan se už platí.

Obligátně prokličkujeme skrze Kolovraty, u letního koupaliště proklouzneme k Řáčanskému potoku a napojíme se na cyklostezku nazvanou Do Prahy na kole. Ta nás zajímavě protáhne skrz Říčany, okolo Mlýnského rybníka a pod Říčanským hradem. Ještě projedeme skrze město po cyklotrase č. 20, podjedeme pod železnicí a ocitneme se na frekventované Černokostelecké ulici. 

Konečně opouštíme město jedeme do přírody! Změtí orientačních značek různých tvarů a barev se promotáme k Rokytce. Pokud se ve Strašínské ulici chytneme červené turistické značky, držíme se pouze jí.

Proti proudu potoka nás vede cyklostezka 21. Prohlédneme si po levé ruce opuštěný malý lom Strašín, kde se nedávno začalo lézt. V žulové plotně je umístěno několik nýtů.

Lom U Rokytky Strašín II.

Vyjedeme znovu na Českobrodskou. Půl kilometru se necháváme objíždět auty v nepříjemné blízkosti. Hned jak to jen jde, odbočíme doleva na modrou turistickou značku skrz Janovický les.  Přivede nás okolo Babických rybníků do Mukařova.

U kostela Nanebevzetí Panny Marie svačíme čokoládové margotky. Netušíme, že to bude naše poslední jídlo až do setmění.

VIDEO na kole u Šembery

Projíždíme po okraji vesnic Mukařov, Louňovice a Vyžlovka. Ocitáme se znovu na hlavní silnici, která změnila jméno na Kutnohorská a pak ještě jednou na Pražská. Odbočíme na rozhlednu Skalka. Bohužel je zavřená,a tak musíme překonat několik lezeckých překážek, abychom se mohli rozhlédnout z vyhlídkové plošiny.

Šembera. 

Na severovýchodě vidíme naši následující cestu: hluboké lesnaté údolí Šembery a na jeho konci Český Brod.

Šembera.

U zemědělského podniku, kde se odbočuje k vyžlovskému hřbitovu, sjedeme ze silnice doleva. U hřbitova je zarostlý rybníček Kopanina, který je považován za pramen Šembery.

Lesní svážnicí sjíždíme po plochém hřbetu. Narazíme na červenou značku, která se se nenápadně, ale nepříjemně rychle sklopí k rybníku Pastviny v Kozojedech.

Tam narazíme na Šemberu. Po pravém břehu podjíždíme starobylý kostel svatého Martina. Jistě zde stál už v románské podobě roku 1220. Před ním zde pohřbívali pohané své mrtvé. Okolo něj byly vystavěna vesnice Kozojedy, ale kvůli nedostatku vody se odstěhovala o kilometr jižněji k Kozojedské studánce.

Šembera.

Projíždíme Spojenými osadami Kozojedskými. Z první společné trampské boudy Unalaska se od roku 1925 vyvinula obrovská trampská osada o třech stovkách domů. Mnozí lidé zde bydlí již nastálo.

Šembera.

Asfaltka se mění na štěrkovku, pak na pěší cestu po hrabance a nakonec kamenitou stezku, která je sjízdná na kole jen s velkou dávkou zkušenosti a opatrnosti.

Na levém břehu Šembery vidíme skalní Šemberskou stěnu. Na pravém břehu ve svahu vysoko nad námi bývalo obrovské hradiště Staré zámky a hrádek Šember.

Šembera.

Zásadní obtíže končí za mostkem přes Šemberu na levém břehu. Široká lesní cesta po levém a pak pravém břehu dojedeme na silnici k Lichtenštejnskému památníku. 12. listopadu 1898 slavil kníže Jan II. z Lichtenštejna 40 let svého panování. Na jeho počest byly v lichtenštejnských lesních revírech vysazeny háje dubů a v každém z nich byl postaven památník. Celkový počet 58 dubů v každém háji symbolizoval věk knížete. Z toho 18 dubů červených připomínalo věk v den nástupu panování. 40 dubů letních a zimních odpovídalo počtu let Janova panování.

Přes silnici opustíme červenou značku a zaměníme ji za naučnou stezku Údolím Šembery. Po kilometru se červená značka a naučná stezka zase spojí a další lesní svážnicí po pravém břehu říčky nás dovedou do areálu Šemberských stezek.

Šembera.

Traily si musíme zasloužit. Stoupací trail nás vyvede nahoru do Tuchorazi. Vybrat si můžeme sjezd modré Hlásce, červeném Plynovodu nebo černém Mrzáku. Modrý trail je dobře sjízdný i pro naše hardtaily. Dáme si ho dvakrát. Víc toho nestihneme, protože odpoledne už značně pokročilo.

Sjedeme po asfaltce na levý břeh Mlýnského rybníka, kde ve vsi Zahrady narazíme na zelenou značku. Velmi strmě po ní vystoupáme do Vrátkova k tamnímu polnímu letišti. Odtud už šlapeme po silnicích, co to dá. Svištíme přes Doubravčice a Mukařov, skrz Říčany nazpátek do Kolovrat na vlak.

Šembera.

Doporučené vybavení

Horské kolohelmacyklistické tretrycyklistický dres, cyklistické kalhoty, cyklistické rukavicenepromokavá bunda, funkční ponožky, cyklistické brýlesoftshellová bunda. Nářadí, lepení, pumpička, zámek na kolo, cyklobatoh nebo cyklobrašny, blikačka, světlo na kolo, lékárničkachytré hodinky. Pití a jídlo. Doklady, peníze, pojištění, outdoorová kamera nebo kompaktní fotoaparát, mapa, mobil.

UBYTOVÁNÍ: Najděte si pokoj v penzionech v Posázaví


Zobrazit místo Běžky a kola na větší mapě

Horydoly.cz Na kole kolem Prahy

Benešov
Botič
Botič do Průhonic
Botič do Trojmezí 
Brdské hřebeny
Černošice přes most Inteligence
Dalejské údolí

Divoká Šárka
Dolní Počernice a Běchovice
Dubeč a Lítožnické rybníky

Hrusice

Jevanské rybníky
Jílové, tady už zlato není
Karlštejn na horském kole
Karlštejn na silničním kole
Kocába
Kolovraty
Konopiště
Královice
Levý Hradec
Okoř a Kralupy
Pitkovice a Kuří
Pitkovice a Uhříněves
Posázavská stezka 
Radotínský potok
Rokytka
Říčany
Říp
Šembera
Uhříněves a Hostivař

Voděradské bučiny I
Voděradské bučiny II
Zahořanský potok
Závist

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Cyklistické kalendáře od Říhy patří do tuzemské špičky

Cyklistické kalendáře od Říhy patří do tuzemské špičky

V soutěži Kalendář roku 2023 se vysoko umístilo vydavatelství Jiřího Říhy, které se specializuje na cyklistiku a cestování po železnici. Za pozornost stojí fotografický kalendář Cyklonostalgie a soubor historických plakátů Zvířátka na kole.... celý článek

Cyklonovinky 2023

Výběr vhodné cyklistické helmy sníží riziko zranění hlavy o 80 %

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

AKTUALIZACE Nejkrásnější běžkařský závod světa Birkebeiner měří sice pouhých 54 km, ale vede přes kopce a po náhorních planinách nádhernou norskou krajinou. Kromě zimní lyžařské varianty má také letní běžeckou a cyklistickou
Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

AKTUALIZACE Nejslavnější běžkařský závod světa Vasův běh má letní varianty na horském kole a běžecky po vlastních. Délka všech tras je 90 kilometrů. Zájem je obrovský. Přečtěte si, kdy se na
Hornonitrianska Enduro Séria 2023

Hornonitrianska Enduro Séria 2023

Lokální pohár závodů na horských kolech se koná pod názvem Hornonitrianska Enduro Séria na západním Slovensku.
Parkovací dům v Brandýse: Bikeboxy? Proč by měly fungovat?

Parkovací dům v Brandýse: Bikeboxy? Proč by měly fungovat?

Parkovací dům v Brandýse je plný příběhů, co zvorala radnice a na co se vykašlala. Předchozí vedení dvojměstí Brandýs nad Labem - Stará Boleslav jej postavilo, ale vůbec nepromyslelo přístup do něj a velkou
Výběr vhodné cyklistické helmy sníží riziko zranění hlavy o 80 %

Výběr vhodné cyklistické helmy sníží riziko zranění hlavy o 80 %

Mnoho z nás s příchodem jara opět opráší svoje kola a vyjede do města či přírody. Jak se ne nadarmo říká, bezpečnost především! Neměli byste tedy vyjíždět bez bezpečností helmy. Tu by kromě

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Ukliď Brdy Raková Brigáda 1.4.
Bahno Karlovy Vary, letní kino Horská kola, běh, canisross 1.4.
Rychlebské stezky - začátek sezony Rychlebské stezky Horská kola 1.4.
Hanácké stezky - otevření sezony Záhoří Horská kola 1.4.
IBTM - veletrh Singapur 4.-5.4. 4.4.
Morkovské baj - cyklomaraton Morkovice Horská kola 8.4.
Bahno Karlovy Vary, Čankov Horská kola, běh, canicross 8.4.
Regiony České republiky - veletrh Lysá nad Labem 13.-16.4. 13.4.
Turistpropag Lysá nad Labem, Výstaviště Udělení cen za nejlepší turistické materiály 13.4. 18:00
Chřibská 50 - cyklomaraton Roštín Horská kola 15.4.

Diskuse

Když nemáte limetku dáte ... Pišišvor, 29.3.2023 15:27, 1 příspěvek
Skalni Demon Křovák, 28.3.2023 15:00, 7 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 17:49, 6 příspěvků
Hančovic Lukas B., 27.3.2023 17:19, 6 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 15:00, 6 příspěvků
Hančovic Lukas B., 27.3.2023 14:19, 6 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 14:03, 6 příspěvků
glosy drobného šťourala Lukas B., 27.3.2023 13:47, 6 příspěvků
Vždycky jsem si myslel, ž... Kuba Turek, 27.3.2023 12:05, 5 příspěvků
Vždycky jsem si myslel, ž... Michael Beranek, 27.3.2023 9:41, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Do Německa za jarními udá... Horydoly Open, 11.3.2023 23:50
Re: ferraty ve Slovinsku? Kuba Turek, 8.3.2023 1:24
ferraty ve Slovinsku? Horydoly , 8.3.2023 1:08
Proč udeřil blesk do soch... milan šupa, 3.3.2023 20:02
Sníh a sjezdovky v provozu Horydoly Open, 23.2.2023 15:22
Češi loni po Česku cestov... Horydoly Open, 23.2.2023 14:59
V Česku natáčený film Na ... Horydoly , 23.2.2023 14:50
Češi se do zahraničí rádi... Horydoly , 23.2.2023 14:44