Podzimní vyjížďka na horském kole na Šemberu

Podzimní vyjížďka na horském kole na Šemberu
Šembera na podzim na kole.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

BIKE GUIDE Říčka Šembera připomíná kamenitou Vydru. Zatímco na Šumavě už sněží, ve středních Čechách ještě vládne krásný podzim. Pravý čas vyrazit na horském kole!  

Podzimní vyjížďka na horském kole na Šemberu
Koně přijely k Šembeře. Bělouš usnul uprostřed říčky.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Trasa: 56 km
Náročnost: kamenitá stezka podél řeky je velmi obtížná
Hospody: Říčany, Mukařov, Vyžlovka. O víkendu Tuchoraz, Vrátkov, Doubravčice
Highlight: údolí Šembery a Šemberské stezky
STRAVA.com: trasa v GPX

Jedeme z Koloděj přes Říčany lesem po turistických značkách. Rychle profrčíme Mukařov, Louňovice a Vyžlovku. Za nimi strmě klesneme do údolí Šembery.

Od svatého Martina sjíždíme kamenitou a technicky náročnou pěšinou podél balvanité říčky pod hrad Šember.

Pak se cesta rozšíří, zjednoduší a my zrychlíme. Dojedeme k Šemberských stezkám, kde si dvakrát sjedeme místní traily.

Nazpátek do Prahy se vrátíme svižným tempem po silnicích.

Šembera dělila Slavníkovce od Přemyslovců? 

Šembera je záhadná říčka tuzemské historie. Vysoko nad pravým břehem jsou vidět mohutné valy slovanského hradiště, které bývalo keltským oppidem a před tím tu sídlili lidé již v době bronzové (1300 př n.l.). Otázkou je, proč tak velké dílo stálo zrovna tady. Půda zde není úrodná, žádné důležité suroviny se tady netěžily, obchodní cesty tudy nevedly.  

Někteří historici spojují jméno Šembera s bájným potokem Surinou, která měla tvořit hranice Slavníkovského a Přemyslovského panství v 9. století. Kosmas ve své latinské kronice Chronicum Boemorum (Kronika Čechů) o Slavníkovi píše: "...jeho knížectví mělo tyto hranice: na západě proti Čechám potok Surinu..."

Archeologové odhadují podle řídkého osídlení uvnitř hradiště, že šlo nejspíš o vojenskou pevnost.

Středověký hrad Šember (asi 1357-1452) byl oproti staršímu hradišti daleko menší a více vystrčený na ostroh nad říčku. Patřil cisterciákům v nedaleké Klášterní Skalici. Jeho úkolem byl dohled nad majetkem mnišského řádu.

Horydoly.czPĚŠKY: Výlet podél říčky Šembera na hrad Šember

 

Vyrážíme v pošmourném dopoledni od železniční zastávky Kolovraty. Důvod je jednoduchý. Vlakem až sem jezdí držitelé Lítačky se svými koly zdarma. Do následujících Říčan se už platí.

Obligátně prokličkujeme skrze Kolovraty, u letního koupaliště proklouzneme k Řáčanskému potoku a napojíme se na cyklostezku nazvanou Do Prahy na kole. Ta nás zajímavě protáhne skrz Říčany, okolo Mlýnského rybníka a pod Říčanským hradem. Ještě projedeme skrze město po cyklotrase č. 20, podjedeme pod železnicí a ocitneme se na frekventované Černokostelecké ulici. 

Konečně opouštíme město jedeme do přírody! Změtí orientačních značek různých tvarů a barev se promotáme k Rokytce. Pokud se ve Strašínské ulici chytneme červené turistické značky, držíme se pouze jí.

Proti proudu potoka nás vede cyklostezka 21. Prohlédneme si po levé ruce opuštěný malý lom Strašín, kde se nedávno začalo lézt. V žulové plotně je umístěno několik nýtů.

Lom U Rokytky Strašín II.

Vyjedeme znovu na Českobrodskou. Půl kilometru se necháváme objíždět auty v nepříjemné blízkosti. Hned jak to jen jde, odbočíme doleva na modrou turistickou značku skrz Janovický les.  Přivede nás okolo Babických rybníků do Mukařova.

U kostela Nanebevzetí Panny Marie svačíme čokoládové margotky. Netušíme, že to bude naše poslední jídlo až do setmění.

VIDEO na kole u Šembery

Projíždíme po okraji vesnic Mukařov, Louňovice a Vyžlovka. Ocitáme se znovu na hlavní silnici, která změnila jméno na Kutnohorská a pak ještě jednou na Pražská. Odbočíme na rozhlednu Skalka. Bohužel je zavřená,a tak musíme překonat několik lezeckých překážek, abychom se mohli rozhlédnout z vyhlídkové plošiny.

Šembera. 

Na severovýchodě vidíme naši následující cestu: hluboké lesnaté údolí Šembery a na jeho konci Český Brod.

Šembera.

U zemědělského podniku, kde se odbočuje k vyžlovskému hřbitovu, sjedeme ze silnice doleva. U hřbitova je zarostlý rybníček Kopanina, který je považován za pramen Šembery.

Lesní svážnicí sjíždíme po plochém hřbetu. Narazíme na červenou značku, která se se nenápadně, ale nepříjemně rychle sklopí k rybníku Pastviny v Kozojedech.

Tam narazíme na Šemberu. Po pravém břehu podjíždíme starobylý kostel svatého Martina. Jistě zde stál už v románské podobě roku 1220. Před ním zde pohřbívali pohané své mrtvé. Okolo něj byly vystavěna vesnice Kozojedy, ale kvůli nedostatku vody se odstěhovala o kilometr jižněji k Kozojedské studánce.

Šembera.

Projíždíme Spojenými osadami Kozojedskými. Z první společné trampské boudy Unalaska se od roku 1925 vyvinula obrovská trampská osada o třech stovkách domů. Mnozí lidé zde bydlí již nastálo.

Šembera.

Asfaltka se mění na štěrkovku, pak na pěší cestu po hrabance a nakonec kamenitou stezku, která je sjízdná na kole jen s velkou dávkou zkušenosti a opatrnosti.

Na levém břehu Šembery vidíme skalní Šemberskou stěnu. Na pravém břehu ve svahu vysoko nad námi bývalo obrovské hradiště Staré zámky a hrádek Šember.

Šembera.

Zásadní obtíže končí za mostkem přes Šemberu na levém břehu. Široká lesní cesta po levém a pak pravém břehu dojedeme na silnici k Lichtenštejnskému památníku. 12. listopadu 1898 slavil kníže Jan II. z Lichtenštejna 40 let svého panování. Na jeho počest byly v lichtenštejnských lesních revírech vysazeny háje dubů a v každém z nich byl postaven památník. Celkový počet 58 dubů v každém háji symbolizoval věk knížete. Z toho 18 dubů červených připomínalo věk v den nástupu panování. 40 dubů letních a zimních odpovídalo počtu let Janova panování.

Přes silnici opustíme červenou značku a zaměníme ji za naučnou stezku Údolím Šembery. Po kilometru se červená značka a naučná stezka zase spojí a další lesní svážnicí po pravém břehu říčky nás dovedou do areálu Šemberských stezek.

Šembera.

Traily si musíme zasloužit. Stoupací trail nás vyvede nahoru do Tuchorazi. Vybrat si můžeme sjezd modré Hlásce, červeném Plynovodu nebo černém Mrzáku. Modrý trail je dobře sjízdný i pro naše hardtaily. Dáme si ho dvakrát. Víc toho nestihneme, protože odpoledne už značně pokročilo.

Sjedeme po asfaltce na levý břeh Mlýnského rybníka, kde ve vsi Zahrady narazíme na zelenou značku. Velmi strmě po ní vystoupáme do Vrátkova k tamnímu polnímu letišti. Odtud už šlapeme po silnicích, co to dá. Svištíme přes Doubravčice a Mukařov, skrz Říčany nazpátek do Kolovrat na vlak.

Šembera.

Doporučené vybavení

Horské kolohelmacyklistické tretrycyklistický dres, cyklistické kalhoty, cyklistické rukavicenepromokavá bunda, funkční ponožky, cyklistické brýlesoftshellová bunda. Nářadí, lepení, pumpička, zámek na kolo, cyklobatoh nebo cyklobrašny, blikačka, světlo na kolo, lékárničkachytré hodinky. Pití a jídlo. Doklady, peníze, pojištění, outdoorová kamera nebo kompaktní fotoaparát, mapa, mobil.

UBYTOVÁNÍ: Najděte si pokoj v penzionech v Posázaví


Zobrazit místo Běžky a kola na větší mapě

Horydoly.cz Na kole kolem Prahy

Benešov
Botič
Botič do Průhonic
Botič do Trojmezí 
Brdské hřebeny
Černošice přes most Inteligence
Dalejské údolí

Divoká Šárka
Dolní Počernice a Běchovice
Dubeč a Lítožnické rybníky

Hrusice

Jevanské rybníky
Jílové, tady už zlato není
Karlštejn na horském kole
Karlštejn na silničním kole
Kocába
Kolovraty
Konopiště
Královice
Levý Hradec
Okoř a Kralupy
Pitkovice a Kuří
Pitkovice a Uhříněves
Posázavská stezka 
Radotínský potok
Rokytka
Říčany
Říp
Šembera
Uhříněves a Hostivař

Voděradské bučiny I
Voděradské bučiny II
Zahořanský potok
Závist

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Krušné hory AKTUÁLNĚ 2023

Krušné hory AKTUÁLNĚ 2023

ROLAVA Nejdelší a nejrozlehlejší hory v České republice najdete na severozápadě. Přečtěte si krátké zprávy z Krušných hor, Krušnohoří a Podkrušnohoří.... celý článek

První zimní výlet na kolech podél Jizery do Turnova

Ralsko AKTUÁLNĚ 2023

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Cyklomaratony pro každé kolo 2024

Cyklomaratony pro každé kolo 2024

AKTUALIZACE S dlouhými závody na horských kolech se doslova roztrhl pytel. Bikemaratony jsou stále populární nejen mezi profesionálními závodníky, ale přijíždějí na ně i tisíce amatérů. Od března do října si lze
Florenc v Praze je opravená, ale nefunkční

Florenc v Praze je opravená, ale nefunkční

Praha 1, kterou ve ODS, a magistrát, který také vede ODS, rekonstruovaly ulici Na Florenci. Důvodem byla nová výstavba obrovského developerského projektu Masaryčka, který postavila Penta se souhlasem ODS. Od prvních plánů bylo
Hostivařská přehrada 2023

Hostivařská přehrada 2023

CYKLOSTEZKA Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Vstupné 150 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba není omezena.
Bezručovo údolí je nejdelší v Krušných horách

Bezručovo údolí je nejdelší v Krušných horách

Cyklostezka Bezručovým údolím vede z Chomutova k Hoře Svatého Šebestiána na hřebeni Krušných hor.  V dolních partiích teče hluboce zaříznutá říčka Chomutovka, ve středních části je zalesněné smrkovými lesy a na hřebenech se táhnou
Fantastický triatlonový říjen pro české barvy

Fantastický triatlonový říjen pro české barvy

Český triatlon prožil fantastický říjen. Tereza Kuříková zářila v Brazílii. Za 4. místo na Světovém poháru získala klid na olympiádu. Amatérky Barbora Besperát a Jana Richtrová vyválčily zlaté medaile ve svých věkových kategoriích

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Advent Česko 3.-24.12. 3.12.
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 1.-17.12. 17.12.
Zimní slunovrat Česko 22.12.
Pro Winter - veletrh Itálie, Bolzano 10.-12.1. Horské technologie 10.1.
ISPO China - veletrh Čína, Peking 12.-14.1. 12.1.
CMT - veletrh Německo, Stuttgart 13.-21.1. 13.1.
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 20.-28.1. 20.1.
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 2.-4.2. 2.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 3.-11.2. Lodě 3.2.
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 13.-14.2. Cestovní ruch 13.2.

Diskuse

"Nouzové" blikače Petra, 5.12.2023 21:18, 35 příspěvků
"Nouzové" blikače Honza, 5.12.2023 15:14, 35 příspěvků
"Nouzové" blikače Horydoly - Andrea Černá, 5.12.2023 14:39, 35 příspěvků
"Nouzové" blikače Petra, 5.12.2023 14:07, 35 příspěvků
"Nouzové" blikače Horydoly - Andrea Černá, 5.12.2023 13:59, 35 příspěvků
Svět se mění . . . . Michael Beranek, 5.12.2023 13:58, 2 příspěvky
"Nouzové" blikače Petra, 5.12.2023 13:51, 35 příspěvků
INU Honza, 5.12.2023 10:11, 2 příspěvky
"Nouzové" blikače Honza, 5.12.2023 9:59, 35 příspěvků
SUV Novinář, 4.12.2023 23:36, 35 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Turisté tráví nejvíce čas... Horydoly , 2.12.2023 21:53
Darujte k Vánocům zážitky... Horydoly , 2.12.2023 21:50
Vánoce Horydoly , 2.12.2023 21:44
Náš svět, takový jak jsme... milan šupa, 23.11.2023 19:52
Expedície Bratislava Horydoly Open, 21.11.2023 11:15
Lyžařská sezóna na Monínc... Horydoly , 20.11.2023 0:10
Zima môže začať Horydoly , 20.11.2023 0:04
Re: Pojištění Horydoly Open, 16.11.2023 23:12